LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 Maart 1942 NAGEKOMEN BERICHTEN mitschland strijdt voor europa ViSSCHERIJ-BERKHTIN Burgerlijke Standen Omstreken Uit de Omstreken Gasverstikking te Alphen Uit de Rijnstreek B£UfiSOVEB®OtT MAIKT BIRICM Leidschendam Bevallen: C. Groeneweg. Getrouwd: B. Th. Kortekaas en K. Cl. Over- gaauw G. Vallee en A. G. Wilken. NoordwUk Geboren: Maartje Ariea, d. v. P. Hoek en M. A. van Duivenvoorde Leonardus Nlcolaas Johannes, z. v. A. G. Brekelmans en P J. van Steyn Theodorus Hendricus Jozer, z. v. Th. Oostdam en P. G. Warmerdam. Overleden: Albertus v. d. Luljt, wednr. van M. C. E Both 76 j. Hendrik Does, 80 J. Ondertrouwd: M. Dekker en H. C. de Wildt P. J. van Eeden en M. H. Immerzeel C. N. Breedveld en A. G. Goedemans. Voorschoten Geboren: Carolina Bernardlna. d. v. A. H. v. Lammeren en A. M. Stokhuljzen Elisabeth Maria, d. v. A. C. Voorby en M. J. Lagas Johanna, d. v. N, Segaar en J. E. H. Verdouw Abraham, z. v. a. den Boer en J. C. v. Alphen. Overleden: Wllhelmlna Maria Niersman. 8 m., d. van G. H. A. Niersman en A. W. Oorschot. Getrouwd: Jan Hogervorst, 40 J. en Cornelia Christina van Velzen, 24 J. Wassenaar Albertus Johannes, z. v. N. van Leeuwen én M. A, Beljersbergen Petrus Eime- rlcus Johannes, z. v. J. C. Kortekaas en M. C, van der Zwet Alex Gerhard, z v. G. Nijp en J. van den Bliek Maria Elisabeth Petronella, d. v. C. van der Ham en E H. Verschoor Elisabeth Margaretha Maria, d. v. C. G. van Leeuwen en P. E. M. van der Klei- Ondertrouwd: L. H. Dorgelo en C. J. P. H. Ellcrman H. M. Llgtvoet en I. Struve. Zevenhoven Ondertrouwd: Teunes Vork. Iiit Haarlemmermeer. 30 j. en Jacoba Hendrika Petronella Bosman, 22 j. AALSMEER. AFSCHEIDSPREEK VAN l>s. ALKEMA. Onder een groot gehoor sprak ds Alkema zijn afscheidspreek uit ln de Ned. Herv. Kerk alhier. Na het gebed werd gezongen Ps. 89 vers 1 en Ge zang 52 vers 13 De scheldende leeraar sprak en kele woorden uit Jesaja 55: „Maar het woord des Hecren blijft tot ln Euwlgheld". waarna gezang 36 vers 1. 2 en 5 werd aangeheven. In zin af- scheldspredikatie liet ds. Alkema sterk uitkomen, dat het schelden hem leed deed. Ds. Tonsbeck sprak namens den Ring en als col lega. Ds. v. d. Linde prees de goede verstandhou ding. waarna ds. Alkema allen dankte voor het hartelijke medeleven Na dankgebed werd gezon gen Ps. 72 vers 11 waarna de aanwezigen ds Al kema en diens echtgenoote de hand drukten. EEN JAAR „WINTERHULP". Feestelijke herdenking. In de groote zaal van de III Kolommen Is fees telijk het 1-Jarig bestaan gevierd van „Winter hulp Nederland" alhier. Dit geschiedde temidden van collectanten (trices) en genoodlgden. Belange loos werkte mede het Amusementsorkest o. 1. v. Bertus den Boer. De heer D. C. Visser dankte als plaatselijk leider van W.H.N. burgemeester Kolb voor diens bijstand en de wijk- en blokhoofden voor hun buitengewone opoffering. Spr. eindigde met de zinspreuk van Willem van Oranje* „Ik heb geen hoop van noode om te overwinnen". Burgemeester Kolb dankte collecteurs en collec- trlces voor hun arbeid en het Amusementsorkest. Winterhulp gaat. ln Aalsmeer gQed, aldus spr. Onze gemeente ls, wat de opbrengst betreft, reeds drie maal 1, viermaal 2 en éénmaal 35 geweest. Een maal 35 was natuurlijk ln het begin, toen wij nog niet wisten hoe het moest. i Dan gaf de heer Visser een uitgebreid over- zicht van de wijze waarop W.H.N. ln Aalsmeer zijn taak aanpakte, opvatte en volbracht. Op den I Ingeslagen weg zal worden voortgegaan met be- hulp der medewerkers en medewerksters. Een vertegenwoordiger van het Provinciaal Bu reau wees er op. dat Aalsmeer reeds dikwijls bo venaan staat. Alles gaat ln Aalsmeer prijzenswaar dig en schitterend, doch ook de laatste collecte beveelt spr. in heders warme belangstelling aan. Ook besprak hy den Ned. Volksdlenst. Na een