Donderdag 26 Haart 1942 ABDIJSIROOP VISSCHERIJ-BERICHTEN Feest in de bunkers T&ge* ASTHMA. BÓRST- BENAUWDHEID. akker's i mnvmtawn.hmmuwrn KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS VRAGENRUBRIEK Verduistering van ruim 70.000 gulden OFFICIEELE KENNISGEVING AGENDA MèMr RADIO (UN/TINUTTIRftL FEUILLETON De vrees voor den afgrond Op Maandag 30 Maart a s. zal in het gebouw „De Schouw" Heerengracht 56 te 's Gravenhage door den heerbanleider J. E. Feenstra onder den titel: „W.A. dient en offert", te 16 uur een ten toonstelling worden geopend, welke een over zicht geeft van den strijd en dc ontwikkeling van den heerban 's Gravenhage. Zij toont, dat de W.A. niet slechts strijdorganisatie der natio- naal-socialistische beweging is, doch ook met terdaad vooraan gaat waar het den vreedzamen strijd betreft voor sociale gerechtigheid en wel stand van de volksgemeenschap binnen het kader der nationaal-socialische beginselen, dat de weerman voor alles vriend van het volk is en op de bres staat om zijn sociale belangen te verdedigen en te dienen. Behalve een schat van fotomateriaal, een (Warburg) overzicht gevende van den strijd der W.A. vanaf het begin harer ontwikkeling, en talrijke voor werpen aan dien strijd herinnerende, toonen statistieken haar groei en oganisatie. Het geheel wordt beheerscht door een groot tableau van 2x2 M., voorstellende een W.A.-stoottroep in de eerste dagen van den strijd, door een der Haagsche volksbuurten trekkende, waarvan hierboven een afbeelding. Van dit tableau, dat in kleuren is uitgevoerd, zullen verkleinde reproducties verkrijgbaar wor den gesteld. De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met Maandag 6 April en dagelijks geopend zijn van 10 tot 22 uur. De toegang is voor alle belangstellenden ge heel vrij. Niettegenstaande ijzige koude en sneeuwstor men, stormloopen van den vijand, en gevaar volle verkenningsacties is het van tijd tot tijd feest in de bunkers aan het Oostfront. Want feestdagen zijn het als dc post uit het vader land aankomt, als honderden pakketten, waar onder vele ver jaarspakketten, bestemd voor onze vrijwilligers, worden uitgeladen. Zoo'n dag is een ware feestdag, want uit die pakketten komen sigaren, sigaretten en tabak, boeken en kranten en tijdschriften, versnape ringen en nuttige gebruiksvoorwerpen te voor schijn. Landgenooten, zorgt er voor, dat er vele van zulke feestdagen zijn, dat er vele pakketten verzonden kunnen worden. Stort een flink be drag in het verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Gravenhage. Het gironum mer is 432100. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement 's-Gravenhage, ter standplaats Den Haag. C. A. A. N. H. Verheggen, candidaat- notaris te 's-Gravenhage (vac. A. J. Schouw). waarbjj siym op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de slijm doen loskomen en borst en keel verzachten, Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 27 MAART. LEIDEN Doopsgez. Gem.: Nam. 7% uur, dra Meerdinkv. d. Ban. TER AAR Ned. Herv. Kerk: Nam. 2 uur, ds. G. Hals. ZOETERMEER Ver. tot Verbr. der Ger. Waar heid: Nam. iy2 uur (Biduur gewas), de heer de Redelijkheid van Ouderkerk a. d. IJssel. NED. HERV. KERK. Aangenomen imar Bolsward ds. A. G. van Wijk, predikant by de Evang. Unie te 's-Gra- venzande. Beroepen te Terhorne (toezegging) cand. M. Wandte, hulpprediker te Eindhoven. Bedankt voor St. Philipsland ds. H. Kraay te Boven-Hardinxveld. Beroepen te Dordrecht (vac. dr. A. v. Iterson) ds. J. Elkema te Zaandam. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Werkendam ds. N. de Jong te 's-Gravenhage en ds. P. de Smit te Utrecht. Beroepen te Wildervank ds. P. N. van Marrum te Nieuw-Amsterdam. J. P. te L. U behoeft u niet aan te melden. Wed V. te L. Het verzoek moet worden Inge diend bij de gerechtelijke Instantie, welke de uit spraak heeft gedaan. A. D. te L. Daarvoor is geen verplichte rege ling; dat moot onderling worden overlegd. A. S. te L. Adres Ruilbeurs is: Pieterskerk- gracht No. 11. 's Woensdagmiddags zitting van 25 uur. DE ERFENIS WAS NIET GROOT GENOEG. Eenigen tijd geleden overleed te Laren de gepensionneerd kapitein der infanterie V. H. K„ die in zijn laatste levensjaren in een af gelegen landhuis te Blaricum vertoefde en hier in het huishouden werd bijgestaan door me juffrouw S. v. d. S, en den 40-jarigen tuimnan J. A. H uit Laren. Dezen tuinman bleek de heer K. na diens overlijden het landhuis en een vrij aanzienlijk vermogen te hebben nage laten, terwijl nog een aanzienlijk kapitaal tus- sche de werkster cn den tuinman gelijkelijk verdeeld moest worden. Om verschillende redenen vatte de werkster verdenkingen op tegen de eerlijkheid van den tuinman, dien zij van verduistering verdacht. De politie werd hiervan in kennis gesteld en ging over tot arrestatie van H. en nam een kasboek in beslag waaruit knoeierijen bleken. H. werd aan een verhoor onderworpen en bekende het volgende: Direct na het overlijden van den heer K. had hij met een sleutel de brandkast ge opend cn een geldkistje met inhoud mee genomen. Hieruit heeft hij voor een waarde van 16.000 gulden aan effecten genomen cn deze ten decle verkocht. Verder heeft hy een bedrag van f. 56.495.55 aan baar geld zich wederrechtelijk toegeëigend. De politie stelde daarna een onderzoek in de woning van H. in en vond in den kelder in derdaad dit groote bedrag terug, benevens een gedeelte van de gestolen effecten. Morgen zal H. voor den officier van justitie te Amsterdam geleid worden. De ruim 56.000 gulden en de nog resteerende effecten zijn door de politie in beslag genomen. TREINONTSPORING TE AMSTERDAM. Alleen materieele schade. Gistermiddag om tien minuten voor half zes is op het spoorwegemplacement langs de Zaan- straat, ter hoogte van de Polanenstraat te Amsterdam, een personentrein uit Zaandam ten gevolge van het ontijdig omzetten van een wis sel, ontspoord. Een hevig gegil steeg uit de wagens welke grootendeels met fabrieksarbeidsters uit de Zaanstreek bezet waren, op, toen het voorste deel van het treinstel buiten de rails sprong, dwars over het afkomende spoor uit de richting centraal station wipte en vervolgens met een hevlgen schok tot stilstand kwam. Spoedig bleek echter opnieuw de soliditeit van de stalen wa> gens. welker constructie een catastrofe, welke anders zeker het gevolg ware geweest, had voor komen. Hoewel de onderstellen van de eerste twee 70 tons wagens geheel waren ontzet en gedeeltelijk van den bovenbouw waren losge rukt, was de carosserie der wagens volkomen in tact gebleven. Wel waren de balcons zwaar ge havend, doch van de compartimenten was zelfs geen ruit gebroken. De persoonlijke ongelukken bleken zeer gering te zijn. Slechts een meisje was met een voet be kneld geraakt en werd daarom naar het Juliana van Stolbergziekenhuis gebracht. Enkele andere meisjes, die het met haar zenuwen te kwaad hadden gekregen, werden in het lokaal van den Geneesk. Dienst aan het Westerpark behandeld. Vrijwel op hetzelfde tijdstip als dit ongeluk gebeurde, heeft zich ook op de lijn Amsterdam Haarlem een stagnatie voorgedaan doordat een trein naar Zandvoort, ten gevolge van een tech nische storing aan een wissel, op dubbel spoor kwam te staan, gelukkig evenwel zonder daarbij te ontsporen. Te ruim halfacht was het euvel verholpen en kon de dienst op dit traject normaal worden hervat. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Jongeman by Weert gedood. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den onbewaakten overweg nabij het station Keipen bij Weert, een doodeiijk ongeluk ge beurd. De 22-jarige Berben uit Ell passeerde OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". De jaarvergadering. In de gistel-middag onder voorzitterschap van dr. A. A. van Rijnbach gehouden jaai-vergade- ring van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", heeft de secretaresse mej. dr. J. H. van Lessen het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen. Het aantal leden bedroeg op 1 December J.l. 1884, waaronder 322 buitenleden, 71 nieuwe werklooze lezers lieten zich inschrijven, bij de jeugdbibliotheek bedroeg het aantal leden op 1 December 318. en in het correspondnetschap Voorschoten 117. Het boekbezit werd met 172 deelen vermeerderd, het aantal brochures met 131 verminderd. De studiezaal werd door 925 personen bezocht. Het totaal der uitgeleende boeken was in Leiden 99987, in Voorschoten 9221, te zamen 109208 (58357 romans, 30022 studie boeken en 20829 klnderlees- en studieboeken). Daarvan werden aan werkloozen uitgeleend 4303. aan vereenigingen en instellingen 1016. Met ingang van 1 September 1941 kreeg mej. P. G. Veenhoven een aanstelling als tijdelijk assistente ter vervanging van mej. D. Wiersma. die den directeurscursus in Den Haag ging volgen. De samenstelling van het dagelijksch en alge meen bestuur ble'ef ongewijzigd; van het college der „gewone leden" werden zes opnieuw voor een periode van vijf jaar benoemd. Daarop bracht de penningmeester, de heer B W. de Waal verslag uit van de rekening over 1941. Deze sluit met een bedrag van f. 15.944 67^. terwijl voor schuldaflossing en afschrijving een bedrag van f. 858.08 beschikbaar is. Den heer de Waal, die den wensch te kennen had gegeven van zijn functie te worden ontheven, werd ver volgens door den voorzitter dank gebracht voor het vele goede werk. dat hij in de afgeloopen jaren voor .Reuvens" heeft gedaan. In zijn plaats werd tot penningmeester verkozen de heer mr. E. Hesselink te Oegstgeest. HANDELSREGISTER K. VAN K. Wüzigingen: N.V. Maatschappij tot Exploita tie van het Grand Hotel en Pension Rembrandt. Beethovenweg 9, Noordwijk. N. Ged. Comm N. P. van Moorsel, Delft. N. Comm.: G. Dekker, Delft. N.V. Hotel Maatschappij „Noordwijk aan Zee" Noord Boulevard 3 Noordwijk aan Zee. De statuten zijn gewijzigd. Uittr. Comm.: Dr. H. P. Heineken, A'dam; A. W. Sythoff, Den Haag en E Cremers. Noordwijk d d 29 Dec 1941 N. Comm.: G. Dekker, Delft; N. F. van Moor sel. Delft. KON. NED. GRPFSMEDERIJ N.V. Voorstel tot statutenwijziging goedgekeurd. In de gistermiddag ten kantore der vennoot schap onder voorzitterschap van den gep. vice- admiraal J. H Zeeman uit Amsterdam gehou den buitengewone vergadering van aandeelhou ders der N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, gevestigd alhier, waren 27 gewone en 5 prioriteitsaandee- len vertegenwoordigd, recht gevende op het uit brengen van 27 stemmen. Als eenig punt van behandeling vermeldde de agenda een voorstel tot wijziging der statuten volgens hetwelk het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op f. 2.500.000.