Binnenland 83s?e laargang WOENSDAG 18 MAART 1942 No. 25145 Australië direct becfreigd Generaal Mac Arthur opperbevelhebber De Japansche opmarsch op Sumatra In Birma Verdeeldheid in Democratische kamp Verspreide berichten Het proces te Riom De distributie Verduisteren: 19.48 uur 7.47 uur Bekendmaking Versche zeevisch voorloopig geen volksvoedsel EERSTE BLAD Materiaalbesparing DSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 liinen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Mcnkhorsb, Lelden. Pl.vcrv.: K. Been. Leiden. „Exchange Telegraph" meldt uit Mclboeur- ne, dat naar Britsche mecning de „slag om Australië" thans spoedig kan worden ver wacht. De groote Japansclie transportvloot, die de operaties tegen Java heeft volbracht, is, naar het Engelschc agentschap beweert, Maandagavond waargenomen ten Westen van de Australische kust. De Australische luchtmacht levert sindsdien ononderbroken strijd. De Japansche vlootformatie bestaat uit verscheidene kruisers en vliegtuigmoe derschepen, alsmede uit veertig tot vijftig torpedojagers. Op de Japansche steunpunten op Nieuw Gui nea zijn bovendien zeer aanzienlijke versterkin gen voor de luchtmacht aangekomen. Dit is ongetwijfeld een teeken voor aanstaande groote vliegtuigoperaties, die steeds vooraf zijn gegaan aan Japansche vlootacties. De Australische luchtmacht heeft vooral zeer snel voldoende versterkingen noodig. (D.N.B.) De Londensche vertegenwoordiger van „Svenska Dagbladet" wijst op grond van uit latingen van den militairen medewerker van de „Times" er op. dat het grootste gevaar voor Australië is gelegen in een doordringen der Ja panners tot de eilandengroepen van de Stille Zuidzee, met het doel de vitale toevoerwegen van Amerika af te snijden. Een dergelijk oprukken is gevaarlijker dan een directe poging tot invasie van het noorden uit. Indien het den Japanners gelukt van de reeds in hun bezit zijnde steunpunten uit de Salomons - eilanden. de Nieuwe - Hebrjden, Nieuw-Caledonië en de Fidsji-eilanden in hun bezit to krijgen, zoo schrijft de bovengenoemde Britsche militaire deskundige, dan zou Austra lië zoowel van het Oosten als van het Westen uit geïsoleerd zijn en dan zou een invasie on getwijfeld snel volgen. De betrekkelijke kalmte aan het Australische noordelijke front behoeft daarom niet noodza kelijk een goed teeken te zijn. Door de zware verliezen, die de zeestrijdkrachten der gealli eerde bij Java hebben geleden, hebben de Ja panners nog onbeperkter dan ooit te voren de heerschappij en bewegingsvrijheid in de wate ren ten Noorden en Noordoosten van Australië. Volgen^ een bericht van Associated Press is generaal Mac Arthur benoemd tot opper bevelhebber in Australië. Naar Associated Press verder meldt, heeft het ministerie van oorlog der Vereenigde Sta ten medegedeeld, dat generaal Mac Arthur, die tot nu toe het bevel over de Amerikaansche strijdkrachten op Luzon voerde, in Australië is aangekomen, om aldaar het opperbevel over de Amerikaansche strijdkrachten over te nemen. Het ministerie verklaarde verder, dat om deze benoeming door de Australische regeering was verzocht en dat Roosevelt den 22sten Februari Mac Arthur bevel had gegeven zijn hoofdkwar tier van de Philippijnen naar Australië te ver plaatsen. President Roosevelt heeft volgens den Brit- schen nieuwsdienst gisteren op de persconfe rentie verklaard, dat het Zuidwesten van de Stille Zuidzee, waar Mac Arthur het opperbevel heeft gekregen, het geheele gebied ten Oosten van Singapore omvat. Roosevelt was de opvatting toegedaan, dat Mc Arthur hier nuttiger zal zijn dan als hij op de Philippijnen was gebleven. Natuurlijk gaat de strijd daar voort, aldus Roosevelt. Generaal Wainwright volgt Mac Arthur op op de Philippijnen. (D.N.B.) Naar de Tokio Asahi Sjimboen meldt, hebben de in Noord-Sumatra opereerende Japansche strijdkrachten op 14 Maart om 14.00 uur het strategisch belangrijke Balige, aan den Zuide- delijken oever van het Tobameer, bezet, nadat zij sedert haar landing in de buurt van Laboe- lian Roekoe meer dan 130 kilometer naar het Westen waren opgerukt. Bij hun opmarsch ontmoetten de Japansche strijdkrachten vijan delijke afdeelingen ter sterkte van enkele hon derden mannen, die door lichte pantserwagens werden ondersteund. Andere Japansche strijdkrachten, die langs de kustlijn van Koetaradja naar het Zuid-Oos ten oprukken, hebben op 13 Maart Sigli aan de Noord-Oostkust van Sumatra bezet. Naar thans bovendien bekend wordt, bevin den zich onder den buit, dien de Japansche strijdkrachten op het eiland Weh (Sabang) hebben behaald, vier benzinetanks. 