83ste Jaargang ZATERDAG 4 APRIL 1942 Ho. 25159 Japansche actie voortgezet Wat is het doel van den Nederlandschen Volksdienst? Aan alle fronten Uit Britsch-Indië Laval en Pétain Verspreide bericMen DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Duifsch Weermachfsberichf Ifaliaansch Weermachfsberichf Het proces te Riom BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Drama te Laren Verduisteren: EERSTE BLAD Tweede Paaschdag Oproep tot plichtsvervulling tegenover de gemeenschap STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkliorsfc. Lelden. Pl.verv.: K. Been, Lelden. Radio Delhi meldt van het front in Birma, dat de Britsche troepen zich van de vooruit geschoven verdedigingslinies van Prome naar het Noorden der stad hebben teruggetrokken. De Britsche stellingen bij Prome werden Woens dagavond door sterke Japansch-Birmaansche troepenformaties aangevallen. De hevige vechten duurden den geheelen nacht, waai bij de Japansch-Birmaansche troepen de Britsche li nies verbraken. Donderdagmorgen trokken de Britsche troepen zich naar hun voornaamste verdedigingslinie ten Noorden van de stad terug. Aan het front van de Sittang trokken de Ja pansche troepen ten noorden van Taungoe naar Jedashe op. Een stad in Noord Birma werd in twee golven door Japansche luchtstrijdkrachten aangevallen. De eerste aanval was gericht op het station, de tweede op het vliegveld. Tevens werd een vliegveld in centraal Birma door Ja pansche bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen bestookt (D.N.B.). De Amerikaansche pers geeft thans, naar uit Washington wordt gemeld, toe, dat de slag op de Philippijnen als verloren moet worden be schouwd De Japanners zijn door de linies van generaal Wainwright heengebroken, wiens troe pen zich niet kunnen verzetten tegen de moor dende uitwerking van de Japansche aanvallen. De Corregidor zal wel spoedig vallen, daar Ja pansche bommen de waterreservoirs hebben ver nield en het eiland als gevolg van het isolement geen aanvoer van munitie en levensmiddelen krijgt. (D.N.B.). De Japansche luchtmacht heeft op 30 Maart aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea een Australisch transportschip tot zinken gebracht en een ander transportschip zwaar beschadigd, zoo meldt de Hotsji Sjimboen in een extr^bericht uit Saigon. De schepen, die geallieerde troepen aan boord hadden, die van Port Moresby terug trokken, bevonden zich op weg naar Port Darwin. (D.NB.). O Het Japansche eskader, dat einde Februari slag leverde in de zee van Java is op zijn basis in Japan weergekeerd. Het eskader bracht een aantal gevangenen mee. waaronder de kapitein en de bemanning van den Britschen kruiser f,Exeter". (Afip.) Be Daily Herald verneemt van zijn correspon dent te New Delhi, dat het oordeel der In dische congrespartij over Engeland's plan tot regeling van de Indische kwesties luidt: „on voldoende". Pandit Nehroe heeft als zijn meening te ken nen gegeven, zoo meldt het D.N3., dat de ge- heele manier, waarop Engeland thans op het laatste oogenblik de Indische kwestie tot op lossing tracht te brengen, ontoereikend is. Nehroe is vooral van meening, dat de Britsche voorstellen geen volledigen afstand van deover- heersching van Indië door Engeland inhouden. De status van dominion is naar de meening van de congrespartij voor Indië niet voldoende, want Engeland is niet het moederland van Indië, zooals bijv. het geval is bij Australië en Canada in hun betrekkingen met Groot-Brit- tannië. Indië moet dus een onafhankelijke staat worden. Nehroe maakt er voorts bezwaar tegen, dat het Engelsche plan in de voorgenomen