(thans f. 1.000.000 waarvan geplaatst f. 760.000). Voorts luidde het voorstel het primaire dividend op de gewone aandeelen te verlagen van 5 tot 4 terwijl de wlnstverdeeling als volgt zal luiden: van de meerdere winst 20 (thans 30 aan de te genwoordige directie; 10 (thans 15 aan commissarissen; 65 (thans 50 aan de ge wone aandeelhouders en 5 (thans ook 5 aan het Reservefonds. Dit voorstel werd zonder discussie met alge- meene stemmen goedgekeurd. Tenslotte werd de directie gemachtigd in de vastgestelde wijzi gingen zoodanige veranderingen aan te brengen als van overheidswege noodzakelijk mocht wor den geacht teneinde daarop de verklaring, be doeld in artikel 45 sub. d, Wetboek van Koop handel te verkrijgen. Besloten is tot de uitgifte van nieuwe aandee len tot een bedrag van f. 490.000.waarvan f. 380.000 tegen een koers van 140 aan oude aandeelhouders wordt aangeboden, terwijl het resteerende bedrag ad f. 110.000,— tegen een koers van uitgifte in vaste handen werd ge plaatst. De nieuwe emissie dient ter aflossing van de obligatieschuld, waardoor de vennootschap vrij van schulden komt, terwijl het resteerende deel aan het bedrijfskapitaal zal worden toegevoegd. Deze vergrooting wordt gezien den tegenwoor- digen omvang van de zaken alleszins gerecht vaardigd geacht. De vooruitzichten voor 1942 worden als niet ongunstig beoordeeld mits de grondstoffenvoor- ziening bevredigend zal blijven. Voor de in 1942 loopende opdrachten heeft de vennootschap reeds de beschikking over een belangrijk deel van het benoodigde materiaal, dat voor een groot deel uit eigen land wordt betrokken. Voor een belangrijk deel van het loopende jaar is de vennootschap reeds behoorlijk van orders voor zien. Men verwacht over 1941 een dividend van 6 (v. j, 8 te kunnen uitkeeren. Gisteren slaagde te Den Haag voor het diploma lingerie Mej. C. Ovost alhier. Woensdag 1 April hoopt onze stadgenoot C. v. d. Ham, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als blikslager in dienst kwam by de firma Tieleman en Dros. UITREIKING BONKAARTEN VOEDINGS MIDDELEN 5e PERIODE EN EXTRA ZEEP VOOR KINDEREN. (Uitknippen en bewaren). In het tydvak van 27 IMaart tol cn met 18 April 1942 zal de uitreiking plaats vinden van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 5e periode 1942, welke loopt van 19 April tot en met 16 Mei e.k. en van extra zeep voor kin deren. Voor deze uitreiking komen alleen de inwb- ners van de gemeente Leiden en de categorieën aangegeven in het persbericht d.d. 27 Februari j.l. in aanmerking. Uitgereikt zullen worden aan houders van stamkaarten met inlegvellen K., resp. L. de bonkaarten K 102, K 202. K 302, K 402, resp. L 102, L 202, L 302, L 402 Uitgezonderd de aardappelkaarten komen op de nieuwe bonkaarten dezelfde kaarten voor als op de bonkaarten voor de 4e periode. De aardappelkaarten zullen als afzonderlijke kaarten worden uitgereikt. Zij zullen geldig zyn voor den tijd van 10 weken. Uitgereikt zullen worden: Aardappelkaart EB, voor personen, houders van Kl/Ll en K3/L3 inlegvellen. Aardappelkaart EC, voor houders van K2/L2 inlegvellen. Aardappelkaart ED, voor houders van K4/L4 Inlegvellen, terwijl bovendien aan houders van L-inlegvellen een toeslagkaart EE zal worden verstrekt. Bij deze uitreiking zullen van de Distribu tiestamkaart worden afgekruist: Vakje K8 bij de uitreiking van een bonkaart K/L 402. 202, 302 of 402. Vakje L8 bij de uitreiking van een aardap pelkaart EB. EC of ED. Voor de aardappelkaarten EE wordt geen afzonderlijk vakje afgekruist. Ook ditmaal zal de met het nummer van de uit te reiken bonkaart overeenkomende bon van het inlegvel worden Verwijderd door den distri butie-ambtenaar, dus bij de uitreiking van bonkaart K 102 zal door hem bon K 102 van het inlegvel worden verwijderd, enz. De datum waarop eu het uitreikkantoor waar belanghebbenden deze bescheiden behooren af te halen zijn vermeld op de bonkaart die thans geldig is. Om te kunnen nagaan dat deze nieu we bescheiden op het juiste uitreikkantoor en den voor belanghebbende juisten