LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 16 Maart 1942 Officieele Kennisgevingen VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Dagbladreclame Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek Laatste Berichten Binnenland Burgerlijke Standen Omstreken Vak- en standsorganisaties van den middenstand in liquidatie interview mei gouverneur- generaal van Ned.-lndië DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA DUITSCH WEERMACHTSBERICHT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Buitenland De zeeslag bij Java Italiaansch Weermachtsbericht SPORT VRAGENRUBRIEK is niet te vervangen! BEURSO VERZICHT MARKT RERICUTIN KATWIJK AAN ZEE. AFSCHEID VAN HULPPREDIKER C. JONGEBOER In de geheel bezette Nieuwe Kerk hec.t gister morgen de hulpprediker bij de Ned. Her'v. Gem. wegens zijn vertrek naar Valkenburg een af scheidswoord gesproken. Ds. Jongeboer ging voor in gebed en koos als tekst Joh. 18 vers 33 en 36- 38. Na het zingen van Ps. 24 vers 2, 4 en 5 be handelde spreker: 1. Jezus Koning, 2. Het Ko ninkrijk van Jezus is niet van deze wereld, maar van waarheid. Ni. het zingen van Gez. 50 vers 3 en behandelde spr. het 3de punt: Wat ls waar heid? Toen het dankgebed —as uitgesproken en gezongen was Ps. 25 vers 7, sprak ds.. Jongeboer nog een persoonlijk woord. Spr. wees er o.a. op dat met de Jong Hervormden banden aangeknoopt zijn. die aangehouden zullen worden en dankte de predikanten hartelijk, alsmede den kerkeraad en de kerkvoogdij. Ds. Pras sprak een woord van afscheid, en dankte namens den kerkeraad hartelijk voor het vele werk, dat ds. Jongeboer in deze gemeente heeft willen doen. Wij hebben het goed met u ge troffen en gij hebt het goed getroffen met deze gemeente, aldus spr. Het ls een leerschool voor u geweest. Moge het u welgaan in de verkondiging van het Woord, aldus eindigde spr. Staande werd ds. Jongeboer toegezongen Ps, 119 vers 9. waarna ds. Jongeboer een dankend slotwoord sprak. JAARVERGADERING CHR. JEU^ORGANISATIE. Ds. A. van Harten, tot voorzitter gekozen. In het Jeugdhuis werd deze goed bezochte ver gadering gehouden. Onder leiding van den waarn. voorzitter, den heer J. A. Geslnk, werd begonnen met het zingen van Gez. 58 vers 7, gevolgd door gebed en het lezen van den 25sten Psalm. Spr. wees er op, dat een belangrijk besluit genomen moest worden, namelijk wegens het vertrek van ds. Broeyer het kiezen van een nieuwen voorzitter, waarbij de noodige band met de Kerk moet blij ven bestaan. Spreker dankte voorts den secretaris, den heer J. M. Gerretscn, de heeren D. Ketting en J. Vink voor het administratieve werk en den concierge Turenhout met echtgenoot-e, wier taak tegenwoordig niet gemakkelijk ls. De secretaris de heer J. M. Gerretsen. bracht het jaarverslag uit. Namens de kascommlssle bracht de heer J. Ouwehand dank aan den administrateur Ketting, wiens bescheiden in volmaakte orde waren be vonden. Tot leden der kascommlssle 1943 werden benoemd mej. T. den Dikken en de heeren D. Lugthart en Th. Brussee; tot plaatsvervangers mej. Jonker en 'de heeren F. Haas en B. Imthorn. Met groote meerderheid werd ds. C. A. v. Harten tot voorzitter der C.J.O gekozen. Mej. M. van Duyn, en de heeren KI. Jonker en J. M. Gerretsen, werden tot bestuurslid herkozen. Na het zingen van den Avondzang eindigde de heer J. Vink met dankgebed. OEGSTGEEST. Legaat. De lieer J. J. Hilkers. gewoond hebbende te Groningen en aldaar overleden op 31 December j.l. heeft o.a. hot r/olgende legaat gemaakt: met vrij van successierechten, f. 10.000 aan de Ver- eenlglng het Zendingsbureau, gevestigd alhier. RIJNSBURG. Tot diaken der Ned. Herv. Gemeente is be noemd de heer R. Blankert. SASSENHEIM. Buurtleldcr Ned. Landstand. Tot buurtleldcr der gemeente Sassenhelm van den Ned. Landstand ls benoemd de heer A. Kriens alhier. RIOOLWATER ZUIVER-INRICHTING. Ten behoeve van een te stichten zuiverings inrichting van het rioolwater ls door de gemeen te aangekocht een perceel land in de Floris- schouten (vrouwenpolder groot ruim IV'2 H.A. Dit besluit ls reeds door den Commissaris der Pro vincie goedgekeurd. Gevonden voorwerpen: 2 wanten. 