De Japanners dringen op in Nieuw Guinea Binnenland 83sfe jaargang DINSDAG 17 MAART 1942 No. 25144 Verduisteren: Naar Port Moresby De verdediging van Australië Om Iran Verspreide berichten 19.47 uur 7.49 uur Ir. Mussert spreekt in de hoofdstad Duilschers gelieven hiervan kennis te nemen Gemengd Nieuws Wie nam het besluit tot dezen nieuwen oorlog? STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef °edactle 21507 Hoofdredacteur: B. W, Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Naar radio New York omtrent den strijd op Nieuw-Guinea meldt, banen de Japanners zich steeds verder een weg door het oerwoud in de lichting van Port Moresby. Voorts meldt radio New-York, dat de Japan- sche luchtmacht tijdens het weekeinde de ten Noorden van Australië gelegen eilanden heeft gebombardeerd. De frontberichten van de Japansche bladen melden, naar uit Tokio wordt bericht, dat men binnenkort op Nieuw-Guinea op beslissende gevechten kan rekenen. De gelande Japansche troepen zouden bin nenkort in gevechtscontact met de Australi sche verdedigers komen. De Japansche marine- luchtmacht heeft reeds sedert dagen ononder broken bom- en machinegeweer aanvallen op vijandelijke stellingen ondernomen. (D.N3.) SLECHTS WEINIG ANGLO-AMERIKAAN- SCHE KRIJGSGEVANGENEN OP JAVA. Een concreet bewijs van de verraderlijke houding van Engeland en Amerika jegens Ne- derlandsch-Indië werd aan het licht gebracht, toen een onderzoek ter plaatse uitwees, dat er een verrassend klein aantal Britsche, Ameri- kaansche en Australische krijgsgevangenen op Java is gemaakt. In weerwil van het enorme aantal Ned. In dische krijgsgevangenen, bedroeg het aantal Amerikaansche gevangenen slechts 400, dat krijgsgevangen is gemaakt in de omgeving van Bandoeng en een honderdtal anderen, die ge vangen zijn genomen meer in het Oostelijke deel van Java. een totaal dus van slechts 500, onder wie een kolonel. Onder de Britsche krijgsgevangenen bevon den zich twee generaal-majoors. De voornaam ste oorlogsbuit dien de Japanners op de Ame rikanen veroverden bestond uit 93 automobie len, 3 stukken veldgeschut, 19 machinegeweren. 319 automatische en gewone geweren en 80.000 patronen. Het onderzoek naar het op de Britten buit gemaakte materieel duurt nog voort, doch vol gens de voorloopige inlichtingen werden 76 kanonnen, 90 machinegeweren, 6000 geweren en 600 automobielen veroverd, hetgeen bij elkaar een onbeteekenend percentage is van den to talen oorlogsbuit op Java. (Domei). De Vereenigde Staten, zoo meldt United Press uit Melbourne, zullen voortaan rechtstreeks aan de operaties in den Stillen Oceaan deelnemen, gelijk Amerikaansche contingenten aan de ver dediging van Australië. Amerikaansche troepen zijn na een bewogen reis onlangs in Australië aangekomen. De convooien werden herhaaldelijk door Japansche luchtstrijdkrachten aangevallen. De leider van de Amerikaansche missie voor de leveranties aan Australië in het kader van de leen- en pachtwet, Wassermann, heeft, naai de Britsche berichtendienst uit Canberra meldt, een onderhoud gehad met minister-president Curtin. Wassermann verklaarde, dat de missie tot taak heeft vast te stellen, waaraan 't Australië ontbreekt en zij zal er voor zorgen, dat dit land het betreffende materiaal ook krijgt. Over de meest dringende behoeften van Australië zal de missie aan Washington rapport uitbrengen. In een door den Britschen berichtendienst ver spreiden commentaar van de Londensche „Ti mes" wordt de nadruk gelegd op de verantwoor delijkheid der Ver, Staten bij de verdediging van Australië. Het blad gewaagt van de absolute noodzakelijkheid Australië als het