JUs men veel buiten is, beschermen LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 17 Maart 1942 OFFKIEELE KENNISGEVING KERK- EN SCHOOLNIEUWS De vrees voor den afgrond Beste Kinderen SPORT RECHTZAKEN Voedingsgewassen in eigen tuin reed'2 $Ael&i's9 AGENDA 1JN/TIM BITTEREN FEUILLETON VASTE BRANDSTOFFEN VOOR SCHIPPERS. Schipeprs of schippersknechten, die hun ge zin aan wal hebben, doch zelf permanent aan boord wonen, kunnen eerst op 1 Mei a s. rant soenbonnen voor kookdoeleinden bij de Dlstri- butiedienst aanvragen. De Burgemeester van Lelden, De Burgemeester, Lelden, 17 Maart 1942. 6646 HET UITGAANSVERBOD VOOR PERSONEN BENEDEN 18 JAAR. Wij brengen in herinnering, dat vandaag de verordening in werking treedt krachtens welke het ingevolge besluit van den Burgemeester aan personen beneden den 18-jarigen leeftijd verboden is zich des avonds tusschen 8 en 12 uur op den openbaren weg te bevinden anders dan onder geleide van ten minste één der ouders of een door hen schriftelijk daartoe ge machtigd meerderjarig persoon of wel in het bezit van een door de ouders geteekend be wijsstuk, waaruit blijkt, dat zij toestemming hebben verkregen om zich voor een bepaald doel (school- of catechisatie-bezoek, dans- of gymnastiekles) rechtstreeks van hun woning naar dat genoemde leslokaal te begeven. Dit laatste bewijs moet mede-onderteekend zijn door het betrokken schoolhoofd, predikant, of door den voorzitter van de vereeniging, welke door den burgemeester als bona fide moet zijn erkend. De formulieren voor deze bewijsstukken moe ten worden aangevraagd aan het Politiebureau, afd. Bijzondere Wetten. Met ingang van heden treedt eveneens de verordening in werking, waarbij het behou dens eenlge uitzonderingen aan vrouwelijke minderjarigen beneden den 18-jarigen leeftijd verboden is zich overdag of 's avonds als be zoekster op te houden in een café met „vergun ning" of „Verlof A" of 's avonds na 7 uur in een bioscoop of lokaliteit met „verlof B". JEUGDIGE INBREKER. Was in slaap gevallen. In den afgeloopen nacht omstreeks halfdrle bemerkte een waker van den Leidschen Nacht veiligheidsdienst en Controle, dat was ingebro ken in een consumptietent aan de Jan van Houtkade. Hij stelde een onderzoek in en trof den 15-jarigen Jac. W. aldaar slapende aan. De jongen had zich tegoed gedaan aan ver schillende versnaperingen en was daarna in slaap gevallen. De inmiddels gewaarschuwdde politie heeft daarop den jongen meegenomen naar het politiebureau, waar bleek, dat hij zich ook had schuldig gemaakt aan de inbraak in een kiosk aan den Rijnsburgerweg, waar een hoeveelheid rookartikelen werd ontvreemd. De knaap is trouwens reeds meermalen met de justitie in aanraking geweest. Het onderzoek wordt nog voortgezet. HANDELSREGISTER K. VAN K. Nieuwe Inschrijvingen: D Ravelll en Co., Emmalaan 12, Oegstgeest, wandtegelschildersbe- drijf, Beheerende Vennooten: D. Ravelll en J. J. Ravelli, Oegstgeest. Aantal vennooten bijwijze van geldschieter: één. Nederlandsche Vereenigde Hotels, N.V.H. Noord Boulevard 3, Noordwfjk aan Zee. (Ned. Staatscrt28 Januari 1942, Bijvoegsel nr. 78). Directeur: L. van Sterkenburg, Noordwijk aan Maatsch. kap.: f. 500.000.—, waarvan geplaatst en gestort: f. 170.000. N. Goedhart en Zoon (Beperkende Bepalingen) van Reedestraat 24, Alphen aan den Rijn, vrachtrijdersbedrijf. Vennooten: N. Goedhart en C. Goedhart, Alphen aan den Rijn. Wijzigingen: „De Twee Sleutels", Gebrs. Over- duin, Wasstraat 15. Leiden, grossier in wollen, garens, gebreide goederen, kleinh. in wollen garens, gebreide goederen en manufacturen. Uittredend Eigenaar: C. H. Overduin, Leiden, d.d. 12 Febr. 1942. Wijz. handelsn. in: T. Overduin. Nieuwe Eigenaar: T. Overduin, Leiden. „De Verfton", Hoogewoerd 75. Lelden, glas- en verfhandel. Uittredend Eigenaar: P. A. de Jong, Leiden, d.d. 