83ste Jaargang MMNDaG 13 APRIL 1942 No. 25165 Het Engelsche echec in Britsch-Indië "a'iaansche Weermachfsberidiien Het woord hernomen Crïpps vertrokken De strijd in het Oosten Laval weer bij Pétain Verspreide berichten Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten V erduisteren: Dcodsfraf voer saboteurs BINNENLAND Bijzonderheden in verband met Arbeidsdiensfplichtbesluit GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny, Teïef. Directie en Administratie 25041 (2 liinen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Zooals begrijpelijk is, heeft het mislukken van de missie van Cripps in Engeland en Amerika teleurstelling gebracht en vele bladen leveren vrij felle critiek. Cripps heeft intusschen met zijn gezelschap Britsch-Indië reeds weer verlaten. Het Indische nationale congres is tegen 29 en 30 dezer bijeen geroepen. Over het verloop van zaken nog het volgende: De hoofdresolutie van het Indische congres over de voorstellen van Cripps betoogde onder meer volgens den Engelschen nieuwsdienst, dat het zelfbeschikkingsrecht van het Indische volk in deze voorstellen beperkt en verknipt is, en dat de voorstellen zekere bepalingen bevatten, die de ontwikkeling van een vrije, eensgezinde nationale regsering ernstig in gevaar brengen. Het volk van Indië, aldus de resolutie, heeft als geheel volledige onafhankelijkheid geëischt. Intusschen zijn de nevenbepalingen en beper kingen van dien aard, dat werkelijke vrijheid waarschijnlijk illusoir zou worden. De omstan digheid, dat negentig millioen menschen in de door vorsten geregeerde Indische staten volko men buiten beschouwing worden gelaten en dat zij worden behandeld als koopwaar ter beschik king van hun heerschers, wordt in de resolutie gequalificeerd als negatie van het zelfbeschik kingsrecht. Bovendien zijn de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet vaag en volstrekt onvolledig en beoogen geen vitale wijziging in de huidige structuur van Indië. Duidelijk wordt slechts er in uitgedrukt, dat de verdediging van Indië in alle gevallen onder Britsch toezicht zal blijven. De resolutie verklaart, dat deze onttrekking van de verdediging aan de sfeer der verantwoorde lijkheid deze verantwoordelijkheid van Indië tot een farce en nulliteit maakt en duidelijk uit drukt, dat Indië in het geheel niet vrij zal zijn en zijn regeering niet als vrije Indische re- geering kan optreden. De last der verdediging van Indië kan slechts het Indische volk alleen waardig op zich nemen en dit kan slechts geschieden, als men het vrij heid en volle verantwoordelijkheid geeft. Der halve verklaarde de commissie, dat zij niet in staat is om het haar door het Britsche oorlogs- kabinet voorgelegde voorstel aan te nemen. Ook de Moslem-liga had zich op dezelfde gronden tegen aanvaarding verklaard. Sir Stafford Cripps heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, in een lange verklaring zijn standpunt bepaald ten aanzien van de jongste ontwikkeling der onderhandelingen van de Britsche regeering met de leiders van de Indische partijen. Ter motiveering .van de Britsche houding meende Cripps, dat men op den weg, de verant woordelijkheid voor de verdediging van Indië aan Indiërs over te laten, geen stap verder had kunnen gaan, zonder „de rechtstreeksche ver dediging van Indië onder Wavell in gevaar te 1 brengen". De eenheid in het commando is, naar Cripps opmerkte, in het- -belang van de gealli eerde hulp voor Indië een onmisbare elsch. Ook zou de vorming van een nationale regeering „niet zonder grondwetswijzigingen van hoogst gecompliceerden aard" mogelijk zijn. Cripps vervolgde daarop woordelijk: „het ont werp is derhalve teruggenomen en wij keeren terug tot den toestand, zooals die bestond toen ik hierheen kwam, ofschoon wellicht niet geheel tot denzelfden toestand". Hij zeide gedwongen te zijn, de Britsche re geering ervan in kennis te stellen, dat „haar voorstellen niet in dien