con- stitutioneele vergaderingen, bij de opstelling van de toekomstige Indische grondwet, te veel me dezeggenschap verstrekt aan de Indische vor sten. Dit standpunt van Nehroe werd ook door andere politieke leiders van Indië gedeeld. Cripps zet intusschen zijn besprekingen voort. Zoo ontmoette hij Wavell, Nehroe en Jinnal, den leider der Moslim-liga en dit zal volgens zijn zeggen nog wel eenige malen geschieden. Dinsdag houdt Cripps weer een persconferentie. Laval heeft Donderdag een laatste onderhoud gehad met maarschalk Pétain te Vichy in het paviljoen Savigné. Naar het schijnt hebben de besprekingen niet tot een concreet resultaat geleid. Dezen indruk krijgt men ook uit alle gesprekken in politieke kringen te Vichy; men acht het echter niet uitgesloten, dat binnen kort nieuwe aanknoopingspunten zullen ont staan ter voortzetting van de poging van Laval om de regeering te overtuigen van de noodza kelijkheid van verandering der tot dusver ge voerde politiek. Van bevoegde zijde wordt in dit verband op nieuw verklaard dat de besprekingen in het ge heel niet verder zijn gegaan dan gedachtenwis- selingen van algemeenen aard en dat op geen enkel oogenblik de kwestie van terugkeer van Laval in de regeering rechtstreeks aan de orde is gekomen. Dit bevestigt opnieuw de veronder stelling, dat de contacten der laatste dagen slechts voorbereidende polsingen waren. Hier mede zijn tegelijk alle geruchten tegengespro ken betreffende voorwaarden van Laval voor een weer deelnemen aan de regeering van maarschalk Pétain. Laval zelf verklaarde: „Als aanstichter van de politiek van Montoire en in de meening verkeerend, dat de buiten- landsche toestand van Frankrijk eiken dag ver ergert. dacht ik, dat het mijn plicht was, er met maarschalk Pétain over te spreken. Er zijn besprekingen tusschen het staats hoofd en mij gevoerd. Zy zijn thans besloten. (Afip.) ENGELSCHE AANVAL OP BOULOGNE. Britsche bommenwerpers hebben bij uitstekend zicht hun bommen lukrakk op Boulogne aan de Kanaalkust laten vallen, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. Naast andere civiele gebouwen en ver van eenig militair doel werd een Fransch kindertehuis getroffen. Onder de 40 dooden waren 14 kinderen en 2 verpleegsters. De bommen hebben niet de geringste militaire schade aangericht. Er zijn ook 60 gewonden. De Fransche bladen bestempelen het Engelsche bombardement als misdadig. GAULLISTEN UIT HET LEGIOEN VAN EER. Een aantal Franschen, die tot het Gaullisme waren overgegaan en reeds van de Fransche nationaliteit vervallen waren verklaard, zijn bij beschikking van den Franschen minister van justitie uit het Legioen van Eer verwijderd. On der hen bevindt zich de vroegere admiraal Muselier. die den 24sten December den overval op St. Pierre en Miquelon bij New Foundland uitvoerde, alsmede baron Louis de Benoist, een van de Fransche directeuren van de Suez-Kanaal jvtaatschappij. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Ondanks hevige plaatselijke aanvallen van den vijand valt er over het algemeen een verminde ling in de vijandelijke aanvalsactiviteit in het Oosten te constateeren. Bij eigen aanvalsonder- nemingen werd een vrij groot aantal dorpen in genomen. Aan de kust van den Kaukasus wier pen gevechtsvliegtuigen een groote so v jet-tank - boot in brand. In de wateren van Kertsj werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. In Noord Afrika plaatsten Duitsche gevechts vliegtuigen bomtreffers op twee vijandelijke koopvaarders bij Tobroek. In luchtgevechten wer den zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. De luchtaanvallen op militaire inrichtingen te la Valetta en op vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts voortgezet. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers vier Britsche machines neer. In den nacht van 2 op 3 April vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen belangrijke militaire doelen en de havenwerken van Dover en Portland aan. Zware branden en ontploffingen werden waar genomen. In de maanden Februari en Maart heeft de Duitsche marine naast haar strijd tegen de Engelsche ravitailleeringsscheepvaart. ook succes volle ondernemingen verricht tegen de zeestrijd- krachten van Groot-Brittannië en de Ver. Staten In deze beide maanden bracht de Duitsche marine tot zinken: een kruiser van de Leander klase, acht torpedojagers, drie corvetten, vier torpedobooten. 12 motortorpedo- en motorkanon- neerbooten, vijf patrouillevaartuigen en drie duikboot jagers. Bovendien bracht de Duitsche luchtmacht tot zinken: twee motorkanonneer- booten, drie patrouillevaartuigen. Voorts werden door gevechtshandelingen van Duitsche zeestrijd- krachten en door luchtaanvallen 37 vijandelijke oorlogsschepen beschadigd, waaronder tien krui sers, elf torpedojagers en vijf duikbooten. In zijn weermachtsbericht no. 671 maakte het Italiaansche hoofdkwartier gisteren het vol gende bekend: Aan het front van Cyrenaica beperkte acti viteit van patrouilles en artillerie. Onze eska ders beschoten doeltreffend met machinege weren vijandelijke concentraties. Eenige geme chaniseerde strijdmiddelen werden in brand geschoten. Talrijke andere werden, buiten ge bruik gesteld. Sterke formaties Italiaansche en Duitsche vliegtuigen voerden met groote kracht aanvallen uit op de vloot- en luchtbases van het eiland Malta, welke zij met bommen van aller lei kaliber bestookten. Installaties en opslag plaatsen werden getroffen. Een duikboot en een torpedojager werden beschadigd in de ha ven van la Valetta. Twee vliegtuigen op den be- ganen grond werden getroffen. Er werden vele branden en verwoestingen waargenomen. De vijand verloor in luchtgevechten drie Spitfires en een Curtiss, die door Duitsche jagers werden neergehaald. BOMMEN OP ZWEEDSCH GEBIED. Een vreemd vliegtuig heeft Donderdagavond bij helderen maneschijn, naar het Zweedsche telegraaf-agentschap meldt, op het Zweedsche grensstation Haparanda, aan de Zweedsch- Finsche grens, aan den Zweedschen kant 5 brisantbommen neergeworpen. Het toestel was uit het Oosten komen aanvliegen en verdween na de bommen te hebben neergeworpen, weer in Oostelijke richting. Schade werd niet aangericht niemand werd gewond. (D.N.B.). Den 24steh dag van het proces te Riom werd generaal Marescaux als getuige verhoord. Deze verklaarde, dat er voor de luchtafweer geen eigenlijke verantwoordelijke was geweest. Hij weerlegde daarmee de bewering van beklaagde Daladier. dat de chef der artillerie de verant woordelijkheid voor het luchtafweer-wapen zou hebben gedragen. Generaal Marescaux vei klaarde verder, dat ofschoon 5900 stukken geschut noodig waren geweest, er in feite slechts 1400 aanwezig wa ren. Hij wees er vervolgens op. persoonlijk Dala dier en Gamelin herhaaldelijk op de gebreken in den luchtafweer opmerkzaam te hebben ge maakt. Al deze stappen waren echter zonder succes geweest. Daladier zeide vervolgens in 1938 den gene- ralen staf te hebben gedwongen modern lucht afweergeschut te bestellen. Hij ontkende niet mede verantwoordelijk voor dezen toestand te zijn. Ten slotte verklaarde hij, dat men niet had geloofd aan de effectiviteit van duikaan- vallen van bommenwerpers en daarom niet tijdig voor