83sfe Jaargang MAANDAG 23 MAART 1942 No. 25149 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten BINNENLAND STADSNIEUWS Verspreide berichten Italiaansche Weermachtsberichten De grondslagen van de Duitsche sociale politiek Bekendmaking Verduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbe vel mede: Op het schiereiland Kertsj heeft de vijand zijn vruchtelooze aanvallen voort gezet. Wederom werden 16 bolsjewisti sche pantserwagens vernietigd. In de haven van de vesting Sebastopol brachten duikbommenwerpers een koop vaardijschip van 4000 bx.t. tot zinken en beschadigden een groot tankschip zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Bom-voltreffers richtten op een scheepswerf, in een elec- triciteitsbedrijf en in brandstofdepots groote verwoestingen aan. In het Donetzgebied alsmede in den centralen sector van het front werden nieuwe aanvallen der bolsjewisten afge slagen. Bij geslaagde eigen aanvallen leed de vijand hooge bloedige verliezen. Zware artillerie beschoot met goede uitwerking voor de oorlogvoering belangrijke instal laties te Leningrad. In het tijdvak van 13 tot 20 Maart verloor de bolsjewistische luchtmacht 386 vliegtuigen. Daarvan werden er 298 in luchtgevechten en 14 door het afweerge schut neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelf den tijd gingen aan het oostelijke front 22 eigen vliegtuigen verloren. Op Malta werden het vliegveld La Ve- nezia en de haven La Valetta overdag door Duitsche gevechtsvliegtuigen in voortdurende aanvallen met brisantbom men van zwaar en extra-zwaar kaliber bestookt. In luchtgevechten boven het eiland en in Noord-Afrika verloor de vijand 5 jachtvliegtuigen. Duitsche duikbooten hebben voor de Amerlkaanschc kust en voor West-Afrika zes vijandelijke koopvaardijschepen van te zamen 35.000 b.r.t. alsmede een kust wachtschip der Amerikaansche marine tot zinken gebracht. Bij den aanval op een konvooi op den Atlantischen Oceaan plaatste een duikboot vier torpedotref fers. De uitslag kon wegens sterken mist niet waargenomen worden. In het zeege bied rondom Engeland bracht de lucht macht een in konvooi varend vracht schip van 4000 b.r.t. tot zinken. Een an der vrij groot koopvaardijschip werd door bommen beschadigd. De bedieningsmanschappen van een pantserafweerkanon met Unteroffizier Schott als stukscommandant en den Ge treiter Müller als richtschutter heeft den 15en en 16en Maart aan het Oostelijke front 10 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Bij de operaties van duikboo ten in het Amerikaansche gebied heeft de duikboot onder bevel van korvetten- kapitein Poske zich bijzonder onder scheiden. En Zondag: Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Ook in verscheiden andere sectoren van de rest van het Oostelijk front levendige wederzij dsche gevechtsactie. Offensieve ondernemingen van Duitsche troepen hadden succes. De beschieting van voor den oorlog belangrijke installaties te Le ningrad werd met waargenomen uitwer king voortgezet. De luchtmacht bombardeerde de ha veninstallaties van Kertsj en mengde zich vooral in. het Donetzgebied, in den centralen sector van het Oostelijk front en ten Zuiden van het Ilmen-meer doel treffend in den strijd op den grond. Bij luchtaanvallen op spoorweginstallaties werden 24 intendancetreinen der bolsje wisten zwaar getroffen en vernielingen veroorzaakt op losstations. Gisteren ver loor de vijand aan het Oostelijk front 51 vliegtuigen. Aan het Swir-front verniel den Finsche luchtstrijdkrachten Vrijdag gemotoriseerde vijandelijke colonnes. In Noord-Afrika zijn Brltsche strijd krachten teruggeslagen bij een poging om de Duitsch-Italiaansche stellingen binnen te