Binnenland 83ste Jaargang VRIJDAG 13 MAART 1942 No. 2514! Japan maakte reeds 210.000 krijgs gevangenen Wederom oproep van Bose aan Britsch-Indië Verduisteren: Togo's overzicht De strijd ter zee Italiaansch Weermachtsbericht De Duitsche duikboot actie Verspreide berichten Goebbels over ontbinding van de Engelsche wereldmacht Het proces te Riom voortgezet De nieuwe bonnen EERSTE BLAD Het land wil zijn volkomen zelfstandigheid 19.39 uur 7.59 uur J Opbouw der P.T.T. in nat.-socialistischen zin LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef, Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Leiden. De Japansche minister van oorlog, Togo heeft in den Rijksdag een overzicht van den militairen toestand- gegeven en daarin medegedeeld, dat de Japansche troepen sedert het uitbreken van den oorlog tot den lOden Maart meer dan 210.000 gevangenen hebben gemaakt. Bovendien heeft de Japansche weermacht 1.600 vliegtuigen vernield en 2.100 stukken ge schut, 190.000 geweren, machinegeweren en re volvers en 28.000 panterwagens, vrachtauto's en Spoorwegwagons buitgemaakt. Deze getallen zullen nog „aanzienlijk stijgen" wanneer de buit van de bezetting van Rangoon bekend wordt. De verschillende industrieele installaties en andere vitale inrichtingen in Nederlandsch-» Indië hebben naar verhouding weinig schade geleden en de Nederlandsche autoriteiten heb ben zich verplicht onvoorwaardelijk met de Ja panners samen te werken bij het werk van den opbouw. Nadat Togo een gedetailleerde schildering had gegeven van de krijgsverrichtingen, die tot de capitulatie der Nederlandsch-Indische en geal lieerde troepen op Java hebben geleid, zeide hij, dat door de bezetting, van Rangoon de belang rijke ravitailleeringsweg van Tsjoenking door Birma definitief is afgesneden. Verder deelde hij mede, dat het herstel van rust en orde in de verschillende deelen van China voortdurend vordert en dat de strategische positie van Japan aan de Noordgrens verze kerd is. Hij riep het volk op, zich nog nauwei; aan een te sluiten ten einde het doel van den Oost- Aziatischen oorlog te bereiken. (D.NB.) NADERE BIJZONDERHEDEN OVER DE CAPITULATIE OP JAVA. De correspondent van de „Asahi Sjimboen" te Bandoeng meldt aangaande de wapenstilstands conferentie van den 9den Maart: Toen generaal Ter Poorten het vertrek bin nentrad, zeide hij slechts: „Ik ben gekomen om het Nederlandsch-Indische leger onvoor waardelijk over te geven." De Japansche commandant antwoordde: „Wij vertrouwen op Uw oprechtheid en wij zijn vol daan, dat gij besloten hebt tot onvoorwaarde lijke overgave". Vervolgens begon de conferentie. Allereerst stond de Japansche bevelhebber generaal Ter Poorten en den hem vergezellenden officieren toe de sabel te blijven dragen. Ter Poorten glimlachte flauwtjes tot dank. Daarna overhan digde hij de lijst van de bewapening op Java. die hij met vermoeide stem toelichtte De Japansche commandant boog zich er over en keek verwonderd op: „Het aantal van uw stukken geschut is zeer gering. Hoe kwam U er toe onder die omstan digheden te strijden?" Ter Poorten glimlachte pijnlijk en zeide: „Dat klopt. Dat klopt zeker." (Domei). Ook de Japansche minister van marine, Sji- mada, heeft voor den Rijksdag een samenvat tend overzicht gegeven van de tot dusver door de Japansche marine ondernomen acties. Hij wees in het bijzonder op het in elkaar grijpen van de activiteit van de marine en het leger, dat vooral goed tot uiting is gekomen in de ge vechten om Java. Zoo werd, naar Sjimada ver klaarde, in den dubbelen zeeslag van Soerabaja en Batavia van 27 Februari tot 1 Maart de te genstander ter zee door de Japansche marine-) strijdkrachten volkomen verslagen en zoodoende voor de Japansche transportvloot de weg vrijge maakt voor de landing op Java. Tegen het einde zijner rede maakte minister Sjimada de totale verliezen van den tegenstan der sedert het uitbreken van den oorlog bekend. Tot zinken werden gebracht 7 slagschepen, 3 vliegkampschepen, 12 kruisers, 22 torpedojagers, 44 duikbooten en 42, andere oorlogsschepen, in totaal 130 eenheden. Zwaar of vrij zwakr be schadigd werden 4 slagschepen en 27 andere oorlogsschepen. Voort werden 128 koopvaardij schepen te zamen ca. 680.000 bjr.t. tot zinken gebracht en 92 koopvaarders, te zamen ca. 300.000 ton, zwaar beschadigd. Bovendien wer den 502 schepen, te zamen 210.000 ton, buitge maakt. Verder werden 1.554 vijandelijke vlieg tuigen vernield. Daartegenover bedragen de totale Japansche verliezen, naar minister Sjimada verklaarde. 