overeenkomstige afweermiddelen had zorg gedragen. ..Misschien, zoo zeide Daladier, is dit feit wel beslissend voor den oorlog ge weest." Het proces is vervolgens tot 14 April verdaagd. (D.N.B.) TWEE MEISJES DRINKEN NICOTINE EN ZIJN OP SLAG DOOD. Gistermorgen heeft zich in een villa aan den rijksweg onder de gemeente Laren (N.H.), een drama afgespeeld, waarbij twee dochtertjes van mevr. S., de 6-jarige Mariska en de 2-jarige Christa, het slachtoffer zijn geworden. Mevr. S., die sinds twee dagen de genoemde villa voor een gedeelte gehuurd had van de familie M.. was gistermorgen met haar drie dochtertjes alleen thuis, toen een kennis van haar op bezoek kwam. Zy liet toen haar kin deren alleen in de serre spelen, doch kwam haar na een half uurtje een koekje brengen. Tot haar groote ontzetting lagen toen de 6-jarige Mariska en de 2-jarige Christa levenloos op den vloer; de 4-jarige Gretel zat nog rustig te spelen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen en spoedig waren drie doktoren aan wezig. Deze konden alleen constateeren dat de kinderen aan zware vergiftiging waren over leden, doch de aard van het vergif kon nog niet vastgesteld worden. De politie vond even wel bij haar onderzoek een fleschje met nico tine, alsmede een limonaderietje, waarin ook nicotine werd aangetroffen. Vermoedelijk heb ben de beide kleinen gedacht dat de nicotine limonade was en dit met een rietje opgezogen. Zoo men weet heeft het innemen van eenige hoeveelheid nicotine een direct overlijden tot gevolg. De vroegere bewoner van het huis, de thans overleden dr. M. was een bekend natuurkun dige en heeft vermoedelijk het fleschje met vergif in de serre laten staan. JONGETJE DOOR HANDKAR DOODGEREDEN. Vrijdagochtend, omstreeks half twaalf speel de de 12-jarige J. B. uit de Kwartelstraat te Utrecht met eenige vriendjes in den tunnel aan den Vleutenscheweg. Op een gegeven oogenblik liep de jongen onder een juist passeerende hand kar met het droeve gevolg, dat hij viel en zijn halswervel brak; In deerniswekkenden toestand is de knaap naar het stads- en Academisch ziekenhuis vervoerd, waar hy na aankomst bleek te zijn overleden. TWEE SPOORWEGARBEIDERS GEDOOD. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier heeft op het stationsemplacement te Amersfoort een ongeval plaats gehad, dat aan twee spoor wegarbeiders het leven heeft gekost. De 54-jarige G. Vastenburg en de 44-jarige A. van Moiu-ik waren nabij de locomotievenloods aan het werk. Ter plaatse maakt de spoorlijn een bocht, waardoor zij de seinpaal, welke voor den binnenkomenden trein uit Amsterdam op SPOORWEGVERKEER TUSSCHEN BATAVIA EN SOERABAJA HERVAT. Domei meldt uit Tokio: Het verkeer op den meer dan 1000 K.M. langen spoorweg van Ba tavia naar Socrabaja is, naar de „Asahi" uit Batavia meldt, hervat, nadat Japansche pio niers de noodige herstellingen hadden verricht. Ook op de zijlijnen van Java is het verkeer hervat, ondanks de vernielingen, die de Neder - landsch-Indische troepen op tal van plaatsen hadden aangericht. OVERSCHRIJVERS VOOR Met een variatie op het bekende „afschrijvers voor" geven we heden het commando: „Over schrijvers voor". Overschrijvers moeten zich melden. Over schrijvers moeten zich van hun plicht kwijten. Overschrijvers voor. Wat er met deze overschrij vers bedoeld wordt? Wel dat zijn de houders van postgirorekeningen, die zich vandaag vrijwillig melden om een bedrag over te schrijven op de girorekening van de Nedea-landsche ambulance. Overschrijvers voor. Het gironummer van de Nederlandsche ambulance Is: 87600, Nederland - sche Ambulance, Koninginnegracht 22. 