83ï!e Jaargang DONDERDAG 26 MAART 1942 Ro. 25152 Engeland's strategie een volslagen mislukking Holle phrases Koning Boris door den Führer ontvangen Japanners bezetten Andamanen-eilanden Verspreide berichten Het proces te Riom Kamers voor tandartsen en apothekers Onder voorzitterschap van de lieeren Coebergh en Stam Werknemers beneden veertig jaar Verduisteren: BINNENLAND De verplichting tot het verrichten van diensten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telcf. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen.) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. De door Engeland gekozen „strategie met be perkte aansprakelijkheid" zal Groot-Brittannië met zijn nederlaag moeten betalen, zoo consta- teeren militaire kringen der Duitsche Rijks hoofdstad in een analyse van het verloop van den oorlog. Engeland probeerde af te zien van een „Nahkampf" en den oorlog te voeren door een ..Fernkampf". Zooals niet alleen documenten, doch ook het verloop van den oorlog bewijzen, wilde Engeland met een minimum aan inspan ning en ver van schot, uitsluitend defensief oorlog voeren. Engeland heeft deze kardinale fout van zijn oorlogvoering met het verlies van Euro pa betaald. Het heeft niet alleen de fun- damenteele voorwaarden voor zijn geheelen oorlog verloren, doch ziet thans zijn eigen veiligheid, zijn bestaan ten zeerste be dreigd. Immers, de vijand staat niet meer alleen voor de poorten van de Britsche eilanden, doch de oorlog is ook overgesla gen ver naar het Britsche Empire en jaagt de Britten en hun bondgenooten van land tot land en over de zeven zeeën, omdat door verdediging geen oorlog gewonnen kan worden. Reeds het besluit tot de „strategie met be perkte aansprakelijkheid" heeft volgens het oordeel van Duitsche militaire deskundigenden hoogen graad der zwakte van het Britsche Rijk bij het begin van den oorlog onthuld. Het ver loop van den oorlog bewijst zonder twijfel En- gelands onmacht om door iets den onvermij de- lij ken afloop van dezen oorlog te kunnen ver hinderen. Zoo van belang men in Berlijn ook vloten en vliegtuigen voor den oorlog acht, zoo beslissend acht men echter ten aanzien van Europa de, operaties te land, de vernietigende veldslagen en de bezetting van vijandelijke ge bieden. In dit verband wijst men er in Duitsche mi litaire kringen op. dat de Europeesche bondge nooten van Engeland verslagen en hun landen bezet zijn. De Sovjet-Unie, de eenige bondgenoot van de Anglo-Amerikaansche mogendheden, die een offensief probeerde te ontketenen, heeft daardoor zulke zware verliezen aan menschen en materiaal geleden, dat zij te genover een nieuw Duitsch offensief niet meer zal kunnen standhouden. De Vereenigde Staten, die evenals Groot-Brit tannië van een veillgen „Fernkampf" droom den, zagen reeds na de eerste drie maanden een wereldrijk verloren gaan en verwachten thans eveneens den vijand voor eigen poorten. Ten aanzien van deze feiten beoordeelt men de door de vijanden van het Driemogendhedenpact geuite mogelijkheden in zake een Engelsch oor logsinitiatief als een propagandistische poging tot opmontering 'der neerslachtige stemming in Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Men vraagt zich te Berlijn af, of Engeland en de Ver. Staten een verbinding met de Sov jet-Unie zoeken via Wladiwostok, via Iran of via Moermansk-Archangel. De weg over Iran- Irak is niet alleen ver, doch wordt ook reeds in de flank ernstig door Japan bedreigd. De weg over Moermansk-Archangel, die de kortste zou zijn, wordt door de Duitsche en Finsche steunpunten in het hooge noorden ge flankeerd. Zouden de Westelijke mogendheden dus hier een vaste en veilige verbinding met- den Sovjet-bondgenoot zoeken, dan zouden zij eerst die steunpunten moeten aanvallen en ver overen. Dit alles is echter tevens een kwestie van de beschikbare scheepsruimte. Bij een beantwoording van