83ste Jaargang DINSDAG 21 APRIL 1942 No. 25172 De verjaardag van den Führer Laval richt zich tot het Fransche volk In het Hoofdkwartier Italiaansch Weermachtsberichf Verspreide berichten Generaal-Veldmaarschalk Von Rundstedi in Nederland Verduisteren: BINNENLAND De verjaardag van den Führer Tweede Bekendmaking Arbeidskrachten naar Duitschland Waarom Montoire LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Het D.NJB. meldt: De Führer bracht zijn 53sten verjaardag, naar in welingelichte kringen wordt vernomen, zonder eenigerlei feestelijkheid door in zijn hoofdkwartier. Hij had er prijs op gesteld, dat deze dag zou verloopen als iedere andere werkdag in zijn hoofdkwartier. Ook nu leidde hij van deze plaats af rechtstreeks de operaties. Om hem heen waren den geheelen dag alleen die perso nen, die ook anders als zijn naaste medewerkers in het hoofdkwartier van den Führer aanwezig plegen te zijn. De Führer ontving aan tafel o.a. Rijksmaar schalk Göring, Grootadmiraal Rader, den chef van den generalen staf van het leger, kolonel- generaal Halder, en den generaal-veldmaar- schalk Milch. Op uitdrukkelijken wensch van den Führer werd ditmaal afgezien van het overhandigen van verjaardagsgeschenken. Voor het begin van de militaire besprekin gen, die evenals op iederen anderen werkdag werden gehouden, brachten de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, en de chef van den generalen staf van het leger, general-oberst Halder, den Führer, ook uit naam van het leger, hun ge- lukwenschen over. Tegen den middag bracht de Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche rijk, Hermann Göring, die vergezeld was van generaal-veldmaarschalk Milch en Groot-admiraal Rader den Führer de gelukwenschen van luchtmacht en marine over. Verder kwamen hun gelukwenschen aanbie den: de Rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, de Rijksleider der SS en chef van de Duitsche politie, Himmler, de Rijksorganisatieleider van de NSDAP., Rijks leider dr. Ley, de chef van de partijkanselarij, Rijksleider Borgmann. de rijksperschef Rijkslei der dr. Dietrich, de chef van de Rijkskanse larij Rijksminister dr. Lammers en de Rijks minister voor bewapening en munitie, Albert Speer. Reeds des ochtends hadden de leden van den intiemsten persoonlijken staf, met generaal-ma- joor Schmundt en SS-gruppenführer Schaub aan het hoofd, den Führer gelukgewenscht. De koning van Italië en de Duce- hebben Adolf Hitler ter gelegenheid van diens verjaardag telegrafisch hun gelukwenschen aangeboden. De Führer heeft beiden eveneens telegrafisch zijn dank betuigd. Behalve de tallooze gelukwenschen uit de kringen van het Duitsche volk heeft Hitier ook uit het buitenland vele felicitaties ontvangen. Talrijke buitenlandsche staatshoofden en chefs der regeeringen hebben telegrafisch him ge lukwenschen aangeboden, waarvoor Hitier zijn dank heeft betuigd. President Hacha heeft namens de bevolking van Bohemen en Moravlë den plaatsvervangen- den Rijksprotector, Heydrich, op het station te Praag op plechtige wijze een hospitaaltrein, als geschenk voor den Führer, overgedragen. Volgens een bericht van de „Stockholms Tidningen" is den Führer ter gelegenheid van zijn verjaardag de oudst bekende globe uit het jaar 1350 als geschenk overhandigd. Het blad wijst erop, dat op de globe Amerika nog niet voorkomt. DE DUITSCHERS IN BRAZILIË. Van bevoegde Duitsche zijde verneemt het DHJB., dat de Braziliaansche regeering steeds scherpere maatregelen neemt tegen de in het land vertoevende Duitschers. Volgens Reuter js de regeering voornemens de gearresteerde Duit schers naar een concentratiekamp over te bren gen, gelegen-op een eiland voor de kust, dat be rucht is wegens zijn ongezonde klimaat. Met weet in Duitschland, dat de aanstichters van dit optreden te Washington huizen, daar Roosevelt meent de Zuid-Amerikaansche taten slechts te kunnen brengen tot aanvaarding van de AmerikaansChe voogdij door