DONDERDAG 16 APRIL 1942 No. 25168 Laval voert besprekingen De moord op overste Mussert 83ste Jaargang De strijd in Oost-Azië Proces te Ankara voortgezet Verspreide berichten Tuchthuisstraf voor frauduleus slachten STADSNIEUWS Verduisteren: Behandeling voor het V redegerechtshof LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het D.NJB. meldt uit Parijs Laval is uit Vichy te Parijs teruggekeerd en heeft daar een groot aantal besprekingen ge voerd, o.a. met ambassadeur de Brinon, gene raal Bridoux, de gewezen ministers Marquet en Catala, voorts met Marcel Déat. Doriot. de journalisten Georges Suarez, Jean Luchaire, Chateaubriand en Abel Bonnard, alsmede den bekenden medicus Alexis Oarrel. Vanmorgen zal Laval naar Vichy terugreizen. Welingelichte Fransche kringen verwachten, dat maarschalk Pétain een ODroep tot het volk zal richten, waarin hij de redenen van de wij ziging van de regeering uiteen zal zetten. Hoewel een standpunt van bevoegde Duitsche zijde over de aankondiging van Vichy, dat een regeering op nieuwen grondslag zal worden ge vormd, nog niet beschikbaar is, kan men in Berlijnsche politieke kringen de meening hoo ien verkondigen, dat Frankrijk zich van de po litiek van afwachten schijnt te willen afkeeren, welke door oordeelkundige Fransche politici herhaaldelijk als „gevaarlijk afwachten" is ge kenmerkt. De pogingen der Ver. Staten om druk te oefenen en voogd te spelen, zooals die ook bij zonder sterk tot uiting komen in de door Vichy zelf als onkwalificeerbaar gekenmerkte ant woordnota in zake Brazzaville, hebben, naar men 'hier aanneemt, tot een geleidelijk zich baanbrekend inzicht geleid, waaromtrent pas enkele dagen geleden de bekende Fransche po liticus Philippe Henriot zich vrijmoedig heeft uitgesproken voor een door ambtenaren en offi cieren druk bezochte vergadering te Algiers, te weten de lotsgemeenschap van Europa, die En geland door zijn politiek van tweedracht zaaien steeds weer heeft geprobeerd te dwarsbcomen. Opmerkelijk acht men te Berlijn de dopr Henriot weergegeven opvatting van steeds weer andere kringen, dat het geloof aan een over winning van Groot-Brittanië verdwijnt. Niet minder opmerkelijk acht men zijn uiteenzettin gen over de verdienste van Duitschland en zijn bondgenooten in him strijd tegen het bolsje wisme. Bevoegde Duitsche krigen blijven in hun oor deel uiterst gereserveerd, hoewel het plan tot het vormen van een nieuwe Fransche regeering volgens de hier ontvangen berichten concrete vormen schijnt te gaan aajinemen. Bepaald verhelderend acht men evenwel de reactie van Londen en Washington op de door Vichy be kend gemaakte mededeelingen. De dreigende toon, waarin de Britsche radio en de Engelsche en Amerikaansche pers haar standpunt bepalen, herinnert aan de wijze waarop Londen vroeger met residenten van do minions en pretendenten van koloniale volkeren pleegde om te gaan, die zich tegen de Britsche consuls durfden verzetten. In Berlijn laat men het aar. de Fransche regeering over, zich met de Engelsch-Ameri- -kaansche reactie bezig te houden. In dit ver band wordt er op gewezen, dat Vichy in zijn antwoord aan Sumner Welles het aan duide lijkheid niet heeft laten ontbreken. (A.N.P.> De uit Engeland en de V. S. ontvangen pers stemmen en commentaren op de gebeurtenissen in Vichy doen duidelijk zien, dat de reorgani satie der Fransche regeering in deze beide lan den de grootste ontstemming gewekt heeft. Uit Washington wordt gemeld, dat de reorganisatie in politieke kringen der Amerikaansche hoofd stad „als een schok" is gevoeld. Bijna alle commentaren richten felle persoonlijke aanval len op Laval. Hier en daar ontbreekt ook smaad jegens den persoon van maarschalk Pétain niet. (D.N.B.) Volgens een bericht van Domei van het front op de Philippijnen, hebben Japansclfe lucht strijdkrachten der marine met succes aanvallen ondernomen op het vliegveld Malaybalay op het eiland Mindanao, alsmede op de luchtsteun- punten Cabayan en Delmonte aan de Noord kust van Mindanao, waardoor militaire instal laties hldaar zwaar beschadigd werden. Het totale aantal der sinds het uitbreken van den oorlog in Oost-Azië door de Japanners ge maakte gevangenen bedraagt thans 252.000 man, onder wie 6700 Amerikanen en ruim 33.000 Phi- lippino's. Aan de Japansche operaties op het eiland Ceboe is deelgenomen door ruim honderd Br.