4 torpedojagers, 4 duikbooten, 5 speciale duikboo ten, 1 speciaal vaartuig, 5 mijnenvegers en 27 transportschepen, die alle zijn gezonken. Be-l schadigd werden een groote en een kleine krui ser, die beide reeds weder zijn gerepareerd. Sjimada keerde zich in verband hiermede in scherpe bewoordingen tegen de beweringen van de vijandelijke propaganda over Japansche scheepsverliezen en verklaarde met nadruk, dat de communiqué's van het Japansche hoofdkwar tier nauwkeurig met de waarheid overeenstem men. De militaire situatie ontwikkelt zich ton gunste van Japan.Wanneer men deze situatie in het breede verband van den Groot-Oostazia- tischen oorlog beschouwt, dan stellen de opera ties tot dusver niets anders voor dan maatrege len tot beveiliging van steunpunten voor a.s. operaties. (D.NB.) EVACUATIE VAN CALCUTTA EN COLOMBO In den Indischen Centralen Raad is medege deeld, dat in Januari en Februari 514.000 perso nen per spoor uit Calcutta zijn geëvacueerd. Het aantal inwoners van Calcutta bedraagt 2.1 millioen. Personen, die geen belangrijk werk hebben, zijn nogmaals aangespoord Karatsji te verlaten. De commandant van Colombo heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, bepaald, dat de hoofdstad van Ceylon, Colombo, geëvacueerd moet worden. Vrouwen en kinderen, alsmede personen, die niet in dienst zijn van den staat, moeten de stad verlaten. (D.NB.) DE STRIJD IN DE LUCHT. Volgens een mededeeling van het Japansche hoofdkwartier werden sedert het begin van den oorlog, op 8 December 1941, tot 7 Maart 1942 op alle Oost-Aziatische oorlogstooneelen te za men 1537 Engelsche, Amerikaansche en Neder landsch-Indische vliegtuigen door de Japanners neergeschoten of op den grond vernield, resp. buitgemaakt. De absolute heerschappij in de lucht van de Japansche bondgenooten komt overeen met die van de andere As-mogendheden. In hetzelfde tijdvak werden n.l. door Duit- Het 649ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidde gisteren: In Noord-Afrika succesvolle gevechten met Britsche verkenningsafdeelingen ten Oosten van Mekili. Vijandelijke tanks werden door artille rievuur deels tot den terugtocht gedwongen en deels vernietigd. Levendige bedrijvigheid der luchtmacht van de spilmogendheden boven Cy- renaica en Malta, waar zes vliegtuigen bij luchtgevechten werden neergeschoten en zes op den grond staande toestellen in brand ge- raakten. Belangrijke doelen werden herhaaldelijk getroffen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Een bijtijds ontdekt en voortdurend door ver kenningsvliegtuigen in het oog gehouden sterk Engelsch vlooteskader is gistermiddag in het Oosten der Middellandsche Zee door onze tor pedo vliegtuigen in opeenvolgende golven aange vallen. De aanval werd met succes bekroond. Drie kruisers werden ernstig getroffen, een daarvan is waarschijnlijk gezonken. Later her haalden Duitsche vliegtuigen en duikbooten den aanval en troffen met zekerheid twee andere vijandelijke schepen. sche resp. Italiaansche actie 1841 bolsjewistische en 855 Britsche machines vernield. In totaal dus 4233 vliegtuigen. (D.N.B.) Naar het opperbevel van t de Duitsche weer macht meedeelt, bedragen sinds het eerste op treden van Duitsche duikbooten aan de kust van de Ver. Staten, de aldaar geleden verliezen aan tankbooten, die den vijand bijzonder ge voelig treffen. 