1 pak zeeppoeder, 1 ceintuur. 1 paar handschoenen, 1 portemonnaie met inh., 1 handschoen, 1 baby wantje. Inlichtingen bil de politie. BOSKOOP. Bijtüds gered. Niettegenstaande hif van te voren door een voorbilganger werd gewaarschuwd, waagde een leerling der R. T.school zich nog op het lis van de Gouwe, met het gevolg, dat hi.1 er ter hoogte van de Blezen doorzakte. De onvoorzichtige werd door middel van plan ken en reddingshaken door voorbijgangers gered. De Harmonie „Concordia" gaf in het R.K. ver- eenigingsgebouw haar jaarlllksch concert, onder leiding van den heer F. A Gregolre uit Bodegra ven. Na de pauze werden een paar films ver toond, terwijl voorts een humorist voor veel af wisseling zorgde. Een geslaagde avond 1 Onze plaatsgenoote mej. Willy Kalkman, slaagde te 's Gravenliage voor het examen cou- peuze costuum en mantelvak. Op Vrildag 20 Maart, des nam. te half drie bestaat er in het voormalig schietlokaal aan de Biezen gelegenheid tot kostelooze inenting. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Uit het pakhuis van den- kaashandelaar G. S d. H. alhier, is een partij kaas ontvreemd, be nevens eenlge flcsschen wijn. alsmede een bulten en blnnen-fietsband. Van de dader (s) geen spoor NOORDEN. Benoemd ls tot onderwijzer aan de Chr. school, de heer D. van Bennekom te Hardings veld. tot önderwilzeres mej. C. Schoone te 's Gra venliage cn J, C. Lekkerkerker te Kamerik (de laatste tijdelijk), WOUBRUGGE. Voor het kiescollege. De uitslag van de gehouden stemming ln de Ned. Herv. kerk ls. dat de rechten van het Kies college de eerstvolgende 10 jaren blijven voort bestaan. Woensdag a.s. zal gelegenheid worden gegc- r/cn tot kosteloos ln- en herinenten en wel ten huize van Dr. Loth des n m. lialftwee en in het stemlokaal te Hoogmade om lialfdrie. ZOETERMEER. Uitvoering „Pro Patria". De Gymnastickver. „Pro Patria" gaf haar Jaar- liiksche uitvoering In het Gymnastieklokaal onder leiding van haar directeur den heer J. Oscphlus. Begonnen werd met den tradltloneelen Opmarsch, waarna de tweede voorzitter de heer G. den Hertog allen welkom heette, ln het bijzonder den heer Bontebal. voorzitter van den Turnkring Gouda. Onder leiding r/an den heer Osephlus werd geopend met vrije oefeningen voor de Dames A. gevolgd door vlagoefeningen door dezelfde dames. Deze nummers werden voorbeeldig uitgevoerd. Ook de brug- en bankoefenlneen trokken ieders belangstelling. Het nummer „Kleutersprookje" was zeer aardig Vervolgens werden knotsoefenin- gen en evenwichtoefeningen door de dames uit gevoerd alsmede vriie oefeningen voor de meisjes B. De adsp. heeren gaven oefeningen aan den rekstok te zien waarna de heer Bontenbal zelde blij verrast te zijn over hetgeen hij gezien had. Hij bracht daarom hulde aan den directeur Josephlus voor het prachtige werk der vereenlging. In dichtr/orm wekte hij hierna de ouders op hun kinderen lid van „Pro Patria" te laten worden. Na de pauze volgden we o.a. hoogrek voor heeren. waarbij fraaie prestaties te zien waren, oefenin gen aan de brug. vriie en knotsoefeningen enz. Een en ander was keurig afgewerkt. De heer den Hertog dankte ten slotte den directeur voor alles wat hij voor de vereenlging heeft gedaan. Voor een goed bezette zaal gaf de Chr. Gem. Zangvereen. „Zanglust" een uitvoering onder lei ding van den heer H. Korteweg. De programmanummers werden keurig uitge voerd en oogstten een welverdiend applaus. De sopraan mej. Bergshoef zong enkele soli, waarvoor haar. als blijk van waardeering van de .vereenl ging een bouquet werd aangeboden, evenals aan den heer Korteweg. „Zanglust" kan met genoegen op dezen geslaag den avond terugzien 1 VASTE BRANDSTOFFEN VOOR SCHIPPERS Met ingang van morgen Dinsdag 17 Maart en tot en met 24 Maart a.s, zullen op het Distri butiekantoor Breestraat 119 (vijfde deur links in de gang) aan schippers en schippersknechts kaarten DZ voor kookdoeleinden worden uit gereikt. Schippers, die met of zonder hun gezin aan boord wonen en schippersknechts, die zich in dezelfde omstandigheden bevinden, dienen zich met hun grijze boekje of hun bevrachtings boekje naar de bevrachtingscommissie te be geven, alvorens naar het Distributiekantoor te gaan. Deze regeling geldt uitsluitend voor vaste brandstoffen, niet voor petroleum. Leiden, 16 Maart 1942. 