Binnenland Donderdag 19 Maarf 1942, iWH umm 'v Duifschers gelieven hiervan kennis Ie nemen Nederlandsch Instituut voor Volkshuishoudkundig onderzoek Neem 'n AKKERTJE Burgerlijke Standen Omstreken Burgerlijke Standen Rijnstreek AGENDA SPORT Parencompetitie „De Sleutels" JOJN/T IN (ETTEREN, FEUILLETON De vrees voor den afgrond Winter in de Oekraïne. 's Nachts is alles met een laagje rijp bedekt en het landschap is als in een sprookje veranderd Toch verbergt het niet de armzaligheid der hutten en de onverzorgdheid der straten. Transatlantic-Recla-PJC. Mittelstaedt) De eerste open tramwagens zijn door de H. T. M. in gebruik genomen. (Polygoon-Meyer) Een goede raadwelke niet duur is. (Sohlmmelpenningh-Smit) De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de registratie van Duitschers, waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats be voegde registratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze ver plichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwij zing naar de bij de verordening bedreigde straf fen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of mondeling bij de bureaux van de politieofficieren bij de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle gevallen waarin personen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duitsche afstamming zijn, in twijfel verkeeren met betrekking tot hun na tionaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ont vangen bericht van een officieele instantie, vol gens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aan melding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Su- deten-Duitschers en voor Volks-Duitschers uit de Oostgebieden. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minder jarigen is de opvoeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van de zen tweeden aanmeldingstermijn verantwoorde lijk. Gez, RAUTER, SS-.Gruppenfülirer und General- leutnant der Polizei. 1 SEPTEMBER INVOERING VAN HET ACHTSTE LEERJAAR. t Een commissie van voorbereiding. De secretaris-generaal van opvoeding, kul- tuurbescherming en wetenschappen, heeft een commissie Ingesteld, aan welke is opgedragen te onderzoeken: a. welke maatregelen dienen te worden ge troffen in verband met de invoering 1 Sep tember 1942 van het achtste leerjaar aan de school voor gewoon lager onderwijs; b. hoe het onderwijs in het zevende en acht ste leerjaar kan worden ingericht, opdat kan worden verwacht, dat de resultaten er van zoo bevredigend mogelijk zullen zijn en den leer ling zoo goed mogelijk zullen voorbereiden voor zijn taak in de volksgemeenschap. Het uitbrengen van rapport omtrent de uit komsten van dit onderzoek en het voorstellen van eventueel wenschelijk geachte maatregelen behooren tot de speciale taak van de commissie. Tot voorzitter is, volgens de N.R.Crt. benoemd de heer L. Welling, hoofdinspecteur L.O. in de derde hoofdinspectie, en behalve de heeren P. Tazlaar, B. G. Palland en W. Terpstra. resp. inspecteur L.O. in de inspectie Amsterdam, schoolopziener in de inspectie Amsterdam en gemeentelijk inspecteur Van het onderwijs te Utrecht, hebben vertegenwoordigers van het Algemeen Ned. Onderwijzers Verbond, den Bond van Ned. Onderwijzers, de Prot. Chr. On derwijzersorganisatie, de RX, Onderwijzersor ganisatie en het Instituut voor individueel on-, derwijs in de commissie zitting. Uit de aan de commissie verstrekte opdracht blijkt, dat de definitieve datum, waarop aan de scholen voor gewoon lager onderwijs het leerplan met een achtste leerjaar zal