DONDERDAG 19 MAART 1942 No. 25146 Japansche vorderingen Verduisteren: 83ste jaargang Aan diverse fronten De benoeming van generaal Mc Arthur Oproep van Göring aan de boeren Zelfbestuur in Litauen Letland en Estland De strijd in het Oosten Uit Engeland Het proces te Riom 19.50 uur 7.45 uur V. Bekendmaking Verspreide berichten Stabilisatie van het renteniveau STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Gemengd Nieuws LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 2§04l (2 liinen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorsfc, Leiden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. De Japansche strijdkrachten, die 12 Maart waren geland aan de Noordoostkust van Sumatra hebben in zes dagen tijds 500 km. afgelegd en op 18 Maart de belangrijke stad Padang bereikt. De op de Philippijnen opereerende Japansche troepen, die 27 Februari op het eiland Mindoro zijn geland, hebben het steunpunt San José in het Zuiden van Mindoro bezet en het aldaar ge legen vliegveld veroverd. In frontberichten wordt gemeld, dat de Japan sche strijdkrachten op het eiland Timor op 12 Maart haar operaties hebben voltooid met be ëindiging van de actie tegen de resten der ge allieerde troepen, die in den Westelijken sector der hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilli, bescherming hadden gezocht. (D.N.B.) JAPANNERS IN ACTIE OP JAVA. Met betrekking tot den toestand op Java zijn to Tokio berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat door de Japansche militaire autoriteiten alles wordt gedaan om het leven aldaar weer in normale banen te leiden. Overal is de bevolking voor zoover zij tijdens de krijgsoperaties de ste den en dorpen had verlaten, aangespoord om terug te keeren. De winkels zijn voor het groot ste deel heropend. Ook het verkeer is hervat. Naar verder wordt gemeld, zijn intusschen de Engelsche, Amerikaansche, Chineesche en Ne- derlandsche banken door de Japansche autori teiten overgenomen. De Chineezen op Java zijn door het Japansche militaire bestuur gewaar schuwd voor anti-Japansche activiteit. Te Ba tavia is voor de Chineezen een massa-bijeen komst gehouden, waarin tot samenwerking met Japan voor den opbouw van Groot Oost-Azië werd besloten. Tevens hebben de Japansche mi litaire autoriteiten den Chineezen, die zooals be kend, een aanzienlijk deel uitmaken van de Nederlandsch-Indische bevolking, bescherming toegezegd evenals het recht om verder m den handel werkzaam te blijven. In de omgeving van Soerabaja zijn de Japan sche troepen evenals in de overige petroleum- gebieden, ijverig bezig met het blusschen van petroleumbranden en met het weer in bedrijf stellen van vernielde installaties. Voor de gebieden in Oost-Java hebben de Ja pansche autoriteiten een plan uitgewerkt voor een snellen wederopbouw. Japansche strijdkrachten hebben 163 Japan sche burgers bevrijd uit een interneeringskamp nabij Tjilatjap. Met ingang van middernacht 19 op 20 Maart zullen in Oost-Java, met inbegrip van Soerabaja de klokken gelijkgezet worden met die van Tokio. Op het oogenblik is de tijd in Soerabaja lVs uur ten achter bij Tokio. (Domei). BENOEMINGEN. Luitenant-generaal George H. Brett, die het bevel voerde over de Amerikaansche troepen in Australië, is volgens den Britschen nieuwsdienst tot plaatsvervangend opperbevelhebber in het Zuid-Westen van den Stillen Oceaan en tevens tot commandant der luchtstrijdkrachten be noemd. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft generaal Sir Henry Pownall het bevel op zich genomen over de Britsche strijdkrachten op Ceylon. (A.N.P.) Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: De Australische minister-president Curtln heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Canberra meldt, meegedeeld, dat de benoeming van Mac Arthur tot opperbevelhebber in Australië een gevolg is geweest van een ver zoek der Australische regeering en dat Chur chill hiervan in kennis is gesteld. De benoeming van Mac Arthur wordt in officieele kringen te Canberra, naar Reuter verder meldt, gelijk gesteld met een aanvaar den van de onlangs door Australië en Nieuw- Zeeland ingediende voorstellen met betrekking tot de strategie in den Stillen Oceaan. Vooral wordt door de Australische regeering ernaar gestreefd om den. toekomstigen zetel van den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan van Londen naar Washington verplaatst te krijgen, omdat men het onpractlsch vindt, in Londen zittin gen te houden, terwijl de gevechten in het ge bied van den Stillen Oceaan hoofdzakelijk door Australië en de Vereenigde Staten in nauwe samenwerking met elkaar worden gevoerd. Het A.NP. meldt uit Berlijn: De benoeming van maarschalk Mac Arthur tot opperbevelhebber der gezamenlijke geal lieerde strijdkrachten in den Zuid-Westelijken Pacific taat het trekken van verschillende con clusies toe, zoo meent men hier in deskundige kringen. Vooreerst en voornamelijk wel deze, dat het dus in Australië alweer om een defen sieven krijg zal gaan, vermits Mac Arthur zich vooral naam gemaakt heeft door zijn verdedi ging van het schiereiland Bataan bij Manilla. Het roepen om een offensief in Anglo-Ameri- kaansche kringen heeft dus geen gehoor gevon den. Te oordeelen naar het potentieel van Australië en daartegenover de aanvalssterkte der Japanners blijft den Australiërs ook niet veel anders over, meent men, en Mac Arthur's lot zal wel zijn om alweer ergens op het Austra lische continent een klein plekje te verdedigen, gelijk dat op Luzon is gebeurd. Voorts wijst men er op, dat Wavell's over plaatsing naar Britsch-Indië dus wel degelijk een degradatie was. daar zijn functie thans her leefd is en eenvoudig door een ander bezet. Dat deze benoeming van Mac Arthur juist op ver zoek van Australië is geschied, maakt de ver nedering voor Wavell en voor geheel Engeland des te grooter. De nadere mededeeling uit Washington, dat Roosevelt reeds drie weken geleden de benoe ming aan Mac Arthur gaf, maakt thans eerst recht de gebeurtenissen op Java duidelijk. Wa vell ging niet heen, „omdat de verbinding tus- schen Australië en Indië toch verbroken was" en er dus van een eenlieidscommando geen sprake meer kon zijn, doch eenvoudig, omdat men Wavell's optreden als opperbevelhebber mislukt achtte en reeds^zijn opvolger aangewe zen had. Het door Mac Arthur geèischte uitstel voor het nemen van toebereidingen alleen gaf Wavell gelegenheid zijn mooie rol te spelen. Het geheele gebeuren werpt, zoo meent men hier, een schel licht op den radeloozen toestand in de Anglo-Amerikaansche landen. Dit geeft men thans ook in Amerika toe. Ra dio New York berichtte Dinsdagavond, dat men elkander op straat aanhield, om het „groote nieuws" te vertellen. De sombere neerslachtig heid der laatste weken, zoo heet het verder let terlijk, maakte plaats voor hoop. De benoeming van generaal Brette tot plaats vervangend opperbevelhebber eveneens op voor stel van Australië, accentueert nog meer het ecarteeren van de Engelschen, het voorbijgaan tevens van den uit Singapore gevluchten Aus- tralischen generaal Gordon Bennett en in het algemeen het totaal overnemen van de leiding door Amerika. Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft in een oproep tot de Duitsche boeren hun namens het geheele Duitsche volk zijn dank uitgespro ken voor de geweldige volbrachte prestatie ter waarborging van de voedselpositie. Voorts riep de minister het boerenvolk op tot onvermoeiden arbeid, om dit jaar nog grootere prestaties te volbrengen. In de dringende be hoefte aan arbeidskrachten voor den landbouw zal worden voorzien door het betrekken van bruikbare hulparbeiders uit de bezette gebieden in het Oosten en door het inschakelen van vreemdelingen en krijgsgevangenen. Ook is er gezorgd voor het beschikbaarstellen van meststoffen en zaaigoed. Ook de aanvoer van vloeibare brandstof is ten guhste van den landbouw geregeld en bijzondere contingenten grondstoffen zijn verleend aan de industrie van landbouwwerktuigen, teneinde de vervaardiging van de benoodigde landbouwmachines te ver- hoogen. Uw arbeid, aldus minister Göring, is even be langrijk voor de beslissing van den oorlog als de strijd en overwinning van den Duitschen sol daat ginds tegenover den vijand. Vervult derhalve uw taak met volle toewijding en den grootsten ijver, opdat ook voor de toe komst de voeding van het Duitsche'volk is ge waarborgd. (D.N.B.) BELANGRIJK DECREET VAN MINISTER ROSENBERG. „De inheemsche bevolking van het bezette gebied in het Oosten heeft gedurende den strijd en de bezetting van het land zooveel bewijzen van haar goeden wil tot samen werking gegeven dat het toestaan van een verstrekkend zelfbestuur mogelijk is", aldus wordt gezegd in een decreet, door minister Rosenberg voor het Rijkscommissariaat „Oostland" uitgevaardigd. Door dit decreet wordt in de districten Litauen, Letland en Estland een nieuwe rege ling gegeven voor het bestuur met verantwoor delijke medewerking van de landelijke autoritei ten. De Duitsche leiding in de drie districten vormt een controleerend bestuur, terwijl de rechtstreeksche bestuurswerkzaamheid door de autoriteiten van het land zelf moet worden uit geoefend. Het Duitsche gezag en de politieke leiding ressorteeren onder den Rijksminister voor het bezette gebied in'het Oosten. Het landelijke bestuur wordt uitgeoefend door eigen, dus de Litausche, Letlandsche en Estland- sche organen en autoriteiten, welke worden be noemd of rechtstreeks door de Duitsche burger lijke autoriteiten of met haar toestemming. Door deze reorganisatie hebben de drie Bal- tische volken gelegenheid gekregen, daadwerke lijk mede te werken aan het vormen van hun bestaan. Bovendien hebben zij een verstrekken de verantwoordelijkheid gekregen. Het tot het bmtenland behoorende district Wit-Roethenië kon in deze regeling niet worden opgenomen, doordat hier, tengevolge van de langdurige bolsjewistische-heerschappij de voor waarden van organisatorischen en pcrsoneelen aard nog niet aanwezig zijn. Na de agrarische ordening beteekent dit decreet een nieuwe belangrijke stap op den weg naar de definitieve annuleering der bolsje wistische nalatenschap en de ontplooiing der krachten, die tot opbouw in het Oosten bereid zijn. (D.N.B.) Een belangwekkende erkenning van de wer kelijke verliezen der bolsjewieken is een schrij ven van den Sovjet-majoor Geranin van de 20e brigade aan den met hem bevrienden Sdv- jet-majoor Worokin van het 89ste regiment ti railleurs. dat dezer dagen in den centalen sector van het Oostelijk front met de papieren van een regimentsstaf werd buitgemaakt. Geranin schildert de moeilijke positie, waarin de bolsjewieken zich in dezen winterveldtocht bevinden. Het ontbreekt ons vooral aan de noodise wapens, zoo schrijft hij. Onze hoop is sinds maanden gericht op