83ste Jaargang WOENSDAG 11 HAART 1942 No. 25139 Na de capitulatie van Ned.-Indië Berlijnsche brief Verduisteren: De bezetting van Soerabaja Derde Japansche landing op Britsch Nieuw-Guinëa Rangoon zwaar geteisterd Tsjoengkïng-leger onder bevel van een Amerikaan Uit Britsch-Indië Het proces te Riom Rouwdienst voor hertog van Aosta Verspreide berichten Gemengd Nieuws Italiaansch W eermachtsbericht EERSTE BLAD STADSNIEUWS Dr. E. Greven benoemd tot bijzonder hoogleeraar De winter en de voedselvoorziening 19.36 uur 8.03 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. -fdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden, erv.: K. Been. Lelden. Uit Soerabaja wordt door Domei gemeld, dat gistermorgen het verzet der Ned.-Indische troe pen in Oost-Java alsmede in het gebied ten Oosten van Tjilatjap geleidelijk werd gestaakt, en dat de Ned.-Indische troepen zich in grooten getale overgaven, overeenkomstig het bevel tot capitulatie, dat de gouverneur-generaal heeft gegeven. Inmiddels begint de toestand te Soerabaja sinds de Japansche bezetting weer snel een nor maal aanzien te knjgen. De binnentrekkende Japansche troepen zagen, dat in de stad vele branden woedden, die door de aftrekkende Ned. Indische troepen waren gesticht. De Japansche opmarsch naar Soerabaja werd vergemakkelijkt door inheemsche en Chineesche bewoners, die meehielpen bij het herstel van bruggen en wegen. VAN MOOK VERTREKT NAAR WASHINGTON. De luitenant G.G. van Nederlandsch-Indië, Van Mook, die zich thans in Australië bevindt, heeft volgens een mededeeling van den Brit- schen berichtendienst, verklaard het voornemen te hebben zijn reis naar Washington voort te ^Volgens den Britschen berichtendienst is te Canberra medegedeeld, dat dn Van Mook mor gen een bijeenkomst zal hebben met den Australischen ministerpresident Curtvm N B BEVRIJDING VAN GEÏNTERNEERDE JAPANNERS IN NED.-INDIË. Naar berichten uit Batavia melden, zijn bij het uitbreken van den oorlog de meesten der in Ned-Indië geïnterneerde Japanners naar Australië vervoerd. Slechts een kleine groep bleef in een kamp bij Soekaboemi. ongeveer 90 km ten Zuiden van Batavia, geïnterneerd. Eenhe den van de Japansche weermacht hebben zich thans derwaarts begeven, om deze geïnterneer den te bevrijden. Het totale aantal der in Ned.- Indië geïnterneerde en naar Australië vervoerde Japanners is wel nog niet bekend, doch zou eenigé duizenden bedragen, daar de Japansche kolonie in Ned.-Indië betrekkelijk groot was. Het Japansche ministerie van financiën deelt mede, dat alle krijgsgevangenen, die zich in Japansche handen bevinden, vrij over hun geld mogen beschikken, ook over hetgeen zij in de kriiesgevangenkampen verdienen. Alle gevangenen kunnen hun geld storten op banken of postkantoren zonder eenige vergun ning, en het daarvan afhalen wanneer zii wil len. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, hebben Japansche troepen hun derde landing op Britsch Nieuw-Guinea verricht en wel te Finsch-haven tusschen Straat Dampier en de Golf van Huon. (A.N.P.) Naar de „Jomioeri Sjimboen" uit Rangoon meldt, hebben aldaar vóór den intocht der Ja panners onbeschrijfelijke toestanden ge- heerscht. Op 3 Maart zijn overal in de stad onlusten en plunderingen ontstaan, waarbij de ruiten van vele gebouwen het moesten ontgelden. De win kelzaken bieden een beeld van droeve wanorde Aan den ingang van een Britsche zaak is een bord opgehangen met de woorden- ..Weg met Engeland". Ook op andere wijze blijkt, hoe de stemming zich tegen de Engelschen keerde. Bir- maansche vrijwilligers zouden eenige dagen ge leden het vuur op de Britsche troepen hebben geopend Als gevolg van het oproer, dat kort voor de bezetting is uitgebroken, staat Ran- goons grootste en hoogste gebouw, het strand- hotel, in lichterlaaie. De binnenrukkende Japanners werden door de Birmanen, die zich ten deele met Japansche vlaggetjes hadden getooid, vriendelijk toege juicht. (D.N.B.