concert van het amusementsorkest en een. gratis verloting van bloemen volgde sluiting te boven is gekomen. Het doel is echter niet alles wat voorheen tot. stand is gebracht op sociaal 1 terrein weer af te breken. Bestaande instellingen kunnen haar werk gewoon voortzetten. W.H. wil daarnaast bestrijken het z.g. ..niemandsland". Zoowel W.H.N. als de Ned. Volksdienst zijn zui ver volksche organisaties. Het verschil tusschen Winterhulp en Volks dienst is. dat de eerste het werk van het twee de financiert. In wezen is de Volksdienst een opsporingsorganisatie, omdat er altijd nog ar moede bestaat, welke niet tot uiting komt. Nadat spr. had betoogd, dat W.H.N. zoowel als de Ned. Volksdienst. volkomen neutraal zijn op politiek gebied en gaarne elke richting in zich willen opnemen, zoodat in Zuid-Holland min stens 10.000 mannen en vrouwen zullen mede werken, bestond gelegenheid zich als lid van den Volksdienst op te geven. Na de pauze was het woord aan de heer Wljttenburg, organisator van W.H. en V.D. Deze merkte op. dat de organisatie niets, doch het volk alles is. Ofschoon bij verordening van den Rijkscommissaris W.H. werd ingesteld, was er geen direct gebrek aan sociaal doende Instel lingen. Er bestonden er ca. 12000. toch was de totstandkoming noodzakelijk, vooral omdat er schifting werd gemaakt naar het kerkgenoot schap. waartoe men behoorde. Spr. zette voorts de indeeling. werkwijze enz. van de beide organi saties uiteen en hoe die in de toekomst zal zijn. Na beantwoording van vragen, sloot burge meester Banning de bijeenkomst. SASSENHEIM. Vergadering Ingelandèn Beekpolder. Stemgerechtigde Ingelanden van den Beek polder vergaderden in „Het Bruine Paard". De voorzitter, de heer C. J. Rotteveel, opende. De notulen werden vastgesteld evenals de reke ning 1941, bedragende in ontvang f. 1320.44 en in uitgaaf f. 812.72. batig saldo van f. 507.72. De begrooting 1942 werd vastgesteld aan inkom sten en uitgaven op f. 2359.93. De omslag 1942 werd bepaald op f.10 per H.A. (v.j. f.8). Tot leden der commissie tot het nazien der rekening 1942 werden benoemd de heeren E. J. Speelman. G. Danijs en G. E. Bergman: tot plaatsvervangende leden de heeren P. Mooie- naar, P. Th. Mens en S. Rotteveel. VOORSCHOTEN. Diefstal van steenkolen. 'Bij de politie deed A. A. A. v. d. B. aangifte van vermissing van brandstoffen bestemd voor het stoken der kassen. V. d. B. had echter een I sledespoor gevolgd langs den Vliet en dit ein- digde bij de Molenlaan. De politie stelde een onderzoek in en kon het spoor volgen tot een schuurtje op de volkstuintjes, achter het Ver- nèdepark en toebehoorende aan K. Inderdaad werden in deze schuur brandstoffen aangetrof fen, die volgens verklaring van den gebruiker, eigendom waren van zijn broer. Deze broer had enkele weken geleden de brandstoffen gekocht van een onbekende. Er is proces-verbaal opge maakt en de brandstoffen zijn in beslag ge nomen. Binnenland PROF. Dr. P. VALKHOFF OVERLEDEN. Gisteravond is in het Diaconessenhuis te Hil versum op 66-jarigen leeftijd overleden prof dr. P. Vaikhoff, bijzonder hoogleeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Utrecht- sche universiteit, en oud-leeraar in de Fran sche taal aan het gymnasium aldaar. Prof. Vaikhoff werd op 26 December 1875 te Heeren veen geboren, genoot zijn H.B.S.