Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Haendag 16 Maart 1942 Tweede Blad No. 25143 Dagbladreclame 83ste Jaargang Eenjarig beslaan van het vervoersfront der N.S.B. Boter- en vetdistribulie De Heldengedenkdag Neen,:AKKERTJE RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN is niet te vervangen! RADIO FEUILLETON vrees voor den afgrond Vs"»*** Hr ■V, -* i r* x- 'f* (Si j*? - t; De Spoorwegtentoonstelling is verplaatst van Utrecht naar Am sterdam en zal voor geruimen tijd in het Rijksmuseum worden ondergebracht. Men is thans druk met de inrichting bezig. Een model van de eerste locomotief. (Polygoon-Noske) Een verkenningstroep op weg naar den vijand. (S.S. P.K. Klerk.-Vrij\v. Leg. Nederland Fellinga) Nieuwe Spaansche vrijwilligers voor het Oostfront. - Vrijwilli gers van het Spaansche Luchtwapen verlaten Madrid, om ka meraden van het Blauwe Legioen af te lossen. (Hoffmann) DE HEEREN BRANDS EN ROST VAN TONNINGEN SPREKEN. Zaterdagmiddag heeft in Tivoli te Utrecht het Vervoersfront der N.S.B. zijn éénjarig bestaan gevierd. Zper velen uit den lande waren naar deze vergadering gekomen, zoodat de zaal goed bezet was. Na een kort openingswoord van den heer W. N. A. Kröller was het woord aan den heer F. D. Brands, leider van het Vervoersfront die in een rede het eenjarig bestaan herdacht. Hij wees er op dat de ongebonden vrijheid heeft geleid tot een zeer oneconomisch vervoer, waar noch de volksgemeenschap, noch de onder nemers, noch het personeel in de vervoerbedrij ven mee gebaat was. De oplossing zal moeten worden gezocht in de geleide economie. Hierop ging spr. uitvoerig in, waarbij hij wees op de wenschelijkheid de tariefvrijheid te ver vangen door de gebondenheid aan vaste tarie ven. Voor taxi's en huurauto's dient volgens spr. een concessiestelsel te worden ingevoerd op een zoodanige wijze, dat ontduiking onmogelijk is. Het autobusvraagstuk dient opgelost te worden in dien zin, dat streek-vervoermaatschappij en ontstaan/ omdat slechts op deze wijze een goed georganiseerd personenvervoer van veel groo teren omvang dan voor den oorlog kan worden gewaarborgd. Er zal verder gezorgd dienen te worden voor een juiste verhouding tusschen eigen- en be roepsvervoer. Het vergunningstelsel voor de binnenvaart zal zoodanig moeten zijn, dat dupliceering zooveel mogelijk wordt voorkomen en dat indien een rechtstreeksche beurtvaart-dienst tusschen twee plaatsen bestaat, aanneming van goederen door andere beurtvaarders onmogelijk moet. zijn. Nadat spr. was Ingegaan op de toekomst van de wilde binnenvaart, behandelde hij de inter nationale vaart. Na den oorlog dient het verhu ren van schepen tot het verleden te behooren. Ten slotte behandelde spr. de spoorwegen, die een volkomen staatsbedrijf moeten worden, evenals de P.T.T. De overheid heeft zorg te dra gen, dat de spoorwegen door andere vervoer middelen niet op onjuiste wijze worden becon curreerd en afgetapt. De bedrijfsorganisatie is eenige weken geleden geboren. Het apparaat zal dus spoedig gereed zijn. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend om die voorwaarden te scheppen, welke noodig zijn voor een goede samenwerking, opdat ein delijk de „coördinatie van het vervoer", waar over reeds tientallen van jaren wordt gesproken, werkelijkheid zal kunnen worden. Na de pauze voerde mr. M. M. Rost van Ton ningen, als leider van den Raad voor Volkshuis houding, het woord, die een blik in het ver leden wierp, wat het vervoerswezen in ons land betreft. Voor de toekomst kan men, aldus spr., het verkeersprobleem in één zin samenvatten, n.l. hoe zal het verkeer de behoeften bij kunnen houden. Was voorheen in de kapitalistische pro ductie de winst het beslissende element, bij