de grootscheeps aangekondigde hulp van Engeland en de Ver. Staten, maar tot dusver konden wij van de verwezenlijking dezer beloften niets be merken. Over de bolsjewistische verliezen schrijft Geranin: „Wij hebben tot dusver in het Sovjetleger op zijn minst vijf millioen gewonden en ongeveer evenveel dooden. Vier millioen gevangenen be vinden zich in handen der Duitschers. Als aanvulling op het weermachtsbericht ver neemt het D.N.B.Volgens *nededeelingen van bolsjewistische gevangenen, zijn de voortduren de zware bloedige verliezen van een vernieti gende uitwerking op den strijdlust van het Sovjetleger De gevallen van zelfverminking nemen toe. Achter het front bevinden zich geheele troepen van deserteurs. De Sovjeteenheden zijn gedeci meerd. oorlogsmoede en uitgeput. Ook de enorme voorraad menschen der Sov jet-Unie is niet onuitputtelijk. Kenmerkend is, dat de bolsjewieken thans aan het Noordelijke front zelfs matrozen van hun vloot gebruiken voor den strijd te land. waar zij een gemakke lijke prooi der aan den strijd gewende Finsche formaties zijn. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de plaatsvervangende minister-president, Attlee, heden in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de regeering - het raport heeft ontvangen van BELANGRIJKE UITEENZETTING OVER GEBRUIK VAN HET PANTSER EN STUKA-WAPEN. De 15e dag van het proces te Riom bracht opnieuw een belangwekkende uiteenzetting over het gebruik van het pantser- en Stuka-wapen, waarbij de beklaagde Daladier in zijn verdedi ging het gebrekkige inzicht laakte van den toen- maligen Franschen generalen staf. De in deze zitting opgeroepen getuige Mit- telhauser vestigde vervolgens de aandacht op de talrijke gebreken in de opleiding van de re serve en haar uitrusting en noemde vooral de kaders der reserves volkomen onvoldoende wat hoeveelheid en hoedanigheid betreft. Generaal Mittelhauser breidde zijn critiek ook uit tot de materiaalkwestie, waarbij hij wees op de z.g. afwezigheid van het lucht- en pantserwapen. Wat de' luchtmacht betreft, zoo moest gene raal Mittelhauser eveneens toegeven, dat men de opvatting over en het gebrek van Stuka's in den Franschen generalen staf volkomen bui ten beschouwing had gelaten. In dit verband maakte Mittelhauser belangwekkende opmerkin gen over het gebruik der Duitsche Stuka's in Vlaanderen en Noorwegen, waarover hij vol lof was. Enkel en alleen door het ingrijpen van de Duitsche Stuka's moest b.v. de Engelsche expe ditie naar Noorwegen wegens de enorme ver liezen, die de Britsche vloot leed, den aftocht blazen De technische verrassing, die de Stuka- bommenwerper heeft teweeggebracht, is de be slissende factor in dezen oorlog geweest. In het verdere verloop zijner verklaringen beschuldigde generaal Mittelhauser ook den vroegeren opperbevelhebber Gamelin, dat hij geen nauwkeurige instructies had gegeven voor de opleiding van troepen ter verdediging tegen aanvallen van pantserdivisies. De gelegenheid, die de voorzitter daarna den beklaagde en zijn verdediging gaf, om aan de getuigen de gewenschte vragen te stellen, ge bruikte Daladier om de bewering te uiten, dat de toestand bij de onderscheidene wapens niet zoo somber is geweest als generaal Mittelhauser had geschilderd. Vervolgens deed beklaagde het verwijt aan den vroegeren generalen staf, den bouw van Stuka-bommenwerpers van de hand te hebben gewezen. Hetzelfde verwijt richtte Daladier tot den Franschen generalen staf met betrekking tot het gebruik van het tankwapen. Tenslotte liet hij door generaal Mittelhauser bevestigen, dat voor deze kwestie van