moeten worden uitgebreid, op 1 September 1942 is ge steld. KINDEREN DIE GEEN SPROOKJE KENNEN. Twee kinderen, spelend in een der straten van een door de Duitsche troepen bezette Sovjet stad hebben het den Nederlandschen oorlogs radioverslaggever verteld: zij kennen geen sprookjes, zij kenden geen vreugd, zelfs wisten ze niet wat droomen was Zoo heeft dit bolsjewistische systeem van onmenschelijkheid zijn stempel op het arme volk gedrukt. Daar is in het Oosten veel werk te verrichten, ook voor de Nederlandsche ambulance. Steunt daarom deze Nederlandsche hulpexpe ditie en stort uw bijdragen op girorekening 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. Zooals onlangs reeds in persberichten werd aangeduid, is door den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart te Den Haag opgericht het „Ne- derlandsch Instituut voor Volkshuishoudkundig Onderzoek". Het doel dezer stichting is het ver richten van onderzoekingen op het gebied der Nederlandsche volkshuishouding. Het bestuur over de stichting wordt uitgeoefend door een curatorium, waarvan door den Rijkscommissaris als leden zijn benoemd: Geheimrat prof. dr. Ernst Wagemann, president van het „Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung", voorzitter, alsmede de heeren F. B. J. Gips, directeur der Utrechtsche Asfaltfabriek en van Gip's Hout handel, lid der organisatie-commissie (commis sie Woltersom te 's-Gravenhage), D. Koudijs, voorzitter van de bedrijfsgroep „levensmiddelen industrie te 's-Gravenhage, dr. L. P. Krantz, fir mant der Lakenfabriek Krantz en Zonen te Lei den, lid der commissie Woltersom, de oud minister van landbouw, dr. F. E. Posthuma, generaal-adviseur van den Nederlandschen Land stand te 's-Gravenhage, mr. J. Robertson, direc teur-secretaris der Nederlandsche Bank te Am sterdam. Mr. dr. H. J. von Brucken-Fock, voor heen leider van het bureau van den raad voor volkshuishouding der N.SJB. en voormalig hoofd redacteur van het tijdschrift „De Nederlandsche Volkshuishouding" te 's-Gravenhage, is door den president belast met de leiding van de loopende zaken van het instituut onder den titel van directeur. Mr. dr. H. J. von Brucken-Fock is door den Rijkscommissaris tevens benoemd tot lid van het curatorium, dat belast is met het bestuur van de stichting. Het doel van het instituut bestaat in het doen of in opdracht geven van economische onder zoekingen t.a.v. de Nederlandsche volkshuishou ding, hare tegenwoordige en toekomstige moge lijkheden, en haar toekomstige plaats in het kader der Europeesche volkeren-huishouding. Vooral met het oog op deze laatste taak is het instituut door de persoon van den internationaal bekenden en gewaardeerden president van het „Deutsches Institut für Wirtschaftforschung" (Institut für Konjunkturforschung) te Berlijn, prof. dr. Ernst Wagemann, nauw verbonden aan laatstbedoeld instituut, op gelijksoortige wijze als overeenkomstige Instituten in verschillende deelen van Duitschland en in nog andere landen van Europa. De wijze van totstandkoming van het Neder landsche instituut opent groote mogelijkheden voor een systematische verzameling, coördinee ring en verwerking van reeds bijeengebrachte statistische gegevens ter voorbereiding van de economische samenwerking der Europeesche, en met name der Germaansche volkeren in het ka der der geleide economie. Het instituut zal zoo doende zoowel voor regeering als bedrijfsleven een onmisbare vraagbaak en raadgever kunnen zijn waar het geldt de doorvoering der geleide economie, zoowel