ZATERDAG 11 APRIL 1942 No. 25164 Nieuwe moeilijkheden in Britsch-Indië 83ste Jaargang Geen regeling bereikt Verspreide berichten Italiaansch Weermachlsberichf Arbeidsdienstplicht voor aanstaande Studenten Verduisteren: GEMENGD NIEUWS BINNENLAND STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's Extra Weermachtsbericht Gelukwensch van den Rij kscommissaris Vrijwilligers voor den Landdiensf RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef, Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. De berichten over een regeling in Britsch- Indië blijken, op zijn zachtst gesproken, voor barig te zijn geweest. De Britsche -berichtendienst meldt n.l. uit New Delhi, dat de werkcommissie van het In dische Nationale Congres met algemeene stem men een motie heeft aangenomen, waarbij de voorstellen van Cripps worden verworpen. Het .besluit zal aan Cripps worden medege deeld. De Britsche berichtendienst meldt voorts uit New Delhi nog, dat men meent te weten, dat nieuwe verschillen van meening zich hebben voorgedaan in de kwestie van de verdediging en van andere voorstellen waaromtrent men reeds meende een overeenstemming te hebben bereikt. De leden van de werkcommissie van het con gres zouden door de nieuwe verdedigingsformule en de volmachten en functies, die de Indiërs zouden krijgen, niet bevredigd zijn. Volgens dezelfde bron zou Cripps tegen heden middag een persconferentie hebben uitgeschre ven, waarin hij het resultaat van zijn missie denkt mede te deelen. Gisteravond reeds zou aan Sir Stafford Cripps nog het definitieve be sluit van alle Indische partijen bekend zijn. Desondanks is het heel moeilijk, aldus nog dit bericht, den afloop der onderhandelingen te voorspellen. Bij de nog voortdurende bespre kingen vari het Nationale Indische Congres beerschte een weinig opgewekte sfeer. (A.N.P.) VERKLARING VAN HIRAIDE. Kapitein Hiraide, chef der marine-persafdee- ling van het Japansche hoofdkwartier, heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat Engeland Voor-Indië zeker zal ver liezen, doordat de Japanners den Indischen Oceaan zullen gaan beheerschen. De Japansche positie wordt als een muur van staal tengevolge van de volkomen heerschappij ter zee en in de lucht en van de ineenstorting der vijandelijke steunpunten. De aanvallen op Ceylon en de vernielende vlootoperaties bewij zen de groote reserve aan gevechtskracht, die Japan bezit. De tegenwoordige vlootoperaties op den Indischen Oceaan zijn echter slechts een begin, want de operaties der marine, die thans worden ondernomen op een gebied tusschen de Amerikaansche kust. Australië en Zuid-Afrika, zullen niet gestaakt worden voor de kracht van den vijand is vernietigd. Hiraide legde den nadruk op de beteekenis van Britsch Indië als voorraadschuur van ma teriaal en menschen. Hij herinnerde er aan, dat Engeland in den vorlgen wereldoorlog meer dan 1.200.000 Indiërs tegen Duitschland in het veld heeft gebracht, terwijl het gros der Brit sche troepen in Iran, Irak en Noord-Afrika uit Indiërs bestaat. Daar de Britsche vloot, die bij Colombo moest liggen, zich tijdens de Japansche operaties niet vertoond heeft, kan men slechts aannemen, dat zij gevlucht is. De Japansche vloot heeft meer dan 400.000 ton Britsche koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht. De verbindingen met Calcutta zijn afgesneden, zoodat de Engel- sche vloot alleen nog naar het Westen van den Indischen Oceaan kan vluchten. De Japansche vloot wacht op de gelegenheid om den vijand slag te leveren. (D.N.B.) LONDEN GEEFT VERLIES VAN „HERMES". TOE. Van officieele Britsche zijde wordt volgens den Engelschen berichtendienst toegegeven, dat het Britsche vliegkampschip „Hermes" in den grond is geboord. Het schip had een waterverplaatsing van 10.850 ton. De snelheid bedroeg 25 knoopen. Het was oa. bewapend met 6 stukken van 14 c.M. Het vliegkampschip was ingericht voor het mee nemen van 20 vliegtuigen. De bemanning be stond uit 664 koppen. "VERORDENING INZAKE DE