's-Gra- venhage. BLIKGROENTE BESCHIKBAAR GESTELD. In verband met de groentenschaarschte is voor de aan versche groenten arme maanden April, Mei en Juni een hoeveelheid groenten, welke in 1941 is ingemaakt in niet blank blik voor het publiek beschikbaar gesteld. Op de etiketten van deze blikken is vermeld „beperkt houdbaar", zulks met het oog hierop, dat groenten, in dit soort blikken ingemaakt, uiteraard eerder aan kwaliteitsteruggang on derhevig zijn, dan de groenten, welke in de blanke blikken waren ingemaakt. De in deze blikken geconserveerde groenten dienen dan ook in de maanden April. Mei en Juni van dit jaar geconsumeerd te worden. van hedenavond 20.17 uur tot morgenochtend 7.08 uur van morgenavond 20.19 uur tot Maandagochtend 7.06 uur van Maandagavond 20.20 uur tot Dinsdagmorgen 7.03 uur De maan komt vannacht om 0.11 uur op en gaat morgenochtend om 9.41 uur onder; Maan dag is het maansopkomst te 1.23 uur en -onder gang te 10.29 uur. veilig stond, niet konden waarnemen. Toen de trein om de bocht kwam, gaf de machinist een fluitsignaal, dat zij vermoedelijk door den sterken wind niet hebben gehoord. De trein bevond zich op ongeveer honderd meter afstand van de beide wegwerkers en op dezen geringen afstand kon de machinist den trein niet meer tot stilstand brengen. Beide arbeiders werden door de locomotief gegrepen. Van Mourik werd op slag gedood, Vas tenburg overleed kort na aankomst in het zie kenhuis. EEN HEELE FAMILIE OPGESLOTEN. Eenige weken geleden werd ingebroken in den fotohandel van den heer S. te Santpoort. Een der daders was de 19-jarige B., aldaar woonachtig Nader is gebleken, dat de jongen tevens eenige rijwieldiefstallen heeft gepleegd en voorts, dat eenige'van zijn familieleden ook een en ander op hun kerfstok hadden. Een zuster van hem had eveneens een rijwiel gestolen, een te Haarlem wonende broer heeft heling gepleegd, terwijl ten slotte zijn vader de dader bleek te zijn van een 9 jaar geleden ge- pleegden en nog niet opgehelderden diefstal van een geldkistje, inhoudende 690 gulden, ten na- deele van een inmiddels overleden Ingezetene van IJmuiden. De heele familie zit thans achter slot en grendel, terwijl in verband met een en ander in Haarlem nog vier andere personen zyn ge arresteerd. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Maandag, Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den ge heelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Men schrijft ons: Wij spraken laatst met een welwillend man bij wie men vroeger voor collecten e.d. nooit tevergeefs aanklopte. Toen wij echter zijns te i t voor den Nederlandschen Volksdienst vroegen, antwoordde hij: Maar waarvoor is die Volks dienst eigenlijk nog noodig? Er werd en wordt op charitatief gebied al zooveel gedaan. Dit antwoord was niet als dooddoener be doeld. Het was eerlijk gemeend. Daarom heb ben wij niet wat in andere gevallen veelal het wijste is het gesprek hier afgebroken. ..De Volksdienst werkt niet charitatief, maar zuiver sociaal", antwoordden wij, ..en als u wenscht té weten, wat deze dienst eigenlijk wil, kom dan eens in een vrij uur met ons mee naar de volksbuurten" Zoo kwam een afspraak tot stand, en eenige dagen later bevonden wij ons in de arbeiders wijken van een der groote steden. Het was een grauwe straat, waar wij doorliepen. Op de hui zen lag een stempel van armoede. .Wij belden by een ons bekend adres aan. De deur werd opengetrokken. Een smalle, kale. halfversleten trap. waarnaast een vettig touw bungelde werd zichtbaar „Zoo zouden u en ik niet graag wo nen", zeiden wij terloops onder het naar bo ven