- Indische soldaten, die by Singapore in Japan sche gevangenschap geraakt waren. De Br.-In- diërs hebben zich bijzonder onderscheiden. In Birma houdt de Japansche druk met suc ces aan. DE OMVANG VAN MAC ARTHURS COMMANDO. Uit New-York verneemt het A.N.P. dat in tegenstelling tot een mededeeling van den woordvoerder van het Amerikaansche hoofd kwartier. dat generaal Mac Arthur officieel nog geen opperbevelhebber in het Zuid-Weste lijke deel van den Stillen Oceaan is, heeft Roo sevelt op de persconferentie opnieuw betoogd, dat MacArthurs opperbevel zich tot alle strijd krachten der geallieerden in het Zuid-Weste lijke deel van den Stillen Oceaan uitstrekt. Roosevelt weigerde echter, dit gebied nader te definieeren en meende: „Het is beter, den vijand er naar tg laten raden." Gisteren, op den derden da.g van het proces in verband met den aanslag op Von Papen, hebben beide Sovjet-Russische verdachten, Pawlov en Kornilov, hun vertragingstaktiek voortgezet. De verdediger van den Turkschen beklaagde Abdoerrhaman verklaarde, dat zijn cliënt be rouw had over zijn daad Pawlov moest zich wegens onbehoorlijk optreden een berisping van den president laten welgevallen. Hij verzocht voor Kornilov en zichzelf voorloopige invrijheid stelling tegen borgtocht. De president ver klaarde, dat beide verdachten in hechtenis wa ren, doch dat bovendien een uitermate zware verdenking op hen rustte. Van invrijheidstelling kon in geen geval sprake zijn. De vertegenwoor diger van het openbaar ministerie was dezelfde opvatting toegedaan en protesteerde tegen de voortdurende pogingen der verdachten om het proces te rekken. Pawlov stelde den eisch in contact te mogen treden met een rechtskundigen raadsman, die speciaal voor dit proces naar Ankara was ge komen. De rechtbank verklaarde evenwel, dat volgens de Turksche wet het optreden van een buitenlandschen advocaat ontoelaatbaar is. Daar de verdachten door nieuwe bezwaren telkens weer probeerden het proces te rekken, maakte de president der rechtbank na korte beraadslaging bekend, dè.t men den beklaagden nog eenmaal vijf tot tien minuten tijd zou geven om hun bezwaren mondeling kenbaar te maken. Nieuwe bezwaren moesten, dan schriftelijk worden ingediend. Daarop werd de schriftelijke verklaring van den Duitschen ambassadeur Von Papen voor gelezen. Hierin werd het verloop van den aanslag geschilderd, waarbij er op werd ge wezen, dat volgens den portier van de Italiaan- sche ambassade na den aanslag twee mannen werden waargenomen, die wegvluchtten in het vrije veld. Voorts deelde Von Papen in zijn rapport mee, dat hij dagelijks om tien uur 's morgens zijn particuliere woning verliet om zich in gezel schap van zijn vrouw naar de ambassade te be geven. Het. was dus gemakkelijk mogelijk ge weest deze dagelijksche gangen te volgen. Vervolgens ging de rechtbank over tot het vernooren van den eersten getuige, den tabaks handelaar Joessoef. Deze verklaarde, dat hij Pawlof meermalen met den Turkschen ver dachte Abdoerrahman en Soeleyman had samen gezien. Intusschen eischte Pawlof het woord en probeerde in een lange rede te bewijzen, dat naar zijn meening de Turksche verdachten in werkelijkheid Trotzkisten waren en dat de ge- heele kv/estie een vervalsching v/as, opgezet door de Trotzkisten om de sovjets te compro- mitteeren. De officier van justitie, die ingreep om een einde te maken aan het geschreeuw, noemde een door de politie opgesteld protocol zeer belangwekkend. Hieruit blijkt, dat de verd. Pawlof op zijn tochtjes door Istanboel