gebruik en opstelling van pantserdivisies het Fransche opperbevel verant woordelijk geweest is. Tijdens het tweede deel van de zitting beves tigden de generaals Francois en Requin de ver klaringen van de^tot nu toe verhoorde getui gen, waaruit, zooals bekend, de groote onvol komenheden in de uitrusting van luchtmacht en pantserstrijdkrachten is gebleken. Generaal Requin nam het in een lange uiteenzetting op voor den Franschen generalen staf. Hij zeide o.a., dat in den Franschen generalen staf de' kwestie van een aanval op den Westwall be handeld was gewordenen in de Maginotlinie ook practisch beproefd was. Deze offensieve taktiek was echter later toen de Westwall ver der was uitgebreid gewij=igd. Men was den oor log begonnen, zonder dat alle pantserdivisies „gereed" waren. Vervolgens wees generaal Re quin op zekere voorvallen onder de reservisten na de mobilisatie, die naar hij verklaarde hou ding en stemming van de troep ongunstig had den beïnvloed. Zoo was het gedeeltelijk tot kleine revoltes gekomen, waarbij door de reser visten anarchistische liederen waren aangehe ven. Ook was de communistische actie in het leger zeer levendig geweest. Het getuigenverhoor wordt heden voortgezet. (DN.D.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 9.01 uur en gaat onder te 22.41 uur. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van art. 3 der verorde ning no. 108/40 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) bene vens art. 4 eerste alinea, van verordening no. 3'40 over de uitoefening van de regeeringsbe- voegdheden in Nederland benoemd: den vee arts dr. W. P. C. Bos te Winterswijk tot burge meester van Winterswijk en den boer G. H. Claessen te Meleck-Herkenbosch tot burgemees ter van St. Odilienberg. den rechter van onderzoek Bucknell en zijn commissie over het ontsnappen van de drie Duitsche oorlogsschepen door het kanaal. Op een reeks vragen, die hierop gesteld wer den, verklaarde Attlee. dat hij geen nadere in lichtingen kon verstrekken, daar hij „daarmede Duitschland zou helpen." Om dezelfde redenen was het niet mogelijk het rapport te publiceeren. Attlee zeide echter verder, dat de algemeene conclusie in het on derzoek, afgezien van eenige punten, „geen be langrijk gebrek aan vooruitziende blik, samen werking of organisatie hebben doen blijken". Verscheidene leden van het Lagerhuis ver zochten dringend om meer inlichtingen, maar Attlee weigerde zijn verklaringen aan te vullen, Hij beloofde echter te zullen overleggen, of hij in een geheime zitting meer zou kunnen vertel len. Voorts neeft Attlee bevestigd, dat lord Bea- verbrook geen lid meer is van het oorlogskabinet en geen ministerrang meer bekleedt, doch uit sluitend onder Oliver Lyttelton werkt, die het oppertoezicht heeft op de productie. Lord Beaverbrook zal zich naar de Ver. Sta ten begeven, zoo verklaarde Attlee in het Lager huis voorts. Hij zal daar de „gelijkschakeling van de hulpbronnen der Geallieerden" op zich nemen en andere functies vervullen, die het oorlogskabinet hem van tijd tot tijd zal toever trouwen. Attlee verklaarde, dat waarschijnlijk later de taak van Beaverbrook aan een minister zal worden overgedragen, zoodat Beaverbrook dan de vrije hand zal hebben voor andere functies met betrekking tot de oorlogsinspanning van de Geallieerden. - (D.N.B.) DE ENGELSCHE BOMMEN OP TURKSCH GEBIED. Van officieele Britsche zijde is toegegeven, dat de aanval op Milas in het Westen van Anatolie door Britsche vliegtuigen bij vergissing is onder nomen. De Britsche ambassade heeft de Turk- sche regeering schadevergoeding aangeboden. De