tVj 83ste jaargang MAANDAG 16 MAART 1942 No. 25143 De Führer spreekt op Heldengedenkdag De bolsjewistische horden zullen dezen zomer worden vernietigd Een strenge winter doorstaan Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten V Nieuwe Duitsche duikboot-successen Een ongekenden winler doorstaan Naar de veiligheid van een permanenten vrede He! onder zich hebben van buitenboordmotoren is verboden EERSTE BLAD Voor Europa zal de strijd van de komende maanden beslissend zijn Heldenvereering LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Eedactie 21507. Hoofdredacteur: B W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been Lelden Adolf Hitler heeft gisteren, ter gelegenheid van den Heldengedenkdag, in het Tuighuis te Berlijn een groote rede gehouden, waarbij o.a. aanwezig waren de opperbevelhebber der oor logsmarine, groot-admiraal Rader, de chef van het oppercommando der weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, voorts als vertegenwoor diger van rijksmaarschalk Göring, den opper bevelhebber van het luchtwapen, generaal-veld- maarschalk Milcli, verder de Reichsführer der S,S. en chef der Duitsche politie. Himmler, vele generaals van het leger, van het luchtwapen en der Waffen-S.S., admiraals van de oorlogs marine. rijksministers, rijksleiders en andere persoonlijkheden van weermacht, staat en partij. In zijn toespraak heeft Hitier als volgt ge sproken: „Toen wij in 1940 voor het eerst in deze zaal den Heldengedenkdag hielden stonden net Duitsche volk en zijn weermacht, na tientallen jaren van vernederende slavernij, wederom in den strijd voor vrijheid en toekomst tegen de oude vijanden. De weerlooze onmacht van het Duitsche rijk kon hen evenmin geruststellen als hen de economische verarming, welke ons was opgedrongen, bevredigde. In Frankrijk wordt op het oogenblik een proces gevoerd, dat wordt gekarakteriseerd door het feit, dat met geen woord wordt gesproken over de schuld derge nen, die voor dezen oorlog verantwoordelijk zijn maar alleen over de te geringe voorbereiding tot den oorlog. Wij zien hierin een mentaliteit, die ons onbegrijpelijk moet lijken, die echter beter wellicht dan iets anders de oorzaken van den nieuwen oorlog kan onthullen. In 1918 hebben de Engelsche, Fransche en Amerikaansche staatslieden, die toen voor den oorlog verantwoordelijk waren, het onzininge besluit genomen, het Duitsche rijk onder geen voorwaarde weder een economische of politieke factor met gelijke rechten te laten worden. Uit dit voornemen vloeiden alle andere maatrege len en onrechtvaardigheden voort, waaraan Duitschland sedert den onzaligen dag van den wapenstilstand had bloot gestaan. Het Duitsche volk, dat ten aanzien van zijn leiding en van zichzelf misleid werd, vond geen middel om verandering te brengen in zijn lot, dat men niet door onderworpenheid kon verzachten, maar slechts door eendrachtige wilskracht en dapperheid overwinnen. Dat men zich zonder energie in den ons op- gelegden dwangtoestand schikte, had gevolgen, welke niet alleen in politiek en militair opzicht onteerend, maar ook in economisch opzicht letterlijk vernietigend waren. Een der vlijtigste volken der wereld zag, hoe zijn economische grondslagen steeds verder gesloopt werden en zijn bestaan ineenstortte. Men kon voorzien, in welk een. korte tijdsruimte ons volk door den stoffelijken nood ,jn zielental steeds achteruit moest gaan en hóe het Duitsche rijk daardoor niet meer zou kunnen optreden tegen de opge legde vernietiging. Deze economische ineenstor ting van het Duitsche volk. het grootste van Midden-Europa, bracht echter ook den tegen standers geen zegen. Dezen hadden in hun haat niet begrepen, dat de verarming van het Duitsche volk geenszins identiek kon zijn met den economischen opbloei der zoogenaamde overwinnaars. Zoo begonnen de