50 eenheden, met een gezamen- lijken inhoud van 385.000 b,r.t. Sinds het eerste succesbericht van 24 Ja nuari 1942 zijn door Duitsche duikbooten in Amerikaansche wateren 115 vijandelijke koop vaarders met een inhoud van 772.400 b.r.t. tot zinken gebracht. Daar komen bij 50.700 bj.t. als resultaat van het optreden van Italiaansche duikbooten. Onder den indruk van de nieuwe verliezen heeft de Amerikaansche marinebevelhebber ad miraal King, gelast, dat de nadrukkelijke pu blicatie van scheepsverliezen terstond achter wege blijft. Voortaan zullen slechts nog algemeen gehou den berichten worden uitgegeven, waarbij de inhoud van de schepen door vage aanduidingen, als middelbare of vrij groote schepen, zullen worden vermeld. Twee maanden duikbootoorlog in Amerikaan sche wateren zijn dus voldoende geweest om de Amerikaansche scheepvaart zoo gevoelig te tref fen, dat de verdere verliezen thans naar Britsch voorbeeld zooveel mogelijk verdoezeld moeten worden. De aangekondigde wijziging in de Ame rikaansche berichtgeving behelst een ongewilde erkenning van de prestaties der Duitsche duik booten. (D.N.B.) VON PAPEN VOLGENDE WEEK NAAR BERLIJN. Naar in welingelichte kringen te Berlijn ver luidt zal de Duitsche ambassadeur te Ankara, Von Papen, waarschijnlijk de volgende week voor zijn reeds aangekondigde reis naar Berlijn vertrekken. (D.N.B.) Onder het opschrift, „de sluipende crisis" houdt Rijksminister dr. Goebbels zich in een hoofdartikel van het Duitsche weekblad „Das Reich" bezig met het voortschrijdende procos van vernietiging der Britsche wereldmacht en de crisisverschijnselen, die tegenwoordig inden boezem der leidende persoonlijkheden in Lon den vallen waar te nemen. Men heeft geen scherp opmerkingsvermogen noodig, aldus dr. Goebbels. om te zien, dat Groot-Brittannië op het oogenblik een zoowel naar binnen als naar buiten gerichte beslis sende crisis in zijn historisch bestaan door maakt. Ten aanzien van de opneming in het Brit sche kabinet van Sir Stafford Cripps, die naar men zegt, het contact met de arbeiders klassen weer moet herstellen, schrijft de mi nister: „Wij Duitschers kennen een dergelijk expe riment uit den wereldoorlog, toen men ook bij ons poogde het langzaam aan het wankelen ge rakende burgerlijke front door opneming van marxistisch-bolsjewistische krachten te steu nen. Het Duitsche volk heeft toen die poging zeer duur moeten bekoopen, en wanneer thans de Britsche plutocratie het Duitsche volk het bolsjewisme op den hals wenscht te schuiven, dan moge zij oppassen, dat zij niet zelf ddor den geest verslonden wordt, dien zij over Duitschland poogt op te roepen. Het door Churchill opgeroeoen noodlot neemt thans zijn loop. Ook historische tijdperken heb ben hun begin en einde. Zij die ze meemaken kunnen vaak moeiliik vaststellen, wanneer ze beginnen en hoe zij zullen eindigen, want het lot volgt niet slechts rechte doch ook kromme wegen. Al deze wegen leiden echter tot het doel. In SeDtember 1939 zijn wij den opmarsch naai de donkere onzekerheid begonnen. Toen wist nog niemand waarheen de reis ging. Thans zien wii reeds aan den horizon licht. Dn riekte van onze viianden is onze eigen genezing, Wat zii ons hadden toegedacht, daaraan zullen zii zelf ten gronde gaan. (D.N.B.) PAROOL VAN RADIO VICHY AAN DE FRANSCHEN. De Fransche radio te Vichy heeft tot de Fran- schen het volgende parool gericht: „Vergeet niet, dat de Engelsche bombarde menten op onze havens, steden en boerenhoeven den dood van 1038 landgenooten ten gevolge hebben gehad e ndat 3746 landgenooten gewond werden". (D.NB.) ARRESTATIES VAN BUITENLANDERS IN DE VER. STATEN. De procureur-generaal der Ver. Staten Bïddle heeft, naar uit Washington gemeld wordt, be kend gemaakt, dat hij nog 318 vijandelijke bui tenlanders heeft laten interneeren, terwijl er 166 op hun eerewoord en 55 onvoorwaardelijk op vrije voeten zijn gesteld. Voorts heeft hij verklaard, dat sedert de Ver. Staten den oorlog zijn ingegaan, tot dusver 5.856 staatsburgers