ZATERDAG 18 APRIL 1942 No. 2517Ü Maandag de Führer 53 jaar 83ste Jaargang De Fransche regeenng met de BINNENLAND Max Blokzijl spreekt te Utrecht Verduisteren: Oproep Landdienst De strijd in Oost-Azië GEMENGD NIEUWS Sprang-Kapelle door hevigen brand geteisterd De Leidsdte Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny, Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. Een portret van den Führer van 30 Januari 1942. (Hoffmann) Maandag. 20 April, wordt de Führer, Adolf Hitler, 53 jaar oud en dit feit zal in het door hem opnieuw gestichte en gefundeerde Groot- Duitsche Rijk, zy het aangepast aan de oor logsomstandigheden. gevierd worden zooals het dezen staatsman van groot formaat toekomt. Maar ook buiten de eigenlijke Duitsche grenzen zullen velen, die open oog hebben voor zijn grootheid, dezen dag gedenken met dankbaar heid. Nog staat thans zijn leiderschap in den oor log op het eerste plan. maar in de werken van den vrede zou hij het liefst zijn taak zien neergelegd. Een der meest succesrijke Duitsche legeraan voerders van den huidigen oorlog, generaal- veldmaarschalk von Reichenau. een der eerste veldmaarschalken van den Führer, wien het echter niet meer is vergund de eindoverwinning to beleven, schildert zijn persoonlijke indruk ken van het meesterschap van Hitier als veld heer in de volgende bewoordingen. Dat slechts de oorlog zelf het oordeel kan uitspreken over den soldaat, is een ongeschre ven wet van het soldatendom; zoo heeft ook de wereldoorlog het oordeel geveld over den „sol daat" Adolf Hitler: een van de besten van 's werelds krijgsvolk. In den huidigen vrijheids strijd van het groot-Duitsche volk heeft de „veldheer" Adolf Hitler zoowel tegenover zijn eigen volk als tegenover de geheele wereld zijn triomfen gevierd. De Führer raadpleegt in zijn hoofdkwartier cc" kaart van het strijdtooneel met Generaal- Veldmaarschalk Von Rundstedt. (Hoffmann) Dikwijls wordt de veldheer ten onrechte slechts gezien als de aanvoerder op het slag veld. doch de geschiedenis bewijst dat de lei ding te velde alléén niet de eer der overwin ning opeischen kan. Het veldheerschap van den Führer is in zijn allesomvattende voorbereiding en leiding van den strijd dan ook slechts met één voorbeeld uit de Duitsche geschiedenis te vergelijken: de prestaties van Frederik den Groote, waarbij ook een ander punt van over eenkomst dadelijk in het oog springt: de groote staatsman, die zijn eigen veldheer is. Onder deze omstandigheden konden ook alle hulpbronnen van volk en industrie ingeschakeld worden in de voorbereiding van de worsteling, waarbij de Führer handelde met de wetenschap dat geen uitrusting zoo kostbaar is als een ver loren oorlog. Zelf heb ik, zoo zegt vón Reichenau verder, er dikwijls getuige van mogen zijn, hoe strak en zeker de teugels van de door hem gebouwde en ten strijde gevoerde legers gedurende den strijd in zijn handen lagen, hoe hij de moeilijkste op gaven tot een oplossing bracht, in de wisselval ligheid der gevechten de juiste beslissingen wist te nemen en door te voeren, met een ijzeren wil, die de kracht van den vijand overtrof. Zulke eigenschappen dwingen, al zijn zij aan geboren, bewondering af als men ziet, hoe zij gepaard gaan aan een feillooze beheersching van alle technische problemen der leiding. Dit is een kunst, waaraan door Adolf Hitler steeds nieuwe vormen zullen worden gegeven, waar door het mogelijk wordt, zooals ook de trots was van Frederik den Groote, door originaliteit en verrassing den vijand vernietigende slagen toe te brengen. Een geniaal