83 ste Jaargang ZATERDAG 14 MAART 1942 No. 25142 De Japanners bezetten Sumatra Kameraadschap in de werkelijkheid Verduisteren: Medan en Sabang Op Nieuw-Guïnea Het Britsch-Indische vraagstuk Aansluiting van den Oostmark herdacht Knut Hamsun aan het woord 19.41 uur 7.57 uur 19.43 uur 7.54 uur Het proces te Riom Verspreide berichten Regels voor het verkeer .J Nieuwe opbouw in Oost-Azië Generaal-veldmaarschalk Sperrle bezoek! generaal Christiansen LEIDSCH DAGBLAD Directeur:' 7. W, Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leidon. Pl.verv.: K, Been. Lelden. Naar Domei meldt hebben de Japansche strijd krachten, die Donderdagmorgen vroeg geland zijn op een punt van Sumatra's Noordkust, den zelfden dag Koetaradja, het sleutelpunt van den Noord-Westelijken top van het eiland be zet. Een deel der Japansche troepen trok ver der op en veroverde het vliegveld dat gelegen Is ten Westen van Koetaradja. Inmiddels heeft een andere Japansche afdeeling Donderdag zon der slag of stoot een landing verricht op het eiland Weh, gelegen aan de Noordpunt van Sumatra en de stad Sabang bezet. Ook hebben Japansche troepen Donderdagochtend Idi ver overd. gelegen op 200 km. ten Noord-Westen van Medan. Naar Domei voorts meldt hebben de Japan sche strijdkrachten, die geland zijn to Laboe- hanroekoe, In het Noorden van Sumatra, hun opmarsch zonder tegenstand te ontmoeten voort gezet en gistermorgen Medan. de hoofdplaats van het gouvernement Oostkust van Sumatra zonder slag of stoot bezet. BATAVIA VOOR VERNIETIGING GESPAARD. De correspondent van het Japansche pers bureau Domei geeft een beschrijving van den toestand te Batavia, waar de rust Is weerge- De 'stad is volkomen intact en gespaard ge bleven voor elke schade als gevolg van oorlogs handelingen. De publicatie van de Japansche overheid inzake het militaire bestuur is op alle belangrijke plaatsen van de stad aangeplakt. Politieagenten regelen het verkeer en zorgen voor de orde in de strates, waar alle officieele gebouwen en militaire doelen onder controle van de Japansche militairen zijn geplaatst. Sinds den eersten avond der bezetting is het licnt weer ontstoken, daar de electrische installaties geen schade hebben opgeloopen. De tram, die tot twee dagen na de bezetting heeft stilgestaan rijdt weer als gewoon De treindienst tusschen Buitenzorg en Batavia is op 7 Maart weer geopend. Tachtig procent van de winkels is heropend hoewel de meeste zaken nog de zakken zand voor den ingang hebben liggen Vertrouwend op de scherpe discipline van de Japansche soldaten, gaan de bewoners togen den avond uit om hun inkoopen te doen. BANDOENG ZENDT WEER UIT. Het radiostation van Bandoeng, dat uit den aether verdwenen is, toen de Japansche strijd krachten de tijdelijke hoofdstad van Ned.-Indie naderden, heeft thans zijn uitzendingen hervat. De nieuwsberichten worden omgeroepen in het Nederlandsch, het Maleisch, Japansch en in de Indonesische talen. Het DN3. verneemt uit Stockholm: Naar de zender te New-York meldt, verster ken de Japansche troepen hun stellingen op de landingsplaatsen op Nieuw-Guinea. Het eerst volgende doel der Japansche aanvallen schijnt Port Moresby te zijn. De Japanners willen deze belangrijke haven gebruiken als uitgangspunt voor operaties tegen 't vasteland van Australië. Volgens een bericht van Domei heeft de di recteur-generaal van het concern der zware in dustrie. Mitsoebitsji. Hyosi Goko, in het eco nomische blad Kaizo. geschreven dat pas door bijvoegen van Australië en Britsch-Indië een volledige afronding van het nieuwe Oost-Azië