alle Europeesche invloeden volkomen te bannen. DE PETROLEUMVELDEN IN MEXICO. Volgens een bericht uit Washington is daar medegedeeld, dat de regeering der V. S. namens de Amerikaansche petroleummaatschappijen het aanbod der Mexicaansche regeering tot res titutie der eenige jaren geleden geconfisceerde petroleumvelden heeft aangenomen. De waarde dezer velden bedraagt ongeveer 23 millioen dol lar. President Roosevelt heeft jegens president Camacho uiting gegeven aan zijn „groote dank baarheid" voor de „Mexicaansche grootmoedig heid." (D2LB.) Het. 688ste Italiaansche weermachtsbericht luidde gisteren: Aan het front van de Cyrenaica af en toe contact tusschen voorposten. Vijandelijke ver- kenningsafdeelingen werden gedwongen, zich terug te trekken. De Engelsche luchtmacht ondernam een nachtelijken aanval op Bengazi. Er zijn geen menschenleVens verloren gegaan, noch werd schade van beteekenis aangericht. Onze duikboot „Bianchi" is niet op haar basis teruggekeerd. Sterke luchtstrijdkrachten van de spil hebben hevige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Oorlogsinstallaties, magazijnen, depots en luchtafweerstellingen werden hevig gebombar deerd. In het gebied der doelen, waar zich her haaldelijk ontploffingen voordeden, braken he vige branden uit, die van de kust van Sicilië zichtbaar waren. Voorts werd een groot aantal vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield of beschadigd. TURKSCHE NOTA AAN DE SOVJET-UNIE. Uit goed ingelichte bron verluidt, dat de Turksche regeering een nota tot de Sovjet- regeering heeft gericht. Deze nota heeft tot onderwerp de jongste hetze tegen Turkije in de Sovjet-Russische pers in verband met het proces in zake den aanslag op ambassadeur Von Papen. Turkije verzoekt in deze nota de Sovjet-Unie dringend deze hetze te doen ophouden. In het tegenovergestelde geval zou de Turksche oers haar tot nu toe getoonde terughoudendheid laten varen. Bovendien wordt de aandacht van de Sovjet-regeering gevestigd op het verbazing wekkende feit, dat de Sovjet-Russische pers organen zich inmenging veroorloven in een onafhankelijk gerechtelijk proces, hetgeen van Turksche zijde ten stelligste van de hand wprdt gewezen. (DNB.). OPNIEUW BRAND OP DE „NORMANDIE". Naar de Engelsche berichtendienst uit New York meldt, is op de „Normandie", die in de haven van New York ligt, opnieuw brand uit gebroken als gevolg van een Zaterdagavond veroorzaakte kortsluiting. MISLUKTE AANSLAG OP DORIOT. Toen Jacques Doriot, de voorzitter van de Fransche Volkspartij, gisteren in den overvollen stadsschouwburg te Rennes een rede hield,, werd tegen het einde van zijn betooging een hand granaat naar het tooneel geworpen, waarop zich Doriot en enkele zijner medewerkers bevonden. Het projectiel viel tusschen de eerste en tweede rij parket. Een toehoorder snelde vastberaden toe en wierp het projectiel in de orkestruimte. Toen de granaat ontplofte werd de houten be kleeding van het tooneel vernield en een aan tal muziekinstrumenten beschadigd. Eén per soon werd licht gewond. De aanwezigen beantwoordden dezen aanslag met het zingen van de Marseillaise en met levendige sympathiebetoogingen voor Doriot, De dader kon totdusver nog niet gepakt worden. CD.NB.) HULL WEER TE WASHINGTON. Radio New-York meldt, dat staatssecretaris Cordell Huil na een ziekteverlof van twee maanden weer te Washington is aangekomen. Hij zal zich, naar verder gemeld wordt, in het bijzonder bezig houden met den toestand, zoo als die door de regeeringswisesling in Vichy is geschapen. (DN.B.) Generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt heeft in het begin van deze week een bezoek gebracht aan den weermachtsbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. Naar aanleiding van zijn bezoek in Den Haag heeft de generaal-veldmaarschalk ook een bezoek ge bracht aan den Rijkscommissaris voor de be zette Nederiandsche gebieden. Rijksmmister Seyss-Inquart. Tijdens zijn