murna uonnma LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 Maart 1942 NAGEKOMEN BERICHTEN Dagbladreclame Binnenland Verplichting voor Duifschers tol aanmelding bij de Reichskulturkammer Verplicht rittenboek voor personenauto's DUtTSCHLAND STRIJDT voor EUROPA DUITSCH WEERMACHTSBERICHT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Italiaansch Weermachtsbericht 8 hoest parels Buitenland „Wetenschap en zakelijkheid fusschen de Bloemen" Uit de Omstreken is niet te vervangen! BEURSOVERZICHT Het Rijkscommissariaat deelt mee: De In Nederland woonachtige Duitsche Kui tuurscheppers v/orden lid van de Reichskultur kammer resp. haar onderdeelen. Ter registratie van deze Kuituurscheppers en ter behartiging van hun belangen is als „Beauftragter der Reichskulturkammer für die Niederlande" de leider der af deeling Kuituur van het Rijkscom missariaat, dr. Bergfeld, aangewezen. Aanmel ding moet terstond bij hem geschieden (adres: Kneuterdijk 20, Den Haag). De toetreding van de Duitsche Kuituurscheppers tot de Neder - landsche Kultuurkamer vervalt daarmede. Deze aanmelding bij den gemachtigde der Reichs kulturkammer moet ook dan geschieden, als de betrokkene reeds is ondergebracht bij het Kui tuurbureau der N.S.D.AP. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat maakt op grond van de verordening no. 15/1940 bekend, dat met ingang van 1 April a,s. het bijhou den van een rittenboek voor alle houders van rijvergunningen, uitgereikt voor per sonenauto's, geen taxi's of huurauto's zijn de, voorzien van een Nederlandsch num merbord,. verplicht zal worden gesteld. Deze rittenboekjes bevatten 25 genum merde kaarten in tweevoud, waarop voor eiken rit afzonderlijk verschillende gegevens behooren te worden ingevuld. Dit invullen dient dadelijk na het beëindigen^ van iede- ren rit te geschieden, zoodat bij controle steeds de voorlaatste rit is ingeschreven. Bij nalatigheid stelt men zich aan geheele of gedeeltelijke intrekking van de brandstof toewijzing of van de lijvergunning bloot. De gebruikers van rittenboek jes, geen amb tenaren zynde, moeten de origineelen der in gevulde rittenkaarten maandelijks bij hun aan vragen om motorbrandstof aan den betrokken rijksinspecteur van het verkeer inzenden. Zij, die als ambtenaren in het bezit zijn van een grijs vergunningsbewijs behooren bij de inzen ding van de rittenkaarten te handelen, zooals hun door de boven hen géplaatste instantie wordt aangegeven. De duplicaten blijven in het boekje, hetwelk steeds in den auto aanwezig moet zijn en op verzoek van den controleerenden ambtenaar getoond moet worden. Wanneer tot inzending der kaarten aan de rijksverkeersinspectie wordt overgegaan, dient dit in het rittenboekje te worden aangeteekend met vermelding van den datum, zoodat een en ander steeds uit het du plicaat kan blijken. Moet men tot aanschaffing van een nieuw rittenboekje overgaan, dan be hoort men het oude exemplaar zoolang in den wagen te houden, totdat het nieuwe boekje een volledig overzicht van een vorige distributie- periode geeft. Verlies van het rittenboek behoort men zoo wel bij de politie als bij de rijksverkeersinspectie aan te geven. De verplichting tot inschrijving van ieder en afzonderlijken rit geldt niet voor hen, die in de normale uitoefening van hun beroep ritten bin nen de bebouwde kom eener gemeente of aan sluitende bebouwingen moeten uitvoeren. Be doelde personen kunnen er mede volstaan, de gevraagde opgaven te verstrekken per rondrit. Begeven zij zich echter met hun wagen naar buiten dat gebied gelegen plaatsen, dan geldt deze uitzonderingsbepaling niet en zijn zij aan dezelfde verplichtingen als de overige vergun ninghouders gebonden. Het in deze alinea ver melde is vnl. van toepassing op artsen