bereikt zal zijn. Het bestuur van het Al-Indische congres zal, naar United Press uit New-Delhi verneemt, op 17 Maart te Warda bijeenkomen om de op dracht aan Cripps te bespreken en de houding van het congres te bepalen. De congresleiders onthouden zich intusschen van eiken commen taar. Het bestuur der Mohammedaansche Liga zal 25 Maart vergaderen. Naar verluidt, heeft de leider Djzinnan in een bijeenkomst der Liga verklaard te zullen afwachten, tot over het be sluit der Britsche regeering nadere bijzonder heden bekend worden. Het Turksche telegraafagentschap meldt, dat uit Warda een bericht is ontvangen, volgens hetwelk Gandhi geen teekenen ziet voor een spoedige oplossing van het Indische probleem. De meening van Gandhi omtrent de oorzaak van het traineeren eener oplossing van het In dische probleem kan, aldus dit bericht, kort en bondig worden samengevat in het begrip „Britsch imperialisme". Dit imperialisme, zoo zou Gandhi hebben verklaard, is de grootste misdaad, die ooit jegens Indië is gepleegd. En geland kan slechts één ding doen, zijn fouten inzien en ze naar mogelijkheid herstellen. Maar. zoo verklaarde Gandhi ten slotte, ik zie weinig kans op een dergelijke ommekeer. (D.NH.) De rijksgouw Weenen heeft gisteren in een groote betooging op den Heldenplatz de aan sluiting van den Oostmark bij het Groot Duit- sche rijk, in het voorjaar van 1938 herdacht. Redevoeringen werden uitgesproken door rijks minister Goebbels en door den gouwleider van Weenen, rijksleider von Schirach. Laatstge noemde verklaarde, dat Weenen de geboortestad is geworden van het Groot Duitsche rijk, het geen door de Weeners gevoeld wordt als een verplichting: alles voor Groot Duitschland, alles voor Adolf Hitler. Rijksminister dr. Goebbels bracht eerst de groeten van den Pührer over en zeide vervol gens ojn.: Churchill heeft dezer dagen een paar Joden uit het vroegere systeem-Oostenrijk ont vangen en hun gezegd, dat een onoverbrugbare tegenstelling bestaat tusschen Berlijn en Wee nen (stormachtige hilariteit). Het ls overbodig zich af te vragen, welke stad een betere stem ming heeft in Duitschland. Wij allen hebben slechts één stemming, die ons de kracht en vastberadenheid geeft om ondanks alle lasten dezen oorlog voort te zetten tot de groote over winning. Hierin onderscheiden de Oostenrijkers zich evenmin van de Pruisen als de Beieren van de Saksers of Wurtembergers. Terwijl in het derde jaar van den eersten wereldoorlog reeds vaak gezegd werd: vrede tot iederen prijs wordt in het derde jaar van dezen oorlog slechts gezegd: overwinning tot iederen prijs. Wij heb ben geweten, dat deze oorlog ons voor zware lasten zou stellen, wij schuwen ze niet. Want de Fuehrer heeft ons niet geroepen om een ge makkelijk leven te leiden maar om met hem historie te maken En er wordt thans historie gemaakt. Op de slagvelden van dezen oorlog is de kreet: „een volk, een Fuehrer" werkelijkheid geworden. De komende lente en zomer zullen Europa weer beslissende stappen dichter brengen bij zijn nieuwe gedaante. Het is steeds tragisch, dat onze tegenstanders onze voorspellingen niet willen aanvaarden, niet ernstig opgenomen heb ben. Op binnenlandsch, zoowel als op buiten- landsch politiek gebied. Allen, die zich tegen ons gekeerd hebben, zijn nog verslagen, niemand kon op den duur het natlonaal-socialistische Groot Duitsche rijk een doeltreffende hinder paal in den weg leggen. Men mag niet aanne men, dat men een wereldrijk, dat in drie eeuwen is opgebouwd, in drie maanden tot ineenstor ting kan brengen. Maar de eene slag na