dringen. Door bommen en be schieting uit vliegtuigen werd een vrij groot aantal gepantserde Britsche ver kenningsauto's vernield, twee batterijen buiten gevecht gesteld en verscheiden vliegtuigen op den grond beschadigd. Op Malta hebben sterke formaties Duitsche duikbommenwerpers den gehee- len dag militaire installaties aangevallen. Hierbij werden de vliegveldinstallaties van La Venezia zwaar getroffen en zes Britsche vliegtuigen op den grond ver nield. Vier andere vijandelijke toestellen werden in luchtgevechten neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een krachtig beveiligd Britsch konvooi aangevallen en voor Sol- loem een torpedojager van de „Jervis"- klasse tot zinken gebracht. Bij de ondernemingen tegen vijande lijke oorlogs- en transportschepen ter hoogte van Cyrenaica heeft de onder zeeër onder bevel van lt.-t.-z. Ie kl. Kraus zich bijzonder onderscheiden. Van de Japansche oorlogsfronten is weinig nieuws. Volgens een Reuterbericht heeft de Japansche opperbevelhebber op de Philippijnen, Yama- sjita, de Amerikaansche strijdkrachten uitge- noodigd, zich over te geven. Ter versterking van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Japan en de Philippijnen heeft het hoofd der voorloopige regeering, Var gas, bepaald, dat voortaan de dag der Stichting van Japan (11 Februari), de verjaardag van den keizer (29 April) en de geboortedag van keizer Meidzji (3 November) ook op de Philippijnen als nationale feestdagen gelden. Overigens eenige bombardementen op vlieg velden in Birma. Volgens een bericht van de „Asahi Sjimboen" uit Padang, hebben de Japansche troepen drie Japansche vrouwen en honderd vijf tig Duitsche vrouwen en kinderen, die in de kazerne van Fort de Cock, op 75 KM. ten Noorden van Padang waren geïnterneerd, bevrijd. (D.N.B.) De plaatsvervangende woordvoerder der Ja pansche ambassade te Bangkok heeft verklaard, dat Japan van plan is, de Britsche macht in den Indischen Oceaan te breken. De Japansche duikbootoorlog is de eerste stap op den weg naar nieuwe gevechten. Voorts wil Japan het Voor-Indische volk van het Britsche juk bevrij den, aldus -c woordvoerder. Ter eere van den Voor-Indlschen nationalis- tischen leider Bose heeft de Koboerjoe Kai (Ge nootschap van den Zwarten Draak) te Tokio een bijeenkomst gehouden, waaraan meer dan zevenhonderd deelnemers deel namen. De vroe gere Japansche premier Hirota drong er bij de •Indische gasten op aan, dat zij niet de gelegen heid voorbij zouden laten gaan, die de Japan sche regeering een onafhankelijk Indië thans biedt. Een ander oud-premier, generaal Hajasji, zei dat Japan de Indische vrijheidsbeweging vroeger niet openlijk heeft kunnen steunen met het oog op den internationalen toestand van weleer. Nu minister-president Tojo in zijn laatste rede in het parlement uitdrukkelijk den steun der Ja pansche regeering aan een onafhankelijk Voor- Indië heeft toegezegd, kan Bose worden geluk- gewenscht met de gelegenheid die zich thans voordoet. In zijn antwoord zeide Bose, dat de splitsing tusschen de verschillende Indische groepen geen onoverkomelijke hindernis beteekent. De ge schiedenis leert, dat tegengestelde opvattingen ook in andere landen hebben geheerscht. alvo rens men tot volkomen eenheid kwam. Intusschen is sir Crlpps te Karachi aangeko men om heden naar Delhi door te vftegen. EEN GEDACHTENWISSELING TUSSCHEN WASHINGTON EN VICHY. Aangaande de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond. Het D.NJ3. verneemt uit Genève: Te Washington is officieel medegedeeld, dat tusschen de regeeringen te Vichy en te Washing ton een gedachtenwisseling is gevoerd over het vraagstuk van het gebruik van havens der