dikwijls in een auto is gezien, die een nummer van de sovjet-ambassade droeg. Hierop nam Pawlof het woord. Opgewonden schreeuwde hij in de zaal. dat hij en Kornilof slachtoffers waren van een Trotzkistische combinatie, van een provo catie die ten doel heeft de goede betrekkingen tusschen Turkije en de sovjet-unie te vertroe belen, een provocatie, die in het algemeen al leen tegen de sovjet-unie en tegen de demro- cratieën is gericht. Pawlof stelde pogingen in het werk om het bolsjewisme op te hemelen en alles op rekening van het Trotzkisme te schui ven, dat. naar bij beweerde, onder het masker van communistische provocateurs dezen aanslag heeft gepleegd. In plaats van de beide sovjet- Russische verdachten moest eigenlijk het Trotz kisme op de beklaagdenbank zitten. Ten slotte ontnam de president Pawlof het woord en liet hy tirades op de sovjet-unie niet meer toe. Vervolgens ging hy tot een monde ling verhoor van de getuigen over. Hierby bleek dat zoowel een Turksche vrouw als een Turksche taxi-chauffeur verklaarden, dat on middellijk voor de ontploffing in de buurt een roode auto was waargenomen, welke het diplo- .matennummer 0320 droeg, dus tot de sovjet ambassade behoorde. In dezen auto heeft de taxichauffeur den verdachte Kornilof kort voor den aanslag gezien. (D.N.B.) MEGERLE OVER DEN OORLOG VAN ROOSEVELT. „Roosevelt doolt rond en zoekt een naam voor zijn oorlog. Hy kan een naam krygen. Deze oorlog kan niet anders genoemd worden dan de oorlog van Roosevelt, zoo schrijft de diploma tieke correspondent van de Berliner Boersen- zeitung, Karl Megerle over den onlangs door Roosevelt gestelden eisch aan de Amerikaan sche journalisten om een aantrekkelijken naam voor zyn oorlog te vinden. Dat hy er zelf geen vindt, is geen wonder. Dat hy er een hebben moet, is begrypelyk. zoo verklaart Megerle ver der, want het Amerikaansche volk wil van de zen oorlog niets weten. Geen zedehjk denkbeeld, geen nationale of hypernationale missie ver schaft hem de legitieme aansporingskracht, de De landbouwer J. H van O. in Harskamp, heeft in 1941 een vry groot aantal varkens zon der de vereischte vergunning geslacht en het vleesch met winst verkocht. Hy heeft daarmede den loop van de voor het dekken der behoeften van het algemeen ingestelde distributie gestoord en de leiding der vleeschvoorziening door de overheid in gevaar gebracht. By vonnis van het Deutsche Obergericht is hy tot 2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Zyn voornaamste afnemer, de leidekker D. A. G. te Arnhem, die regelmatig van hem frauduleus geslacht vleesch betrok voor den verderen verkoop, kreeg 1 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf. psychische voorwaarden, zonder welke een oor log nooit gerechtvaardigd kan worden. Dit di- dilemma blykt o.a. ook uit het feit, dat Roose velt aanvankeiyk beweerde, dat hy dezen oor log moest voeren om de oude wereld voor een ineenstorting te behoeden, doch reeds na en kele maanden legde hij zyn volk een program ma voor, dat byna woordelyk uit het nationaal- socialistische partyprogramma was overgeno men.. Het nationaal-socialisme, dat hy tot den doodsvijand der menschen en volken heeft be stempeld, is. naar Megerle opmerkt, dus toch niet zoo afschuwwekkend als Roosevelt be weert, anders zou hy geen passages van het nationaal-soclalistïsche programma overnemen. I De Engelschen en Amerikanen geven van j maand tot maand steeds openlyker toe, dat de oude wereld, die zij zoogenaamd verdedigen, niet zal terugkeeren en niet mag terugkeeren. I Zij hadden dit eenvoudiger kunnen verkrygen. Wij daarentegen, uitgaande van de hechtheid en rechtvaardigheid van onze zaak, zoo schrijft de bekende Duitsche schrijver, behoeven niet zooals Roosevelt een prysvraag uit te schryven voor den besten naam voor dezen oorlog, wy en onze bondgenooten weten, waarvoor wij stryden. Voor ons is het een vrijheidsoorlog, een strijd voor de ons toekomende oorspronkelyke