10 kolende- ports, zeven stukken zwaar geschut en een scheepswerf. (D.N.B.) Naar via New York uit Calcutta gemeld wordt, tracht het Britsche opperbevel in Noord Birma een nieuw front te vormen om den Japanners den weg naar Bengalen te versperren. Er wordt koortsachtig gewerkt, zoo verklaart men, om alle voorbereidingen te treffen ten einde het hoofd te kunnen bieden aan den komenden nieuwen Japanschen aanval, die, naar men te Londen betoogt, voor het lot van Indië beslis send zou kunnen worden. Den Britsche empi- retroepen moet echter, zoo verklaart men ver der, nog een adempauze gegund worden. Daar voor stroomen echter thans in Noord-Birma Chineesche elitetroepen te zamen om het front aldaar te versterken. Daarom kan men te Lon den en Washington vertrouwen, dat men dit maal werkelijk geen betere soldaten tegenover Japan in het veld kan brengen. Naar het Japansche blad Nitsji Nitsji meldt, heeft de Japansche luchtmacht in Birma thans de volledige heerschappij in de lucht. Nu vrijwel alle Blenheim-bommenwerpers neerge schoten zijn, hebben de Engelschen nog slechts Spitfires en Curtis3 P40 jagers tot hun be schikking. waarmede zij nuttelooze guerilla- aanvalulen op de Japansche bases ondernomen (D.N.B.) COMMUNISTISCHE LEIDER OP MALAKKA GEARRESTEERD. Tokio, 17 Maart. (D.NB.) Volgens de „Tokio Nitsji-Nitsji" is op 8 Maart j.l. de voorzitter van de communistische partij op Malakka. Hoeang Sjao Toen, gearresteerd. Het blad voegt hieraan toe, dat de communis tische partij op Malakka ongeveer 2.000 leden telde, en door de Engelschen na den val van Singapore als „vijfde colonne" werd gebruikt. De arrestatie van Hoeang heeft voorts geleid tot het ontdekken van communistische plannen, waar aan thans definitief een eind is gemaakt. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft Lord Halifax en Litwinof hebben op een ban ket te New York gesproken over den oorlogstoe stand. Hun verklaringen gaan het kader van toasten te buiten. Zij staan in schrille tegenstelling tot elkaar en geven een beeld van de in het „demo cratische kamp" heerschende geestesgesteldheid, waarin voorstellen worden besproken voor een coördinatie van de strategische posities. Lord Halifax ging zich te buiten aan alge- meene phrases over de kracht der democratieën, waarbij hij" gewag maakte van het bondgenoot schap met de factor „tijd", hetgeen Litwinof aanleiding gaf tot een felle verbetering De bols jewistische ambassadeur protesteerde tegen de aankondiging van betere tijden. Hij noemde den tijd een „verraderlijken bondgenoot" en gaf den Engelschen en Amerikanen duidelijk te verstaan, dat zij ten slotte steeds nog de illusie koesteren, als zou Sovjet-Rusland alleen de kastanjes uit het vuur willen en kunnen halen. Litwinof stelde den eisch voor een tweede front, opdat de in het Oosten strijdende bolsjewistische legers ont last zouden worden. Deze kreet naar een tweede front is echter niet een monopolie van de Sovjet-Unie. Zij wordt ook allerwegen gehoord in het kamp der demo cratieën, waar strategen zich het. hoofd breken over hun bedenkelijke posities. Terwijl de Sovjets een actief optreden van de Engelschen in Scandinavië, In Frankrijk en op het Iberische schiereiland eischen, dringen de Amerikanen en Engelschen aan op het vormen van een nieuw bolsjewistisch front in Siberië tegen Japan, De Australiërs van hun kant wen- schen een offensief tegen Japan, vooral