omvang waren aange nomen, dat het gerechtvaardigd zou zijn, dit als een verklaring in den zin van het ontworpen plan te kenmerken". Verder zeide hij nog: „Wij hebben ons best gedaan om tot een overeenkomst te geraken, I maar het is ons niet gelukt. Vraagt niet, wie daar de schuld van is. Laat ik -de geheele schuld op mij nemen". „Helaas was de Britsche regeering zelfs niet eens in dit ernstige uur van gevaar bereid haar verwoestingspolitiek ten aanzien van Indië prijs te geven", zoo heeft de voorzitter van het In dische nationale congres, Azad, volgens den Britschen berichtendienst, in een tweeden brief aan Cripps verklaard. „Wij moesten", zoo gaat hij voort, „tot de conclusie komen, dat de Brit sche regeering meer beteekenis hechtte aan een zoo lang mogelijke overheersching van Indië en dat zij zoodoende liever de tweedracht en on- eenigheid in Indië bevordert dan dat zij een doeltreffende verdediging voor de Indië bedrei gende agressie en invasie inricht". Vervolgens verklaarde Azad, dat de meening der Britsche regeering gebaseerd is op een vol komen gebrek aan vertrouwen in de Indische bevolking en dat Groot-Brittannië Indië iedere werkelijke macht tracht te onthouden. Het schijnt, dat de houding der Britsche regeering gedurende de onderhandelingen steeds slechter is geworden. (D.N.B.). Japansche troepen hebben de fortificaties van Mariviles en de stad op de Philippijnen, bezet en zijn voorts op het eiland Cebu geland, waai de stad van dezen naam reeds is bezet. De af trekkende vijand heeft schepen, olietanks er an dere installaties in brand gestoken. Corregidor ligt zwaar onder Japansch artille rievuur en Japansche luchtaanvallen. Een correspondent van de „Tokio Asahi Sjim- boen" vermoedt, dat zich op drie Amerikaansche transportschepen, die in de baai van Manilla in Japansche handen gevallen zijn. behalve talrijke Amerikaansche militairen en hun gezinnen, oox de opperbevelhebber, luit.-generaal Wainwright, heeft bevonden. In« Birma blijven de Japanners eveneens vor deren, aldus het D.N.B. Pierre Laval heeft, naar van betrouwbare zijde bekend wordt, Zaterdag te Vichy weder om een langdurig onderhoud gehad met den chef van den staat, maarschalk Pétain. en met den plaatsvervangenden minister-president, ad miraal Darlan. Naar voorts uit gewoonlijk welingelichte Fran- sche kringen wordt verklaard, zou de chef van het civiele kabinet bij den chef van den staat. Dumouün de la Barthète. Zaterdag zijn ontslag hebben ingediend. (D N.B.) Het Journalistencongres te Weenen is geslo ten, nadat verschillende leiders het woord had den gevoerd. De Nederlandsche secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. dr T. Goedewaagen, sprak over den in vloed der Engelsche berichtenpolitiek op Ne derland. Ook thans nog, zoo zeide de secretaris-gene raal, ziet de Engelsche agitatie haar belang rijkste taak daarin, openlijk en heimelijk tot daden van sabotage van allerlei aard aan te zetten. Het succes daarvan is evenwel gelukkig gering. Het Nederlandsche volk heeft de keten j van leugen en laster met zware offers en ver- j liezen moeten betalen. Die offers zullen niet vergeefsch zijn geweest, indien het thans gelukt, te verkrijgen, dat het geheele Nederlandsche volk zich bezint op zijn Europeesche taak en zich schaart in de zich thans vormende ge meenschap der Germaansche volkeren. Volgende motie werd onder stormachtigen bij val van de deelnemers met algemeene stemmen aangenomen De te Venetië bijeenzijnde deelnemers aan het congres der Unie van Nationale Journalis- tcnvereenigingen hebben onder indruk van de voorgelegde verpletterende wijzen van bewuste misleiding van de volken door de pers, een mo tie aangenomen, die vooral gericht is tot alle volken, die thans nog uitgeleverd zijn aan de kapitalistische leugenpers. De in de Unie bijeengebrachte journalisten van talrijke naties roepen de journalisten van alle landen op om den oorlog te verklaren aan