IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 13 Maart 1942 NAGEKOMEN BERICHTEN OFFICIEELE KENNISGEVING VISKHERIJ-BERICHTEN Binnenland De dubbele moord te Amsterdam Inbreker doodgeschoten Buitenland DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA DUITSCH WEERMACHTSBERKHT Italiaansch W eermachtsbericht Stadsnieuivs Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen 0 Is Is 3 Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT grrzfc MARKT GERICHTE* BEIDE DADERS GEARRESTEERD. De Amsterdamsche recherche is er in ge slaagd volledige klaarheid te brengen in den afschuwelijken dubbelen moord, op 24 Februari j.l. in het perceel Haarlemmerstraat aldaar gepleegd op de bewoners van het benedenhuis, een 63-Jarige vrouw en haar 38-jarigen zoon. De beide daders zijn gearresteerd en hebben reeds een bekentenis afgelegd. Uit het onderzoek bleek, dat eeii klein bedrag aan geld, een hoeveelheid sigaren, tabak en sigaretten, een kistje met snuisterijen en een gouden horloge waren ontvreemd en dit laatste is het, dat tot het spoor van een der daders voerde. Op 3 Maart j.l. werd een 26-jarige werk- looze bakker, P. genaamd, wonende in Amster- i-West. aangehouden on grond van het feit, dat hij een gouden horloge, gelijk aan het ont vreemde, te koop had aangeboden. P. ontkende hardnekkig iets met de misdaad uit te staan te hebben en wijl het horloge intusschen verdwe nen was, vreesde men reeds den man wegens gebrek aan bewijs weer vrij te moeten laten. Een deskundig onderzoek wees echter uit, dat op zijn kleeding bloedsporen voorkwamen. Deze had P. volgens zijn verklaring, overgehouden van een bloedneus. Het intusschen met kracht voortgezette on derzoek leidde gisteren tot een tweede arrestatie en wel van een eveneens werkloozen bakker. Van V. geheeten, wonende in de Frederiks- straat. die nl. een goede bekende van P. bleek te zijn. In de woning aan de Frederiksstraat werden eveneens met bloed bevlekte kleeding- stukken aangetroffen en- dit bleek dermate be zwarend voor Van V. te zijn. dat hij. na een langdurig verhoor, vanochtend door de mand viel en een volledige bekentenis aflegde. Ook P. kon nadien zijn onschuld niet langer volhouden en bekende eveneens zijn aandeel in het afgrijselijke misdrijf. Gebleken is, dat Van V. een jaar lang brood bij de thans vermoorden had bezorgd. Hij was van meening. dat de beide menschen er warmpjes bij zaten en kwam daardoor met P. op de mis- d-'hge gedachte, hen te berooven. Op 23 Februari gingen beiden naar den win kel in de Haarlemmerstraat om poolshoogte te nemen, waarbij zii voorgaven, dat zij clande- tiene goederen te koop hadden, welke zij al dus luidde de afspraak den volgenden och tend zouden brengen. Inderdaad kwamen zij den ochtend daarop te ongeveer 8 uur aan den winkel, waar zij dooi den zoon werden binnengelaten. Reeds direct rWd Van V. een poging, om de kas te plun deren. maar de zoon betrapte hem. Da aren werd deze door Van V. met een zwaar voor werp neergeslagen. On het tumult kwam de moeder aanloopen. die daarna van P. een zwaren klap op het hoofd ontving. De beide slachtoffers leefden toen nog en werden door Van V. met een mes, dat op tafel lag, afge maakt. Na hun weerzinwekkende misdaad doorzoch ten de moordenaars het geheele huis, de buit aan geld bedroeg slechts f. 75. Vervolgens rei nigden zij hun kleeren en verlieten tegen half- tien de plaats van hun misdrijf. De ontvreemde tabaksartikelen zijn inmiddels in de woning van P. teruggevonden. TWEEDE GEARRESTEERD. Ee*st thans is bekend geworden, dat Woens dag omstreeks 9 uur door een rechercheur van politie te Utrecht, een inbreker is doodge schoten, die zich schuil had gehouden in een pakhuis aan den Vleutenschen weg aldaar. Op dien avond vervoegde