Fransche bezittingen in het Caraibische gebied door de oorlogvoerende mogendheden. Het staatsdepartement heeft over deze aangelegen heid ernstige vertoogen gericht tot de regeering te Vichy. Het heeft categorisch verklaard, dat de Vereenigde Staten niet. konden toestaan, dat een Fransche haven op het Westelijk halfrond door de spil zou worden gebruikt. Zulk een ge bruik zou als een rechtstreeksche slag tegen de veiligheid der Vereenigde Staten worden opge vat. Wanneer de regeering niet terstond de stellige verzekering kreeg, dat de Fransche re geering zulk een gebruik niet zou dulden, zouden de Vereenisrde Staten de maatregelen nemen, die zij noodig achten. Volgens de pan-Amerl- kaansche accoorden zouden deze Fransche be zittingen in zulk een geval bezet kunnen worden. De regeering te Washington kreeg daarop via haar ambassadeur Leahy categorische verzeke ringen, die van de zijde der Vereenigde Staten bevredigend .werden geacht. De regeering te Vichy wees op haar strikt neutrale houding en verklaarde, dat de oorlogvoerende mogendheden de Fransche havens op het Westelijk halfrond niet zouden kunnen gebruiken en dat ook vaar tuigen van de spil waren uitgesloten. Vichy ver klaarde zich er mede accoord, dat de Vereenigde Staten voor den duur van den oorlog waar nemers plaatsen te Martinique en elders en door schepen laten patrouilleeren. 100 MILLIOEN FRANCS VOOR SLACHTOFFERS TE PARIJS. Een vertegenwoordiger der Duitsche ambassade heeft den voorzitter van het werkcomité voor de onmiddellijke hulp aan de Fransche gezinnen, die door den bomaanval op Parijsche voorsteden hebben geleden, een chèque overhandigd van meer dan 100 mlllioen francs. Ambassadeur De Brinon heeft in zijn kwaliteit van eere-voorzit- ter van het comité de Duitsche autoriteiten be dankt voor ..deze daad van Europeesche solida riteit". (D.N.B.) VENEZUELA NEEMT SCHEPEN IN BESLAG. Naar uit Caracas (Venezuela) gemeld wordt, heeft de regeering verordend, dat zeven schepen van de As-mogendheden, die in de haven van Caracas geïnterneerd waren, in beslag genomen moeten worden. Het betreft één Duitsche en zes Italiaansche schepen. (D.N.B.) BRITSCHE STEUN VOOR SPAANSCHE MARXISTEN. De Spaansche politie is er in geslaagd, de secretaris-generaal van de vereenigde Marxis tische jeugd, die door de in Engelschen dienst staande Spaansche emigranten-regeering belast was met den wederopbouw van de Marxistische jeugdorganisaties in Spanje, te arresteeren. In zijn bezit werden belangrijke documenten aan getroffen, waaruit o.a. duidelijk bleek, dat de Engelschen via hun diplomatieke missie in Span je grooten steun verleenden aan de Spaansche bolsjewisten Een diepgaand onderzoek heeft voorts uitgewezen, dat de Spaansche Roode Hulp op groote schaal vroegere roode militia's en de familieleden van de in de gevangenissen opge sloten communisten ondersteuning liet toeko men, waarvoor de gelden eveneens via de Brit sche diplomaten in Spanje kwamen De agenten van de Roode Hulp trachtten, aan de aandacht van de politie te ontsnappenkloor zich als bede laars, marskramers, schoenpoetsers en kellners te vermommen. Op deze wijze werd door de Engel schen een uitgebreide spionnage gevoerd en te- gelijkertijd een fluistercampagne op groote schaal onderhouden. (D.N.B.) CHURCHILL-CASEY-CURTIN. De telegramwisseling tusschen Churchill en Curt in oven de benoeming van Casey tot lid van l het Britsclre oorlogskabinet is volgens den Brit- schen nieuwsdienst te Londen gepubliceerd. Churchill seinde Curtin 12 dezer, dat hij over woog Casey den post aan te bieden, doch dat deze daarvan nog onkundig was. Curtin ant woordde, dat' Australië uiterst moeilijk een ver vanger voor Casey zou kunnen vinden en dat het alles bijeengenomen beter zou zijn op dit tijdstip het voorstel niet aan Casey voor te leggen. Churchill reageerde hierop met de opmerking, dat Casey hem bij zijn bezoek aan Amerika had gezegd, dat hij levendig wenschte van positie te veranderpn. Hij verzocht Curtin het bezwaar nog eens te overdenken. Curtin gaf te kennen, dat hij geen beletselen wilde opwerpen tegen Casey's wensch omtrent verandering van posi- i tie, maar dat hij-van een dergelijken wensch geen kennis had gedragen. Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Normale activiteit van vooruitgeschoven de tachementen aan het front van Cyrenaica. Tij dens luchtgevechten in Lybië en het centrale bekken van de Middellandsche Zee heeft de vijand drie Curtiss en twee Spitfires verloren, die door Duitsche jagers werden neergeschoten. De stellingen luchtdoelgeschut op het eiland Malta werden hevig gebombardeerd. Te Mersa Creek is een munitiedepot getroffen en geëx plodeerd. In de haven van La Valetta werd een groote duikboot zwaar beschadigd. Eén van onze duikbooten is niet op haar basis te ruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middelland sche Zee hebben onze torpedovliegtuigen tij dens een actie tegen een vijandelijk konvooi oorlogsbodems van middelmatige tonnage mid scheeps getroffen en tot zinken gebracht. En Zondag: In Cyrenaica zijn vijandelijke strijdkrachten, die poogden onze stellingen binnen te dringen, met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stoutmoedige, in duikvlucht uitgevoerde, bomaanvallen en mi- trailléuraanvallen in scheervlucht terstond af geslagen. Tal van tanks werden vernield, vele andere onbruikbaar gemaakt. Duitsche jagers hebben drie Curtisstoestel- len neergeschoten. Onze vliegtuigen vielen tij dens een verkenningstocht in het Westen der Middellandsche Zee twee Engelsche eenheden van geringe tonnage aan Een dezer schepen geraakte in brand en vloog in de lucht, het andere, dat eveneens getroffen werd. scheen zwaar beschadigd te zijn. Onze duikbootjagers hebben in de Middel landsche Zee nog vier Engelsche duikbooten in den grond geboord. REDE VAN DR. WOLFGANG POHL. In Pulchri Studio te Den Haag vond Zater dagmiddag een bijeenkomst plaats van het soci aal-economisch genootschap ..Nederland en Euro pa", waarbij o.a. tegenwoordig waren de commis sarissen-generaal dr. Fischböck en dr. Wimmer, evenals de Beauftragte van den Rijkscommis saris dr. Schwebel. De voorzitter, prof. mr. J. van Loon opende de bijeenkomst, waarna de heer F. P. J. Gips, lid van de organisatiecommissie in Woltersom. het woord voerde. Na de pauze hield de ministerialdirektor dr. Wolfgang Pohl een rede over de grondslagen der Duitsche sociale politiek. In tegenstelling tot de grondslagen, die men elders voor de sociale politiek nam, aldus spre ker, stelden wij de verscheidenheid, die recht doet wedervaren aan de eigenschappen der per soonlijkheid binnen het kader, dat de gemeen schap stelt. Regionaal zoowel als landelijk moeten nu een maal andere eischen gesteld worden aan de so ciale politiek, want men kan geen doodende ge lijkvormigheid betrachten. In Duitschland nu werd de opmerkzaamheid van werkgever en ar beider gericht op het welzijn der volksgemeen schap. Spreker illustreerde dit aan de hand van verschillende maatregelen, die ook dikwijls het buitenland ter voorbeeldlijn geweest. Spreker gaf een uitvoerig overzicht van de organisatie en het doel van de ouderdomsrente, en de invaliditeits-, ziekte- en ongevallenverze kering. Tot slot van zijn rede behandelde dr, Pohl nog I eenige interessante vraagstukken, die momen- I teel üi studie zijn, zoo b.v. dat