rechten van alle groote en nyvere volken. Als ..de oorlog van Roosevelt" zal deze oorlog in de geschiedenis der volken worden opgenomen en zoodoende dezen man het kaïnsteeken van den voornaamsten schuldige aan den porlog op het voorhoofd zetten. (D.N.B.) POLITIEKE VERDEDIGING VAN HET AMERIKAANSCHE CONTINENT. De eerste zitting van de commissie voor de politieke verdediging van het Amerikaansche continent is, naar uit Montevideo wordt ge meld, gisteren door den minister van buiten- landsche zaken vm Uruguay, Gosani, geonend. Argentinië, Brazilië. Chili. Mexico, Venezuela en de Vereenigde Staten zijn door gedelegeerden vertegenwoordigd, terwyl de overige Ibero-Ame rikaansche staten waarnemers hebben gezon den. De vertegenwoordiger der Vereenigde Sta ten. Spaeth, richtte tot de vergadering een pro- pagandistischen oproep waarin hy tot een ener gieke actie tëger. de 'z.g. vyfde colonne aan spoorde. (D.N.B.) van hedenavond 20.38 uur tot morgenochtend 6.41 uur Dc maan kwam heden op om 7.28 uur en gaat onder te 21.33 uur. In het proces voor het Vredegerechtshof te Den Haag tegen den reserve-kapitein A. J. C. Bom en den luitenant-adjudant A J. Kruit hof, wien ten laste is gelegd feitelyke insubor dinatie in tyd van oorlog, den dood van den kantonnementskommandant van Dordrecht, overste Mussert, ten gevolge hebbend, bleek uit het verhoor van verschillende officieren, dat men overste Mussert overal zooveel mogelijk buiten hield, aangezien men hem niet ver trouwde. Dientengevolge was er zelfs geen ge regeld overleg tusschen de chefs der militaire onderdeelen, hetgeen fatale gevolgen heeft ge had. In den ochtend van den 13den Mei kreeg de reserve-majoor Den Boer van overste Mussert telefonisch bevel naar de pont te gaan en te zorgen, dat er niemand overheen kwam. Overste Mussert wilde Dordrecht tot het uiterste ver dedigen. Daarop is getuige naar het kwartier van den overste gegaan om hem dringend aan te raden terug te trekken. 3y dit onderhoud waren nog twee officieren aanwezig. Om 14 urn* werd plotseling de deur geopend en storm de verdachte Bom met een revolver in de vuist de kamer binnen. Na „handen omhoog" te hebben gesommeerd vroeg hij: „Wie is overste Mussert?" „Ik", antwoordde de overste, waarop Bom zeide: „Ik arresteer u". Daarop volgde een hevige woordenwisseling, waarby de overste, zich op de borst slaande, den kapitein toe riep: „Ik laat my niet arresteeren doop een mindere, schiet me maar kapot, als je een kerel bent". Ook tusschen Kruithof en overste Mussert zyn nog enkele woorden gewisseld. Plotseling hoorde getuige schoten knallen, die uit de revolver van Kruithof afkomstig waren. De overste zeeg ineen en bleef doodelijk ge wond liggen. Getuige heeft.niets kunnen ontdekken, dat in stryd zou zijn met de krijgsmanseer van den verslagene. Integendeel was hy geïmponeerd door de kordate houding, die overste Mussert tegen zyn belagers aannam. Hy werd echter door velen als een ven-ader gebrandmerkt. De leiding van de lichte divisie sprak de verdachtmakingen tegen overste Mussert niet tegen, integendeel zelf uit. Uitlatingen als .het is maar goed, dat hij dood is, anders mossten wij hem nog van kant maken" kenschetsen voldoende de stemming onder officieren en manschappen jegens overste Mussert. EEN INCIDENT. Als de kapitein-adjudant van den verslagene. Van der Mark. die bij het drama tegenwoordig was, wordt gehoord, vraagt de procureur-ge neraal: „Waarom schoot u niet terug ton einde het leven van een hooger officier, waar aan u als adjudant was toegevoegd, tegen muiters te verdedigen?" Getuige: „Ik had er geen gelegenheid toe." Procureur-generaal: ..Zegt. u liever, dat u er geen moed toe had. U bent trouwens nog verder gegaan en hebt na den aanslag gezegd: „Het is jammer, maar er is een groote zorg van mij afgenomen". Getuige: Ja. Proc.