voor de in Britsch-Indië liggende troepen van generaal Wavell, die van zijn kant weer de Australiërs mefc- de taak zou willen belasten om de Japan ners zoo lang mogelijk op te houden en hun aandacht van een aanval op Britsch-Indië af te leiden. In soortgelijken zin heeft Wavell in Tsjoeng- king voorstellen gedaan, omdat hij veronder stelt, dat door een aanval van de Chineezen op de Japanners de Britsche troepen in Birma een adempauze zullen krijgen. Men kan de lijst met dergelijke wenschen, waarop ook nog zekere plannen van Roosevelt met Zuid-Amerika behooren, willekeurig ver lengen. Het eindresultaat is, dat elkeen van de zoogenaamde bondgenooten den ander den voor rang wil laten inzake nieuwe strategische avon turen. De algemeene kreet naar een tweede front «illustreert zoodoende de tragisch-komisch aan doende poging om tegenover een weldoordachte strategie een radeloosheid te stellen en op deze wijze den oorlog te willen winnen. STIRLING WIL LUCHT- EN VLOOT- BASIS IN NOORWEGEN. Naar de Londensche correspondent van de ..Dagens Nyheter" meldt, verlangt de Ameri kaansche admiraal Yates Stirling een gemeen schappelijke Britsch-Amerikaansche actie tot het vestigen van een lucht- en vlootbasis in Noorwegen. Natuurlijk, zoo voegde de admiraal daaraan toe. moet daartoe eerst met de Dultsche vloot worden afgerekend. ENGELSCHEN IN FRANSCHE KUSTSTEDEN ONDER SPECIAAL TOEZICHT. Naar men In gewoonlijk welingelichte Fran- sche kringen verneemt, zou de Fransche regee ring besloten hebben om als represaille tegen het bombardement van Parijs en als voorzich tigheidsmaatregel tegen eventueele aanvallen van dien aard op Marokko bevel te geven, dat alle in de kuststeden wonende Engelschen on der speciaal toezicht moeten worden gesteld en in hun bewegingsvrijheid worden beperkt. Deze maatregel zou betrekking hebben op onge veer 2000 Britsche onderdanen. (D.N.B.) ZWARE TEXTIELBEPERKING IN ENGELAND Naar uit Londen gemeld wordt, is daar van officieele zijde bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Juni de kleedingrantsoeneering met onge veer 25 wordt verminderd. Men hoopt door deZe beperking in de textielindustrie ongeveer 50.000 arbeiders vrij te maken voor een taak, welke van belang is voor den oorlog. Er zullen vereenvoudigingen in de kleeding aangebracht worden (geen omslagen in broekspijpen, vermin dering van het aantal zakken en knoopen e.d.) (D.N.B.) GRAAN VOOR GRIEKENLAND. In den Piraeus is gisteren het Zweedsche s.s. Rodermazzo aangekomen met een lading van 7.000 ton broodgraan voor het Grieksche volk. Deze zending vormt een deel van de reeds ruim een jaar geleden door de toenmalige Grieksche regeering gekochte en contant betaalde 70.000 ton Australisch graan. Tusschen de toenmalige Grieksche en de En- gelsche regeering was indertijd uitdrukkelijk overeengekomen, dat zelfs in geval van een be zetting van Griekenland door de spilmogend- heden Engeland het transport van dit graan naar Grieksche havens niet zou verhinderen. Desondanks heeft Engeland maandenlang ge weigerd de transporten van het in Alexandrie en Haifa liggende graan toe te staan en de in terventie van den Paus, van het Int erna tionele Roode Kruis en andere persoonlijkheden en in stellingen was noodig om de eerste zending voor het Grieksche volk vrij te krijgen. Duitschland en Italië hebeben daarentegen zooals men weet, GETUIGENVERHOOR. Op den 14den dag van het proces voor het gerechtshof te Riom is een aanvang gemaakt met het verhoor der getuigen. Tijdens de zitting ontspon zich een levendig' debat tusschen den eersten getuige, generaal Besson, en den beklaagde Daladier. Generaal Besson besprak tijdens zijn uiteen zettingen, die Ongeveer een uur duurden, de versterkingswerken in den sector der Arden nen. de vertegenwoordigingen in den generalen staf, de gebreken in de organisatie van het leger en de onvoldoende hoeveelheid wapens. Over de diverse onderwerpen leverde hij een reusachtige hoeveelheid cijfermateriaal, waar uit de Fransche