verblijf in Neder land heeft generaal-veldmaarschalk Von Rund stedt een aantal moderne installaties der kust verdediging bezichtigd. van hedenavond tot morgenochtend 20.46 uur 6.30 uur De maan kwam heden op om 10.21 uur en gaat vannacht te 2.12 uur onder. Feestelijke herdenking te Utrecht. IN TEGENWOORDIGHEID VAN RIJKS COMMISSARIS, Dr. SEYSS INQUART. De aanwezigheid van Rijksminister Rijkscom missaris Seyss Inquart en den leider der N.S.B., ir. Mussert, heeft grooten luister bijgezet bij de feestelijke herdenking van den verjaardag van Adolf Hitler, waartoe gisteravond een bij eenkomst was belegd in de groote zaal van „Tivoli" door den kring Utrecht van de N.S.D.AP. Geen plaats in de zaal. welke ruim 2000 bezoekers kan bevatten, bleef onbezet, en zelfs moesten eenige honderden zich met een staanplaats tevreden stellen. Het podium was ter Imker- en ter rechterzijde rijkelijk versierd met groote neerhangende Duitsche partij vlaggen, terwijl tegen een egaal-gelen achtergrond een enorme vergulde Duitsche adelaar zichtbaar was. De in Utrecht wonende Duitsche schooljeugd stond achter op het podium opgesteld, terwijl een muziekcorps van de weermacht voor den aanvang van de feestelijke vergadering op het .podium marschen speelde. Het front van het •podium was met bloemen en planten feestelijk versierd. Toen om precies halfacht de aanwezigen zich van hun plaatsen verhieven, betraden Rijks commissaris Seyss Inquart en ir. Mussert, met klein gevolg, luide toegejuicht, de zaal. nadat zij voor den ingang van het gebouw een eere- wacht van leden van de N.SDA.P. en /an de WA, der NB3. hadden geïnspecteerd. Nadat de hooge gasten eenige reeds aanwezige autoritei ten waaronder den heer Brandes, plaatsvervan gend Beauftragte. majoor Creutzinger. Ortskom- mandant, prof. dr. Nieschulz. Kreisinspektor der NSDAP, den commissaris van de provincie Utrecht den heer W. B. Engelbrecht. en den districtsleider van de N.S.B., Tj. van der Weide, nadden bègroet, nam de plechtige herdenking een aanvang. Na het binnendragen van de partijvaandels, speelde allereerst het weermachtsmuziekcorps de Prelude van Liszt. In zijn welkomstwoord be groette vervangend Kreisinspektor prof Nie schulz speciaal den Rijkscommissaris en ir Mus sert er vervolgens aan 'herinnerend, hoe thans overal op de wereld, waar Duitsche mensehen wonen, de verjaardag van den Führer wordt hei-dacht. Ten slotte deelde spreker mede. dat de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Utrecht, Bereichsleiter Sommer, die zich destijds vrijwillig had gemeld voor het front, juist eenige uren te voren was opgeroepen, en thans in het veldgrijs den Führer dient. Vervolgens declameerde een jeugdige scholier van de Duitsche school toepasselijke spreuken op den Führer, waarna de aangetreden school jeugd, onder leiding van Banführer Laprell, eenige strijdliederen ten gehoore bracht. Na mens de N.S.D.A.P. betrad hierop de Haupts- leiter des Propagandaamtes. Gemand, het spreekgestoelte. In een gloedvolle rede stelde deze de verdiensten van den Führer in het licht. Spr. herinnerde er aan, hoe Hitier, als door God gezonden, het Duitsche volk uit zijn grootste vernedering heeft opgeheven en sinds 1933, toen hij de macht in handen nam, zooveel voor het Duitsche volk heeft gedaan, als geen ander ooit ter wereld voor zijn volk heeft tot stand gebracht. In groote liefde voelt het Duitsche volk zich thans in dit uur van zware beproeving, dat noodig is geworden om de de monische krachten te verdrijven, met zijn Führer verbonden. Ten slotte sprak de districtsleider der N.S.B., Tj. van der Weide, die er op wees, dat de naam van Hitlerknechten. zooals de N.S.B.