BEWAPENINGSINDUSTRIE. Een in het rijkswettenblad van 9 April gepubli ceerde verordening van den Fuehrer ter be scherming van de bewapeningsindustrie behelst de bepaling, dat de behoefte van de bewape- ningsindustrie absoluten voorrang heeft. Het zelfde geldt voor de verdeeling van de voor de bewapeningsindustrie belangrijke grondstoffen, materialen en producten. De Fuehrer bepaalt derhalve Art. 1). Wie opzettelijk onjuiste opgaven ver strekt over de behoefte of de personeelssterkte, over de behoefte of de voorraden van voor de bewapeningsindustrie belangrijke grondstoffen, materialen, producten, machinerieën of gereed schappen en daardoor het voorzien in de behoef te der bewapeningsindustrie in gevaar brengt, wordt met tuchthuis, in bijzonder ernstige ge vallen, waardoor de bewapeningsindustrie groot nadeel is berokkend, met den dood bestraft. Daarenboven kan ook een geldboete tot een on beperkt bedrag worden opgelegd. In minder ern stige gevallen kan het vonnis bestaan in gevan genisstraf en geldboete tot een onbeperkt bedrag of in een van deze straffen. Art. 2)Wie zich wegens het verstrekken van onjuiste opgaven in den geest van art. 1 voor de afkondiging van deze verordening volgens andere strafbepalingen schuldig gemaakt heeft, gaat vrij uit, wanneer de onjuiste opgaven bin nen drie maanden na afkondiging van deze ver=. ordening verbeterd worden. Dit geldt niet, wan neer tegen den dader een aanklacht is ingediend of een onderzoek is ingesteld, Volgens art. 3) wordt alleen op verzoek van den rijksminister voor bewapening en munitie, die gelijktijdig handelt als algemeen gevolmach tigde voor bewapeningsopgaven in het vierjaren plan tot een strafvervolging overgaan. Volgens art. 5) treedt deze verordening drie weken na afkondiging in werking, Zij geldt voor het geheele rijksgebied en voor het gouverne- mentgeneraal. (D.N.B.) DUITSCHE LUCHTAFWEER. Dit voorjaar zijn, naar de „Militaerische Kor- respondenz aus Deutschland" schrijft, de Duit- sche successen bij den afweer van nachtelijke vluchten van Engelsche bommenwerpers naar de bezette gebieden in West-Europa en naar Duitschland aanmerkelijk beter geworden. Be droeg naar de aantallen vluchten gerekend bij het begin van den luchtoorlog het percentage der neergeschoten vliegtuigen tusschen twee en vier, tijdens het zoogenaamde non-stop of fensief was het tot zestien en meer gestegen. Thans is het -nog veel grooter geworden, dank zij het succes der nacht jagers, dat gebaseerd is op een langdurige training. Kort geleden kon een formatie Duitsche nachtjagers reeds het 500ste neergeschoten vliegtuig rapporteeren (DN.B.) ROZA DE GUCHTENAERE OVERLEDEN. Roza de Guchtenaere, een der voornaamste figuren uit de periode van het Vlaamsche acti visme, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Gent, op 66-jarigen leeftijd overleden. (Belga). Gisteren deelde het Italiaansche weermachts- bericht mede: In Cyrenaica zijn nieuwe ontmoetingen tus schen" vooruitgeschoven afdeelingen in ons voor deel geëindigd. In den loop van de zuiveringsactie in de Li- bysche Sahara werd de vernietiging van nog meer vijandelijke pantserwagens geconstateerd In een aantal schitterende gevechtsacties bracht de luchtmacht aanzienlijke schade toe aan ravitailleeringscentra in het vijandelijke achterland. Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht met sterke formaties vijandelijke jagers 4 Curtiss-toestellen neer. Een ander vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut van Dzjalo getroffen en stortte in de nabijheid van de oase neer. Ook tegen Malta waren opnieuw hevige aan vallen van de spil gericht. De haven- en dok installaties van het eiland werden met goed gevolg getroffen en militaire inrichtingen gron dig vernield. Duitsche jagers vernietigden in luchtgevechten vijf vliegtuigen. Zooals reeds bekend gemaakt is, moeten man nelijke personen, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen bij een Hoogeschool of Universi teit wenschen af te leggen, hun