-gen.: Vindt u dat in overeenstemming met uw eer als officier En hebt u er nooit over nagedacht, dat er ook nu nog maai- één oplossing is in overeenstemming met die eer? Of hebt u daar soms ook nog geen tyd voor gehad? De verdediger, mi*. Zegers: Deze getuige draait het meest van allen. Wanneer de verdediger hem vraagt of hy op 12 Mei den kapitein Calmeijer van den gene- ralen staf gezegd heeft, dat in Dordrecht een chaotische toestand heerscht-, overste Mussert geen leiding gaf, niemand hem vertrouwde en getuige het niet meer uit kon houden indien overste Mussert niet zou worden afgezet, zakt getuige in elkaar en moet ondersteund door toegeschoten veldwachters uit de zaal worden geleid. Uit het verhoor van den agent van politie De Roon blykt. dat verdachte Bom in antwoord op de uitlating van overste Mussert.: „Als je een kerel bent. schiet je me kapot" gezegd heeft: „Ik wil niet doodschieten". De commandant van de Vesting Holland, generaal Van Andel, alsmede de commandant, van de Lichte Divisie, kolonel Van der Bijl, de reserve-majoor Stoppelaar en overste De Haan verklaren nooit iets van verraad of ongeschikt heid gemerkt te hebben. Majoor De Bie zegt het vreemd te hebben gevonden, dat overste Mussert, kort nadat twee vijandelijke pantserwagens buiten gevecht wa ren gesteld, bevel gaf de z.g. K-rollen, die waren uitgelegd om de pantserwagens tegen te houden, op te ruimen. Overste Mussert had gezegd dat deze het eigen verkeer belemmerden, maar eigen verkeer was er volgens getuige niet. Raadsheer Sluvterman: Was het u niet be kend. dat er juist van de zyde waar de k-rol- len lagen, Fransche pantserwagens werden ver wacht? Getuige: Neen, ik had alleen maar Duitsche gezien. President: Hier ziet u tot welke gevolgen het leult, wanneer er geen contact is tusschen de leiders. Overste Mussert wist dit wèl. Hy had deze mededeeling van den commandant van de Vesting Holland, generaal Van Andel. Getuige: Wy wisten dat er Duitsche pant serwagens in aantocht waren. President: Waarom hebt u dat den overste dan niet gemeld? Getuige: Ik heb het overste Mijsberg gemeld in de veronderstelling, dat deze het door zou geven aan overste Mussert. Gen. Seyffardt: Wanneer u bevelen krygt van meerderen en u meent, dat die bevelen niet juist zijn. voert u ze dan niet uit en legt u ze dan maar naast u neer? Getuige: Ik dacht het niet, ik wist, dat ze onjuist waren! Kolonel Van Andel. die als commandant van de groep-Kil. overste Mussert van zijn functie heeft ontheven, op grorid van het feit,, dat diens adjudant had gezegd dat de overste geen leiding gaf. wenscht er den nadruk op te leg gen. dat hy absoluut geen wantrouwen koes terde ter zake de gezindheid van overste Mus sert. De kapitein van den generalen staf Calmeyer, is eveneens afgegaan op de stellige mededeelin gen van adjudant Van der Mark. Op verzoek van den verdediger zet getuige voorts uiteen, dat militair-juridisch kapitein Bom. in het vak waar hy overste Mussert op aanwijzing van lul- I tenant Kruithof had aangetroffen de meerdere J was van den overste. Luitenant Davidson werd als stelling-commandant verrast door Duitsche pantserwagens, die het vuur op zijn mannen openden. Het werd een wilde vlucht, maar la- ter bevreemdde het hem, dat overste Mussert bevel had gegeven de k-rollen tegen pantser wagens weer op te rollen, omdat deze het ver keer zouden belemmeren. Met deze mededee ling had hy zich naar verschillende hoogere chefs begeven, die hem echter telkens een an der aanwezen, zoodat hij eindelyk by het alge meen hoofdkwartier belandde, waar, juist toen hy daar was, een telexbericht binnenkwam, dat overste Mussert verraad had gepleegd en heulde met den vijand. Juffrouw Simons, als typiste op het A.HK. werkzaam, heeft dit telexbericht ook gezien, maar weet niet vanwaar het afkom stig is, evenmin als een der andere officieren. EEN BELASTENDE VERKLARING. Dominee Bronsgeest was ziek. en derhalve niet ter zitting aanwezig. Daardoor kon geen klaarheid worden geschapen terzake de zeer belastende verklaring, die de