den anderen zal het Britsche wereldrijk zoolang treffen, dat het op een goeden dag ter aarde zal vallen. Wat voor tegenslagen heeft Enge land dezen winter niet moeten aanvaarden, wat voor teleurstellingen en nederlagen. Terwijl Duitschland zich voortdurend opnieuw verste vigt en uit onuitputtelijke moreele, economische en militaire reserves nieuwe krachten put, is het. Britsche wereldrijk geraakt in een proces van een sluipende crisis. Historisch gezien zal het niet lang meer duren, dat het eens zoo trotsche gebouw ineenstort. Churchill en Roo sevelt kunnen ons niet imponeeren met huh fantastische getallen en toekomstprognoses. Wij weten, wat. zij kunnen presteeren, wij weten echter nog beter, wat wij presteeren kunnen. Niemand onzer ontkent, dat wü een harden winter achter ons hebben. Zware offers en in spanningen hebben onze soldaten, vooral aan het Oostelijk front moeten dragen. Wij in het vaderland hebben, gezien dit heroïeke offer van onze soldaten, geen reden tot klagen. wy kla gen ook niet, maar aanvaarden gewillig alles wat van ons geëlscht wordt. Wij zijn ons daarbij er van bewust, dat uit de offers van het front en de lasten en ontberingen van het vaderland de schitterende prestatie ontstaat, die ons het recht geeft met onze spilvrienden leidend ons werelddeel voor te gaan. Deze oorlog is voor de eerste maal ln onze historie een volksoorlog in de beste beteekenis van het woord. Hij wordt niet alleen door het geheele volk, maar ook voor het geheele volk gevoerd. De Fuehrer heeft in zijn laatste rede gezegd, dat hij uit dezen oorlog als een nog fanatieker nationaal-socla- list dan tot dusver terug zal keeren. Dat moet voor ons een aanmaning en een oproep zijn. In dezen oorlog willen wij het na- tlonaal-socialisme minder leer en kennen dan wel beleven. Het moet de grondslag van onze oorlogvoering zijn. De leerstellingen, die de Fuehrer ons gegeven heeft, moeten en zullen in dezen oorlog haar probaatheid bewijzen. De burgers en burgeressen van de Donau- en Al pengouwen volbrengen daarbij het wonder, dat zij het nat. socialisme in dezen oorlog even eens reeds beleven, na het in vredestijd slechts iets meer dan een jaar practisch te hebben lee- ren kennen. Na er op gewezen te hebben, dat hij slechts als tolk van den Fuehrer sprak, be sloot dr. Goebbels: Vereenigt u met mij in het geloof aan de grootheid van onzen volksaard, aan de schitterende toekomst van ons rijk en aan de komende zekere overwinning. Hierop volgden juichkreten voor rijk, volk en Fuehrer. (D.NJ3.) KA A RT VAN Pt LT In het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio" publi ceert de bekende Noorsche schrijver Knut Hamsun een artikel over de bolsjewieken en hun kameraadschap met de Engelschen en de Amerikanen. Hij zegt een onderscheid te maken tusschen Russen en bolsjewieken. De eersten heeft hij leeren kennen tijdens een reis naar Rusland in den tsarentijd. Het waren vriendelijke, dichter lijk en muzikaal aangelegde menschen. De Rus sen waren zijn vrienden: zij lazen zijn boeken en schreven hem vele brieven. Maar tijdens den wereldoorlog bracht men hen ertoe, revo lutie te maken: zij werden terroristen en stichtten het roode leger. Een groot aantal menschen werd gedood, anderen werden zelf tot moordenaars. De Russische wereld werd meer en meer een wereld van schrik en ge weld. Het bolsjewisme heerschte in Rusland. Met de bolsjewisten, zoo zegt Hamsun, kan ik mij niet verwant voelen. Er lag een afgrond tusschen ons en ik kan slechts zeggen: het bolsjewisme heeft de Russen ten gronde ge richt, het