de nationaal-socialistische productie rijst slechts één vraag op en wel deze: wat zijn de behoef ten van de Èuropeesche- volkeren. Qpt is dui delijk, dat er nu ook geen sprake meer zal zijn van overproductie. Er zal altijd arbeid te veel en er zullen handen te weinig zijn. Alleen de meest koortsachtige werkzaamheid van het verkeer zal na afloop van den oorlog een ernstige stagnatie in Europa kunnen voor komen. Nederland zal een groot havengebied worden. In de toekomst zal er verder geen sprake meer zijn van concurrentie tusschen Hamburg Bremen Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, er zal slechts samenwerking zijn en het eene verkeer zal het andere niet in de wie len rijden. Tegen personen, die in dien zin het volksbelang zullen dwarsboomen, zal onverbidde lijk worden opgetreden (applaus). Aan het ver voersfront ,zoo eindigde spreker zijn rede, zal m de toekomst een leidende-taak worden gegeven. Aan het einde van de vergadering deelde de heer W N A. Kröller mede, dat hij den heer Brands als leider van het vervoersfront zal op volgen, in verband met diens benoeming tot secretaris van de hoofdgroep verkeer. NEDERLANDSCHE AMBULANCE BELEDIGD. Dezer dagen zijn de leden van de Nederland- sche ambulance beëedigd. Hun werk zal weldra aanvangen. Veel, heel veel is er te doen, veel j leed moet verzacht worden. Zorgt u er voor, dat het de Nederlandsche am bulance aan niets ontbreekt. Stort uw bijdrage op girorekening 37600, Ne- derlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, i 's-Gravenhage. Gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart geeft elke met „13" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter zonder re ductie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onderscheid ge maakt tusschen de bonnen van de boterkaart en die van de vetkaart. Men zal er evenwel reke ning mee moeten houden, dat het niet steeds mogelijk zal zijn juist datgene van zijn leveran cier te betrekken, hetgeen men wenscht, maar men genoegen zal moeten nemen met wat de leverancier in voorraad heeft. Voorts kunnen zy, die bon „13" van de boter kaart vóór 28 Februari bij hun slager hebben in geleverd. gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart per bon 100 gram gesmolten rund- vet betrekken. PARADE EN KRANSLEGGING TE DEN HAAG. Ter gelegenheid van den Heldengedenkdag is gistermorgen op het Binnenhof te Den Haag een groote parade gehouden, gevolgd door een défilé op het Buitenhof en een kranslegging op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhof laan op de graven der gevallen Duitsche sol daten. Omstreeks half tien stonden op het Binnen hof de detachementen van leger, luchtmacht, marine en politie, officieren aller wapens, het muziekcorps van den weermachtsbevelhebber, het corps politieke leiders en een dienstgroep van het Arbeitsbereich der N.S.DAP. in carré opgesteld. In het midden daarvan was, geflan keerd door de oorlogsvlag, een spreekgestoelte opgericht, waarachter de commandanten der vertegenwoordigde onderdeelen, de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Oberdienst- leiter Schmidt en Arbeitsführcr Bethmann hadden plaats genomen. Nadat het commando „presenteert geweer" was gegeven, betraden omstreeks kwart voor tien de bevelhebber der weermacht, generaal der vliegers Fr Christiansen, en de Rijkscom missaris met hun gevolg het plein, inspecteer den de troepen, en begroetten de autoriteiten. Vervolgens betrad de bevelhebber der weer macht het spreekgestoelte en bracht het mu ziekcorps choraalmuziek ten gehoore. Nadat de detachementen de houding „op de plaats rust" hadden aangenomen, sprak generaal Chris tiansen deze ongeveer als volgt toe: Kameraden der