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit Tsjoeng- king meldt, is aldaar bekend gemaakt, dat Tsjang Kai-sjek den luitenant-generaal van het Amerikaansche leger. Stillwell. tot chef van den generalen staf en daarmede tot opperbevelheb ber van het leger van Tsjoengking heeft be noemd. Voorts heeft de regeering van Tsjo°ngking besloten, een militaire missie naar Washington te zenden, onder leiding van generaal Hsioeng Hsji-hoei. Naar de Britsche nieuwsdienst voorts uit. Tsjoengking meldt, is daar officieel bekend gemaakt, dat Tsjoengking-China en Britscli- Indië diplomatieke ve'rtes°nwoordigers zullen uitwisselen. De vertegenwoordiger van Tsjoeng king is nog niet benoemd. (D N.B Volgens den Britschen nieuwsdienst heeft de Br.-Indische nationalistenleider Pandit Nehroe in een gesprek met een Engelschen dagblad correspondent verklaard, dat Britsch-Indië niet streeft naar politieke zelfstandigheid als beloo ning voor samenwerking met Groot-Brittannië ten bate van den Engelschen oorlog, maar als uiting van een volkomen natuurlijke ontwikke ling. f Volgens den Britschen berichtendienst heeft Sir Stafford Cripps gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat minister-president Churchill in de volgende bijeenkomst, van het Huis ecu verklaring zal afleggen over Britsch-Indië. i (A.N.P.) Vanochtend is vanwege de Italiaansche con sulaire vertegenwoordiging te Den Haag. in de Jacobskerk een rouwdienst gehouden voor den hertog van Aosta. die onlangs te Nairobi ge storven en met militaire eer bijgezet is. een der naaste verwanten van het Italiaansche Ko ningshuis, die zich naar men weet als Onderkoning van Abessynië bij de heldhaftige verdediging van de Oost-Afrikaansche koloniën van Italië tegen een geweldige overmacht groo ten militairen roem heeft verworven. Behalve talrijke leden der Italiaansche kolo nie waren hierbij ook vertegenwoordigers der Duitsche-civiele en militaire autoriteiten en een delegatie van het „Arbeitsbereich" der N.S.D. AP. in Nederland verschenen om de nauwe*' kameraadschappelijke verbondenheid der beide asmogendheden ook bij deze gelegenheid tot uiting te brengen. Namens den Rijkscommissaris was de verte genwoordiger van het ministerie van buitenland- sche zaken, gezant Bene, tegenwoordig. Voorts merkte men onder anderen nog den officier van gezondheid van den generalen staf, dr. Wagner, als vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht in Nederland en den marinebevelheb ber, schout-bij-nacht Kienast. op. De talrijke Duitsche deelnemers aan den rouwdienst werden door consul Lo Jucco en door den groepsleider der Fascio Mariotti welkom geheeten. Na den rouwdienst werd deze waardige plech tigheid beëindigd met een appel van de Fascio bij een catafalk, bedekt met een Italiaansche vlag, waarbij verscheiden kransen met de Italiaansche en Duitsche kleuren waren neerge legd. ADMIRAAL STARK BEVELHEBBER AMERIKAANSCHE STRIJDKRACHTEN IN DE EUROPEESCHE WATEREN. Volgens een speciaal Engelsch bericht uit Washington is admiraal Stark benoemd tot be velhebber der Amerikaansche zeestrijdkrachten in de Europeesche wateren. Admiraal Stark zal zich binnenkort naar Londen begeven, ten einde vice-admiraal Ghormley af te lossen, die thans de in rang