5593 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. AANMELDING ALS VRIJWILLIGER BIJ DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. De burgemeester van Leiden maakt bekend, dat in afwijking van de reeds eerder vermelde data, de zitting waarop de keuringsraad voor het geneeskundig onderzoek van hen, die zich als gegadigden voor vrijwilliger by den Neder - landschen Arbeidsdienst hebben aangemeld, zal plaats hebben in het Elisabeth's Gasthuishof aan de Oude Vest No. 25 alhier op 18, 19 en 20 Maart, 1, 2, 7 en 8 April a.s., dagelyks van 9.00 16.00 uur. Bovendien op 1 en 2 April van 18.00— 21.00 uur. De burgemeester voornoemd, STEVENINCK Leiden, 16 Maart 1042. RIJSTBONNEN VOOR JAVANEN, CHINEEZEN ENZ. Aan Chineezen en personen, behoorende tot een der in den Indischen Archipel inheemsche rassen zal wederom toegestaan worden om de helft van hun aardappclbonnen te ruilen tegen rantsoenbonnen lijst-, op basis van een half rantsoen aardappelen 2 rantsoenen rijst. Broodbonnen mogen niet ingeruild worden. Van onderstaande kaarten mag maximaal ge ruild worden: Van kaart EB: 2 bonnen 21 A, 22A, 23A, 24A en een strookje met de bonnummers 26A, 27A, 28A. 29A31A en 32A. Hiervoor worden verstiekt 20 bonnen ryst. Van kaart EC: 2 bonnen 21 A, 1 bon 22A, 2 bonnen 23A, 1 bon 24A, 2 bonnen 26A, 1 bon 27A, 2 bonnen 28A, 1 bon 29A, 2 bonnen 31A en 1 bon 32A. Hiervoor worden verstrekt 30 bonnen ryst. Van kaart ED: 1 bon 21A, 23A, 26A, 28A en 31A. Hiervoor worden verstrekt 10 rantsoenbonnen ryst. By de ruiling van de aardappelbormen van de kaarten EB. EC. of ED dient het vakje J5 «Jan vyf) van de stamkaart van een schuin kruisje te worden voorzien. Wordt de kaart EB of ED geruild door hen, die deze kaart boven dien als toeslagkaart voor zeer zwaren arbeid of voor zwaren arbeid hebben ontvangen, dan wordt het vakje J5 (Jan vijf) tevens rechtstan dig afgekruist. De ruiling kan met ingang van morgen 17 Maart tot en met Vrijdag 20 Maart, van 9 tot 12 u. en van 14 tot 15 u en op Zaterdag 21 Maart van 9—12 u. geschieden in het Distribu tiekantoor, Breestraat 119 (laatste deur in de gang) De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK Leiden. 16 Maart 1942. 5592 KUNSTKRING VOOR ALLEN. JUT Straka (viool) Theo van der Pas (piano) De nog jeugdige eerst 18-jarige Tsjechi sche violist Jirl Straka, is voor Leiden een nieu weling. Toch heeft hij reeds een 10-Jarlg succes vol penbaar optreden achter den rug en dienten gevolge ervaring en routine. Men merkt het al spoedig: iemand met een muzikantenhart en een sprekende violistlsche be gaafdheid. Veelzijdig? Daaromtrent laat het gisteren ge hoorde ons nog in het onzekere, Want lang niet alles kon reeds volkomen bevredigen en latere groei zal het moeten bewijzen, Zeker: technisch kan hij veel, hij bezit daarnevens bewogen tem perament, vitaliteit en een muzikale rijpheid, die slechts bij enkelingen niet aan leeftijd gebonden ls. Daarvan getuigde voornjrmeiyk de rijk gescha keerde gevoelige expressiviteit met daaraan ge paard gaande vereischte bedwongen hartstocht ln de nobel, melodieuse sonate van César Franck. Toch lijkt bij Straka nog te zeer het Slavische bloed te dominecren, zoodat het Vivaldl-concert ln g. kl. t. gehouden kan worden in geconcen treerder, meer bezonken en voornamer rust, dan thans het geval was. Zulks zal ook een stylistlsch zuiverder, een