Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 11 Maarf 1942 Tweede Blad No. 25139 ctwemG KERK- EN SCHOOLNIEUWS 83s;e Jaargang Beëediging Nederlandsche ambulance Plechtigheid op het Binnenhof te Den Haag dan helpt SSÏYltp RECHTZAKEN Ernst Voorhoeve beschuldigt VRAGENRUBRIEK FEUILLETON De vrees voor den afgrond De Organisatie Todt in het hooge Noorden. - In nauwe samen werking met de bouwcompagnie van het Luchtwapen bouwen de mannen van de Organisatie Todt hangars aan het front aan de Noordelijke IJszee. (Weltbild-Polygoon-P.K. Maier) In de loopgraven. Dag en nacht liggen de handgranaten gereed voor het gebruik. Zelfs is het sluitstuk reeds afgeschroefd. (Weltbild-Polygoon-P.K. Schmidt) Mannen van den Duitschen Rijksarbeidsdienst in het Oosten. De gevelde stammen worden bij den bruggenbouw gebruikt. (Transatlantic-Recla-P.K. Tomaschek) Een grijs wollen costuum, versierd mét groote, uit bont vervaardigde letters. CWeltbild-Polygoon) De Nederlandsche ambulance naar het Oost front, die in de afgeloopen maanden te 's-Gra- venhage haar militaire opleiding heeft genoten en die binnenkort als versterkt veldlazaret naar haar bestemming zal vertrekken, heeft gisteren in handen van den bevelhebber van het Ne derlandsche vrijwilligerslegioen, luitenant-gene raal H. A. Seyffardt, den eed van trouw aan den oppersten bevelhebber der Duitsche weer macht afgelegd. Hiertoe werd de uit ongeveer 160 personen artsen-officieren, onderofficieren, verplegers enz.) bestaande ambulance te halfvier op het met Nederlandsche en Duitsche vlaggen ge tooide Binnenhof opgesteld met een Duitsch militair muziekkorps aan den rechtervleugel. Generaal Seyffardt en Generalleutnant Rau- ter, SS Obergruppenführer, inspecteerden den troep, waarna generaal Seyffardt de volgende toespraak hield: „Kameraden, vrijwilligers van de Nederland sche ambulance, wederom zie ik hier voor mij een groep Nederlandsche mannen, die besloten hebben zich in te zetten met de duizenden volksgenooten. die hen reeds zijn voorafgegaan. Die anderen zijn weggetrokken om met de wapenen in de vuist ten strijde te trekken tegen den ergsten vijand, die ooit het welzijn van Europa, ja, van de geheele beschaafde wereld, met den ondergang heeft bedreigd. Gij gaat u inzetten met hetzelfde doel, maar gij zult dat doen met andere middelen. Uw handen zullen niet in de eerste plaats geweer, karabijn of pistool voeren. Uw wapenen zullen zijn het ge neeskundig instrument, de verbandtrommel, de brancard en als een zeer belangrijk orgaan: een hart vol menschelijkheid. toewijding en opoffe ring voor uw strijdende kameraden. Gij zult. naar ik hoop, overtuigd zijn, dat uw taak wel een andere, maar toch ook zeker niet veel lich ter zal zijn dan die van uw vechtende makkers. Want gij weet het: gij zult dikwijls de helpende hand moeten toereiken, daar waar de kogels fluiten, de granaten springen en bommen bar sten. Dan kost het een geweldige zelfoverwin ning om, onbewogen en vastberaden, door de omringende gevaren uw menschelijken plicht te vervullen. Het vaderland rekent er op, dat gij werkelijk zoo zult zijn. Maar buitendien zult ge toch ook de oorlogs wapenen moeten voeren. Want zelfs ook achter bet front zullen gevaren u en uwe gewonde en zieke kameraden bedreigen. Daar in Oostland, waar uw kameraden aan het front strijden tegen een niets-menschelijks hebbenden vijand, ko men diezelfde vijanden telkens ook weer achter het front opduiken, om als zij de kans daar voor krijgen sluipmoord te bedrijven pp alles, wat daar niet op zijn hoede en dus weer loos zou zijn. Om daartegen niet onvoorbereid te komen staan, hebt gij een uitstekende militaire opleiding gekregen, zoo goed, als slechts offi cieren en onderofficieren van de Duitsche weer macht, die zelf de harde leerschool van den oorlog tegen dien vijand hebben doorloopen, ze u konden geven. Ge zijt aan een strenge discipline onderwor pen geweest, omdat alleen tucht en onvoorwaar-- delijke gehoorzaamheid u tot werkelijke sol daten