de misdadige methoden van een ontaarde inter nationale publiciteit. Zij wijzen op de vreese- lijke gevaren, die voor de volken ontstaan uit het optreden van een onverantwoordelijke pers. De journalistiek" is geen handeltje, aldus be sluit de motie, maar een roeping slechts voor die journalisten, die vrij van alle naamlooze ban den jegens het nationale geweten en het oor deel der geschiedenis." (D.N.B.) HITLER ONDERSCHEIDT VON HORTHY. De Fuehrer heeft den ryksregent van ITon- garije, Nikolaus von Horthy, het gouden groot kruis van de orde van den Duitschen adelaar verleend. (D.N.B.) j Zaterdag deelde het Italitaansche opperbevel mede Aan het front in Cyrenaica levendige activi teit van verkenningstroepen en de artillerie Le- gerafdeelingen hebben tijdens gevechten in de afgeloopen dagen twee vliegtuigen vernield. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie l in Benghazi getroffen, waarop het neerstortte, j De geheele bemanning, bestaande uit een offi cier en vijf onderofficieren, werd gevangen ge- I nomen. Tijdens succesvolle hevige bomaanvallen op Malta hebben Duitsche jagers in schitterende luchtgevechten 13 Engelsche vliegtuigen neer geschoten. Aan de Zuidwestelijke kust van Sicilië werd een vijandelijk vliegtuig gedwongen op het wa ter neer te strijken. De bemanning, bestaande uit vijf man, werd gevangen genomen. Een van onze vliegtuigen nam in het Ooste lijke deel van de Middellandsche Zee een koop vaardijschip van 10.000 b.r.t. waar. Het vlieg tuig viel het schip aan en bracht het. ondanks het optreden van vijandelijke jagers, tot zinken. En Zondag: Ten Zuiden van Tmimi hebben door pantser wagens gesteunde verkenningstroepen vooruit geschoven vijandelijke afdeelingen afgeslagen, waarbij vijf pantserwagens vernietigd werden, eennige stukken pantserafweergeschut buitge- maakt en talrijke gevangenen gemaakt werden, onder wie zeven officieren. De luchtmacht on dernam krachtige en doeltreffende aanvallen op de vijandelijke aanvoerlinies en schoot een Cur- tiss omlaag. Engelsche vliegtuigen ondernamen een nachtelijken aanval op Benghazi, waarbij eenige gebouwen werden beschadigd. Sterke formaties van de luchtmacht van de spil vielen onafgebroken Malta aan De militaire installaties van het eiland werden met een aan tal bommen bestookt. Een bom van het zwaar- ste kaliber trof een torpedobootjager. In een i luchtgevecht werden twee Spitfires door Duit- j sche jagers neergeschoten. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede Op het schiereiland Kertsj hebben na het met groote verliezen gepaard gaande mislukken der vijandelijke aanvallen van 9 April geen ge vechten van beteekenis meer plaats gehad. Het aantal vernietigde pantserwagens is tot 72, die der onbruikbaar geraakte tot 29 gestegen. Aan de kust 'van de Zwarte Zee bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen havenwerken der bolsjewieken en beschadigden twee vrij groote koopvaardijschepen door voltreffers, In den centralen sector van het Oostelijke front werden verscheidene ingesloten groepen van den vijand vernietigd. Bij succesvolle aan vallen van Duitsche troepen leed de vijand zware bloedige verliezen. In den Noordelijken sector van het front mis lukten vrij sterke, door pantserwagens gesteun de aanvallen van de bolsjewieken. In Lapland veroverden Duitsche bergjagers in samenwer king met Finsche afdeelingen in een dapperen aanval een zwaar versterkt vijandelijk steun punt en vernietigden 40 stellingen met haar be zettingen. Voor de kust van Noordelijk Noorwegen liep een Sovjetonderzeeboot op een Duitsche mijn- versperring. In Noord-Afrika werden ten Zuiden van Tmi mi vrij zwakke Britsche strijdkrachten afgesla gen. De vijand verloor een aantal manschap pen, die gevangen genomen werden. Formaties gevechtsvliegtuigen en jagers vielen met goed succes de Britsche veldstellingen en concentra ties voertuigen in de Marmarische woestijn aan en bestookten