oudste Amerikaansche marineoffi cier is Admiraal King, de opperbevelhebber der Amerikaansche vloot, zal tevens de taak van chef der vloótopferatic-s op zich nemen, welke taak tot dusver bij admiraal Stark be rustte. Vice-admiraal Ghormley zal een post ter zee krijgen, voordien zal h(j tijdelijk te Washington een taak te verrichten hebben. De Britsche berichtendienst meldt, dat de be noeming van Stark niet beteekent, dat de Ver. Staten daar aanzienlijke strijdkrachten ter be schikking houden. Deze benoeming is echter geschied met het oog op de toekomstige moge lijkheden. Admiraal Stark zal In zijn kwaliteit van opperbevelhebber in de Europeesche wa teren dezelfde rol spelen als admiraal Sims in den laatsten wereldoorlog. Stark heeft bijzon der groote Volmachten gekregen, waardoor hij van de andere commandoposten onafhankelijk is gemaakt. (D.N.B.) ITALIAANSCHE VERLIESLIJST. Het hoofdkwartier der Italiaansche weermach*: maakt de verliezen van Februari benevens vroe gere, nog niet gepubliceerde, bekend: Leger en militie in Noord-Afrika268 gesneu velden. 398 gewonden, 2112 vermisten. Rusland resp. 40, 723, 7, Balkan 224 (of aan verwondin gen gestorven). 267. geen. Marine: 79, 81, 124. Luchtmacht: 54, 57, 23. BLUM GEHOORD. De tiende zittingsdag van het gerechtshof was uitsluitend gewijd aan het verhoor van Leon Blum. Het openbaar ministerie legt in de beschuldi ging verzaking van ambtsplichten op de volgen de punten ten laste: Blum was in de periode aan den oorlog voorafgaande tot twee maal minister-president Zijn ambt legde hem den plicht op Frankrijk de noodzakelijke wapens te geven ten einde het zijn veiligheid te verzeke ren Hü heeft nagelaten de bewapeningsindu strie de aansporing te geven, die de toestand gebiedend eischte. Hij heeft in tegendeel de productie door de nationalisatie der bewapeningsfabrieken gedes organiseerd en met zijn autoriteit op dit gebied het noodlottige optreden van zijn ministers Da- ladier en Pierre Cot gedekt. Hervormingen der arbeidswetgeving (40 urenweek) waaromtrent overeenstemming in het land had kunnen worden bereikt, heeft hij van haar waren zin vervreemd, van het nor male doel afgeleid en veeleer gemaakt tot een werktuig in den klassestrijd. Blum bestreed tijdens zijn pleidooi alle pun ten van de beschuldiging en wees de verant woordelijkheid van de hand, die hij voor een deel op den generalen staf, voor een ander deel op den voormaligen minister-president Chau- temps trachtte af te wentelen. Hij maakte zich verder schuldig aan critiek op het gerechtshof, hetgeen hem eenige malen een terechtwijzing van den president bezorgde. (D.N.B.) Het gisteren uitgegeven 647e Italiaansche weermachtsbericht luidt: In Cyrenaica wederzijdsche activiteit van ver- kenningsafdeelingen en van de artillerie. Vlieg tuigen bombardeerden met succes de haven van Tobroek en het vijandelijke achterland. Een koopvaardijschip kreeg een voltreffer en vier vliegtuigen werden op den grond vernield. Een onzer vliegtuigen, waarvan het weermachtsbe richt van gisteren het verlies vermeldde, is te ruggekeerd. Vliegtuigen van de spil herhaalden de ver nietigende aanvallen op Malta, als gevolg waar van een vliegtuig op den grond in brand vloog, terwijl talrijks voltreffers zijn geplaatst op vliegveld- en haveninstallaties van het eiland. Een Engelsch vliegtuig wierp lukraak eenige bommen op Rhodos en Samos. Er wordt geen schade gemeld. Voorts ondernam de vijand een luchtaanval op de stad en de omstreken van Athene, waardoor twee huizen instortten en twee Grieksche burgers den dood vonden. VOLKSSTEMMING IN CANADA