getuige Luttik af legt, n.l., dat deze predikant, blijkbaar'als af schrikwekkend voorbeeld voor de- kinderen van Luttik, die zich aangetrokken gevoelden tot de N.S.B., vertelde, dat overste Mussert, terwijl hy stervende was, tegen den Velzer dominee zou hebben gezegd'. „Ik ben een verrader en heb myn verdiende loon gekregen." Ook mevrouw Essink-Vlek, heeft ds. Bronsgeest aan een pa tiënt. die naast haar lag in het ziekenhuis, hoo- ren zeggen, dat de beschuldiging van verraad aan het adres van overste Mussert op waarheid berustte. Ds. Bronsgeest ontkent blykens een schrifte lijke verklaring een en ander ten stelligste. In ieder geval is vast komen te staan, dat deze dienaar des Woords in het geheel niet by het sterven van overste Mussert tegenwoordig is ge weest! VERHOOR VAN DE VERDACHTEN. Verdachte Bom zegt slechts zorg te hebben gekend voor de menschen die aan zyn hoede waren toevertrouwd ei. voorts gekweld te zyn geworden door de vraag, of zyn eigen vrouw en moeder niet zouden worden weggevoerd, zooals hy in zyn omgeving vele nationaal-socialisten reeds weg had zien voeren. Zyn daad was een gevolg van "n impuls, mede bepaald door de vele geruchten, die over overste Mussert de ronde deden, bevelen die hem onbegrijpelyk voorkwa men en ten slotte de mededeeling van luitenant Kruithof: „overste Mussert, die in Dordrecht de boel in de war heeft gestuurd, verblijft in uw vak." Daarop reageerde hy met een „dan arresteeren". De bedoeling om overste Mussert neer te schieten, heeft hy niet gehad. Verdachte Kruithof verklaart eveneens geen enkele persoonlijke ervaring te hebben ten aan zien van het „verraad" van overste Mussert. Nochtans is hy van oordeel, dat diens arrestatie een gebiedende eisch was, eenerzyds op grond van de geruchten, anderzijds op grond van de door overste Mussert gegeven bevelen. Hy heeft de doodelijke schoten gelost, omdat anders over ste Mussert zyn revolver zou hebben getrokken en op hen zou hebben geschoten. REQUISITOIR. Prof. mr. dr. Van Genechten vangt zyn requi sitoir aan met een uitvoerig historisch over zicht van het ontstaan, de verbreiding en ge volgen van de kunstmatig in het leven geroe pen „verraad"-legende. Want de roode, draad van het drama dat het hpf te berechten heeft, begint maanden voor het drama zelf, en is ge sponnen door hen, die ook nu nog, vanuit hun schuilplaatsen, tot nieuwe moorden ophitsen. Overste Mussert was een officier van den ouden stempel, met zorg het wanbeheer van het parle mentaire stelsel aanschouwend. In hart en nie ren militair, weigerde hij een politieke positie in te nemen en waakte er zelfs angstvallig voor, zyn broeder, die leider is van de N.S.B. zelfs maar by familie te ontmoeten. Uitvoerig staat spreker stil by de verschillen de pogingen, de nationaal-socialisten in een zoo slecht mogelyk daglicht te stellen. De belde verdachten zyn de voltrekkers ge worden van een noodlot, dat anderen in hun be krompen haatgevoelens en onverstand ontketend hebben. Nochtans moeten er voorbeelden gesteld worden, wil men dit kwaad den kop indrukken. Ten aanzien van de verdachten kan vastge steld worden, dat er verschil Is tusschen Bom en Kruithof. Van Bom is niet bewezen, dat hij heeft willen dooden, al heeft hy zich ook aan feitelyke insubordinatie schuldig gemaakt. Te gen hem meen ik te kunnen volstaan met een gevangenisstraf te eischen van twintig jaar. Vóór Kruithof spreekt niets, alles pleit tegen hem. Wanneer hy niet de zwaarste straf krygt, is dit een vrijbrief voor alle verdere moordenaars die speculeeren op 'n overwinning van Engeland ën het bolsjewisme. Indien het hof bereid is. dit hoogste vonnis te vellen, beteekent dit nog niet. dat het ïn zijn volle zwaarte voltrokken behoeft te worden Immers, wanneer zou blijken aan den vyand van het Nederlandsche volk, dat de na- tionaal-socialistische staat met hen, die de gemeenschap bedreigen en den wederopbouw van ons volk willen beletten, afdoende