nationaal als continentaal ge zien. Het instituut zal in zijn taak worden terzijde gestaan door een commissie van advies, waarvan o.a. deel zullen lütmaken vertegenwoordigers van instellingen en instanties, die zich reeds op het gebied van het economische onderzoek bewegen, alsmede deskundigen op het gebied der econo- misch-onderzoekende journalistiek, zulks mede met het oog op de uitgave van het tijdschrift, dat als orgaan van het instituut eerlang zal ver schijnen. Het instituut hoopt binnenkort zijn werkzaam heden te kunnen aanvangen in het perceel Sophialaan 12 te 's-Gravenhage. Het voorloopig adres is: Nassaupleln 8, 's-Gravenhage, tele foon 115707. „OVER DRAAIEN GESPROKEN." Hedenavond, van 19.1519.30, spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 2. in de serie brandende kwesties over „Over draaien gesproken.". HET ONTSLAG VAN WETHOUDER BUURMAN TE DEN HAAG. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft met ingang van 19 Februari jJL den heer L. Buurman, wethouder voor sociale zaken te Den Haag. uit zijn ambt ontslagen. In aansluiting hieraan kan worden medege deeld, dat de wethouder mr. dr. S. de vries Czn., voorloopig diens werkzaamheden zal waarnemen en dat aan dezen is toegevoegd de heer P. Kuiper, die tot dusver belast was met de leiding van den socialen dienst van de Haag- sche politie. De heer P. Kuiper is met ingang van 1 Maart JJ. benoemd tot hoofdcommies in algemeenen dienst bij de gemeente-secretarie en onder de rechtstreeksche leiding van ge noemden wethouder belast met alle werkzaam heden, welke de bevordering van de verzorging der sociale belangen van de gemeente dienen. Hij ls daarbij in het kader van door den voor noemden wethouder te stellen regelen gemach tigd, als zijn vertegenwoordiger op te treden. LANDBOUWWERKTUIGEN. Men zorge voor goed onderhoud. De rijkslandbouwconsulent, ij\ H. de Groot, schrijft ons: Eenigen tijd geleden is bekend gemaakt, dat voor het aankoopen van landbouwwerktuigen of onderdeelen daarvan aankoopvergunningen noo- dig zijn. De landbouwers, die een dergelijke ver gunning wenschen, dienen een formulier A in te vullen en dit naar den landbouwconsulent voor hun gebied te sturen: Het is blijkbaar nog niet voldoende bekend, ddt deze formulieren tegen den prijs van 5 cent per stuk bij de Kamers van Koophandel verkrijgbaar zijn. Op dit formulier moet tevens het district- en organisatienummer van den aanvrager worden vermeld. De land bouwers bullen in het algemeen goed doen de Contingentgewichten door de leveranciers te la ten invullen. Het heeft weinig zin om aanvragen in te stu ren voor kunstmeststrooiers, graanmaaiers, zelf- binders. maaimachines. diverse hooibouwwerk- tuigen, zaaimachines, landrollen, sproeimachines mestschudders, dorschmachines en stroopersen, daar hiervoor geen aankoopvergunningen zullen kunnen worden verstrekt, in het tweede kwar taal. De toewijzing voor andere werktuigen is zoo klein, dat alleen in de allernoodzakelijkste gevallen vergunningen zullen kunnen worden uitgereikt. Men vrage dus alleen aan als de aan schaffing werkelijk zeer dringend noodig is. Deze moeilijke positie op het gebied van de werktuigen maakt, dat ik nog eens de aandacht wil vestigen op het onderhoud van de werktui gen, Op verschillende bedrijven laat dit nog steeds veel te wenschen over. Bij goed onderhoud kan een. maohine een belangrijk langeren ge bruiksduur hebben. Zoodra eep werktuig tijdelijk buiten gebruik wordt gesteld, is het een eisch dat het goed wordt schoongemaakt