laatste over gebleven steunpunt der Geallieerden te houden. De onverbiddelijke feiten der geographic en strategie, aldus de „Times", maken dit in de eer ste plaats tot een Amerikaansche verantwoorde lijkheid. Overwegingen van militaire veiligheid hebben den Ver. Staten belet, de wereld en daar mede ook den vijand te vertellen,-welke stappen zij nemen om aan hun verantwoordelijkheid te voldoen. Het is echter bekend, dat reeds Amerikaansche versterkingen in Australië zijn aangekomen en dat er nog meer zullen worden gezonden. De leidende rol, die de Ver. Staten bij de ver dediging van Australië moeten spelen, motiveert de „Times" met het gevaar, waaraan de Britsche eilanden door hun Europeesche tegenstanders bloot staan, zoodat het onverantwoordelijk zou zijn, sterke strijdkrachten uit Groot-Brittannië naar de Zuidzee te zenden. In verband hiermede verklaart het blad voorstander te zijn van ver plaatsing van den tot dusver te Londen geves- tigden Zuidzeeraad naar Washington. De Nieuw-Zeelandsche minister van bevoor rading, Sullivan, heeft volgens een bericht uit Londen verklaard, dat Nieuw-Zeeland de basis voor een groot offensief der Geallieerden zal kunnen worden. Nieuw-Zeeland heeft daarom voor geval van nood een groote hoeveelheid Australisch graan gekocht om daarmede ook vreemde troepen te kunnen voeden. Naar uit een bericht van United Press uit Melbourne blijkt, heeft de vroegere Australische minister-president Menzies verklaard: „Het Britsche Rijk is thans dichter bij zijn ondergang dan men ooit heeft kunnen droomen" (D.N3.) Sir Staffoi d Cripps zou de reis naar Indië per vliegtuig hebben aanvaard. Lord Linlithgow, de Engelsche onderkoning, heeft in New Delhi de vergadering der Indische vorsten (chambre of princes) geopend met een rede, waarin hij de vorsten aanspoorde, zich bij het „nationale oorlogsfront" aan te sluiten. Doel van dit nationale oorlogsfront, was volgens den onderkoning versterking van het moreel, uitscha keling van alle voor de verdediging schadelijke elementen en bestrijding van de „vijfde colonne" met inbegrip van alle onrustverwekkende rede voeringen en persartikelen. Lord Linlithgow verzocht den vorsten, de missie van Cripps al hun steun te verleenen. In de tegenwoordige kritieke situatie moeten de vorsten alle voor rechten prijsgeven, die belemmerend werkten op de oorlogvoering. De onderkoning deelde voorts mede, dat de troepen van het Indische leger vereenigd zijn om de strijdvaardigheid van de geheële weermacht te verhoogen. De vergadering der Indische vorsten nam tenslotte een resolutie aan. waarin zij verklaren, Engeland met alle middelen te willen bijven steunen. De Voor-Indische vrijheidsstrijder Bose schrijft in het tijdschrift Nansjin (Zuidwaarts), dat in Britsch-Indië slechts de vorsten en de hoogere ambtenaren aanhangers van Engeland zijn en wel uit puur zelfzuchtige overwegingen. Deze beide groepen vormen evenwel slechts tien pro cent der bevolking. De overige negentig procent is vervuld van den brandenden wensch naar on afhankelijkheid. Naar de zender van New York meldt, heeft president Roosevelt Louis Johnson benoemd tot zijn persoonlijke vertegenwoordiger bij de In dische regeering. (D.N.B.) GENERAALS REINHARDT EN SCHMIDT BEVORDERD. De Führer heeft de generaals der pantser troepen Reinhardt en Schmidt bevorderd tot Generaloberst. (D.N.B.) ONDERZOEK AANSLAG VON PAPEN GEËINDIGD. Volgens een officieele mededeeling hebben de Turksche autoriteiten het onderzoek naar aan leiding van den op den Duitschen ambassadeur von Papen gepleegden aanslag geëindigd. Thans is de zaak in handen gesteld van de gerechte