15 Maart 1942. Nieuwe Eigenaar: P. A. de Jong Jr., Leiden. N.V. Katwijksche Kalkzandsteenfabriek, Val- kenburgerweg 26. Katwijk a. d. Rijn, fabricage van kalkzandsteen. Tergend borende pijn zonder ophouden, morgen naar den tandarts, doch neem nu dade lijk "AKKERTJES" die de pijn verdrijven. Ge leeft dan weer op binnen een kwartier. Nee* n AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller g Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: Poederkalk, cementsteen en bimssteen. Vestiging filiaal: 's-Gravenhage, Bezuiden-i houtscheweg 255 o.d. naam: Verkoopkantoor der N.V. Katwijksche Kalkzandsteenfabriek. N.V. Zuid-Hollandsche Inleggerij C. Mank Johzn., A, 146, Ter Aar. Procuratie verleend aan A. van Santen Jr., 's-Gravenhage. (Beperkende Bepalingen). INBRAAK OPGEHELDERD. Ongeveer een maand geleden werd ingebro ken in de sigarenfabriek van v. d. L. in het Korenhof, waarbij een partij van 1300 sigaren en Vk K.G, tabak, benevens een rijwiel werd ontvreemd. De politie is er na ijverige nasporingen in ge slaagd thans den dader aan te houden, n.l. den 23-jarigen H. K„ die een volledige bekentenis heeft afgelegd. Van de gestolen goederen was alleen de fiets nog in zijn bezit. De dezer dagen in ons Blad verschenen mededeeling, dat dr. J. J. van Troostenburg de Bruyn op 23 Maart a.s. zijn gouden doctoraat zou vieren, berust op een misverstand en wordt hiermede herroepen. „NEKKIE RAFeu APIE SNUIF" In het 22e avontuur f,iaat Raf zijn reisverhalen aan de menschcn in de Cafeteria-Ca/etaria in Rotterdam ver tellen. Maar ver komt hij er niet mee, want door een misstap geraken zijn armen en beenen vol met dat heerlijke ijs, dat jullie zoo graag lusten. Kom deze tecek eens van een ijsje smullen in onderstaande zaken, dan ontvang je dit grappige avontuur gratis. Ilct kleurrijke Inplakboek d 25 cent en aanvraagkaartcn voor ontbrekende avonturen blijven steeds verkrijgbaar Sta (U/K'' Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsiceg 7-17 - LEIDEN BOKSEN. AMATEURKAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOLLAND. Zooals te verwachton was trokken de finales der amateurkampioenschappen van Zuid-Holland gis teravond "zooveel belangstelling, dat de groot-e zaal van den Haagschen Dierentuin tot de laatste plaats bezet was. Naar verhouding was het ge halte der partijen op dezen avond beter dan op de belde vórige avonden. Jammer was het, dat de party middengewicht tusschen de finalisten J. Evers en N. v. d. Dood reeds ln do eerste ronde moest worden gestaakt op medisch advies ln verband met een wonde aan de linkerwenkbrauw van v. d. Dood. Nog een som bere noot, welke dezen avond eenigszlns pntslerde, was de afloop van de half-zwaargewlchtpartlj tus schen B. Albers (Rotterdam) en P. Liefhebber (Den Haag). Na 3 ronden van 3 minuten eindigde deze partij onbeslist. Een extra ronde moest dus de beslissing brengen. Herhaaldelijk Ingrijpen van den scheidsrechter ln verband met de bokswijze van Albers, waarbij laatstgenoemde ten slotte een waarschuwing kreeg van den scheidsrechter was voor diens helper Hulzenaar aanleiding Albers den strijd te doen staken. Liefhebber werd aldus kam pioen De uitslagen luidden: Lichtgewicht: Chr, de Bas w. o. p, van J. de Vries. De Bas tweede prijswinnaar. Vlleggewicht: a. v. d. Berg w. o. p. van J de Wolff V. d Berg kampioen. Bantamgewicht: H. de Bruin w. o. p. van D Verwijk. De Bruin kampioen. Vedergewicht: D. Kalf w. o. p. van C. Alewljn. Kalf kampioen, Lichtgewicht: M. de Rpode wint van H. de Neef door opgave van De Neef ln de derde ronde. De Roode kampioen. WeltergewichtJ. de Bruin w. o. p. van J Stui ver. J. de Bruin kampioen. HalfzwaargewlchtP. Liefhebber wint van B. Albers wegens opgave van Albers in de vierde ronde. Liefhebber kampioen. Weltergewicht: M. Deurloo w. o. p. van