der spilmogendheden, 3.536 Japanners, 1.798 Duit schers en 522 Italianen zijn gearresteerd onder verdenking, de veiligheid van den staat in be vaar te brengen. (D.N.B.) ONDERSCHEIDING VOOR KAPITEIN PHILIPP. De Führer heeft kapitein Philipp, groepscom mandant van 'n jachteskader, het Eikenloof met de Zwaarden van het Ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend ter gelegenheid van Phillpps 86ste overwinning in de lucht. Philipp is de achtste officier der Duitsche weermacht, die deze onderscheiding heeft ge kregen. (D.N.B.) UITVOERIG VERHOOR VAN JACOMET. De 12de zittingsdag van het proces te Riom werd begonnen met het verhoor van den leger- controleur Jacomet, die door Daladier den 3den September 1936 werd benoemd tot secretaris generaal in het ministerie voor de nationale verdediging en in dat van oorlog. Hij vervulde die functie tot 20 Mei 1940. Zijn taak bestond in financieele en bestuurcontröle van de wapenpro ductie voor leger, marine en luchtmacht. De aanklager beschuldigde hem ervan, door gebrekkige uitoefening van zijn ambt het resul taat en de productie der bewapeningsindustrie be nadeeld te hebben. De beschuldigde gaf een uit voerig overzicht van zijn taak als secretaris-ge neraal in het ministerie voor landsverdediging en van de organisatie der Fransche weermacht. Als gevolg van de sterke decentralisatie van het legerbestuur, zoo zeide hij, had hij als secretaris generaal met niet minder dan 15 verschillende legerbureaux te doen gehad, die alle naast el kander werkten. Men beweert, dat hij zich niet voldoende heeft ingeschakeld tusschen den mi nister van landsverdediging en de verschillende legerbureaux. Noch bij de opstelling van het be wapeningsprogramma, noch bij de vaststelling van de hoeveelheden, heeft hij, Jacomet, een rol gespeeld. De opdrachten waren door den generalen staf vastgesteld. Zijn contróle begon eerst, wanneer na het plaatsen van de opdrachten de rapporten der verschillende legerbureaux bij hem binnen kwamen. De geheele verantwoordelijkheid komt neer op de leiders der legerbureaux, die in de eerste plaats als getuigen moesten worden ge hoord. De president was van meening, dat Jacomet de voornaamste verantwoordelijkheid poogde af te schuiven op de verschillende legerbureaux. Jacomet antwoordde daarop, dat hij zijn per soonlijke rol geenszins wilde verkleinen, doch verklaarde, dat hij van de legerbureaux niet den noodlgen steun had ondervonden. Men moet nauwkeurig in het oog houden, dat de verantwoordelijkheid in drie deelen uiteen valt: ten eerste op het opperbevel, voorzoover het .technische en tactische kwesties betreft, ten tweede op hemzelf als secretaris-generaal voor zoover het zuivere bestuurs- en financieele kwesties betreft en ten derde op de legerbureaux, die verantwoordelijk zijn voor de tegen hem ge uite verwijten. De zitting werd vervolgens ge schorst. (D.N.B.) In de volgende week zijn geldig voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen de bonnen 13 van de daarvoor bestemde kaarten. HONDERD JAAR CIVIEL INGENIEUR. Ter gelegenheid van den honderdsten ver jaardag van de ingenieursopleiding binnen Delft, heeft dr. ir J. A. Ringers voor de ajge- meene studenten-vereeniging „Practische Stu die" een voordracht gehouden over „Honderd jaar civiel ingenieur". C. LEKKERKERKEN OVERLEDEN. Op 72-jarigen leeftijd is te Amsterdam over leden de heer C. Lekkerkerken, oud-inspecteur van het inlandsche onderwijs in Ned.