staten, die in hun leiding door en door Joodsch-tcapitalistisch besmet wa ren, de werkloozencijfers van het Duitsche rijk in te halen en soms zelfs te overtreffen, in weer wil van hun onmetelijken rijkdom aan alle pro ducten en schatten der aarde. Maar ook deze ontwikkeling kon den verblinden haat der re geeringen onzer oude vijanden, welke in hoofd zaak door Joodsche elementen geleid werden, geen helderder inzicht geven in de ware nood zakelijkheid van het toekomstige leven van alle volken. Onmiddellijk nadat het nationaal-socia- lisme aan de macht gekomen was, begonnen zij, in plaats van te leeren van de "oorbeeldige, economische en sociale maatregelen van Duitschland. de oude ophitsingsleuzen weer aan te heffen, om hun volken rijp te maken voor de nieuwe oorlogsverklaring. Wij weten thans, dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Ver. Staten het besluit tot een nieuwen oor log was genomen door de inderdaad alleen toonaangevende Joodsche kringen en de leidende groep, die daaraan onderhoorig was Daardoor zien wij thans het verbazingwek kende schouwspel, dat de aanklacht der bedro gen en zoo zwaar getroffen volken zich niet richt tegen het onzinnige voornemen, een nieuwen oorlog te ontketenen, maar alleen tegen de verwaarloosde en In hun oogen onvol doende bewapeningsvoorbereiding. Juist deze vreemde, ja. onbegrijpelijke mentaliteit moet ons leeren. hoe noodzakelijk na de afwijzing van alle Duitsche ontwapenings- en toenade- ringsvoorstellen. de militaire voorbereiding van het Duitsche volk was, opdat het den tweeden aanval op zijn vrijheid met meer succes zou kunnen beantwoorden dan in den wereldoorlog het geval was. Toen wij dan ook in 1940 voor het eerst weer den Heldengedenkdag in oorlogstijd moesten houden, deden wij dat in het trotsche bewust zijn, dat wij de eerste phase hadden gewonnen van een conflict, dat ons tegen o**zen wil was opgedrongen. Met het grootste vertrouwen moch ten wij hopen, ook de tweede phase met succes te doorstaan. En inderdaad lagen reeds in Maart 1941 achter ons de resultaten van een oorlogs jaar van waarlijk unieke beteekenis.In een zegetocht zonder weerga werden het Noorden en het Westen van Europa gezuiverd van de het continent vijandige krachten. Italië was als trouwe bondgenoot in dezen strijd der Habe- nichtsè" om het zijn of niet-zijn aan onze zijde gekomen. Het Duitsche opperbevel deelde Zaterdag mede: Op de Krim heeft de vijand weer na een langdurige pauze, met sterke strijd krachten, die gesteund werden door pant serwagens en vliegers, aanvallen onderno men op de Duitsch-Roemeensche stellin gen op het schiereiland Kertsj. In felle gevechten werden de aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeweerd Daarbij zijn 46 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Ook in de andere sectoren van het Oos telijke front zette de vijand zijn aanvallen zonder succes voort. In luchtgevechten zijn gisteren, zonder dat eigen verliezen gele den werden, 17 Sovjetvliegtuigen neerge schoten. De Sovjetluchtmacht verloor in den tijd van 6 tot 12 Maart 209 vliegtuigen, waar van 130 in luchtgevechten, 26 door lucht doelgeschut en zeven door infanterie wer den neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijke front negen eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika zijn Britsche opslag plaatsen van materiaal en troepenconcen traties in het gebied van Tobroek gebom bardeerd. De luchtaanvallen op Britsche vliegvelden van het eiland Malta zijn overdag en des nachts met goede uitwer king voortgezet. Boven het Kanaal en de bezette gebie den in het Westen schoten Duitsche ja gers Zonder eigen verliezen acht Britsche vliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht bommen vallen op verschillende plaatsen in West-Duitsch land, vooral op woonwijken te