-opleiding te Heerenveen en Arnhem en haalde daarna zijn diploma Fransch M.O. Hij was achtereenvolgens leeraar in het Fransch aan de gymnasia te Kampen, Zwolle en Hilversum. Hij deed zeer veel voor de verbreiding van de kennis der Fransche cultuur in ons land, niet in het minst door de oprichting te zamen met prof. Sajverda de Grave van het genootschap Ne derlandFrankrijk, waarvan hij vele jaren secretaris was. Ook was hij secretaris van de vereeniging tot vereenvoudiging van onze spel ling. De universiteit te Groningen bood hem in 1918 het eeredoctoraat aan. Sedert 1924 was prof. Vaikhoff bijzonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht in de Fransche letter kunde vanwege de vereeniging tot bevordering der studie van het Fransch. Buitenland AMERIKA HELPT AUSTRALIË. Ieder beschikbaar schip en elk vliegtuig wordt thans door Amerika gemobiliseerd om Australië te behoeden voor het lot van Java. Malakka en Birma, zoo meldt United Press uit New-York. Amerikaansche viootformaties opereeren in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan, terwijl groote convooien wapenen aanbrengen voor den voorpost der geallieerden in dit gebied. ""Ook tamelijk sterke Amerikaansche troepenforma ties zijn reeds met convooien naar het Zuid oosten van den Grooten Oceaan gebracht. De convooien zijn samengesteld na den aanval op Pearl Harbour. Deze strijdkrachten ter zee en in de lucht, aldus U. P., zullen vermoedelijk' te zamen met speciaal opgeleide stormtroepen der Ver. Staten probeeren het defensief der geallieerden in een offensief om te zetten (D.N.B.), Het ppperbevel der Dultsche weermacht maakt bekend In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front werden vijandelijke massale aanvallen onder hooge bloedige verliezen van den vijand afge slagen. Ook op enkele plaatsen ln het centrale en Jriet noordelijke deel van het front onderna men de bolsjewisten vergeefsche aanvallen. In voortdurende zware afweergevechten heeft zich de Brandenburgsche 76e divisie infanterie' bij zonder onderscheiden. In Noord-Afrika werden in het gebied vait Mekili Britsche verkenningstroepen teruggewor pen en gemotoriseerde vijandelijke colonnes ge bombardeerd; Bij luchtaanvallen op vliegtuigsteunpunten op het eiland Malta werden bomtreffers geplaatst- op hangars en op startbanen. De vijand verloor in luchtgevechten 5 en door vernieling op den beganen grond 6 vliegtuigen. In de wateren der Shetlands brachten ge vechtsvliegtuigen overdag een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. tot zinken, terwijl zij vliegveld installaties op deze eilandengroep met bommen van het zwaarste kaliber bestookten In het tijdvak van 1 tot 9 Maart verloor de Britsche luchtmacht 68 vliegtuigen waarvan 43 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 19 eigen vliegtuigen ver loren. De vijand verscheen in den afgeloopen nacht boven West-Duitschland en wierp voornamelijk op woonwijken bommen. Eenige 'burgers werden gedood of gewond. Nachtjagers en afweerge schut schoten drie der aanvallende vliegtuigen neer. In de gevechten van 5 Maart onderscheidde de eerste luitenant Cabanis. compagniescom mandant in het infanteriereglment Groot- Duitschland. zich door bijzondere dapperheid. PRIJS EN EN BESOMMINGEN. MMENDBN. 11 Maart Kleine schol 1ste soort f. 120, 2de sercrt f. 116 lste sdbrt f. 30—75, 2Q& soe-.t cpfSchtil f. 654«7; groote bot MSP—134; Wfeine bot f idB; groote sciïar f..l5i2'; Wpare schar, f f 80; pufsehar f.3532,50; wijting f,126 (pei KG.). BesommingenTrawlers: KJV. 168 Glprp< IJsbrand Wülêm, 5,0 m.. 28#)'; 1®. N f. 34*70. Kotters*L?!tl iiógger f. 3147. HILLEGOM. Uitvoering Chr. Gem. Zangvereeniging „Zingt den Heer". In de concertzaal van hotel Sistermans gaf bovengenoemde zangvereeniging onder de be- kwame leiding van haar dirigent den heer G. P. Visser, een zeer geslaagde uitvoering. Aanwezig was de eere-voorzitter der vereeniging ds. Ch. I Eerhard. Uitgevoerd werden Ps. 145 van S. H; "Verhulst en Ps. 103 van E. Mobach, beiden voor koor met strijkorkest. Er werd uitstekend gezongen. Het orkest zorg- de voor een lofwaardige begeleiding. Met dankbaarheid en voldoening gewaagde de eere-voorzi£ter ds. Eerhard voor het gebodene. j Hij overhandigde den dirigent als dank een fraaie bloemenmand. WASSENAAR. Vergadering „Floralia". I In het Wapen van Leiden vergaderde de „Flo- j raliavereeniging". Uit het jaarverslag bleek, dat er in het afgeloopen jaar 2281 plantjes aan de j kinderen en grooten waren uitgereikt. De ten- I toonstelling was wat het aantal inzendingen be- trof, kleiner dan de vorige j aten maar toch alles zins geslaagd. Het was geen slecht vereenigings- jaar. De inkomsten bedroegen f. 449.31; met de saldi van vorige jaren- was er een overschot van I f. 37.79. Tot leden der missie werden benoemd de heeren van der Lely en Versteeg. De bestuurs leden A. F. van Zetten en A. J. Duivenvoorden werden herkozen; in de plaats van den heer A. G. Henkes die ls overleden werd gekozen de heer C. van Vulpen. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit jaar geen plantjes uit te reiken. ZEVENHOVEN. Tot president kerkvoogd der Herv. Kerk, is herbenoemd de heer J. van Woudenberg. ZOETERWOUDE. DIEFSTAL VAN HOUT. Tegen F. H. uit Leiderdorp heeft de gemeente veldwachter proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een aanzleniykc hoeveelheid hout van de gemeentelljl:» opslagplaats aan den Hooge Rijndijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. In de vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim zijn resp. tot voorzitter en secretaris gekozen de heeren D, v. Riesen en P. H. Castenmiller. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering Chr. School voor L.O. en Mulo. Deze vergadering werd ln Hotel de Zwaan ge houden. De voorzitter de heer C, van Tongeren liet zingen ps. 118 7 en 8, las Marcus 10 32-45. ging voor ln gebed en begroette prof, dr. J. Wa terink uit Amsterdam, die zou spreken over .Be roepskeuze". Spr. bracht weemoedige hulde 'aan het overleden bestuurslid den heer D. Burggraaff. Prof. dr. Waterink behandelde dan de practische prlncipleele beteekenis der .Beroepskeuze" en beantwoordde r/ele vragen. De voorzitter dankte den spreker hartelijk. Namens de kascommlssie merkte de heer J. C. Tleleman op. dat de boeken in orde waren bevonden. Tot leden der nieuwe kascommissle werden benoemd de heeren T den Duik en P Oudshoorn. De voorzitter dankte den heer F w A. Eikerbout voor de boekhouding. In de vacature van willen den heer Burggraaff werd als bestuurslid gekozen de heer W. Haasnoot. Na het zingen van den Avondzang eindigde de heer B. J. Thilssen met dankgebed. De heer D. van Duyn benoemd tot Heerban-Inspecteur. Onze plaatsgenoot de heer D. van Duyn- Johzn. wachtmeester der WA. en gymnastiekleeraar der W.A. en van „Hercules" heeft met zijn W.A.-ven- del een turndemonstratle gegeven voor Dultsche en Hollandsche autoriteiten in den Haagschen Dierentuin. Deze demonstratie had zulk een suc ces, dat de heer van Duyn door de Dultsche auto riteiten werd uitgenoodigd. in Berllln een S.S.- opleiding te volgen. Een dezer dagen ls hy «van daar. na zijn opleiding teruggekeerd. De Heerbanleider J. E. Feenstra te Den Haag heeft hem thans benoemd tot Heerban-inspecteur op het gebied der gymnastiek. LEIDSCHENDAM. NED. VOLKSDIENST EN WINTERHULP. Doel en werkwyze der organisatie. Door den Ned. Volksdienst en „Winterhulp Nederland" was in hotel de Zwaan een bijeen komst belegd, welke ten doel had. nader friet beide instellingen te kunnen kennismaken. Bur gemeester Banning sprak een openingswoord, waarna de heer de Bruyne, scholingsadviseur van W.H.N. er op wees, dat W.H. de kinderziekte Buren en leveranciers kwam het verdacht voor, dat by de alleen wonende mej. T. L. in de van Reedestraat te Alphen zoowel eergiste ren als gistermorgen geen gehoor kon worden gekregen, terwijl buren wisten dat de juffrouw thuis moest zijn. Daar men een ongeluk vreesde, verschafte men zich toegang tot de woning en vond daar de juffrouw te bed, terwijl een sterke gaslucht werd waargenomen. Hoewel onmiddel lijk dr v W. werd ontboden kon deze slechts den dood tengevolge van gasverstikking consta- teeren. Bij het naar bed gaan heeft de juffrouw vermoedelijk verzuimd de gaskraan van de gas lamp dicht te draaien. De thans overledene be reikte den leeftyd van 69 jaar. ALPHEN. 