lijke autoriteiten met het oog op het proces, dat binnenkort zal beginnen. (D.N3.) ENGELSCHE DUIKBOOT VALT WEER EEN FRANSCIIEN KOOPVAARDER AAN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Fransche vrachtboot Plm. 20 werd 1 Maart aan de kust van Noord-Afrika in den grond geboord. Het schip droeg de Fransche kent eeke nen duidelijk zichtbaar. Bij het verhoor van leden der bemanning werd ondubbelzinnig vast gesteld. dat een Britsche duikboot den aanval op het Fransche schip heeft ondernomen, DE BOLSJEWISTEN IN IRAN. In Duitsche politieke kringen verklaart men, dat door de ontwikkeling in Iran, n.l. de voort durende bolsjewiseering van een land, waaraan reeds de imperialistische politiek der tsaren haar bijzondere aandacht had geschonken, de onthullingen over de onderhandelingen van Eden te Moskou voor een deel bevestigd worden. Men herinnert in dit verband aan Molotofs be zoek aan Berlijn, waarbij op" nog al openlijke wijze de Sovjetverlangens werden kenbaar ge maakt, die betrekking hadden op Scandinavië, de randstaten, Finland, de Dardanelles den Bosporus en het glacis van Iran. (A.N.P.) TOESPRAKEN VAN HALIFAX EN LITWINOF Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit New-York heeft de Britsche ambassadeur lord Halifax gisteravond in een rede aan een banket verklaard, dat er van alles is, dat aanleiding tot bezorgdheid kan geven. Voorjaar en zomer 1942 zullen moed en uit houdingsvermogen der vrije mannen op de ge- heele wereld stellig dermate op de proef stellen, dat een vergelijking met de donkerste dagen van 1918 geoorloofd is. Wij hebben veel verloren, aldus de ambassa deur en het is zeer goed mogelijk, dat wij nog meer verliezen. Wie de gevaren niet onder de oogen wil zien. is een dwaas. Het is geen geheim, dat de gecombineerde vlootstrijdkrachten der vereenigde naties tegen woordig de handen vol hebben. Over het ge heel beschouwd zijn de geallieerden nog steeds genoopt hun plannen te beperken volgens de beschikbare middelen. Er zijn een massa amateur-strategen, die het met hun slechts lapidaire kennis misschien niet zoo moeilijk vinden voorstellen te doen tot het behalen van een snelle, treffende over winning als degenen, op wie de feitelijke ver antwoordelijkheid rust De vaste geschenken voor degenen, die den werkelijken strijd uit vechten, zijn zware arbeid, goéde wil tot het brengen van offers en vertrouwen. Vervolgens nam de sovjet-ambassadeur Lit- winof, het woord. Hij bepleitte actiever oorlog voering door de geallieerden, ook indien dit een risico meebrengt. Afwachten, nietsdoen en het verzuimen van de eene gelegenheid na de andere geeft wellicht veel grooter risico. Vol gens hem is de tijd een ven-aderlijke bondge noot. die bereid is aan beide zijden te strijden. De zooeven geuite overwegingen, aldus spr., zijn mij slechts ingegeven door de bezorgdheid waarmee de militaire situatie mij vervult. In het vervolg van zijn rede erkende- Litwinof overigens, dat de plaatselijke terreinwinst dei- bolsjewisten in den afgeloopen winter geen groote diepte heeft en gaf te kennen, dat het de sovjet-regeering welkom zou zijn, als de Duit sche troepen door een afleidingsmanoeuvre el ders versplinterd of aan het Oostelijk front verzwakt zouden kunnen worden. (A.N.P.). HERDERLIJKE BRIEF VAN PORTUGEESCHE BISSCHOPPEN. De Portugeesche bisschoppen hebben een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin met verwijzing naar het „gemartyriseerde Rusland" het communisme wordt veroordeeld als „een uitbraaksel der hel". (DN.B.) van hedenavond tol morgenochtend De maan kwam heden op te 8.13 uur en gaat onder te 20.27 u.; het is