inferioriteit ten opzichte van de Duitsc.he weermacht moest blijken. Aan het slot van zijn betoog wees hij ook op de moreele oorzaken, die invloed hadden geoefend op den oorlogsgcest bij de troepen en de bereid heid der burgerij om het land te verdedigen. Op een vraag van den president of de reor ganisatie van den generalen staf nadeelige ge volgen had gehad, antwoordde generaal Besson geen algemeen geldende meening omtrent dit punt te kunnen uitspreken. In antwoord op een tweede vraag van den president, aangaande het onvoldoende kader der reserve-legers, deelde leneraal Besson mede. dat inzake het aanvul, 'end kader niets was gedaan. Op een nieuwe nadrukkelijke vraag van den voorzitter, hield generaal Besson vol, dat. door net onvoldoende tankmaterieel het opstellen <fan een tactiek voor het tankwapen niet mo- 'ük ""as geweest. Tijdens het verdere verloop der zitting werd den beklaagden gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen aan de getuigen en nam le zitting een dramatische wending aan. Het debat over de onvoldoende versterkinL van den Ardennensector ontaardde in een he- •'■'ge gedachtenwisseling tusschen den president, den getuige generaal Besson. den beklaagde Oaladier en diens verdediger Ribet. Daarbij trachtte Daladier den generalen staf aan te klagen. Generaal Besson beantwoordde de vraag van den yerdediger Ribet, of hij als bevelhebber van een leger ook een of ander gebrek in de geestelijke houding van zijn troep had opgemerkt, ontkennend. Als tweede getuige weid generaal Blanchard -•erhoord. wiens verklaringen op dezelfde punten betrekking hadden als die van generaal Besson. doch geen nieuwe gezichtspunten openden. Hij verklaarde, dat de houding der Fransche troe- Den bij het uitbreken van den oorlog minder geestdriftig was geweest dan in 1914. Ook hij noemde de enorme inferioriteit der Fransche luchtstrijdkrachten tegenover de Duit-sche „een der oorzaken van de nederlaag, die het zwaarst wogen". Nadat nog een derde getuige was verhoord, werd de zitting tot heden verdaagd. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 8.36 uur en gaat onder te 21.35 uur De hoogere S.S. und Polizeiführer maakt be kend: Voor den lsten April 1942 moeten in de be zette Nederlandsche gebieden alle personen auto's. die een Rijks-Duitsch kenteeken dragen en alle personenauto's, die weliswaar een Ne- derlandsch kenteeken aragen, doch zich na den 14den Mei 1940 in het bezit van Rijks-Duit- schers bevinden, aangegeven worden. De aan gifte dient voor den lsten April 1942 te ge schieden bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoegden politie officier bij den gevolmachtigde van den Rijks commissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend formulier te worden ingevuld, dat tege lijkertijd hét verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche ge bieden en het verzoek tot verder gebruik bevat. in den tusschentijd van hun eigen voorraden reeds belangrijke hoeveelheden broodgraan aan Griekenland gegeven, zonder dat zij daartoe vol gens het internationale oorlogsrecht verplicht waren De Engelsche propaganda heeft getracht de schuld voor de vertraging der levering op rekening te schuiven van de spilmogendheden. De Grieksche regeering en het hoofd van de Grieksphe kerk hebben echter deze beweringen van de Engelschen als volkomen ongegrond be slist van de hand gewezen. (D.N.B.) INTERVIEW MET SARADJOGLOE. De Popoio di Roma publiceert een onderhoud, dat haar correspondent te Ankara heeft gehad met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, die o a. verklaarde, dat de doeleinden der buitenlandsche politiek van Turkije gebaseerd zijn op een straffe neutrali teit, die Turkije besloten is tegen een ^eder te verdedigen. Saradjogloe vervolgde, dat Turkije op een kritiek oogenblik met Engeland een verdrag heeft gesloten, dat een voorbehoud bevatte, het welk Turkije in staat moest stellen zich niet te laten meeslepen in een combinatie, die vijan dig was jegens Rusland. Vervolgens