datum worden afgehaald, dient behalve distributiestamkaart met inlegvel, tevens het gedeelte van de thans geldende bonkaart waarop deze datum is ge stempeld aan den uitreikambtenaar te worden overgelegd, zoodanig dat in de stamkaart bijbe- hoorend inlegvel en bovengenoemde strook zyi» gelegd. Behalve deze bonkaarten zullen voor kinderen brncdcn den leeftijd van 7 jaar extra zeep- kaarten worden uitgereikt en wel: 1. Aan kinderen die op 1 Mei 1942 den leef tijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt en dus geboren zijn na 1 Mei 1940: 1 zcepkaart EF en 1 toiletzeepkaart EG. In het vakje Z2 van de distributiestamkaart van het betrokken kind zal het cijfer 2 worden gesteld. 2. Kinderen, die op 1 Mei 1942 den leeftijd van 2 jaar hebben bereikt, doch op dien datum nog geen 8 Jaar oud zyn (derhalve geboren na 1 Mei 1934, doch voor 2 Mei 1940), ontvangen 1 zeepkaart EF. In het vakje Z3 van de distributiestamkaart van het betrokken kind wordt het cijfer 2 gesteld. De kaarten EF en EG bevatten elk 3 bon nen en zijn bestemd voor een periode van 3 maanden. De beide uitreikkantoren Utrechtsche veer Nr. 3 en Morschwcg 34 zullen voor belangheb benden geopend zijn in bovengenoemd tijdvak <27 Maart t/m 18 April) op werkdagen van 9 u. lot 12 u. en van 14 u .tot 16 u. 30. Ieder wordt in zün eigen belang aangeraden op den voor hem aangegeven datum de nieuwe bonkaart af te halen, aangezien bü niet op tyd verschynen de bonkaarten voor voedings middelen niet eerder zullen worden uitgereikt, dan nadat een week van de geldende bonkaart zal zijn verloopen en men dus gedurende een volle week geen levensmiddelen kan bekomen. (Voor de zeep resp. toiletzeep is deze termijn 1 maand). De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK.. Leiden, 25 Maart 1942. 6168 Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling Avond school R.K. Volksbond. 79 uur nam. Prediker: Spr. ds. E. van Dijk van Den Haag. 3 en 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Maart 20 uur tot Zaterdag 28 Maart 8 uur waargeno men door de Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. - Te Oegstgeest wordt deze dienst waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, voorm. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274. VOOR VRIJDAG 27 MAART. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- muzlek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.30: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuziek 9.15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuz. 11.00: Voor de kleuters 11.20: Ensemble „De Kwintslag" 12.00: Frans Wouters en zijn orkest en zijn orkest (opn.) 12.40: Almanak 12.45: B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Productieslag 13.15: Roemeensch orkest Gregor Serban en gramofoonmuziek 14.00: Ka merorkest „Ars Nova et Antlqua", solist en gra mofoonmuziek 16.00: Cyclus „De zeven kruis woorden" 16.20: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 16.55: Gramofoonmuziek 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursbe richten 17.30: Voor de Jeugd 17.45: Gramo foonmuziek 18.00: Sportwetenswaardigheden 18.20: Gramofoonmuziek 18.35: Neerlands stem van het Oostfront 18.50: B.N.O.: Nieuwsbe richten 19.00: B.N.O.: Economisch praatje over den landbouw 19.10: Orgelconcert 19.30: Theo Uden Masman cn zijn dansorkest 20.00: Gramofoonmuziek (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.15: De Melodlsten en solist 20.45: Luisterspel 21.00: Omroeporkest 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Amu sementsorkest en solist (opn.) 22.40: Schram- melkwartet cn soliste (opn.) 23.0024.00: Gra mofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 M. 7.15—8.45: Zie Hil versum I 8.45: Gramofoonmuziek 10.00: Morgenwijding 10.15: Orgelconcert (opn.) 10.40: „Uit het land van de Boekerljcrs" 11.00: Planovoordracht en gramofoonmuziek 11.35: Arnliemsche Orkestver. (opn.) 12.00; Ensemble Joan Lancé 12.