de laatste vraag, wie ten slotte den oorlog zal winnen, wijst men te Berlijn op het resultaat van de laatste der tig maanden oorlog. Men trekt zijn conclusie uit feiten en ervaringen en laat voorspellingen aan den tegenstander over. (D.N.B.) De Fuehrer heeft den 24sten Maart in zijn hoofdkwartier Koning Boris van Bulgarije ont vangen en met hem een lang, hartelijk onder houd gehad. De bespreking verliep in den geest van de in den wereldoorlog gevestigde wapenbroeder schap en vriendschap tusschen Duitschland en Bulgarije, Des avonds was Koning Boris gast van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. in diens kwartier. Den 25sten Maart bracht Koning Boris Rijks maarschalk Hermann Goering een bezoek op Karinhall. (D.NJ3.) Associated Press meldt uit New Delhi het vol gende officieele bericht: De Andamanen-eilanden (m de Golf van Ben galen) zijn door een Japansch expeditiecorps den 23sten Maart bezet. Onze troepen op de eilanden werden eenige dagen tevoren terugge trokken. Verder was het mogelijk een groot percentage van de bewoners der eilanden, waaronder vrou wen en kinderen en een aantal strafgevangenen te evacueeren". (D.NJ3.) IN BIRMA. De Britsche nieuwsdienst geeft het officieele legerbericht uit Birma weer, volgens hetwelk de toestand aan het front van Toengoe gisteren zorgwekkend was. Een duizendtal Japansche infanteristen had Dinsdagmiddag de Chineesche troepen aldaar omsingeld en het vliegveld ten Noorden van Toengoe bezet. Volgens andere berichten woedt aldaar sinds Woensdagochtend een hevige veldslag. Dinsdag hebben gecombineerde Japansche afdeelingen infanterie en cavalerie den weg van Toengoe naar Mandalay bij Jodashe, ongeveer 30 km. ten Noorden van Toengoe, afgesneden. (D.NJ3.) OVERDRACHT VAN DE BRITSCHE CONCESSIE IN SJAMIEN. Naar Domei uit Kanton meldt, vond in tegen woordigheid van 200 hooge Japansche en Chi neesche officieren onder wie luitenant-generaal Takasji Sakai, den opperbevelhebber van de Japansche expeditietroepen in Zuid-China de formeele overdracht plaats van de Britsche con cessie in Sjamien aan de Chineesche nationale regeering. In zijn toespraak tot de vergadering begroette luitenant-generaal Sakai deze plechtigheid als een nieuw concreet bewijs voor den oprechten wensch van Japan om de Chineesche nationale regeering in ieder opzicht behulpzaam te zijn. (D.N.B.) GEEN VREDES-GERUCHTEN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn geeft een dementi van in het buitenland in omloop ge brachte geruchten over het uitsteken van voel hoorns voor den vrede, hetzij van Duitsche zijde via Turkije, hetzij van Japansche zijde via het Vaticaan. Daarvan is geen woord waar. GAULLISTISCHE VLIEGTUIGEN BRENGEN VISSCHERSBOOTEN TOT ZINKEN Door een bomaanval hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, Gaullistische vlieg tuigen in de Golf van Biscaye op dertig zeemijl van de Fransche kust drie Fransche visschers- booten tot zinken gebracht. Hierbij zijn 26 visschers om het leven geko men. De Blenheimbommenwerpers, die het kenteeken van de Gaulle vertoonden naderden in scheervlucht de vaartuigen, zoodat de vliegers het vreedzame doel van de naar huis terugkee rende schepen hebben kunnen waarnemen. Desniettemin openden zij het vuur op de aan boord zijnde bemanningen en wierpen zij bom men op de schepen. Slechts een gering aantal leden der bemanning kon zich in veiligheid stellen. CREPPS CONFEREERT. Cripps heeft in Britsch-Indië besprekingen gevoerd met den voorzitter van het Br.