LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 14 April 1942 „KLEINTJES" LAATSTE BERICHTEN Binnenland Verstrekking van Vitamine C-tabletten DUITSCHLAKDSÏRUDT oor EUROPA Duifsch Weermachfsbericht Buitenland Het proces te Riom Nieuwe Fransche regeering mei Laval BEUR SO v7 Visscherij-Berichien F amilieberichten, RECHTZAKEN Officieele mededeelingen AAN SCHOOLGAANDE JEUGD, AANSTAAN DE EN JONGE MOEDERS EN BEPAALDE GROEPEN ARBEIDERS. Het is een normaal verschijnsel, dat in dezen tijd van het jaar de voeding ten aanzien van de opname van vitamine-C in mindere of meer dere mate een tekort vertoont, dat verdwijnt, wanneer wij weer over voldoende versche groen ten kunnen beschikken. In normalen tijd geeft dit geen aanleiding tot bijzondere maatregelen, doch de huidige omstandigheden doen verwach ten, dat de tijdelijke door onvoldoende vitami- ne-C-voeding optredende stoornissen zich dit voorjaar zeker sterker zullen manifesteeren. Het is mogelijk, de natuurlijke bronnen van vitamine-C door induslrieele productie van deze stof aan te vullen. Het is het rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd gelukt, de beschikking te krijgen over een zekere hoeveelheid vitamine-C-tablet- ten, Maardoor althans voor een gedeelte der bevolking de vitamine-C-voeding op ge schikte wijze tijdelijk kan worden aange vuld. Voor de gratis verstrekking zullen de volgen de bevolkingsgroepen in aanmerking worden gebracht. In de eerste plaats de schoolgaande jeugd en wel de leerlingen der scholen voor lager en voorbereidend lager onderwijs, dus in het alge meen kinderen van den leerplichtigen leeftijd. Aan hen worden uitgereikt drie tabletten van 50 milligram per week. Deze uitreiking zal ge schieden door bemiddeling van de gemeentebe sturen en zal plaats hebben onder schooltijd. Elke gemeente zal zelfstandig een regeling kun nen treffen voor deze verstrekking. Met de voorziening van deze groep zal zoo spoedig mo- gelijk een: aanvang worden gemaakt (fabricage i en verpakking der tabletten vergen eenigen i tijd). Ze zal gedurende 9 weken plaats hebben. I De tweede groep, die voor verstrekking van vitamine-C-tabletten in aanmerking komt, vor men de aanstaande en jonge moeders. Al die vrouwen, waarvan in de periode tusschen 27 April (eersten dag) en 16 Mei (laatsten dag) kan worden vastgesteld, dat zij in de laatste vier maanden van zwangerschap zijn, zullen zich in deze periode van een desbetreffende ver klaring van den behandelenden arts of de be handelende vroedvrouw moeten voorzien. Bij de plaatselijke distributiediensten ontvangen zij dan op vertoon van deze verklaring en eigen stamkaart gratis 60 tabletten vitamine-C van 50 milligram, berekend op 't gebruik van één ta blet per dag. Voorts kunnen voor jonge moe ders, wier (jongste) kind is of wordt geboren tusschen 15 Februari (eersten dag) en 30 April 1942 (laatsten dag), op vertoon van de stam kaart van de moeder en die van den. pasgebo rene bij dezelfde distributiediens ten en gedu rende dezelfde periode, t.w. tusschen 27 April en 16 Mei, eveneens gratis 60 tabletten in ont vangst genomen worden. Ten slotte zullen bepaalde groepen arbeiders de tabletten ontvangen. Met de leiding van de daarvoor in aanmerking komende bedrijven zal worden overeengekomen, dat de tabletten gedu rende een bepaald aantal weken op het bedrijf aan de arbeiders zullen worden verstrekt en door hen genuttigd. Bewaring van de tabletten op een donkere, koele en droge plaats in de oorspronkelijke ver pakking of in donker gekleurde, droge fleschjes wordt aanbevolen. Men dient ze voor de nutti- sïng niet op te lossen, fijn te maken of-door voedsel te mengen, aangezien de tabletten dan zeer veel van hun waarde inboeten. Eenvoudige nuttiging, desgewenscht te zamen met wat wa ter, is de aangewezen wreg. VERPLICHTE VEELEVERING. Het aanhouden van kalveren wordt beperkt. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch heeft thans in een officieele publicatie, elders in dit blad opgenomen, de richtlijnen voor de ver plichte veelevering voor de periode 1 December 1941 tot 1 December 1942 bekend gemaakt. Na de reeds in het vorig jaar opgelegde beperking van den ouderen veestapel, is thans, zooals reeds was aangekondigd, voor deze categorie geen verdere inkrimping voorgeschreven dan de normale jaarlijksche uitstoot, die ongeveer 20 pCt. van den melkveestapel bedraagt. Wel is het echter noodzakelijk gebleken, het aantal kalveren terug te brengen tot het voor de aan vulling van den veestapel hoogst noodzakelijke minimum. Het buitensporig groote aantal kal veren, dat is aangehouden, zoowel als ae krappe voederpositie, dwingen tot dezen maatregel. De aanslag op dit jongvee wordt dan ook zoo be paald, dat het jongvee, dat niet aangehouden moet worden voor de aanvulling van den vee stapel, bijna geheel zal moeten worden geleverd. Voor bijzonderheden der richtlijnen wordt naar- bovenvermelde publicatie verwezen. DE BRANDSTOFFEN-DISTRIBUTIE. Naar aanleiding van door het publiek naar voren gebrachte vragen inzake het afleveren van brandstoffen, vestigt men van bevoegde zijde er de aandacht op, dat wel degelijk brand stoffen op de bij den handelaar ingeleverde gel dige bonnen zullen worden afgeleverd. Aan an dersluidende geruchten dient men daarom geen aandacht te schenken. Inderdaad loopt ten" ge volge van allerlei factoren de bevoorrading van de verschillende handelaren nogal uiteen. De achterstand in de aflevering van enkele han delaren is daardoor vrij groot, doch het is uit gesloten, dat de leveranciers niet in staat zou den worden gesteld op de bonnen kolen af te leveren. Het opperbevel van de Dui r-che wec-macht maakt bekend. „Op het schiereiland Kcrtsj cn .n het Doneiz- gebied vonden nehalve p sat- sl»jke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten geen be langrijke gevechtshandelingen plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen beschaafden in een haven aan de kust van den Kaukasus een %root bolsjewistisch tankschip door bom treffers. Ir. den centralsn sector van her. Oostelijke irent werd bij succesvolle etgeft aanvalsoperatles een vrij groot aantal plaatsen veroverd. H'cr en rioar werden vrij s'erke, door pantserwagens ondersteunde aaivallen van den viianr afgnla gen. In den Noordelijken secioi van het lront werd een gevechtsgroep van den vijand ingesloten en vernietigd. In den tijd van 9 tot 13 April wr reien aan het Oostelijke front 175 vijandelijke pant serwagens kapotgeschoten. <fooals reeds in een extra-bericht is rneae- gcdeeld, hebben Duitsche duikbooten in de Noor delijke IJszee een uit Moerinansk uitgeloopen koi vooi aangevallen en twee Amer.Knansche transportschepen met een gezamenhjken inhoud van 12.200 bit. tot zinken gebracht waarvan er een reeds door bommen van Dr.itsche vliegtuigen was beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben van hetzelfde konvooi een tankschip van 4CC0 trt in Jen grond geboord en e\n groot koopvaardijschip zoo zwaar beschadigd, dat hpt ver'oren geacht meet worden. Op den Atlantischen Oceaan hebben duikboo ten twaalf vijandelijke koopvaarders met te za men 104.000 b.r.t. tot zinken gebracht, Bijna al deze schepen, waaronder zich zeven groote tankbooten bevonden, werden vlak onder de Amerikaansche Oostkust getorpedeerd, In Noord-Afrika werden aanvallen van sterke Britsche gevechtsgroepen afgeslagen. Bij de ach tervolging werden den vijand zware verliezen toegebracht. Zeven pantserwagens en ander oor logstuig werden vernietigd of buitgemaakt. In de Marmarische woestijn werden Britsche auto colonnes en een vliegtuig gebombardeerd. De aanvallen op militaire installaties op het eiland Malta werden overdag en des nachts voortgezet. -> Lichte gevechtsvliegtuigen vielen overdag ha venwerken en ravitailleeringsinstallaties aan de Engelsche Zuidkust succesvol met bommen aan en vernielden een fabrieksgebouw. In den afgeloopen nacht hebben formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de ravitailleering belangrijke haven aan de mon ding van de Humber met goede uitwerking ge bombardeerd. Een gering aantal Britsche bommenwerpers trachtte in den nacht van 13 op 14 April het Noordwest-Duitsche kustgebied aan te vallen. Eén vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Bij de successen op den Atlantischen Oceaan hebben de duikbooten van den luitenant-ter-zee lste klasse. Hardegen en van den luitenant- ter-zee 2de klasse Lassen, zich bijzonder onder scheiden. De .bemanning van een Duitsch vliegtuig, be staande uit den ober-fcldwebel Nitsch, feldwe- bel Schaefer. feldwebel Richter en obergefreiter Hartmann. heeft ongeacht zoer krachtig vuur van het vijandelijk luchtdoelgeschut en jagers een belangrijke opdracht over het Suezkanaal met groot elan uitgevoerd. TOT NADER ORDER UITGESTELD. Door een in de Fransche staatscourant van 14 April gepubliceerde, door den plaatsvervangen- den minister-president admiraal Darlan en den .minister van justitie geteekende verordening, wordt