Turksche kustverdediging heeft, naar van Turksche zijde wordt vernomen, opdracht ge kregen, voortaan zonder waarschuwing het vuur te openen op elk niet-geïdentificeerd vliegtuig, dat de Turksche kust nadert en van welks komst men niet in kennis gesteld is. (A.N.P.) HET JODENVRAAGSTUK IN FRANKRIJK. De leider van het commissariaat-generaal voor Joodsche aangelegenheden in Frankrijk, de af gevaardigde Xavier Vallat, heeft in een bijeen komst te Nizza meegedeeld, dat het commissari aat in het eerste jaar van zijn bestaan 3.000 Joodsche ambtenaren uit den staatsdienst heeft doen ontslaan. Bij de pers, film en radio werden soortgelijke maatregelen genomen. Vallat becij ferde het aantal in het onbezette gebied van Frankrijk bestaande Joodsche ondernemingen op 3.000, waarvan er 1.500 onder een van staatswege benoemden beheerder zijn geplaatst. Er worden verscheidene wetten voorbereid, die het gezag en de volmachten van den commissaris-generaal voor het Jodenvraagstuk zullen vermeerderen. Zoo zal hij de bevoegdheid krijgen, de verkoopen, die de Joden sedert 23 Mei 1940 hebben verricht, met terugwerkende kracht te annuleeren. De bui- tenlandsche Joden worden van dezen maatregel niet uitgesloten. (D.N.B.) OVEREENKOMST MEXICO-AMERIKA. Naar uit Mexico wordt gemeld, hebben de Mexicaansche autoriteiten verklaard, - dat met de Ver. Staten een overeenkomst is gesloten omtrent de uitlevering aan Amerika van allen, die wegens spionnage worden gearresteerd. (DNJEL). DE EERSTE FASE OP EEN 31/2 PROCENTBASIS BEREIKT. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft geen goedkeuring gehecht aan 't aanbod van de Nationale Hypotheekbank aan de pandbriefhouders, waarbij deze in de gele genheid werden gesteld de uitgelote 3 1/2 pro cent pandbrieven om te zetten in 3—3 1/2 pro cent pandbrieven tot den koers van 99 procent. Eveneens heeft de Friesch Hollandsche Hypo theekbank moeten afzien van de uitgifte van 3 procent stukken tegen een koers van 98 pro cent waarna thans de aangekondigde uitgifte van 3—31/2 procent pandbrieven door de Utrechtsche Hypotheekbank is ingetrokken. Naar aanleiding hiervan heeft een redacteur van het ANP. een onderhoud gehad met nu-. M. M, Rost van Tonningen over de motieven, die hem tot dit besluit hebben geleid en over de consequenties, die hieruit voortvloeien voor de toekomst. Van het eerste moment af, dat ik in functie trad, heb ik er doelbewust naar gestreefd, aldus de waarnemend secretaris-generaal, om een goedkoope rentepolitiek te volgen (in dit ver band mogen wij o.a. verwijzen naar een uit lating in het jongste jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank, waarin mr. Rost van Ton ningen in zijn hoedanigheid als president van deze instelling van 31/2 pet .rentebasis ten sterk ste heeft gepropageerd). Met het bereiken van het 3V> procent rente- type was de eerste fase afgesloten. De laatste 3!& pet. staatsleening is uitgegeven tegen een koers van 97^ pCt., zoodat hierop het netto rendement nog hooger was dan 3& pCt. Onge twijfeld zal deze leening binnen niet al te lan gen tijd den parikoers bereiken, zoodat hiermede een renteniveau van 3% pCt. voor de staats- leeningen definitief een feit is geworden. Provinciën, gemeenten en hypotheekbanken werden in de afgeloopen periode vrijgelaten om voor hun schuldbrieven een 3Vt pCt. basis te bereiken. De waarnemend secretaris-generaal van financiën heeft aan binnenlandsche zaken hierbij echter als voorwaarde gesteld, dat de looptijd van deze 3Va pCt. leeningen van open bare lichamen minstens 20 jaren moet zijn. Wat de pandbrieven betreft bevinden