weemacht, kameraden der partij, Voor de dèrde maal in dezen oorlog staan wij thans aangetreden om hen te gedenken, die vielen in den grooten wereldoorlog, bij den op bouw der nationaal-socialistische beweging, en in dezen oorlog. Zij, die vielen in den wereld oorlog in het geloof een groot Rijk zeker te stellen, dat na afloop daarvan echter innerlijk en uiterlijk vernietigd werd en ineenstortte. Zij, die vielen in geloof aan den Führer en aan de nationaal-socialistische beweging, in het fanatiek geloof dit vernietigd Rijk weer op te kunnen bouwen. Zij. die uit dezen opbouwar- beid de enorme kracht putten om datgene te verdedigen wat de voor hen gevallenen begon nen waren. Wij zien thans in de gansche wereld weer de zelfde krachten aan het werk, die willen laten ontstaan wat aan het eind van den wereld oorlog over ons kwam. Sedere 1930 staat daar echter de trotsche Duitsche weermacht, die aan alle fronten vecht, in Oost en West en Zuid, temidden van de zandstormen der woestijn. In Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bij de hand, zjjn AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. De Nederlandsche Pijnsiiller% Wanneer wij dan vandaag de graven smuk ken, die den nagelaten betrekkingen van hen, die vielen, het heiligst zijn, wanneer wij van daag die gevallen geesten aan ons oog laten voorbijtrekken, dan weten wij, dat zij naast en met ons marcheeren en dat wij alles op ons kunnen nemen, wat wij aan hen verplicht zijn. Daarom zij ons parool: Führer beveel, wij zijn bereid te marcheeren en te strijden zooals de gevallenen dat gedaan hebben. Daarom her halen wij op dezen heldengedenkdag den ouden strijdroep: Unser Führer Sieg heil Nadat d.e troepen dezen strijdroep hadden overgenomen en driewerf herhaald, werden on der het presenteeren der geweren het Deutsch- land- en het Horst-Wessellied gespeeld. Ver volgens marcheerden de detachementen af in de richting van het plein om via den Hofweg het Buitenhof te bereiken, waar zij in parade pas aan generaal Christiansen en den Rijks commissaris voorbijtrokken. Na afloop van dit défilé begaven belden zich met hun gevolg naar het Duitsche kerkhof voor in den oorlog gevallenen op de algemeene be graafplaats aan de Kerkhoflaan. Daar had een dubbelpost de wacht betrokken bij het groote door oorlogsvlaggen geflankeerde houten kruis. Een militaire kapel stond er" opgesteld, de gra ven en eenvoudige kruisen waren versierd met kleine kransen van dennegroen en bloemen. Terwij. de kapel zacht „Der Gute Kamerade" speelden, brachten generaal Christiansen en de Rijkscommissaris een eeregroet aan de geval lenen en werden aan den voet van het kruis zes kransen neergelegd: van den weermachtsbevel hebber. den Rijkscommissaris, het Arbeitsbe reich der N S.D APde SB,, de politie, en het corps „Nachrichten Helferinnen". JHR. DR S. VAN CITTERSt Oud-Commissaris van Gelderland. Te zijnen huize te Brummen is Vrijdag in den leeftijd van 77 jaar, overleden jhr. dr. S van Citters, oud-commissaris van Gelderland en oud lid van de Eerste Kamer. Schelto van Citters, is 13 Januari 1865 te 's-Gravenhage geboren. In zijn geboorteplaats heeft hij de H.B.S. bezocht en daar begon hij ,zijn loopbaan bij het departement van handel en nijverheid, waar hij tot referendaris opklom. Later is hij ook aan het departement van finan ciën werkzaam geweest, waar hij gedurende eenigen tijd het ambt van secretaris-generaal heeft waargenomen. In 1907 werd hij voor de toenmalige anti-re- volutionnaire partij tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Twee jaar later, in 1909, werd hij tot commissaris van Gelderland benoemd, welke functie hij tot 1925 heeft vervuld. Zijn verdiensten voor het landbouw onderwijs vinden in Maart 1938 erkenning toen hij door den senaat van de landbouw-hoogeschool te Wa- geningen tot doctor honoris causa werd benoemd SCHOUT BIJ NACHT DOORMAN GESNEUVELD? Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Gevreesd wordt, dat de bevelhebber van de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java, schout bij nacht Doorman, bij deze operaties om het leven is gekomen, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Schout bij nacht K. W. F. M. Doorman, wiens vlag op de „De Ruyter" woei, werd in 1889 te Utrecht geboren. In 1910 kwam hij als adelborst le klasse bij de marine in dienst. Hij doorliep de verschillende rangen en was o.m. comman dant van een mijnenlegger, welke voor Indië bestemd was en van een torpedojager. Ook is hij chef van den staf te Den Helder geweest en commandant van den marine-luchtvaartdienst in Indie In 1937 werd hij kapitein ter zee en in 1940 schout bij nacht, tevens eskader-comman dant in Indië. Zijn broer, die eveneens schout bij nacht Is geweest, was hier te lande chef van de afdee- ling materieel en thans hoofd van het afwik kelingsbureau van de marine in Den Haag. J. F. WESTERMANN 80 JAAR. Vandaag is de heer J, F. Westermann te Den Haag. voorzitter van de Provinciale Commissie van Zuid-Holland van het Nederlandsche Bijbel genootschap, tachtig jaar geworden. Hij is tot 1901 in het bankwezen werkzaam ge weest, toen directeur der Disconto Maatschappij te Rotterdam geworden, waarvan hij in 1923 commissaris werd. De heer Westermann is bibliothecaris der af- deeling 's-Gravenhage van het Bijbelgenoot schap en oud-lid der Synode der Luthersche kerk. B. BAKKER OVERLEDEN. In den ouderdom van 71 jaar is te Arnhem overleden de heer B. Bakker, oud-wethouder van onderwijs van die gemeente. NED. VEREENIGING VOOR GENEESKRUIDTUINEN. In een dezer dagen gehouden vergadering is het bestuur der Nederlandsche vereeniging voor geneeskruidtuinen aangevuld met de heeren dr. A. Keilholz, apotheker te 's-Gravenhage. dr. H. C. M. de Haan. arts te Ede en ir. van Ockenburg, directeur van het centraal bureau voor industria lisatie te 's-Gravenhage. Besloten werd tot oprichting van een kwee- kersgroep, bestaande dit kweekers en geneeskrui denverzamelaars leden der vereeniging. Deze groep stelt zich ten doel het behartigen van de belangen der kweekers van geneeskruiden in Nederland. HET VERLIES VAN INDIE. Dr. Horst Michael hield Zaterdag ter perscon ferentie te 's-Gravenhage een interessante be schouwing over de omstandigheden, die tot het verlies van Nederlandsch-Indië geleid hebben. Spreker stelde sterk in het licht, hoezeer Japan het uiterste gedaan heeft om Nederlandsch- Indië te ontzien en bezigde ongeveer dezelfde argumenten als dezer dagen de heer Ispert deed in de zeer uitvoerige beschouwing, welke men in ons Blad heeft kunnen lezen. Wie thans den afloop ziet en overweegt hoe weinig werkelijke macht Washington en Londen in Oost-Azië in het vuur konden brengen en hoe weinig z\) doen konden voor het behoud van Ne- derlandsch-Jndië, dat zij zelve met alle kracht op dezen weg gedreven hadden, kan slechts ein digen met de conclusie, dat staatslieden, die zulk een slecht beleid vertoonen als door spreker in den breede geschetst werd. niet anders dan on dergang verdienen. Nederland althans kan ten volle weten aan wie het het verlies van Indié te wijten heeft, zoo cesloot dr. Ivlichacl. Ter gelegenheid van Heldengedenkdag. -Gisteren heeft het geheele Duitsche volk de helden herdacht, die in den Wereldoorlog en in den huldigen oorlog hun leven hebben gegeven voor de grootheid en vrijheid van hun Vader land. Een foto van het U-boot-gedenk- teeken bij Heikendorff-Möltenort aan de Kieler-fjord. Eet