-Indië, oud-directeur van de kweekschool van inland sche onderwijzers te Ribonlingo, oud-ambtenaar van &et Departement van Koloniën te Den Haag en oud-archivaris van het Bali- en Java- instituut. Hij heeft tal van artikelen en boeken over Indië geschreven en was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Dit Nummer bevat TWEE Bladen De Indische nationalistenleider Chandra Bose, die kortelings een 'vrijheidsmanifest gericht heeft tot het Indische volk om dit op te roepen tot den strijd tegen zijn Engelsche onderdruk kers, heeft gisteren voor de microfoon een nieuwen oproep tot Indië gericht. Daarin zeide hij o.m.: Sedert September 1939 heeft het Indi sche volk steeds weer een beroep gedaan op de Britsche regeering om de beginselen der vrij heid en democratie toe te passen op Indië en daardoor haar goede trouw te bewijzen. De En- gelschen, die er tijdens den geheelen duur van hun heerschappij in Indië naar gestreefd heb ben tweedracht te zaaien onder het Indische volk, hebben thans deze kunstmatig in het le ven geroepen oneenigheid benut als voorwendsel om Indië het zelfbestemmingsrecht te weigeren. Maar de Britsche propagandisten zijn niet te vreden geweest met dezen bluf. Zij trachtten het Indische volk voor te praten, dat zijn land bedreigd wordt door een vijandelijken aanval en dat de grenzen van Indië daarom bij Suez en Hongkong liggen. Onder dit voorwendsel werden Indische troepen onder dwang naar Libye en Frankrijk, in het Westen en naar Singapore en Hongkong in het Oosten gezonden, zulks tegen den uitdrukkelijken wil van het Indische volk. Sedert eenigen tijd hebben de Engelschen him tactiek gewijzigd. Indische en andere troepen worden naar Indië teruggezonden en tot het In dische volk wordt gezegd, dat thans oorlog zal zijn in Indië. Maar wie heeft toch hemel en aarde bewogen om Indië binnen de oorlogszone te betrekken? Groot Brittannië heeft op de meest arglistige wijze getracht Indië te trekken binnen de oorlogszone met de bedoeling daar door ten slotte de vrijwillige medewerking van Indië aan de zelfzuchtige Britsche oorlogsvoe ring te verzekeren. Het is daarom de hoogste tijd dat het Indische volk het valsche spel doorziet, dat thans gespeeld wordt door de Britsche politici en dat ten doel heeft den oor logsfakkel naar Indië te brengen, zooals zij In dië in September 1939 met dwang den oorlog ln getrokken hebben. Dit mag voor niemand een verrassing zijn, want de Engelschen hebben se dert 1939 voortdurend getracht bij andere vol ken den oorlog in het land te brengen. De En gelschen zullen geen oogenblik dralen om ook ons land te maken tot verschroeide aarde. Wanneer het Indische volk zijn land echter buiten den oorlog wil houden, moet het zelf de militaire basis der Engelschen in Indië uit den weg ruimen en een einde maken aan de uit buiting van Indië voor imperialistische oorlogs doelstellingen. Een overwinning van het Britsche wereldrijk beteekent de vereeuwiging van onze slavernij. Een emancipatie van Indië kan alleen bewerk stelligd worden door den volkomen val van dit wereldrijk. Daarom handelt iedere Indiër, die thans voor Groot-Brittannië werkt tegen de ware belangen van zijn land en wordt tot ver rader van de zaak der vrijheid. De Indische na tionalisten zullen niet slechts tegen hun impe rialistische heeren moeten strijden, maar ook tegen de lakeien van' het Britsche imperialisme. En het moest een ieder afzonderlijk zoo duide lijk zijn als wat ook. dat het belachelijk is te denken aan een compromis met een wereldrijk, dat spoedig van den aardbodem zal zijn ver dwenen. De Engelsche premier Churchill heeft in zijn laatste uiteenzettingen voor het parlement be loofd Indië zoo spoedig mogelijk na den oorlog den status van dominion te geven. Op zijn bevel moet thans sir Stafford Cripps naar Indië gaan om bij de verschillende volksstroomingen een overeenstemimng tot stand te brengen en te beslissen welke politieke concessies thans gege ven kunnen worden. Alleen een op de maan levende kan aannemen, dat Indië thans nog den status van dominion binnen het empire wenscht, of dat er ook nog maar één enkele Indiër is, die nog de geringste mate van geloof heeft voor Britsche beloften, die na het einde van den oorlog ingelost zullen worden. Het zal Churchill en zijn kabinet spoedig duidelijk wor den. dat politieke kruimels, die men het Indi sche volk uit Westminster toewerpt, niet in staat zijn het aan den kant van Engeland te