zich een expeditie knecht op het hoofdbureau van politie met het volgende verhaal: Toen hij even tevoren met zijn vrachtauto achteruit reed in het bedoelde pakhuis, meen de hij eenige mannen, die daar niets te maken hadden, op te merken. Daar het pakhuis prop vol ligt met allerlei levensmiddelen, begreep hij direct dat er dieven waren. Op het moment, dat de chauffeur zijn auto achteruit naar bin nen reed. merkte hij tevens, dat deze verdachte personen zich snel achter de opgeslagen goede ren verborgen. Daar de chauffeur wel inzag, dat hij alleen toch niet veel tegen twee of meer inbrekers zou kunnen uitvoeren, besloot hij het pakhuis zorgvuldig af te sluiten en de politie te waarschuwen. Eenige rechercheurs begaven zich naar het bedoelde pakhuis. Aanvankelijk werd het on derzoek ter plaatse bemoeilijkt door het feit, dat het pakhuis zoo propvol lag, dat men bijna nergens bij kon komen. Toen het geheele pak huis nauwkeurig was geïnspecteerd, bleef e* niets anders over dan te zien of zich ergens in een hoek waar het hout hoog was opge stapeld voor de gasgeneratoren nog een ruimte bevond, waar eventueel menschen zich zouden kunnen ophouden. De ruimte was 5 bij 2 me ter. Een der rechercheurs klom op den hout stapel en sprong in die kleine ruimte. Zijn ver moeden. dat, als er inbrekers in het pakhuis zouden moeten zijn, zij zich alleen nog maar daar zouden kunnen bevinden, werd bevestigd door een sterk geritsel, hetwelk weldra over ging in een aanmerkelijk sterker wordend ge luld. Ten gevolge van den hoogen sprong van den houtstapel, bevond de rechercheur zich nog in gehurkte houding en voordat hij zich kon oprichten, merkte hij, dat een van de twee in brekers, want er bevonden zich inderdaad twee mannen in het ruim achter het hout, hem trachtte te bespringen. Uit noodweer schoot toen de rechercheur zijn revolver af en trof zijn belager recht in den buik. Een schreeuw en een doffe slag was het eenige. wat de poli tieman hoorde. Onmiddellijk gealarmeerde me dische assistentie kon den dood van den inbre ker, een 23-jarigen jongeman, niet meer ver hinderen. Tijdens het overbrengen naar het stads- en academisch ziekenhuis overlped hij. De andere inbreker is gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Het doel van de dieven was een flinken slag te slaan in de in het pakhuis opgeslagen le vensmiddelen. DE MELKPRIJZEN. In de tot nu toe geldende prijsregeling voor consumptiemelk en melkproducten zijn, naai de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, eeni ge aanvullingen en wijzigingen aangebracht, die in hoofdzaak neerkomen op een prijsverlaging voor een aantal plattelandsgemeenten, een prijsregeling voor room en gesteriliseerde melk en een wijziging van de indeeling in prijsgebie den. In de groote steden en de gebieden met de uichtsu bevolking zijn de prijzen onveran derd gebleven en hebben zij- het karakter van vaste prijzen behouden. Voor het platteland zijn conieuw maximumprijzen vastgesteld met minimumprijzen, dl^ 1 cent per liter lager lig gen. Voor melkproducten (vla, pap, yoghuro zijn de consumptieprijzen in de plattelandsstre ken met 1 cent per liter verlaagd. Voor den lossen verkoop van deze producten zijn nu eveneeni prijzen vastgesteld, terwijl t.a.v. den cpriag voor den verkoon in flesschen en de be rekening van statiegeld dezelfde regeling is ge troffen als die welxe voor consumptiemelk ge bruikelijk is. Nieuw in deze prijzenbeschikking is boven dien de prijsregeling voor gesteriliseerde melk en room (de laatste voor zieken bestemd). UITREIKING BONKAARTEN VOEDINGS MIDDELEN 4e PERIODE 1942. (Uitknippen en bewaren) Ten vervolge op het persbericht dd. 7 Maart j.l. wordt bekend gemaakt, dat in de week van 16 tot en met 21 Maart e.k. bonkaarten