veldheer stelt hooge eischen aan zijn troepen, en het is de eer der soldaten en hun bevelvoerders, steeds ten vollet aan deze ver wachtingen te beantwoorden. Niet alleen de strijdende jeugd van Duitschland, doch het ge heele Duitsche volk heeft zich thans het ge schenk waardig getoond, een genie als leider te bezitten. Het heeft daarmede tevens den plicht op zich genomen, meer te presteeren en te scheppen dan in normale omstandigheden van eenige andere generatie wordt geëischt. Zooals von Reichenau reeds in den aanvang van zijn beschrijving weergeeft, heeft de we reldoorlog Hitier als soldaat leeren kennen en waardeeren. Dit moge ook blijken uit den offi- cieelen brief, die het voorstel bevatte om het IJzeren Kruis eerste klasse te verleenen aan den Gefreiter van 1918. Dit schrijven, afkom stig van het Iegerarchief te München, luidt als volgt: „Korporaal (vrijwilliger) Hitier, 3e compagnie heeft getoond in alle gevechten een uitstekend soldaat te zijn. Als ordonnans onderscheidde hij zich zoowel in den stellings- als in den bewe gingsoorlog door zijn koelbloedigheid en duri en was steeds vrijwillig bereid berichten in de I moeilijkste omstandigheden en met groot gevaar I voor eigen leven over te brengen. Nadat in moeilijke gevechtsposities alle ver- I bindingen verbroken waren, was het aan de on vermoeibaarheid en offervaardigheid van Hitier te danken, dat wij belangrijke meldingen niet- tegenstaande alle moeilijkheden, konden door geven. Hitier verkreeg het IJzeren Kruis 2e klas I voor dapper gedrag in den slag bij Wytschaete op den 2den December 1914. Ik acht Hitier voor onderscheiding met het IJzeren Kruis le klas absoluut waardig." 1 W.g. FREIHERR VON GODIN. vol- raai Darlan aan maarschalk Pétain het ernstige omstandigheden, die wij thans door Gisteren is te Vichy officieel medegedeeld, naar het DN3. meldt: In den loop van den dag zijn tusschen maar schalk Pétain, admiraal Darlan en president Laval de besprekingen met het oog op de vor ming van de nieuwe regeering voortgezet. Pre sident Laval heeft overigens in het paviljoen Sevigne talrijke persoonlijkheden ontvangen en heeft zich gedurende geruimen tijd onderhou den met zijn toekomstige medewerkers. Een definitieve oplossing is binnenkort te ver wachten. Bij het indienen van zijn ontslag heeft admi- C1 ILïUgt; maken, acht ik het mijn plicht, u te vragen mijn ontslag als minister, vice-president van den raad, minister van landsverdediging, staatssecretaris bij de departementen voor bui- tenlandsche zaken en marine en staatssecre taris a.i. bij het departement van oorlog, te wil len aanvaarden, ten einde u in staat te stellen de in het nationaal belang gewenscht geachte beslissingen te treffen. U mijn dank betuigend voor het vertrouwen waarmee u mij vereerde, verzoek ik u, mijn heer de maarschalk, met de betuiging mijne: verknochtheid de uitdrukking van mijn groot- sten eerbied te willen aanvaarden. DE STRIJD ZAL DOOR HET NATIONAAL- SOCIALISME GEWONNEN WORDEN Voor een talrijk publiek sprak de heer Max Blokzijl gisteravond in de groote zaal van „Ti- voli" te Utrecht, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Het openingswoord werd gesproken door den districtsleider der N.SB., den heer Tj. van der Weide, waarna de nieuwe burge meester, de heer C. van Ravenswaay, in een korte toespraak verzekerde, dat hij, voor zoo ver dat in zijn vermogen ligt, er voor zal zor gen, dat op den duur geheel Utrecht voor het nationaal-socialisme gewonnen zal worden. De heer Max Blokzijl, vervolgens het woord verkrijgende, zeide