sloot het een verdrag met Duitsch land, daar dit land niet met vijandige gevoelens jegens Turkije was bezield. Duitschland is een oud bondgenoot en vriend van Turkije, met hetwelk zij smartelijke dagen hebben gedeeld. De aanslag op von Papen heeft de algemeene ver ontwaardiging in Turkije verwekt. Omtrent de betrekkingen met Moskou zei de minister, dat reeds Kemal Ataturk twintig jaar geleden den grondslag heeft gelegd voor een trouwe vriendschap met de sovjet-unie en dat Turkije zijn trouw heeft bewezen. Nopens Italië sprak de bewindsman over de mogelijkheden tot samenwerking tusschen de beide landen, geschapen door hun mediterrane karakter en verwantschap in tal van andere opzichtten. (Stefani). ZEEPBONNEN VOOR BIJZONDEREN ARBEID. Bij de plaatselijke distributiediensten kun nen op nader te bepalen tijdstippen in het tijd vak van 20 tot en met 31 Maart, de aanvraag formulieren voor extra rantsoenen zeep worden afgehaald. De formulieren moeten op een dooi den plaatselijken distributiedienst vast te stel len datum ingeleverd worden. Er zullen extra rantsoenen verstrekt wor den voor een periode van twee maanden, ingaande 1 April, aan melkers, aan per sonen, die zoogenaamden „vuilen arbeid" verrichten en aan bedrijven, waarin zoo genaamde „vuile arbeid" verricht wordt. Gediplomeerde bakers, kraamverzorgsters enz. zullen geen extra rantsoenen ontvan gen, voor zoover zij per 1_ Februari j.l. voor een periode van 6 maanden extra rantsoe nen ontvangen hebben. AARDAPrELMEELVLOKKEN OP DE GORTBON. Tot en met 21 Maart a.s. geeft dc met „226" genummerde, voor gort e.d. aangewe zen bon 'van de bonkaart algemeen, tevens recht op het koopen van 250 gram aard- appclmeelvlokken. Hetzelfde geldt voor de na 21 Maart a.s. voor gort e.d. aan te wij zen bonnen van genoemde kaart. Aangezien tot dusver aardappelmeelvlokken slechts verkrijgbaar waren op de havermoutbon, was het, nu geen bon voor havermout is aan gewezen, niet mogelijk aardappelmeelvlokken te koopen Door de aanwijzing van de geldige gortbon voor dit doel, wordt men dus in de ge legenheid gesteld voornoemd artikel alsnog te betrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het hier betreft het uitverkoopen van den nog bij den handel aanwezige voorraden. EXTRA KOUSEN IN BIJZONDERE GEVALLEN. De distributiediensten zullen aan personen, die in bijzondere gevallen In aanmerking ko men voor de verstrekking van kousen boven het aantal, dat op de textielkaart verkrijgbaar is, op aanvrage speciale g-punten en kousenmach tigingen uitreiken. Er worden twee soorten kou senmachtigingen verstrekt, één voor personen van drie jaar en ouder (met zwarten opdruk) cn één voor kinderen beneden den leeftijd van drie jaar (met rooden opdruk). Op deze kousenmachtiging staat hét aantal kousen vermeld, dat op de machtiging mag worden gekocht. De winkelier dient naast de machtiging echter tevens het vereischte aantal punten in ontvangst tc nemen. NOORDZEEVISSCHERIJ MAAKT MOEILIJKEN TIJD DOOR. De prijzen van versche zeevisch zijn hoog. Minder gegoeden kunnen deze haast niet be talen. Dit geeft aanleiding tot klachten. De ree- ders zouden .fantastische winsten maken. Er werd gepleit voor maximumprijzen. Ook vak bladen schonken aandacht aan dit probleem. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. per sonen uit de kringen van reeders en vischhan- del eens naar hun meening gevraagd. Hoewel overtuigd van de goede bedoelingen van hen. die voor maximumprijzen pleitten, wa ren deze kringen wel eenigszins ontstemd over de wijze, waarop hier een oordeel wordt uit gesproken over een zoo moeilijke aangelegen heid. Aan de prijzen voor zeevisch zit namelijk heel wat vast. Het vraagstuk moet worden be zien in het kader van de ontwikkeling, die de Noordzeevisscherij heeft doorgemaakt en van de moeilijkheden, waarmede zij thans heeft te kampen. Een scherp onderscheid dient daarbij te worden gemaakt tusschen de haringvisscherij en de trawlervaart. Bestond onze Noordzeevloot oorspronkelijk