het proces van Riom tot nader order uit gesteld. Het hooggerechtshof krijgt door deze wet tevens de opdracht zyn onderzoek uit te breiden om alle verantwoordelijkheden, die van den vredestoestand naar den oorlogstoestand hebben geleid na te gaan en te beoordeelen Hiermede is tevens de vraag naar de verant woordelijkheid voor den oorlog gesteld. De zit ting. welke vandaag te Riom zou worden ge houden. gaat niet door. (D.N.B.) Te Berlijn is een bericht uit Vichy binnen gekomen, volgens hetwelk maarschalk Pé- tain, admiraal Darlan cn Pierre Laval be sloten hebben, een nieuwe Fransche regee ring te vormen. In de Wilhelmstrasse neemt men kennis van dit bericht, ziet echter voorloopig ervan af, ten aanzien hiervan een standpunt te bepalen. (A.N.P.) De Boss- lie recnibank had tien ma veroordeeld rot 12 Jaar gevangenisstraf. De verdachte verklaarde ter zitting nogmaals, niet de bedoeling te hebben gehad hei meisje te dooden. Hy wilde haar slechts mishandelen. De advocaat-generaal, mr. Velzen. zelde. dat de rechtbank het primair ten laste gelegde, voorbe dachte rade, heeft laten vallen. Spr. is echter van oordeel dat het hier een grensgeval betreft, waarin het bewijs wellicht te leveren is. Doodslag Is ech ter alleszins bewezen te achten Spr. achtte de straf van 12 Jaar, door de rechtbank opgelegd, te zwaar en requlreert een straf van 10 Jaar, met aftrek van de voorlooplge hechtenis. De verdediger, mr. Adelmeyer, was van oordeel, dat verdachte slechts wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbend, veroordeeld kan worden en vroeg een mildere straf. Arrest over 14 dagen. H VYGSCHE GERECHTSHOF. Over tliec en zeep, en een portefeuille. W. G. uit Leiden wilde In den theehandel. Teen was het met de thee nog niet zoo gesteld als nu, maar geheel vrij was de handel toch niet. Voor den handel had G. f. 300 ter beschikking ge steld aan van T, te Lelden, die er 26 kilo thee voor koopen zou. Dat was meer dan in een week werd gebruikt en van T. werd veroordeeld, terwijl G. voor zijn geldschieterswerk drie maanden ge vangenisstraf kreeg, van welke beslissing hij na langen wachttijd nu bij het Hof ln hoogcr beroep kwam. De proc.-generaal zag echter geen reden om de straf voor G. lager te stellen dan voor van T. en eischte bevestiging van het vonnis. Maar na het pleidooi ontdekte hij dat van T. maar twee maanden had gekregen, welke straf hij nu ook voor G. vroeg. Belangrijke hoeveelheden zeep waren bij de fa. Sanders te Lelden gestolen cn vla den steler, had W. F. N. te Leiden zeep gekocht zoodat hij voor de heling twee maanden gevangenisstraf kreeg. Verdachte beweerde dat zyn broer de kooper was geweest, doch na getuigenverhoor vorderde de proc.-generaal bevestiging van het vonnis. De oud-Burgemeester van Lelden, de heer A. v. d. S. B. had ln Ocgstgeest ln een winkel zijn porte feuille bij vergissing achtej- gelaten, welke de reiziger G. W. uit Rotterdam had gevonden en meegenomen- Hy zou er f. 10 uit gehaald hebben. De rechtbank veroordeelde W, tot vier maanden gevangenisstraf; het Hof heeft nu een maand opgelegd. AMSTERDAM, 14 April. De markt had een vast voorkomen; de koer sen waren over het algemeen wederom Iets hooger. Omtrent de oorzaak der koersverbetering tastte men in het onzekere. Philipsaandeelen werden in een grooten open hoek verhandeld en konden de 300% pas- seeren. Unilevers stegen tot 175%daarna gin gen zij een kleinigheid terug, evenals Calvé, Aku's iets beter. Van Berkel's nagenoeg onver anderd. Voor lappen Mtiller bestond weer eens eenige belangstelling. Voornamelijk werd afgedaan omstreeks 126%. De pref. aandeelen v. d. Bergh A" waren lager in verband met het voorstel tot wijziging der uitkeering op deze aandeelen. Olies, eerst 295%, werden later afgedaan boven 300%. waarna de koers weer daaronder kwam. Indische Cultuur- aandeelen vast; H.V.A.'s kwamen boven 280%, Vorstenlanden iets hooger. Tabakken vrijwel ongewijzigd. Amsterdam Rubbers van 183%186%. Scheep vaart Unies kwamen boven 180%. Oude Booten Vaarten eveneens hooger. De beleggings- markt was kalm. De nieuwe 3'-l> obligatiën Nederland golden 99 1/1 6°/n-99 3/16 Gemeen telijke en provinciale leeningen alsmede pand brieven prijshoudend. Indische leeningen weinig veranderd. Prolongatie 2 1/4 (A.N.P.) PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN 14 April Kleine schol le soort f. 264248: Klem 2e soort f. 236156; Pufschol le soort f. 146—900; idem 2e soort f. 8468; Groote bot f. 253—2220; Kleine bot f. 154124; Kleine schar f. 92; Pufschar le soort f. 6051; idem 2c soort f. 24—18 (alles per 50 KG.). Besommingen: KustvlsschersKW. 