zonniger, blljder stemming in een werk als dit, ten goede komen, evenals de zuiver heid en gaafheid van den toon. Geheel in zijn element evenwel was Straka in Smetana's volks wijzen, die als voor hem geschreven leken. Mee slepend en Intuïtief juist aangevoeld de voor dracht. Landaard, bloed, „zigeuner"karakter, lie ten zich hier ten volle gelden. In de Capriccio's van Paganini konden wij zon den tegen technische feilloosheid echter niet ver geven. De zéér grooten overwinnen de stapels moeilijkheden met kennersgemak, doch Straka bieef hier beslist beneden den elsch. Dergeiyke acrobatiek dient weg te blijven, wanneer zij niet volkomen beheerscht wordt. En ls het nu wel noodlg, dat iedere violist per sé bewijst, een tech nisch wonder te zijn? Het doet Immers, Juist bij eerste kennismaking, zooveel sympathieker aan, wanneer een programma geen virtuositeitsver langen als doel in zichzelf, openbaart. Al willen wij ons niet verhelen, dat de massa helaas veelal door sensationeel effect geïmponeerd wil worden. De Chopin-nocturne was weer een kolfje naar Straka's- hand: hij speelde haar inderdaad voor beeldig en charmcerend, evenals de Falla's Anda- lusische dans. Conclusie: Straka is een vlolist met groote ca paciteiten en vermoedeiyk nog grooter mogelijk heden. Mits zijn verdere ontwikkeling, gesteund door noodzakelijke zclfcritlek. geleid worde naar het v/are kunstenaarschap. Niet naar den weg van het „muzlkanteskc". maar naar dien van den zuiveren muziek..adeldom". Zijn gezonde muzika liteit zal hem hopelijk voor onevenwichtige exces sen, die thans nog geconstateerd moesten worden, weten te behoeden. Theo van der Pas was, als altijd, de betrouw bare, eminente begeleider. Jammer, dat in Franck nog niet de gesloten twee-eenheid bereikt werd, die hier hoogste doel moet zijn. Beide kunstenaars zijn ovationeel togejuicht, zoodat „L'Abeillc" als toegift niet kon ultbiyven. Til. J. HANNEMA Katw'uk Geboren: Neeltje, d. v. A. Durieux en S. J. Kuina, Overryn 9 Emile, z. van M. de Jong en O. Spink, Baron Sw. de Landas Wy- borghstraat 14 Neeltje, d. van A. Spaander man en D. Noppe, J. v. Brakelstraat 34 Arie z. van J. Ouwehand en J. Hoek, Cattenstraat 37 Dina, d. van J. v. Duijvenbode en D. Kuyt, Zuidstraat 45 e Ida, d. v. A. Ouwehand en A. v. d. Plas, Meerburgkade 1. Overleden: Cornelia Hoek, wed. v. D. Guyt 68 jaar. Ondertrouwd: Arie van der Plas en I. Vooys, Varkevisserstraat 331. Oegstgeest Geboren: Hendrikus Petrus, z. van H. P Ober en H. J. J. Peeters Cornells Jozef, z van C. J. v. Grieken en A. C. de Vroo- men Johanna Cornelia Andrea Maria. d. van J. A de Rooy en M.-G. M. v. d. Ven. Overleden: A. E. M. H. J. Winckel geb. v. Hoorn 85 J. W. M. van Hoelen geb. van Hulst, 76 J. Ondertrouwd: Gerrlt J. de Graal en H. v. Ispe- len. De organisatie-commissie voor het bedrijfsle ven, gelet op artikel 2 sub lb van het „eerste uitvoeringsbesluit organisatie bedryfsleven 1940", heeft in overeenstemming met den se cretaris-generaal van het departement van handel, ny verheid en scheepvaart besloten over te gaan tot liquidatie van alle stands- en vak organisaties van ondernemers in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, daaronder begre pen vereenigingen, federaties en organen van samenwerking van deze stands- en vakorgani saties. alsmede haar afdeelingen en instellingen van niet-commercieelen aard. Naar wy vernemen omvat bovenstaand besluit alle middenstandsbonden en vak- vereenigingen van ondernemers, welke op ditzelfde terrein of een deel daarvan wer ken, ook al voeren zy den naam „midden stand" niet. De organisatie-commissie, welke thans bin nen zeer afzienbaren tijd over zal gaan tot het oprichten van de vakgroepen op het gebied van kleinhandel en ambacht, heeft dit besluit ge nomen teneinde de liquidatie der bestaande bonden te doen geschieden gelijkloopend met' den opbouw der nieuwe organisatie en om op die wyze er voor te kunnen zorgen, dat de ta ken, die door de middenstandsbonden worden waargenomen, op de naar haar oordeel juiste wijze geleidelijk door de nieuwe organisaties kunnen worden overgenomen. Domei meldt uit Tokio: Jhr mr. dr Tjarda van St-arkenborgh Stachouwer, de gewezen gouverneur-generaal van Ned.