en zoo noodig ingevet om roesten te voorkomen. Houten onder deelen worden eventueel met een of ander pre paraat behandeld om rotten tegen te gaan. Het spreekt wel vanzelf, dat de werktuigen goed moeten worden opgeborgen en niet buiten in regen en wind moeten blijven staan, zooals nogal eens het geval is. Wanneer onderdeelen gerepa reerd moeten worden, is het van belang, dat spoedig te laten doen. Vaak stelt men het uit en moet het nog gebeuren, als de machine weer gebruikt zal worden. Maar dan komt het voor, dat de smid of de timmerman het druk heeft en men langen tijd moet wachten. Het gevolg is, dat de werkzaamheden niet op het juiste tijd stip kunnen worden mtgevoerd. Men verzuime dan ook niet de werktuigen, indien ze niet ge heel gereed voor het gebruik werden opgeborgen, tijdig ter reparatie te brengen. Vooral nu ook verschillende onderdeelen alleen met een aan koopvergunning kunnen worden verkregen, is dit van belang, want men moet rekenen, dat er nogal wat tijd verloren gaat. voordat men een aankoopvergunning in huis heeft, als zij ten minste verstrekt kan worden. VEEL GELD GEVRAAGD. Ja. zonder blikken of blozen vragen wij u veel geld en niet eenmaal, maar geregeld! Wij hebben namelijk veel geld noodig om ge regeld veel pakketten te kunnen zenden aan onze vrijwilligers in het Oosten. Duizenden pakketten met sigaretten, sigaren, tabak, boeken, tijdschriften, kranten en even vee verjaardagspakketten moeten en zullen aan onze mannen verzonden worden. Het is toch niet meer dan een staaltje van onzen plicht dat wij onzen strijders met deze pakketten bewijzen dat het thuisfront hen niet vergeet. Veel geld hebben wij daarvoor noodig en daarom vragen wij u veel geld te storten op girorekening 432100 t.n. verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Ne derland" te 's-Gravenhage. MIJNWERKERS MOETEN EEN ZONDAG PER MAAND DOORWERKEN. Op alle Limburgsche mijnen hebben de directies de volgende bekendmaking aangeplakt: „Wegens den in ons land heerschenden kolen- nood en het daarmede samenhangende gebrek aan stikstofmeststoffen, welke noodig zijn voor de voedselvoorziening zal voortaan op alle Limburgsche mijnen één Zondag in de maand moeten worden gewerkt. Voor de eerste maal zal dit geschieden op Zondag 22 Maart a.s. Op dien dag zal ondergronds gewerkt worden als op werkdagen. Bovengronds zullen alleen de arbei ders moeten opkomen, jwier aanwezigheid nood zakelijk is. Zij zullen daarom tijdig door opzich ters worden ingelicht. Wegblijven van het werk, zonder geldige reden van verhindering, zal als willekeurig verzuim worden aangemerkt. Aan allen, die den Zondagsdienst verrichten, zal in de collectieve arbeidsovereenkomst een vastgelegde vergoeding voor overwerk van 100 pet. worden betaald. Zij zullen bovendien na afloop van de maand Maart extra bonnen ontvangen voor duizend gram brood en driehonderd gram vleesch voor den ondérgrondschen arbeid en voor vijfhonderd gram brood en 150 gram vleesch voor den bovengrondschen arbeid, onder voorwaarde evenwel, dat zü van heden af tot het einde dezer maand zich van willekeurig Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. De Nederlandsche Pijnstillen verzuim onthouden. Voor de volgende maanden zullen aan hen, die den Zondag hebben gewerkt, extra bonnen worden verstrekt voor het dubbele van de genoemde hoeveelheden; derhalve voor 2000 gram brood en 600 gram vleesch voor den ondergrondschen arbeid en voor 1000 gram brood en 300 gram vleesch voor den bovengrondschen arbeid, onder