e.d. Houders van personenwagens, welke voorzien zijn van persgas- of generatorinstallaties, wordt er opmerkzaam op gewezen, dat het boven staande ook op hen van toepassing is. OPRICHTING VAN EEN NATIONAAL- SOCIALISTISCHE AMBTENARENCORPS Het hoofd van de afdeeling bestuurszaken, van het hoofdkwartier der N.S.B. deelt mede, dat de leider der N.SJ3. het besluit heeft ge nomen tot de oprichting van een nationaal- socialistisch ambtenarencorps. Tot leider van het korps nationaal socialis tische ambtenaren is benoemd de burgemeester van Delft, F. W. van Vloten. DE ORGANISATIES VAN HUISEIGENAREN. De kop van het gisteren in de pers versche nen bericht omtrent de opheffing van organisa ties van huiseigenaren bevat geen juiste weer gave van de feiten, wordt ons thans nader medegedeeld. Van opheffing der organisaties van huiseige naren in het algemeen is geen sprake, daar slechts de twee met name genoemde bonden zijn opgeheven. De overige organisaties als in de mededeellng bedoeld, worden alle geacht te zijn aangesloten bij den bond van huis en grondeigenaren en bouwondernemers. TWEE OPLICHTERS AANGEHOUDEN. Zij gaven zich uit voor colporteurs van stoomerijen en ververijen. De politie te Heemstede heeft aangehouden K. P. en D. W. uit Amsterdam, die zich in on geveer 25 gemeenten verspreid over de pro vincie Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Zij bewerkten sinds begin Februari van dit jaar deze streken en gaven zich uit voor colporteurs van verschillende bekende stoomerijen en ververijen. Door bovendien een lagen prijs te noemen voor de kleeding, die voor reiniging werd mee gegeven, werd het afgeven aanlokkelijk ge maakt. Bij onderzoek is gebleken, dat deze col porteurs in geen enkel dienstverband tot de door hen genoemde zaken stonden. Een groote hoeveelheid costuums, jassen, japonnen enz. werd aan hen afgegeven. Zij hebben zich deze kleedingstukken toegeëigend en ze blijkbaar ver kocht aan koopers op markten te Leiden, Pur- merend, Alkmaar en Zaandam. Naar deze kleeding wordt thans door de po litie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Denge nen, die nog steeds verlangend Uitzien naar hun gestoomde en gereinigde kleeding, en vermoeden eveneens te zijn bedrogen, wordt geadviseerd zich te wenden tot de plaatselijke politie. In veel gevallen werd door deze colporteurs een ontvangstbewijs afgegeven, waarop de bekende firmanaam werd geschreven. Koopers van gebruikte kleeding wordt aange raden in hun eigen belang de plaatselijke po litie met het koopen van deze kleeding in ken nis te stellen. i Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Op het «schiereiland Kertsj werden nieuwe vijandelijke aanvallen deels afgeslagen, deels bij de voorbereiding door artillerievuur en be strijding vanuit de lucht verijdeld. Aan het overige gedeelte van het Oostelijke front viel de vijand ook gisteren op enkele plaatsen met vrij sterke strijdkrachten zonder suëces aan. In de periode van 15 tot 17 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 131 pantserwagens. De bolsjewistische luchtstrijd krachten verloren gisteren 89 vliegtuigen, waar van 56 in luchtgevechten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Aanvallen overdag en 's ''nachts op Malta van Duitsche gevechtsvliegers veroorzaakten groote branden en hevige ontploSfingen in vliegveld installaties en havenwerken. In de MSddellandsche Zee viel een Duitsche duikboot ten Oosten van Tobroek een krach tig beschermd convooi aan en bracht een tankschip van 8.000 brt. tot zinken. Aan de Amerikaansche kust brachten Duitsche duikbooten vijf vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 41.000 brt. en een kust wachtschip van de Amerikaansche marine tot zinken. Hierbij heeft de duikboot onder bevel van luitenant-ter-zee 1ste klasse Rostin zich bijzon der onderscheiden. Een enkel Britsch vliegtuig heeft overdag on der bescherming van de laaghangende wolken een militair nutteloozen aanval op West-Duitsch gebied gedaan. Het 655ste Italiaansche weermacht-bericht luidt: Vijandelijke elementen hebben een stelling tan Oosten van Tmimi aangevallen. Na tegen aanvallen werden zij teruggedreven met ach terlating van enkele gevangenen, onder wie een officier. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN NAAR DUITSCHLAND. Op uitnoodiging van de National Sozialisti- sche Volkswohlfahrt brengt een groep Neder- landsche journalisten thans een bezoek aan Duitschland om kennis te maken met het werk en de instellingen der N.S.V. Zaterdagmiddag is het gezelschap ter onder linge kennismaking Bijeengekomen in Hotel Du Passage te Den Haag Ter begroeting waren aanwezig de heeren R. J. Surink en E. Zilver, resp. landelijk scholingleider en landelijk pro pagandaleider van den Nederlandschen Volks- dienst en de heer Morgenroth, propagandaleider van de Nat. Soz. Volkswohlfahrt. Later in den namiddag voegde zich ook de landelijk leider der W.H.N, en N.VD. bij het gezelschap. In deze bijeenkomst gaf de heer Morgenroth een uiteenzetting van het werk der N.S.W., ter wijl voorts de heeren Piek en Surink het vraag stuk voor Nederland belichtten. Zondagmorgen vroeg is het gezelschap afgereisd naar Duitsch land. Het bezoek zal 14 dagen duren. DE VERLIES LIJSTEN UIT INDIË. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche roode kruis deelt mede: Ten einde zooveel mogelijk de bestaande on gerustheid weg te nemen, welke blijkt uit dep stroom van telefonische en schriftelijke ver zoeken om inlichtingen omtrent verwanten-in Indië, militairen* zoowel als burgers, welke bij de roode kruis-bureaux binnenkomen, wordt er hierbij de aandacht van betrokkenen op ge vestigd, dat ieder bericht omtrent overlijden of vermissing van Nederlandsche militairen of burgers in Indië onverwijld door het roode kruis aan de naaste familieleden wordt.medegedeeld, zooals tot dusver gebruikelijk. Dit geschiedt nimmer telefonisch en evenmin rechtstreeks per post. De ontvangst van een brief van het roode kruis behoeft dus nooit aanleiding te zijn voor directe ernstige ongerustheid. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de verlies! ij sten, juist op grond van den hier boven aangegeven gang van zaken niet gepubli ceerd worden en evenmin ter inzage liggen. GEBOREN. Maria Josefa, dr. v. G. W. v. Goozen en A. C, Doeswijk; Paulus Jacobus, zn. v. P. J. v. Putten en M C. Ruis; Bruno Johannes, zn. v. B. J. Kluts en J. de Roode: Gerard Franciscus, zn. v. G. de Horn en J. Massaar; Anna Elisabeth Wil- frida, dr. v A. H. Piscaer en C. M. C. v.d. Kruif; Wilhelmus Anton, zn. v. H. v. Gerven en C. M. Kerkvliet: Johannes Hendirkus Antonius, zn. v. Th. H v. Schalk en C. J. Brasker; Nelly Irene, dr. v. P. J. Eikerbout en N. Fabel. Arnoldus, z. v. J. J. A. Glasbergen en M. P. E. Neuteboom Guurtje, d. v. F. v. Delft en G. v. d. Luijt Maria Gezina, d. v. J. Borst en W. F. v. Diesen Catharina Maria, d. v J Pison en C. M. v. Oosten Charlotte Jo hanna, d. v. C. A. J. Godthelp en H. Th. Link ONDERTROUWD. O. de Jongh, Jm 26 J. en F. M. Visbach, jd. 26 j. J. Cornelissen jm. 26 j. en E. H. Impelmans jd. 23 j. G. Chapchal jm. 30 j. en A. S. Wes- termann jd. 23 j. GETROUWD. L. D. v. d. Vijver jm. en M. Fukken jd. OVERLEDEN. D. v. Vliet, m., 56 j. J. v. d. Reijden hsvr. van D. v. d. Linden 73 j. A. v. d. Kleut hsvr. van I. Pels 63 j. J. de Jong, wedn. 75 j. C. Stavlëu m. 61 j. A. Domburg hsvr. van M. v. d. Bos 56 j. J. Karstens, m. 80 j. H. J. v. Kampenhout, wed. van P. C. Kerkvliet 90 j. G. v. d. Breggen m. 62 j C. Huge wedn, 73 j. M. G. v. d. Eeken, hsvr. van J. A. de Nijs. 43 j. A. Kuijt, Zn., 3 mnd. GEVESTIGD. J. Been, dienstbode, W. Rozenstr. 