weet te handelen, dan is het misschien niet noodig, dc doodstraf te voltrekken, die ik voor verdachte Kruithof moet eischen op grond van artikel 120, in verbinding met artikel 9 van het wetboek van militair strafrecht. Deze man heeft zich aan het ernstigste schuldig gemaakt waaraan een soldaat zich schuldig kan maken. PLEIDOOI. De verdediger van de beide verdachten, mr. W. F. H. Zegers, zegt verheugd te zyn, dat. de krygsmanseer van overste Mussert onbezoedeld is. Dat hy nochtans d verdachten verdedigt, komt. omdat hij in hen de slachtoffers ziet van datgene, wat door den procureur-generaal zoo uitvoerig is betoogd. Spr. wyt het gebeurde met overste Mussert aan een ongelukkigcn samenloop van omstandigheden. Hy was een eerlyk soldaat en een knap technicus, maar had geen tactische opleiding gehad. Zoo rijst de vraag, of hy in Dordrecht wel op zyn plaats was. Bovendien had hy een moeilijk karakter, waardoor samenwer king niet gemakkelyk werd. De roddelpraatjes en het feit, dat er in en rondom Dordrecht te weinig wapenen voorhanden waren, hadden den toestand zeer gespannen gemaakt. De werkelijke daders zyn buiten bereik. Dat spijt mij niet minder dan den procureur-generaal. Om na twee jaar de doodstraf te eischen acht spreker voor geheel het Nederlandsche volk on aanvaardbaar. Men vergist zich wanneer men meent daarmede de belangen van de N.S.B. te dienen. Bovendien staat op muitery tijdens den oorlogstoestand niet de doodstraf, aldus spr., en kan dus ook in dit geval niet geëischt worden. Resumeerende concludeerde spr. voor beide verdachten tot vryspraak of gevangenisstraf voor den duur der voorloopige hechtenis. Het Vredegerechtshof zal over veertien dagen vonnis wyzen. EXAMEN PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. Taal. 130 lettergr. per minuut, afgenomen dooi den Alg. Stenografen-Bond, slaagde: mevr. N. W. A. Borst-De Jongh. Voor Kantoorstenograaf in de Ned. Taal, 130 lettergr. p. min.: de dames C. J. Bonsel, M. W. C. v. Dam, A. J. Hageman, G. G. Koppers, M. A. M. Kuik, W. v. Vliet, Idem voor Machineschryven B, ten minste 120 regels' per uur: de dames A. A. M. v. d. Berg, J. M. v. d. Berg, P. J. M. v. d. Berg, W. C. Blangé, J. W. Corba. M. J. v. Dam, A. Dreef, N. Dubbeldam, Katwyk a. Zee. M. van Dyke, A. Eikelenboom, C. A. Fuhri Snethlage, E. W. Ja german, H. H. Janssen, M. de Jong, Oegstgeest, J. E. Jongeneel, Voorschoten, C. G. Kret, A. C. Lautenbach, Voorschoten L. J, v. Loo, Wasse naar, A. Maan, Katwyk a. Zee, A. P. Schotema, J. C. S. Wentzel, G. V. G. A. v. d. Woude en en de heeren A. M. Arentshorst, Sassenheim, J. v. Baaren, C. Bloot, N. A. Bomhof, N. Chris* tiaanse, B. Franken. W. Goedhart, Leiderdorp, B. C. Heijdemann, H. C. Holtz, F. M. Hooger- vorst. M. J. Jansen, A. Koelemij, H. Meyer, L. Noordanus, Leiderdorp, J M. H. Poell, J. C. M. Waayer, Voorschoten, P. C. v. d. Wyngaard. Idem voor Machineschryven A, de heer E. C. Offenberg. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. KINDEROPERETTE „HANS EN GRIETJE". Zondagmiddag a.s. geeft het Haagsche Ope rettegezelschap onder leiding van Chr. Hofland in de groote Stadsgehoorzaal een uitvoering van de operette „Hans en Grietje" naai- het over bekende sprookje van dien naam, waarvan de première Zodag j.l. in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag veel succes heeft geoogst. Aan deze operette werken ruim 150 kinderen van 3 jaar af mede, die in totaal meer dan 500 costuums dragen AANHOUDINGEN. Aangehouden is de 21-j. J. Th. L.. wonende alhier, verdacht van diefstal van 1 a 2 rywielén. Voorts is aangehouden terzake van diefstal van een japon uit den winkel van C. en A. Brennink- meer de 24-j. mej. B„ wonende alhier. 