Keulen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Een Britsche bommenwerper is neerge schoten. En Zondag: Op het schiereiland Kertsj heeft de vij and met sterke strijdkrachten en talrijke tanks zijn aanvallen voortgezet. Zij wer den met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Opnieuw werden 42 tanks ver nietigd. Ten Noordoosten van Taganrog en in het Donetzgebied hebben Duitsche Slowaaksche en Kroatische afdeelingen vrij krachtige vijandelijke aanvallen afge slagen. In de midden-zone werd een af- deeling vijandelijke strijdkrachten, die reeds dagenlang was ingesloten, vernietigd Aan het omsingelingsfront van Leningrad werdén militaire installaties in de stad en vijandelijke aanvoer met succes door zware artillerie bestookt. Op 13 en 14 Maart verloren de bolsje wisten 138 tanks. In Noord-Afrika is bij luchtaanvallen op Tobroek een vijandelijk koopvaardij schip ernstig beschadigd. Italiaansche ja gers schoten zonder eigen verliezen in een luchtgevecht 8 Britsche toestellen neer. In Oost-Cyrenaica werden concentraties van pantserwagens en tentenkampen der Engelschen gebombardeerd. Ten Noorden van Solloepi heeft een Duitsche duikboot een vijandelijk schip getorpedeerd. We gens den afweer kon de ondergang van het sdhip niet worden waargenomen. De luchtaanvallen op Britsche vliegvel den op Malta werden voortgezet. Door bomtreffers ontstonden branden in lood sen en schuilplaatsen. Zooals reeds in een extra-bericht is me degedeeld, hebben Duitsche duikbootenin de West-Indische wateren 12 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 70.000 ton, waaronder 3 tankschepen, tot zinken gebracht. Een dertiende schip werd door torpedotreffers beschadigd. Daarmede hebben de Duitsche duikboo- ten sedert haar eerste operaties aan de Oostkust van het Amerikaansche vaste land op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 1.029.000 ton. waaronder 58 tankschepen met een geza- melijken inhoud van 442.000 ton, vernie tigd. In het Kanaal stieten Duitsche torpe dobooten, mijnenvegers en motortorpedo- booten op sterkere Britsche strijdkrachten. In succesvolle samenwerking vielen zij de uit torpedojagers en motortorpedobooten bestaande vijandelijke formatie aan; zij beschadigden een Britschen torpedojager zoo ernstig, dat deze verloren geacht kan worden. Voorts werd een Britsche motor torpedoboot waarschijnlijk vernietigd en drie andere in brand geschóten of bescha digd. De vijand staakte daarop het ge vecht. Onze lichte vlootstr ij dkr achten voerden haar taak volgens het plan en zonder verliezen of schade uit. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft een detachement van een afdeeling stormartillerie onder bevel van luitenant Spielmann op 13 en 14 Maart 14 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij de operaties van Duitsche duikboo- ten in de West-Indische wateren heeft de duikboot onder bevel van luitenant-ter- zee eerste klasse Sauer zich bijzonder on derscheiden. Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag in een extra- bericht bekend Duitsche duikbooten hebben bij de voortzetting van haar succesrijke ope raties tegen de Engelsche en Ameri kaansche ravitailleeringsscheepvaart, den vijand opnieuw zeer zware verlie zen toegebracht. In de West-Indische wateren werden 12 koopvaarders van 70.000 ton tot zinken gebracht, waar onder drie tankbooten. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Het Duitsche duikbootwapen heeft daarmee sinds zijn eerste optreden aan de Oostkust van het Amerikaansche continent op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelijke koopvaardij schepen van gezamenlijk 1.029.000 ton vernietigd, waaronder 58 tankbooten van 442.000 ton. Behalve de strijd in de Middelland- sche Zee en in de Noordelijke IJszee is dit succes, behaald in minder dan twee maanden in de operatiegebieden van den Atlantischen Oceaan, weer een roemrijke bladzijde in de geschiedenis, van het Duitsche duikbootwapen, dat strijdt onder leiding van zijn bevelheb ber, vice-admiraal DÖnitz. De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber der marine, groot admiraal Rader, den bevelhebber der duikbooten, vice-admiraal Karl Dönitz als erkenning van zijn groote verdien sten bij aanvoering en optreden van het duikbootwapen, bevorderd tot ad miraal. Maar wat ook de Duitsche legers in deze veld tochten tot stand hebben gebracht, het ver bleekt naast datgene, wat het lot onze weer macht en den verbonden legers in het afge- loopen jaar te verrichten heeft gegeven. En nu pas hebben wij een voorstelling van den om vang der voorbereidingen van onze vijanden. Nu zien wij het complot der Joodsche elemen ten achter de coulissen, verdeeld over de ge- heele wereld, een complot, dat democratie en bolsjewisme in een belangengemeenschap ver- eenigde en geheel Europa hoopte te kunnen vernietigen. Dat de Voorzienigheid ons op alle slag velden zegevierend heeft doen standhouden tegen deze coalitie van Joodsch-marxisme en kapitalisme danken wij aan Hem, zon der Wiens bescherming alle menschelijkc kracht, alle vlijt en alle -moed vergeefsch zouden zijn. Want achter ons ligt een jaar van de grootste gevechten uit de wereldgeschiedenis, maar ook van de felste vuurproef voor ons eigen volk. Een vuurproef, welke het front zoowel als het binnenland doorstaan heeft. Dat de Duitscher niet bang is voor menschelijke dreigementen heeft hij in zijn geschiedenis vaak genoeg be wezen. Ditmaal echter beproefden niet alleen de vijandelijke wapenen en een onuitputtelijk schijnend menschenmateriaal van de pri mitiefste volken, maar ook nog de wreedste gestrengheid der natuur haar kracht op den Duitscher. Want nu kan medegedeeld wor den, dat achter ons een winter ligt, zooals midden- en Oost-Europa sedert 140 jaar niet hebben beleefd. Waarlijk, onze solda ten en die onzer bondgenootcn zijn de laatste vier maanden door dc Voorzienig heid op vreeselijke wijze getoetst op hun innerlijke waarde Zij hebben deze proef echter zoo doorstaan, dat wel niemand het recht heeft er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altijd lichter zal zijn dan wat achter ons ligt. In nauwelijks vier zomermaanden is de Duit sche weermacht, nadat de veldtocht op den Balkan zegevierend was gevoerd, in het jaar 1941 haar opmarsch in de uitgestrektheid van het Russische gebied begonnen. Er werden veldslagen gevoerd en overwinningen bevochten, die nog in de verste tijden als unieks, roem rijke daden zullen gelden. Te zamen met haar dappere bondgenooten heeft zij de steeds weer nieuwe bolsjewistische troepen aangevallen, ver slagen, vernietigd om tegenover nieuwe men- schenmassa's geplaatst te worden. In 4 maan den is een eindelooze weg afgelegd in een offen sief, dat in zijn diepte en breedte zijn evenknie in de geschiedenis niet bezit. Vele weken eer der echter dan iedere ervaren of wetenschap pelijke voorspelling dit kon doen vernachten, werden onze legers door een winter overvallen, waardoor thans de vijand vier maanden tijd kreeg om zijnerzijds de krijgskansen in deze noodlottige worsteling te doen keeren. En dit was dan ook de eenige hoop van de mach - hebbers in het Kremlin, om in dezen zelfs door hen nog nooit beleefden opstand der na tuurelementen aan de Duitsche weermacht het lot van Napoleon in 1812 te kunnen bereiden. In een bovenmenschelyke worsteling, waarbii zij de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in deh strijd wierpen, hebben de Duit sche en de met ons verbonden soldaten, deze beproeving doorstaan en zoodoende overwon nen. De geschiedenis zal nu wel reeds over enkele maanden in staat zjjn vast te stel len, of het werpen van hetacomben