gaan. „Neen, als ik zoo moest wonenwas het half uitgesproken antwoord. Wij groetten moeder de vrouw die met een zestal kinderen tusschen de een en twaalf jaar in een wel heel klein vertrek voor den. hoofd zakelijk uit aardappelen bestaanden maaltijd, bijeenzat. De man is bakkersknecht en was evenals de oudste zoon nog onderweg. Alles zag er proper maar weinig florissant uit. Wij vroegen verlof, eens verder rond te mo gen kijken en zagen eenige vertrekjes volge propt met bedden, waarvan elk 's nachts twee drie kinderen bevatten moest. Het beddegoed was oud en nauwelijks voldoende. „Heeft u wel eens hulp" vroegen wy terloops aan de moeder van dit groote gezin. „Maar me neer". antwoordde de vrouw, „dat komt bij ons soort menschen toch niet voor." Wy' hebben er later ons excuus om gevraagd, maar wij moesten, terwille van onzen metgezel van dezen middag, nog een paar vragen stellen. Je oudste jongen is nu wel van school af, hé moeder, waar leert hy nu voor? Leeren meneer, hij is boodschappenjongen bij een kruidenier De meester zei, dat Jan een goed hoofd heeft en dat we hem moesten laten leeren. Maar we hebben de inkomsten te noo dig. En wat doe je met de kinderen, als het straks zomervacantie is? Nou meneer, dat spreekt toch vanzelf. Wat loopen kan, dat gaat de straat op. Hier binnen is het veel te nauw. Toen wij weer buiten waren, was onze wel willende burgerman met de zaak wel wat ver legen. „En dat waren nog niet eens werkloozen" zei hij. „O neen, daar is het nog veel erger". „Nee", zei hy openhartig, „dat wil ik u eerlijk bekennen: als ik met mijn gezin zoo moest leven, als mijn kinderen zulke vooruitzichten hadden, zou ik dat eenvoudig verschrikkelijk vinden. De trieste straat, de veel te kleine wo ning, die afgezwoegde vrouw. Maar dat kan de Volksdienst toch niet ineens allemaal veran deren?" Dat konden, toen Nederland nog rijk was, al die liefdadigheid-vereenigingen te zamenniet veranderen. Maar dat gaat nu, zoo was ons ant woord, in een arm geworden Nederland, de Volksdienst wel veranderen. Nu reeds brengen wy de kinderen naar buiten, evenals de afge tobde moeders al zijn het er nog veel te weinig naar onzen zin. Nu reeds gaan gezinsverzorgsters in de ge zinnen. waar dit noodig is, hulp brengen. En nu reeds helpt onze schooltandverzorging de ge zondheid van onze arbeiders en boerenjeugd verbeteren. En straks, als er weer gebouwd kan worden, staan betere woningen voor de arbeidersbevol king van onze groote steden als nummer één op het program De Ned. Volksdienst doet daar om een beroep op alle landgenooten als lid toe te treden. Gedurende een reeks van crisisjaren hebben honderdduizenden Nederlanders vaak hun krach tigste levensperiode in lediggang moeten door brengen. Hun arbeidskracht, het meest waar devolle goed, dat de mensch bezit, ging ver loren. En in diezelfde jaren waagde men het in Nederland te spreken en te schrijven van een welvarend volk, hetgeen werd afgemeten aan het goud, dat zich in de kelders van de Nederlandsche Bank aan het Rokin opstapelde. Tezelfder tyl leefde bijkans een vijfde van het Nederlandsche volk in de meest kommervolle omstandigheden. En wat deed men? Wij Nederlanders hebben deze erfschuld van een vroeger systeem en een vroeger bewind moeten aanvaarden en wy allen te zamen zul len de handen ineen moeten slaap niet alleen om deze schuld in te lossen, maar wy zullen ons aller arbeid zoo moeten organiseeren, dat er van werkelijke welvaart gesproken kon wor- dne. Dit lijkt schoonklinkende taal voor een schoone toekomst. En in de moeilijke dagen, welke wy thans beleven, heeft die taal