62 P. ZitmanBloemendaal, Vrouwensteeg 16a L. L. Blok en fam., bouwk. teekenaar, Schelpen kade 62 J. Th. de Boei*, Coornhertstr.. 63 M.M. Cabalt, dienstbode, Rembrandtstr. 8 J. J. Dam, expediteur, W. Rozenstr. 8a B. J. J. M. Dongelmans, verkoopster. Borneostr 15a T. Dronkert, Rapenburg 131 M. Duursma, dienstbode, H. Rijndijk 118 G. C. v. Dijk, bakkerskn., M, Moosstr. 49 B. Dijkman, sto ker, 3 Octoberstr. 39a F. A. Fuchs, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10 W. v. Gog, dienst bode. Zoeterw. Singel 74 M. J. M. de Haan. verpleegster, Rijnsb.weg 10 C. G. Jonkers Haas. Mariënpoelstr. 31 H. J. W. v. Hoorn. R.K. priester, Mariënpoelstraat 4. U. D, Jonkers en fam., Merelstraat 31—F. v. Kampenhout, suppoost, Gangetje 12 B. de Koning, Rijnsburgerweg 80 J. V. M. v. Koot en fam., Fagelstraat 3 C. v. Leeuwen en fam., grondwerker, Langegracht 24 C. Roozendaal- Leeuwenburgh, Marislaan la K. v. d. Linden, dienstbode, Houtlaan 29 H. J. Mouwer, zadel maker, Rijnkade 2a G. Nievaart, keukenkn. W_A.-cantine, 5e Binnenvestgracht la M. C. Overduin en fam., boekhouder,_Gerecht 9 N. j SiroopBonnema in geconcentreerde vorm Ideaal voor op reis! •Fa.A.A.BONNEMA. APELDOORN CHILEENSCH SCHIP ONDERGEGAAN. De Chineensche pers publiceert in grooten opmaak berichten over den ondergang van het Chileensche stoomschip Tolten, dat tot zinken gebracht zou zijn. De eenige overlevende, een stoker, heeft ver klaard, dat een ander schip de Tolten naderde, waarna met den scheepsroeper order werd ge geven tot het dooven der lichten, zoodat het schip in het donker voer toen de ontploffing geschiedde, welke tot den ondergang leidde. De Chileensche regeering heeft een onder zoek gelast. A De ambassade der Ver. Staten heeft het Chi leensche •ministerie van bultenlandsche zaken een officieele mededeellng van het Amerikaan, sche departement van marine overhandigd, vol gens welke de kapitein van de Tolten bij de havenautoriteiten van Baltimore heeft ge ïnformeerd naar de gedragslijn, welke bij de vaart naar New York diende te worden gevolgd, waarmede hij zich onder het commando van den patrouilledienst der Amerikaansche marine heeft gesteld. Den kapitein werd ook medege deeld. dat het schip, als het de territoriale wa teren zou verlaten, zonder licht moest varen. Het schip heeft deze instructies echter niet op gevolgd en des nachts met brandende lichten gevaren. Ten slotte werd het door een patrouil levaartuig aangehouden en kreeg bevel, de lichten volgens de instructies te dooven. De Chileensche reederlj Compania Sudamerl- cana de Vapores, in welker dienst het schip voer. heeft van haar kant een verklaring ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat haar sche pen uitdrukkelijke Instructie hebben, des nachts met brandende lichten te varen en de neutrale vlag duidelijk te toonen. (D.N3.) DE OPMARSCH DER SOVJETTROEPEN IN IRAN EN IRAK. Het D.N.B. meldt uit Adana. Uit wel ingelichte bron verneemt men, dat de Sovjet-troepen bij hun reeds gemelden op- marsch naar het Oermiameer in Zuid-Weste lijke richting langs de Turksche grens in Irak optrekken, over Revendoez. Zij zouden reeds in de nabijheid van Mosoel zijn aangekomen. Van dezelfde zijde verneemt men. dat de bolsjewis ten voornemens zijn, het geheele Westen van Iran tot Moehammera te bezetten. ENGELSCH VERZOEK AAN JEMEN. Het A.N.P. meldt uit Ankara: De Britsche regeering heeft zoowel door be middeling van de regeering van Saoedie-Arablë als van haar consulaire vertegenwoordigers in Jemen den emir van Jemen opnieuw uitgenoo- digd, alle Italianen uit het land te verwijderen. Hetzelfde zou zij ten aanzien van de Japanners in Jemen verlangd hebben. Overduin, Hoogewoerd 150a koopster, Leliestraat 13 H Bilderdijkstraat 2 H. Ruijtenbeek, huisschil der, Oude Rijn 5 G. J. Schrler, dienstbode. Bilderdijkstraat 15 B. L. A. Soudan en fam., vertegenwoordiger, Lijsterstraat 27,. P. P. Stouthart en fam., slager, Hansenstr. 