vandaag Nieuwe Maan. ENTHOUSIASTE VERGADERING IN IIET CONCERTGEBOUW. De groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam was gisteren dermate met bezoekers overladen, dat alle deuren gesloten werden en tientallen belangstellenden naar huis moesten terugkeeren. Reeds van den aanvang af zat er stemming in de bijeenkomst, waarin de leider der Nationaal Socialistische Beweging, ir. Mus sert, het woord zou voeren. Roode tulpen omboorden het podium, waarop de kleuren van de Princevlag In breede banen omlaag golfden. Tal van zwart roode vlaggen, ten deele met het N.S.B.-embleem, ten deele met het wolfsangel-teeken, tooiden de zaal. Het binnentreden van den leider werd het sein tot een grootsche .ovatie van toejuichingen en hou-zee-geroep. Ir. Mussert. zijn rede aanvangende, wist reeds direct zijn toehoorders met een klaar en over tuigend betoog te boeien. Wij zijn, aldus spr., in een dieptepunt in onze. geschiedenis. 14 Mei 1840 bracht de bezetting van Nederland, daar op volgde Curacao, toen Suriname en tenslotte in het voorjaar van 1942 de overgave van Indië. Ons volk verkeert in lichamelijkcn nood, maar meer dan deze is de geestelijke nood van dezen tijd. Een groot deel van ons Nederlandsche volk wil geen ongelijk erkennen en toch ware het wel goed, als het dat deed. In weinige woorden schetste spreker daarop den toestand van ons volk, dat zich in somberheid, in een gevoel van onmacht, verbittering en haat stuurloos laat drijven en geen blijheid meer kent. Nog nooit aldus vervolgde ir. Mussert ls ons volk zoo voor den gek gehouden als in de periode September 1939 tot Mei 1940. Men maakte ons wijs, dat onze bewapening uitste kend was en toen eenmaal de oorlog over onze grenzen kwam. was het in 4' j dag afgeloopen. Terwijl honderden vielen voor de verdediging van ons vaderland, knepen de schuldigen er tusschen uit. Er kwam een kort oogenblik van bezinning. 24 uur raakte men het geloof in de dierbaren kwijt, maar toen begon het weer. Met bijtend sarcasme striemde spr. de regeer ders. die naar Engeland uitweken, omdat „ze voor ons moesten zorgen." Koffie, thee, choco lade ental van andere heerlijkheden hebben ze voor ons opgeslagen, want ze willen niet met leege handen terugkomen., als ze komen' (Luid applaus). Na 15 Mei 1940 zoo ging spreker voort begint het nieuwste tijdvak: ons land als bezet gebied. Het is niet prettig, maar laten degenen die kankeren, twee dingen bedenken: ook de Duitsche soldaten, die huis en goed, vrouw cn kind hebben achtergelaten, vechten niet voor hun pleizier. Als zij er niet waren, zou Enge land zijn gekomen en dan zou het er heusch niet prettiger uitzien. Zoo kwam spreker tot. wat hij noemde, de groote misdaad: het verlies van Indië. Precies als destijds in Nederland zijn ook daar degenen die op deze catastrophe hebben aangestuurd, juist een dag te voren er van door gegaan. Ir Mussert uitte zijn respect voor den gouverneur- generaal. Wè,t men ook van hem moge zeggen, hij is ten minste gebleven, (applaus). Ik heb het aan zien komen met Indië, reeds twee jaar lang, zoo zette spr. zijn beschuldiging voort. Alles wat er gedaan werd. geleek als twee druppels water op wat hier voor Mei 1940 ge schied was. De publieke voorlichting was in handen van Engelsch-Amerikaansch-Joodsche ophitsers. Op instignatie van Engeland werden de economische onderhandelingen met Japan anderhalf jaar gerekt cn alles werd gedaan om Japan tegen Indië in het harnas te jagen. TE GOED VAN VERTROUWEN. Spr. wees de verantwoordelijkheid voor wat er gebeurd was, af. Niet wij zijn het, die de schuld hiervan dragen. Immers, wij werden overal uit