voorwaarde, dat in de betrokken maand geen enkele dienst willekeurig is ver zuimd. LUITENANT GENERAAL G. B. NOOTHOVEN VAN GOOR OVERLEDEN. Het ANP. meldt uit Londen: Na een blin dedarmoperatie is in Engeland overleden lui tenant generaal G. B. Noothoven van Goor. Generaal .Noothoven van Goor was 30 Ja nuari 1874 ie Gouda geboren. Tot 1923 was hij officier in actieven dienst, daarna werd hij re serve-officier. Bij den aanval op Nederland was hij leider van een militaire missie te Brussel. DUITSCHE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN MOETEN BIJ VERLOF ZIJN INGELEVERD. Anders worden hier geen andere verstrekt. Ofschoon de in Duitschland werkende arbei ders vóór hun vertrek derwaarts en ook op het tijdstip, waarop zij met verlof naar Nederland terugkeeren door de daarvoor aangewezen in stanties gewaarschuwd worden, dat zij bij hun terugkomst in Nederland in het bezit moeten zijn van een verklaring waaruit blijkt, dat zy hun Duitsche distributiebescheiden hebben in geleverd (Abmeldebescheinigung) komt het nochtans herhaaldelijk voor, dat dit voorschrift door de belanghebbenden niet in acht wordt genomen. Daardoor kunnen zij dan niet in aan merking worden gebracht voor een verstrekking van Nederlandsche levensmiddellenbonnen gedu rende den hier te lande doorgebrachten verlof tijd. Teneinde den betrokkenen dit ernstig onge rief te besparen wordt nogmaals met nadruk in overweging gegeven ten deze niet in verzuim te blijven. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage, mr. A. E. van Eerde, wonende te 's-Gravenhage. Verder tot griffier bij het kantongerecht te Zaandam, mr. O. F. Klokke, waarnemend griffier bij het kanton gerecht te Zaandam, tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, mr. M. S. van Oosten, thans amb tenaar van het openbaarministerie bij de kan tongerechten in het arrondissement Leeuwar den: tot griffier van de arrondissements-recht bank te Assen, mr. W. R. Rosingh, thans grif fier bij het kantongerecht te Zutphen; tot sub stituut-griffier bij het kantongerecht te Den Haag, mr. A. F. Hoorweg, waarnemend griffier bij het kantongerecht te Den Haag; tot substi tuut-griffier bij den Hoogen raad der Neder landen te Den Haag, mr. M. J. C. Reijers. waarnemend griffier bij het kantongerecht te Den Haag. Benoemd is tot notaris binnen het arron dissement Amsterdam, ter standplaats Amster dam, mr. W. R. de Jong, candidaat-notaris te Amsterdam (vacvJBahlmann). Sassenheira Geboren: Dlederlk Marius. z. van B. D. D. M Kapteiln en M. J. Arentshorst Hendrik Jacob, z. "an D. van der Helden en M. Zwaan. Overleden: A. M. van der Poel. 68 J. J. M. J. Tromp. 86 J.. weduwe van A. Ravenhorst C. C. Kennik. 80 J. weduwe van H. Lilcklama P. van der Slot, 89 J. /Viphen a. d. RiJn Geboren: Gerrit, z. v. M. v. d. Akker en Grietje Verduijn. Overleden: T. Ryken, 69 J., wedr. van M. A. Hoefnagel Elizabeth van Vliet, 71 J.. wed. van G. Klarenbeek. In Noord-Holland - is men in de waren huizen begonnen met het poten van de vroege aardappelen. Een kijkje in een kas te Abbekerk. (Polygoon-Kuiper) HEDEN. Prediker: Spr. ds. E. van Dijk van Den Haag. 3 en 7 uur nam. Stadszaal: Ex Animo „Mattheus Passion", 7 uur nam. Zaterdag. Muziekschool Mij. voor Toonkunst: Concert van Kamermuziek, 3 uur nam. De avonds-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Maart 20 uur tot Zaterdag 21 Maart 8 uur door de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooi gracht 48. TeL 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek voormalig