A. Pij nenburg. Dcurloo tweede prijswinnaar. Middengewicht: J. Buschgens wint door k. o. van G, Groos. Buschgens tweede prijswinnaar. De stijlprijs werd gewonnen door den nieuwen weltergewlcht-kampioen j. de Bruin uit Rotterdam VAN DAM BOKST TE LEIDEN. De in de Gehoorzaal alhier te houden wedstrijd tusschen Van Dam (Rotterdam) en De Pauw (Den Haag) is thans definitief bepaald op Dinsdag 24 Maart. Als tweede prof-partij staat een ontmoe ting op het programma tusschen Kid Smiling (Amsterdam) en J. Graafland (Rotterdam). Ver der komen er eenige amateurs in den ring HAAGSCHE RECHTBANK. De straf verminderd. Tot zes maanden hechtenis was J. de Wit uit Bodegraven veroordeeld door den economischen rechter, wegens het slachten van een varken. Het was maar een klein varken geweest voor eigen gebruik, zooals verdachte bij het Hof uit een zette, en waarom hij verlichting van straf vroeg. De adv. generaal vorderde bevestiging van het vonnis, doch het Hof heeft thans twee maanden hechtenis opgelegd. Tot zes maanden hechtenis was J. A. Scholtes uit Benthuizen veroordeeld wegens verkoop van vleesch zonder bon. Het Hof heeft in hpoger beroep dat vonnis bevestigd. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 18 MAART. Leiden Geref. Gem. (N. Rijn)Voorm. 10 en nam. 3 uur (Biddag), ds. P. Honkoop van Den Haag. Alphen aan c'i n Rijn Lokaal van Mandersloo- straat (Oud Geref. Gem.)Nam. 7 uur, ds. an 't Hoog van Utrecht. Hillegom Chr. Geref. Kerk: Nam. 8 uur, ds. Laman van Haarlem (Biduur gewas). Noordwijk aan Zee Gereform. Bond (voorm. Jullanaweg 27)Nam. 7.30 uur, ds. Koolhaas van Huizen. Zoetermeer Geref. Gemeente: Voorm. 10 uur en nam. 2.30 en 7 uur ds. Lamain te Rotter dam (Biddag). ZAAIEN EN PLANTEN IN HET VROEGE VOORJAAR. I. Wanneer de grond is omgespit, bemest en in gedeeld in afzonderlijke vakken en bedden, wordt een aanvang gemaakt met het zaaien en planten. In geval van langdurige vorst kun nen deze werkzaamheden belangrijk worden vertraagd en er is dan reden te meer om den tuin zoo spoedig mogelijk voor het zaaien en planten in gereedheid te brengen. De harde kluiten van pas gescheurd grasland of zware kleigronden worden voordien met de spade naar behooren fijn gemaakt. In Maart of in de eerste helft van April worden gezaaid: tuinboonen, doperwten, capu- cijners en peulen. Voorts kan men in Maart of in de geheele maand April zaaien: spinazie, raapstelen, kropsla, snijsla, snijbiet, tuinkers, zomerbieten zomerwortelen, radijs, uien, peter selie en selderij. Sjalotten, pootuien en de z.g, weeuwplanten van bloemkool en kropsla, kunnen naar verkie zing in Maart of April worden geplant. Aard appelen worden in April geplant; daarop ko men we binnenkort terug. Zooals bekend worden bruine boonen, sla- en snijboonen pas in Mei gezaaid. Het uitzaaien van zaden kan breedwerpig of op rijen geschieden. De eerste methode, waarbij het zaad uit de hand over het zaaibed of veld wordt uitgestrooid, wordt o.a. toegepast bij wortelen, spinazie, radijs en raapstelen. De op pervlakte wordt dan het meest volledig benut, doch men bedenke, dat het een geoefende hand vraagt om het zaad breedwerpig goed uit te strooien. Het uitzaaien van de laatstvermelde produc ten kan echter zonder bezwaar ook op rijen geschieden. Dit verdient om verschillende rede nen zelfs de voorkeur, vooral ook voor den be ginneling. Bovendien laat rijenteelt zich veel gemakkelijker met andere gewassen combinee ren, b.v. op rijen gezaaide spinazie tusschen erwten, tuinboonen of bloemkool. Ten slotte heeft men bij het uitzaaien op rijen minder zaad noodig dan volgens de breedwerpige me thode. Dat is thans een zeer belangrijke factor. De benoodigde hoeveelheden zaad werden reeds in een vroeger artikel vermeld. Zaden, welke zich moeilijk regelmatig laten uitzaaien, om dat ze zeer fijn