de spoorlijn door de woestijn, als mede andere achterwaartsche verbindingen van den vijand met bommen. De iuchtmacht zette haar grooten aanval op het eiland Malta voort In luchtgevechten scho ten Duitsche jagers elf Britsche vliegtuigen om laag. Zooals in een extra bericht is bekend ge maakt. hebben Duitsche duikbooten vlak voor de Oostkust van Amerika 12 vijandelijke koop vaardijschepen van te zamen 94.000 brt.. waar onder vier groote tankbooten, tot zinken ge bracht. In het Kanaal en voor de Noorsche kust scho ten Duitsche jagers gisteren 7 Britsche vlieg tuigen in luchtgevechten omlaag. Uit Britsche formaties bommenwerpers, die in van hedenavond 20.32 uur tot morgenochtend 6.47 uur "De maan' kwam heden op om 6.15 uur en gaat onder te 1814 uur. Het Rijkscommissariaat inaakt bekend; Een aancal Nederlanders heeft zien verstout om een in den zomer van 1940 verboden politieke partij van Amsterdam uit weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duitsche vlugschriften- propaganda te voeren. In een in Amsterdam voor het Deut sche Obergericht gevoerd proces hebben zich de oprichter en voorzitter dezer ille gale partij, Hendricus Sneevliet, en ze ven leidende functionarissen en mede werkers. de jood Abraham Menist, Wil helm Dolleman, Jan Schriefer, Jan Koe slag. Cornelius Hermanus Gerritsen, Jan Edel en Rein Witteveen moeten verant woorden. Ongeacht alle waarschuwingen hadden zij hun anti-Duitsch gewroet tot Februari 1942 voortgezet. Zij werden wegens overtreding van par. 1 van de sabotageverordening als saboteurs ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken Jhr. Mr. D. J. de Geer's synthese in dezen oorlog WAARDEERENDE W OORDEN TEN OPZICHTE VAN DE KOMENDE SAAMBINDING DER STATEN. (Van-onzen pplitieken medewerker), f T TELEN zijn er in de afgeloopen periode f geweest, die vermanende woorden tot V het Nederlandsche volk hebben gericht. Ieder deed dit op de hem eigen wijze en men moet aannemen, dat deze woorden uit het in nerlijk van deze personen voortkwamen met al leen die eene bedoeling om het Nederlandsche volk te wijzen op hetgeen zich thans in de wereld voltrekt en daaruit de consequenties te trekken. Weinigen waren er die het Nederlandsche volk den eenigen weg wezen, welken het te gaan had, wilde het over het diepe punt heenkomen. De achter ons liggende periode heeft zich geken merkt door vele woorden, doch weinig daden. Alleen daden kunnen uitwijzen of het uitspreken van die woorden ook inderdaad uit dit innerlijke voortkomen en bedoeld zijn om ons Nederland sche volk on weg te wijzen naar hoogten van geestelijke en materieele beteekenis. De thans verschenen brochure van den oud minister-president jhr. mr. D. J. de Geer, welke getiteld is „De synthese in dezen oorlog", bc~^gt een bijdrage tP. zjjn om ons volk tot bezinnii te roepen voordat het tijdstip is gekomen, waarop niets meer ar -e breken zal zijn. Even zal men verwonderd geweest zijn van dezen oud-minister president, die in Mei 1940 ons land verliet en in Februari 1941 terugkeerde om zooals hij toen aankondigde als vergeten burger te leven, plotseling een dergelijke publicatie te zien. Waardeering hebben wij voor zijn conclusie', dat de komende vrede zal staan in het teeken van saambinding der staten, him inschakeling in een grooter geheel zonder dat dit aan hun vrijheid en gelijkgerechtigdheid binnen dat geheel zal behoeven tekort te doen. Het standpunt van den uitslag van dezen oorlog deelen wij niet, omdat er slechts één partij'is geweest, die dezen oorlog, welke over het menschdom is gekomen, wilde en dat waren de machten van het kapitalisme en het jodendom, die hunne verpersoonlijking vin den in Engeland en Amerika. Duitschland heeft dezen strijd niet gewild, het had dezen oorlog, welken Engeland het opdrong, slechts te accep- teeren. De Fiihrer heeft het onlangs nog zoo dui delijk gezegd, toen hij sprak over de werken des vredes. welke hij door dezen