brengen. Het Britsche empire gkat thans den weg, dien zoo vele wereldrijken voordien gegaan zijn en uit zijn asch zal een vrij en vereenigd Indië oprijzen. Daarom heeft ook het bezoek van Cripps, of van welken anderen Engelschen politicus ook in dit late oogenblik voor Indië geenerlei beteekenis en zal ook in het land geen belangstelling meer wekken. De huidige oorlog zal eindigen met de versplintering van het Brit sche rijk. De mogendheden van het driemo- gendhedenpact. Duitschland, Italië en Japan zijn daarom onze natuurlijke vrienden en bond genooten. Het is een ongehoorde leugen te be weren, dat deze mogendheden Indië zouden be dreigen. Integendeel, ik kan op grond van mijn nauwkeurige kennis van deze drie naties de verzekering geven, dat zij Indië en de Indische onafhankelijkheid uitsluitend met sympathie en goeden wil zien. Wanneer daaromtrent ooit twijfel mocht hebben bestaan, zal de historische verklaring die de Japansche premier, generaal Tojo, kortelings heeft afgelegd, mijn landslieden wel eens en voor al geruststellen en geen Indiër mag in het vervolg meer zich laten bedriegen door de Britsche propaganda. En laten wij ons verheugen over het opstijgende morgenrood, dat Indië vrijheid en rechtvaardigheid, geluk en welstand zal brengen. (D.N.B.) vcm hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 6.09 uur en ging onder te 15.43 uur HOE DE HEER DE KLOET ZICH VOORSTELT DE HEM VERLEENDE OPDRACHT TE VERVULLEN. De directeur-generaal der P.T.T. heeft, zooals dezer dagen werd bekend gemaakt, aan den heer J. de Kloet, inspecteur in algemeenen dienst bij het hoofdbestuur, hoofd van de af deeling alge- meene zaken van dit staatsbedrijf, opdracht verleend om dit op te bouwen in nationaal-so- cialistischen zin. Een redacteur van het A.NP. heeft hierin aanleiding gezien den heer De Kloet te vragen op welke wijze deze zich voor stelt het beoogde doel te benaderen. De heer De Kloet antwoordde dat in de eerste plaats verschillende sociale voorzieningen en maatre gelen zullen worden voorbereid, zij het ook. dat de tijdsomstandigheden tot zekere matiging dwin gen en dat hierdoor niet al hetgeen men gaar ne zou willen, kan worden verwezenlijkt. Te bedenken is hierbij aldus spreker dat ik voor deze taak werd uitgekozen omdat ik P.T.T.- er- en nationaal-socialist ben en het natuurlijk niet aangaat, liever gezegd onmogelijk is, aan niet-nationaal-socialisten dit werk op te dra gen. Binnen het raam van de ter beschikking staande middelen zal in de allereerste plaats gezien worden, wat kan worden gedaan voor de meest misdeelde personeelsgroepen en dat zijn met name de lagere beambten, de arbeidscon tractanten en het verdere losse personeel, die tezamen een groot percentage van de ongeveer veertig duizend man sterke personeelsbezetting in cjit staatsbedrijf vormen. Acht u het mogelijk, dat de beoogde sociale maatregelen op korten termijn worden geno men? Hierbij moet u de sociale maatregelen, welke getroffen moeten worden, splitsen in twee groe nen. De eene groep omvat die maatregelen, wel ke in groot: landelijk verband tot stand moeten komen en waarvoor dus dient te worden ge wacht, totdat zulks mogelijk is. Onder de tweede groep valt alles wat alleen de P.T.T._ betreft en waaraan dus de in- en doorvoering in dit klei nere doch altijd nog zeer belangrijke ver band tot stand kan worden gebracht. Eenlge dezer „kleinere" maatregelen verkeeren reeds in staat van voorbereiding. Spoedige invoering daarvan is zeer wel mogelijk. In welken zin stelt u zich verder voor na-' tionaal-socialistisch op te bouwen? Voor eerst door het wegnemen van mis standen op politiek terrein. Het is mij bekend, dat op sommige plaatsen het nationaal-socialis- tisch gezinde personeel minder aangenaam wordt bejegend en derhalve zal ik mij bezig houden met het scheppen van een betere onderlinge ver houding in de hier bedoelde omgevingen. Voorts is het opgevallen, dat in de laatste jaren bij de aanstelling van P.T.T.