voor voedingsmiddelen zullen worden uitgereikt vol gens onderstaande volgorde: Maandag 16 Maart: personen en gezinnen wier achternaam begint met Ietter Q, letter R en. letter S tot en met v.d. Sanden; Dinsdag 17 Maart: idem letter S vanaf San1- der tot ei» met Smith: Woensdag 18 Maart idem letter S vanaf Smits en letter T t/m Timmer; Donderdag 19 Maart: idem letter T vanaf Timmerman, letter U en letter V tot en met Vinken. Vrydag 20 Maart: idem letter V vanaf Vin- kenstein en letter W tot en met Wesling. Zaterdag 21 Maart: idem letter W vanaf Wea sel. letter X, Ietter Y en letter Z, De aandacht wordt er nogmaals op geves tigd dat de uitreikkantoren Utrechtsche Veer Nr. 3 en Morschweg Nr. 34 dagelijks geopend zfjn van 9 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 16 u. 30. Zij die te laat komen en zij die niet op den voor hun letter aangewezen dag komen, kun nen gedurende deze uitreikweek niet meer van de bonnen worden voorzien. Men zorge dus op tijd te zijn!!!! Leiden, 13 Maart 1942. De Burgemeester van Leiden STEVENINCK. Aan grootverbruikers van consumptie melk worden kortingen toegestaan, die in over eenstemming zijn met de thans veranderde prij zen. terwijl voor melk, die met toestemming van de Nederlandsche zuivelcentrale op scho len of voor rekening van liefdadige instellingen aan behoeftigen wordt verstrekt, hoogere kor tingen kunnen worden verleend. ONTSLAG VAN WERKNEMERS. Nog steeds vergunning vereischt. De herziening van de zoogenaamde „ontslag verordening" heeft hier en daar de meening doen postvatten, dat sedert 1 Maart j.l niet langer vergunning noodig is <yoor ontslag van personeel. Dit is uiteraard onjuist. Weliswaar heeft intrekking plaats gevonden van het uit voeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken van 11 Juni 1940, dat de ontslagverleening aan banden leg de. doch tegelijk is een nieuw uitvoeringsbesluit afgekondigd, waarin oan. wordt bepaald, idat de leiders van landbouw-, industrie- en handels bedrijven, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, toestemming van de arbeidsinspec tie behoeven cm werknemers te ontslaan, tenzij art, 1G39P van het Burgerlijk Wetboek toepas selijk is Dit besluit is in werking getreden op 23 Februari 1942. REGEERINGSPROGRAM VAN KALLAY. Op een conferentie der Hongaarsche regee- ringspartij heeft de premier, Kallay, gister avond zijn program ontwikkeld. In hartelijke bewoordingen gedacht hij zijn voorganger en verklaarde, dat ook het nieuwe kabinet zich aan Bardossy's program wilde hou den De omstandigheid, dat alle leden van het oude kabinet hun portefeuille hebben behouden en dat Bardossy als minister van buitenlandsche ^ken wordt terug verwacht, staat er borg voor, dat in de buitenlandsche politiek van Honga rije geen wijziging zal optreden en dat er geen breuk zal komen In de lijn, die voor iederen rechtschapen Hongaar is voorgeschreven aan de zijde van de asmogendheden. Ten aanzien van de binnenlandsche politiek zei Kallay, dat de Joodsche bezittingen zoo spoe dig mogelijk in Christelijke handen moeten overgaan. Deze prodecure zal worden bespoe digd Als aanhanger van het parlementaire stel sel wenscht hij te steunen op de huidige meer derheidspartij. (D.N.B.). JAPANSCHE AANVALLEN OP PORT MORESBY. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche luchtstrijdkrachten talrijke aanval len hebben gedaan op Port Moresby en Nieuw- Guinea, waarbij zij 16 vijandelijke vliegtuigen omlaag of in brand schoten. Belanerüke mili taire doelen werden ernstig beschadigd. Japansche torpedojagers hebben tijdens het zuiveren van de wateren rondom Java een Brit- schen mijnenveger tot zinken gebracht. AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR CURACAO. Naar Reuter uit Curacao meldt, komen op Curacao en Aruba steeds meer Amerikaansche troepen aan. Bijzonderheden hierover worden niet medegedeeld De regeering heeft een aan tal maatregelen genomen, zoo o.a. het oprich ten van een vrijwillige militie. Curacao is ver duisterd en er worden maatregelen genomen om de levensmiddelenpositie te stabiliseeren. (A.N.P.) CASEY BIJ ROOSEVELT. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft de Australische gezant. Casey, Roosevelt om een spoedaudiëntie verzocht om een nieuwe bood schap van den Australischen premier, Curtin, over te brengen. Casey had een vrij uitvoerig onderhoud met Roosevelt op het Witte Huis. Toen journalisten hem vragen stelden omtrent den inhoud van de boodschap, weigerde hij daarop in te gaan. In politieke kringen te Washington wordt aangenomen, dat het een nieuw wanhopig be roep van Curtin op Roosevelt is met het oog op de Japansche landingsoperaties op Nieuw- Guinea. (D.N.B.) JAPANNERS AAN IRAWADIDELTA, Volgens den Britschen nieuwsdienst zijn Ja pansche troepen aan de delta van de Irawadi (Rangoon) verschenen, De civiele autoriteiten in deze zone hebben instructie gekregen het gebied te ontruimen; (A.N.P.) ONGELUK OP RIJNBOOT. In de machinekamer van een raderboot op den Rijn brak door tot nog onopgehelderde oor zaak een stuk uit de stoominlaatleiding. Dooi den stoom, die onder ontzaglijken druk uit de leiding stroomde, werden vijf menschen, die in de machinekamer werkten, gedood en een zesde zwaar gewond. DUITSCHE LUCHT-ACTIE. Duitsche jagers hebben gisteren ten Oosten van het Umenmeer in verbitterde luchtgevech ten een nieuwe overwinning behaald op bolsje wistische luchtstrijdkrachten. De jagers, die als escorte optraden, schoten tien vijandelijke vlieg tuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen ook gis teren voor een gewapende verkenning boven gedeelten van het Britsche eiland en de om ringende wateren. Daarbij vielen zii een Brit schen koopvaardei- aan en beschadigden hem met bommen zóó zwaar aan den achtersteven, dat hij bewegingloos bleef liggen. De Duitsche toestellen keerden met waardevolle gegevens op hun baöis terug. (D.N.B,). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend:' „Bij de afweergevechten .in het Donetzge- bied werden vrij sterke vijandelijke strijdkrach ten door een tegenaanval verslagen. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front vernietigden formaties van het leger en de Waffen-S.S. in gevechten, die verscheidene dagen duurden, een van haar verbindingen af gesneden groep vijandelijke strijdkrachten. For maties gevechts- en jachtvliegers vielen vijan delijke stellingen, bezette plaatsen en ravitall- leeringswegen der bolsjewisten met succes aan. In de periode van 9 tot 12 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front 55 pantserwa gens. Tijdens de gevechten-van de afgeloopen week heeft de 33ste Wuerttembergsch-Badensche di visie infanterie zich bij den afweer van talrijke aanvallen van numeriek veel sterkere strijd krachten van den vijand bijzonder onderschei den. In Noord-Afrika waren succesvolle aanvallen gericht op een Britsch vliegveld aan de Egyp tische kust, alsmede op ontschepingen van troepen en tentenkampen in het gebied van Tobroek. Bij bomaanvallen op de luchtbases op Malta werden talrijke treffers geplaatst tus- schen op den grond staande vliegtuigen. De Britsche kruiser, die volgens het weer- machtbericht van gisteren in de Middelland- sche Zee door een Duitsche duikboot werd ge torpedeerd, is. naar uit een later ingesteld on derzoek is gebleken, gezonken. Het was een kruiser van de Leander-klasse. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 12 op 13 Maart Kiel aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Drie der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Oberfeldwebel Gildner behaalde zijn 25ste nachtelijke overwinning in de lucht." DE STRIJD IN BIRMA. Volgens mededeelingen van Japansche mili taire zijde hebben de Britsche troepen ten Westen van Rangoon getracht zich naar Britsch Indië in te schepen. Twee Britsche troepen transportschepen zijn ten Zuiden van Akyab, in de Golf Van Bengalen, door Japansche oor logsschepen tot zinken gebracht. (D.N.B.) DE PAPIERSCHAARSCHTE IN ENGELAND. Ook de Engelsche dagbladen voelen thans het toenemende gebrek aan scheepsruirtite. zoo meldt de Londensche correspondent van Svenska Dagbladet. De rantsoeneering van papier, zoo schrijft hij, zal nl. van a.s. Maandag af we derom met tien procent worden verlaagd. De bladen zullen thans gedwongen zijn hun oplage te verlagen. Het zal zeer moeilijk worden een dagblad te koopen. Ook de abonné's zullen hier van de gevolgen ondervinden. Het publiek is reeds aangespoord om het blad telkens met een buurman samen te lezen. (D.N.B.). BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! Tot nu toe kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen Is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas-schaarschte bemoeilijkt thans de levering. Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren indien U hem een onbeschadigde ledige Kruichen-tlacon met deksel Inlevert van gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets., naar grootte. Kruschen word. uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. Het 650ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt „Afdeellngen Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen hebben gisteren in weerwil van het on gunstige weer een aanzienlijke bedrijvigheid ontplooid. In Cyrenaica werden centra achter de vijandelijke linies, op Malta de vliegvelden Mikaba, Venezia en Halfar gebombardeerd. Bij een luchtgevecht werd een vliegtuig van het type Tomahawk neergeschoten. Verscheidene andere machines werden op den grond vernield Branden en ontploffingen, die in een groot aantal werden, waargenomen, legden getuigenis af van de doelmatigheid der Duitsch-Italiaan- sche luchtaanvallen. De vijand ondernam een nachtelijken lucht aanval op Benghazi". DIAMANTEN DOCTORAAT. Prof. dr. J. F, van Bemmelen, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen en wo nende te 's-Gravenhage zal 30 Maart den dag herdenken, waarop hij zestig Jaar geleden aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de wis. en natuurkunde. Bonverlies door slordigheid is strafbaar! Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van 15 Maart t/m. 21 Maart 1942: 13 A Brood 4 Rantsoenen Brood of Gebak 13 B Brood Rantsoen 9 18 22 18 Rants. 13 A Vleesch 1 Rantsoen 13 B Vleesch V4 Rantsoen Vleesch of Vleeschw. U/4 2% 2% 2% Rants. 13 A Aardapp. 13/4 K.G. Aardappelen 1 3% 5»/4 3% K.G. 13 B Aardap. K.G. Aardappelen K.G. 22 Februari t/m 21 Maart 1942: In tijdvak van vier weken 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 1 1 1 1 K.G. 10 C, 10 D Res. 50 Gram Cacao 50 50 Gram 214 Algemeen 250 Gram Koffiesurrogaat 250 250 250 250 Gram 215 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 500 Gram 221 t/m 224 Rants. Algemeen 1 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 11 D. 12 D Res. 250 Gram Rijst 500 Gram 225 Algemeen 250 Gram Peulvruchten 250 250 250 250 Gram 226 Algemeen <250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 227 Algemeen 100Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 216 t/m'220 Algemeen 100 Gram Kaas 500 500 500 500 Gram 10 A t/m 13 A Melk I 3% Liter Melk 28 14 Liter 10 B t/m 13 B Melk I l»/4 Liter Melk 7 7 Liter 28 Februari t/m 16 Maart 1942: In tijdvak van 17 dagen 11 Boter Rantsoen Boter, Margarine of Vet 11 Vet Rantsoen Boter, Margarine of Vet o Q 12 Boter Rantsoen Margarine of Vet 1 2 4 4 Rants. 