Wilhelminapark 8. Tel. 26274. BRIDGE. De uitslag van den vierden wedstrijd luidt als volgt: Hoofdklasse (zwart): 1. Blesotv. Wlngen, 82 pnt. (totaal 267 nummer 6); 2. v. Helvert—do Haas 771/2 (287^—1); 3. v. vVelzen—Verboog Jr. 701/. (2541/.6): 4. v. d. StokVerboog Sr. 69 (250 —9): 5. Hlns—Reekers 64 (2614); 6/7. Gleskens v Tuijn 63% (2501/2—8); 6/7. Vrijenkoek—Cas- telljn 63% (2537): 8. KuyperKuyt 63 (270 3); 9, Thoolen—Gans 61 (235%^-13): 10. Aukes Stikkelman 60% (237%—11); 11. Laken—Star 57 (2722); 12. BroekmanBork 55% (21414)- 13. Hr. en mevr. v. Wlngen 50% (249~%10)- 14. Keesom—v. Ommen 44% (23612). Eerste klasse (rood): 1/2. Mevr. Verboogv. d. ploeg 46% (185—2); 1/2. Bonte—Prins 46% (186 1); 3. dames Rijnbendev. d. Ploeg 44 (165 8); 4. Wakka—Wlnssor 43% (140%—10); 5. v. d. StaayVogelenzang 42% (1527/8); 6. Gebr. Oudshoorn 41% (152—7/8); 7. W(jnnobel—v. Delft 39 (1604); 8. Pamontjak—Ihnoe 38% (152%— 6); 9. Slebosmevr. v. Dijk 32% (147%9)- 10. heer en mevr. Staal 25% (159%—5) Eerste klasse (roodwit): l. mevr. Vrijenhoak partner 48 (1732); 2. v. Noort—Verpoorten 46 (1741); 3. mevr. VisserBlesot Jr. 43% (149% 9); 4. Spits—Wlnla 41 ,.55%—7); 5/67 Bleuzé— Eichhorn 40 (164%5); 5/6. KuenenNieuwen - hoven 40 (170%--3,; 7. dames BleuzéEichhorn 38% (154%8); 8. dames Bossev. I. Schenau 38 (1674); 9, de Graafv. Egmond 37 (159% 6); 10. mej. MontanusMontanus 28 (13210). In den totaalstand van de le klasse (rood) ls na controle een kleine correctie aangebracht. Do uitslag van de klassen 2 en 3 zal morgenavond gepubliceerd worden. ATHLETIEK. VELDLOOPKAMPIOENSCHAP Z.-HOLLAND. Aan den Zondag te Rotterdam te houden wedstrijd om het veldloopkampioenschap van Zuid-Holland neemt „Holland" met de navol gende loopers deel: Van Bakel, Fuchs, Knop- perts, Mooyman, Slijkhuis en Stuivenberg. De 3 eerst binnenkomende loopers van elke vereenlging komen tevens voor het clubkam pioenschap in aanmerking. PAUL VAN KEMPEN IN ITALIË. De Nederlander, oud-Leidenaar, Paul van Kempen, die tnans dirigent is van de Staats- opera te Berlijn, heeft eenige concerten gegeven in Italië, waar zijn succes zeer groot was. Het programma, dat hij tot uitvoering bracht, om vatte slechts drie klassieke stukken: n.l. de ouverture tot Rossini's „Wilhelm Teil", de „Un- vollendete" van Schubert en de 7de symphonie van Beethoven. Maar zijn weergave werd door het publiek enthousiast ontvangen en ook de pers die getuigt van van Kempen's persoonlijk heid, neemt aan die huldebetuiging uitvoerig deel. door MIGNON G. EBERHARDT (39 De tweede maal was zoowat een week later; midden Juni. Paul is er toen niet geweest niet hier in huls tenminste. Ik heb hem nog niet over dien datum ondervraagd; volgens Juf frouw Lucle moet het den achttiende Juni ge weest zijn. Verder waren er al de anderen. De bedienden behalve Jonas zijn later ont slagen en door de tegenwoordige vervangen. De oude bedienden gingen naar Parijs terug en worden nu opgespoord om verhoord te worden. Maar ik betwijfel of we er iets wijzer van wor den; van de tegenwoordigen ben ik evenmin iets te weten gekomen. Het is haast onmogelijk, je later nog van die gewone dagelijksche din gen te herinneren; welk eten er op een bepaal den dag werd gegeten en zoo. De derde aanval was ongeveer twee weken geleden. Juffrouw Lucle liet toen. nogal tegen Diane' advies, een dokter uit Parijs komen en stond er natuurlijk op, den man alleen te spreken. Hij nam een tweeden dokter in consult. Juffrouw Lucie zei, dat u het rapport gelezen hebt. ja. Dat kreeg