Russi sche levens in dezen stryd een militair juiste of onjuiste handeling is geweest. Thans weten wfj echter reeds één ding: de bolsje wistische horden, die dc Duitsche en ver bonden soldaten in dezen winter niet ver mochten te overwinnen, zullen door ons in den komenden zomer tot dc vernietiging verslagen worden. De bolsjewistische kolos, dien wij eerst thans in zijn gchcele wreede gevaarlijkheid kennen, mag dit is ons onwrikbare besluit de gezegende landou wen van Europa nooit meer betreden, doch moet ver verwijderd hiervan zijn definitieve grens vinden. Wij allen ondergaan op dit oogenblik de grootheid van den tijd, waarin wij leven. Een wereld wordt opnieuw gevormd. Terwijl in het Verre Oosten het Japansche heldenvolk pre cies zoo geprovoceerd, belasterd en economisch gehinderd als het Duiteche en Italiaansche in geweldige slagen ter zee. in de lucht en te land de democratisch-kapitalistische bastions verplettert, worden in Europa de voorwaarden geschapen om dit continent zijn ware onafhan kelijkheid te geven Want het is onverdraaglijk, dat het leven van honderden millloenen men- schen met de hoogste cultureele waarde en noesten vlijt voor altijd afhankelijk zou zijn van den wil van een kleine, waarlijk misdadige gemeenschap van Joodsch-kapitalistische we reldsamenzweerders en van de door hen ver krachte openbare meening van enkele, alleen hierdoor tegen Europa vijandige volken en sta ten Er kan derhalve slechts een enkele op lossing bestaan, namelijk dezen strijd zoo lang te voeren tot de veiligheid van een permanenten vrede verkregen is, dat wil dus zeggen tot de vernietiging van de vijanden van dezen vrede. Door dit besluit als een plechtige bekentenis te proelameeren, laten wjj het meeste recht wedervaren aan de slachtoffers, die de oorlog van 1914/1918, de strijd van de nationaal-socfalistische be weging en de wederopstanding van ons volk in het land zelf en eindelijk de tegenwoor dige strijd van ons geëischt hebben en nog zullen eisehen. Wat voor een vorm de overige wereld aan haar leven geeft is ons Duitsche volk onver schillig. De poging echter van de zijde van mogendheden buiten het Europeeseche vaste land, om voortdurend in te grijpen in interne F.uropeesche aangelegenheden, in het bijzonder in de belangen van ons eigen volk, zal thans eens en voor altijd afgeslagen en verhinderd worden. Of en ln welke wereld de Amerikaan sche president wil leven, is ons Duitschers to taal onverschillig: zijn meening echter de Duit sche of zelfs de Europeesche wereld naar zijn behoeften te kunnen vormen, d.w.z. de wereld, die wij lief gekregeri hebben, ineen te doen storten, en een door ons gehate vreemde wereld op te richten, zal niet alleen mislukken, doch ook zal bij deze poging zijn eigen wereld ten gronde gaan. Wat echter het voornemen betreft om Europa door het bolsjewisme te bestraffen, zoo heb ik reeds op een andere plaats gezegd, dat de staat, die zichzelf het meeste aan het bolsje wisme heeft verkocht, waarschijnlijk ook het eerste hieraan ten offer zal vallen. Het Duit sche volk is thans voorgelicht, wat betreft de zegeningen van deze beestachtige leer en voor al voldoende sterk om zich met succes te kun nen verzetten tegen dit doodelijke gevaar voor zijn bestaan. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Ingevolge afdeeling 2 der veror dening van den Rijkscommissaris betreffende de kustverdediging no. 100/41 behoeft het onder zich heb ben van buitenboordmotoren mijn toestemming. Bij dezen noodig ik voor de laat ste maal allen, die buitenboordmo toren onder zich hebben, uit, om hetzij hun buitenboordmotor ter stond bij den burgemeester van de gemeente hunner inwoning of in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage by den hoofdcom missaris van politie in te leveren, hetzij een verzoek om verleening van een bijzondere toestemming om een buitenboordmotor onder zich te hebben, voor 1 April 1942 in te die nen. Het verzoek moet worden in gediend by den ten aanzien van de woonplaats van den verzoeker be voegden districtscommandant der marechaussee in de gemeenten Am sterdam, Rotterdam en 's-Graven hage bij de hoofdcommissarissen van politie. In geval van weigering der toestemming zijn de verzoekers verplicht, den buitenboord-motor binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende mededeeling bij bovengenoemde instanties ih te le veren. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat de verplichting tot inlevering niet slechts betrekking heeft op het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen van bovenge noemde verordening gelden, doch op geheel Nederland. Hij, die in het bezette Nederland- sche gebied na 1 April 1942 onbe voegd een buitenboordmotor onder zich heeft, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden, voor zoover niet ingevolge arilere bepalingen een hoogere straf kan worden opgelegd. Uit de bij de gemeentelijke in stanties ingeleverde voorraden bui tenboordmotoren kunnen handela ren na verkregen toestemming mo toren door koop verkrijgen en deze aan hen, die in het bezit zijn van een bijzondere toestemming, verder vervreemden. De toestemming voor dezen handel moet bij de zelfde in stanties worden aangevraagd als de bijzondere toestemmingen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen DE AS DICHTER BIJ DE EINDOVER WINNING DAN OOIT TE VOREN. (Van onzen politleken medewerker). AN groote beteekenis was het jaai 1941, want in dat jaar wilde het bol sjewisme met zijn gemotoriseerde hor den over de sovjet-grenzen komen en Europa, het continent, opeischen en in zijn boeien kluis teren. Het continent begreep zijn groote taak. Een jaar tevoren zou het zeker geen gemeen schappelijk front hebben kunnen vormen, om dat het toen nog in onderlinge verdeeldheid naast elkaar leefde en streed. In 1941 greep Europa naar de wapens en wierp dien grooten vijand terug in zyn onmetelijke steppen. Enge land, vervreemd als het is van zijn Europeesch bewustzijn, had een hecht bondgenootschap ge sloten met de sovjet-unie en denkt tot op den huidigen dag nog. dat de sovjets den oorlog voor Engeland zullen winnen. De pauze ip den winter is bijna ten einde en dan zullen de Europeesche verbondenen weer van het defen sief in het offensief overgaan en de randen van het Europeesche continent bereiken. Van nog grootere beteekenis zal het jaar 1942 blijken te zijn, immers dan zal de strijd op het continent van Europa in zijn laatste stadium zijn gekomen. Reeds werd Engeland in Duin kerken, in Griekenland en op Kreta van het vasteland verjaagd en ook dan zal het laatste bolwerk der anti-Europeesche interesse, het met de Anglo-Amerikaansche machten geassocieerde bolsjewisme, de doodsteek zijn toegebracht. De strijd om het continent zal dan zijn definitieve einde hebben gekregen. De periode van den grooten continentalen opbouw neemt hierna haar kolossalen aanvang. En reeds thans ziet men, dat het verloop van den strijd in Europa een streep beteekent door de rekening der Anglo-«Amerikaansche machten, die het plan hadden de geheele wereld dienstig temaken aan him doeleinden. Door het in bezit nemen van alle grondstoffencentra en rijke bronnen der wereld dacht de Anglo-Amerikaansche zaak een uitbuitingsrijk te kunnen stichten. De weer machten van de As hebben, zoowel ln Europa, Azië als Afrika dit streven een halt toegeroepen. In Noord-Afrika leveren de Duitsch-Italiaansche legers succesvolle gevechten tegen de Britten, in Azië hebben de Japanners de Britten en Amerikanen uit hunne vestingen verjaagd. Ook hier wordt de laatste phase ingeluid. Het doel der Japanners is thans ongetwijfeld Australië en Britsch-Indië. In