12 Vet Rantsoen Margarine of Vet Beschikbaar per persoon S co O c u c 4> s: -r ai W In tijdvak van één week GOUDEN DOCTORATEN. 21 Maart a.s zal het 50 jaar geleden zijn, dat inr. C. L. Modderman, oud-referendaris ter pro vinciale Griffie van Zuid-Holland aan de Leid sche Universiteit promoveerde ln de rechts wetenschappen. Mr. Modderman is te 's-Gra venhage woonachtig. Hetzelfde feit zal mr. J. J. van Troostenburg de Bruyn, eveneens wo nende te 's-Gravenhage op 23 Maart, herdenken. ACADEMISCHE EXAMENS. Te Utrecht slaagde voor het doctoraalexamen Indisch recht onze stadgenoot de heer C. H. Hins. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 13 Maart. Kleine schol Iste soort f155, 2de soort f120. 104; pufschol 1ste soort f.9476, 2de soort f60- 46; groote bot f.152—136; klein* bot f.94—42; groote schar f. 10498; kleine schar f.8660; puf schar f.3626; 2de sooort f.1611; wijting f. 124 «alles per 50 KG). Kabeljauw f.31 p. stuk. Besommingen: Logger: KW 104 f. 10.666; kot ters: KW 148 f420: KW 109 f.862; KW 92 f.494; KW 164 f. 1128. ALPHEN. Zilveren Jubilaris. Gisteren herdacht de hoofdagent van politie de heer Z. van Gijzel alhier den dag waardfc» hij voor 25 jaar in politiedienst trad. 's Morgens werd de heer Van Gijzel ten gemeentehuize door den burgemeester persoonlijk gelukge- wenscht, waarbij hem van verschillende zijden bloemen werden aangeboden. Gedurende den verderen dag bereikten den jubilaris tal van gelukwenschen en blijken van belangstelling. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende Bonnen geeft recht op het koopen van Van 15 Petroleum 26 Petroleum 07 KJ1. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brands^. 13 en 17 HK Brandst. 08 HK Brandst. 2) 12 t/m 20 C.V. Brandst. 23 t/m 28 C.V. Brandst. Ie t/m 8e per. Brandst. 08 K.F. Brandst. O 228 Algemeen H Zeep H L Toiletzeep Textiel (Mannen) 2 liter Petroleum 1 eenheid brandstoffen 2 eenh. Brandstoffen 1 rantsoen Zeep 75 gr. Toiletzeep 80% 50 gram Scheerzeep 28 Dec. 1941 4 Jan. 1942 Diverse data 1 Febr. 1942 1 Mrt. 1942 1 Mrt. 1942 1 Jen. 1942 31 Maart 1942 31 Maart 1942 30 April 1942 30 April 1942 31 Maart 1942 31 Maart 1942 30 April 1942 De volgende Bonnen zijn binnenkort niet meer geldig Na Zaterdag 14 Maart: 12 Brood, Vleesch, Aardappelen. 08 en 09 Boter en Vet. Na Maandag 16 Maart: 11 en 12 Boter en Vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen verlengd t/m. Zaterdag 21 Maart: 204 t/m. 208 Algemeen (Kaas) 06 t/m. 09 Melk 211 Algemeen (Zeep) G Zeep G Toiletzeep De bonnen ter verkrijging van levensmiddelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag be gint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. 1) Op bon 07 en 08 KF Brandstof is geen anthraciet verkrijgbaar. Op bon 08 HK Brandstof ls uitsluitend turf verkrijgbaar. AMSTERDAM, 13 Maart. De Effectenbeurs te Amsterdam maakte he den een rustigen Indruk De handel was van bescheiden afmetingen en daarbij had de markt een vrij gestadig verloop en de koersschomme lingen waren veel kleiner dan dezer dagen meer dan eens het geval was. Uit alles viel op te maken dat het beleggende publiek zich op een afstand hield en klaarblijkelijk met het oog op het naderende weekeinde noch nieuwe engage menten wenschte aan te gaan noch loopende po sities wenschte te liquideeren. Bij de opening bewogen enkele fondsen zich op of iets bene den het vorige slotpeil. In een enkele rubriek viel vervolgens'n kleine daling waar te nemen, maar later op den mid dag legde de markt toch een goed weerstands vermogen aan den dag en bleef het koersverloop van stationnairen aard. Olies werden weliswaar in een grooten