-Indisch congres en den voorzitter der Moslim-liga. (A.N.P.) DE GRIEKSCHE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. De Grieksche ministerpresident, generaal Tsolacogloe, heeft aan de pers medegedeeld, dat de spllmogendheden besloten hebben tot een nieuwe regeling voor de bezettingskosten. Deze nieuwe regeling beteekent voor Griekenland en het Grieksche volk een aanmerkelijke verlich ting. Verder zijn maatregelen genomen voor de voorziening van het land met levensmiddelen vooral met graan, waardoor de voedselpositie voor de Grieksche bevolking belangrijk verlicht is. (D.N.B.) GENERAAL MC ARTHUR ONDERSCHEIDEN. Roosevelt heeft generaal Mc Arthur de congres- medaille verleend wegens zyn dapperheid en on dernemingsgeest ln de gevechten op de Phlllppij nen, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington. Volgens een communiqué van het ministerie van oorlog ls Mc Arthur's dapperheid allen plicht ver te boven gegaan. (A.N.P.) GEEN CANADEESCHE SOLDATEN NAAR AUSTRALIË. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de Canadeesche premier, Mackenzie King, bekend ge maakt, dat geen Canadeesche expeditiestrijdkrach ten naar Australië zullen worden gestuurd. (A.N.P.) DIENSTPLICHT OP CEYLON AFGESTEMD. Volgens een bericht van den Engelschen nieuws dienst uit Colombo heeft de staatsraad van Ceylon een voorstel tot Invoering van den militairen dienstplicht met 22 tegen 17 st. verworpen. (AN.P.) Verdaging of uitstel? ,IN DE GEVANGENIS IS MEN GOED OP DE HOOGTE". De geruchten omtrent een verdaging van lan gen duur of zelfs een afbreken van het proces te Riom schijnen, naar uit over het algemaen betrouwbare bron verluidt, niet vai) grond ont bloot te zijn. Volgens deze bron heeft de regeering van Vichy tijdens den ministerraad van Zaterdag middelen en wegen besproken om het proces op een ander spoor te brengen, aldus meldt het D.N.B. uit Vichy. Nadat 6e ministerraad dien aangaande geen bes'Ksing had feebracht, is. naar men in politieke kringen te Vichy meent den minister van Justitie, Barthelemy. opgedragen het proces van juridische gezichtspunten uit te bestudeeren en binnenkort aan de regeering een geschikte oplossing voor de liquidatie van het proces voor te stellen. Naar men voorts uit over het algemeen be trouwbare bron verneemt zal het proces de vol gende week Donderdag voor veertien dagen on derbroken worden, daar met ingang van 2 April as in Frankrijk de rechtspraak algemeen 14 dagen stil staat. Tijdens de zitting van gisteren is het tusschen Daladier en den president, Caoux, tot een con flict gekomen, toen Daladier toespelingen maak te op een eventueele verdaging van het proces. De president vermaande Daladier zekere vroe ger gedane mededeelingen niet te herhalen. Aan het slot zou hij gelegenheid krijgen alles wat voor zijn verdediging belangrijk is naar voren te brengen. Daladier antwoordde daarop, dat hij in den afloop van het proces niet hetzelfde vertrouwen had als de president. Ik heb zoo verklaarde Daladier woordelijk, reeds eerder gezegd, dat men in de gevangenis goed op de hoogte is. Als getuige is generaal Gerodias verhoord, die tot 1936 deel heeft uitgemaakt van den Fran- schen generalen staf. Gerodias had, naar de zitting van gisteren aan den dag bracht, in de aan zijn bevelen onderworpen regimenten een Spaansch geheim document laten bekend ma ken, waarin de mogelijkheid van een commu nistische staatsgreep in Spanje werd aangekon digd. Hij wilde daarmede het Fransche leger waarschuwen voor communistische kuiperijen. Daladier liet toen sancties tegen den generaal treffen, om zoogenaamd het leger voor politie- ken invloed te behoeden. Ten aanzien van de opleiding van het Fransche leger verklaarde de getuige, dat de moeilijkheden voor de opleiding van het actieve leger eerst ontstaan waren toen de reserves in het kader van de bestaande mili taire organisaties ingeschakeld moesten worden, De generaal oefende vooral critiek uit op de in deeling in divisies van het Fransche leger. Door het groote aantal van zijn divisies heeft dit leger slechts het peil der middelmatigheid kunnen bereiken. Verder maakte de generaal aanmer king op het onvoldoende contact tusschen den chef van den generalen staf en den minister van oorlog en van