-ers vroe ger werden genoemd, altijd door hem is verfoeid geworden. Wel echter willen wij, zoo vervolgde spr., Hitïervrienden zijn. Op dezen eerenaam zijn wij trotsch. Sinds 14 December van het vorige jaar weten wij. aldus spr., dat tusschen Hitier en Mussert een verbond is gesloten, dat inhoudt, dat Nederland na den oorlog volwaar dig zal worden opgenomen in den bond van Germaansche volkeren. Voor dit geschenk kun nen wij den Führer. die dan ook onze Führer zal zijn, niet dankbaar genoeg zijn. Op dezen dag wenschen wij. Duitsche en Nederiandsche kameraden, elkaar geluk met den verjaardag van Adolf Hitler, en beloven hem op dit uur allen mogelijken steun, dien hij noodig mocht hebben om tot de eindoverwinning te komen Met. een driewerf Sieg Heil op Adolf Hitler be sloot spr. zijn rede. Nadat de Duitsche volksleideren waren ge speeld, namen de Rijkscommissaris en ir. Mus sert met een „Sieg Heil, kameraden"' afscheid. Van den commissaris-generaal voor de vei ligheid over bijzondere maatregelen in het afgesloten gebied van de West-Friesche eilanden en van de Nederiandsche kust in het gebied der provincie Zeeland en de provincie Zuid-Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder iandsche gebied in zake het handhaven van de orde nr. 138/41 gelast ik het volgende: Par. 1: In het afgesloten gebied, dat is vast gesteld in de bekendmaking van 7 Mei 1941; a) Op de West-Friesche eilanden: Texel, Vlieland, Terschelling,. Ameland, Schiermonnik oog, Siemonssand, Boschplaat, Rottumerplaat en Rottumeroog; b) Aan de Nederiandsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland tot de Belgische grens en de in dit gebied gelegen eilanden (provincie Zee land en het Zuidelijk-deel der provincie Zuid- Holland, ten Zuid-Westen van de linie Nieuwe Waterweg-Oude Maas-Dordtsche Kil) is het baden slechts veroorloofd op de door de weer macht aangewezen en door borden gekenmerk te openbare badgelegenheden. Par. 2: Indien men zich aan deze verordening niet houdt, begaat men een overtreding welke voor zoover daar niet volgens andere bepalin gen een zwaardere straf op staat, overeenkom stig de aan het begin vermelde bepalin gen gestraft wordt met een hechtenis van maxi mum 6 maanden en een boete van maximum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 3: Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's-Gravenhage,* 20 April 1942. De commissaris-generaal voor de veiligheid- -(get.) RAUTER. SS-Gruppenführer en luitenant-generaal der politie. BIJ VOORKEUR ZIJ, DIE HET MINST AAN HUN OUDE WOONPLAATS ZIJN GEBONDEN In een te Den Haag gehouden persconferentie heeft de heer Bönmg een uiteenzetting gegeven oVer het te werk stellen van arbeidskrachten in Duitschland. Door Duitsché opdrachten in Nederland zoo zeide hij is de toestand in de Neder iandsche industrie beter dan men mocht verwachten. Toch bestaat hier nog werkloos heid. mede door den strengen winter. By de arbeidsbeurzen stonden omstreeks 225.000 werkloozen ingeschreven. Nu het warmere weer is gekomen hebben omstreeks 100.000 menschen werk gevonden. Ruim 110.000 werkloozen staan nu nog ingeschreven. Bo vendien arbeiden er nog 60.000 in de werk verruiming. terwijl in de bedrijven nog 110.000 arbeiders staan, die geen volle dag taak hebben, zoodat ongeveer 280.000 men schen niet in het normale arbeidsproces zijn opgenomen. Dit is niet verantwoord en hier aan moet een einde gemaakt worden. Het is sociaal, economisch en politiek niet ver antwoord. Daarom heeft men van Duitsche zijde groote opdrachten bij de Nederiandsche industrie ge plaatst, doch de mogelijkheid orii den arbeid naar de menschen te brengen, heeft haar na tuurlijke grenzen. Deze grenzen liggen op het gebied van grondstoffen en vervoersmogelijk heden. Daarom is de vraag gerezen of ook niet Nederiandsche arbeidskrachten naar de arbeids plaatsen in het Rijk gebracht moesten worden, toén de grens van de Duitsche opdrachten, bij de industrie te plaatsen, was bereikt. Nu kan dit verplaatsen van arbeidskrachten niet alleen geschieden met werkloozen. Hier onder bevinden zich veelal ouderen, voor wie een verhuizing niet goed mogelijk is. Het is logisch, dat zij, die door leeftijd en familie banden het minst aan hun oude woonplaats zijn gebonden, eerder naar het buitenland gaan dan huisvaders. Deze moeten dus uit de Nederiand sche bedrijven worden genomen en hier worden vervangen door niet-„reisvaardigen". Wanneer bijv ih een bedrijf vijftig arbeiders werken, waarvan vijf en twintig ongehuwd zijn, terwijl in dezelfde plaats vijf en twintig gehuwde werk loozen zijn, zou het sociaal niet verantwoord zijn, deze.