158 met f 1036; KW. 124 met f. 424; KW. 92 met f. 1373; KW. 160 met f. 751; KW. 109 met f. 1591. ONTLEEN AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: v. Bolderik-Langenhoff d., A'dam; Haremaker-Kleijn d., Beemster; de Maret Tak- v. Straaten d., A'dam; Planken-v. Oostrum d., Culemborg; Willems-Ernsting d., Schiedam; Trouw-Mohr d., Den Haag. Ondertrouwd: B. v. Gogswaardt (Hilversum) en H. Bensdorp (Bussum); J. C. M. Kahmann Heemstede) en P. J. M. v. d. Lugt (Hillegers- berg). Overleden: G. J. Beijnen, m., 87 j., Heelsum; B. H. v. Zijll de Jongv. d. Tuuk, v., Ooster beek; G. W. Coppers, m.f 64 jaar, Den Haag; J. H Numan, m., 56 j., A'dam; A. E. Kok Gerritzen, v., 65 j., Den Haag; P. v. Eijkv. Wingerden, v., 84 j„ Gouda; I. Ypma, m., 79 J., A'dam; G. H. J, Peter, m., 77 j., Den Haag; H. J. Pama, m., 86 j., R'dam; J. M. v. d. Hoop, v., 88 j., Hilversum; J. R. Bakker., m., 75 j.p .Den Haag. I A. M. Daudey m., 59 j. Amsterdam; P. v. Herwaarde m., 60 j. A'dam: W. v, d. Koogh m.. 72 j. Naardcn; A. L. V. Heekeren-Stolk v., 71 j. Den Haag; H. Lemstra v. Beusekom m., 66 j. Bloemendaal; G. J. Visschers m., 71 j. A"dam; J. W. Buyl m., 75 j. Doetinchem; H. v. d. Bergh m., 78 j. Eemnes; W. J. A. M. Bruns m., 61 J. Lobith; Th. H. de Bruin m., 67 J. Ginneken; K. A. Mijnlieff-de Tourton Bruijns. v.. 83 j. Den Haag; H. A. G. L. La Fors m., 78 j., Den Haag. ZIJN VROEGERE VERLOOFDE GEDOOD. Het Bossche gerechtshof heeft gistermorgen ln hooger berjep de strafzaak tegen den 74-Jarlgea kantoorbediende F. Th. de Kubbe uit Goes, die op 3 Augustus 1941, zyn ex-verloofde, mej. Nellie Leurs te Oirschot met een bijl om het ieven heeft gebracht, behandeld. Officieele Publicatie van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. BEHOEFTE AAN ORKESTMUSICI. Levensbestaan in nieuwe orkesten aangeboden. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend: Door oprichting van nieuwe en uitbreiding van bestaande orkesten in Nederland zal er over enkele maanden plaatsing zijn voor 120 tot 150 geschoolde orkestmuslci, aan wie hierdoor een goed bestaan verzekerd is. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten wenscht een over zicht te hebben van degenen die hiervoor in aan merking zouden willen komen. Uitgesloten zijn zij, die reeds in gesubsidieerde of semi-overheids- orkesten werkzaam zijn. In aanmerking komen: a. zij, die technisch en muzikaal volkomen bekwaam zijn, en orkestroutine bezitten. b. Zij, die technisch en muzikaal volkomen bekwaam zijn, doch geen orkestroutine bezitten. c. Zij, die weliswaar een zekere technische hoogte bereikt hebben, doch eerst door een in tensieve studie in de zomermaanden geschikt moeten worden gemaakt om in een orkest te worden opgenomen. Hiervoor kunnen, indien de candidaat financieel niet draagkrachtig is, zekere faciliteiten worden verleend. Al dezen zullen na oproep een proefspel moe ten afleggen. Zij, die reeds hebben proefgespeeld voor de keuringscommissie van de stedelijke opera te Amsterdam behoeven zich niet meer opnieuw te melden. Candida ten gelieven hun naam cn adres aan het Departement van Volksvoorlichting en Kun sten, afdeeling muziek, Prinsessegracht 21 te 's Gravenhage, op te geven met vermelding of zij tot de categorie a, b of c behooron, waarna zij een formulier ter invulling zullen ontvangen, In den linkerbovenhoek van den brief te ver melden: afdeeling orkest. 7137 ADRESWIJZIGING VAN DE NEDERLANDSCHE VISSCHERIJCENTRALE. De Nederlandsche Visscherijcentrale deelt mede, dat haar kantoor met ingang van Dins dag 14 April a.s. is verplaatst van Juliana van Stolbergplein 3—4, telefoonnummer 720080, in tercommunaal XX, naar 2de Adelheidstraat 300 te 's-Gravenhage, telefoonnummer 771800. De afdeeling Distributie en Vischvervoer, te lefoonnummer 720060, toestel 674 en 722641 en de afdeeling Garnalen, telefoonnummer 720060, toestel 790, zijn tot nadere aankondiging geves tigd aan den Bezuidenhout-scheweg 58 te 's-Gravenhage. Verder zal de Nederlandsche Visscherijcentrale voortaan weer op Maandag en terdag op de gewone uren geopend zijn. 7147 DE VERPLICHTE VEELEVERING 1942. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch deelt, in aansluiting op het reeds vroeger gepu bliceerde inzake de verplichte veelevering mede, dat de richtlijnen voor de verplichte veelevenng voor de periode 1 December 19411 December 1942 inmiddels aan de Provinciale Voedselcom- missarissen zijn verstrekt. Bij de bepaling van den leveringsplicht wordt uitgegaan van den veestapel, aanwezig op de bedrijven tijdens de December-inventarlsatie 1941. De op het tijdens deze inventarisatie aanwe zige rundvee te leggen aanslag is samengesteld uit twee gedeelten, n.l. een aanslag op het melk- en kalf vee, het drachtig jongvee en ouder mestvee dat niet reeds gecontracteerd is of nog op den ouden leveringsplicht moest worden ge leverd en een aanslag op het jongvee en mest vee beneden 1 jaar, plus het guste jongvee boven 1 jaar. De aanslag op het oudere vee is gebaseerd op den normalen jaarlïjkschen uitstoot, welke on geveer 20% van den melkveestapel bedraagt. Bovendien is in dezen aanslag nog een aantal kilogrammen opgenomen voor de in 1942 te ver wachten nuchtere stierkalveren, welke ingevolge de stierkalverenteeltbeperking moeten af vloeien. Is men dus bij de bepaling van dezen aanslag uitgegaan van den gedachlengang, dat na de reeds in het vorig jaar opgelegde beperking op den ouderen veestapel thans voor deze categorie geen verdere inkrimping behoeft te worden voorgeschreven, bij de bepaling van den aanslag op het jongvee is het in verband met het bui- tensjx>ri| groot aantal aangehouden kalveren eenerzijas en de zeer krappe voedselpositie an derzijds, volstrekt noodzakelijk gebleken, dit aantal terug te brengen tot het voor de aan vulling van den ouderen veestapel hoogst nood zakelijke "minimum Te dien einde wordt de aanslag op dit jongvee zoo bepaald, dat het jongvee, dat op de be drijven aangehouden moet worden voor de aan vulling van den ouderen veestapel, niet in de berekening V3n den aanslag betrokken wordt. Het overschot zal evenwel aan een zoodanige aanslag onderworpen worden, dat het bijna vol ledig zal moeten worden geleverd. Den Provincialen Voedselcommissarisscn is verder de bevoegdheid verleend, bij de bepaling van de individueele aanslagen in min of meer dere mate van de in de algemeene richtlijnen aangegeven normen af te wijken, indien zij hiervoor termen aanwezig achten. Zooals reeds medegedeeld werd, is de op 1 December 1941 ingegane periode, gedurende welke rundvee boven 1 jaar op de bedrijven slechts mocht worden aangehouden op een rundvee-toewijzing, met ingang van 1 Maart verstreken, zoodat de veehouder thans weer een onbeperkte hoeveelheid vrouwelijk rundvee mag aanhouden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit evenwel niet geldt voor diegenen, die in 1940 blijkens de door hen ingevulde registratiekaar- ten geen rundvee voorhanden of in voorraad hadden: voor deze personen blijft het verbod om rundvee te houden, onverminderd van kracht. Verder wordt den veehouders er nadrukkelijk op gewezen, dat ook in 1912 weer aan iederen veehouder een rundvee-toev ijzing zal worden verstrekt, welke op 1 December 1942 van kracht wordt. Bij de vaststelling van de grootte dezer toe wijzing zal rekening gehouden worden met de richtlijnen, waarop de verplichte levering is ge baseerd. terwijl tevens up de toewijzing zal wor den aangegeven met hoeveel kalveren beneden 1 jaar de beperkingjperiode mag worden inge gaan. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de vee houders er mee rekening dienen te houden, dat in de a.s. stalperiode geen krachtvoeder aan het rundvee zal worden verstrekt. 6997 STIKSTOFTOEWIJZING VOOR DE TEELT VAN BLAUWMAANZAAD. RECTIFICATIE. De in de Officieele Landbouwmededeelingen van 10 April 1942 genoemde stikstof toewijzing voor de teelt van blauwnaanzaad berust op een vergissing. De stikstof toe wij zing zal, voor zoover het blauwmaanzaad zal worden geteeld op perceelen, waarop reeds koolzaad was gezaaid voor het seizoen 1941—1942, doch waarop het gewas ls uitgevroren, geheel plaats vinden als oorspron kelijk voor koolzaad was vastgesteld. Voor de stikstof toewijzing voor het blauw maanzaad gelden dus niet de in bovengenoemde Officieele Landbouwmededeelingen genoemde normen. 