landsverdediging. Zoo heeft de rusttijd voor de opening der eigenlijke vijan delijkheden in dezen oorlog ook op het moreel van de Fransche soldaten verslappend gewerkt. Vervolgens is generaal Montagne verhoord, die in November 1939 van zijn commando ont heven is. De getuige critiseerde de uitrusting van het leger en den bureaucratischen geest, die bij talrijke onderofficieren heeft geheerscht. Ten aanzien van de Maginotlinie verklaarde hij dat zij beantwoord heeft aan de verdedlgings- eischen, gemeten aan de aanvalsmethoden van 1918. Na generaal Montagne is generaal Andrei ver hoord, die bij Duinkerken in krijgsgevangen schap is geraakt. Hij legde voor Daladier zeer bezwarende verklaringen af. vooral met betrek king tot de onvolkomenheden in uitrusting en opleiding van het leger. De z.g. cultureele ver zorging van den troep heeft haar algemeene moreel nog benadeeld. De volgende getuige, generaal Dosse, die voor den oorlog een hooge inspecteurspost in het Fransche leger bekleed heeft, verklaarde dat hij tijdens een inspectiereis heeft kunnen con- stateeren, dat 700.000 in kazernes vertoevende reservisten geen enkele oefening hadden mee gemaakt. De volgende getuige, generaal Boris, wees be halve op de slechte materiaalvoorziening van het leger, ook op het gebrekkige moreel der troepen. In het Verordeningenblad zijn opgenomen ver ordeningen van den Rijkscommissaris vobr het tandartsenberoep en voor het apothekersberoep. Hieronder volgt een van officieele zijde ge geven toelichting op belde verordeningen: Door de verordeningen van den Rijkscommis saris van 25 Maart 1942 nr. 23/42 en nr. 34/42 is de ordening van het tandarts- en apothekers- beroep in Nederland afgekondigd. Beide ver ordeningen staan in n:.uw verband met de op 20 December 1941 gepubliceerde verordening van het artsenberoep. Door de reorganisatie van het ziekenfonds systeem is het noodig gebleken, dat ook voor de beroepen van tandarts en apotheker stands- verordeningen werden afgekondigd. Belde ka mers worden geleid door voorzitters, die hun functie uitoefenen onder toezicht van den secre taris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. Alle Nederlandsche tandartsen en apothekers worden vereenigd in de Tandartsen- resp. Apothekerskamer. De verordeningen regelen de plichten en de taak der tandartsen en apothe kers en leggen de rechten van toezicht voor de leiders dezer kamers vast. De voorschriften en beschikkingen der voorzitters zijn bindend voor de leden der kamers. Het zal de taak der tand artsen- en apothekerskamers zijn, de belangen harcr beroepsgroepen te beveiligen. In aanvul ling op deze verordening zullen een beroeps- reglement. een vestigingsreglement, een arbi trage-reglement en ndere verordeningen moe ten worden uitgevaardigd. De tot dusverre bestaande organisaties der tandartsen en apothekers, die op grondslag van vrijwilligheid geregeld worden door de bepalin gen der statuten van de „Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Tandheelkunde" en van de „Nederlandsche Maatschappij ter Be vordering der Pharmacie", worden ontbonden De tandartsen- en apothekerskamers treden in de rechten, plichten en verbintenissen der maat schappijen. Voor de tandartsen wordt ter regeling van de kwesties, welke met de ziekenfondsverzekering samenhangen, de „Nederlandsche Vereeniging van Ziekenfondstandartsen'' opgericht. Het ligt in het voornemen, dat voor de apothekers een beroepsstandsrechtspraak wordt inge 'oerd. De tot dusverre door het statuut der Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie geregelde b^oepsrechtspraak wordt onder rijks- toezicht overgedragen aan een apothekersge recht en in Moogeren aanleg aan een apothekers- gerechtshof. Tandartsen en apothekers zullen onder rijks- toezicht de volksgezondheid dienen en tot heil van de gezondheid van het Nederlandsche volk de taak vervullen, welke