ze ongeveer een week geleden. Zij dacht er over na en besloot toen, u te schrijven. Ja. Zij schreef eerst en telefoneerde daarna. Hij dacht een oogenblik na. Mag ik dien brief eens zien? Ik heb hem ln Parijs gelaten. Maar er stond niets in over vergif. Zij vroeg me alleen, te komen. zy zei niet waarom. Wanneer beeft ze u dan over arsenicum verteld? Den avond, dat lk kwam. Dinsdagavond. Juffrouw Jeanne, hde lang was het tot vorigen Dinsdag geleden, dat u Richard Lemain niet gezien had? Zij slaagde er ln, heel gewoon te zeggen: Drie Jaar. Sinds zijn Ja, sinds hy met Eve getrouwd was. Het bleef even stil. Toen vroeg hij: Was dat opzettelijk? Niet precies. Dat wil zeggen: Richard was vóór dezen zomer nooit thuis geweest, behalve voor enkele korte bezoekjes. Hebt u al dien tijd niets van hem gehoord? Nee. Hij was met Eve getrouwd. Er was nooit iets tusschen ons geweest. Totdat u hem weer terugzag? Dinsdag avond? zy zag in, dat het nutteloos was het ant woord te ontwyken. Ja. Hij zat weer een oogenblik met zy*n potlood te spelen, We hebben getracht, wat meer over haar te weten te komen. Juffrouw Lucie en juffrouw Diane gaven me een paar adressen plaatsen, waar ze gewoond had, menschen die misschien iets over haar konden vertellen. Te weinig, voegde hy er vrij vinnig aan toe. zy schijnen al een heelen tyd gescheiden geleefd té hebben Richard en Eve Lemain. Hij zat? overal, waar hy een vllegersbaantje kon kry- gen. Eve leefde blijkbaar haar eigen leven. Hij schijnt er wel in geslaagd te zUn, -haar ge noeg geld te geven om behooriyk te leven en te trekken waarheen ze wilde. Voor zoover we kunnen nagaan, nam zy het er behooriyk van en trok zich van zyn omstandigheden weinig aan. Ik denk niet, dat Juffrouw Lucle het soort kennissen van haar zou apprecleeren, maar naar de berichten'; die ik gekregen heb, deed ze toch geen dingen, die het licht niet kunnen verdra gen. Ze hield den schyn op en lk geloof ook wel, dat ze inderdaad fatsoeniyk bleef. We hebben tot dusver dan ook niemand kunnen vinden die een speciale grief tegen haar had. Ik denk, dat als ze werkelijk in het een of andere vuile zaak je betrokken was geweest, we er nu toch wel van gehoord moesten hebben. Ze heeft een heelen tyd by een nicht gelogeerd; die heb lk opgebeld, maar die kon me ook al niets ver tellen. Hy zuchtte en legde het potlood, waarmee hy had zitten spelen, weer neer. U ziet dus wel: hoe meer we met ons onderzoek vorderen, hoe- meer alles op Auvillac terugwijst. De eenige, die een motief voor den moord heeft is Richard Lemain. En u. zy stond u in den weg. Het was nutteloos het te ontkennen. Jeanne zei: Maar het arsenicum dan? Dat bewijst toch, dat er nog Iets anders is iets, dat niets met Richard en my te maken heeft. O Ja, het arsenicum. Waarom denkt u, dat de zelfde persoon die Evc vermoorde, ook trachtte Lucie te vergiftigen? Het is moeilijk te gelooven, dat er hier in onze omgeving twee moordenaars tegelijk zou den zyn Of beter twee menschen met moord plannen. Waarschijnlijkheidsrekening, hè? Nou, ik heb nog nooit gehoord, dat dat werkeiyk iets bewees. Hy zat haar een oogenblik met raadsel- achtigen blik op te nemen. Maar toch, be- wyzen stevige keiharde bewijzen vinger afdrukken en zoo zyn er niet. We hebben van alle mogeiyke dingen ln het huisje vinger afdrukken genomen en we hebben enkel die van Richard Lemain gevonden behalve juist op de glazen, die op tafel stonden. Daar was heele- maal niets op te vinden. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2