open hóek verhandeld maar de affaire was toch niet bepaald omvangrijk, en vergeleken met de groote omzetten van den laat-* sten tijd zelfs van beperkte afmetingen. De koers schommelde daarbij tusschen nauwe grenzen en voornamelijk tusschen 224% en 228%. De Cultuurfondsen werden over het algemeen wat lager ingezet tenminste vergeleken met de slotkoersen van gisteren. H.V.A/s openden op 242 liepen spoedig achteruit tfot 235 maar konden zich daarna weer een goede vijftal punten her stellen om nadien vrijwel weer op peil te blijven. Vorstenlanden waren gemiddeld niet veel veranderd. Op de Rubberafdeeling dealden Am sterdam Rubbers van 146 tot 140, maar vervol gens konden zU zich toch gemakkelijk hand haven. Voor verscheidene minder courante soor ten kwamen iets lagere noteeringen te voor schijn. De Tabakken waren algemeen iets lager, hoewel later op den middag wat beter gedispo neerd dan bij het begin, maar ten slotte moes ten toch verliezen worden opgeteekend. De affaire in Scheepvaartpapieren was van matige proporties. Scheepvaart Unies bewogen zich voornamelijk rondom 130. De Industrleafdeeling was voor de toonaan gevende soorten goed prijshoudend. Unilevers, Calvé Delft, de Philipsaandeelen en Van Ber kels kwamen ten opzichte van de vorige slot- prijzen wat hooger te liggen. De minder cou rante Industrieaandeelen hadden een zeer stille markt en waren meerendeels wat lager. De Nederlandsche Beleggingsafdeeling had een stil verloop. De Nederlandsche Staatspapieren waren weinig of niet veranderd. De Indische leeningen hielden zich goed. Pandbrieven en ge meentelijke en provinciale leeningen waren stil, prijshoudend. Prolongatie 21/1 (A.NP.) LEIDEN 13 Mnart Veemarkt 14 stieren. 47 kalf- en melkkoeien f.450—650, handel t. vl.; 41 varekoelen e.a. f. 260435, t. vl.; 350 vette koelen, 22 pinken f.100290, tam;27 graskalveren f.80 170, tam, 254 nuchtere kalveren; 327 vette scha pen; 17 lammeren; 10 zeugen f. 80l20, mat; 16 mestvarkens f. 2645, mat; 197 biggen f1420, t. vl.; 9 paarden; 75 bokken en gelten f.2560, mat. HOOFDDORP, 12 Maart. Granen en zaden (BoerennoteerlngenjPrijslijst A klasse. A witte tarwe f. 14.31; roode tarwe f 14.31, rogge f. 13.81; chevalier gerst f 12.96; wlntergerst f. 12.56; haver f. 10.55; duiveboonen f. 16.42; paardeboonen f. 16.42; bruine boonen f. 24.67, groene erwten f. 16.80; hale erwten f. 21.17; koolzaad f. 21.87. Al les per 100 k.g., zonder baal. KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 Maart. Groenten- veiling Waschpeen f. 7.809.80; Grove peen f. 2.803.30; Gele Kool f. 7.507.60; Kroten I f. 5.106; idem II f. 3.90—4.50; Gekookte kroten f. 1112.90; Schorseneeren I f. 18.9019; Idem II f. 11.8012.J NAALDWIJK, 12 Maart Mlddenpr^s Westl. veilingen Andijvie 301.20 per bak; spinazie 50; raapstelen 4050; witlof 2024; spruiten 16 21 per kilo; peen 30 ct. per boe; selderie 10 28 gld per 100 bos; nero 1219 gld. per 100 k.g. RIJNSBURG, 12 Maart. Groentenvelllng Breckpeen I f.5.60; idem II f4.50; Knolrapen f. 3.50; Knolselderle 1 f. 12.50; idem II f. 11.50; Idem III f. 9.50; Kroten f. 6; Geekookte kroten f. 12.90; Waschpeen f. 9.80. RIJNSBURG, 12 Maart Bloemenveiling Free sla's 34 ct.; Orocussen: geel f. 1.802; wit f,2 2.40; blauw f. 1.401.80. Narcissen: Helios 22— 24; Alfred 3035. Hyacinthen f. 8—10. Tulpen: Pltt 6568; Bartlgon 6065; Moore 30—35; Elec- tra 4046; Theeroos 4044; Murillo 3538; van der Hoeff 5052; Peach Blossom 5055; Prins van Oostenryk 4044; Dubbele gemengd 50—55; Edith Eddle 7072; Cordell Huil 0.901. Red actie-staf: B W. Menkhorst, BuitenUflfl en Tooneel; K. Been, Binnenland en Spo/% J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannem^ Omgeving en Muziek,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3