geweerd. Integendeel, wij hebben sinds 1931 nimmer opgehouden ons volk te waarschu wen Slechts één verontschuldiging heeft ons volk: het is te goed van vertrouwen geweest. Op de vraag van beteekenls voor ons alles, hoe komen we uit den put, wil spreker aller eerst antwoorden, hoe het niet moet. £r zijn er velen, die maar steeds blijven „afwach ten". Engeland wint toch, is hun parool. Dan wordt het mooi: de Duitschers gaan weg, we hangen groote guirlandes aan de boomen en alle N.S.B.'ers slaan we dood. Willen deze men- schen weten, wat de werkelijkheid dan zou zijn: niet Engeland zou winnen, maar het bolsjewis me, het Joodsche kapitaal uit Amerika. Indien er geen nationaal-socialisme en geen fascisme waren geweest, zou er nu geen Europa meer zijn (daverend applaus). Wij moeten de zaak groot zien. Het is niet gemakkelijk voor ons. die in dezen grooten tijd leven, alles goed te overzien. Deze wereldrevolu tie beteekent het einde van het kapitalistische tijdvak, het einde van de Fransche revolutie, het ontwaken der volken en de aaneensluiting van Europa. BEROEP OP DE N.S.B.'ers. Ir Mussert eindigde zijn gloedvolle rede met een beroep op de N.S.B.'ers. Onze taak is het ons volk, niettegenstaande alles wat het tegen ons misdaan heeft, dit alles bij te brengen, net ontvankelijk te maken voor een Germaansch, voor een Europeesch bewustzijn, onder leiding van den door God geroepen leider Ons volk zal ten volle zijn kans krijgen, zijn toekomst te maken, als wij maar onzen plicht hebben gedaan. Spr. stelde daarbij de strijders tegen het bolsje wisme ten voorbeeld. Niet goud bepaalt onze toekomst, maar de eigenschappen van ons volk. Deze moeten zijn: waarachtig socialisme, offer vaardigheid, geloof, discipline, dienstvaardigheid en offerbereidheid. Er zal komen een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Ik weet, dat ik aldus besloot spr. op u kan rekenen, want wij weten, dat wij strijden voor de eer en de toekomst van ons volk. NIET BESCHERMDE VOGELS. In de staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituurbe scherming, waarbij wordt bepaald, dat in het geheele rijk niet zullen behooren tot de be schermde vogels in den zin der vogelwet 1936: a. Gedurende het tijdvak van 1 April a.s. tot en met 31 December a.s.: de schollevaar, de houtduif, de ekster, de vlaamsche gaai en de bonte kraai; b Gedurende het tijdvak van 1 Augustus a.s. tot en -met 31 December a.s.: de blauwe reiger, de sperwer, de zilvermeeuw, de kokmeeuw en de mantel meeuw; c. Gedurende het tijdvak van 1 Juni a.s. tot en met 31 October a.s.: de spreeuw. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de registratie van Duitschers, waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats be voegde registratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze ver plichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwij zing naar de bij de verordening bedreigde straf fen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of mondeling bij de bureaux van de politieofficieren bij de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle gevallen waarin personen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duitsche afstamming zijn. in twijfel verkeeren met betrekking tot hun na tionaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ont vangen bericht van een officieele instantie, vol gens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aan melding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor J3u- deten-Duitschers en voor Volks-Duitschers uit de Oostgebieden. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minder jarigen is de opvoeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van de zen tweeden aanmeldingstermijn verantwoorde lijk. Gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. DE DISTRIBUTIE VAN EIEREN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in alle gemeenten bepaalde detaillisten zijn aan gewezen, die zoodanig met eieren worden bevoor raad, dat zij regelmatig In de gelegenheid zijn te leveren tegen afgifte van rantsoenbonnen. De namen en adressen van deze detaillisten zijn verkrijgbaar bij dc plaatselijke distributie diensten. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat eieren, welke niet* van een door de Nederland sche centrale voor eieren en pluimvee vastge steld merktceken (stempel) zijn voorzien, buiten de distributie vallen en derhalve zonder bon verkrijgbaar ziin. Hieronder vallen kippen- en eendeneieren, afkomstig van producenten, die geen krachtvoer krijgen toegewezen en een even tueel overschot aan kippen- en eendeneieren, af komstig van producenten, die dit krachtvoer wel toegewezen krijgen. VERORDENING TEGEN HOUTDIEFSTALLEN TE HILVERSUM. Ten einde de vele houtdiefstallen in cn rond om Hilversum afdoende te bestrijden, heeft de burgemeester, jhr. mr. E. J. B. M. van Bönnlng- hausen thans een verordening afgekondigd, waarbij het met ingang van gisteren verboden is tot cn met 15 Mei a.s. boomen of gedeelten daarvan te vervoeren, terwijl het eveneens ver boden is zagen, bijlen en hakmessen te vervoe ren of bij zich te dragen. Met de controle op de naleving dezer verordening zijn belast de politie en nog nader door den burgemeester aan te wy'zen personen. In de verordening.werden flinke straffen vast gesteld bij overtredingen. NEDERLANDSCHE AMBULANCE VERTROKKEN. De Nederlandsche ambulance is naar haar be stemming vertrokken. Dank zij de bijdragen van duizenden Nederlanders is de hulpexpeditie voor vriend en vijand in staat haar menschlievenden arbeid in het Oosten aan te vangen. Zij weet zich gedragen door het Nederlandsche volk. Laat dit zoo blijven. Steunt de ambulance, juist nu. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance. Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. NIEUWE BEDRIJFSGROEP. Bij beschikking van de organisatie commissie is mét ingang van gisteren ingesteld de bedrijfs groep „detailhandel". Voorts is ingesteld de vakgroep „groothandel in textielgoederen". WIJZIGING KUNSTMESTDISTRIBUTIE. In de staatscourant is opgenomen een wijzi ging van de kunstmestdistributiebeschikking III, waardoor thans ook stichtingen en vcreenigin-i gen tot exploitatie of beheer van school- of volkstuintjes onder het begrip .kunstmest- verbruikers" vallen. BURGEMEESTERS-ONTSLAG. Ontslagen zijn bij besluit van den commissaris- generaal van bestuur en justitie als burge meester van Alkmaar jhr. mr. F. H van Kinschot, van Roosendaal mr. C. A. Prinsen en van Kampen H. M. Oldenhof. Op zjjn verzoek is eervol ontslagen mr. dr. J, A. H. J. S. Bruin Slot als burgemeester van Adorp, terwijl door den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken de voorloopig verleng de ambtsperiode van den burgemeester van Weert, mr. W. F. W. Kolkman als geëindigd is bepaald. DOORBEREKENING MOLESTPREMIEN. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt. is het met ingang van heden weer toe gestaan de kosten van de werkelijk betaalde molestpremiën bij goederenvervoer in de prijzen door te berekenen. EEN JEUGDIGE DETECTIVE. Terwijl een bewoner van de Marconistraat te Hilversum Zondag met zijn zoontje in een café vertoefde, werd zijn fiets gestolen. Een onder zoek In de omgeving leverde aanvankelijk niets op, maar een uurtje later zag het 13-jarig zoon tje van den bestolene ln de Kampstraat een man loopen, die eenlge rijwielbanden bij zich droeg HU keek nog eens goed en zag toen, dat het vader's banden waren. Zonder nutteloos alarm te maken volgde de jongen den dief door het drukke stadsgewoel, bleef hem als een Jeugdige detective ook in de buitenwijk „Over het spoor" op veiligen afstand volgen en noteerde 't num mer van het huis van de v. d. Sande Bakhuyzen- straat, waar de man binnenging. Toen snelde hi) naar de politie om te waarschuwen. Eenlge rechercheurs begaven zich naar het aangegeven adres, waar de man kon worden gearresteerd. De dief heeft bekend en is ingesloten. De vader van den detective-in-den-dop krijgt zijn gestolen fiets en de banden terug. HET JOODSCHE PROBLEEM ZAL DEFINITIEF OPGELOST WORDEN. (Van onzen politieken medewerker). A, 7\ DOLF HITLER heeft op den gedenk- y Ldag van zijn helden een rede uitgespro- 1 lx. ken, waarin hij aankondigde, dat in den komenden zomer de vernietiging van de bolsje wistische horden tegemoet gezien kan worden. Voor de derde maal heeft de Führer gedurende den oorlog degenen herdacht, die het hoogste offer voor de toekomst van Duitschland, voor geheel Europa en de beschaafde wereld heb ben gebracht. Niet alleen worden door het ge heele Duitsche volk deze offers herdacht, doch tevens het spontane medeleven van het Groot- Duitsche Rijk komt op dien dag tot uitdrukking. Het zal bij een nauwlettende kennisname van hetgeen de Europeesche Leider gezegd heeft wel iedereen duidelijk zijn geworden, dat nog aan een verlengen van de winterpauze in het geheel niet gedacht behoeft te worden. Overduidelijk merkte Hitier op, dat over enkele maanden het oordeel over den strijd tegen de sovjets zal zijn uitgesproken en hij duidde dit juister aan door de opmerking, dat de bolsjewistische kolos ver verwijderd van de Europeesche landouwen zijn definitieve grens zal doen vinden. Sedert honderd-veertig jaar heerschte er in Midden- en Oost-Europa de strengste winter en ondanks dat heeft het Duitsche leger met de verbonde nen de vuurproef gedurende dezen onmensche- lijken winter doorstaan. Hieruit blijkt, dat de innerlijke waarde van het leger van het Nieuwe Europa buitengewoon groot is en tot onmetelijke dingen in staat is. Dezen winter te halen, was reeds een overwin ning op zichzelf en daarom kan gezegd -worden, dat de komende maanden het bewijs zullen leveren, dat de strijd dan veel lichter zal blij ken te zijn en een glansrijke overwinning in de nabije toekomst in het verschiet ligt. Met deze overwinning is dan een vernietiging van Euro pa's aartsvijanden bereikt en zal een periode van opbouw over de geheele linie kunnen wor den begonnen. De cultuur van het Avondland is dan gered, dank zij den heroieken strijd van, vele mannen, die een ideaal hadden en geloof hechtten aan de groote krachten, die in het vereenigde Europa aanwezig zijn. Onlangs heeft de Führer nog eens duidelijk gezegd, dat hij zich liever aan het groote vre deswerk had gewijd in plaats van zich met den oorlog bezig te houden. De Duitschland opge drongen oorlog noopte den Führer ertoe tijde lijk dit opbouwende werk terzijde te leggen. In zijn rede bij de herdenking der gevallenen lichtte Hitier eens een sluier op van de prak tijken der oorlogsaanzetters. „Wij weten thans", aldus Hitier, „dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Veree nigde Staten het besluit tot een nieuwen oorlog is genomen door inderdaad alleen toonaange vende Joodsche kringen en de daaraan onder- hoorige leidende groep," Reeds eerder sprak Hitler over het ongeluk, dat de Joden over Europa en de wereld hébben gebracht. In de toekomst zullen de Joden uit Europa verbannen worden, opdat nimmer meer in de geschiedenis het Joodsche ras volkeren tegen elkaar kan opzetten. Definitief zal het Joodsche probleem opgelost worden. In Europa zal deze oplossing radicaal worden doorgevoerd, opdat eindelijk het menschdom weer gevrij waard zal zjjn voor de manipulaties, welke steeds van Joodsche zijde en de daaronder behoorende kringen werden ondernomen. 