oorlog tijdelijk had moeten onderbreken. Als jhr. mr. De Geer zijn waarschuwende woorden van bezinning richt tot de beide oorlogvoerende partijen en opmerkt, dat Iedere dag uitstel van een overleg, de kans verkleint uit de rookende puinhoopen iets te redden, waarop een nieuwe toekomst kan wor den opgebouwd, dan zij toch nogmaals duidelijk naar voren gebracht, dat Duitschland verschil lende malen Engeland de hand heeft toegesto ken, maar dat deze haar steeds weer heeft af gewezen. Jhr. mr. De Geer had beter gedaan direct vast te stellen, dat het Engeland en uitsluitend Enge land is, dat dezen oorlog heeft gewild en alleen aansprakelijk is voor den uitslag van dezen strijd.. De voorbeelden in en buiten Europa zijn de overduidelijke bewijzen van deze imperialis tische politiek. Een overleg is eerst dan mogelijk, wanneer een volkomen verwijdering van de ne gatieve wereldkrachten zal hebben plaats gehad. Blijven deze krachten in den een of anderen vorm aanwezig, dan zullen zij er toch weer voor zorgen, dat na verloop van tijd een tegenactie zal worden ontketend en een kiem voor een vol genden oorlog in zich bergen. Onbegrijpelijk is het. dat jhr. mr De Geer nog zooveel vertrouwen stelt in die negatieve krachten. Hij moest toch in de eerste plaats kunnen beoordeelen, dat het komen tot een overeenstemming met de Anglo-Amerikaansche machten een onmogelijk heid is. Met Engeland kan onmogelijk een overeen stemming aangegaan worden, omdat dit een compromis zou beteekenen met het kapitalisme en het jodendomven een verraad aan het socia lisme, den strijd van den arbeid. Het zou koe handel beteekenen met de aanbidders van het goud en een vólkernen overwinning van de heer schappij van het jodendom, waarvan de wereld in de laatste decennia de wrange vruchten al zoo vahk heeft moeten plukken. Bovendien zou het een overeenkomst, een compromis, zijn met hen, die de wereld in de boeien van slavernij en knechtschap wilden slaan en ons hebben willen doen vervreemden van ons raseigen bewust zijn Het zou bovenal een verloochening zijn van den strijd, waarvoor zoovele jonge menschen hun hoogste offer gaven, een strijd om een nieuwe gemeenschap op te bouwen. Jhr. De Geer heeft het woord hernomen! Af gezien van zijn goedkeurende woorden over en kele goede resultaten, die z i. ten grondslag lig gen aan den huidigen strijd, ware het beter ge weest, indien de oud-minlster-president toenter tijd z(jn waarschuwende stem in Londen had la ten hooren. toen hij nog deel uitmaakte van dat college, dat in de dagen van Mei 1940 ons land aan zijn lot overlieten een bondgenootschap aanging met hen, die Nederland en zijn kolo niale rijk alleen aanwendden te eigen bate. Niets is veranderlijker dan de mensch, wordt wel eens gezegd. En dit valt ons te binnen, als wU weer de woorden nalezen, welke eens door dezen oud-minister-president werden gesproken, toen hij van oordeel was, dat er Nederlanders waren, die het landsbelang in gevaar brachten. Het eenige gevaar, dat deze personen dan zooge naamd opleverden, bestond hierin, dat zij na- tionaal-socialist waren en in Duitschland groot vertrouwen stelden en respect en waardeering hadden voor zijn Fiihrer. Andere tijden zijn gekomen, tijden, waarin klare wijn geschonken wordt. In deze tijden hebben alleen zJJ het recht te spreken, die het Nederlandsche volk de hand willen reiken en met inzet van geheel hun persoon het den weg wijzen naar een betere toekomst. den afgeloopen nacht storingsaanvallen op West en Noordwest Duitschland uitvoerden, schoten nacht jagers en luchtdoelartillerie 12 vliegtuigen omlaag. Kapitein-leutnant Topp, die zich bij de ope raties van Duitsche onderzeebooten voor de Ame rikaansche kust weer bijzonder onderscheidde, heeft tot dusver 31 schepen van te zamen 208.000 brt., alsmede een torpedojager en een patrouille schip tot zinken gebracht. De Obergefreite Cer- nec en de Gefreite Recksiegel van een regiment jagers, schoten op 9 April met hun lichte pant- serafweerwapens van vlakbij elf Sovjet-pantser wagens kapot. En Zondag: Op het schiereiland Kertsj stortten nieuwe, door pantserwagens en luchtmacht ondersteun de aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijd krachten ineen. Veertien pantserwagens werden vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben havenin stallaties aan de Kaukasische kust aangevallen en een groot bolsjewistisch passagiersschip door bomtreffers beschadigd. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front herhaalde de vijand op en kele plaatsen zijn vergeefsche aanvallen. In de Noordelijke IJszee hebben gevechts vliegtuigen een beschermd vijandelijk konvooi aangevallen en hiervan twee koopvaardijschepen in brand geworpen. Een ander schip werd door bommen beschadigd. In Noord-Afrika levendige activiteit van artil lerie en verkenningstroepen. Zware en lichte ge lichte gevechtsvliegtuigen hebben in de Marma rische woestijn de achterwaartsche verbindin gen van de Engelschen met succes aangevallen. Vergezellende jachtvliegtuigen schoten in lucht gevechten zes vijandelijke vliegtuigen neer. Eij luchtaanvallen op de militaire installaties op het eiland Malta kreeg een in het dok lig gende Britsche torpedojager verscheiden voltref fers van bommen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten boven het eiland 13 Britsche vliegtuigen aeer. De S.S.-Sturmmann Schulz van een formatie der Waffen-S.S. heeft op 5 April alleen een door den vijand bezette kazemat veroverd en de bemanning vernietigd en ondanks het hevige vuur een vijandeliiken pantserwagen van het i nieuwste type opgeblazen. HULPVERLEEN ING BIJ BOMINSLAGEN. Ten einde zoo goed mogelijk voorbereid te zijn op de zeer onaangename gevolgen van even- tueele luchtaanvallen is een commissie gevormd uit vertegenwoordigers van den algemeen ge machtigde voor de oorlogs- en defensieschade. van den Nederlandschen Volksdienst, het depar tement van sociale zaken, het centraal distribu tiekantoor en het hoofd van de inspectie dei- luchtbescherming. Elk dezer diensten heeft thans een nauwkeurig omschreven taak gekre gen, zoodat doeltreffender dan tot nu toe, zoo spoedig mogelijk hulp kan worden verleend. De eerste taak van den luchtbeschermings dienst is de slachtoffers uit de getroffen en de in gevaar verkeerende huizen te halen en naar evacuatieposten te brengen. Dan komt de Vólks- dienst in actie om te menschen te verzorgen, voor zoover zij niet gewond zijn en medische hulp of ziekenhuisverpleging behoeven. Die ver zorging vanwege den N.V.D. zal vooral noodig zijn indien de menschen bijv. in den nacht slechts half gekleed of wellicht nagenoeg onge kleed de vlucht hebben moeten nemen. Ingevoerd is een schadekaart, die door de buurtschapshoofden in geval van een ramp zal worden uitgereikt aan elk der te helpen perso nen en waarop 20 bonnen voorkomen, n.l. 13 voor brood en 7 voor warme maaltijden, in een of ander restaurant te verkrijgen. Verder zal op de achterzijde advies worden uitgebracht om trent kleeding, e.d., voor de betreffende perso nen noodig. terwijl de distributiedienst machti gingen zal verstrekken voor aankoop van schoe nen, textiel en eventueel van brandstoffen. Met deze machtigingen zullen de slachtoffers de noo- dige goederen kunnen koopen, hetgeen later, indien noodig, met den N.V.D. wordt verrekend. In geval directe financieele hulp moet worden verleend, dan zorgt de N.V.D. hiervoor recht streeks, terwijl hij zich tevens belast met de overbrugging van een zekere periode van gebrek aan contanten ten behoeve van slachtoffers. De schadekaart zal ook worden verstrekt, in dien bijv. in geval van een niet ontplofte bom. de bewoners him huizen moeten verlaten zonder in staat te zijn geweest, zelf de noodige voorzie ningen te treffen. EXTRA WINTERUITKEERING VERLENGD. De Secretaris-Generaal van het departement van sociale zaken heeft de extra