heeft hun ziel gedood. In de 24 ja ren bolsjewisme is de Russische volksaard en oorspronkelijkheid verloren gegaan in een leven van ijzer, cement en bloed. Thans zijn de Rus sen bolsjewieken geworden. Thans is er in Rus land slechts bloed en vuur, en geen barmhar tigheid, geen medegevoel, geen medelijden, gen genade, zooals vroeger. De bolsjewisten zijn veranderde Russen. zy „liquideerden" de geheele oude beschaving, schoten allen zonder onderscheid neer, roeiden alles uit. Menschen die op vernietiging uit gaan. kunnen slechts moeilijk een grens vin den: zij wilden de wereldrevolutie verwekken en meenden daarvoor de middelen te hebben. Ten eerste bezaten zij de theorie om naar te werk te gaan, ten tweede hadden zij zich ge ducht voorzien van kanonnen en pantserwa gens, en ten derde bezaten zij moed om te vech ten. Zij deden ook aan politiek, en terwijl zij een pact van vriendschap met Duitschland aangingen, sloten zij tevens bij nacht en ontij een bondgenootschap met Engeland en bereid den zij zich op den oorlog tegen ditzelfde Duitschland voor. En den oorlog kregen zij dan ook, al was hij iets anders dan zij gedacht had den. Het beteekende een diepe val voor de Russen, dat zij bolsjewieken werden en als bolsjewieken zich met de Engelschen verbon den. Wanneer het den bolsjewieken gelukt is in deze 24 Jaar negen millioen menschen te ..liquideeren", dan hebben zij waarschijnlijk de Engelschen in rechtstreekschen massamoord overtroffen. Churchill is thans verrukt over hen: Rusland was het laatste land in Europa, dat voor Engeland wilde vechten. Toen de Engelschen zich met de bolsjewieken verbonden, hadden zij reeds den derden part ner, Amerika, op den achtergrond. Het kwam er op aan, zich te voorzien van menschen en wapens, want zij stonden voor een grooten oor log: de bolsjewieken wilden hun revolutie red den en de Engelschen hun wereldrijk. Duitsch land moest vernietigd worden, al ging heel Europa daaraan ten gronde. Dat daardoor mil- lioenen soldaten werden opgeofferd, dat het geheele Europeesche cultuurleven werd uitge doofd, dat de landen tot het barbarendom zou den vervallen, dat legde voor geen der partners eenig gewicht in de schaal. Een waardig lid dezer samenzwering, wellicht de waardigste van de drie. is de Yankee Roosevelt. Zijn dictatuur over de gehoorzame hansworsten van het con gres wekt de herinnering op aan het oude Rome ten tijde van zijn zwaarste verval, toen de keizers den senaat tot een nul maakten en zich niet eens aan beschaafde omgangsvormen hielden. Hitier hield een zijner groote redevoe ringen te Neurenberg, waar de geheele wereld naar luisterde. President Roosevelt luisterde er niet naar, en het kon hem ook niets schelen terstond de vertaling te krijgen. Neen, aan de journalisten liet hij zeggen, dat hy naar bed ging! En de drie staatslieden kwamen te zamen en beraadslaagden hoe zy het Hitlerdom konden uitroeien en Duitschland konden verpletteren. Maar zy konden niet terstond overwinnen, want thans stond immers het grootste deel van Europa achter het gehate Duitschland. Wat deed Roosevelt nu voor de gemeenschappeiyke zaak? Hy sloofde zich uit, eigende zich steun punten toe op alle groote zeeën, bewapende zyn koopvaardijschepen en verkreeg van zyn gehoorzame congres de volledige opheffing der z.g. „neutraliteitswet". Nu had hy vry baan voor zyn expeditiecorps naar Europa. Hoe groot moet dat zyn om iets te kunnen uitrich ten? Wij mogen wel rekenen op millioenen. President Roosevelt zendt dus een mlllioenen- leger op een sprookjesachtig groote