'De periode van volksvreemde overheersching, van kapitalistische bedreiging en bolsjewistische slavernij spoedt ten einde. Het Oosten is daar van het groote bewijs, terwijl het Westen ons aantoont, dat het Duitsche duikbootwapen eveneens op succesvolle wijze de imperialistische en kapitalistische doeleinden van de Anglo- Amerikaansche belangen in den weg staat. De vuurproef in den kolossalen winter 1942, welke thans nagenoeg teneinde is, is doorstaan Dat beteekent winst, doch de groote winst zal eerst straks komen, wanneer op het continent is afgerekend met die krachten, die meenden met onderwereld-praktijken het menschdom te overheerschen en het een willig werktuig te doen zijn in handen van enkelingen. In dezen oorlog kan slechts één oplossing be-- staan: den strijd zoolang te voeren, totdat de veiligheid van een permanenten vrede is ver kregen. dat wil zeggen tot de vernietiging van de vijanden van dezen vrede. CABARETAVOND „EMTEGEËS". De H B.S.-vereeniging „Emtegeës" had gister avond in de Stadszaal een cabaretavond georga niseerd, waarbij de lichte muziek en de acro batiek hoogtfj vierden. Er heerschte den gan- schen avond een onbezorgde, blijde stemming, die wees op een goede, onderlinge verstandhou ding. Eer. kort openingswoord werd gesproken door voorzitter G. de Laive, aan wien de taak was opgedragen de besturen van verschillende zusterverenigingen welkom te heeten, waarna de secretaris, Van Leeuwen, die met het confé rencierschap was belast, het eerste nummer aankondigde, n.l. het Leidsche dansorkest „Bram Kruit en zijn Melodisten". die met voortvarend heid eenige nummertjes ten beste gaven. Aan de medewerkende jeugdige zangeres werden bloemen aangeboden. Dansorkesten rijzen tegenwoordig als padde stoelen uit den grond op: van amateursgroepjes ontwikkelen zij zich tot kleine beroepsensembles. Zoo was er ook de Leidsche Micro Rythm Club onder leiding van Louis van der Steen. Met hun electrisch versterkte instrumenten, waarmee een aardig effect bereikt wordt, trokken zij ook thans verdiende aandacht. Het „neusje van de zalm" was evenwel na tuurlijk het dansorkest van Klaas van Beeck, wiens laconieke opmerkingen een humoristische omlijsting vormen van de vele inslaande „schla gers". die zij met enthousiasme ten gehopre brengen. Zoo'n nummertje als „Het circus op de flesch", met humoristischen zang en uitleg, gepaard gaande met de voor dit genre begaafd geschreven muziek van Klaas van cBeeck zelf slaat enorm in! Aardig gevonden was ook dc entrée van dit gezelschap! Het applaus na leder nummer van Klaas van Beeck en zijn mannen was natuurlijk daverend. De jeugdige lenigheldacrobaat Jack verbaasde een leder door de soepelheid van zijn wervel kolom. waardoor hij tot de meest fantastische capriolen in staat is, terwijl het zangduo Los Magelos en de fietsacrobaten Dan Sayton cn Ruth eveneens in ruime mate bijdroegen tot het gevarieerde verloop van dezen avond, die de Emtegeëssers zeker met ingenomenheid hebbea bijgewoond! Onze stadgeno^ de Heer J. Kieft slaagde tt Den Haag voor het voorloopig diploma scheep- werktuigkundige.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1