voor velen een onwezenlyken inhoud. Wij zullen die taak moeten vervullen en dit zal alleen dan kunnen, indien wy ons hiertoe reeds thans in zetten. De Nederlandsche Volksdienst wil het volk dienen op Nederlandsche wijze. Dat wil zeggen, dat hij allen, die zich met trots Nederlander noemen, tot deze taakvervulling oproept, niet uit de somwijlen opkomende behoefte om eens iets goeds te doen, maar als een plichtsvervul ling tegenover de volksgemeenschap. Het proces van aftakeling van onze volks kracht moet in de eerste plaats worden ge stuit. Eerst wanneer de neergang is opgevangen, kan worden gewerkt aan het ombuigen van de lijn naar boven. Men kan opmerken, en men kan die opmer king veel beluisteren: Dat is een taak van den Staat. Laat de Staat de belastingpenningen ge bruiken om dit doel te bereiken. In de eerste plaats is het hier geen zaak van penningen, al zullen deze voor de bereiking van het gestelde doel onmisbaar zyn. Volkskracht meet men niet in geld. Het woord belasting duidt op zichzelf reeds aan, dat deze methode hier moet worden afgewezen. Dit sociale werk mag geen last zijn en ook niet als zoodanig worden gevoeld. Het dient de plicht van het volksgeheel te zijn ln te grijpen, waar het gezin, de familie den nood niet aan kan. Dit dienstbetoon kan zich in groote, maar vooral in kleine dingen openba ren, verder incidenteel in bijzondere omstan digheden als bijvoorbeeld bij een bominslag en in normale tijden, welke na dezen oorlog zul len terugkeeren. De Nederlandsche Volksdienst bevindt zich ■dg in een stadium van opbouw. Er is reeds een kern van werkers gevormd, en deze kern breidt zich gestadig uit. Nederland zal herrij zen en de Nederlandsche volkskracht zal her leven mede dank zij den Nederlandschen Volks dienst, die ook uw hulp daartoe inroept. VERLAGING VAN IJZERPRIJZEN MET INGANG VAN 1 JULI TE VERWACHTEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt in overeenstemming met den gemachtigde voor de prijzen mede, dat op voorstel van den Rijks commissaris voor het bezette Nedea-landsche ge bied, met ingang van 1 Juli a.s. een verdere ver laging der prijzen voor ijzer en walsproducten van staal zal plaats vinden. Deze verlaging zal van toepassing zijn op alle na 30 Juni a.s. to leveren materialen. Nadere bijzonderheden zul len in een beschikking van den secretaris-ge neraal voornoemd worden geregeld. De Reichs- kommissar flir die Preisbildung in Berlijn heeft medegedeeld, dat hij met ingang van denzelf den datum een verlaging van den Duitschen exportprijs voor ijzer en walsproducten voor Nederland zal doorvoeren en daardoor den hui- digen exportprijs aan den Duitschen binnen- landschen prijs zal aanpassen. De prijs voor ijzer en walsproducten in Nederland zal dan met den Duitschen binnenlandschen prijs overeenkomen. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT SPEEL GOEDTENTOONSTELLING TE ARNHEM. Vergezeld van zyn echtgenoote heeft de Rijks commissaris, rijksminister Seyss-Inquart gister middag een bezoek gebracht aan de in de Deut sche Oberschule te Arnhem ingerichte tentoon stelling van speelgoed, dat door de Duitsche politie te Arnhem is vervaardigd en dat binnen kort aan behoeftige kinderen zal worden uit gedeeld. Het bezoek duurde ruim drie kwartier, waarna de Rijkscommissaris en zijn echtgenoote weer naar Den Haag terugkeerden. VERSPREIDE BERICHTEN. In 70-jarigen ouderdom is gisteren te 's-Gra- venhage overleden de heer H. C. Nauta, gep. generaal-majoor van den militair-geneeskundi gen dienst van het Ned. O.I. leger, ridder mili taire Willemsorde 4e kl. In 66-jarigen ouderdom is te