13a E. C. Teunissen, ambtenaar R. v. A., J. de Wittstr. 39 B. C. v. d. Veer, kantoor bediende, P C. Hooftlaan 1 E. Verstraaten Velberg. Nachtegaallaan 3 J. C. Vos. ver pleegster, Rijnsb.weg 10 G. J. Vriesen, onder wijzeres. Boerhaavelaan 34^ C. J. Vuijk en fam., chauffeur-monteur, Boerhaavelaan 16 D. de Wit, dienstbode. Witte Singel 55 J. J. de Wolf, typograaf. Hoogewoerd 142 D. Walk mans en fam., transportbediende. Tesselschade- straat 20 T. ZandvlietZwaan, N. Rijn 92. VERTROKKEN: F. vH Beek en fam., n. Idaarderadeel, Dracht- sterweg 670 J v. d. Berg, n. Wassenaar, Rijks straatweg 342c W. A. v. d. Berg, n. Leider dorp, Jaagpad 9 P. S. Blom, n. Den Haag, Riouwstraat 77 H. W. J. Bosch en fam., n. Den Haag, P. Gabriëlstraat 115 M. J. Breg- man, n. Oegstgeest, Regentesselaan 1 G. J. v. d. Burg, n. Eindhoven, Tjalkstraat 31 A. A. M. v. Dieren, n. Den Haag, Mariastraat 2a H. D. M. Dolk, n. Rotterdam, Statensingel"J15 A. C. v. Ekeren, n. Driebergen RTjurg, Drift 15 H. P Eling, n. Rosmalen, C 23 G. Eiker bout, n. Deventer, O. Bathmenscheweg 16 J. M. Evers, n. Duiven, Dorpstraat 169 C. Flick en fam. n Amsterdam, Baarsjesweg 293II A. A. Caljouw-Floor, n. V.lissingen, C. Busken- straat 36 H. Groeneveld, n. Elberfeld Wupper- tal (Did), Wotanstr. 15 J. Hakker en Fam., n. Oegstgeest, Haarl. Trek vaart 14r T« H. Hazekamp, n, Zwolle. Vondel kade 28 E. C. Baron van Heeckeren van Mo- lecaten, n. Oldebroek, X 89 C. Hollebeek en Fam., n. Vlaardingen, Rotterd.weg 80 P. R. Kroon, n. Ter Aar, C. 240b H. J. Lammers, n. Rotterdam, Beukelsw. 98b B. P. Lancel, n. Voorschoten, Leidschew. 191 A. D, Leeman, n. Den Haag, Slotln. 26 L. G. H. S. Liesting en Fam., n. Den Haag, Hekkeln. 2 H. v. Loo, n. Den Haag, Emmastr. 84 N. J. Nagtegaal, n. Koudekerk a. d. Rijn, A 3 Th. T. J. Reinders, n. Amsterdam, Valeriusstr. 252 B A. W. Rid derhof, n. Apeldoorn. Gardeniersin. 28/2 W. Ritman, n. Alkemade, F scheepsboord C. H. Roelofsen n. Amsterdam, Schellingwoude 243 hs. A. Rozema, n. Groningen, Nassauln. 16a E. A. M. Ruigrok, n. Rheden Gld., Laarweg 10 A. J. Slingerland, n. Alphen a. d. Rijn, Burger straat 5. J. J. Slingerland en fam., Reeuwijk Zoutman straat 47a C. M. Smit, Voorburg, Laan van Leeuwenst. 13 M. Spaargaren, Leiderdorp, Jaagpad 21 E. B. Spanjer, den Kaag, v. Blan- kenb^traat 85 A. E. de Graaf-Spronkers, Den Haag. Nw. Molstraat 36a A. S. Torensma, Gouda, Krugerlaan 157 E. V. Vollenhoven, Amsterdam, Valerlusplein 14 A. Vriesman, Alkmaar, Verdr. Oord 85 J. F. v. Walsem, Rotterdam. Oranjelaan 18a A. F. Weinberg, Den Haag Crispijnstraat 17 J. F. Westen en Fam., Haarlem. Zaanenlaan 33 A. M. Wester beek, Nijmegen, Groesb.weg.329 M. E J. Westerman. Wassenaar, Backershagenlaan 58 X. J.v. Wingerden, Rotterdm, Hilled ijk 165a P. J. de Winkel. Rotterdam, Rs. Manzstraat 87a A Th. A. de Winter en Fam., Alphen a. d Rijn, Vondelstraat 38. EEN INTERESSANTE REPORTAGE UIT AALSMEER. De Ned. Omroep deelt mede: Al zijn er nog geen kleurige bollenvelden te zien, toch leven wijtemidden van een Jonge bloemenweelde, die te prijken staat onder de glazen daken van de Hollandsche kweekerijen. Velen zullen dit niet zien en kunnen die kleurensymphonleën ook niet aanschouwen. Ge lukkig speuren echter dagelijks de reporters van den Nederlandschen Omroep door het land en ontdekken overal iets nieuws of interessants, dat voor den luisteraar-in-de-huiskamer ver borgen blijft. Zoo brengt de verslaggever van den Nederlandschen