-lndië, heeft zyn eerste interview sinds zijn intemeering toegestaan aan de „Nitsji Nitsji" Jhr. Tjarda leidt thans een eenvoudig be staan in een kleine villa op vyf kilometer van Bandoeng, die voor hem is ingericht door de Japansche autoriteiten. In zyn omgeving be vinden zich twaalf hooge ambtenaren. Do ge wezen G.-G. spreekt zelden en brengt zijn tijd in hoofdzaak door met het lezen van detective verhalen en met wandelen in zijn kleinen rozentuin. Tijdens het persgesprek gaf jhr. Tjarda uiting aan zijn verontwaardiging over het verzuim van Engeland en Amerika hulp naar Ned -Indie te zenden. Tevens prees hy.de vechtscapacitei- ten van den Japanschen soldaat, die hem ten zeerste hadden verbaasd. Hij verklaarde vol daan te zijn over zijn behandeling door de •Tapansche legerautoriteiten, de omstandigheden in aanmerking genomen. Op de vraag van den correspondent, waarom ie heer Tjarda Java niet voor den inval der Jananners had verlaten, antwoordde deze: ik achtte het het beste te blijven en voorts kon ik toch ook niet weggaan, nadat ik aan de ambtenaren had meegedeeld, dat zy, ook al zou Java in handen der Japanners vallen, ge legenheid zouden krygen onder de Japansche autoriteiten het plaatseiyk bestuur voort te zetten. Dr gewez°n G.-O. verklaarde in antwopvd op een vraag, dat de Japansche geïnterneerden met uit,zondering van den con sul-genera al Is.iizawa n"i' Australië waren overgebracht ter beveili ging van hun leven omdat het zeker was. dat -Tndië in den maalstroom van den oorlog —ij meegesleept. TWEE BROERTJES DOOR IIET IJS GEZAKT. Een hunner verdronken. Zondagmiddag zijn twee broertjes Visseher, wonende in de Cornelis Roobolstraat. te Utrecht bij de Jan Huygenbrug door het ijs van de Vecht gezakt. De oudste van acht jaar kon door een der omstanders worden gered. Zyn vyf jarig broertje geraakte onder het ijs en werd eerst na een uur dreggen op het droge ge bracht. Toen waren de levensgeesten reeds ge weken. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj herhaalde de vyand ook gisteren zyn massale aanvallen, die door pantserwagens werden ondersteund. Zij mislukten door den dapperen afweer van de Duitsch-Roemeensche troepen. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen en verloren 48 pantserwagens. Zoodoende werden in de laatste drie dagen in dezen sector van het front in totaal 136 vyandelyke pantserwagens vernietigd. Op andere plaatsen van het Oosteiyke front werden vyandelyke aanvallen tydens een hevi ge sneeuwstorm na zware gevechten afgesla gen. Sterke formaties geveehts- en jachtvlieg tuigen ondersteunden in voortdurende aanval len de gevechten te land en vernietigden 45 vyadeiyke vliegtuigen. Een eigen vliegtuig ging verloren. By den afweer van sterke, weken lang herhaalde aanvallen van den vyand heeft de 134ste Saksische divisie infanterie zich by- zonder onderscheiden Aan de Moermanskkust werden ëen groot transportschip in brand geschoten en de haven en spoorwegwerken in Moermansk met succes gebombardeerd In Noord-Afrika werden vyandelyke verken- ningsstrydkrachten teruggeworpen. Een Britsch vliegveld in het Egyptische kustgebied, alsmede I militaire installaties in Tobroek werden succes- I vol gebombardeerd. By luchtaanvallen op vyan delyke autocolonnes in het Oosteiyke gebied van de Cyrenaica werden verscheidene voertuigen in brand geschoten. Op Malta vielen Duitsche geveehts- en jacht vliegtuigen overdag en 's nachts Britsche vlieg velden en luchtafweerstellingen, alsmede de militaire installaties van La Valetta aan. Motortorpedobooten vielen in het Kanaal een Britsche formatie torpedojagers aan en torpe- derden een torpedojager, die