arbeidsdienst- plicht hebben vervuld, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar. Bovenstaande is niet Van toepassing op hen, geboren vóór 1 Januari 1920 "ten op hen. die reeds vóór 1 Jan. 1942 als student waren ingeschreven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een Universiteit of Hoogeschool. Aanmelding moet geschieden vóór 25 April a.s. bij de aanmeldingsbureaux, ook van hen, die nog niet bekend zijn met den uitslag van hun eindexamen. Blijkt naderhand, dat een zich reeds aangemeld hebbende gezakt is voor zijn eidexamen en dus geen student wordt, dan vervalt zijn aanmelding op verzoek JOURNALISTENCONGRES TE VENETIË. In de groote raadszaal van het Dogen-paleis te Venetië is gisteren in aanwezigheid van talrijke vertegenwoordigers van de Italiaansche regeering en van senatoren der stad Venetië op plechtige wijze het eerste congres van de Unie van Nationale Journalistenvereenigingen ge opend. Hieraan nemen meer dan 300 journa listen uit 15 landen deel. Tot de eeregasten behoosren de Duitsche Rijksperschef dr. Dietrich, de Italiaansche onderstaatssecretaris in het ministerie voor volkscultuur Polverelli, de Japansche gezant Pakuma. een gevolmachtigde van de Spaansche regeering en andere vertegenwoordigers van de aan het congres deelnemende landen. De openingsrede werd gehcuaen door den president van de Unie van Nationale Journa listenvereenigingen, S. A. - Obergruppenführer Wilhelm Weiss, die het politieke karakter van het congres in het licht stelde. Wat het con gres in Venetië heeft bijeengebracht, is het protest tegen de demoralisatie der volken door een onverantwoordelijke journalistiek, het pro test tegen de slavernij der pers in dienst van internationale kapitaalmachten, het protest tegen het misbruik der pers ten behoeve van een gewetenlooze opruiing der volken, het pro test tegen de afhankelijkheid van den journa- listieken arbeid van onverantwoordelijke aan deelhouders en oorlogswinstmakers en ten slotte het protest tegen de verjoodsching van de pers, die wij hebben begrepen als fundamen teel euvel en kanker van den internationalen oersarbeid Wij willen dat de eer en waardig heid van den journalistieken H-vopnsstand in ternationaal zal worden hooggehouden. In den zelfden geest voerden nog eenige spre kers het woord ONAFHANKELIJKHEID VAN KROATIË HERDACHT. Gisteren is te Agram officieel dé eerste ver jaardag van de onafhankelijkheid van Kroatië herdacht. van hedenavond 20.29 uur tot morgenochtend 6.52 uur van morgenavond 20.31 uur tot Maandagochtend 6.50 uur De maan kwam heden op om 5.22 uur en gaat om 15.55 uur onder; morgen is het maansop- komst om 5.49 uur en -ondergang om 17.05 uur. ONGEWOON DRUK BEZOEK. Aan het einde der vorige week werden uit een magazijn op den hoek van den O.Z. Achterburg wal te Amsterdam 40 rollen stof en 1200 paar leeren handschoenen gestolen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat aan den buitenkant van een keukenraam van de derde verdieping van een huis in de Koestraat eenige draadjes zyde waren blijven hangen, van gelijke samenstelling als de gestolen stof. Daarop werd de bewoner aangehouden, die echter hard nekkig ontkende, zoodat het onderzoek werd voortgezet. Daarbij bleek, dat de man gedurende de Paaschdagen bezoek van familieleden uit Alkmaar had ontvangen, die bij hun vertrek met groote pakken waren beladen. In een woning te Alkmaar werd inderdaad een paar van de gestolen handschoenen gevonden. Een daar wonende jonge vrouw bekende, enkele dagen geleden een bedrag van ruim f. 200 van haar verloofde te hebben ontvangen, dat, naar het scheen, van diefstal afkomstig was. De ver loofde, in Amsterdam woonachtig, werd daarop gearresteerd en legde een bekentenis af, waar door het geheele complot uit 8 personen be staande, kon worden aangehouden. Het gestolen goed was intusschen reeds voor f. 2500.van de hand gedaan. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN EN OVERLEDEN. Toen het bijna 3-jarig dochtertje van de fa milie P. L. Wiersema te Eenrum (L.) met een hond speelde, is het kind in een waschkuip met kokend water gevallen. Met ernstige brand wonden werd het naar het academisch zieken huis te Groningen gebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. TUSSCHEN VRACHTAUTO EN TRAM BEKNELD GERAAKT. Op den Bergweg te Rotterdam is een ernstig ongeval gebeurd, dat aan den 58-jarigen kan- toorlooper C. van Wattum het leven heeft ge kost. Hij reed op zyn rijwiel tusschen een vrachtauto en den bijwagen van een tramstel en kwam te vallen. Hij liep een gapende wonde aan den linkerslaap op eneen hersenschudding en is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar hij is overleden. EXPEDITEURS OF ROOVERS? Het is de recherche te Amsterdam gelukt klaarheid te brengen in een reeks diefstallen, gepleegd in een expeditiebedrijf aldaar, welk bedrijf, naar thans is gebleken, meer weg had een georganiseerde rooversbende. De vijf chauffeurs, daar werkzaam, plachten een groot deel van de aan hun zorgen toever trouwde pakketten te onderzoeken en den in houd te stelen. Deze werd dan door waarde- loozen rommel vervangen. Talrijk waren dan ook de klachten, welke bü de politie binnen kwamen, maar wijl de verzending vrijwel altijd DE WINTERSTRIJD GEËINDIGD.... De winterstrijd is geëindigd, zoo heeft men in de bladen kunnen lezen. Tallooze verwoede aanvallen van de sovjets zijn met bloedige ver liezen afgeslagen. Dank zij de offervaardigheid van de mannen der verbonden legers is het ge vaar van een sovjet-doorbraak gedurende den winter afgewend. Het schier bovenmenschelijke is van de mannen aan het Oostfront geëischt en onder de meest ongunstige omstandigheden hebben zij stand gehouden. Straks, als de sneeuw geweken is en de wegen weer beter begaanbaar zijn, zullen de beslissende slagen worden toege bracht. Het gaat om het behoud van Europa. Het gaat om het behoud van uw eigen land, NederlandersDenkt daarom aan die duizen den dappere landgenooten, die zich vrijwillig gemeld hebben om Europa van den ondergang te redden. Zórgt u er voor, dat zoo deze helden gewond geraken het hun aan niets ontbreekt. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage voor deze hulpexpeditie op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. LIEFDADIGHEID OF EEREPLICHT. In het Nederland van voor 10 Mei word veel gedoodverfd als liefdadigheid, dat dus als geheel onverplicht bedreven werd, terwijl het in werke lijkheid niet anders was, dan het vervullen van een eereplicht. In dézen tijd zijn wij gewend het kind bij den naam te noemen. Het steunen van ons verzor gingsfonds is niet anders dan het doen van on zen plicht ten opzichte van onze strijders in het Oosten. Ons verzorgingsfonds zorgt voor het samen stellen en verzenden van pakketten met boéken, tijdschriften, kranten, sigaren, sigaretten, tabak en versnaperingen naar onze vrijwilligers aan het Oostfront. Landgenoot, steim dit fonds door het over schrijven van uw bijdrage op girorekening: 432100. t.n. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Graven hage. VERSPREIDE BERICHTEN Tot voorzitter van den Nederlandschen coöperatieven raad is benoemd de heer B. H. van Til te Hummelo, over verschillende firma's liep, was het uiterst moeilijk, na te gaan, wéér de diefstallen werden gepleegd. Een gelukkig toeval kwam haar echter te hulp. Bij een firma in Utrecht kwam dezer dagen een pakket binnen, dat 200 pakjes tabak moest bevatten, doch, inplaats daarvan, met den in houd van een vuilnisemmer was gevuld. Daarbij was echter een oud waschlijstje en dat leidde tot de aanhouding van een chauffeur, waarna spoedig de arrestatie van vier zijner collega's volgde. Ook de heler, een oude bekende van de politie, werd ingerekend. De aangehoudenen hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop der maand Maart j.l. op spaarbank boekjes ingelegd f. 221.307.11 en terugbetaald f. 163.694,25. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 171. „SNIP EN SNAP" IN LUXOR. Een zeer geslaagde voorstelling. René Sleeswijk's revue „Dat is wat voor U" heet in den volksmond „Snip en Snap" en zij dankt die benaming aan het optreden van het populaire tweetal Willy Walden en Piet Muvse- laar, die als Juffrouw Snip en Juffrouw Snap indertijd voor de radio groote successen hebben geoogst! Ook nu zijn zij weer de hoofdpersonen in een reeks van geestige scènes en het is een waar genoegen te luisteren naar hun diverse grappen en hun dikwijls zeer vermakelijke bed jes. Een prachttype, volkomen in dit kader passend, is ook Gerard Walden, terwijl een der meest opmerkelijke en uitzonderlijke prestaties van den avond zonder twijfel geleverd wordt door de acrobate „Paquita" en haar drie roover- achtig uitziende kameraden, Een nummer dat alleen reeds een bezoek aan Luxor waard is Berry Kievits zingt grappige liedjes, „Juffrouw Snip en Juffrouw Snap" bezoeken een spook huis, prof. Boudewijn keuvelt met zijn sprekende pop Bartje, de Snipsnappelini's scheppen cir cussfeer' en tusschen de vele scènes dooi* ziet men goed uitgevoerde balletten. Aankleeding en montage dezer aardige revue, die ongetwijfeld heel deze week veel belangstelling trekken zal, zijn bescheiden maar met smaak gekozen, terwijl de muzikale leiding bij John Brookhouse Mc. Carthy in uit stekende handen is. K. Been. VOLKSTUINDERSVER. „CRUIDHOF" OPGERICHT. Onder auspiciën van den Leidschen Bond van Volkstuindersvereenigingen is gisteravond in ,,'t Schuttershof' wederom een volkstulndersver- eeniging opgericht met aanvankelijk 75 leden, welke haar tuinen heeft op een door het ge meentebestuur beschikbaar gesteld terrein naby den Lage-Morschweg en, welke den naam zal dragen van ,,'t Cruidhof". De tuinen hebben een oppervlakte van 250 M2. .terwijl de huurprijs f 14 per jaar bedraagt. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren G. de Vos (voorzitter), B. H. N. Haver, Hollander, M. Ouwerkerk, R. San- ting, P. J. Majolee en Chr. Kronenberg. UW FIETS OP SLOT! Anders volgt proces-verbaal. Het aantal rijwieldiefstallen in onze stad neemt op onrustbarende wijze toe. Gisteren werd bij de politie door niet minder dan TWINTIG personen aangifte gedaan van de vermissing van hun rijwiel! In verband daarmede zal de politie met ingang van heden zeer scherp toezicht uitoefenen op de naleving der verordening, welke bepaalt, dat rijwielen niet onbeheerd op den openbaren weg mogen staan tenzij onder toezicht van een daar toe bekwaam persoon of tot onmiddellijk ge bruik ongeschikt gemaakt. Wie dus zijn fiets zonder af te sluiten, op straat laat staan, krijgt onherroepelijk een bekeuring. Rex-Theater „Bel Ami" is een der meest bekende en geslaagde films van den regisseur Willy Forst. Zelf vertolkt hij bovendien de rol van den naar Parijs gekomen avonturier, die daar, dank zy de gunsten der vrouwen, weldra een belangrijke bijdrage levert tot Frankrijk's koloniale politiek en het zelfs tot minister brengt De prachtig gespeelde film brengt vele grootsch opgezette scènes en heeft door Johannes Rie- mann, Olga Tsehechowa en Use Werner ook in de bijrollen een voortreffelijke bezetting. Trianon-Theater Hoe Willy Fritsch er in slaagt het meisje van zijn keuze, dat als dan seres en schildersmodel ongenaakbaar voor de mannen blijkt te zijn, tóch te veroveren, zien wij in de film „De kuische geliefde", waarin ons de sfeer van het Belgische artistenleven van omstreeks 1890 uitnemend getroffen lijkt. Overi gens zagen wij Willy Fritsch wel eens in films, die hem beter lagen, ofschoon het gegeven vol afwisseling is. Voor de pauze een fraaie film over de prachtige demonstraties in de beroemde Spaansche Rijschool te Weenen. Lido-Theater De film „De huwelykszwen- delaar" geeft een korte periode weer uit het leven van een misdadiger, die uit de gevangenis is ontslagen en dank zij een onverwijlde her vatting van zijn minderwaardige practyken enkele weken later weer uit het vrije leven naar de cel terugkeert. In het voorprogramma zien wy o.m. de aardige wintersportfilm „Paschen Tirol". Casino-Theater De film „So endete eine Liebe" speelt zich af ten tijde van Napoleon en toont de opofferingsgezindheid van Aartsher togin Marie Louise van Oostenrijk, die hoewel ztfj haar liefde aan den hertog van Modena geschonken~heeft. er intoestemt, om ter voor^- koming van een nieuwen oorlog tusschen Oos tenrijk en Frankrijk, de echtgenoote van, ,Njtp9- leon te worden. Prachtig spel geven iri 'deze film Paula Wessely en Willy Forst. Het hoogte punt dezer film wordt bereikt tijdens de in drukwekkende slotscène, die de huwelijksinze gening in beeld brengt. Th. J. Hannema. OPNIEUW 94.000 B.R.T. TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend Nadat nog pas den 8en April was meege deeld, dat 16 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 b.r.t. tot zinken waren gebracht, hebben onze duikbootcn intusschen nieuwe groote succes sen gemeld. Zy brachten vlak voor de Oostkust van Ame rika 12 koopvaardijschepen, te zamen 94.000 b.r.t., waaronder 4 groote tankschepen, tot zinken. Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart heeft den consulaatssecretaris Hellmuth Boitln, die heden 25 jaar in dienst Is van het Auswaer- tige Amt, in het bureau van den vertegenwoor diger van het Auswaertlge Amt persoonlijk ge- lukgewenscht. In ons Blad van eergisteren hebben wij een oproep gepubliceerd van den heer Van Geelker ken tot de jeugd om als vrijwilliger toe te tre den tot den Landdienst. In aansluiting daarop geven wij hier nog enkele foto's. N.V. LEMVOG. Onder voorzitterschap van den heer B. C. van der Berg uit Den Haag werd hedenmorgen in café-restaurant „Inden vergulden Turk" een buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen gehouden. Aanwezig waren 10 aandeelhouders met in totaal 128 aandeelen. recht gevende op het uitbrengen van 60 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat volgens artikel 39 der statuten een besluit tot ontbinding en liquidatie der vennootschap slechts kan wor den genomen met een meerderheid van min stens 2/3 der stemmen in een vergadering, waarin minstens 2/3 van het geplaatste aan deelenkapitaal vertegenwoordigd is. Aangezien het vereisclite quorum niet aanwezig was, werd een nieuwe vergadering uitgeschreven op Za terdag 25 April a.s., waarin een dergelijk be sluit kan worden genomen, ongeacht het aan wezige aandeelenkapitaal, doch met dezelfde restrictie ten aanzien van de stemverhouding. DE MELKVERSTREKKING. AAN DE SCHOOLJEUGD. Verkeerde toepassing van een goeden maatregel Naar aanleiding van een schrijven van het Centraal Schoolcomité te 's-Gravenhage deelt het .'Ahoolmelkcomité Leiden het volgende mede Zooals bekend is, wordt ten behoeve van kin deren van 4—14 jaren, tot welke categorie de leerplichtige jeugd derhalve behoort, per periode van 28 dagen van overheidswege een hoeveel heid gestandaardiseerde melk beschikbaar ge steld, overeenkomende met 1/4 liter per dag. Deze maatregel beoogt aan de opgroeiende jeugd, binnen de mogelijkheden der huidige voedselvoorziening, de voor haar zoo noodzake lijke melk te verschaffen. In vroegere publicaties van medische zijde is afdoende aangetoond, dat voor kinderen in de periode van sterken groei tneik e^n onmisbaar bestanddeel van de voeding vormt, niet alleen uit hoofde van de zich daarin bevindende voe dingsstoffen. doch ook met het oog op de z.g. beschermende stoffen, waardoor 'n normale ont wikkeling van het organisme wordt bevorderd en het gevaar voor ernstige gebreksziekten (o.a. infectiemogelijkheden) wordt verminderd. De thans voor deze kinderen beschikbare hoeveelheid gestandaardiseerde melk is zoo danig, dat het niet verantwoord kan worden geacht, dat hiervan zelfs maar een betrekkelijk klein gedeelte aan de jeugd wordt onttrokken. Het moet dan ook als een ernstig euvel worden aangemerkt, dat in vele gezinnen de voor kin deren bestemde gestandaardiseerde melk mede door anderen wordt gebruikt; de vormen, waarin bedoeld euvel zich voordoet, zijn voornamelijk: de voor