werd door den „Duitschen Volksbond tot verzorging van Oorlogsgraven" opgericht en be staat uit een 16 meter hooge steenen pilaar, staande tusschen twee gedenk- hallcn, bekroond door een 4.5 meter hoogen adelaar. (Atlantic-Holland) „HERINNERING AAN ONZE OOST". Hedenavond, van 19.1519.30 uur, spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 2, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Her innering aan onze Oost". EERSTE BEDRIJFSBIJEENKOMST IN ZUID-HOLLAND. Zaterdagmiddag is in de textielfabriek „Gazan" in de Waldorpstraat te Den Haag de eerste be- drijfsbijeenkomst gehouden in Zuid-Holland. Zij werd o.m. bijgewoond door den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor deze provincie dr. E. Schwebel, en door de heeren O. Geiger, Sozial Referent. N. M. van der Hoeven, districtsverte genwoordiger van het N.V.V. en den Verwalter van het bedrijf, den heer Strunk. VERSPREIDE BERICHTEN. Onder zeer groote belangstelling van auto riteiten en burgerij, heeft Vrijdag j.l. de weduwe Willempje Mol geboren Kroeskamp te Eemnes haar lOOen verjaardag gevoerd. Te Enkhuizen is de heer C. M. Siebert, die op 14 April 1838 te Giethoorn geboren is en die dus byna 104 Jaar is geworden, overle den. Tot voor ongeveer anderhalf jaar kwam de heer Siebert, die meestal „ouwe tilder'' werd genoemd, geregeld op straat, doch den laatsten tijd werd zijn gezondheidstoestand zienderoogen minder. BIJ DEN POLITIERECHTER. Van konijnen, distributie bescheiden cn kaas. „De konijnen heb ik bij mijn tante gebracht en op tafel gezet. Toen heb ik er geld voor ge kregen". Dat was de verklaring van het neefje van mej. A. de G uit Leiden, waarmee hij den Politierechter het bewijs gaf dat tante heling had gepleegd, want de konijnen waren door het neefje gestolen. Tante kreeg voor de heling nu twee weken gevangenisstraf. Kerstmis had bij J. G. K. uit Sassenheim, die thans gedetineerd is in het Huis van Bewaring den lust in konijnenbout doen ontwaken. Bij zekeren Elsgeest stal hij er drie en bij v. Geest later elf De Officier vond het erg, een ander de konijnen te laten vetmesten en die dan te gaan stelen: drie maanden eischte hij. De Po litierechter veroordeelde tot vier weken gevan genisstraf. S uit Leidschendam nam uit een auto op het erf van een boerderij kaas weg. Hij was meer veroordeeld en daarom vonniste de Politierech ter conform den eisch tot zes weken. Ook J. C. v. d. H. uit Leidschendam vergreep zich aan een andersmans kaas. Hij werd tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Toen P W. H te Noord wijk aan Zee op het distributiekantoor werkzaam was, had hij zich enkele distributiebescheiden toegeëigend. Na den eisch %an drie maanden werd hy tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Uitgesproken H. Kardol, vrachtrijder, te Llsse Narclssestr. 2. R.-c.: mr. J. van Andel Gzn Cur.: mr. J. W. van der Roest, Lelden. In de week van 9 tot en met 14 Maart werden In Nederland 12 faillissementen uitgesproken. Abonné Voor de pallngvangst bestaat geen gesloten tyd, dus kan er het geheele Jaar met peur en krulsnet op gevlscht worden, mits men de daarvoor geldige acte en vergunning van den rechthebbende van het vlschrecht bezit. Voor één peur ls een kleine acte noodig 1 1.voor twee peuren en krulsnet een groote acte k f 7.60. Wat het krulsnet betreft weten wij niet zeker of dit altijd geoorloofd ls Met den snoekhengel mag ge vlscht v/orden van 1 Juni (opening vlschtljd) tot 15 Maart, tenzij nog anders wordt beslist. A. M. V te H. Nederlandsche Stichting voor Psychotechniek. Wittevrouwenkade 6. te Utrecht. VOOR DINSDAG 17 MAART. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon muzlek 8.00: Politiek weekpraatje (opn.) 3.15: Gramofoonmuzlek 8.20: Ochtendgymnas tiek 8 30: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuzlek 11.00: Voor de vrouw 11.20: Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.00: Theo Uden Masman en z(]n dansorkest 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Voor de Rijpere Jeugd van het platteland 13.15: Salonorkest 14.00: Arnhemsche Orkcstvereenlglng en solist en gramofoonmuzlek 16.00: Ziekentroost 16.20: Gramofoonmuzlek 16.45; Sport en spel voor de Jeugd 17.00: Gramofoonmuzlek 17.15: B.N.O Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Musette Orkest en soliste 18.00: Voor de Jeugd 18.16: Gramofoonmuzlek 18.35: Neerland 6tem van het Oostfront 18.50: B. N. O.: Nieuwsberichten - 19.00: B.N.O.Gesproken binnenlandsch overzicht 19.10: Gramofoonmuz. 19.30: Cabaret-revue (Van 20.16 af alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.15: Omroep orkest 21.00: Roemeensch orkest Gregor Serban en zang met pianobegeleiding - 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.0024.00: Gramofoonmuz. Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8.00: Zie Hil versum I 8.00: Gramofoonmuzlek 8.15 8 45: Zie Hilversum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuz. 10.40: Sport en lichamelijke opvoeding vroeger en nu 11.00: Zang en plano 11.30: Vler- Handlge planovoordracht 12.00: Gerard van Krevelen en z(jn orkest en soliste (opn.) 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Zang met pianobegeleiding en gramofoon muzlek Circa 13.25: Gramofoonmuzlek 14.30 De Lichte Toets 15.30: Voor de zieken 16.00: Vraaggesprek met gramofoonmuzlek 16.25: Planovoordracht Oirca 16.55: Gramofoonmuz. 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30: Het groote Omroeporkest en soliste 18.15: Boekbespreking 18.30: Repor tage 18.45: Amablle-sextet 19.30: B. N. O.: Nieuwsberichten 19.40: Spiegel van den dag 19.50: B.N.O Praatje ln Zeeuwscli dialect 20.00: B.N.O.: Engelsche uitzending: Holland and the economic reorganisation. (Voor de Radio-Cen trales: Gramofoonmuzlek) (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.15: Cello, piano en gramofoonmuzlek 21.00: Ensemble De Kwintslag 2145: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Toelichting op het weermachts- berlcht 22.1022.15: Avondwijding. PLAATSELIJK KADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF Voor Dinsdag 17 Maart. le programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7 1522.15: Hilversum II 22.1524.00: Duitsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Duitsch programma 4e programma: 7.0024.00: Duitsch programma door MIGNON G EBERHAf^Dl (36 nauwelyks merkbare beweging in de kamer- En tegelijkertijd viel ei bulten in de hal iets met een luid gekletter om. Jeanne hoorde de deur van haar kamer niet sluiten, maar toch wist ze, dat degene, die in de kamer was geweest, nu weg was. al hing de chloroformstank nog zwaar om haar heen. Op het tafeltje naast haar bed stond een lamp die ze wist aan te draaien. De verschrik king van de duisternis week; er was niemand meer en de deur was gesloten. In misschien tien seconden was ze bij de deur. Mogelijk had ze de deur niet durven openen als zij zichzelf tijd gegund had om na te denken, maar zij dacht niet. De hal was volkomen donker, terwijl zij daar aarzelend op den drempel stond, hoorde zy het geluid van voetstappen op de trap. Lichte, snelle voetstappen, helder en duidelijk. Daarna in de benedenhal; de stappen werden langzamer en plotseling was het geluid weg. Er volgde geen geluid van een deur, die open of dicht ging. Geen enkel geluid klonk meer uit de pikzwarte duisternis naar haar op. Toen zij zich om draaide, zag zij op den grond een omgevallen fleschje liggen