van de waarde bepaling van den arbeid. Al is men dan nog niet zoover, dat men de arbeidsprestatie precies kan meten. dr. Pohl sprak toch als zijn verwachting uit. dat het wetenschappelijk onderzoek zeer wel hanteerbaar statische en dynamische maatsta ven voor de arbeidsprestatie van gelijksoortige werkers aan de hand zal doen. Ook de ..Arbeits- einsatz" mag niet langer afhankelijk zijn van een toevallige loonconjunctuur. In de toekomst zal een hooger loon slechts dan den arbeider mogen lokken, indien daaraan een hoogere ar beidsprestatie verbonden is. Verder dacht spre ker ter vervolmaking van het beeld aan een be tere vakopleiding, een juist geleide beroepskeuze en den invloed die van instellingen als .Kraft durch Freude" op den arbeidslust uitgaat Voor de sociale politiek van de -toekomst zag hij nog wijdsche perspectieven. HET WEZEN EN DE GEDACHTE DER S.S. In een gisteren te Hilversum gehouden bij eenkomst van de Standaard 3 der Nederland- sche S.S. heeft de voorman dezer S.S.. Feld- meijer, voor een groot gehoor gesproken over het wezen en de gedachte der S.S., gelijk hij ook reeds in andere plaatsen heeft gedaan. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Een Nederlander heeft, opgehitst door het gestook van de Engelsche radio in de maan den Maart en April 1941 verscheidene tegen de bezettingsoverheid gerichte daden van geweld gepleegd, die thans zijn opgehelderd. Hij heeft zich, gebruik makend van de ver duistering, schuldig gemaakt aan aanslagen op treinen en brandstichting. Hij werd door het Duitsche obergericht wegens overtreding van par. 2 van de „Volksschadlingsverord- nung (misdrijven met gebruikmaking van de tot afweer van luchtgevaar getroffen maatregelen) ter dood veroordeeld. Het von nis is door middel van den kogel voltrokken. DE AUTOMATEN DER TELEFOON EN DE NIEUWE MUNTEN. Sluiting van de meeste straattclefooncellen. De nieuwe munten hebben P.T.T. voor een moeilijk vraagstuk geplaatst, n.l. de verandering der automaten, die in grooten getale door het geheele land zijn opgesteld, zoowel voor den post als voor den telefoondienst. Voor de automaten van den postdienst is nog geen oplossing gevonden, wat reeds als een aan wijzing mag worden opgevat, dat deze niet ge makkelijk te vinden is. Anders staat het met de automaten van den telefoondienst. Daarin moeten twee groote cate gorieën worden onderscheiden: de toestellen in openbare cellen en de automaten, die bij vele particulieren, café's, enz. zijn geplaatst. Van de automaten in openbare cellen zal ongeveer de helft worden verbouwd. De andere moeten weg genomen worden. In de eerste plaats zullen verbouwd worden de daarvoor in aanmerking komende toestellen in de cellen, waarvan het meeste gebruik wordt ge maakt. Dat zijn om. de automaten in of bij de postkantoren, op stations, enz. Twee soorten zijn hierbij in gebruik. In de automatische netten worden z.g. driemuntsapparaten gebruikt, dat zijn automaten voor dubbeltjes, kwartjes en gul dens. In de netten met handbediening zijn het z.g. incasseerkastjes, die naast het telefoontoe stel zijn geplaatst; deze zijn alleen geschikt voor dubbeltjes. In de tweede plaats komen de in de stad ver spreide straatcellen van P.T.T. Over het geheel wordt daarvan minder gebruik gemaakt dan van de cellen bij postkantoren en op stations. Het meerendeel daarvan zal gesloten moeten worden. Dat niet alle apparaten verbouwd kunnen wor den houdt o.m. verband met den geringèn voor raad materiaal. Een aparte plaats nemen in Amsterdam Rot terdam en 's-Gravenhage de automaten in van de plaatselijke telefoondiensten. In Den Haag en Amsterdam zijn afzonderlijke cellen voor stads verkeer. In