transport- vloot over een zee van 6000 kilometer, en landt ergens in Europa, zonder dat de Dultschers en him bondgenooten iets daarvan vernemen. Zoo had Roosevelt het zich gedacht. Maar al kan president Roosevelt Engelands lot vertragen, verhinderen kan hy het niet. Hy kan geld naar China sturen en wapens naar de sovjet-unie, maar het heugehjke feit weg nemen, dat de tyd der bolsjewieken in Europa ten einde loopt, kan hy niet. Den oorlogstoe stand ter wereld kan hy verlengen, maar de nieuwe orde in Europa verhinderen, waarin alle landen met de as-mogendheden samenwerken, kan hy niet. Europa verlangt noch Joden, noch him goud, noch de Amerikanen, noch hun land. Europa houdt thans schoonmaak in eigen huls en denkt niet aan avontuuriyke veldslagen tus schen twee werelddeelen. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 6.47 unr en gaat onder te 16.55 uur; morgen is het zonsopkomst te 7.18 uur en ondergang te 18.06 uur. DALADIER WEDEROM AAN HET WOORD. Gisteren, den 13den zittingsdag ran het ge rechtshof te Riom, kwam o.a. de vraag ter sprake of de beklaagde Jacomet Daladier had misleid. Laatstgenoemde verklaarde, dat het vertrou wen, dat hy in Jacomet stelde, op twee dingen gebaseerd was, n.l. op het feit, dat Jacomet deel had genomen aan den oorlog van 1914/18 en dat hij een man van zuiver karakter was, die naar mate van zyn krachten had gewerkt. Da ladier wierp vervolgens de vraag op. of Frank rijk den lOden Mei tegenover het offensief had kunnen standhouden, welke hij opgewonden in bevestigenden zin beantwoordde. Vervolgens verklaarde hy, dat men de ver antwoording niet kon afwentelen op de mannen waarmede hij twee of drie jaar had samenge werkt. De volgende zitting werd op Dinsdag a.s. vast gesteld. DE AUSTRALISCHE VERLIEZEN OP MALAKKA. De Australische minister van oorlog. For de, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat de Australische verliezen by Singapore veel grooter waren dan die op Kreta en in Libye. zy bedroegen 16.744 dooden, ge wonden en gevangenen. (A.NP.) EEN AMERIKAANSCHE STAP BIJ HET VATICAAN. Bezwaar tegen het aanknoopen van betrekkingen met Japan. Het DNB. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van buitenland- sche zaken meegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten een stap heeft ondernomen by het Vaticaan en bezwaren heeft kenbaar ge maakt tegen het aanknoopen van betrekkingen tusschen Japan en het Vaticaan. De Amerikaan sche woordvoerder verklaarde, dat men er net Vaticaan van in kennis gesteld heeft, dat de Vereenigde Staten tegen dergelijke betrekkingen zyn en ze met wantrouwen gadeslaan. ZWEEDSCH PROTEST TE WASHINGTON. Het A.NP. 'meldt uit Stockholm: Naar Aftonbladet meldt, heeft het oproepen van Zweedsche burgers voor het Amerikaansche leger tot een protest van het Zweedsche ge zantschap te Washington by de regeering der Vereenigde Staten geleid. In dit protest wordt er op gewezen, dat. ook die Zweedsdie burgers zijn opgeroepen, die geen verzoek hadden in gediend tot het verkrygen ran het Amerikaan sche burgerrecht en dat de Amerkaansche methoden van oproeping in strijd zijn met net volkenrecht. REDE VAN TANNER. Naar aanleiding van den tweede* dag van den gedwongen vrede van Moskou is in Helsinki een groote openbare betooging ge houden, waar minister Tanner een toespraak hield over het verloop van den winterveldtocht en het sluiten van den vrede Minister Tanner verklaarde, dat het niet gelukt was, bet land geheel ten ondergang te doemen. Zooals thans, na twee jaar. biykt. was het de juiste weg. want hy