Omroep, D. Hlddinga, mor- H. C. Piena, ver- j gen een bezoek aan de kassen rond Aalsmeer, Punselie en fam., j waar de kweeker iets vertelt over het kweeken van snijbloemen zooals deze aan de veiling komen. Uit het vraaggesprek zal duidelijk blijken met hoeveel goede zorgen de kweeker dagelijks zijn bloemen omringt en welken strijd hij zon der ophouden moet1 voeren tegen de ziekten, die de jonge bloemen bedreigen. Dat er ook een zakelijke kant aan de bloemenpracht zit, zal den lezer-luisteraar duidelijk worden, wan neer de export van snijbloemen naar Duitsch land, Zwitserland en alle landen van het Groot- Duitsche Rijk ter sprake komt. Héél Holland's bollenland luistert dus op 19 Maart om één uur des middags naar Hilver sum I. WARMOND. OPBRENGST COLLECTE „WINTERHULP". De laatstelijk alhier gehouden huiscollecte ton bate van de stichting „Winterhulp" heeft de somma opgebracht van f. 106.24. JAMMERLIJK VERDRONKEN. De heer H. alhier, die op weg was naar het distributiebureau ter afhaling van distributie bescheiden, is bij het oversteken van de Groote Sloot ln een wak terecht gekomen en Jammer lijk verdronken. Na eenige vergeefsche pogingen is het de politie gelukt het lijk op te halen, dat voorloopig ls opgebaard ln het l(jkenhulsje. WASSENAAR. HELDENGEDENKDAG EN EENPANSMAALTIJD. Zondag zijn de leden der N.S.D.A.P. Orts- gruppe Wassenaar op het kleine, idyllisch gele gen Duinkerkhof aan den Schouwweg bijeen gekomen, om daar de dooden van den vorigen wereldoorlog, van de beweging en van den te- genwoordigen oorlog te herdenken. De leider der Ortsgruppe, Lampe, legde een krans neer op de rijkelijk met mos en dennengroen ge tooide graven der kameraden, die op 10 Mei 1940 alhier zijn gevallen. Daarna eerde hij met in drukwekkende woorden de helden, die hier rusten en tevens alle andere voor de vrijheid en grootheid van Duitschland gevallenen. Vervolgens begaf men zich naar de gymnas tiekzaal der Ambachtschool in de Kerkstraat. Gemeenschappelijk met de Nederlandsche ka meraden werd ln deze zaal, die versierd was met vlaggen, bloemen en doeken, een eenpansmaal- tijd gebruikt, waaraan door ongeveer 300 Duit- schers en Nederlanders werd deelgenomen. Men merkte talrijke eeregasten op, onder wie den leider van den kring groot-Den Haag van de N.S.D.A.P., dr. Schuon en, als vertegenwoordi ger van generaal Christiansen*, kapitein dr. Klausen. De plaatselijke directeur der W.H.N., dr. ba ron Van Wijnbergen, opende met een begroe tingswoord tot de Duitsche en Nederlandsche eeregasten, waarna hij een kort overzicht gaf van den socialen arbeid der Winterhulp in den afgeloopen winter. Daarna werden de dampende schotels opge diend en in aangename kameraadschappelijke stemming verliep de maaltijd. Een bijzondere verrassing werd den aanwezigen bereid, doordat de populaire Nederlandsche journalist Max Blokzijl een korte toespraak hield en ln harte lijke woorden de vele gevallen Duitsche en Ne derlandsche helden herdacht. Niet alleen voor het bestaan Van het groot Duitsche rijk, maar ook voor de eer en het geluk der Germaansche volken, waaronder ook het Nederlandsche, heb ben deze helden, aldus zeide hij, het grootste offer gebracht. Max Blokzijl deed nogmaals een beroep tot eenheid op de Nederlanders en Dultschers, die immers bij den huldigen stand van zaken aangewezen zijn op een gemeen schappelijk opbouwen van hun toekomst. De eenpansmaaltijd kreeg een bijzonder in drukwekkend slot door de verstrekking van een maaltijd aan ongeveer 160 kinderen. EEN GELUK BIJ EEN ONGELUK! f. 1000.teruggevonden. Op den hoek EikenlaanRaaphorstlaan had mevr. O. uit Den Haag even op een boom gerust en haar tasch naast dezen boom gezet. Daarin bevond zich een bedrag van f. 1000.