40-j. jubileum van den heer W. Verhagen. Heden herdacht de heer W. Verhagen zijn 40-jarig jubileum als meesterknecht der afd. timmerij van de scheepsbouwwerf der fa. Boot alhier. Morgen hoopt de hoofd-agent van politie de heer Z. van Gijzel zijn 25-jarig jubileum als zoodanig te herdenken. De heer p Stellingwerf, commies by de Ned. Spoorwegen, alhier ls met Ingang van 1 April a.s overgeplaatst naar Tiel. BOSKOOP. Jaarverg. Ver. van Marktkooplieden. De vereeniging van Marktkooplieden in hoo rnen en planten vergaderde onder voorzitter schap van den heer A. van Amsterdam. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Vermeulen Hzn., in de plaats van de heeren P. Zorg en P. van Vliet werden als bestuursle den gekozen de heeren Jac. Kerkvliet en J. Brouwer. Op de bestuursvergadering werden de func ties als volgt verdeeld: J. F. van den Akker, voorzitter, A. van Amsterdam, 2e voorzitter, J. Vermeulen Hz. penningmeester. De heer J. W. van Otterloo werd benoemd tot administrateur. Uitvoering: „Zang zy onze leus". De gemengde zangvereeniging „Zang zij onze leus" gaf ter gelegenheid van het le lustrum van haar dirigent den heer Max Wiel, een ju bileumuitvoering in het R.-K. verenigingsge bouw. Na de zangnummers van onderafd. „De Kleine Stem" voerde „Zang zij onze Leus" op de operette „Nelly", die vlot gespeeld werd. Den dirigent wérd onder hartelijke bewoor dingen een bloemenhulde aangeboden. VONNISSEN VAN DEN ECONOMISCHEN RECHTER. De expediteur C. Stam te 's-Gravenhage stond terecht wegsns het slachten ven een schaap. Verdachte voerde aan, dat het schaap ziek was en dat het vleesch cloor hem is weg gegeven als hondenvoer en' ten deele is wegge gooid. Het vonnis luidde acht maanden gevangenis met onmiddellijke gevangenneming. J. van Dorp, wonende te Wassenaar, stond terecht wegens het slachten van cenige schapen. Hij werd veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf benevens een geldboete van f. 800, met onmiddellijke gevangenneming. Johannes Jonker en L P. van den Berg. beiden wonende te Voorhout, stonden terecht ter zake dat zij te zamen een varken hadden geslacht. Nadat beiden gedurende het vooronderzoek het feit erkend hadden, verklaarden zij ter terechtzitting van niets af te weten. Beiden werden veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf met onmiddellijke gevangenneming. Cp Woensdag 'i April zal de bekende violist Harry Wiggelaar met begeleiding van het Resi dentie-orkest het vioolconcert uitvoeren van den alhier wonenden componist Max Well. Het con cert zal per radio vla Hilversum II omstreeks 8 uur 's avonds worden uitgezonden. Naar alle waarschijniykheld zal Max Well het concert per soonlijk bil wonen en dlrlgeeren. HAZERSWOUDE. Gevonden voorwerpengevonden op een -boomkweekery een bruin-lederen portemonnaie, inhoudende f. 2,2514. Inlichtingen bij den veld wachter Plaizier. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Teraardebestelling van den heer D. Dorrepaal. Op de Algem. Begraafgjaats alhier Ls ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van den heer D. I^orrepaal in leven oud-wethouder dezer gemeente en president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. De kist werd grafwaarts gedragen dooi de leden van den kerkeraad en notabelen. Bur gemeester G. Verheul en wethouder Slegten- horst sloten zich achter de baar aan. Ds. Kiehl van Hazerswoude sprak de grafrede uit. De oudste zoon dankte de vele aanwezigen voor hun belangstelling. LEIDERDORP. De heer H. van der Hoeven, candidaat in de theologie, wonende te Hardenberg, is be noemd tot hulpprediker der Ger. Kerk alhier. ZOETERMEER. FEESTAVOND „VOLKSONDERWIJS". De