heeft niet verhinderd, dat het Fmsche leger dat toen nog zyn weerstandskracht had behou den, niet behoefde dood te bloeden. Bovendien heeft Finland door het afwijzen van-de En- geisch-Fransche hulp verhinderd, dat het ge heele Noorden in den oorlog der groote mo gendheden werd betrokken. Ten slotte keerde Tanner zich ten scherpste tegen verschillende vredesgeruchten, die den laatsten tyd de ronde deden. Finland heeft, zoo zeide hij, geen ver trouwen meer in dergelyke vredesvoelhorens. Ten slotte sprak de minister de hoop uit, dat het Finland spoedig zou mogen gelukken zijn levcnsmiddelenvoorziening voor 1Ü0% zelf te dekken. (DNP.) De Duitsche politie deelt mede: By de controle van het verkeer is vast gesteld, dét de bestuurders van auto's in de bezette Nederlandsche gebieden zich niet houden aan de hoogst toelaat bare rysnelheid. De desbetreffende be palingen zyn vervat in de verordening van den secretaris-generaal van het mi nisterie van waterstaat no. 193 van 8 October 1941. Volgens deze bepalingen mogen automobielen, geheel onverschillig van welke soort, binnen de be bouwde kom niet sneller rijden dan 40 kilometer per our. Dit wil niet zeggen, dat deze snelheid voortdu rend gehandhaafd moet worden, doch deze snelheid is het maximum, dat bij een gnnstlgen toestand van het verkeer bereikt mag worden. Hieruit volgt, dat werkeiyk aanzienhjk langzamer gereden moet worden. Daar naast bestaat de verplichting, dat de rysnelheid telkens moet worden aange past aan den bestaanden verkeerstoe- stand, d.w.z. dat bij druk verkeer de hoogst toelaatbare snelheid van 40 kilo meter per uur niet mag worden bereikt. Buiten de bebouwde kom mogen per sonenauto's tot en met 8 zitplaatsen en mptorrywielen de maximum snelheids- grens van 80 kilometer per uur niet overschrijden. Alle overige auto's, dus vrachtauto's, omnibussen en andere spe ciale voertuigen mogen buiten de bebouw de ko mniet sneller rijden dan 60 kilo meter per uur. Er wordt in het byzonder op gewezen, dat deze maximum snelheid ook op autowegen in geen geval mag worden overschreden. De bepalingen van artikel 41 van de genoemde verordening worden hierdoor niet getroffen. De Duit sche politie zal er voor zorgen, dat aan deze zoo belangrijke bepalingen, die zoo wel in het belang van de veiligheid ran allen als ook in het belang van een zui nig gebruik, zyn nauwgezet de hand wordt gehouden. Een ieder dient zich duldeiyk te realiseeren, dat hem by een overtreding vadeze bepalingen niet al leen een strenge straf, doch ook een in trekking van het rijbewys te wachten staat. In dit verband wordt er nogmaals aan herinnerd, dat overeenkomstig artikel 8 van de genoemde verordening iedere bestuurder van een voertuig, hiertoe be- hooren ook in het byzonder de wielrij ders, de uiterste rechterzyde van den ryweg moeten gebruiken. Wielrijders, die door gemakzucht of door andere niet steekhoudende redenen midden op den ryweg met auto's ln botsing komen, kun nen geen schadevergoeding verwachten. Wil een bestuurder ran een voertuig zijn voertuig ergens neerzetten om te par keeren. dan is hy verplicht zyn voertuig aan de uiterste rechterzyde van den ry weg, wanneer daarnaast ruimte is op die plaats neer te zetten, opdat het overige ry verkeer zoo min mogeiyk gehinderd wordt. Geconstateerd is, dat de bestuurders van bakfietsen (melkboeren, groentehan delaren, bloemenkooplieden enz.) hun voertuigen uit gemakzucht midden op den ryweg neerzetten. Tegen deze ver- lieerszondaars zal met alle scherpte wor den opgetreden. De uitvlucht, dat de bo vengenoemde