25-JARIG JUBILEUM BIJ DE STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Vandaag herdenkt een der werklieden van de Electriciteitsfabriek, de stoker P. Dexel, zyn 25-jarige dienstvervulling by dit bedryf. Na eerst door de Directie te zyn gelukge- wenscht, viel den jubilaris nog een intieme hul diging in de Centrale ten deel, waartoe hy met zyn familie in een der dienstlokalen werd ont vangen. By de daar door zyn directe chefs en collega's tot hem gerichte felicitaties werd den jubilaris een stoffelijk biyk van sympathie aan geboden. Nadat hy hiervoor zyn dank had uit gesproken en de aanwezigen den jubilaris de hand hadden gedrukt werd hy in de gelegen heid gesteld het verdere van den dag thuis door te brengen. DATA EN GECOMMITTEERDEN DER GYMNASIA-EINDEXAMENS. De mondelinge eindexamens voor gymnasia zyn op de volgende data vastgesteld en zuilen door de da ai-bij genoemde gecommitteerden wor den bygewoond: Gemeentelyk Gymnasium te Leiden op 27, 28, 29 en 30 April en 1, 2, 4, 5 6, 7, 8, 9, 11 en 12 Mei (gecommitteerden: prox. dr. J. de Decker te Amsterdam, prof. dr. A. E. H. Swaen te Am sterdam, prof. dr. W. van der Woude te Lelden en prof. dr. W. P. Jorissen te Leiden). Rynlandsch Lyceum te Wassenaar op 8, 9, 11 en 12 Mei (gecommitteerden: prof. dr. F. Muller te Leiden, prof. dr. H. Sparnaay te Amersfoort en prof. dr. W. H. Keesom te Leiden). m Tot gecommitteerden elders werden benoemd: prof. dr. H. G. Bungenberg de Jong, prof. dr. F. B. J. Kuiper, prof. dr. I. M. van der Vlerk, prof. dr. G. J. Thierry, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. J. P. M. L. de Vries, prof. dr. A. E. van Arkel, prof. dr. J. Droste, prof. di-. J. de Zwaan, prof. dr. C. de Boei. prof. dr. H. J. Lam, prof. dr. A. W. Byvanck, prof. dr. H. D. Kloosterman, allen te Leiden, prof, dr. J. P. B. Josselin de Jong, prof, dr. H. A. Kramers, prof. dr. H. P. Blok, allen te-Oegst geest en prof R. Casimir te Den Haag. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffingen: Stoomwasscherij Rhynstroom N.V., in liquidatie, Hooge Ryndijk 166, Leiden. N.V. Suikerwerkenfabriek voorheen Nic. de Tombe, in liquidatie, Gerrit Doustraat 4. Leiden Notaris Stumpel geeft a.s. Zaterdagmiddag van 24 uur gelegenheid hem geluk te wen- schen ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als notaris, van welk feit wij reeds mel ding maakten. - Uit een winkel van Vroom en Dreesmann is ontvreemd een bontkraag, bestaande uit 3 martervellen, ter waarde van f.245. Voor het alhier afgenomen apothekers- adsistenten examen zyn geslaagd de dames M. Vy te Maassluis en A. Vos te Den Haag. ORGELCONCERT BENNIE SCHOUTEN. Hennle Schouten, de zeer bekwame organist der Luthersche Kerk. opende zyn 14 daagsche orgelbespelingen, waaraan ook eenlge solisten hun medewerking zullen verleencn. met werken van J. S. Bach: een rythmlsch uiterst correct gespeeld Praeludlum en Fuga In a en twee der schoonste koralen, n.l. het Innige „Christ, aller Welt Trost" en het „Nun frem euch. lieben Christen Gmein", waarin hij zich door een verfynd lichte aanslag en nimmer falende bespeling der snelle versie ringen onderscheidde. De rustige statie van Cou- perln's „Sarabande Grave" eii diens beminne lijke Dialogue werden gevolgd door het machtige Hallelujah uit H&ndel's Messias Joh. Wagenaar's fraaie bewerking van Bach's „O Haupt, voll Blut und Wunden", draagt een lmprovlsccrend karak ter en beteekent een waardevolle verrijking dre orgellitteratuur. Tot slot de even kundig als be- heerscht gespeelde prélude en Fuga ln Es van Saint Saëns met veel fecsteiyk klankgedrulsch en kleurgewoel. alsmede het trlomfanteiyke, impo sante Allegro uit de 6e symphonle van Wldor. waarin de instrumentale schittering, uitnemend als het voor orgel geschreven ls, toch niet het febrek aan styllstlsche eenheid kan vergoeden, chouten bewees tydens de brlllante weer gave van belde compositie's, hoezeer hy met de toch beperkte mogelijkheden van zyn orgel weeé te woekeren. Dit eerste concert ls door een b». vredigend aantal toehoorders bygewoond: a* een ure als deze blykt gelukkig behoefte te staan! Th. J. Hannema.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1