Rotterdam zijn eenige cellen tevens ingericht met incasseerkastjes voor interlocaal verkeer. Deze cellen voor locale telefoongesprek ken in de drie groote steden zullen eveneens ge deeltelijk gesloten moeten worden, al kan het aantal door bijzondere omstandigheden in ver houding kleiner zijn dan bij de cellen voor inter-r locaal verkeer. van hedenavond 19.57 uur tot morgenochtend 7.35 UUr De maan kwam heden op om 11 uur en gaat vannacht op 2.41 uur onder. persoonlij* in deze a^gelegnheid geen aanlei- deelde de voorzitter, mr P G van Tienhoven dmv vaf tot verw,it H„ vervolerte- ,k heh O,- mede dat de vereen'igingf na langdurige de" handelingen, er in geslaagd was. de Harensche heide, nabij Oisterwijk, in eigendom te verwer ven. Dit 1100 H.A. groote terrein geeft een ka rakteristiek beeld van het Brabantsche land schap, bestaande uit heide, bosch en vennen. Met aangrenzend gebied is hierdoor een nieuw recreatieoord ter grootte van ongeveer 1500 H.A geschapen. Na de verklaring, die Curtin ten overstaan van de pers had afgelegd, verzocht Churchill Curtin deze aangelegenheid op te helderen, an ders zou hij zich genoopt zien de correspondentie te publiceeren. Curtin antwoordde, dat de rol van Churchill ding gaf tot verwijt. Hy vervolgde: ik heb Ca sey meegedeeld, dat de Australische regeering niet wenscht, dat hij het aanbod aanvaardt, doch verklaarde dat wij niet bij hem aandron gen in dienst van Australië te blijven. Hij heeft zelf de keus gedaan, niet wij en ook u niet. Op het bezwaar van Curtin. dat hij voor het Britsche radiobericht geen notie had gehad van de benoeming van Casey, antwoordde Churchill dat een depeche met de aanteekening „zeer dringend", die den tekst behelsde, aan Curtin was gezonden en dat deze depeche blijkbaar was vertraagd. ANTI-SPILBETOOGINGEN IN PANAMA. Tijdens anti-spilbetoogingen in Coeritiba in den staat Panama werden meer dan honderd Duitsche, Italiaansche en Japansche firma's, lokalen of clubs door de opgezweepte volks menigte aangevallen. Deze betoogingen zijn 18 Maart begonnen en Airen nog voort. In Bahia werd een Duitsche staatsburger ge arresteerd, omdat zijn papieren zoogenaamd niet in orde waren. (D.N.B.) QUEZON OVERLEDEN. Domei meldt, dat de voormalige president der Philippijnen, Manuel Quezon, overleden is. Uit betrouwbare bron verneemt het agent- DUITSCHE JONGENS EN MEISJES INGELIJFD BIJ HITLERJUGEND EN B.D.M. Elk jaar omstreeks dezen tijd worden de Duit sche jongens en meisjes in het geheele Rijk, die den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, plechtig in de Hitlerjugend en den Bund Deutscher Madel opgenomen. Gistermorgen had in den Stadsschouwburg te Utrecht een dergelijke in stallatie plaats van de kinderen uit Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Arnhem en Tilburg. In enkele andere plaatsen geschiedde dit evenzoo. De bijeenkomst te Utrecht, welke om twaalf uur aanving en waarin ook een dochtertje van den Rijkscommissaris in de gelederen van den B.D.M. werd opgenomen, werd bijgewoond door den Rijkscommissaris en diens echtgenoote, dr Lindenberger, leider der Duitsche jeugdorgani satie in Nederland, Beauftragte Sommer, ver tegenwoordigers der N.S.D.A.P. en der Duitsche vrouwenorganisatie, den heer Engelbrecht. com missaris der provincie, en den secretaris en het hoofd der afdeeling algemeene zaken der N.S.B. Voorts waren er groepen der organisaties, een groep van den Nationalen Jeugdstorm en de ouders der kinderen. Nadat dc Rijkscommissaris, aan den ingang begroet door een eerefront, de zaal had betre den. bliezen de jeugdige trompetters hun signa len en roffelden de trommels, waarop het strijk je verschillende liederen