— aan pa pier geld. In Den Haag terug gekomen miste mevr. O. eerst haar tasch en deed daarvan natuurlijk aangifte Later werd als gevonden aangifte gedaan van een tasch zonder inhoud. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat kinderen de tasch hadden gevonden, een poos met het geld hadden gespeeld en tenslotte alles hadden weggeworpen, toen het spel hen verveelde. Men is gaan zoeken en al het geld is in en naast de sloot teruggevonden benevens den an deren inhoud van de tasch, zoodat gelukkig niets meer vermist wordt! ZEVENHOVEN. Uit het provinciaal verslag der Herv. Meisjesvereeniging ,3id en Werk" bleek dat de inkomsten bedroegen f. 178.41 en de uitgaven f 118.44 Vi. DONDERDAG 19 MAART. Hlversum I, 4153 M. 7.15: Gramofoonmu zlek 7.46 Ochtendgymnastiek 7.56: Gramo- foonmuzlek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.30: B.N.O.: Nlouw8berichton 8.45: Gramofoonmu- zlek 9.16: Voor de huisvrouw 9.20: Gramo- foonmuzlek 10.30: Zang met pianobegeleiding 11.00: Voor de kleuters 11.20: Viool met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 12.00: Frans Wouters en z\jn orkost 12.40 Almanak 12.46 B.N.Ö.: Nieuws- en economische berichten 13.00: De vroege snijbloemen 13.15 Gerard vaii Krevelen en zijn orkest en soliste 14.00: Zang met pianobegeleiding 14.30 Klarinet cn plano 15.00: Zang en plano 16.30: Voor de zieken 16.00: Zondag IV van don Heidelberg- schen Catechismus 10.20: Gramofoonmuzlek 16.30: Revlda-Sextet 17.15: B.N.Ö.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30%eva- rieerd programma 18.00: Sport en lichamelijke opvoeding 18.30: Gevarieerd programma 18.60: BJT.O.: Nieuwsberichten 19.00: B.N.O.: De weroldmeening uit vreemde kranten ^0.10: Gramofoonmuzlek 19,20: Concertgebouworkest en solist 20.06: Gramofoonmuzlek. Vanaf 20.15: Alleen voor de Radio-Centrales die over een lUnverbindlng met do studio beschikken. 20.16 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunste naars 20.30: Concertgebouworkest en solist 21.15: Gramofoonmuzlek 21.45: BJf.O.: Nieuws berichten 22.0024.00: Gramofoonmuzlek Hilversum II 301.5 M. 7.15—8.45:: Zie Hil versum I 8.46: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Orgelconcert (ppn.) 10.40: De voorjaarskleedlng van Vader en Zoon. vraaggesprek 11.00: Gramofoonmuzlek 11.20 Ensemble Francis Keth 12.00: Orkest Malando en solist 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Otto Hendriks on zijn orkest 13.46 Voordracht 14.00: Om- en Ompro- gramma 16.00: Voor do vrouw 16.30: Vlooi en plano 16.00: Omroeporkest 16.46: Voor de Jeugd 17.15: B.N.O.: Nieuws-, oconomlsche- en beursberichten 17.30: Planovoordracht en gramofoonmuzlek 18.30: Verkeersfantasle 18.46: Gerard van Krevelen cn zyn orkest 19.15: Brandende kwesties, causerie 1930 B.N.O.: Nieuwsberichten 19.40: Spiegel van den dag 19.60: B.N.O.: Wat Nederland schrijft 20.00: Gramofoonmuzlek. Vanaf 20.15: Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15: Orgelconcert 20.40: Radlotooneel 21.00: De Speellieden en Klaver Drie 21.45: B.N.O.: Nleuwsberlohten 22.00: B.N.O.: Toelichting op het weermachts bericht 22.1022.15: Avondwijding. l'LAATSELMK. KADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Voor Donderdag 19 Maart, le programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15: Hilversum II 22.1524.00: Dultsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7.0024.00: Dultsch programma AMSTERDAM, 18 Maart. Evenals de eerste dagen dezer week bewoóg de handel ter beurze van Amsterdam zich in rustige paden. Bijzonder nieuws, waaruit inspi ratie kon worden geput, was er niet- en ook thans waren er niet veel orders, maar toch waren de koopers in de meerderheid. Na het woelige verloop van de laatste weken is de markt.tot rust gekomen en het groote liquida tieproces