de tijd oplegt. VOORZITTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening 25/42 (7de verordening waar door de verordening 108/40 wordt aangevuld) den tandarts P. J. J. Coebergh te Utrecht, lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche Tandartsen- kamer en den apotheker H. P. Stam te Dordrecht tot voorzitter van de Nederlandsche Apothekers kamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zijn verordening 108/40 (4de verordening over speciale bestuursrechtelijke maatregelen) den tandarts H. W. Loeber te Rotterdam be noemd tot plaatsvervanger van den voorzitter I der Nederlandsche Tandartsenkamer, den tand arts Johan Stark te Amsterdam tot plaatsver vanger van den leider van de Ned, Ver. van Ziekenfonds-tandartsen en den apotheker dr. I F Grendel te 's Gravenhage tot plaatsvervanger van den voorzitter der Nederlandsche Apothe I kerskamer. TEWERKSTELLING SLECHTS MET TOESTEMMING. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secrëtarissen-generaal van de departemen ten van Sociale Zaken en van Justitie betref fende de aanstelling en tewerkstelling van werknemers. Dit besluit luidt als volgt: Artikel 1. De hoofden van particuliere en openbare bedrijven en besturen, als mede degenen, die een vrjj beroep uitoefe nen, behoeven toestemming alvorens zij werknemers beneden den leeftijd van 40 jaren aanstellen of te werk stellen. Het bepaalde bij het eerste lid vindt geen toepassing, indien het werknemers betreft, die 1) door een gewestelijk arbeidsbureau zijn toegewezen of 2) in den landbouw, den mijnbouw, de zee- en binnenscheepvaart, de zee- en bin- nenvisscherij, de huishouding of op het ge bied der gezondheidszorg zullen worden aangesteld of te werk gesteld. Artikel 2. Het verzoek om toestemming, als bedoeld in artikel 1, moet in tweevoud aan den leider van het voor de plaats der werk zaamheden bevoegde gewestelijk arbeidsbureau worden gericht. Het verzoek dient met redenen te zijn omkleed. Het dient gegevens te bevatten betreffende het aantal en de categorie der werknemers, die zullen worden aangesteld of te werk gesteld. Op het verzoek wordt schriftelijk en in hoogste ressort beschikt. Artikel 3. Hij die: 1. de in het eerste lid van artikel 1 bedoelde handelingen zonder toe stemming verricht; 2. het overeenkomstig arti kel 2 in te dienen verzoek niet tijdig, onvolle dig of onjuist indient, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete van ten hoogste drieduizend gulden of met een dezer straffen. Wordt een bij het eerste lid strafbaar gestelde handeling begaan in het kader van het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de strafver volging ingesteld en de straf uitgesproken te gen hem, die de opdracht tot de strafbare han deling heeft gegeven of die de feitelijke leiding had bij het verboden handelen of nalaten. Handelingen als bedoeld in het eerste lid, zijn overtredingen. Met de opsporing van een in het eerste lid strafbaar gestelde handeling zijn, behalve de in artikel 141 van het Wetboek van Strafvor dering aangegeven personen, mede de organen van het rijksarbeidsbureau belast. Tot de kennisneming van overtredingen in den zin van het eerste lid zijn in eerste instan tie bij uitsluiting de door het besluit no. 17/1941 met betrekking tot de berechting van strafza ken. rakende het economische leven, ingestelde economische rechters bevoegd. Artikel 4. De secretaris-generaal van het departement vgn sociale zaken vaardigt de ter uitvoering van dit besluit noodzakelijke voor schriften uit. Artikel 5. Dit besluit is gisteren in wer king getreden. van hedenavond 20.02 uur tot morgenochtend 7.29 UUI De maan kwam heden op te 13.22 uur en gaat vannacht onder te 4.56 uur. Bij verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een wijziging gebracht in de verordening no. 42- 1941 betreffende de verplichting tot het ver richten-van