afd. Zoetermeer van „Volksonderwijs" gaf een feestavond ln het Gymnast iekgebouw. Voor een stampvolle zaal opende de voorzitter, de heer J. L. Moerkercken van der Meulen. waarna het zangkoor V O.C.V.O.S. onder leiding van mej. N. Noordam op keurige wyze vier nummers zong: le Daar ginder al over. de helde: 2e. Pelgrlms- koor uit Tannhatlser; 3e. Zwaluwen; 4e. Gebed (Largo). Vooral voor het Pelgrimskoor verdienden directrice en koor een compliment. Na afloop werd mej. N. Noordam als blijk van waardeering twee boeken aangeboden en bij monde van den heer E. v. d. Burg harteiyk dank gebracht. De dlrigente betoonde zich hiermee zeer ingenomen. Na de pauze werd met succes het biyspel „Joop ter Heul" opgevoerd. Alle personen waren op de Juis te wyze gekozen door den regisseur, den heer K. B«mnd*»r3 Jr. Als MVond0-® Dr-'statle vermelden wil het spel van Joop. (Mevr. ZonneheldMuil wijk). Ook de rol van Julie (Mevr. v. Herwijnen Franx) werd uitstekend vertolktI ZWAMMERDAM. uitvoering „eendracht maakt macht". De Gem. Zangvereen. „Eendracht maakt Macht' gaf onder leiding van haar directeur, den heer J. M. Kouwenhoven uit Bodegraven, ln het nutsge- bouw haar Jaarlijksche uitvoering. De voorzitter, de heer M. Staal, opende, waarna het programma vlot werd uitgevoerd. By zonder e vermelding ver dient het hoofdnummer „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Strauss. Een gewilde afwisseling gaf de Harmoniever. „Crescendo" uit Alphen a. d. Rijn. die een groot aandeel had ln het welslagen van van den avond. De voorzitter dankte den direc teur voor zyn bekwame leiding den pianist, den heer W. J. Boeyenga voor zyn uitstekende piano begeleiding. alsmede „Crescendo" en den direc teur voor de gewaardeerde medewerking. De eere voorzitter. de heer M. Splinter uit Boskoop sprak een slotwoord, opwekkkend tot trouw en steun aan „Bendracht maakt Macht". EDEN SPOEDIG NAAR ANKARA. Uit Stockholm wordt gemeld, dat voleens be trouwbare gegevens de Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden, zich zeer binnen kort naar Ankara zal begeven (D.N.B.). JAPANSCHE WAARSCHUWING AAN AUSTRALIË. „Australië wacht hetzelfde lot als Nederlandsch Indië getroffen heeft, wanneer Australië vol hardt in zyn tegenwoordige houding jegens Japan", zoo zeide Tsoerichya, plaatsvervanger van Tomokaroe Hori. Er is een voorbeeld ge steld. Wanneer het. verzet blijft bieden, zal dat niets anders brengen dan rampspoed en lijden i voor het Australische volk zooals Nederlandsch- j Indië ondervonden heeft. I Vervolgens zeide de woordvoerder: de beste en i eenige weg voor Australië is die. welken minister- I president Tojo in zijn rede van 21 Januari heeft i aangegeven, toen hij verklaarde, dat indien het f Australische volk zou volharden in zijn houding i van verzet jegens Japan, het zonder genade zou worden verslagen, doch dat Japan, wanneer het Australische volk Japans ware bedoelingen zou begrijpen en bereid zou zijn met Japan samen te werken, niet zou aarzelen de hulpvereening uit te. breiden, waarby het volledig begrip zou toonen voor welvaart en vooruitgang. (Domei) JAPANSCHE SUCCESSEN TER ZEE. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat een Japansche formatie kruisers den Ameri- kaanschen kruiser Marblehead omsingeld en tot zinken gebracht heeft. Deze kruiser mat 7030 ton en trachtte naar Australië te ontsnappen. Voorts heeft een Japansche torpedojager dsn Nedprlandschen mijnenveger Jan van Amstel op 9 Maart des ochtends in de straat van Lombok by het eiland Bali tot zinken gebracht. Op 7 Maart des ochtends hebben Japansche oorlogs schepen het Christmas eiland aangevallen, waarbij de militaire Installaties ernstig werden beschadigd. (Domei). FRANSCHE TEGENSPRAAK INZAKE MADAGASCAR. De Fransche staatssecretaris van het bureau van den vice-premier, Benoist-Mechln. heeft