-vijf en twintig werkloozen naar Duitsch land te zenden. Het is veel beter de vijf en twin tig ongehuwden, die werk hebben, naar het buitenland te zenden en de vijf en twintig ge huwden op hun plaats te werk te stellen. De huidige wettelijke maatregelen dienen nu om hen, die weigeren om naar Duitschland'te gaan en niet zooveel sociaal gevoel hebben om in te zien, dat dit goed is, te dwingen. Het argument, dat men door het gaan wer ken in Duitschland den vijand van Nederland steunt, hcudt geen stuk, want dan zou men ook niet mogen werken aan de Duitsche opdrachten aan de Nederiandsche industrie. Eigenlijk zou men dan ln het geheel niet moeten werken, want elk werk, dat men op het oogenblik ver richt,* komt ten goede aan Duitschland. De Nederlander is evenwel te. nuchter om dit vol te houden. Hij zal inzien, dat door de huidige maatregelen een einde gemaakt zal worden aan de werkloosheid. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat reeds einde van dit jaar een einde zal zijn gemaakt aan dezen gruwel der mensch- heid. W. ENGELBERTS OVERLEDEN. Te Arnhem is in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer W. Engelberts, adviseur van den groothandel in ijzerwaren G. A. A. van de Wall Co. aldaar en oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arn hem en Omstreken WIJZIGING ONGEVALLENWET. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is een wij ziging gebracht in de Ongevallenwet, waar door degenen, die in dienstbetrekking werkzaam zijn in de zqogenaamde „vrije beroepen", dus bij advocaten, notarissen, accountants, deur waarders, enz. met ingang van 1 Juli a.s. onder de werking van de Ongevallenwet vallen. EXTRA WÏNTERUITKEERING AAN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. Opnieuw verlenging. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft de extra-winteruitkee- ring aan ondersteunde werkloozen opnieuw verlengd, ditmaal met twee weken, zoodat zij tot en met de week, welke op 2 Mei a.s. eindigt, kan worden doorverstrekt. De uitkeering be draagt 10 pCt. voor deelnemers aan de centrale keukens en 15 pCt. voor niet-deelnemers. Deze verlenging geldt eveneens voor de ondersteunde kleine grondgebruikers. VERVOERVERBOD KACHELBLOKJES EN GENERATORBLOKJES. Blijkens bekendmaking van den directeur van het rijksbureau voor hout in de staatscourant is met ingang van 21 April zonder zijn vergunning verboden het vervoeren per spoor, schip of auto van kachelblókken en houtblokjes bestemd voor gasgeneratoren in hoeveelheden van 1000 Kg. of meer. Voor vervoer van kachelblókken zullen tot eventueele nadere aankondiging geen vergun ningen worden verstrekt. De chef der Fransche regeering, Laval, heeft gisteravond voor den omroep gesproken. Hij zeide onder meer: Toen ik in 1936 moest aftreden, heb ik een krachtig en door ieder gerespecteerd Frankrijk achtergelaten. Drie jaar waren voldoende om den partij hartstocht van sommigen en het ver raad van zekere elementen over dit Frankrijk te doen triomfeeren. Er bleef nog een laatste mis daad te plegen: de oorlogsverklaring. Spr. zeide alles te zullen doen om het welzijn van het volk te waarborgen en voelt zich te sterker, daar hy geen verantwoordelij klieid draagt voor de ellende, die in Frankrijk is ge komen. „Wij kunnen slechts op onszelf rekenen", al dus spr., „en Frankrijk moet thans zijn wil en zijn levenskracht aantoonen". Spr wees op de tallooze moeilijkheden, waar bij de ravitailleering natuurlijk bezwaarlijk is door de omstandigheden en egoïsme en winst bejag de op zichzelf reeds moeilijke