6999 Officieele Publicatie van don gemachtigde voor de prijzen. GROSSIERS- EN DETAÏLLÏSTENFRIJZEN VOOR GROENTEN. Bekendmaking No. 9/1912. De hieronder volgende groentenpryzen z(jn vast gestelde maximumprijzen, zy geven ln de eerste kolom den hoogsten prijs aan, waartegen de gros siers de producten aan den detailhandel mogen afleveren, terwyi in de tweede kolom de hoogste prijs aangegeven wordt, die den consument ln rekening mag worden gebracht. Boven deze pryzen zullen ln dit tijdvak ln geen geval groenten aan den detaillist, resp. consument, mogen worden verkocht, ook'niet, wanneer deze van de beste kwaliteit zijn. Deze prysiyst geldt van 15 Apj.il t/m-21 April 1912 WINTERGROENTEN Witlof; I ten hoogste 15 st. p. kg. II meer dan 15 st. p. kg. Wortelen: (roode) peen, z. lof fyn gew z. lof midd. grof, ongew. z. lof, grof, ongew z. lof, extra grof, ongew. gele peen (zonder lof) Roode kool Savoye kool (geel) Savoye kool (groen) Savoye kool (chelk) Witte kool Boerenkool Spruitkool (geschoond) Sprultkool (tot 4 cm. door snee ongeschoond) Koolrapen Herfst- en Meirapen Roode uien Witte uien Sjalotten Prei: I bov. 10 m.m. doorsnee II bened. 10 m.m. doorsn. Bieten: I tot kg. per stuk II van 1*2 tot 1 kg. p. st. III v. 1 tot 1 y2 kg. p. st. Gekookte bleten; 3 st. of meer dan 3 st. p. kg minder dan 3 st. per kg, Knolselderij (z. lof' I boven 10 c.m. doorsnee II van 8-10 cm. doorsn. III van 6-8 cm. doorsn. Schorseneeren; I. tot 20 st. p. kg. II tot 45 st. p. kg Ramenas NIEUWE GROENTEN: Kropsla I minstens 12 k.g. per 100 st II v. 10-12 kg. p. 100 st. III v. 7-10 kg. p. 100 st. Snijsla (dunsel) Veldsla Andijvie (glas) Postelein Peterselie BosselderlJ Vroege aardappelen Spinazie (glas) Spinazie (natuur) Raapstel m Koolrabi (glas): I boven 7 cm. doorsn, II v. 4-7 cm. doorsnee III v. 2-4 cm. doorsnee Jonge bospeen igla6) (0.4 kg. peen p. bos) Ital. Bloemkool: I 18 cm. omtrek II ca. 41 cm. omtrek III meer d. 41 cm. omtr. (nskomkommers I vanaf 40 kg. p. 100 st. II v. 34-40 kg. p. 100 st. III v. 28-34 kg. p. 100 st. Stek Rabarber Grosslers- pryzen Per 100 kg. f. 28.50 „33.— 13.30 8.70 7 60 6.80 6.30 12.60 11.90 11.90 21.— 9.50 12.60 „38.30 „27.20 6.80 6.70 11.40 9.90 14.30 „12.80 9.50 „16.10 13.70 17.30 „•16.20 14.— 23.— 15.10 14.50 Per 100 st. f. 13.80 12.10 7.60 Per 100 kg. f. 50.50 „41.— 39.— 57 Per 100 boe f. 13 14.— Per 100 kg. f. 46.— .40.— 30.— „41 Per 100 st. f. 14.50 13 9 Per 100 bos f. 29.50 Per 100 st. f. 37.— „55.— 69.50 48.— 36 50 25 Per 100 kg. f. 37 „36.50 Per 100 hos f. 7.70 Per 100 st. f37.50 „28.50 19.20 Detalll.- pryzen Per k.g. f. 0.37 0.17 0.11 0.10 0.09 0.09 0.16 0.16 0.16 0.27 0.13 0.16 0.48 0.35 0.09 0.09 0.15 0.13 0.19 0.17 0.13 0.11 0.10 0.09 0.21 0.17 0.23 0.21 0.18 0.30 0.20 0.19 Per stuk f. 0.18 0.16 0.11 Per k.g. f. 0.03 0 51 0.49 0.70 Per bos f. 0.17 0.18 Per k.g. f. 0.58 0.50 0.39 0.51 Per stuk f. 0.19 0.15 0.12 Per bos f. 0.38 Per stuk f. 0.48 0.67 0.81 0.00 0.46 0.32 Per k.g. f. 0.47 0.46 Per bos f. 0.10 Per stuk f. 0.47 „0. 38 0.25 Radijs Hollandsche bloemkool: I boven 20 cm. over den kop gemeten II 1620 cm. over den kop gemeten III 1016 cm. over den kop gemeten Voor het snijden van kool mag 3 ct. per k.g. berekend worden, - dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrap pen van wortelen mag 1 ct. per k.g. of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wor telen vóór het schrappen gewogen worden. Voor speciale bezorging van bestelde groenten mag door detaillisten 1 ct. per v - ln rekening gebracht worden boven den werkeiykcn verkoopprijs af winkel. Voor dc prijzen voor fruit wordt verwezen naar de officieele publicatie van den Gemachtigde voor de Prijzen ln de Avondbladen van morgen 15 April 1942. Voor de afwijkende dualiteit van bovengenoemde producten moeten prijzen bere kend worden, welke ln een redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maximum prijzen, welke gelden voor de beste kwaliteit. By Inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maxi- mumpryzen moeten de verkooppryzen dienover eenkomstig worden verlaagd. 6992 HET VRAGEN VAN' IIOOC.ERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR! Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken Redactiestaf: B W lenkho-st. Buitenland en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport: J. Brou wer Stadsnieuws: Th J Hannema drag en Muz. Dagelijks in speciale rubrieken, hoogstens 30 woorden (1 woord max. 12 letters) 72 cent. (Voor de rubrieken „Personeel gevraagd" en „Personeel aangeboden" 60 cent) bij vooruitbetaling. Bewijsnummers 5 cent extra. - Toezending van ingekomen brieven 10 cent extra. Te koop gevraagd Radio. Gevraagd mo derne merktoestellen, niet ouder dan 5 jaar. Ook plck-up-combinatles, cas settes, enz. Wij geven prij zen vanaf f.75. - tot f600 Stuur bericht! DE JONG, Da Costastraat 69, Leiden E9 Schoonmaaktijd! Meu bilaire, kachels, gas-, ko- lenfornuls, brandkasten, weegschalen, bascules, ge wichten, Inventarissen. Koopt steeds tegen thans geldende pryzen. A. J. HART WIJK, Goederen beurs, Burchtsteeg 4. Nieuwe Beestenmarkt 7-9, Telef. 