categorisch de Engelsche radioberichten tegengesproken, volgers welke hij in een inter view met Japansche journalisten gezegd zou nebben, dat er tusschen Japan en Frankrijk een overeenkomst was gesloten over een even- tueele verdediging van Madagascar. Benoist- Mechin noemde deze berichten onmiskenbaar tendentieus en zijn omgeving bevestigt, dat de minister nooit verklaringen heeft afgelegd waaraan een dergelijke uitleg kan worden ge geven. (D.N.B DE STRIJD IN BIRMA. De Birmaansche radio heeft hedenmiddag medegedeeld, dat de Japanners enkele plaatsen ten Noorden van Rangoon hebben veroverd. De Britsche troepen trekken zich naar het Noor den, resp. naar centraal-Birma terug om zich met de aldaar liggende troepen van Tsjoeng- king te vereenigen. D.N.B.) CRIPPS NAAR INDIE. Reuter heeft ambtelijk meegedeeld, dat Cripps zich naar Britsch-Indië zal begeven. (Stefani) HORTHY ZEGT BARDOSSY DANK. De Hongaarsche rijksbestuurder, Horthy, heeft naar aanleiding van het aftreden van von Bardossy den oud-premier een hartelijk gesteld eigenhandig schrijven gezonden, waarin hij hem dank zegt voor de succesvolle oplossing vafr moeilijke taken. De rijksbestuurder geeft uit drukking aan de hoop, dat von Bardossy zijn buitengewone bekwaamheden na het herstel van zijn gezondheid binnenkort weer in dienst van het land kan stellen. Uit waardeering voor de schitterende diensten verleent de rijksbe stuurder den afgetreden premier het met de H. Kroon versierde grootkruis van de Hongaarsche orde van verdienste. Von Bardossy is ook afgetreden als leider der regeeringspartij. (D.N.B.) MAATREGELEN VAN COLUMBIA. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De Zuid-Amerikaansche staat Columbia heeft, naar uit Bogota wordt gemeld, alle eigendommen van Duitschland, Italië, Japan en hun onderdanen in Columbia geconfiskeerd. Totaal is met dezen maatregel- een bedrag van vijftien millioen dol lar gemoeid. BRITSCHE OORLOGSKOSTEN 12!* MILL. P. ST. PER DAG. Te Londen is officieel medegedeeld, naar de Britsche berichtendienst rjieldt, dat de natio nale uitgaven in de laatste zes weken ongeveer 14!* millioen pond sterling 'per dag hebben be dragen. De oorlog kost aan Groot-Brittannië, naar officieel wordt medegedeeld, dagelijks 12% mil lioen pond sterling. (D.N.B.) AM6TBRDAM, 11 Maart. De effectenbeurs te Amsterdam gaf vandaag een emotioneel verloop te fifen. By "de opening werd op alle afileelihgen van de locale markt op een lager pelï gehandeld, ten minste vëfge- leken met de slotnbteeringen van gisteren, welke tegelijkertijd in de meeste gevallen de toppry"- zen waren. Doordat het koersniveau in een korte spanne tijds sterk naar boyen was gegaan, wa ren daardoor verkoopers in de marlet gelókt. Weliswaar bestond er ook nog op bescheiden voet vraag, maar er was toch een surplus aan aanbod en het gevolg hiervan was, dat by de opening beneden de vorige slotprijzen werd ge handeld. Reeds spoedig echter werd een opgaande Itoi gevolgd en ging een flink gedeelte van de aan vankelijke nadeelige verschillen, teniet. Voojal de toonaangevende aandeelen van de njarkt gaven een zeer krachtig herstel te zién. Hierin echter werd naar het scheen weer aanlefdffrg gevonden om opnieuw tot verkoop over te gaaTi, want latei*' op den middag trad een reactie in, ln verband .waarmede tal van fondsen nog tfé- neden de begtfnkoersen daalden. De markt had een volkomen onberekenbaar verloop en was gestadig aan heftige schomme lingen onderhevig en tot het einde toe bleef de stemming onzeker. Van de CüftuuFton'dseh gaven H.V.A.'s nog wel de beste afschildering van de marktontwikkeling. By een openihgsprys van 267 of een kleine 25-tal punten beneden het vorige slot liep de koers in snelle vaart een 20-tal procenten naar boven tot 286 Vervolgens ging het even snel bergafwaarts zoodat weer een koers van 260 werd