kon maken, zooals men ze daar in Oost- Europa noodig heeft. Gij zult nu nog met de wapenen moeten worden geoefend, ge zult u daarbij op dezelfde manier moeten inspannen, als ge tot nu toe gedaan hebt. Dan ben ik overtuigd, dat gij daarginder den Nederland- schen naam hoog zult houden. Dat zillt ge moeten doen. zoowel waar ge uw zware taak in het versterkte veldlazaret vervult als in het geval, dat ge als vechtsoldaat zoo noodig het hoogste offer, het offer van uw leven, zoudt moeten brengen, om het leven van de door u verpleegde weerlooze kameraden te beschermen. Officieren-artsen en gij allen, onderofficieren en manschappen van de Nederlandsche ambu lance. Bij mijn op 14 Februari gehouden inspectie heb ik gezien, dat gij in enkele maanden tijds van burger tot goed soldaat met zin voor orde en tucht zijt geworden. Gij hebt dat te danken aan uw Duitsche instructeurs, maar ook aan uw eigen willen en kunnen. Daarom durfde ik zooeven het vertrouwen uitspreken, dat uw „ver sterkte veldlazaret" den Nederlandschen naam hoog zal houden. En dan zie ik voor mij, hoe gij bii uw terug keer in het vaderland door het thuisfront zult worden bejubeld als waardige nazaten van groote voorouders. Wij, van het thuisfront, roe pen u toe: tot weerziens! Gij weet: de kwade kans is er ook. dat het niet voor u allen een weerzien zal worden. Maakt dan. dat voor hen, die vielen, de woorden van het Oostlandlied, dat gij reeds zooveel ge- Maar nu toch vol goeden moed: tot weer ziens, kameraden. Het beste deel van ons volk zal met spanning en met zijn geheele hart uw lotgevallen volgen. Duizenden zegewenschen vergezellen u op uw pad. Hou zee. Vervolgens geschiedde de eigenlijke eedsaf legging door het gezamenlijk uitspreken van deze formule: „Ik zweer bij God den heiligen eed, dat ik in den strijd tegen het bolsjewisme den opperbevelhebber der Duitsche weermacht, Adolf Hitler, onbeperkt zal gehoorzamen en dat ik als dapper soldaat bereid ben te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten." Generaal Rauter sprak hierna de mannen nog met. een enkel woord toe, waarin hij herinnerde aan de beëediging, nog niet lang geleden, van het Nederlandsche nationaal-socialistische vry- willigersbataljon op ditzelfde plein, waar toen Mussert afscheid van hen nam. Spreker deelde mede, dat blijkens binnengekomen berichten dat bataljon sedert zes weken dapper aan den strijd deelneemt, te zamen met de andere ka meraden van het Nederlandsche vrijwilligers legioen en hij eindigde met de leden der ambu lance op te wekken goede kameraden te zijn, gelijk men van dappere Germanen mag ver wachten. Het muziekkorps deed hierop achtereenvol gens het Wilhelmus, het Deutschlandlied en het Horst Wessellied weerklinken. De plechtigheid was hiermede geëindigd. Siroop Bonnema maakt het slijm los en bevordert het uithoesten HAAGSCHE RECHTBANK. Heling. W S. te Lelden had ,van een kennis een Jas gekocht, en daarna nog een bontjas. Maar belde jassen bleken echter van diefstal afkomstig te zongen hebt en nog zingen zult, van toepassing zijn, zoodat hy nu wegens heling zich had te zullen zijn met den schoonsten lof voor den I verantwoorden. De Officier vorderde tegen ver soldaat: „Hij deed zyri plicht". dachte zes maanden gevangenisstraf. DE TOELATING ALS DESTRUCTIEBEDRIJF. In verband met de afkondiging van het destructiebesluit 1942 wordt, in afwijking van het aanvankelijk medegedeelde, nader gemeld, dat de op 1 April 1941 in bedrijf zijnde destructie bedrijven hun bedrijf kunnen voortzetten voor de gebieden, waarover hun werkzaamheden zich op dat tijdstip uitstrekten, mits door hen binnen een maand na inwerkingtreding van het destruc tiebesluit een verzoek tot toelating wordt inge diend. Bij afwijzende beschikking daarop mogen de werkzaamheden niet langer voortduren dan drie maanden na het tijdstip der afwijzende be schikking. DE HEER J. A. S. I£ROT OVERLEDEN. Op 68-jarigen leeftijd is te Leeuwarden over leden de heer J. A. S. Krot, die van 1901 tot 1938 