na 2 hevige ont ploffingen in de golven verdween. In een ander gevecht werd een Britsche kanonneerboot zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden dat ook deze verloren is gegaan. Een eigen mo tortorpedoboot werd zwaar beschadigd en ging. nadat de gevechten waren afgeloopen by het wegsleepen ten onder. In het centrale gedeelte van den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardyschip van 2000 ton tot zin ken gebracht. Bij de gevechten van 13 Maart heeft opper wachtmeester Schroedel. stukscommandant van een afdeeling stormgeschut acht vyandelyke pantserwagens, waaronder drie zware, stuk geschoten. DE OORLOG TER ZEE. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat een Japansche duikboot, -die opereert aan de Westkust van de Vereenigde Staten, op 1 Maart by San Francisco een tankschip van 10.000 ton en op 2 Maart ter hoogte van Noord-Californië een wachtschip van 7000 ton tot zinken heeft gebracht. (Dömei). AANVAL VAN AUSTRALISCHE BOMMEN WERPERS OP DILLI. De Londensche berichtendienst meldt, dat volgens een communiqué uit Canberra Austra lische bommenwerpers de hoofdstad van Portu- geesch Timor, Dilli, hebben aangevallen, (ANP) DE STRIJD IN BIRMA. Japansche luchtstrydkrachten hebben volgens frontberichten van bases by Rangoon voort durende aanvallen ondernomen op militair be langrijke installaties van den tegenstander ten Noorden van de Birmeesche hoofdstad. Zoo vielen vry groote formaties Zaterdag vy- andelijke stellingen op ongeveer 130 K.M. ten Noord-Oosten van Rangoon aan en vernietigden daarby vijandehjke tanks en vrachtauto's. Aangenomen kan worden, dat de vijand na zijn terugtocht uit Rangoon zich heeft genes teld tusschen de beide spoorlynen. die van Ran goon naar het Noorden leiden .(D.N.B.). AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN IN INDIË. In Indië is, naar de Britsche berichtendienst meldt, een stafkwartier van de Amerikaansche luchtmacht ingesteld. (D.N.B.). Een communiqué van de Britsche admiraliteit, dat Zaterdag te Londen is bekendgemaakt, zegt dat de geallieerde vloot tydens den zeeslag bij Java -vijf kruisers heeft verloren: „Perth" (Aus tralië), „Exeter" (Engeland), „Houston" (V.S.), „De Ruyter" en „Java" (Ned.). Voorts werden vijf torpedojagers in den grond geboord, de Brit-sche schepen „Electra", „Jupi ter", „Encounter" en „Stronghold" en het Ne- derlandsche schip „Kortenaer". De torpedojager „Evertsen" (Ned.) wordt als verloren beschouwd. Men heeft nog niets verno men omtrent de kleine schepen en hulpschepen, die zich in de wateren van Java bevonden. Een ernstig ongeluk en een betreurenswaar dig verlies, zoo noemt de Britsche berichten dienst deze nederlaag der geallieerde vloot. Het verlies van eenige duizenden geoefende mannen is een zware slag en het evenwicht tegenover Japan heeft zich nog verder ten nadeele der"ge allieerden verschoven. Deze overheerschende po sitie der Japanners ter zee tezamen met hun meerderheid in de lucht maakt een Japanschen aanval op de voorposten van Australië mogelyk. (D.N.B.) Het 653ste Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica zijn vijande- lyke afdeelingen, die door artillerie en pant serwagens werden gesteund, met gevoelige ver liezen door onze verkenningsafdeelingen terug- ge worpen. Bij een verwoed gevecht boven El Adem tegen strijdkrachten, die in aantal aanzienlyk sterker waren, hebben Italiaansche jagers een nieuw succes behaald door vier Engelsche vliegtuigen neer te halen en verscheidene andere te be schadigen. Op den terugweg viel onze formatie met succes een vijandelijke autocolonne aan en schoot een tiental auto's in brand. Een onzer toestellen is niet teruggekeerd. In het centrale bekken der Middellandsche Zee hebban Duitsclm jagers bij «herhaalde aan vallen drie Snitfire's vernield. De vyand heeft een lucht- en vlootbombar- dernent op Rhodes uitgevoerd Er werd geen enkel militair doel getroffen. Enkele