verkregen. Het verdere verloop was in hooge mate onzeker. Vorstenlanden hadden verhoudingsgewijze een kalm verloop en waren in doorsnee niet veel ver anderd. Op de Rubberafdeeling maakten Am sterdam Rubbers de noodige schommelingen mede. Deze aandeelen maakten hun entree met een koers van 166 stegen in vlug tempo tot boven 180 maar zagen nadien weer een 20-tAl punten verloren gaan. De meeste minder courante Rubberaandeelen werden lager genoteerd, vergeleken met de hoogste prijzen van gisteren. Van de Tabakken werd in de Sumatra-aandeelen regelmatig za ken gedaan. In doorsnee kwamen de koersen lager te liggen en bij het einde van de reke ning waren de Deli-aandeelen gemiddeld een goede tiental punten lager. In Olies ging het zeer druk toe. By het begin was de koers een 17-tal punten beneden het vorige slot, maar nadat een prijs van 233%% was besteed, liep de koers nader hand op tot by na 250%, om even vlug weer achteruit te gaan tot het punt vah uitgang. In de Scheepvaartrubriek maakten Scheepvaart unies groote fluctuaties mee en hierbij schom melde de koers voornameiyk tusschen 136% en 145%waarby de laagste pryzen ongeveer by het begin en het einde werden gemaakt en de topprijs midden-beurs viel waar te nemen. Oude Vaarten waren eenige punten lager. Ook Booten en diverse outsiders kwamen beneden het vorige peil. Voor de Indische fondsen, welke tot de diversen kunnen worden gerubriceerd, bestond over het algemeen eenig aanbod, maar de marktsituatie was van dien aard. dat het in vele gevallen niet gemakkelijk was om tot no- teering te geraken. De Industrieafdeeling gaf voor de toonaangevende aandeelen gemiddeld iets lager koersen te zien. Daarby bewogen Unilevers zioh tusschen pry zen voornameiyk loopende van 146% tot 151%. Da Philipsaandeelen schommelden hoofdzake- lyk tusschen 255 en 260%. Aku's waren iets lager en tipten even beneden 150%. De minder courante Industrieaandeelen waren door elkan der genomen wat lager. De beleggingsafdeeling was. kalm. De Nederlandsche Staatspapieren waren weinig veranderd, eenigszins onregel matig. Pandbrieven en gemeentelijke leeningen wa ren prijshoudend. Indische obligation gaven slechts kleine verschillen te zien. Prolongatie 21/4%. (A.NP.) Bunkerstelling doorbroken - terug geslagen divisies. Steunt de NederlandscHe Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. Het bolsjewisme ls de aartsvijand van onze beschaving, cnltuar cn godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt n aan by het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te Der Haag. KATWIJK AAN' DEN RUN. 10 Maart. Groen- tenveiling. Waspeen f. 8.30—9.80; Grove peen f. 2.903.30; Schorseneeren I f. 18.9019; idem II f. 12; Kroten I f. 5.10—6; idem II f. 3.70—4.50, Gekookte Kroten f. 10.90—12.90; Rapen f. 350; Gele kool f. 7.50—7.60. NAALDWIJK. Middenprys WestL veilingen 10 Maart: Andy vie 0.90—1.20 per bak; Witlof f. 19— 29; Spruiten f. 16—21; Spinazie 50; Raapstelen 50 per kg.; Roode kool f. 6.64; Rammenas f. 11.30 per 100 kg.; Radijs 6; Peen 30 per bos; Seldery 1028; Peterselie 2427 per 100 bos. RIJNSBURG, 10 Maart, Groentenveiling. Waschpeen f. 9,80; Breekpeen I f. 5,60; idem II f. 4,50; Knolrapen f. 3,50; Knolselderie I f. 12,50; idem II f. 11.50; idem III f. 9,50; Kroten f. 6; Gekookte kroten f. 12,90 per 100 kg. RIJNSBURG, Bloemenveiling 10 Maart. Tul pen: Cordell Huil f. 1,10—1,15; Coplandrose 65— 70; idem blauw 60—65; Van der Hoeff 45—50; Theeroos 45—50; Peach Blossom 50—55; Eddie Edith 8085; Electra 5055; Hyacinthen ge mengd f. 10—12; blauw f. 9—11; wit f. 9—11; Narcissen: Helios 16—21; Alfild 30—35; Ornasus 1517; Lady Moore 12—15; Treecia's 24—26; ge mengd 3032; Crocussen f. 1.50—2, Redactie-staf: B W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgevtog en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3