directeur is geweest van de Lonneker coöpe ratieve melkinrichting en zuivelfabriek te Enschede. De overledene was een zeer bekende figuur in zuivelkringen in den lande. Hij is o.m. bestuurs lid geweest van de F.N.Z. en van den Geldersch- Overijselschen bond van zuivelfabrieken. ALS HIJ JARIG WAS. Dan was het altijd groot feest. Voor dag en dauw reeds kwamen de kinderen de slaapkamer inrennen. Zij klauterden op vaders bed en over handigden de cadeaux dje zij kochten van eigen gespaard geld. Maar nu is vader ver weg, ver van vrouw en kinderen doet hij zijn plicht voor land en volk, aan het Oostfront. Over enkele weken zal hy weer jarig zijn en danja landgenoot, dan krijgt hij toch zijn verjaardagscadeau in den vorm van een pakket dat hem wordt toegezonden door ons verzorgins- fonds. Behalve voor verjaardagspakketten zorgt het fonds ook voor geregelde toezending van pakketten met sigaretten, versnaperingen, boeken en tijdschriften, enz. enz. Zoo zorgt het fonds voor de leden van het Vrijwilligerslegioen Nederland, het „NBKK" en de Luftnachrichtentroepen. Landgenoot zorg en voor dat wij veel pakketten kunnen samenstellen en verzenden. Steunt het verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen „Nederland" met uw bijdrage. Stort een flink bedrag op girorekening 432100. DE GRUWELEN VAN LEMBERG. De wereld vergeet zoo snel. Zelfs de gruwelen van Lemberg vergeet de groote massa. Zoo licht denkt men, dat zoo iets hier in ons land tot de onmogelijkheden zou behooren. En toch, wan neer de sovjets de kans zouden hebben ge kregen Gelukkig, dat ook in ons land duizenden moedige mannen zich beschikbaar gesteld heb ben om Nederland te bewaren voor deze ver schrikkingen. Zorgt u er voor, dat het dezen mannen aan niets ontbreekt. Steunt de Nederlnadsche ambu lance en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Ne.derlandsche ambulance. Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht al hier een cartonnagewerker terecht staan, omdat hy van 23 Oct, tot 15 Dec. 1941 de woning aan de Hoefstraat No. 35 onnoodlg aan haar bestem ming had onttrokken, door deze niet te verhuren, en op de woning (hoewel deze niet verhuurd was) het bordje „verhuurd" aan te brengen. Verdachte betoogde uitvoerig, dat hy die woning ln dien tijd verhuurd had, en daar hij van keurige wo ningen houdt, had hij in den tyd dat deze wo ning leegstond, deze keurig laten behangen en nieuwe gootsteen en pijpen aangebracht. De zoo genaamde huurder, die hierop als getuige k de charge gehoord werd, legde een heel andere ver klaring af. Ten eerste had hij pas op 7 Febr. 1942 de woning gehuurd, en niet op 23 Oct. 1941; voor dien tijd had hij ook geen huur betaald. Hoewel hy verdachte er op gewezen had, dat het behang er zeer smerig uitzag en dat de gootsteen hevig lekte, had verdachte er niets aan gedaan, waarop hy op eigen kosten het huls had laten opknappen! Daar verdachte de woning eerst niet wilde verhuren, was de burgemeester opgebeld, die daarop door de politie een onderzoek had la ten Instellen, Verdachte las daarop een uitvoerige verdediging voor, waarin hij betoogde, dat hy de woning voor den bewusten huurder had opgehou den en daarom niet eerder had verhuurd! Het O.M. vond het meer dan .ergeriyk ln dezen tijd van wonlngschaarschte een woning van 23 Oct. tot 15 Dec. 1941 aan haar bestemming te ont trekken en eischte zeven dagen pr. hechtenis. De Kantonrechter zal over 8 dagen schrlfteiyk vonnis wyzen. BETOOGING TE UTRECHT. Gisteravond heeft de propagandaleider der N.S.B. en raadsadviseur van het departement van volksvoorlichting en kunsten, Ernst Voor hoeve, in een massabetooging, gehouden in de groote Tivolizaal te Utrecht, een rede gehouden onder den titel „Ernst Voorhoeve beschuldigt". Nadat de spreker was ingeleid door den districts leider Tj. van der Weide, wees Ernst Voorhoeve er in den aanvang van zyn rede op, dat op dezen dag het gansche Nederlandsche Ryk is bezet. Wanneer niet ons volk. zoo vervolgde spreker, voor 1940 was