en een opgevouwen wit doekje dat er uitzag als een heerenzakdoek. De ellen dige chloroformstank maakte haar wee. Op de zelfde manier was ook Eve gestorven. Zij begon te gillen. Calvin was de eerste, die haar hoorde; hij kwam luid roepend aanloopen en draaide het licht in de bovenhal aan. Diane volgde, daarna Lucie. Zij hoorde zichzelf een onsamenhangenden uitleg geven. Zij wees. en Calvin knielde in zijn groene pyama en met verwarde haren, om naar het omgevallen fleschje te kijken. Diana hield de hand aan haar neus, Lucie zag bleek en met verschrikte oogen. Zij praatten allen tegelijk. Maar hij ls beneden! trachtte Jeanne hun duidelijk te maken Ik hoorde hem gaan! En in de hal viel Iets om. Dat was tenminste onweersprekelijk. Een klein tafeltje lag omver, en een vaas, die er op gestaan had, lag gebroken op den vloer. Een bos zinnias lag temidden van een plas water. Ook de flesch met chloroform en de zakdoek waren reëel. Maar dat was ook alles. Haal je revolver, zei Diana tegen haar man. Wacht, ik zal hem wel halen. Bel JU den commissaris op. Maar Calvin ging nog niet telefoneeren. HiJ keek nog eens naar de voorwerpen 0p den vloer, keek Jeanne aan en liep vlug Diane achterna. Zij had zijn revolver uit zijn kamer gehaald; hij nam hem van haar over, keek snel de lading na en liep naar de trap. Wees voorzichtig! riep Lucie angstig. Zij stonden op °en kluitje bij elkaar; Dlane leund IV»- de leuning en zag haast even bleek als haar wit zijden ochtendjapon. Calvin sloop met de revolver in de hand langs de leuning naar beneden. Hij bereikte een knopje van het licht en draaide het aan. Het licht plaste in de- benedenhal, waar niets te zien was, want Calvin riep naar omhoog: Hier is niemand! Bel Paul op! Zeg hem. dat hij komt. dan zullen we alles afzoeken. Daarna ging hij weer verder. Diane rende naar haaT kamer om te telefo neeren. Van de bovenverdieping konden zij Calvin volgen aan het openen en sluiten van deuren en het aandraaien van lichten. Het duurde lang voor Dlane Paul aan de tele foon kon krijgen, maar zij kwam terug, toen Calvin, nadat hij de voorzijde van het huis had afgezocht, blijkbaar terugging om in de dien kamer te zoeken. Paul komt, zoodra hij zich heeft aange kleed. Ik vind, dat we den commissaris moeten opbellen. Zij ging weer naar de trapleuning om te luisteren. Als Calvin maar voorzichtig is. Hij moest liever wachten. ZD zullen niemand vinden, zei Lucie. En zoo was het ook. Toen Paul Aumont was gekomen cn hij met Calvin het huis van onder tot boven systematisch had afgezocht, werd er ook nergens maar iets verdachts gevonden. Jeanne dacht, dat als de chloroform er niet ge weest was, ze geloofd zouden hebben, dat zij 1 alles maar gedroomd had. Maar de cliloroform- lucht, die door het heele huis hing, was niet weg te redeneeren. Maar waartoe diende het? vroeg Diane met een blik op Jeanne. Waarom? De vraag Jag voor de hand en wist er geen antwoord op. Nou, maar nu is er niemand in huis. zucht te Calvin vermoeid. En wat my betreft: ik ga naai bed. Paul bleef het verdere deel van den nacht slapen. Hy liet de deur van zyn kamer open staan, ingeval de vent nog eens terugkwam, zoo als hy zei. zy waarschuwden den commissaris niet meer. Nadat de mannen hun speurtocht be ëindigd hadden, had het weinig zin meer. Dat heeft nog wel den tyd tot morgen ochtend, zei Paul geeuwend, misschien kunnen ze voetstappen of zoo vinden, maar het zal de vraag zyn. En ik begryp nog steeds niet, waar om iemand het huis zou binnendringen om Jeanne aan het schrikken te maken. Hy zei niet om te trachten, Jeanne te vermoorden. Lucie zei practlsch: Kom, we doen beter met weer naar bed te gaan. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5