distributie van levensmiddelen stagneeren. De regeering zal niets nalaten om alle Franschen te voeden en te kleeden. „Ik geloof het hart van den boer te kennen", vervolgde Laval „Ik weet, dat hij een goed hart heeft, wanneer het leven van Frankrijk op het spel staat. Boeren van Frankrijk, ik roep u op uw grond te bewerken met het geduld, waarmee wij hem verdedigen. Tot het arbeidsfront wil ik zeggen, dat het van het komende regiem niets te vreezen. maar alles te verwachten heeft. Deze oorlog draagt de kiem eener regelrechte revolutie in zich, want in de nieuwe orde wordt de arbeider beschermd en gewaardeerd". DUITSCHLAND EN FRANKRIJK Laval sprak vervolgens over de betrekkingen met Duitschland, na er aan herinnerd te heb ben dat hij in het openbare leven altijd betoogd heeft, dat de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland voorwaarde voor den vrede in Eu ropa was. „Hartstochtelijk heb ik", aldus spr., „bij iedere gelegenheid naar een vergelijk ge zocht, dat een eipde moest maken aan het tra gische misverstand, dat in het verleden al te vaak beide groote volken tegenover elkander ge plaatst heeft. Daartoe was noodig een Fransche, en een uitsluitend Fransche politiek, vrij van de buitenlandsche invloeden. Wat gisteren noodig was. is dat thans evenzeer. Dit besef bezielde mij, toen ik in Juli 1940 besprekingen voor bereidde, die eenige weken later maarschalk Pé- tain en mij naar Montoire zouden leiden. „Wij hebben daar een feit zonder voorbeeld gevonden, n.l. een overwinnaar, die zich be reid verklaarde geen misbruik van rijn over winning te maken en die Frankrijk in een nieuw Europa een plaats aanbood, welke het Fransche verleden waardig was. Te Mon toire is het beginsel aangenomen voor een nieuwe politiek, waarbij de eer noch de levensbelangen van Frankrijk werden op geofferd". „Tegenover een" overwinnaar, die zijn over winning wist te beheerschen, zullen wij onze nederlaag weten te beheerschen". Met deze edèle woorden heeft het staatshoofd den weg gewezen. Spr. zal dezen weg blijven volgen. Hij wil den Duitschers. met wie hij zijn besprekin gen gevoerd heeft, de eer nageven, dat zij er nooit aan gedacht hebben Frankrijk te verne deren en dat hij nooit als een overwonnene be hoefde te spreken. „Sedert Montoire", vervolgde spr., „sedert Oc tober 1940, heeft de oorlog zich uitgebreid over alle werelddeelen en een nieuwe beteekenis ge kregen. Bij de motieven, die ons er toe brachten te streven naar een politiek van toenadering tot en verzoening met Duitschland. komen thans andere motieven van meer gebiedenden aard, want gelooft ge, dat de bolsjewisten, wanneer zij zouden overwinnen, bij onze grenzen stil zouden staan? Zoudt gij dulden, dat zij met toestem ming van Engeland een regiem zouden instellen, dat de mechaniseering van den arbeider en de uitroeiing der elite met zich zou brengen? Wij zijn dus geplaatst voor het volgende alternatief wij moeten ons. met eerbiediging van onze eer en onze vitale belangen, aansluiten bij een nieuw, gepacificeerd Europa, of wij moeten be reid zijn onze beschaving te zien verdwijnen. De politiek van toenadering tot en ver zoening met Duitschland moet loyaal wor den gevolgd. Zij vereischt een wederkeerig vertrouwen, wil zij doeltreffend zijn. Elke dubbelhartigheid moet uitgesloten zijn en slechts op oprechtheid in woord en daad kan een blijvende verzoening berusten. Ik heb altijd geweigerd rnjj te onderwerpen aan een buitenlandschen invloed. Daaruit wordt verklaard, dat ik zoo vaak in Engeland de hartstochten heb ontketend, vooral tegen mijn persoon. Dat was vooral het geval, toen ik trachtte met Italië de grondslagen voor een Middellandsche Zee-politiek te vinden. Geen dreigement is er, dat spr. kan beletten naar verzoening met Duitschland te blijven streven, omdat deze politiek berust op de zorg voor het welzijn van Frankrijk. Spr. wilde waarschuwen tegen alle boos aardige geruchten, dat deze