gebouwen, waaronder de orthodoxe kathedraal, kregen lichte schade. Zeven burgers werden gedood en tien anderen gewond. DE GEALLIEERDE ZUIDZEE-RAAD. De Zuidzee-raad der geallieerden zou. naar de Londensche correspondent van „Svcnska Dag- bladet" meldt, na de jongste militaire gebeur tenissen in Oost-Indië gereorganiseerd worden. In de toekomst zal de raad waarschynlyk te Washington zetelen. Hiermede zou tegemoet gekomen worden aan een herhaaldelijk door Australië geuiten wensch. Australië moet zich namelijk, zoo verklaart de Londensche correspondent, in de huidige oor logssituatie in den stryd tegen de Japanners hoofdzakelyk op de Vereenigde Staten verlaten. Ook heeft de Australische minister-president Curtin zich herhaaldelijk beklaagd over het ge brekkige contact tusschen Canberra en Was hington Ook de luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, Van Mook, heeft ver scheidene malen klachten geuit over de al te ge compliceerde en moeilyk hanteerbare machinerie der oorlogsmaatregelen van de geallieerden in den Stillen Oceaan. (D.N.B.). ATHLÉT1EK. PRESTATIELOOP TE ROTTERDAM. Het Holland lid Van Nood slaagde er in dezen prestatie-loop (3 K.M.) binnen de 12 min. af te leggen daarmee een A-tijd te maken. Veertien dagen geleden liep hy de 2 K.M. ln B-tljd (binnen 8 min. 30 sec). De baan was zeer zwaar, de organisatie uitste kend. De eerst aankomenden werden niet geregistreerd daar het hier geen wedstrijd doch alleen een prestatie-loop gold. Het Holland-lid Zilverentant was door omstandigheden verhinderd te starten. VOETBAL. DR. D. J. VAN PROOIJE ZIEK. Naar wy vernemen ls de voorzitter van den Ncderlandschcn Voetbalbond dr. D, J. van Proolje opgenomen in het Roodc Krulszlekenhuls te 's-Gravenhage, waar hij als gevolg van eön opge- loopen longontsteking reeds ecnlgen tijd wordt verpleegd Hoewel de toestand zich aanvankelijk niet erg best liet aanzien, ontvingen wy heden morgen een gunstig luidend bericht van het zie kenhuis. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 16 Maart. Kabeljauw f.30 per stuk; kleine schol 1ste soort f. 142—135, 2de soort f. 12492; pufschol lste soort f.82—69. 2de soort f.6156; groote bot f.162—152; kleine bot f.132—108; kleine schar f.86—76; pufschar lste soort f.4136, 2de soort f.3025 (alles per 50 KG). Besommingen: Trawlers: LJm. 165, Martha, 30 manden f.2666; IJm. 18, Jan Mayenland, 50 manden, f.4130. Logger: KW. 110 f.649. GEBOREN. Johannes Gerardus Wlllebrordus. z. van A. P. J. Stlkkelman en W. W. Klein Jacob Jacobus, zn. van J. Kapaan en E. J. C. Weeda. ONDERTROUWD. W. J. H. Nauta. 25 J. Jm. en E. Plaat, 22 J„ Jd. W. Kuiters. 21 J. jm. en G. Klinkhamer, 21 jaar. jd. OVERLEDEN. W. de Zeeuw. z. 8 J. PREDIKBEURT. RlJnzatcrwoude Chr Geref Kerk: Dlnsdag- voorm. 11 en nam. 4 uur, (Biddag), ds. E. du Marchie van Voorthuizen van Driebergen. NED. HERV. KERK. Tweetal te Wapenveld ds. P. van den Berg te Hagestein en ds. P. M. van Galen te den Bommel. Beroepen te Wapenveld ds. P. van den Ben: te Hagestein. Aangenomen naar Dorkwerd (toezegging) cand. H. J. Andre Douwes. hulpprediker te Nieuw Dordrecht CnR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Dordrecht ds. C. Smits te Sliedrecht M. K. tc K. Als de ouders ln behoeftige om standigheden verkeeren zijn de kinderen wetteiyk verplicht, voorzoover ln hun vermogen ls, ln hun onderhoud te voorzien. J. de G. te V. Per dag mag niet langer dan 10 uren en per week niet langer dan 55 uren gewerkt worden. Het onderbreken van den arbeid op het door u genoemde tydstip is niet verplicht. AMSTERDAM, 16 Maart. De effectenbeurs te Amsterdam maakte by het begin van de nieuwe week een zeer kalmen indruk In den pas achter ons liggenden tyd gaf de markt nu en dan een wild verloop te zien. en des te meer was de indruk, die thans wercl gewekt, van zeer rustigen aard. Er waren weinig opdrachten, want het pu bliek hield zich op den achtergrond, daar ty dens den weekovergang