24013. Ook taxeeren E Waakhond of hondje gevraagd. P. VAN RIJS WIJK, Hoofdstr. 77 Noord- wijk aan Zee.. 3 Guitaar, ln goeden st. verkeerende. Waardstr. 61, na 6 uur. 9 Oude sclillderilen te koop gevraagd. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8613k. H Luidspreker, geschikt voor kleine zaal i vermogen pl.m. 815 watt.) Brieven met prijsopg. Bur. v. d Bl. onder No. 8623k. handnaalmacli., linnen kast strak model, jongens jasje of pakje. 2y2-3 Jaar. Alles in goeden staat. Br. Bur. v. d. Bl. ond No 8627k 3/4 Bontjas te koop gevraagd. Br. Bur v. d. Bl. onder NO. 8632k. Damessportseliocnen gevraagd met lage hak ken. Moeten ln goeden st. verkeeren. Maat 38-39. 's avonds na 6 uur. Vree- wijkstraat 12 a. 2 of 4 crapauds, salon tafel en eetservies (6 per sonen). Br. Lindelaan 11. Sassenhelm. -weede h. hecrcncost. in goeden staat te koop of ruilen Brieven agent L. Dagblad Oude wetering. B Woonschuit, te huur gevr., liefst laatste week Juli en begin Augustus. Br. Bur. v. d. Blad onder No 8670k of Telef. Lelden No. 24762. B Tulnbooncu, erplant- baar, by P, v. d. EIJKEL Wzn., Langevaart 8 Rijns- burg. Te koop aangeb. B Witte tennlspantalon ter overname, oude kwal Buys Ballotstraat 21. B Donkcrbl. hecrcncost. ter overn., maat 46, oude kwaliteit weinig gedragen Prys f. 65.Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8559k. B 1 P- zw. lage jongens- schoenen ter overn., m. 38. oude kwaliteit, zoo goed als nieuw, met rubber zo len en hakken. Ook. in ruil voor goede dames schoenen, maat 36/37. Buvs Ballotstraat 21. B Konijnen. 12 Zwart gr. zilver, 1-3-41; 01 VI. Reuzen 1-3-41 prima die ren. Adres; T. HEERINGA Hooge Rijndijk 4 F, Zoe- terwoude. B Zwarte grond aangeb. Te bevragen bij BOOT en Co., KweekeriJ „De Coe- hoorn". Voorhout. B Aanmaakhout. Weer ontvangen droge takken bossen voor aanmaakhout en eiken bossen om te stoken h 25 ct. per stuk, afgehaald. v. LEEUWEN, St Aagtenstr. 21, Pakhuis v. d Helmkade 17a. B Klndcrlcdlkant m. ma tras; jongensfiets; auto- step op massief rubber banden; 2 stel rockstocl- kussens; divankleed: doek v. schemerlamp; muurvlak oranje wit blauw aangeb. Adres: Leeuwerikstraat 51 beneden. B Houten sandalen thans nog bonvrij ln alle maten verkrijgbaar, hard hout, zonder montuur vanaf 65 ct. Let op het adres: Mare 39. Telef. 23637, to. Fa. Beulink. B Nieuwe schilderstukken met lysten maat 60 x 40 op doek, o.a. Morschpoort. Vlschbrug en Munt te Am sterdam. Landschappen en binnenhuisjes. Zeer mooi Adres: Leeuwerikstraat 51 beneden. B 2 schilderstukken met lysten 6050 (bloemstuk ken) ln olieverf. Tevens 1 paar Jongensschoenen m. 37 ln ruil of te koop. Oranjegracht 26. B Stokvis damesrywlel, Ïeheel compleet. Geen op- :oopers. Warmonderstraat 3 a. Leiden. B 3 p. damesschoenen m. 39 en 41. w.o. 1 p. pumps. Heerenstraat 6 a. B Rood pluche tafelkleed f. 25.best corset f 6.50. Gevraagd een linker rub berlaars, m. 42 of 43. Br. Bur. v. d. Bl. onder 8620k B Flinke liouteu koffer van binnen bekleed en met Ijzer beslag. Adres: F. KOK, Paul Krugerstr. 25a Lelden. B Lederen d.jas. lang mo del m. 46 met dito muts f 45; korte chauffeursjas grijs f. 7.50; Jongenspak circa 17 J. m. lange broek f.8; jongensjasje (nieuw) circa 15 J. f. 5.50; wrln- gerreparatie. Zoeterwoude. Hooge Rijndijk F 222. B 2 paar beenstukken eo 1 paar slappe beenkappen. 1 paar rijlaarzen, geperste schacht, maat 41, alles ln goeden staat. Br Bur. v. dé. Blad onder No. 8646k. B Witte Jassen, als nw, z. p. k. model voor slagers bakkers of ysverkoopers f.4.50 p. st. 2 regenjassen f7 en f8 p. st., werklas- Jes vanaf f. 3.50; grys Jon gensjasje circa 9 J. f. 2.50. Zoeterwoude, Hooge Rijn dijk F 222. B Drumvaten te koop v. 200, 100 en 60 1. inhoud. Te bevr. 's av. na 6.30 uur bij: G. VOORSLUYS, Ber kenlaan 19. Sassenhelm. B J- C. W. Blankwaardt, Stucadoor, Langegracht 87 t.o. Gasfabriek. Beleefd aanbevelend voor alle voorkomende stucadoor-, reparatie- en wltwerken. B Notenhouten Junghans carillon hangklok, z. g. a. n.; antieke glazenspuit en een eikenh. hangboeken- kastje. Te bevr.: Meerbur gerstraat 8. B V. part. bruin lederen heerenjas, korte Jongens broek- 8-11 J.. zwart zll- den damesmantel, z, g, a. n. f.45; dito winterman tel, chic zwart wollen Japon, alles flinke maat, vl.kleed. gesp. kleed, loo- pors. Telef. 