zijn, zooals postelein of pluizig, zooals wortelzaad. kunnen eerst met wat zand worden vermengd, waardoor een grootere hoe veelheid wordt verkregen, welke zich gemak kelijker verdeelt. lenteboden op uw jas; winterhulp een'.volle kas! COLLECTE 20-21'MAART WINTERHULP NEDERLAND I buDroKls,"1 Woensdag. Marekerk: Sprekers ds. D. Tromp en ds. H. -C. Touw. 7% uur nam. Donderdag. Prediker: Spr. ds. E. van Dijk van Den Haag. 3 en 7 uur nam. Stadszaal: Ex Animo „Mattheus Passion", 7 uur nam. Zaterdag. Muziekschool Mij. voor Toonkunst: Concert van Kamermuziek, 3 uur nam. DAGELIJKS. Stadszaal (kleine zaal): Tentoonstelling 10 Jaar vakontwikkeling en sociale Jeugdzorg 10 uur voorm.—8i/a uur nam. ('s Zondags 1 >/2uur nam.) Tot en met 19 Maart. DIVERSEN. 's Dinsdag :s Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 911 uur voorm. Gew. Arbeidsbureau (Douzastraat). Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on- volwaardlgèn. 35 uur nam. 's Donderdag:s Gem. Geneesk. Dienst (N. Mare 13); Consultatiebureau voor minder begaafden 56 uur nam. 's Donderdags: Wljkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen. 3 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 Jaar: 14 Jaar; alle leeftyden. Lnxor-theater: „Annelle"#. Dageiyks te 2 en 8 uur nam. Zondag, 27 uur doorl. Lldo-theater: „De roman van een dokter" Dageiyks 2 1/4 en 1\'2 u. nam. 's Zondags doorl, van 2 uur af en 7»/a uur. Trlanon-theater: „Polonaise" Dagelyks 2 en 7.45 u. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Douanepost nr. ni"* Dagelyks te 8 uur Woensdag en Zaterdag ook te 2 uur; 's Zondags te 2. 4Vj en 8 uur. Rcx-theater: „De geluksvogel" 2 en 7.45 u. nam., Zondag 2—6V6 uur door loopende voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee),,Kora Terry" 7% uur nam. ('sZondags gesloten). De avonds- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Maart 20 uur tot Zaterdag 21 Maart 8 uur door de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48. Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek voormalig WUhelminapark 8, Tel. 26274. CONCERT VAN KAMER2MUZIEK MET GUITAAR. Zaterdagmiddag 21 Maart a.s., 's middags 3 uur zal in de Concertzaal van de Mij. voor Toonkunst, Rapenburg 22 een concert van ka mermuziek met guitaar gegeven worden door Cora van Drimmelen, fluit: John Poth, viool; Cees Peterse, altriool en Anton Ligtvoet, gui taar. Het programma bevat werken van Leo nard de Call. Küffner en Kaspar Kummer. ÖOOI MIG NON G EBERHARDT (37 Dat deden ze Jeanne gebruikte den chloro- formstank als voorwendsel om te gaan slapen op den divan in Lucie's kleedkamer. Hij was naar hobbelig en piepte als zy zich bewoog, maar zU voelde zich daar veiliger. Maar wat ze ook mochten zeggen, of denken, en al had het doorzoeken van het huis niets op geleverd, Jeanne was van twee dingen absoluut zeker Iemand had daar in het donker naast haar bed gestaan en was weggeslopen, toen hy gemerkt had, dat ze wakker was; en zU had Iemand duidelijk met vlugge lichte schreden de trap hooren afloopen, op een manier alsof hij met het huis bekend was. De omgevallen flesch en de zakdoek waren er het bewijs voor. Maar er was niemand voor wie zij, Jeanne, een bedreiging was. Niemand voor wie haar leven een gevaar vormde. Tenzy er misschien in het geheel geen reden voor den aanval was. Een moordzuchtige maniak noemden ze het zoo niet? Het was geen prettige gedachte. En alweer waarom? Lucie draaide in de kamer naast haar het licht uit en riep zachtjes: Ga toch slapen. Dat was altijd Lucie's universeele geneesmid del geweest voor moeilijkheden. Ga toch slapen. De Vrijdagmorgen was nog koud en bewolkt. Calvin belde kort na het ontbijt den commis saris op om hem het incident van den afge loopen nacht mee te deelen, en Paul reed naar het dorp om de kranten te halen. Er was nog