-personeel stelselmatig diegenen werden geweerd, die nationaal-socia- listisch gezind waren. Het gevolg daarvan was tevens, dat de reeds tot het P.T.T.-personeel behoorende het nationaal-socialisme welgezin- den, die met den zooeven genoemden misstand op de hoogte waren, niet voor hun gezindheid durfden uit te komen. Verschillende postauto- riteiten hebben aan de handhaving van dien toestand medewerkt en hierin zal nu een ra dicale verandering moeten worden gebracht. Zoo is het. wat de aanneming van nieuw per soneel betreft, voortaan natuurlijk uitgesloten, dat zij. die lid van de N.S.B. zijn, om die reden niet bij het P.T.T.-bedrijf zouden kunnen wor den aangesteld, en mochten er thans misschien nog hoofden van dienst zijn, die meenen na- tionaal-socialistische sollicitanten uit het be drijf te moeten weren, dan weten zij voortaan, dat dit niet langer zal worden geduld. Het dragen van het N5.B -insigne op de ambtskleeding is, zooals men weet, toegestaan, evenals het gekleed gaan in de uniform eener N.SB.-organisatie voorzoover dit een enkelen keer noodig is, dit laatste natuurlijk met uit zondering van bijv. de bestellers der P.T.T. in de uitoefening van hun dienst. Toegestaan is verder het collecteeren voor de Winterhulp op de kantoren der P.T.T., indien dit zonder storing van den dienst kan geschieden. Reeds werd tweemaal in de kantoren gecollecteerd. Het is wel jammer hierbij te moeten vaststellen, dat de uitkomsten teleurstellend waren, dat de ambtenaren in het algemeen weinig offerden en 'dat weinig begrip werd getoond voor het goede en noodzakelijke werk van de Winter hulp. Dubbel teleurstellend daarbij is, dat vooral de hoogere en middelbare ambtenaren weinig gul met hun giften waren, de meesten hielden zich nog afzijdig. Te hopen is, dat ook hierin spoedig een verandering ten goede in treedt en men deze voor ons bedrijf zoo be schamende houding laat varen. Natuurlijk vormt het hier opgesomde slechts een klein begin van alles wat zal moeten ge beuren. Vanzelfsprekend zullen geleidelijk al lerlei veranderingen in nationaal-socialistischen zin worden doorgevoerd op personeelsgebied Ca an neming van personeel, bevordering, onder linge verhoudingen, hulp bij riekte en ongeval len. bij gezinsvermeerdering, arbeidsovereen komsten. enz.). Behalve de sociale zijde van het vraagstuk zal de nieuwe afdeeling „algemeene zaken" ook de politieke kanten daarvan bekijken en ervoor zorgen, dat aandacht wordt geschonken aan de nieuwe verhoudingen in Europa. Het is niet uitgesloten, dat ook voordrachten en cursus sen zullen worden gehouden, waarop de vragen van den nieuwen tJId worden behandeld en waaruit het personeel de in dezen tijd zoo noo- dive leering zal kimnen trekken. Het organiseeren. van bedrijfsmiddagen en ka- meraadschapsavonden zal ter hand worden ge nomen, evenals een krachtiger bevordering van de sport en lichamelijke oefening onder het per soneel. kortom alles zal worden gedaan wat mogelijk is om ontspanning te bieden en ont wikkeling te kweeken. Alle hier genoemde maatregelen zullen wor den getroffen zonder dat daaraan kosten voor het, personeel verbonden zijn. Tenslotte zal werk wordpp gemaakt van het organiseeren, in samenwerking bijv. met de Kul tuurkamer, van avonden, waarop hetzü klein kunst dan wel kunst met een groote K, door goede kunstenaars zal worden geboden en die dan voor zeer lagen prijs voor leden van het P.T.T.-personeel met hun gezinnen toegankelijk zullen worden gesteld. GEÏNTERNEERDEN IN TNDTË. Volk en Vaderland" van deze week brengt een lijst van bijna 500 namen van mannen, die op 10 Mei 1940 in Ned. Indië werden gevangen genomen en in concentratie-kampen opgesloten. Voor de familieleden en verwanten hier te lande is de bekendmaking der bedoelde lijst, zo*» al geen troost, dan toch zeker een bijdrage ote kwellende onzekerheid gedeeltelijk op te heffen. 1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1