politiek slechts 'ten uitvoer kan worden gelegd ten koste van welke offers en vernedering ook. De positie van Frank rijk is ernstig. „Franschen in ons rijk, die naar mij luistert in Afrika, in Azië, op de eilanden in de Zuidzee, op den Amerlkaanschen bodem, waar het eerst de koloniale geschiktheid van ons ras is gebleken, gij hebt bewijzen van uw aan hankelijkheid gegeven, terwijl zich in het moe derland het drama afspeelde. Fransche emigran ten. die met buitenlandschen steun hun vader land verloochend hebben, zijn er niet voor teruggeschrikt zich te nestelen op verschillende plaatsen van ons gebied. Tot u, die in dat ge bied woont en Frankrijk trouw zijt gebleven, zeg ik, dat wij u niet opgeven. Gij zult Franschen blijven. Mijn gedachten gaan vooral uit naar hen, die aanvallen van een vroegeren bondge noot hebben ondergaan, een bondgenoot, die zich heftiger in ons gebied vastbeet, naarmate hij onbekwaam bleek zijn eigen gebied te verdedi gen Nadat hij ons in den oorlog had gestort, nadat hij ons in den steek had gelaten, heeft hij getracht onze vloot te vernielen, heeft hij onze matrozen vermoord en onze bevolking uitgehon gerd. Thans keeren zijn vliegtuigen terug aan den Franschen hemel welken zij in de ure des ge va ars verlieten alsof zij de vernietiging onzer gebouwen die gedurende de krijgsoperaties ge spaard zijn gebleven wilden voltooien". „Franschen". besloot spr., „ik wijd mij aan den onmisbaren arbeid en zal dien niet eindigen, voor het welzijn van Frankrijk verzekerd is. Ik roep u op de beteekenis van dezen arbeid te verstaan, opdat gij mijn streven steunt. Indien gij dat doet, zal Frankrijk in het nieuwe Europa herrijzen". (D.N.B.) DE FRANSCHE VLOOT TER SPRAKE. De AN.P.-correspondent te Berlijn meldt: Bij de jongste machtsverschuiving te Vichy baart den Engelschen en Amerikanen de toe komstige houding der Fransche vloot de groot ste zorg. Velen daarginds zijn nog van meening, dat de Fransche marine geen schot zal lossen bij het konvooi, indien de Engelschen het noodig oordeelen een der gekonvoleerde schepen in be slag te nemen. Anderen daarentegen vreezen een gewapend conflict tusschen de Engelsche en Fransche zeestrijdkrachten bij voortzetting van de tot dusver gevolgde Britsche blokkadepolltiek. De vloot te Toulon, de groote Fransche oor logshaven aan de Middellandsche Zee, noemt men te Londen „een gewichtlgen factor". Zij be staat uit de twee slagkruisers „Strassbourg" en „Dunkerque". vier zware kruisers, elk met acht tien kanonnen bewapend, vermoedelijk drie lichte kruisers, negentien grobte torpedojagers en waarschijnlijk vijftien onderzeeërs. Inderdaad een geduchte macht, waarbij komt de niet te miskennen anti-Engelsche gezindheid van me nig Fransch zee-officier. Van Duitsche zijde laat men zich niet uit over de Fransche vloot, noch over haar eventueel op treden. Wel wijst men op de jongste successen der Duitsche marlnè, ook in de Middellandsche Zee GEEN UITVLUCHTEN MEER. Neen, Nederlanders, nu geen uitvluchten irfeer. Lang genoeg hebt ge nu geprobeerd „er onder uit te komen", maar ten slotte is geen enkel bezwaar van u steekhoudend gebleken. Ennog steeds heeft de Nederiandsche Am bulance veel geld noodig. U weet toch waar het om gaat? U weet toch, dat Nederland een hulp expeditie naar het Oostfront zendt om daar medische hulp aan vriend en vijand te ver- leenen? Welnu, waar blijft uw girostorting dan*toch? Maakt haar vandaag nog over op girorekening 87600, Nederiandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. DE JEUGD VAN EUROPA: Zij rukt op, onweerstaanbaar. Zij doet het oude Europa, waarin zooveel onrecht geschiedde, waarin zooveel geleden werd, wankelen. Deze jeugd zal niet rusten voordat op de puinhoopen van het oude, het nieuwe Europa opgebouwd zal zyn. De jeugd van Europa, dapper en on verschrokken .vernietigt de vijanden die haar toekomst bedreigen. Daarom vindt u haar aan het Oostfront, waar zij oprukt tegen het