geleid door a-politieke stumpers, die met het gezicht naar het verleden keken, doch door Mussert, die zyn blik gericht had op de toekomst, dan zóu ons land thans in een heel wat voordeeliger positie zyn. Het past ons de schuldigen van het leed, dat wy thans ondergaan aan te wyzen. De Jood en zyn trawanten zyn, naar sprekers meening, de hoofdschuldigen aan al het leed, dat over onze wereld is gekomen. Deze oorlog is ontketend door het internationale jodendom. Doch naast den jood zyn er vele andere machten, die probeeren het nieuwe Europa in zyn groei te stuiten. Om byvoorbeeld slechts in Nederland te biyven heeft spreker, met name het oog op de antl-nationaal- socialistlsche demonstratie van de z,g. kruisjes dragers. De Nederlandsche overheid, zoo ver volgde spreker, moet spoedig een einde maken aan deze demonstratie, anders zyn wy verplicht het zelf te doen. En laat men dan niet aanko men met de bewering, dat wy anti-Christeiyk zyn, want door op te treden tegen de kruisjes- dragers beschermen wy het kruis tegen de aan slagen van alle politieke tinnegieters in ons land. Het zyn ook. aldus spreker, niet alleen Katho lieken, die met kruisjes loopen. Ook anderen, hoe anti-Roomsch zy altyd zyn geweest, loopen thans met het kleine kruisje op hun revers, zy allen zien in het Katholicisme het laatste bol werk tegen het nationaal socialisme. Maar wy zullen, zoo riep spreker uit, met deze demon stranten weten af te rekenen. Bimienkort ziet men op geen jas of mantel meer een kruisje, omdat wy er met gepaste en zoo noodig harde middelen een einde aan zullen hebben gemaakt. Overgaande tot de wereldpolitiek, zeide spr. verder, dat Duitschland den vorigen oorlog ver loren heeft omdat toen vrijwel de geheele we reld tegen dit land samenspande. Doch ondanks de nederlaag is het misschien goed geweest dat Duitschland dezen oorlog verloor, omdat het anders toch niet in staat geweest zou zyn, zich met zyn leider. Adolf Hitler, weer op te heffen, zooals het thans zich opheft tegen alle dulvel- sche machten van deze aarde. Hoe heeft ons land zich echter voor 1940 ge dragen tegenover Duitschland? Was het niet als een vyand? Dit Nederland stookte tegen het Duitsche volk en zyn leider. Zooals het onsv regaan is in Mei 1940 zoo is het thans Indië vergaan. Engeland, noch Ame rika hebben ons daadwerkelyk hulp geboden en het eenige wat zy hebben gedaan is onzen In- dlschen leiders het bevel geven alles te vernie len. Wanneer wy er van overtuigd zijn, aldus spreker, dat achter dit alles de jood steekt, dan nemen wy thans het besluit, dat de invloed van het jodendom thans ook in ons land voor goed moet worden uitgeschakeld. Wy moeten nu allen medehelpen den nieu wen Nederlandschen staat te bouwen, die straks zal toetreden in een statenbond onder leiding van Adolf Hitler. In dien bond zal ons land een nieuwe en rijke toekomst vinden. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 12 MAART. Aarlanderveen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfvier ds. Riekel van Delft. Zevenhoven. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 7.30 uur ds. C. de Boer van A'dam. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Middelburg (vacature ds. J. W. Dippel) dr. W. H. Beekenkamp te Heinen- oord. Beroepen: te Wouterswoude (Fr.) ds. H. Har- kema te Noordeloos (Z.H.). Bedankt: voor Elburg ds. I. Kievit te Baarn. GEREF. KERKEN. Drietal te Beverwyk: ds. O. C. Broek Roelofs te Geesteren-Gelselaar, ds. M. Feitsma te Schet- tens en ds. H. C. Voorneveld te Haamstede. Beroepen: te Bussum (vac. ds. J. A. Schep) ds. E. I. F. Nawyn te Apeldoorn, te Beverwyk ds. M. Feitsma te Schettens. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Amsterdam-Oost: ds. W. Heerma te Zeist en ds. J. Tamminga te Enschede. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Drietal te Bussum (vacature ds. C. J. Hoeken- dyk): ds. P. J. Mietes te Apeldoorn, ds. I. J. Vasseur te 's-Gravenhage en ds. J. I. van Wyck te Oldebroek. BAPTISTE GEMEENTEN. Aangenomennaar Hoogezand ds. J. Nekhuis te Delfzyi. NED. PROT. BOND. Drietal te Harderwyk: ds. Kramer van Oos terbeek, M. ten Hoff, voorganger by den Ned. Prot. Bond te Weesp en C. Korndorffer te West en Zuid-Scharwoude. J. v. d. V. te R. Rechtsvorderingen van win keliers en werkbazen wegens geleverde goederen verjaren door verloop van vyf Jaren. Valt uw vordering niet daaronder, dan verjaart deze eerst na dertig Jaar. W. C. te W. u behoort verzekerd te zijn bij een ziekenfonds. Wend u tot den raad van arbeid. G. M. te L. Een aanbeveling voor bepaalde fondsen wordt ln deze rubriek niet gegeven. Wel licht kunnen kennissen u Inlichtingen verschaffen P. B. te L. Voor het houden van de bijeen komst ls de vergunning noodig van den procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Graven hage. Zet in het verzoek uw andere moerlijkheden uiteen. B. C. 1. De zuster erft als. er geen echtge- noote of kinderen zijn. 2. By overlijden zal boe delscheiding noodig zijn. De kinderen van het eerste huwelijk erven mee. 3. De toeziende voogd moet de belangen van den minderjarige beharti gen, wanneer deze met die van den voogd ln stryd zijn. VOOR DONDERDAG 12 MAART. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuziek 7.54; Ochtendgymnastiek 7.65: Gramofoon muziek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.30; B. N. O.: Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuz 9.15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoon muziek 10.30: Zang met pianobegeleiding 11.00: Voor de kleuters 11.20: Planovoordracht en Gramofoonmuziek 12.00: Roemeensch orkest Gregor Serban, en gramofoonmuziek 12.40: Al manak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Het Westland van het Noorden 13.15: Klaas van Beeck en zyn orkest 14.00: Viool en plano. Als Intermezzo: Zang met piano begeleiding (opn.) 14.50: Omroeporkest en so liste (opn.) 15,00: Orgelconcert 15.30: Voor de zieken 16.00: Zondag UI van den Heldel- bergschen Catechismus 16.20: Gramofoonmu ziek 16.30: Revlda-Sextet 17.15: B. N. O.: Nieuws- economische- en beursberichten 17.30: Omroeporkest 18.00: Sport en lichamelijke op voeding 18.15: „Oleanders", een Itallaan6Ch programma 18.50: B.N.O.: Nieuwsberichten 19.00: Inleiding tot het volgende concert Circa 19.08: Omroepsymphonle-orkest (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken 20.15: Gramofoonmuziek 20.45: Fllmpraatje 21.00: Kamermuziek (gr.pl.) 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22.0024.00: Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8.45: Zie Hil versum I 8.45: Gramofoonmuziek 10.00: Morgenwijding 10.15: Zang met "pianobegelei ding en gramofoonmuziek 10.40: Troosten 11.00: Gramofoonmuziek 11.20: Orkest Malando en solist 12.00: Frans Wouters en zijn orkest 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische be richten 13.00: Schrammelkwartet en solist (opn.) 13.30; Gramofoonmuziek13.45: Voor dracht 14.00: Ensemble Francis Keth en gra mofoonmuziek 15 00: Voor de vrouw 15.30: Zang met planobegeleiding 16.00: Sylvestre- Trlo 16.45: Voor de Jeugd 17.15: B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Collegrlum Muslcorum 18.00: Orgelconcert 18.30: Vijanden van ons volk 18.45: De Melo- dlsten en soliste 19.15: Causerie „Brandende kwesties" 19.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 19.40: Spiegel van den dag 19.50: B. N. O.: Wat Neederland schrijft 20.00: Gramofoonmuz. (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken) -- 20.15: De Melodlsten 20.40: Radio tooneel Gevarieerd avondprogramma 21.45: B.NO.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Toelich ting op het weermachtsberlcht 22.1022.15: A vond wijding. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Donderdag 12 Maart. Ie programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15: Hilversum II 22.1524.00: Duitsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Duitsch programma 4e programma: 7.0024.00: Duitsch programma door MIGNON G EBERHARDT (32 Daar is niets van waar. De commissaris heeft zelf zyn conclusies getrokken. Ja, uit hetgeen jy hem verteld hebt. jy Hoor eens, kind: geloof me, ik ben jouw vriend en Richard's vriend. Het is in zyn eigen belang, schuld te bekennen: het is de èenige manier, waarop hy aan een doodvonnis kan ont komen. Hy is schuldig en jy haat hem, is 't niet, Paul! Ik heb dat nooit eerder geweten. IkZyn vreemde zachtbruine oogen toonden niet de minste verandering. Ik houd van jou, Jeanne. Een oogenblik bleef ze zwygen. In de eet kamer hoorde ze het zachte gekletter van bor den Uit de bibliotheek klonk gemompel van stemmen. Boven liep iemand vlug over de gang en sloot een deur. Als er eenig sprankje mee gevoel, eenige verandering van uitdrukking in zyn oogen te lezen geweest was, zou zy een be roep op zyn edelmoedigheid gedaan hebben. Maar het was precies, alsof zy in het troebele bruine water van een poel keek; het was on- mogelyk, de diepte er van te peilen. Jy bent Richard's advocaat, zéi ze, en jy beweert, dat je zyn vriend bent. Hy vertrouwde je. zy trok haar handen los. IJc kan dat niet. zyn gezicht bleef glimlachen, maar zyn bovenlip trok omhoog. Na een oogenblik zei hy zyn stem klonk hijna teeder: Je zult et nog spijt van hebben, Jeanne. HOOFDSTUK XI. zy begreep, dat het verstandiger was, hem niet nog boozer te maken. Bovendien moest zy nu dadeiyk Lucie spreken, zy draaide zich daarom zonder meer om en liep de trap op, terwyi Paul een oogenblik bleef wachten om dan, naar zij meende, naar de bllbliotheek te verdwynen. Een ontbytblad, dat er uitzag of er niet van gegeten was, stond op het tafeltje naast de deur van Lucie's kamer. Lucie stond by het raam en staarde naar buiten over het grijze meer; zy zag er bleek en oud uit. Haar blauwe oogen wer den donkerder, toen zy het verhaal van het poesje hoorde. Maar zy zei alleen: Je had toch gelijk. Ik begryp het. Ik zal alles aan den commissaris vertellen. Ga nu maar ontbyten. Jeanne liep langzaam de trap weer af. Zy was al by de eetkamer, toen zij zich het paarse koord van den badmantel herinnerde. Die regen jas Van Calvin, het koord van Lucie: er was maar één ding zeker en dat was dat niet alleen Richard, maar iedereen in huis die beide dingen had kunnen wegnemen. De schotels waren koud, maar de koffie was nog warm gehouden, zy zocht een en ander by een en was juist klaar met eten, toen Calvin fluitend binnenkwam. Morgen, Jeanne, zei hy, is er nog koffie? Ik heb hoofdpyn. Hy schonk zich een kOD in en ging tegenover haar zitten. Lieve help, d&t is me een mooie bende! Calvin, is er nog nieuws over hem? Hy schudde ontkennend het hoofd. Niets. Maar zy zullen hem gauw genoeg vinden. Ik kan me niet begrypen, waarom hy gevlucht is. jy bent gisteravond met den commissaris en de anderen by het huisje geweest. Wat heb ben ze toch uitgevoerd? Hy dronk een slok van zijn koffie en ant woordde: Naar haar gekeken. Het huisje rondgesnuf feld. Alles bekeken. Terwyi dokter Jarvot Eve onderzocht, heeft de commissaris rondom het huisje den grond-afgezocht. Wilde niet, dat dat J kleine kereltje of een van ons met hem mee ging. Ik weet niet wat hy daar buiten allemaal gevonden heeft, maar hy keek erg tevreden, toen hy terugkwam en vroeg aan Richard, wie er behalve Eve nog meer in het huisje geweest was. Richard zei van niemand, maar hy heeft nooit erg overtuigend kunnen liegen. Hoe wist de commissaris, dat ik daar ge weest was? Calvin dronk zyn kop leeg en bracht een hand aan zyn voorhoofd. Ik weet het niet. Tenzy hy buiten iets gevonden had voet stappen misschien. Hy kon Öus nagaan, dat het een vrouw geweest was en daarop kwam hy op jou, omdat Diane en Lucie een alibi hadden. Waarschijniyk heeft Richard's yver om de vrouwen er buiten te laten, hem ook op een idee gebracht: ik weet het niet. Wie heeft hem gezegd, dat Richard en ik hadden afgesproken, elkaar by het huisje te treffen? (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.!

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5