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 13.00: Gevarieerd middagprogramma 15.00: Voor de vrouw 15.45: Amablle-sexte 16.30: Gramofoonmuziek 16.45: Voor de Jeugd 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30: Salonorkest 18.15: De hee- ren van der Aa en Boom, zakenlieden, aan het woord 18.30: Reportage 18.45: Gramofoon muziek 19 00: Musette-orkest en solist 19.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 19.40: Spiegel van den dag 19.50: BJT.O,: De Jordaner vertelt over sociale nooden 20.00: B.N.O.: Engelsche uit zending: „Holland's political aspects". Voor de Radlo-Ccntrales: Gramofoonmuz. 20.15: Zang, harp, hobo en gramofoonmuz. 21.00: Boekbe spreking 21.15: Gramofoonmuziek 21.45: BN.O.: Nieuwsberichten 22.00: Gramofoonmuz. 22.1022.15: AvondwJJdlng. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Vrydag 27 Maart, f le Programma: 7,5024.00: Hilversum I. 2e Programma: 7.1522,15: Hilversum H 22.1524.00: Dultsch programma. 3e en 4e Programma: 7.0024.00 Dultsch Pro gramma. den overweg met paard en kar op het moment, dat de trein, die om kwart voor twaalf in Weert moet arriveeren, den overweg bijna ge naderd was. Toen Berben juist op den overweg was, gingen de boomen, die van uit het sta tion Keipen bediend worden, dicht, zoodat hy gevangen zat. Vermoedehjk heeft de jongeman het stopsignaal aan den weg niet gezien. Voordat hy van de kar kon springen, reeS de trein op paard en wagen in. B. was op slag dood en deeriyk verminkt. De kar Werd verbrij zeld en het paard kwam op de locomotief te recht. Omwonenden hoorden den slag en kwa men toeloopen. Er viel echter niets meer te redden. De jongeman was eenige zoon. De trein |had ongeveer anderhalf uur vertraging. IJMUIDEN, 26 Maart. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. Tarbot f14.50 per k.g. Kabeljauw f. 39—23 per stuks. Gullen f.110104 per 10 stuks. Kleine schol le soort f. 132; Kleine school 2e soort f. 124 —74; Puf schol le soort f.6854; Pufschol 2e srt 1.51—36; Groote bot f. 120—88; Kleine bot f.78 53; Groote schar i 115—92; Kleine schar f.72 56; Pufschar le soort f.4226: Pufschar 2e soort f.23—12; wyting f.92—80. Alles per 60 k.g. Besommingen. Trawlers: KW. 158, Cornells IJsbrand Willem, 125 manden f.7446; KW. 122, Nico Hoos. 100 m. f.6015; IJM. 18, Jan Mayenland, 80 m., f.4825; IJM. 323 Walvlsch, 40 m. f. 1931; IJM. 22, Ita. 40 m. f. 2342. Loggers: KW. 110 f.4314; KW. 92 f.3640; KW. 38 f. 3512; KW. 33 f. 3692; KW. 20 f. 4000' KW. 54 f. 3692. Kotters: KW. 109 f.660; KW. 164 f.380- KW. 92 f.371; KW. 160 f.182; KW. 148 f.383. BLOEMIST-PATROON S VEREENIGIN G „LEIDEN EN OMSTREKEN". Gisteravond kwam deze vereeniging in ,.'t Schuttershof" byeen voor het houden van een. belangrijke vergadering, in verband met een bespreking over de arbeidsloonen, welk onder werp werd Ingeleid door den heer W. Beunder, voorzitter van het hoofdbestuur van den kring Bloemist Hoveniers. De voorzitter, de heer A Buurman, opende deze vergadering met een hartelyk welkom en sprak de hoop uit dat deze avond niet zou ein digen zonder dat de leden een belangrijk besluit genomen hadden. Vervolgens gaf hy het woord aan den heer Beunder. Spr zette uiteen hoe buiten de arbeidsloonen de schryfloonen van belang zijn. Het streven van de ver. is sinds jaren om ons mooie vak omhoog te brengen en om de levenspositie van de hoveniers te ver