in Duitschland te hebben gezien, hoe het nationaal-socialisme groot en sterk is geworden. Ik heb aldus spr. in een tijd toen ons land nog dag in, dag uit. werd opgehitst tegen zijn Oosterburen, van mijn standplaats in Berlijn getracht de Nederlanders terug te brengen toe hun vaderland. Toen de nieuwe wereldoorlog uitbrak, ben ik in mijn vaderland teruggekeerd. En de grootste teleur stelling, die ik toen heb ondergaan, was wel deze, dat wij, die in Berlijn hadden getracht de aldaar wonende Nederlanders met alle macht tot het vaderland te doen inkeeren, werden uitgescholden voor landverraders. Maar lk heb ook gezien, dat er niets nieuws was op dit gebied, want zelfs Marnix van Sint Aldegonde, dien men toch zeker niet kan verwijten, dat hij geen goed Nederlander is geweest, werd destijds al evenzeer voor landverrader uitgescholden, en toen ik hier enkele maanden in Nederland ver toefde, zag ik. dat er aldaar menschen rond liepen met alle mogelijke insignes, waardoor zij zich het air gaven, alsof zij juist nu het va derland hadden gered. Toen ik dit misverstand zag. ben ik mijn werk begonnen voor den Hil- versumschen zender. Dit werk doe ik reeds meer dan een jaar en uit de tienduizenden brieven, die mij inmiddels zijn toegestuurd, heb ik lee ren zien hoe de stemming van het Nederland sche volk was, nog is en waarschijnlijk ook zal worden. Die tienduizenden brieven zijn niet meer of minder geworden dan een historisch document en ik prijs mij gelukkig, in het openbaar mijn dankbaarheid te kunnen betui gen voor de groote hartelijkheid en het ver trouwen, die de luisteraars mij in de afge- loopsn maanden hebben geschonken, want door dien grooten stroom van brieven heb ik een schitterenden kijk gekregen op de stemming van het Nederlandsche publiek Ik weet, tot welke uitersten ons volk zich op het oogenblik laat brengen. Het eene uiterste weet ik voornamelijk uit ruim 19.000 scheldbrieven, die, hetzij ge maakt door joden, hetzij door opgehitste men schen, hetzij- door communisten, hetzij door z.g. hitscentrales in elkaar zijn gezet. Zij allen trachten met behulp van de zenders in Londen ons te weerhouden van hetgeen wij moeten doen voor ons volk. Maar het is uitgesloten, dat een van hen ons ook maar een seconde den strijd zal doen opgeven, of zwakker zal maken. Het staat voor mij muurvast, dat de strijd, welken wij thans begonnen zijn, door het nationaal- socialisme gewonnen zal worden. Voortgaande zeide spreker: Ik ben er van overtuigd, dat, indien het ons zou gelukken het lot van den arbeider zichtbaar te verbeteren, 90 tot 95 procent van deze groep zich achter de van hedenavond 20.41 uur tot morgenochtend 6.37 uur en van morgenavond 20.43 uur tot Maandagmorgen 6.35 uur De maan kwam heden op te 8.25 uur en gaat onder te 23.35 uur; morgen komt zü op om 8.59 uur om Zondagnacht te 0.33 uur onder te gaan. vanen van Mussert zou scharen. In niet min dere mate zullen verbeteringen in dc sociale toestanden en het afnemen van de haatstem- ming het meegaan van een groot deel van den middenstand ten gevolge hebben. Inzake de bui- tenlandsche politiek zeide spreker, dat overal in de wereld groote spanning heerscht en dat iedereen zit te wachten op de dingen, die komen gaan. Ik echter voel mfj kiplekker, want ik weet, dat de Spil er nü spoedig een eind aan zal maken. Vol moed ben ik van mijn reis naar Italië en Duitschland teruggekeerd en voor mij staat het vast, dat, al mochten de Engel- schen hier naar toe komen, hetgeen lk echter geenszins verwacht, zij op een andere manier zullen ontvangen worden, dan met warms kof fie van de anti-menschen. Aan het einde van zijn rede wekte de heer Blokzijl speciaal de jeugd op zich aan te slui ten bij den Jeugdstorm. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Hoe voor hen gezorgd wordt. De heer Bodenbach heeft mededeelingen ge daan over het werk van de Nederlandsche ar beiders in Duitschland. Hij zette uiteen hoe voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland wordt gezorgd door het Duitsche arbeidsfront. Deze zorg begint reeds op de reis naar Duitschland. Wanneer de trans porten arbeiders de grens over trekken, krijgen zij onderweg te eten en te drinken. Eenmaal in Duitschland aangekomen, worden zij meestal ondergebracht in kampen. Dit is voor de men schen het beste, de Nederlanders blijven dan onder elkaar en het is gemakkelijker zoo voor hen te zorgen, dan vanneer elk afzonderlijk ondergebracht is. De menschen krijgen voor billijken prijs te eten en voor de ontspanning wordt op alle mogelijke wijzen gezorgd. In de kampen is steeds een groote hoeveelheid'Neder landsche kranten en tijdschriften voorradig, ter wijl reeds 450 bibliotheken, ieder van minstens 100 boeken, naar de kampen zijn verzonden. Deze bibliotheken worden voortdurend aange vuld. Thans wil het D.A.F, ook schilderijen en plaatwerken van specifiek Nederlandsche onder werpen aankoopen om de barakken in de kam pen te versieren, opdat de arbeiders zich zooveel mogelijk thuis voelen. Bovendien zijn Neder landsche tooneelspelers en musici geëngageerd om voor de arbeiders op te treden. In het begin hebben zich moeilijkheden voorgedaan bij de wei-ving doordat menschen zich opgaven voor een beroep, dat zij niet beheerschten. Thans wordt hier een nauwkeurig onderzoek naar In gesteld. In de kampen .ontvangen de menschen kost en inwoning vdor ongeveer 1.20 Mark per dag en aangezien goede loonen worden betaald, is het steeds mogelijk, dat de arbeiders een behoorlijk bedrag naar huis zenden; als minimum noemde de heer Bodenbach ongeveer 25 Mark per week voor een ongeschoolden arbeider. Het D.AF. zorgt in samenwerking met het N.V.V. zooveel mogelijk voor de arbeiders, ook wordt zooveel mogelijk er op toegezien, dat zij geregeld hun geld naar hun gezin in Nederland zenden. Ten slotte merkte de heer Bodenbach op, dat van Duitsche zijde Nederland als een broeder volk wordt beschouwd en behandeld. Het gaan werken in Duitschland beteekent natuurlijk een offer, doch als broedervolk heeft het Nederland sche volk naast rechten ook plichten en het moet dit offer beschouwen als een plicht en een bijdrage tot den opbouw van een Nieuw Europa. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar „De Standaard" meldt is dr. R. van Deemter, leeraar aan het Chr. Lyceum te Arn hem, met ingang van 1 Augustus tot rector van het Marnix-gymnasium te Rotterdam benoemd De heer Van Deemter is in 1929 aan de Vrije Universiteit tot doctor in de klassieke letteren gepromoveerd en werkt sinds 1921 te Arnhem als leeraar. In aansluiting op mijn oproep voor den Land dienst deel ik mede, dat diegenen, die zich ge meld hebben, omtrent de voorwaarden, toestem ming der ouders, enz., berichten dienen af te wachten van het stafkwartier van den Nationa- len Jeugdstorm. Het is dus overbodig inlichtingen te vragen. Van Geelkerken. BENOEMINGEN KAMERS VAN KOOPHANDEL. Naar wij vernemen heeft de organisatie-com missie voor het bedrijfsleven tot nu toe voor de bestuursbezetting der Kamers van Koophandel de navolgende benoemingen gedaan; Noord-Holland; mr. F. W. A. de Koek van