bepalingen iemand onbe kend zijn, wordt niet aanvaard. Iedereen heeft de gelegenheid zich met de desbe treffende geldende verkeersmaatregelen vertrouwd te maken en wie dit nalaat, loopt gevaar bestraft te worden. Europa-Kabel schrijft: „Eenige dagen geleden heeft de vice-presi dent van het Japansche bureau van voorlich ting, Okoemoera, aan een Duitschen journalist te Tokio een verhelderend interview verleend. Okoemoera betoogde, dat Japan niet naar een monopoliepositie in het gebied van Groot-Oost- Azië streefte doch den wensch koestert, de Duitschers, die zich in Insulinde bevinden, bij de samenwerking op economisch en technisch gebied te betrekken. Thans meldt het officieele Japansche persbureau Domei, dat tydens een betooging van meer dan 20.000 ingezetenen ln Batavia, den te Batavia wonenden Nederlan ders is voorgesteld, zich van Engeland en de Ver. Staten los te maken, en aan den nieuwen opbouw mede te werken. Deze beide uitlatingen omlynen scherp de houding, die Japan bij de nieuwe ordening van Oost-Azië denkt aan te nemen. Zij stemt in elk opzicht met de opvatting van Duitschland en Italië overeen, zoodat ook hierin de mogend heden van het drielandenpact volkomen over eenstemmen. Japan van zyn kant had Insulide een jaar lang de1 samenwerking met Tokio aangeboden en door zyn handelsrelaties steeds weer gepro beerd, met Batavia tot ee verstandig overleg te geraken. De heer Van Mook, die thans met leden der regeering naar Adelaide in Australië gevlucht is, wist het echter klaar te spelen, dit streven te ondermynen en Insulinde aan de Britsch-Amerikaansche alliantie te koppelen. Van den anderen kant denken de in het drie- mogendhedenpact verbonden staten er echter niet aan. om volgens de oude kapitalistische methoden een monopolie op bepaalde grond stoffen te verkrijgen. Japan heeft door de ver klaring van Okoemoera op niet mis te ver stane wyze ter kennis gebracht, dat in het ge- Dezer dagen heeft generaal-veldmaarschalk Sperrle een bezoek gebracht aan den wecr- machtebevclhebber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen. Bij deze gelegen heid bezocht hy o.a. ook de in Nederland lig gende formaties van de luchtmacht, alsmede de pas gebouwde vestingwerken in het Nederland sche gebied. bied van Oost-Azië, waarin het rijk van den tenno de beslissende rol als leidende en orde nende mogendheid bezit, de grootscheepsche economische ontsluiting met medewerking van Europa zal worden uitgevoerd." BELGISCHE KINDEREN NAAR ZWEDEN. Onlangs heeft prins Karei Bernadotte Jr., de broeder van wijlen koningin Astrid van België, het initiatief genomen tot een Zweedsche hulp actie ten behoeve van Belgische kinderen. Deze actie, die genaamd werd ..Kinderactie Astrid", heeft ten doel hulp te verschaffen aan kinderen uit noodlijdende Belgische gezinnen en hun in Zweden voor den duur van den oorlog een verzorgd tehuis te geven. Deze oproep heeft grooten weerklank gevonden en reeds hebben 900 Zweedsche families zich bereid verklaard één of meer kinderen in huls te nemen. Boven dien zal men speciale kinderkolonies voor de kleine Belgische gasten gaan inrichten De komende week zal de eerste groep Belgische kinderen, ten getale van ongeveer 500 naar Zweden vertrekken. Volgens het eerste verslag van het Zweedsche hulpcomité heeft men tot dusver voor de hulpverleening aan de Belgische kinderen een bedr^ ontvangen van 400,000 kronen. In het voorjaar hoopt men een tweedo groep van 450 kinderen naar Zweden te kunnem zenden. (A.NP.),

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1