beteren. Hiervoor is een lange voorbereiding noodzakelijk geweest. Er is een enquête ingesteld over het gehe Sle land, welke een overzicht moest geven van de arbeidsloonen en de schrijfloonen, welke in ons land door de tuinlieden berekend worden. Het bleek, aldus spreker, dat deze loo- nen aan den lagen kant waren, vooral in Leiden cn omstreken. Over het algemeen waren de aan de klanten berekende schryfloonen zóó laag, dat zelfs groote firma's op het loon toebetaalden. De onkosten zyn zeer hoog, zoowel de sociale als de bedrijfsonkosten en toch moeten wy een goed loon kunnen geven. Hierin moest verande ring komen en die is er dan ook gekomen. Wij wenschen een gezonde loonregeling. De schrijf loonen voor Leiden en omstreken worden 76 ct. per uur, terwyl nieuwe abonnementen r.iet meer door de hoveniers worden aangenomen. Dit voorstel werd met meerderh id van stem men aangenomen. Het wachten is nu nog op de toestemming van den Pry zencommissaris. Na eenige mededeelingen van den heer Beun der over de a.s. algemeene vergadering en den inkoop van gereedschappen, sloot de voorzitter i deze belangrijke vergadering. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen by: Ultg. My. Rutgers, Naarden: De Heemllefde van het Ned. Volk, door D. J. v. d. Ven. Geïll. Ultg. MIJ. Spruyt, Amsterdam: Schortlnghuls en zijn analogieën, door prof. dr. M. J. A. de Vrijer. Uitgegeven door het Flnsch Consulaat-generaal te Den Haag: Verzamelde Opstellen over Finland en Karellë. Geïll. OUDERAVOND SCHOOL DRIFTSTRAAT. In de Opleidingsschool voor Ulo in de Drift- straat 77 is een drukbezochte ouderavond ge houden, welke OJn. werd bygewoond door den gem. inspecteur, den heer Vriend en door den heer J, Boom namens den Centralen Ouder-' raad. Het hoofd der school, de heer F. J. Riks sprak in zijn openingsrede zijn vreugde uit over het stygend aantal leerlingen en bracht dank aan de oudercommissie, waarvan de af tredende leden, mevr. van Meigaarden en de heeren I. Flippo en A. de Vogel by acclamatie werden herkozen. Laatstgenoemde bracht ver slag uit over de schoolfondskas, dat onder dank werd goedgekeurd. Leerlingen der zesde klasse onder leiding van den heer Riks voerden daarna tal van declamaties en liedjes uit, welke veel by val verwierven. COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. In het verslag van b.g.n. commissie over 1941 lezen wij, dat aan de cursussen in koken, naaien Oud maakt Nieuw en kinderverzorging en -op- voeding door 416 leerlingen werd deelgenomen. Voorts werd een tentoonstelling ingericht en tal van kookdemonstraties gehouden. De ont vangsten bedroegen f.2583, de uitgaven f2467, zoodat er een voordeellg saldo is van f. 116, terwyi tevens het nadeelig beginsolda van f 180 is weggewerkt. door MIGNON G. EBERHARDT. (45 Ze moest Richard waarschuwen, dat nam al haar gedachten in beslag. Nog steeds onver stoorbaar glimlachend stak Paul zyn arm door den hare en trok haar mee in de richting van het huis Het is een goed oogenblik om samen eens uit te praten, Jeanne, zei hy. Herinner Je je nog, wat ik een paar dagen geleden, daar op je flat in Parys, tegen Je zei? Ditmaal antwoordde zy: Jawel. Goed Toen was Je bereid, „ja" te zeggen. Je vroeg me alleen, een tijdje te wachten Toen wilde je met me trouwen. Is het niet? Niet toen. Maar later. Je hebt het vrywel beloofd. Maar dien avond kwam je hierheen en zag je Richard terug. En je liet my in de kou staan. Ga je nu uit wraak naar den commissaris? Dat was verkeerd; eri zy zweeg snel, wenschend dat zy zich niet zoo dwaas had blootgegeven met een trilling van angst in haar stem. Paul glimlachte nog, maar zijn bovenlip begon op te trekken. Heb