speelde en het koor zong, afgewisseld door knapen die de bij de in stallatie gebruikelijke teksten declameerden. Ver volgens sprak de krelsleiter der N S.D.A.P., prof. dr.jO. Nieschulz de installatierede uit. EEN NIEUW NATUURMONUMENT. In de vergadering te Amsterdam van de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten WIE IS ER JARIG VANDAAG? Dat is een vraag, die lederen dag weer ge steld wordt: „Wie is er jarig vandaag?" En waarom deze vraag gesteld wordt? Wel. wie jarig is. heeft den plicht deel te nemen aan de verjaardagstorting, u weet wel. een storting van even zoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Vergeet u het niet jarige Nederlanders? Doet mee aan de ver jaardagstorting op girorekening 87600. Ne derlandsche ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravènhage. HET POLITIEK WEEKPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL. PRIJSU1TRELKING BLOEMBOLLEN- KWEEKWEDSTRIJD. Zaterdagavond vond in het Volksgebouw aan dc Heerengracht de uitreiking plaats van de prijzen, behaald in den bloembollen-kweek- wedstrijd van den Leidschen Bond van Volks- tiündersvereenigingen. Na een kort openings woord van den heer J. v. d. Berg, waarin deze o.a. verschillende zustervereenigingen welkom heette, werd de film, „Zeg het met bloemen", vervaardigd door het Haarlemsch Bloembollen genootschap vertoond. De heer H. Jonker reikte tot slot de prijzen uit aan de volgende deelnemers: Groep A. (3 glazen of potten), le prijs en wisselplaquette M. v. d. Lelie, 2e W. J. v. d. Berg, 3e Zaalberg en M. J. van Houten, 4e Uitendaal, 5e J. v. d. Berg, Piket en J. Zon- Zonneveld. Groep C (1 glas of pot) 3e prijzen aan H. G. van Houten, J. J. Zonne veld, J. v. d. Reyden en T. Tegelaar. In de klasse B, voor inzenders van twee glazen of potten, werden geen prijzen beschik baar gesteld. De prijzen bestonden uit gebruiks voorwerpen, uitgeloofd o.a. door verschillende vereenigingen. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over boerderijenbouw. Zaterdag hield de V. v. M. een bijeenkomst in het Kamerlingh Onnes Laboratorium, waar de architect J. Jans heeft gesproken over „Oude en nieuwe boerderijbouw". Aan de hand van een serie prachtige lan taarnplaatjes werd een tocht gemaakt door alle provinciën, waarbij verschillende boerderijen typen werden besproken. Hierbij bleek dat in den boerderijenbouw de streekeigen bouwtrant een groote rol speelt. Hoe verschilt b.v. de Noord-Hollandsche boerderij met die uit Dren te, zoowel wat betreft de inrichting als het uiterllijk. Bij alle typen valt echter de eenvoud van vorm op, terwijl de verhouding van ramen, deu ren en de manier waarop deze in de gevels zijn geplaatst, veelal verrassend mooi is. Ook de tegenwoordige architecten houden bij het ontwerpen van hun plannen veelal reke ning met wat men in vroegere tijden tot stand bracht en helpen hierdoor instand houden het geen door eeuwenlange ervaringen werd ver kregen. Merkwaardig is hoe vroeger door eenvoudige vaklieden zeer fraaie resultaten werden be reikt, veelal het gevolg van een eenvoudige en rustige vormgeving, doch ook door een goede materiaal- en kleurkeuze. De moderne archi tect moet hiervan een jarenlange studie maken. Na de pauze liet spr. een serie opmetingen zien, welke door hem en andere architecten werden gemaakt, waardoor vooral de construc tie van de boerderijen duidelijk naar voren kwam. Met een aantal plaatjes van eenige moderne boerderijen, die het bewijs leverden dat ook heden goede resultaten worden bereikt, besloot spr. zijn lezing, welke met groote aandacht werd gevolgd. MODESCHOUW VAN DE FIRMA GERZON. (Van onze eigen medewerkster) Vrijdagmiddag hield de