steeds geen bericht over Richard. zy lazen de kranten met weerzin en schrok ken terug voor de groote koppen en de plaatjes, zonder dat ze in staat waren, ze over te slaan. Calvin en Paul spelden ze alle uit en spraken over Richard's vlucht en de mogelijkheden van zyn gevangenneming, en eenmaal ook over den invloed die deze geschiedenis mogebjk kon heb ben op Calvin's politieke aspiraties. Met Diane's geld veilig belegd achter de hand, en Diane's eerzucht om hem aan te sporen, en zyn eigen onmiskenbare talent om vrienden te maken en redevoeringen af te steken, had hy reeds eeni- gen tyd geleden zyn praktyk als advocaat ge heel opgegeven en op een politieke carrière aan gestuurd. Nou, zei Paul, je hebt nu tenminste publi citeit genoeg voor je candidaatstelling Dat is het verkeerde soort publiciteit, zei Calvin somberHa, daar ls de auto van den commissaris. Het was tegen tienen. De commissaris zag er goed uitgerust uit, maar hy keek mopperig, ter wijl hy de stoep opstapte. Wat is dat allemaal over iemand, die hier vannacht met chloroform in de weer geweest is? vroeg hy. wy hebben niets aangeraakt, zei Paul, de flesch ligt nog net zooals we haar gevonden hebben. Diane wees hem den weg naar boven. De commissaris fronste zyn wenkbrauwen over de flesch en borg den zakdoek behoedzaam in een enveloppe. Zyn hulp, die met hem meegekomen was, wikkelde de flesch eerst ln papier, voordat hy er mee wegging. Daarna had de commissaris een lang gesprek met Lucie achter gesloten deuren in de bi bliotheek, en nadat hy nog diverse geheimzin nige telefoontjes had afgehandeld, die van zijn kant voornamelijk bestonden uit brommerige opmerkingen, liet hy Jeanne weer roepen. De commissaris zat breeduit in een stoel, die te klein voor hem was en nam haar scherp op met zyn half achter borstelige wenkbrauwen verscholen oogen. Vertelt u me dat heele verhaal nog eens, vroeg hy, van die chloroform-geschiedenis, be doel ik natuuriyk. Wie was het? Ik weet het niet. Zij ging op den rand van een stoel zitten. Het was zoo donker in de kamer, dat de commissaris de ouderwetsche bronzen bureaulamp met zyn groenen kap had aangedraaid. Het gaf een spookachtig groen licht, en het deed de grove trekken van den commissaris ziekeiyk bleek schynen. Weet u het niet, of wilt u het niet zeggen? Ik weet het niet. U zei, dat u iemand snel de trap hoorde afloopen? Ja. Bent u daar zeker van? Ja, ik hoorde het heel duidelijk. Was er licht in de hal? Nee, er was toen nergens licht. Een oogen- blik later draaide ik het licht in mijn kamer aan. Maar u zegt, dat de vent hard de trap af liep? In het donker? Ja. Je moet het huis goed kennen om dat te kunnen doen. Hy bleef haar voortdurend scherp opnemen, en zy was het zich bewust. Ja, dat weet ik Dat heb ik ook al gedacht. Nu wierp hy, als het ware toevallig, zyn eerste bom. Hebt. u naar dien zakdoek ge keken? N-nee Hy zag er uit als een gewone witte heerenzakdoek. Het was een zakdoek van Richard Lemai% zyn initialen staan er op. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.) Vrijwilligers van het Legioen Nederland Een der vele flinke jongens van het Vrijwilligers Legioen Nederland. In de rijen der Waffen S.S. stryden zy schou der aan schouder met hun Dultsche kameraden en met de mannen van alle Germaansche naties, tegen den wereld- vyand, het bolsjewisme. (S.S. PJC. Klerk-Vryw. Leg. Nederland-Fellinga). De Weermachtsbevelhebber in Nederland, Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, by de kranslegging op de graven der gevallenen. Rechts: Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart. (Polygoon-v. Bilsen) Overzicht op het Binnenhof tydens de rede van den Weermachtsbevel hebber in Nederland, Generaal der Vliegers, Fr. Christiansen. (Polygoon-Meyer)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2