beide Britsche gebieden bereidt men zich reeds op het ergste voor. In Britsch-Indië neemt de vrijheidsbe weging van Bose steeds grooter vormen aan, terwijl verschillende gebieden en steden van dit groote gebied al met de evacuatie een aan vang hebben genomen. Alles wyst er op, dat de Britsche leeuw ook hier een terugtocht zal moeten ondernemen. In Iran is de grootste oneenigheid tusschen de sovjets en de Britten en meer en meer blijkt, dat de Britten het onderspit moeten delven. Zuid-Afrika begint zich te roeren. Het vrijheidsbesef bij de Zuid- af rikaanders wordt wakker en reeds openlijk legt men daarvan getuigenis af. Aan de Amerikaansche kusten opereert het Duitsche duikbootwapen, dat in de afgeloopen dagen weer enorme resultaten in zijn strijd tegen de Britsche en Amerikaansche ravitaillee ringsscheepvaart heeft geboekt door 12 koop vaardijschepen in de West-Indische wateren tot zinken te brengen. Aan de Oostkust van het Amerikaansche continent op den Atlantischen Oceaan zijn thans in totaal 151 in dienst van de Ango-Amerikaansche zaak varende koopvaardij schepen van gezamenlijk 1.029.000 ton vernietigd waaronder 58 tankbooten van 442.000 ton. Over het geheele front, dus op alle continen ten, wordt de strijd van de As heviger en stort het bolwerk der plutocratisch-bolsjewistische staten in elkaar. Aanstonds dient het oorlogsjaar 1942 zich aan. Een wissel trekken op de toekomst ten aanzien van militaire gebeurtenissen is niet al leen ongewenscht. doch bovenal onmogelijk. Zeker is evenwel, dat de verbonden strijdkrach ten van de Asmogendheden in dit jaar 1942 dichterbij de eindoverwinning zullen staan dan ooit voorheen. Voor het continent van Europa zal de strijd van de komende maan den beslissend zijn. De huidige moeilijkheden zijn van voorbijgaanden aard. Het zijn slechts symptomen, welke voortkomen uit den over gangstoestand. Spoedig zal dan op de reeds gelegde fundamenten de nieuwe ordening van ons continent in snel tempo ten uitvoer kun nen worden gebracht. In verband met het groote, achter ons lig gende jaar en met het naar wij er van over tuigd zijn niet minder groote komende jaar, gedenken wij derhalve onze helden en diegenen van onze dappere bondgenooten in het ver den en in de toekomst, met den vasten wil er voor te zorgen, dat al deze offers niet tever- geefsch zijn geweest of zullen worden. Wij kunnen deze plechtigheid niet oprechter vieren dan in het bewustzijn, dat de tegenwoordige generatie weer gelijkwaardig is aan de groote tijden van het verleden. En wel gelijkwaardig in haar soldaten aan het front evenals in haar mannen en vrouwen in het vaderland. Wat ook het lot van ons kan eisehen, deze jaren vp.n srrijd zullen ondanks alles korter zijn dan de tijden van dien langen en gezegenden vrede, die het resultaat zal zijn van de tegenwoor dige worteling. Dezen vrede echter een vorm te geven, zoodat hij recht laat wedervaren aan de offers van deze soldaten uit alle lagen van ons volk, is de toekomstige taak van den na- tionaal-socialistischen staat, want zij allen zijn gevallen voor het eeuwige Duitsche volk, voor ons gemeenschappelijk groot-Duitsche rijk en voor een betere gemeenschap tusschen de vol keren van ons continent. Moge God derhalve ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen, wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wij ons in diepen eerbied voor de doode helden, voor de familieleden, die om hen treuren en voor alle andere offers van dezen oorlog." Na afloop der rede legde de Führer een krans neer bij het gedekteeken Unter den Lin den, waarna het eerebataljon voorbij marcheer de. Duizenden en nog eens duizenden ware* getuigen van deze waardige plechtigheid. Elders in het groot-Duitsche Rijk werden eveneens herdenkingen gehouden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1