fa. Gerzon een zeer geslaagde modeschouw in het Savoy-restaurtnt hier ter stede, waar het in grooten getale op gekomen damespubliek tallooze orlgineele voorjaars- en zomermodellen werden getoond. Een sympathieke inleidster, die gedurende de schouw ook de diverse modellen toelichtte, wees met een enkel woord op de tegenwoordige om standigheden in verband met de mode en deelde daarbij o.m. mede, dat de fa. Gerzon ook steeds gaarne bereid is bij verandering van oude mo dellen te adviseeren. Wat werd er gebracht? Begonnen werd met mantelcostuums, favoriet als steeds, het jasje thans bijzonder lang en de rug dikwijls een weinig blousend en met mantels, waarbij het zeer ruim in den rug vallende model iets nieuws is. Grijs blijft een zeer geliefde kleur, terwijl zwart en donkerblauw zich handhaafden vocaal in het gekleede genre, vaak met fraaie bontgarneering. Nieuw is ook de geaccentueerde heuplijn, waaraan zich alleen het zeer slanke type mag wagen. Hierop volgden de eenvoudige zomerjurkjes, waarin ontelbare charmante modellen getoond werden, zoowel in effen, bedrukt, als een verwerking van 2 of 3 kleuren. Aardig waren de daarbij gedragen sandalen met houten zolen, waaraan banden van het goed van de Jurk be vestigd waren; een heerlijke, luchtige zomer- dracht. Na een intermezzo, dat bestond uit een scène aan de schoonheidsbar, waar een specialiste adviezen gaf over „glimneuzen" en dergelijke euvelen, volgden de gekleedere Jurken; tallooze chique modellen voor verschillende leeftijden en figuren passeerden de revue, veel in natuur zijde met aardige vondsten in den vorm van schootjes, draperieën, opgelegde bloemmotie ven, e.d. Ter afwisseling werden vervolgens eenige bontmantels in betaalbare en onbetaalbare soorten vertoond, waarop als slot de avond toiletten volgden, eenige fraaie exemplaren, waarvan wij hier alleen de orlgineele vondst noemen van de middag jurk met cape in grijs en bruin, die in een avondjurk te veranderen is door de cape om de heupen te bevestigen. Een aardige attractie vormden de historische costuums in de diverse genres uit de vorige eeuw. die tusschen de andere modellen door werden vertoond. Een hartelijk applaus aan het slot toonde de waardeecing voor dezen middag. DE NIEUWE VERORDENINGEN. Sedert de inwerkingtreding van de nieuwe verordeningen ter bestrijding van de criminali teit onder de jeugd heeft de politie voortdu rend controle op de naleving dezer bepalingen uitgeoefend. Dat dit allerminst overbodig is. blijkt wel uit het feit, dat alleen gisteren te dezer zake 12 processen-verbaal werden opge maakt. n.l. zes wegens het deelnemen aan de z.g.n. pantoffelparade op den Stationsweg en Steenstraat en zes wegens het zich na 8 uur op den openbaren weg bevinden zonder het ge leide van een der ouders of een bevoegden meerderjarige. De :u eersten aanleg genoemde overtreders zijn eenige uren vastgehouden in het politieposthuis aan de Steenstraat, de tweede groep allen meisjes beneden de 18 jaar zijn door de politie aan haar ouders overgegeven. NOGMAALS: PAST OP UW FIETS! Sedert Zaterdagmiddag hebben zich by de politie wederom zeven personen vervoegd met de klacht, dat hun rijwiel was ontvreemd. Hieruit blijkt voor de zooveelste maal de Het politiek weekpraatje. dat Max Blokzyi schap, dat Quezon op het eiland Ilo is vermoord hedenavond van 19.15—19.30 voor den zender noodzaak om fietsen van een deuedeliik slof op bevel van generaal MacArthur, toen hij v,<v Hilversum 2 zal houden is getiteld: „We wor- te voorzien en ze in geen geval onbeheerd te gerde met dezen naar Australië te gaan. den pro-Nederlandsch". laten staan.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1