winteruitkee- ring aan ondersteunde werkloozen met een week verlengd. Ook over de week van 12 t/m 18 April zal dus nog een extra winteruitkeering van 10% resp. 15% (al naar gelang betrokkenen al dan niet eten uit de centrale keukens betrekken) aan de ondersteunde werkloozen worden toegekend op de wijze, als in den afgeloopen winter is ge schied. DE NOORDOOSTPOLDER. Zooals bekend, zijn thans twee gemalen (een bij Lemmer en een bij Vollenhove) bezig met het droogmalen van den Noordoostpolder. Bij Urk wordt thans de laatste hand gelegd aan het derde gemaal en naar wij vernemen, zal dit gemaal hoogstwaarschijnlijk in Mei in werking kunnen worden gesteld. Men is reeds begonnen met het baggerwerk, hetwelk nog moet geschie den eer het hoofdkanaal uit den polder met het gemaal in verbinding staat. Het gemaal bij Urk zal op stoom werken. Aanvankelijk zou het een Dieselgemaal worden. Ook de sluis bij Urk, welke de scheepvaart toegang zal geven tot den polder, komt de vol gende maand gereed. Voorts wordt er een be gin gemaakt met de ontginningswerken. Het barakkenkamp, waarin de arbeiders zullen ver blijven, is gereed. De ontginningswerken zullen op het voormalige eiland ongetwijfeld nieuwe levendigheid brengen. JAPANSCHE BESTUURSMAATREGELEN IN NEDERLANDSCH-INDIË. Het Japansche militaire bestuur heeft, naar Domei uit Batavia meldt, bekend gemaakt, dat alle buitenlanders boven de zeventien jaar in Nederlandsch-Indië met uitzondering van per sonen van Japansche nationaliteit hun verblijf- j plaats zullen moeten laten inschrijven en tevens onder eede moeten verklaren, dat zij zullen ge hoorzamen aan de bepalingen, uitgevaardigd door de Japansche autoriteiten, volgens het stel sel tot registratie van de verblijfplaatsen, dat in geheel Nederlandsch-Indië zal worden ingevoerd. Buitenlanders, die zich niet laten inschrijven of bovenbedoelden eed niet afleggen, zullen als vijandelijk worden beschouwd en niet de Japan sche bescherming genieten. De inschrijvingsrechten bedragen voor Euro peanen en Amerikanen 150 gulden voor mannen en 80 gulden voor vrouwen en voor Chineezen en andere Aziaten met inbegrip van Arabieren j en Britsch-Indiërs 100 gulden voor mannen en i 50 gulden voor vrouwen. I Het hoofd van het militaire bestuur in ieder district zal bijzonderheden bekend maken om trent plaats en tijd van inschrijving. (Volgens de letter van bovenstaand bericht vallen de Nederlanders niet onder de bedoelde bepalingen, doch aangenomen mag worden dat dit volgens de bedoeling der Japanners wel het geval is. Redactie A.NP.) DE SPAARZEGELS VAN WIM KOK.... De Kleine Wim Kok heeft gedurende eenige weken zijn zakcenten zorgvuldig opgespaard en er spaarzegeltjes van een cent voor geKocht. Deze zegeltjes heeft hij netjes op het daarvoor bestemde formulier geplakt en gezonden naar de Nederlandsche ambulance. Zoo heeft deze kleine Wirn zijn deel bijgedra gen tot het welslagen van de Nederlandsche hulpexpeditie aan het Oostfront. Maar tevens heeft hij een voorbeeld gesteld voor al die an dere Nederlanders, die nog niet hebben bijge dragen. Schaamt u zich eigenlijk niet, Nederlanders, dat u zich nog steeds durft te verschuilen achter „ik kan het niet missen". Neemt een voorbeeld aan den kleinen Wim Kok. Wim kon het eigenlijk ook niet missen Maakt vandaag nog een bedrag -over op giro rekening 87600. Nederlandsche ambulance. Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. NEDERLANDSCHE SPAARBANKBOND. Uit het verslag over 1941 blijkt, dat in totaal in 1941 bij de bondsspaarbanken 156 millioen gulden werd ingelegd tegenover 139 millioen gulden in 1940. De totale terugbetalingen belie pen in 1941 170 millioen gulden tegenover 218 millioen gulden in 1940. Rekening houdend met den op het einde des jaars bij te schrijven inte rest werd in het verslagjaar per saldo slechts 4 millioen gulden meer terugbetaald dan inge legd, welk bedrag een jaar tevoren niet minder dan 70 millioen gulden bedroeg. Het totale in leggerskapitaal der bondsspaarbanken kon per ultimo 1941 op 374 millioen gulden becijferd worden. Verblijdend is de voortzetting in de stijging van het aantal in omloop zijnde spaarbank boekjes. na de onderbreking, welke 1940 ople verde. zoodat dit bij den aanvang van 1942 on geveer 1200000 bedraagt. Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs, die ongehuwd zijn, en den leeftijd van 18 Jaar, doch niet den leeftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrijving melden uitsluitend bij den Burgemeester van hun woonplaats. Degenen, die in. aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en ^degenen, die als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Universiteit of Hoogeschool of de vóór of op 1 April 1942 aangestelden in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, ongehuwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt hebbende, alsmede zij die meenen, dat van toepassing is, omdat zij ten minste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht mede- gerekend, werkelijkcn dienst als militair hebben vervuld, of lid van den Nederlandschen Op- bouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche Weermacht, de Waffen SS of het Vrijwilligerslegioen Nederland hebben gediend, kumien hun aanspraken doen gelden door zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot den Secretaris-Generaal van Algemeene Zaken, Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Graven hage, onder vermelding van één der redenen, hierboven genoemd. UITGEBREID INBREKERSCOMPLOT AAN IIET LICHT GEBRACHT. Vele Inbraken gepleegd te Leiden en omgeving. Door een agent van politie te Heemstede zijn twee personen aangehouden, die bleken ingebro ken te hebben in een perceel aan de Heem- stedensche Dreef te Heemstede. Bij het door de recherche ingesteld onderzoek bleek men met een complot inbrekers uit War mond en omgeving te doen te hebben. Er kwa men 28 inbraken aan het licht, waarbij een 12- tal personen betrokken was, die in contact stonden met de Haagsche onderwereld. Zij ope reerden voornamelijk in villa-wijken in de Duin streek. De inbraken werden gepleegd te Bloemen- daal, Zeist. Warmond. Wassenaar, Delft, Voor burg, Leiden, Oegstgeest en Heemstede. Een groot aantal sieraden, geld en goederen kon door de politie worden opgespoord. Tegen de betrokken helers is proces-verbaal opgemaakt. De inbrekers zullen voor verder onderzoek worden overgegeven aan de politie te Leiden. Hoogstwaarschijnlijk zullen er in het verdere onderzoek nog wel meer inbraken tot klaarheid worden gebracht. GASVERSTIKKING TE 'S-GRAVENHAGE. Zaterdagmiddag werd de 63-jarige weduwe A. L. van H—S„ in de Klimopstraat te 's-Graven hage, door haar huisarts dood in haar woning aangetroffen. De arts kreeg geen antwoord op zijn bellene, waarna hij via het deurraampje toegang wist te verkrijgen en de bewoonster aan trof, die door gasverstikking om het leven was gekomen Vermoedelijk is zij bij het aanmaken van een kachel gevallen, waarbij een z.g. „gas- pook" is gebroken, waardoor het gas ontsnapte. VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. Zaterdagochtend is de 9-jarige G. ter W. te Blaricum van een vrachtauto gevallen, waar door hij de achterwielen over het hoofd kreeg met het noodlottige gevolg, dat het ventje op slag dood v/as. BUITENLANDSCH GEMENGD. EIGENAARDIG ONGELUK OP PARIJSCH STATION. Op een station te Parijs heeft een eigenaardig ongeluk drie menschen het leven gekost. Door dat van een locomotief een ketel ventiel los raakte, moesten de beide machinisten en de stoker, om zich voor den uitstroomenden stoom in veiligheid te stellen, van de machine sprin gen De groote stoomwolk belette hun echter het uitzicht, met het gevolg, dat zij een jul* binnenrijdenden trein niet zagen aankomen. ZIJ werden alle drie overreden en op slag gedood.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1