26689. B Goedgekeurde poofaard appelen uit voorraad lever baar ln de soorten Eigen heimer, Red Star, Indu strie en Bevelander in ver schillende maten door; P. NOORT Pzn., Vcerpad. te Valkenburg Z.-H. B Grt ote staal paar den- mest by W. WILLE. Brand stoffenhandel, te Koude kerk a. d. Rijn. B Een uw bruin lederen damesjas en smoklngcost. Ook 2 ln prima staat verk. 1-pers. kanos. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8660k B 2 waschtcilen, L. en 60 1.. waschketel. 32 1., 1 spiegel, 1 gebakstel, 1 1.- lasje, 10 J.; 2 w, badpak ken d. en 1 h.; 1 J.blouse Voor meestb C ZIRKZEE. Langestraat 22. Aangeboden R Pianolessen. Door J. sch. leerares, Kon. Con servatorium. Heeft nog enkele uren beschikbaar. Geeft les aan huis, tegen bill. cond. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8576k. Personeel gevr. B Land spitten. Iemand §evraagd voor direct om 080 roe teelland vak kundig t-e spitten. Geen grasland. Ligt aan Lelden. Br. met kostprijs per roe Bur. V. d. Bl. No 8556k. f| Jongen gevr.. bU voor- eur niet ouder dan 18 J. voor alle voork. werkzaam heden. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8561k. Voorschoten. Net dag meisje ln klein gezin, en 's Zond. vrijof een werk ster voor de morgenuren. Adres; Mevrouw BAKKER 163; Leldschew., Voorsch. B Nette Jongen gevraagd leeftyö 14-15 j. Schoen makerij P. SPAANDERMAN Doelensteeg 13. B Nette dienstbode, u-e- gens huwelijk der tegenw., per 1 Mel a.s.. die vlug en netjes z«lfst. kan werken, van 85 uur. GROOT HULZE, Rapenburg 88. B Tuindersjongen voor wiedwerk. Aanmelden bil C MECHELSE, Leldschew.. 558, Voorschoten b. d. Vink f| Net meisje voor alle agen van 's morgens 8M tot 1 uur of een nette Jonge werkster voor drie halve dagen in de week. AdresHoutmarkt 8 a. B Flinke hulp li. de huls houding, zelfst. kunnende koken. P.G.. by; K. BIN- NEKADE, Hoofdstraat 167, Valkenburg (Z.-H.) Brie ven bijZ. v. GORKUM. Tuinstr. 7, Hazersw. Dorp H Kappersbediende gevr. te Hillegom of gevorderde (extern). Br. Bur. v. d, Bl. onder No. 8647k. B Dagmeisje, gevr. terst.. v. 94. Zond. en Md. vrij In kl. gez, v. Zuylen van Nyev.str. 156. Wassenaar. B Een meisje voor eenige morgens per week. ook kunnende stoppen en ver stellen Aanmelden: Was senaar. Wavopark 11 's av. na half echt. B Huishoudster, ln cenv. moederloos gezin, voor di rect. A. GOUDKUIL. B 134 d. Koudekerk a/d Ri'n B N'et dagmeisje, v g. g v. werktyd 8.305.30 of I korter. Tc bevr.^ Mevr J 1 M GROEN. Nieuwe Mare 7 I (by de broodfabriek). J B Net dagmeisje, van 9 5 uur. Schoolstraat 34, Voorschoten. B Net meisje, dat zelfst. kan werken v.g.g.v. Mevr. LANCEL, Rynsb.weg 79. Personeel aangeb. _JNct persoon, 30 J„ P. G.. b. z. a. voor magazijn, melkbezorger of Iets der- geiyks. Wil alles aanpak ken. Br. met opgaaf loon Bur. v. d. Bl. No. 8656k. Huizen gevraagd H Pandje te koop gevr. met 1500-2000 gld. contant Liefst voor zelfbewonlng. Br Bur. v. d. Bl. No. 8600k B VrU bovenhuis te huur gevraagd. Lelden of om streken. 1 Mei of later door bejaard echtpaar z. k. Huur f.4045 p. m. Br. Bur. v. d. Bl. ond. 8624k B Svo:»!ng of gedeelte v. woning ce huur gevr. door Kilksanibt. Br. onder No. 1123 aan Boekh. C. VAN SCHUPPEN. Zoetermeer. Kcmcrs gevraagd B Zlt-Slaapkamer gevr. met kook_ en stookgele- genheld. ln bezit van ge deeltelijk meubilair, a f3 p. v/. Centr. stad. Br Bur. v. d Blad onder No. 8635k B Kosthuis gevraagd door Jonge arbeider, liefst om trek Profcssorenbuurt. Br met cond aar» Agent L Dagblad, Woubrugge. B Heer ambtenaar, zoekt zlt-slaapkamcr of zit- en slaapkamer met pension, desnoods huiselijk verkeer Centrum of Zuiden. Br. Bur. v. d. Blad No. 8628k Kamers aangeb. B Gom. zlt-slanpk. aang. a. straat/zonz.. opklapbea, gas en stookgel. Centrum. Te bevr. L. Dlefsteeg 6 B. Diversen B Middenstandsdiploma. Medecursist gezocht ter verlaging lesgeld. Degelijke opleiding door leeraar met veel practlsche ervaring. Br. Bur. v. d Bl. No 8614k B •Stadsevangelisatie, Morschweg 59. Dlnsdagav. 7'/2 uur Bijbellezing. Het nut der Opstanding van Jezus voor ons zondaren. Rora, 4 vers 25: Welke overgeleverd ls om onze zonden en opgewekt om onze rechtvaardigmaklng. B Beschaafd, godsdienst, meisje zoekt %Tlcndln. N. Herv. om gezellig naar Chr. zang en kerk te gaan 28 tot 30 Jaar. Liefst om geving Hooge Ryndijk. Br. Bur. v. cl Bl No. 8641k. B Huwciyk. Jongeman, nrca 28 Jaar. zoekt ken nismaking met dito meis je om later een huwelijk aan te gaan. Vaste befrek king. Br. Bur. v. d. Blad onder No. 8650k,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3