Leeuwen. Amsterdam, voorzitter; F. Doodeheef- ver, Amsterdam. H. L. van Eeghen, Amsterdam, J. van Hasselt, Amsterdam, mr. P. C. Kolff, Amsterdam, allen plv. voorzitter. Zuid-Holland: mr. K. P. van der Mandele, Rotterdam, voorzitter; F. B. J. Gips, 's-Graven- hage, C. J. van Helden, Rotterdam, J. van Hoey Smith, Rotterdam, H. F. Kersten, Rotterdam# ir. S. H. Stoffel, Delft, allen plv. voorzitter. Gelderland: ir. Th. Rosskopf. Nijmegen, voor zitter; F. J. ten Kate Jr., Arnhem, jhr. C. Sand- berg, Nijmegen, A. J. Verbeek van der Sande, Arnhem, Tj. Wassenaar. Zutphen. allen plv. voorzitter. Utrecht: dr. H. F. Fentener van Vlissingen, Utrecht, voorzitter; J. F. A. M. ten Berg, Utrecht, A. A. Frijlink, Utrecht, ir. W. C. van Kuyk, Maarssen, allen plv. voorzitter. Limburg: A. H. H. Hayen, Maastricht, voor zitter; G. Drost, Venlo. dr. ir. P. Wintgens, Heerlen, a!llen plv voorzitter. Zeeland: G. F. P. van der Peyl, Terneuzen, voorzitter; G. Alberts Jr., Middelburg, M. Doe- leman, Zierlkzee. allen plv. voorzitter. De mogelijkheid wordt opengelaten om t.z.t. nog een vertegenwoordiging van de hoofdgroep ambacht in de besturen op te nemen. JA MAAR Natuurlijk, als verstandig man zult gij het bolsjewisme veroordeelen, als goed vaderlander wenscht gij hier geen chaos, als christen ver oordeelt gij de wandaden van Stalin, maar om zelf naar de wapenen te grijpen, dat zeker, dat is niet zonder risico. Ja, er zijn duizenden Nederlandsche mannen daar in het Oosten, maardat ontslaat u niet van de verplichting te doen wat van u ver wacht wordt. Landgenoot, er is geen tijd meer voor bedenkingen en overwegingen. Van u wordt verwacht dat u schouder aan schouder met onze mannen den strijd zult strijden, dat u zich eveneens zult melden bij het vrijwilli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. SPAAR- EN BETAALZEGELKASBEDRIJVEN. In de Staatscourant is een wijziging versche nen op het besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart d.d. 23 Januari JU., betrekking heb bende op de uitoefening van het zoogenaamde spaar- en betaalzegelkasbedrijf. Ingevolge dit besluit kunnen de spaar- en betaalzegelkassen In afwachting van een haar eventueel te verleenen vergunning, het beroep of bedrijf blijven uitoefenen tot 18 Juli a.s. In aansluiting hierop heeft de secretaris-ge neraal van het departement van financiën ln de Staatscourant bekend gemaakt, dat opgrond van artikel 1 van het besluit betreffende de circulatie van niet-(geautoriseerde betaalmid delen, het z.g. spaar- en betaalzegelkasbedrijf op den bestaanden voet kan worden voortgezet tot 18 Juli as. Deze toestemming betreft uiter aard ook het aannemen en doorgeven van het in dit verband gebezigde hulpgeld. OP DE PHILIPPIJNEN. Naar de „Jomioeri Sjimboen" meldt hebben Japansche troepen den 25sten Maart Zambales aan de Westkust van het eüand Luzon bezet. Daardoor zijn de grootste mangaanlagen ir Oost-Azië in Japansche handen gekomen. De mijnen bleven onbeschadigd. Er werden aanzienlijke hoeveelheden mangaanerts aange troffen. De voorhoede der Japansche troepen op Panay heeft gisteren de stad Iloilo, een be langrijk strategisch punt in het Zuiden van het eüand bezet, na het. gebied van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd te hebben. De Japanners hebben voorts de stad Kapiz in het Noorden van Panay ingenomen. Naar Domei meldt, hebben de op het eiland Corregidor nog overgebleven artillerie-eenheden bij het beantwoorden van het vuur der Japan sche artillerie onlangs zware verliezen onder de op het schiereiland Bataan