bolsje wisme, dat zij zal overwinnen en van den aard bodem zal wegvagen. Jeugd van Nederland, ook uw plaats is in de gelederen van deze strijders. Meldt u aan bij het Vrijwiligerslegioen Neder land, Konninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. PAKKETTEN VOOR HET LEGIOEN. De afdeeling propaganda en verzorging van het hoofdkwartier van het „Vrijwilligerslegioen Nederland" deelt mede. dat de mogelijkheid ge opend is om pakketten te verzenden aan de leden van het „Vrijwilligerslegioen Nederland". De pakketten mogen hoogstens een kilogram wegen en geen grooter afmeting hebben dan 10x20x40 centimeter. De inhoud mag niet aan bederf onderhevig zijn. De pakketten dienen volledig geadresseerd met persoonsnaam en het veldpostnummer gezonden te worden aan het hoofdkwartier van het „Vrijwilligerslegioen Ne derland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Van hieruit worden zij in kisten naar hun bestemming gebracht. Op 1 Mei a.s, moeten de pakketten in het be zit van het hoofdkwartier zijn. De nadruk wordt er op gevestigd dat deze zending alleen geldt voor leden van het „Vrijwilligerslegioen Neder land". Voor andere Nederiandsche vrijwilligers bij de weermacht zijn bereids onderhandelingen gaande. DOEL EN WEZEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. De wnd. commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst meldt ons: Reeds veel is er den laatsten tijd geschreven over het instituut van den Nederlandschen Ar beidsdienst en het is begrijpelijk, dat i»u het arbeidsdienstplichtbesluit verschenen is de belangstelling naar doel en streven van dit opvoedingsinstituut met den dag grooter wordt. afscheid van MEVR. Dr. D. B. v. DORP—BEUCKER ANDREAE. Als geneeskundlge-dlrectrlce van het Rottcrdamsch Zeeliospituim Sedert de stichting van het Rotterd. Zee- hospltlum te Katwijk a. Zee, ln April 1908, ls mevr. dr. D. B. v. Dorp Beucker Andreae als ceneesk.-dlrectrlce aan deze Inrichting verbon den geweest. ZIJ ls ge durende 34 Jaar bij de bestriding van de tu berculose van het kind tot zegen geweest voor het kind van het Ne deriandsche volk. Bij de herdenking van hei 25-Jarlg bestaan van het Zeehospitium ln April 1933 ls dat erkend door haar te benoemen tot Officier In de Orde van Oranje-Nassau, Na een zeer arbeld- Elgen foto Mevr, dr. van Dorp. zaam en met succes bekroond leven, waarbij mevr. van Dorp zich altijd zeer bescheiden en eenvoudig betoond heeft, ls de tijd voor haar aangebroken om aan het eind van deze maand van een zeer welverdiende rust te mogen gaan genieten. Zater dag 25 April a.s. des middags te half vier houdt mevr. dr. van Dorp in de eetzaal van het Zeehospitium een afscheidsreceptie. Zeer zeker zullen onder de velen, die afscheid komen nemen, talrijke oud-patiënten* uit het geheele land zijn, die aan haar hun gezondheid weer te danken hebben. Nogmaals zij er met nadruk op gewezen, dat de kampen géén vooropleiding geven tot den militairen dienst en dat er van eenige beoefe ning van den „wapenhandel" geen sprake is. Het wapen van den N.A.D. ls en blijft „de schop". Taak van den Nederlandschen Arbeidsdienst is om door arbeid aan den Nederlandschen bodem en door de opvoeding van de in de kamp gemeenschappen vereenigde Nederiandsche jeugd, het begrip over de waarde van den arbeid en de beteekenis van onze volksgemeen schap tot deze jeugd te laten doordringen. Deze opvoeding bestaat o.m. uit marsch- en ordeoefeningen, sport, spel en zang ter verhoo ging van de orde en tucht de éénheid in de kampen en niet, het zij nogmaals gezegd, voor eenige militaire opleiding. VERSPREIDE BERICHTEN. Mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg is met ingang van 15 Mei. opnieuw tot burge meester van de gemeente Scherpenzeel be noemd. In den ouderdom van 80 jaar is in Den Haag overleden de oud-commandant van het Ned. Ind. Leger luitenant-generaal C. H. van Rietschoten.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1