uit zeilschepen (buizen, bommen, kotters en log gers) omstreeks 1900 deden de eerste trawlers him intrede, voornamelijk in IJmuiden. De ha ringvisscherij is in Katwijk, Scheveningen, Vlaardingen, Maassluis en het later op den achtergrond geraakte Egmond, steeds van ge neratie op generatie beoefend. Daar vindt men nog 'het echte type van den visscherman en van den reeder, eigenaar van een schuit, die met hart en ziel werkt voor de instandhou ding van zijn bedrijf. Leefde daar een traditie, in IJmuiden echter traden in en kort na de jaren van hoogconjuctuur tal van personen als reeder op, die dat van huis uit niet waren. De winst investeerden zij elders dan in de vis scherij; speciaal op de trawlervaart heeft deze gang van zaken nadeeligen invloed uitgeoefend. Terwijl omstreeks de jaren '26 en '27 de groote overgang plaats had van zeilschepen naar motorloggers, werd een ander deel der vloot uit Engeland betrokken. Tweedehandsche schepen werden opgekocht en men raakte een slag ten achter. De vrije markt drukte boven dien de prijzen. Duitschland, vroeger de groot ste afnemer, kon niet zooveel meer opnemen en toen na 1930 door een verkeerde handels politiek de deviezen uitgeput raakten, was dit afzetgebied vrijwel geheel verloren De binnen- landsche markt was te klein om den -aanvoer te verwerken. Na den vorigen oorlog is het be drijf zij het met schommelingen ziender- oogen achteruit gegaan. Op het moment zit men dan ook met de ruïne van een bedrijf. Er zijn schepen gevor derd. Een deel der vloot zit aan de overzijde en het ls de vraag, wat er van over is. Voorts ingen schepen door oorlogsgeweld verloren. Reeders. die vroeger over vier of vijf schepen beschikten, kunnen er nu nog slechts een of twee laten uitvaren en zijn boverïdien afhan kelijk van het toegewezen kwantum olie of kolen. VIJFTIG PROCENT DER OPBRENGST KAN WORDEN AFGESCHREVEN. Het spreekt dus van zelf, dat een vaart heel veel goed moet maken. Wel vijftig procent van de opbrengst kan worden afge schreven. O.m. moeten verzekering en loo- nen van heto varend personeel daar af en Dit Nummer bevat TWEE Bladen verder moet de reeder, ook wanneer er niet gevaren wordt, zijn bedrijf in stand kun nen houden. Maar bovendien, en dat wordt vaak vergeten, legt een verstandige reeder een deel der winst opzij om daarvan na den oorlog een nieuwe vloot op te kunnen bou wen. Beziet men de prijzen voor zeevisch in dit licht, dan staat men er reeds geheel anders tegenover. Toegegeven zij echter, dat er zelfs zeer behoorlijke winsten bij besommingen zijn gemaakt. Deze te hooge winst zou men kunnen tegengaan door het stellen van maximumprijzen. Ongetwijfeld zullen deze over eenigen tijd ook wel worden opgelegd. Voordat tot dien maatregel wordt overgegaan, dient men echter te overwegen welk sociaal doel daarmede wordt gediend. Want indien men den reeder een behoorlijke winst garandeert, waar uit hij een bedrijfsreserve kan vormen, zal ver sche zeevisch nog allerminst voor de kleinste beurzen bereikbaar zijn. Het beste is dit te demonstreeren aan het artikel wijting. Bracht deze vroeger zes tot ze ven gulden op per kist, de maximumprijs zou thans op minstens veertig gulden gesteld moe ten worden. Hetgeen neerkomt op 60 ct. per pond in den winkel. Een goedkoop volksvoedsel wordt de visch daarmede allerminst. Daarbij komt echter nog een andere factor. De aanvoer van zeevisch is namelijk veel te gering om al onzen Nederlandschen arbeiders ge regeld ook maar een schamel beetje te kunnen doen toekomen. En bovendien, in tijden van schaarschte gaat het vaststellen van prijzen steeds gepaard met het euvel van den sluik handel. EEN VOORSTEL. Om het beoogde sociale doel nu toch te be reiken, is uit kringen van den vischhandel een voorstel van volgende strekking naar voren ge bracht. Men zou een gedeelte van den aanvoer kunnen laten aan de vrije markt. Uit de tien tot twintig procent meer opbrengst zou een fonds gevormd kunnen worden, dat vlsch op de markt aankoopt, welke tegen