ik dan gedreigd, naar den commissaris te gaan en te zeggen: hoor eens, de man, naar wien je zoekt, is verborgen in het kamertje boven de oude garage van de Abot's, op een steenworp afstand van het huis, en van het huisje waarin de moord gepleegd is? Hij grin nikte even en zei zachtjes: - Het lijkt veel op het oude gezegde, dat de moordenaar altijd naar de plaats van den moord terugkeert. Houd op Paul! Och. Ik zal het niet doen. Zelfs al kan Je Jezelf er piet toe brengen, me te vragen Je kunt niet gelooven, dat hy haar ver moord heelt! Zy hnnrrt«»n ->»t grint knerpen en er kwam iemand '?nd tusschen de tanden, om een bocht van het pad aanloopen. Het was Calvin, die bleef stilstaan, toen hy hen zag. Ha, gelukkig, ik zocht je al. Zeg Paul, hoor eens: er is nu vastgesteld, dat morgenochtend nieuwe verhooren zullen worden gehouden. Hier in het huis. Om tien uur. De rechter van in structie zal die leiden. Of ze Richard vinden of niet. Zou het niet beter zijn als je ons nu ja, zoo'n beetje voorzei, wat voor soort antwoorden we moeten geven? Zenuwachtig? vroeg Paul glimlachend. Calvin haalde met een ruk de schouders op. Natuuriyk ben ik zenuwachtig. Ik heb gruweiyk het land aan die dingen. Al die imper tinente vragen. En bovendien ik moet aan myn positie denken. Ben je bang een paar stemmen te verlie zen? Als je maar genoeg met modder gegooid wordt, blijft er altijd wel wat hangen, zei Calvin, geagiteerd. Bovendien: of Richard het nu gedaan heeft of niet ik wil niet, dat hy er voor gehangen wordt. Je bent altyd zoo fijngevoelig geweest, merkte Paul droogjes op. Wel verdraaid! begon' Calvin, terwyi hy een kleur kreeg. Maar hy zal er ook niet voor hangen, ging Paul vlug voort, niet als hy myn raad opvolgt. Als hy gevonden wordt, voegde hy er veelbetee- kenend aan toe met een blik op Jeanne. Je toon hindert me, Paul, zei Calvin ge jaagd en boos, ik geloof, dat je onze positie niet goed begrijpt Opnieuw dacht Jeanne, dat zy Richard moest waarschuwen. Ze zei: Ik loop alvast maar door. Goeden avond, Jeanne; tot morgen, zei Paul. Hy trachtte Jeanne een blik van verstand houding te geven. Zyn stem had een soort war men intlemen klank. Calvin merkte het op en wierp een vluggen blik op hem en daarna op Jeanne, zy draaide zich haastig om en liet de beide mannen op het pad alleen. Het was al donker onder de seringen en onder de veranda, toen zy daar aankwam. En Diana, die daar in haai eentje zat, stond met een ruk op en kwam op haar toe. Waar ben Je toch geweest, Jeanne? vroeg ze. Heb je soms Iemand gezien? Er is daar straks iets vreemd gebeurd. Wat was er dan? In haar geest was ze al weer aan het overleggen, hoe ze het best Richard kon bereiken, zonder hem verder in ge vaar te brengen. Jonas kwam gewooniyk tegen etenstyd naar de keuken: ze moest probeer en, hem de boodschap te laten overbrengen. Diane vertelde inmiddels verderen omdat er niemand was, heeft Berthe hem dood gewoon weer weggestuurd. Zonder naar zyn naam of iets te vragen. Dat moet zoowat een uur geleden geweest zijn. Waar was jy toen? Maarre bedoel je, dat er iemand hier was? Luister je niet? vroeg Diane scherp. Wat scheelt je. Jeanne? Je ziet er uit als een slaapwan delaarster. Ik zei, dat er hier een man was. Aan de voordeur, en Berthe stuurde hem weg. Lucle rustte op haar kamer en ik rustte ook. Calvin was naar de stad om af te spreken over de be grafenis. Eve schynt in de buurt van Lechamps nog familie te hebben gehad, een nicht of zoo en daar zal ze begraven worden. Maar enfin: terwyi Calvin weg was, kwam die man. Ed Berthe stuurde hem weg. Ja Maar waarom begon Jeanne. Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2