geen gebeurtenissen hadden plaats gevonden, welke byzondere perspectieven openden. Er was gebrek aan steun door publieke orders, en ook de hande laren hielden zich grootendeels afzydig. De handel was dan ook van kleine afmetin gen. By de opening bewogen de toonaangevende aandeelen zich op ongeveer het peil van de slotkoersen van Zaterdag, die zooals bekend, on geveer op het laagste punt van dien dag lagen. In het verdere verloop werden heden nog maar kleine schommelingen meegemaakt, het geen echter niet verhinderde, dat vooral later in den middag een kleine afbrokkeling viel op te merken, zonder dat dit aanleiding gaf tot koersverschillen. Van de Suikerwaarden werden H.V.A's op 242 ingezet en, nadat zy zich ge- ruimen tijd hadden bewogen, juist rondom 240 zakte de koers later op den middag toch nog een paar punten in. Vorstenlanden kwamen een paar procenten beneden den vorigen prys te lig 4 gen. Op de Rubberafdeeling waren Amsterdam- Rubbers aanvankelyk pryshoudend. De koers fluctueerde tusschen 147% en 144%, maar ging omstreeks half drie toch nog eenlge punten achteruit tot in de omgeving van 140%. Voor de minder courante soorten bestond weinig belangstelling. De koersbeweging was eenlgszins onregelmatig, zonder opvallende variaties. De Tabakken werden op kalme wijze verhandeld, waarbij de koersen vergeleken met Zaterdag, vry wel niet veranderden. De Deli-aandeelen boden goeden weerstand. De handel ln Olies was, vergeleken met de groote omzetten van verleden week, belangryk ingekrompen. De koers ging hier heen en weer tusschen 232«/o en 235%, 0111 later op den mid dag echter toch nog wat naar beneden te gaan. De affaire in Industrieelen was gering. De Prilipsaandeelen kwamen eenige punten lager te liggen. Unilevers bleven per saldo onveranderd, even als Aku's en Calvé. De minder gangbare Indus- trle-aandeelen hadden een zeer stille markt, maar waren prijshoudend. In Scheepvaartpapie ren ging evenmin veel om. Scheepvaart unies op 133% ingezet, werden naderhand wat lager af gedaan. Vaarten waren zoo goed als ongewyzigd. Booten kwamen wat lager te liggen. Het zakenverkeer op de beleggingsmarkt had niet veel te beteekenen. Zelfs de nieuwe 3Vz% obligatiën Nederland, die de laatste weken ge regeld een drukke affaire te zien hadden ge geven, werden thans nog maar op zeer kleine schaal verhandeld. De stemming was overi gens pryshoudend. De koers bewoog zich tus schen 98 3/4 en 98 7/8%. Onze nationale schuld brieven gaven overigens geen noemenswaardige afwiikingen te registreeren. Indische leeningen waren prijshoudend Pand brieven en gemeentelyke en provinciale leenin gen bleven gemakkelijk op peil, (A.NP.). Prolongatie 21/4 BOSKOOP, 13 Maart. Coöp. vereen. „De Boek. veiling. Diversen per bos: Azalea molllsbloemen le srt. 400—510 ct„ Idem 2e srt. 210330. Andeo- meda 2035. Serlngenbloem.cn 130160, Cerasus Hlsakura (Kers) le srt. 410—440, Idem 2e srt. 220—270. Idem Rosëa 250410. Balrozen 160—230 Prunus-trllobatakken le srt. 130190, Idem 2e srt. 70100, Forsythlatakken 210290. KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Maart. Groenten- veiling Schorseneeren I f. 19Idem n f. 11.90 12; Gekookte kroten f. 10.8012.90; Kroten I f.4 906; Idem II f. 3.804.50; waschpeen f.8 9.80; grove peen f. 2.603.30; witlof f. 19.2030. RIJNSBURG. 15 Maart. Bloemenveiling. Tulpen Cordcll Huil f.1—1.10: Edith Eddie 80—83; Thee roos 4045; Bartlgon 6085: Harvest 7580; Vlc- tolre 50—55; Copland 4046: Murlllo 35—38; Prins van Oostenrilk 4046; Generaal de Wet 5055: Van der Hoeff 4550: Pitt 6064. Narcis sen: Vlctolre 2023; Alfred 3035. Hyacinthen: f. 1012; Blauwe druifjes f. 11.30. RIJNSBURG. 15 Maart. Groentenveiling. Breek- peen I f. 5.60, idem n f. 4.50; Knolselderle I f 12.50, idem II f. 11.50. Idem III f. 9.50; wasch peen f. 9.80; uien f.6.40; Knolrapen f. 3.50; Kro ten f. 6; gekookte kroten f. 12.90. Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3