geconcentreerde Amerikaansche krijgsgevangenen veroorzaakt. De Amerikaansche gevangenen, die door hun eigen strijdkrachten werden beschoten, noem den de Amerikaansche kanonniers „verdomde gekken." IN BIRMA. De Engelsche terugtocht in Birma houdt nog altijd aan. Volgens Engelsche berichten heeft het geal lieerde hoofdkwartier in Birma echter besloten Mandalay onder alle omstandigheden tot het uiterste te verdedigen. Naar men zégt, zijn reeds troepenversterkingen uit Junnan in China op weg om de bij Toungoo geleden verliezen op den oostelijken vleugel van het front aan te vullen. Volgens een Japansch blad zouden de Chi- neezen bij hun terugtocht de politiek der ver schroeide aarde toepassen. (D.N.B.) AMERIKA EN DE SOVJETS. De „Washington Post" bespreekt de gemeen schap van belangen tusschen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten. Het blad stelt voor, een soort gelijke overeenkomst met de V. S. te sluiten, als Groot-Brittannië reeds meer dan een jaar ge leden heeft gedaan om de Amerikaansche oor logsleveranties te compenseeren, n.L door bases aan de V. S. af te staan. Enkele der bases van de Sovjet-Unie in den Stillen Oceaan zijn voor de V. S. zeer belang rijk. Hierdoor zou het voor Amerika mogelijk zijn een „directen aanval op Japan" te onder nemen. (D.N3.) AUSTRALISCHE TROEPEN DOOR CANADEEZEN AFGELOST. Volgens een bericht yan de „Manchester Guardian" uit Ottawa heeft het bezoek van den Australischen minister van buitenlandsche za ken, dr. Evatt, aan Caftada tot ee, overeen komst geleid, volgens welke Canadeesche troe pen naar de tot de Engelsche verdedigingszone behoorende gebieden, zooals b.v. het Midden- Te Sprang-Kapelle ontstond door het ontplof fen van een gasgenerator brand in de schuur van den loondorscher A. van Wijlen. De schuur stond aanstonds in lichterlaaie. In een oogwenk was ook het nabijgelegen woonhuis een prooi der vlammen. Aangewakkerd door den zeer hevigeh Noordoostenwind, deelde het vuur zich mede aan andere in de nabijheid gelegen per- ceelen. zoodat men het raadzaam achtte, de brandweren van de gemeenten Waalwijk, Loon op Zand en Tilburg te ontbieden. Toen deze ter plaatse arriveerden, waren reeds verschillende gebouwen, waaronder een kapitale boerderij en een bakkerij, door de vlammen aangetast. Na een uur slaagde men er in het vuur te beperken, waarbij het ook gelukte om een school, waaraan de vlammen zich reeds hadden medegedeeld, te behouden. Het in de stallen aanwezige vee kon nagenoeg geheel worden gered waarbij een per soon zulke zware verwondingen opliep, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Den brand, die om ongeveer half twee ontstond en welke met vier motorspuiten werd bestreden, was men te vijf uur zoo gced als ge heel meester. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. VAN RIJDENDE TRAM GESPRONGEN EN ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag te ongeveer half één reed de 11- jarige G. J. van W. uit de David Blesstraat als blinde passagier mede op het balcon van een motorwagen van lijp 12 te Den Haag. Toen hij bij het viaduct aan de Vaillantlaan van den wagen wilde springen, viel hij tusschen motor wagen en aanhangwagen en kwam hij onder den baanschuiver van laatstgenoemden wagen Met een gebroken been en een schouderfractuur is hij naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht Zijn toestand was ernstig. AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN. Een ongeveer twee-jarig kindje van de fami lie V. te Ubach over Worms (L.) heeft in een onbewaakt oogenblik azijn-extract gedronken en is aan de gevolgen overleden. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De 35-jarige J. L., afkomstig uit Urk, is Don derdag in de visschershaven van IJmuiden ge raakt en verdronken. Vermoedelijk is het slacht offer door de duisternis misleid en bij het aan boord gaan uitgegleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGONGELUK IN BRAZILIË. Naar uit Rio wordt gemeld, zijn daar drie vliegtuigen neergestort, die onlangs door de Ver. Oosten, zullen worden gezonden, opdat Austra lië voor eigen verdediging de tot nu toe aldaar Staten aan Brazilië waren geleverd en werden gestationeerde Australische troepen kan terug- gebruikt als legertoestellen. Daarbij kwamen 27 trekken. (D.N.B.) militairen om. Casino-Theater. - Heinrich George geeft deze week een herhaling van zijn prachtige creatie als „De Postmeester", waarover wij reeds eerder met den grootsten lof schreven. Hij wordt in deze machtig-sterk gespeelde film terzijde gestaan door Hilde Krahl als de door hem aangebeden dochter, die haar eenvoudige woning verwisselt voor een verblijf in de kringen der Russische aristocratie. Het bezoek van haar vader aan zijn dochter, waarbij hl) tot de ontdekking komt, dat zij niets heeft gevonden van het le vensgeluk, dat haar scheen te wachten, vormt een onvergetelijk hoogtepunt van deze aangrij pende film. Trianon-Theater. Heli Finkenzeller, Ernst von Klipstein en Charlotte Dalys spelen de hoofdrollen in de spannende film „Groot Alarm", waarin de brandweer een actieve rol speelt tijdens een enormen fabrieksbrand, aan gestoken door iemand, die er een diefstal wilde plegen. Daaromheen een Intrige, waarin de liefde een belangrijk aandeel heeft en de held na een gelukkige redding de heldin van dit boeiende verhaal in zijn armen mag sluiten. Voor de pauze de interessante film „Walvisch- vangst in de Zuidelijke IJszee." Lido-Theater. Een algemeen bekend pro bleem, waarvoor Iedere arts wel eens wordt ge steld, is de vraag, of hij moreel gesproken het recht heeft, een patiënt, die ongeneeslijk ziek is, uit zijn lijden te verlossen, een probleem dat ook zijn juridische zijde heeft. Dit vormt het gegeven voor de sterk gespeelde film „Ik be schuldig", reeds eerder hier vertoond waarin Paul Hartmann, Heidemarle Hatheyer en Mathias Wieman de hoofdrollen vertolken. In het voorprogramma een cultuurfilm over „Hessen". Rex-Theater. Hans Albers heeft talrijke bewonderaars! Ditmaal kunnen zij wederom zijn spel waardeeren in de reprise der film „Trenck de Pandoer". Albers vindt daarin volop gele genheid zijn dapperheid en zijn zucht tot avon tuur uit te vieren als hoofd der Pandoeren, wier vechtlust, ridderlijkheid en humor tot uiting komen ln een veelbewogen geschiedenis, waarin natuurlijk ook de vrouwen van zich doen spreken. Hans Albers op zijn best, in voortref felijke samenwerking met Kathe Dorsch, Sybille Schmitz e.a. Luxor-Theater. Aan Polygoon's „Filmva- riété" verleenen tal van bekende Nederlandsche artisten hun medewerking. Theo Udën Masman en zijn orkest speelt voor de gramofoon, Jan Nooy vertolkt de hoofdrol in een grappig blij spelletje, Piet Bron is een pracht inbrekers- type, Tyl Uylenspiegel treedt op als bakker en als prettige afwisseling op al deze, voornamelijk amusante, gebeurtenissen, brengt Polygoon een buitengewoon belangwekkende reportage van de Nederl. glasindustrie. Th. J. Hannema. Als de nood het hoogst is, is de Nederland sche Volksdienst nabU. Blijft geen buitenstaan der, sluit u aan als lid.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1