Breda over leden de heer F. A. M. J. Smits van Waesberghe, mede oprichter en tot 1935 directeur van de bier brouwerij „De drie Hoefijzers" waarvan hij sedert laatstgenoemd jaar gedelegeerd commissaris was. Benoemd is tot substituut officier van justitie bij de arrondissement^ rechtbank te 's Gravenhage, mr. J. C. Groenewegen, thans substituut officier van justitie by de arrondisse ment s rechtbank te Almelo, en tot substituut officier van justitie bij de arrondissements recht bank te 's Gravenhage, mr. J. C. Maris, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij do kantongerechten in het arrondissement Arnhem. Pantserslagen springende gra naten oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. WIJDINGSDIENST „EX ANIMO". Ontzaglijk groot was de belangstelling voor den Wijdingsdienst van het Chr. Kerkkoor „Ex Animo", welke in de Hooglandsche Kerk aan den vooravond van Goede Vrijdag werd gehou den. Velen moesten zich zelfs met een staan plaats tevreden stellen! Wél een treffend bewijs voor het feit, dat méér dan ooit veler gemoed ontvankelijk is voor geestelijken inkeer, waartoe de vertelling van het lijdensverhaal, omlijst door koren en koralen uit Bach's onvergankelijk werk de „Mattheus Passion", in zeer bijzondere mate bijdraagt. De gemeente was meermalen zelf in den zang betrokken, zoodat tusschen prediker, koor en de geloovigen een diepgevoelde samenwerking tot stand kwam. Openings- en slotkoor uit de Mattheus Passion, alsmede verschillende koralen daaruit, klonken op onder de leiding van den heer de Wolff, wlen de Leidenaars zeker dankbaar zullen zijn, dat hy dit werk met zijn kerkkoor ingestudeerd heeft. Immers: er waren hier nog velen, die het niet kenden en zoo leeren ook zij thans de onver gankelijke schoonheid ervan waardeeren. Ds, Vossers verbond aan dezen indrukwek- kenden dienst een korte meditatie over het ver zoenend sterven van Christus aan het Kruis, waarmee zang en orkestspel een ensemble onder leiding van mej. Annie de Haan uit nemend harmonieerden. De organist de heer Feike Asma verzorgde op de hem eigen kundige wijze de orgelbegeleiding. Het was een avond, die volkomen aan zijn doelstelling beantwoordde en een stemmige in leiding vormde tot den dag van ernst en ont roering, die volgen ging N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Van de aan aandeelhouders der N.V. Kon. Ned. Grofsmederij alhier geboden gelegenheid om in te schrijven ap de nieuwe emissie van f. 380.000 gewone aandeelen in stukken van f. 1000 nominaal tegen een koers van 140% ls een dusdanig gebruik gemaakt, dat nagenoeg alle aandeelen zijn geplaatst. Heden was het 40 jaar geleden dat de heer L. Hazevoet als bezorger bij de Nieuwe Rotter- damsche Courant in dienst trad. Hedenmorgen werd hij door den heer P. W. van Savoyen, agent van de N.R.C. op hartelijke wijze toege sproken, en hem namens de directie der N.R.C. een geschenk onder couvert aangboden. De politie alhier heeft aangehouden den 27-jarigen J. J. C. uit Den Haag. die ten na- deele van de firma S. alhier een partij zeep ter waarde van ongeveer f. 200 heeft ontvreemd. C. werd daartoe in de gelegenheid gesteld door een arbeidster, die in dit bedrijf werkzaam is en haar bemiddeling verleende. Een tweetal caféhouders van de Hooge- woerd en de Haarlemmerstraat heeft bij de po litie aangifte gedaan van vermissing van een kleedingstuk uit hun zaak. Donderdag a.s. herdenkt de heer B. Quist, rangeerder aan het station alhier, den dag. dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen 1* dienst trad.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1