kinderen bestemde melk wordt over het geheele gezin verdeeld; zij wordt gereser veerd voor de koffie; de huisvrouw vermengt ze met de taptemelk om het koken daarvan te vergemakkelijken; de bonnen worden geruild of afgestaan voor zaken, waaraan de huisvrouw meer waarde meent te moeten toekennen. Het is op grond van. het vorenstaande, dat het schoolmelkcomité-Leiden een ernstig beroep doet op de ouders, die uit onwetenheid of ver keerd inzicht het bovenbedoelde euvel in de hand werken, om te zorgen, dat het voor de schooljeugd beschikbaar gestelde rantsoen melk ook Inderdaad door de kindreen en door dezen alleen wordt genuttigt. In dit opzicht wil het Schoolmelkcomité- Leiden ten slotte niet nalaten te wijzen op het in deze gemeente reeds enkele jaren bestaand 'instituut van de schoolmelkverstrekking, omdat het gebruik van melk op scholen waarborgt, dat een belangrijk deel van het voor de kinderen beschikbaar gestelde rantsoen op goed verzorgde, voor de kinderen prettige, wijze en op het juiste oogenblik aan die kinderen ten goede komt. De oogst der „boerentuinen" is, dank zij de goede verzorging, groot. (Fellinga). De stoere kop '-an één der jongens, die zich als vrijwilliger voor den Landdienst in het Oosten opgaven. (Fellinga) De heer Van Geelkerken zei in zijn oproep o.m.: „Er zijn vele jonge kameraden, die thans nog niet oud genoeg zijn om zelf deel van het sol- datenfront uit te maken. Ieder hunner kan ech ter een deel worden van een tweede strijdfront, dat zich tot taak stelt den bodem in Oost- Europa te bewerken. Dezelfde mogelijkheid tot medewerking aan deze taak bestaat in overeen- komstigen vorm ook voor onze meisjes. Duizen den Duitsche jongens en meisjes doen reeds thans als vrijwilligers voor den Landdienst, te zamen met jongens en meisjes uit de overige Germaansche landen, die zich vrijwillig hebben opgegeven, dienst op de velden en akkérs in Oost-Europa." BIJ DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Het familiedrama; pech In de boonen. Drie Kalshoven's kregen na elkander straf. Daar was eerst Barend Kalshoven uit Nieuwkoop, die vleesch zonder bon zou hebben geleverd aan zijn broer Theo te Lelden. Die had eerst gezegd het vleesch van Barend te hebben gekocht, doch nu ontkenden zoowel Barend als Theo dat zulks het geval was; de verklaring was maar ten pleziere van de politie afgelegd. De rechter hield zich ech ter aan die mededeellngen en conform den elsch, legde hij Barend zes maanden en Theo een maand gevangenisstraf op. De derde Kalshoven, Bart uit Nieuwkoop, zou een schaap en kalf clan destien hebben geslacht. HIJ wist van niets, doch op zijn erf gevonden kalfskop; bloed enstuk strot was de rechter voldoende aanwijzing voor de zes maanden gevangenisstraf die de Officier vroeg. L. de Mooy uit Rijnsburg had pech gehad ln do zaalboonen. Voor iemand uit heuschelljk Lutje broek, verkocht hij die. Dat zou eerst geoorloofd zijn geweest, maar later kwam er een ongeoorloofd tintje aan. waarna hy er toch mee door ging. Het bracht hem weinig plezier, want bij een verkoop ln Den Haag viel de verkooper ln handen van. oplichters, welke val hem plm. f. 5000 kostte en by een volgenden handel waren de koopers.... rechercheurs! Na zooveel pech stond de Mooy nu terecht en'(werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Die straf kreeg ook A. Kloos uit Rijnsburg die als tusschenpersoon optrad. Daarna verschenen nog enkele Haagsche koopers ten tooneele die straffen kregen, waarby W. L. Heldema die veel ln de boonen deed; negen maan den kreeg. —Ten nadeele van de firma P. in de Don- kersteeg zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag uit een etalagekast drié paar schoenen ontvreemd. Dr. J. J. de Jong, dr. H. A. Snellen, dr. J. Mank, dr. A. H. Fortanier en dr. P. J. Koore man, alhier zijn voor het tydvak van 20 No vember 1941 tot en met 20 September a.s. alsnof aangewezen als deskundigen bij het afneme® ah het arts examen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1