gereduceerden prijs beschikbaar kan worden gesteld. Hoewel het kwantum uiteraard klein is, zou men deze visch door kleinhandelaren in de groote steden en industrie centra in daarvoor aan te wijzen gebouwen kunnen laten verkoopen aan hen, die daarvoor in eerste instantie in aanmerking komen, b.v. houders van vetkaarten. In ver band met den geringen aanvoer zou dan tel kens een andere stad of een ander industrie district aangewezen moetep worden. Zooals gezegd: dit is een voorstel. Het be oogt de rijken mede te laten betalen voor de armen. In leder geval zou daardoor worden bereikt, dat de visch tegen schappelijken prijs in handen komt van hen, die daaraan het eerst behoefte hebben en dat de sluikhandel geen kans krijgt. OOK MAATREGELEN IN NEDERLAND. Duitschland heeft sinds vele Jaren zijn bij zondere aandacht geschonken aan de kwestie van de metaalpositie in de Europeesche landen en van het metaalverbruik ter dekking van de behoefte aan goederen van het Europeesche be drijfsleven. Indachtig de verplichting van alle volkeren tot den gemeenschappelijken opbouw van ons Europeesche continent-, is het Dultsche volk bereid het resultaat van zijn moeizaam onderzoek op dit gebied aan zijn Europeesche nabuurlanden ter beschikking te stellen. Steeds weer werd door vergaderingen, be sprekingen en tentoonstellingen het denkbeeld van materiaalwijziging en materiaalbesparing als dwingend gebod van onzen tijd onder de ingenieurs verspreid. Met de oprichting door door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied van de materiaalbespa- ringscommlssic en de benoeming van den ma- teriaalbesparingscommissarls is thans aan dezen arbeid ook voor Nederland een richting ge geven, waarin de stelselmatige uitvoering der maatregelen die ln het belang zijn van het Nederlandsche volk, gewaarborgd zal zijn. Eeni- ge honderden fabrieken der Nederlandsche in dustrie en alle voor het verbruik van materiaal en grondstoffen verantwoordelijke Nederland sche instanties zijn tot samenwerking onder Duitsche leiding opgeroepen. Op 20 Maart a.s. vindt ae eerste groote ver gadering plaats van al deze instanties met de in de fabrieken der Nederlandsche industrie be noemde gevolmachtigden inzake het materiaal- verbruik. Gaarne reiken de aan ervaring rijker geworden ingenieurs hun kameraden in Neder land de hand. Zij willen hen helpen om reeds thans, tijdens den oorlog, in Nederland de mo gelijkheid te scheppen, voor hun werkende me- demenschen in het bedrijfsleven na den oorlog niet alleen het Juiste arbeidsveld te verkrijgen, doch hen ook aan den grooten komenden op bloei van het sociale, leven te laten deelnemen. MR. L. F. FELTING OVERLEDEN. Te Arnhem is in den ouderdom van 78 Jaar overleden mr. L. R. Felting, oud-president van de rechtbank te Rotterdam, ridder ln de orde van den Nederlandschen Leeuw en comman deur in de orde van Oranje Nassau. TERMIJN VAN OVERSCHRIJVING VAN N.V. DRANKWETVERGUNNINGEN VERLENGD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is een wij ziging aangebracht in de drankwet, waardoor de indertijd geschapen mogelijkheid tot over schrijving van vergunningen en verloven A, die ten name staan van naamlooze vennootschap pen, die ingevolge het liquidatiebesluit 1941 zijn opgeheven, met een jaar wordt verlengd en wel tot 1 April 1943. Het verzoek hiertoe moet vóór 1 Maart 1943 bij den burgemeester der hiervoor in aanmer king komende gemeente worden ingediend. EEN BORSTBEELD VOOR GEN.-MAJOOR E. LUDEN. Het bestuur van Stad en Land van Gooiland heeft den beeldhouwer Wegelear te Laren (N.-H.) opdracht gegeven tot het vervaardigen van een borstbeeld van wijlen generaal-majoor E. Luden, ter plaatsing in de hall van het Ge- meenlandshuis te Hilversum. Hierdoor wil het bestuur de nagedachtenis van den onlangs overleden voorzitter van het instituut der erf- gooiers, die zich zoovele jaren voor Stad en Lande verdienstelijk heeft gemaakt, op bijzon dere wijze eeren.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1