diensten en betreffende de beper king ten aanzien van het veranderen van be trekking. Artikel 1, eerste lid van genoemde verorde ning zal met ingang van heden luiden: „Ingezetenen van het bezette Nederland sche gebied kunnen door het gewestelijk arbeidsbureau worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats diensten te verrichten". Tot dusver luidde deze bepaling als volgt: „Bewoners van het bezette Nederlandsche ge bied kunnen door het gewestelijk arbeidsbureau worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen het bezette Nederlandsche gebied diensten te verrichten." DE INLEVERING VAN STRANDGOEDEREN. Bij verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is be paald, dat de inlevering van strandgoederen bij de instanties der Duitsche weermacht, welke tot dusver binnen 6 uren moest geschieden, met ingang van heden onverwijld moet ge beuren. NIEUWE RIJVERGUNNINGEN VOOR HET AUTOVERKEER. Met ingang van 1 April a.s. zullen nieuwe rijvergunningen en herkenningsteekenen voor het autoverkeer in Nederland van kracht worden. De thans bestaande vergunningen en her kenningsteekenen zullen daarmede hun geldig heid verliezen. In verband met den voor de administratieve werkzaamheden benoodigden tijdsduur blijven echter de thans bestaande vergunningen en herkenningsteekenen naast de nieuw ingevoer de, alsnog geldig tot en met Zaterdag 25 April 1942. Na dezen datum zal het- rijden met de be staande vergunningen en/of herkenningsteeke nen niet meer toegestaan zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat door de politie hierop scherp toegezien zal worden. BESLUIT OP DE BEZETTINGSSCHADEN. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van fi nanciën, van binnenlandsche zaken, van han del, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij betreffende de afwikkeling van bezettingsschaden. In verband met dit besluit heeft een der re dacteuren van het A.NP. een onderhoud gehad met den heer F. L. Rambonnet, algemeen ge machtigde voor de oorlogs- en defensleschaden. De heer Rambonnet zette ojn. uiteen, welke schaden voor vergoeding in aanmerking komen. Deze gevallen zijn van den meest uiteenloo penden aard, zooals het gebruik van onroerende goederen door de Duitsche weermacht, het ver wijderen en afbreken van huizen, het tot zin ken brengen van schepen enz. Uitdrukkelijk werd er op gewezen dat alleen vermogensschade, niet lijfschade, bij ongevallen veroorzaakt door leden van de Duitsche weermacht, op vergoe ding recht geeft. De materie is zoo ingewikkeld, dat aanvraag formulieren voor het verkrijgen van schadever goeding niet waren samen te stellen. Betrok* kenen dienen dus op eigen manier, doch al leen schriftelijk, hun schade aan te melden bij den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschade, Raamweg 32, te Den Haag. Een centrale afhandeling, aldus merkte de heer Rambonnet op, is noodig, omdat reke ning moet worden gehouden met de vergoedin gen, die reeds vanwege de Duitsche weermacht worden genoten. In dit verband werd verzocht er vooral de aandacht op te vestigen, dat geen extra-vergoe dingen in uitzicht kunnen worden gesteld voor regelmatige verrichtingen of zoogenaamde R.- verrichtingen, alsmede voor verschaffing van inkwartiering waarvoor reeds op grond van de verordeningen no. 49 en 50/1941 een passende vergoeding is verleend. EIEREN VAN KOKMEEUWEN EN ZILVERMEEUWEN. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming, deelt mede, dat krachtens zijn beschik king van 4 Maart J.l. de kokmeeuw, de zilver meeuw en mantelmeeuw gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 Augustus in het geheele land beschermd zullen zijn. Het gevolg hiervan is, dat in tegenstelling met het vorig jaar, toen voor het zoeken, rapen en in het veld vervoeren van de eieren van deze soorten in de kustprovinciën slechts een schrif telijke toestemming van den eigenaar of gebrui ker van den grond, waarop de kolonie zich bevond, noodig was, gedurende het broedseizoen 1942 deze eieren slechts geraapt mogen worden door personen, die in het bezit zijn gesteld van een vogelvergunning E tot het (gedurende het tijdvak van 1 April tot 15 Juni) zoeken, rapen, etc. van eieren van kokmeeuwen en/9f zilver meeuwen. Deze vogelvergunningen kunnen aan te goe der naam en faam bekend staande personen, die de eieren van genoemde meeuwen weten te onderscheiden van die van andere vogels, wor den verleend. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN Het eerste kievitsei werd gisteren gevonden door den heer G. van der Meer, directeur van de zuivelfabriek te Bathmen bij Deventer. Het ei werd verkocht voor honderd gulden aan den heer Jaarsma, poelier te Sneek. WIJZIGING HOOGER ONDERWIJSWET. Het verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming tot wijziging en aanvulling der hooger onderwijswet en der wet tot regeling van het hooger landbouwonderwijs. Daarin wordt be paald, dat van het vereischte bezit van een doctoralen graad voor het bekleeden van een bij zonderen leerstoel aan Rijksuniversiteiten en technische hoogescholen door den secreta ris-generaal van het departement van opvoe ding, kunsten en wetenschappen vrijstelling kan worden verleend, na overleg met den betref- fenden senaat. Een zelfde vrijstelling kan worden verleend voor het geven van onderwijs aan een bijzon dere universiteit en voor het bekleeden van een bijzonderen leerstoel aan de landbouw hogeschool. DE TOESTAND IN NED.-INDIÜ. Het D.N.B. meldt uit Batavia: Naar Domei meldt keeren rust en orde op Java terug onder het bestuur der Ned.-Indlsche autoriteiten. De Ned.-Indische centrale regeering blijft het be stuur voeren van Soerabaja, Batavia en Se- marang. Het verkeer begint weer normaal te func- tioneeren. De spoorlijn Batavia-Buitenzorg heeft den dienst hervat eh ook het overige verkeer zal weldra weer in beweging komen. DE PRIJS DER SINAASAPPELEN. Nu voor de sinaasappelen, waarvan weer een beperkte hoeveelheid is aangevoerd, een bon is aangewezen, vestigt de gemachtigde voor de prijzen er de aandacht op, dat de prijs van deze vruchten op grond van het prijsvormings- besluit 1941 Is vastgesteld op 80 cent per kg. Bij verkoop per stuk moet afronding naar be neden worden toegepast. LICHAMELIJKE BEKWAAMHEID VOOR POLITIEMANNEN. Elk jaar proeven van bekwaamheid. Gisteren Is te Alkmaar het tweedaagsche con gres van den Ned. Politie Sportbond begonnen. Na het openingswoord van den bondsvoor zitter, de heer J. Nieuwold uit Hilversum, heeft de heer C. P. Hes, voorzitter van de Centrale Politie Federatie, een Inleiding gehouden over het doel dezer nieuwe organisatie en daarbij gewezen op het nut der saamhoorigheid. Spr. wees er op, dat de C.P.F. niet wil breken met het oude, maar de federatie juist uit het oude wil opbouwen. Dat laatste werd daarna nog eens toegelicht door den heer H. v. d. Burg, secretaris-pen ningmeester van den N.P.S.B., die tevens sport- adviseur van de C.P.F. is geworden. Spr. deelde o.a. mede. dat de C.P.F. dit jaar in Amster dam een grootschen sportdag zal houden, waar in alle takken van sport zullen worden opgeno men en meende, dat. als het streven van de C.P.F. slaagt, de N.P.S3. een grooten sprong voorwaarts zal maken. Alle vereenigingen moeten lid worden van de C.P.F. Tot leider van de „dienstsport" is benoemd kapitein Van Rijn van de marechaus see. In de toekomst zullen de jonge politieman nen elk jaar proeven moeten afleggen van lichamelijke bekwaamheid. Deze bekwaamheid zullen zij kunnen verkrijgen door oefenen ia dienstsport of bij de vrijwillige sport. Onderlinge kassen zijn niet meer geoorloofC. Het vraagstuk der donateurs van vele vereeni gingen zal nader onder de oogen worden gezien.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1