wij ons reeds op een renteniveau, dat een half procent onder het niveau ligt, dat in Duitschland is toe gestaan. Men wil namelijk öok in Duitschland niet een zoodanigen diepen val van den rente voet, dat de spaarzin van de bevolking daardoor zou worden tegengegaan. Bovendien wil men geen al te groote schommeligen in den rente voet in het algemeen. Het is immers te ver wachten, dat zich bij een sterken opbloei van het bedrijfsleven na het sluiten van den vrede een zeer groote vraag naar kapitaal in Europa zal voordoen. Wil men in dat geval, dat de ren tevoet niet te zeer stijgt, dan dient men er ook voor te waken, dat de rente thans niet te sterk daalt. Het voornaamste motief, waarom men den rentevoet op een 3 Vz procent basis wil hand haven, is den spaarzin van de bevolking niet tegen te gaan. Dezer dagen is ook met de rijksfondsen over leg gepleegd teneinde deze instellingen in het kader van de algemeene rentepolitiek te be trekken. Opgemerkt moet worden, dat op het gebied van de hypotheekverleening natuurlijk ook aan particulieren beperkingen inzake het renteniveau zullen worden opgelegd. Er zal derhalve voor ge zorgd worden, dat verzekeringsmaatschappijen en andere instellingen alsmede particulieren aan de hypotheekbanken geen ongewenschte concur rentie zullen kunnen aandoen. Hierover zijn thans besprekingen in voorbereiding. Het ligt dus in de bedoeling de hypotheek rente eveneens te stabiliseeren. Over de desbe treffende tarieven worden thans nog besprekin gen gevoerd. Men mag echter wel aannemen, dat deze gebaseerd zullen zijn op een tarief van 3 3/4 4 procent. Ten slotte ligt het in dit verband ook in de bedoeling het vaststellen van een marge tus- schen de hypotheekrente en de pandbriefrente aan een onderzoek te ontwerpen. Over het per centage hiervan kon mr. Rost van Tonningen echter nog niets in het vooruitzicht stellen. Het blijkt dus, dat men zal streven naar een handhaving van de 3 procent rente en naar het vermijden van te groote schommelingen in het renteniveau in de toekomst. VADER EN ZOON AANGEHOUDEN. Als verdacht van diefstal van een rijwiel en twee zakken aardappelen ten nadeele van den groentenhandelaar O. alhier zijn door de politfe aangehouden de 41-jarige J. G. K. en zijn 18- jarige zoon F. K. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: Leidsch Dagblad N.V., Noord- eindsplein, Leiden. Procuratie verleend aan; A. Poortman. Leiden, (chef de bureau), beperkende bepalingen. Naamlooze Vennootschap Machinefabriek „Drakenburg" voorheen D. W. van Rennes, Su- matrastraat 55 .Leiden. Uittredend president commissaris: mr. C. S. van Dobben de Bruin, Bodegraven. Uittredend Commissaris: dir. H. J. H. Baron van Boetzelaer, Maartensdijk; en W. van Laar, Utrecht. G. van der Perk, Langevaart 4. Rijnsburg, rij wielhandel, detail en engros, kleinhandel in ra dio-artikelen; en radiocentrale. Wijziging uit geoefend bedrijf. De radio-centrale Is vervallen. N. Parlevliet, v.d. Vegtstraat 2, Katwijk a/Zee, reederij en harlnghandel. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Maart 1942 overgegaan aan L. Parlevliet Nzn., te O ver veen, die het bedrijf voortzet onder den naam: Firma N. Parlevliet. Algemeene Verzekering Maatschappij „De Rijnstreek" N.V., Hooftstraat 73, Alphen a/d Rijn. Door den bewindvoerder van bovenge noemde zaak, K. Jannott, is als diens gevol machtigde (Beauftragter) aangesteld, J. v.d. Heide, Utrecht. (Beperkende Bepalingen.). Vereenlgd Alphensch Assurantiekantoor. D. van Dien N.V., Hooftstaat 73 Alphen a. d. Rijn. Door den bewindvoerder van bovengenoemde zaak, K. Jannott, is als dienst gevolmachtigde (Beauftragter) aangesteld: J. v d. Heide, Utrecht (Beperkende Bepalingen). Fa. L. N. van Dien, van Mandersloostraat 98 en 100, Alphen a. d. Rijn. Manufacturen, meu belen, tapijten, woninginrichting, confectie en maatwerk. Op grond van par. 7 der Verord. v/d Rijkscomm. v. h. bezette Nederl. gebied is tot Treuhander van bovengenoemde onderneming benoemd: H. Laros, Alphen a. d. Rijn. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Ter gelegenheid van het feit, dat het gisteren 25 jaar geleden was, dat de heer W M. van Appel de toen bestaande grossierderij in tabaks fabrikaten overnam van den heer W. Calkho- ven, werd gistermiddag ten huize van den jubi laris aan den Haagweg een drukbezochte re ceptie gehouden. Een vijftigtal bloemstukken gaf aan dit gebeuren een feestelijke omlijsting. Onder de meer dan honderd personen, die hun persoonlijke gelukwenschen kwamen aanbieden, merkten wij o.m. op den voorzitter, den heer D. .ten Cate Brouwer, den secretaris, dr. P. G. Knibbe en vele leden van de vroegere Kamer van Koophandel, vertegenwoordigers van het bestuur der Neutrale Middenstandsvereeniging, de directie der plaatselijke Middenstandsbank, benevens vele zakenrelaties. Het gezamenlijk personeel schonk den heer Van Appel een kantoormeubel, terwijl de jubi laris wederkeerig een feestgave aanbood in den vorm van een gratificatie. De heer G. de Reus alhier slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het arts examen 1ste gedeelte. GEBOREN. Gemma Willibrorda Maria, d. v .J. A. M. van Oijen en H. J. M. v. Kerkhof Leendert Ge- rardus, z. v. W. J. v. d. Horst en M. v. Voor bergen Johanna Christina, d. v. H. Tijster man en C. Lagas Stoffer Chrlstiaan Johan nes, z. v. H. N. F. v. d. Hoogen en B. A. Bos Petrus, z. v. C. Labrujère en J. M. Meijers Jacoba Laurentia, d. v. W. C. v. d. Lans en A. C. M. Uphoff Cornelis, z. C. Nap en L. W. Smit Johannes Israel, z. v. P. Erades en L. Stouten Lena Jacoba, d. v. H. v. Weizen en J. W. Bakker Willem, z. v. W. Leupe en A. Hageman. ONDERTROUWD. A. H. Wirtz jm. 29 J. en N. A. Hannaart jd. 24 j. B. Elvé jm. 26 j. en J. M. Voorburgh jd. 24 j. GETROUWD. M. v. Schalk jm. en M. v. d. Hoogen Jd. J. Tol jm. en M. Gressle jd. N. Meeuwenoord jm. en H. Stouten jd. OVERLEDEN. J. Aalbersberg m., 67 J. W. v. d. Berg wedn. 78 j. L. v. d .Laan wedn. 77 J. MET TARWE GELADEN SCHIP GEZONKEN. Gisternacht is. tengevolge van den mist, het schip Anovo van schipper Boersma. afkomstig van Wormerveer, op den berm van den Buren- polder bij Yerseke geloopen en gezonken. Het schip was geladen met 151 ton regeeringstarwe en bestemd voor Deventer. De geheele lading is verloren gegaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteren zou men trachten het schip te lichten. TRAMBOTSING TE ROTTERDAM. Door het weigeren der remmen is gisteren op den Coolsingel te Rotterdam een motorwagen van lijn 11 met groote snelheid op een bijwagen van lijn 10 gereden. Er ont-stond ernstige mate- rieele schade. Zes passagiers, waaronder een driejarig kind. liepen verwondingen op. De heer A. Roelofs werd met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis Eudoka opgenomen. INBRAAK IN UNIE-WINKEL TE NIJMEGEN. In den vorigen nacht hebben inbrekers te Nij megen een slag geslagen in een der Unie-winkels aan den Willemsweg. Zij waren binnengedrongen in de achter den winkel gelegen opslagplaat* door een bovenluik te verbreken. Volgens mede- deellngen is er f.500.— gestolen, benevens ee* hoeveeJ&Qid levensmiddelen en een party bonne*

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1