heeft weliswaar tot gevolg gehad, dat een groote schoonmaak is gehouden, maar tevens dat de markt in een krachtiger positie is geraakt. Vandaag waren de koopers eerder Iets ln de meerderheid en de stemming was goed prijs houdend tot vast. Dit gold zoowel voor de aan- deelenmarkt als de belegglngsafdeeling. Onze nationale schuldbrieven waren vandaag bepaald goed gedisponeerd en het meest sprekende voor beeld hiervan werd nog gegeven door de nieuwe ^4 oblogatlën Nederland. Nadat dit fonds den laatsten tijd een tamelijk stil verloop had gehad, ontwikkelde zich vandaag weer ruime affaire en daarbij steeg de koers van 9815/16% tot 99 1/16% Daarmede werd door deze obligatie een nieuw hoogterecord gemaakt. De parlkoers begint thans duidelijk in zicht te komen. Onze overige openbare obligatiën waren eveneens goed van toon, in. enkele gevallen een fractie beter. De 3 obligatiën 1937 werden afgedaan tegen 93 3/4 - 93 7/8 de gestafelde leening klom geleidelijk aan naar boven van 96 7/8 tot 9611/16%. Den laatsten tijd doen herhaaldelijk geruch ten; de ronde, dat een nieuwe Staatsleening op komst zou zijn. Maar reeds gerulmen tijd wordt hierover gesproken, zonder dat er werkelijke aanleidingen zijn om te veronderstellen, dat deze geruchten op goeden grond berusten. Daar de vlottende schuld tot een groote hoogte ls opgeloopen, is gedeeltelijke consolidatie daarvan natuurlijk een groote mogelijkheid, maar daar staat tegenover, dat de schatkist eventueele be hoeften op het oogenblik gemakkelijk kan fi nancieren door het uitgeven van kortloopend papier, welke methode in leder geval niet duur is. De Indische leeningen waren vrijwel onver anderd. Gemeentelijke en provinciale obligatiën waren ?oed prijshoudend en eveneens kon dit worden getuigd van de pandbrieven. Hoewel op de locale aandeelenmarkt geen groote affaire viel waar te nemen, gaven de toonaangevende aandeelen toch geregeld affaire te zien. Van de Suikerfondsen openden H.V.A.'s op 240%, waarna een kleine reactie intrad tot 236%. De openingsprijs was, naar het scheen, iets te ver gegrepen. Naderhand echter ging de koers weer naar boven en werd zelfs boven 240 ge handeld. Vorstenlanden waren wat beter en ook voor enkele andere Sulkeraandeelen werden iets hooger> koersen opgegeven. De Tabakken lagen stevig in de markt. Oude Deli konden zich een zestal punten verbeteren. Senembah's werden later op den middag omstreeks 130 afgedaan en dezelfde prijs kon worden genoemd voor Deli Batavia's. Op de Rubberafdeeling bewogen Amsterdam Rubbers zich voornamelijk tussihen 142 en 145 Vi diverse minder courante Rubberfond sen werden iets hooger genoteerd. Oblies werden geregeld in een grooten open hoek verhandeld, zonder dat de handel bepaald omvangrijk was. Nadat de koers was achteruit gegaan van 238 Vi tot 236 3/4 werd later in den mid dag boven 240 afgedaan. De Scheepvaart- rubriek was rustig. Scheepvaart Unies waren in doorsnee een paar punten beter. Ook de Nederlandsche In- dustrieaandeelen waren goed van toon. De Phl- lipsaandeelen stegen geleidelijk aan van 2511/4 pCt. tot 255%. Unilever waren mede Iets beter. Aku's goed prijshoudend. De minder courante industrieelen waren stil, weinig veranderd, maar met een goede stemming. Voor de Indische fondsen, welke onder de groep diversen kun nen worden samengevat, was de stemming dooreengenomen eveneens niet slecht. Bij het ten einde loopen van den handel bleef de markt een goeden indruk maken en in verscheidene gevallen werd bij het slot op omstreeks het hoex J handeld. hoogste punt van den dag ge- Redactie-staf; B W. Menkhorst. Buitenlai* en Tooneel; K. Been, Binnenland en Spoit; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannenm, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3