OP 27 APRIL. In Ottawa is, volgens den Britschen nieuws dienst. officieel bekend gemaakt, dat de aan gekondigde volksstemming in Canada op 27 April zal plaats hebben. Het betreft hierbij, naar men weet, de kwestie, of de Canadeesche regeering het recht zal hebben om in strijd met haar vroegere beloften mannen voor den mili tairen dienst over zee op te roepen. (A.N.P.) EEN „PERSOONSBEWIJS" VOOR DE FIETS? Een Tilburger meent een afdoend middel tegen de diefstallen te hebben gevonden. Het aantal rijwieldiefstallen neemt hand over hand toe. De practijken, welke daarbij worden gebezigd, worden steeds geraffineerder, zoodat het al moeilijker wordt de fietsen tegen dief stal te beveiligen. Dit nijpt thans, nu er een afleveringsverbod voor rijwielen bestaat, nog des te meer. Een exploitant van een rij wielver huur Inrich ting te Tilburg, die op dit stuk buitengewoon onaangename ervaringen heeft opgedaan, en wien in het afgeloopen jaar 17 fietsen werden ontstolen, heeft op een middel gezonnen om aan deze diefstallen eens en voor al paal en perk te stellen. Hij meent thans een oplossing te hebben ge vonden, die. volgens de „NH.Crt.", kort samen gevat op het volgende neerkomt: Iedere flets moet worden geregistreerd en ge nummerd en van een door de politie gewaar merkt identiteitsplaatje worden voorzien en iedere fietser moet. wanneer hij van zijn rijwiel gebruik maakt, een daarmede correspondeerend officieel eigendomsbewijs kunnen toonen. Koop en verkoop van rijwielen mag nog slechts via erkende rijwielhandelaren geschieden en er moet aanteekening van worden gedaan in de registers. Onderhandsche verkoop moet worden verboden. Veranderingen aan een rijwiel moe ten, door de politie gewaarmerkt, op het iden titeitsplaatje worden aangegeven. Bij reparatie of stalling moet de rijwielhan delaar identiteitsplaatje en eigendomsbewijs controleeren. Voor het ultleenen van fietsen wil de ontwerper een ultleenkaart Instellen, die met het eigendomsbewijs aan den leener dient te worden overhandigd. Daar de exploitant ook meermalen het slacht offer van bandendieven is geweest, die een flets bij hem kwamen huren en dan thuis de goede banden demonteerden en er deze door oude ver vingen, doet hij ook daartegen een middel aan de hand. Het voorwiel moet aan weerszijden van de as. het achterwiel alleen aan de linker zijde worden verzegeld door een erop gelascht Dlaatje met zegel zoodat het uitgesloten is de banden te demonteeren zonder het zegel te verbreken. De Tilburger. die gedurende een half jaar deze middelen in zijn verhuurinrichting heeft toegepast, heeft ze als afdoende bevonden: geen fietsen geen banden zijn er meer gestolen. Hij is thans van plan het ontwero. dat hij tot in de finesses heeft uitgewerkt (zelfs de boeten of overtredingen zijn vastgesteld) in te dienen bii de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van justitie. TUSSCHEN MUUR EN AUTO DOODGEDRUKT. Maandagavond is te Winterswijk een ongeluk gebeurd, dat aan de 15-jarige W. B. Wassink het leven kostte, aldus „De Tijd". Het meisje fietste in de Meddqsschestraat. In de bocht ter hoogte van den manufacturier E., remde de chauffeur van een uit de richting Groenlo komende bus van de Geldersche Tram, tengevolge waarvan de wagen slipte en dwars over de straat kwam te staan. Het meisje werd met haar fiets tusschen de bus en een pand gedrukt, waarbij zij zulke ernstige verwondin gen opliep, dat de dood onmiddellijk intrad. WIELRIJDER DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Te Alphen (NB.) is gistermiddag de 69-jarige courantenbezorger C. van der Broek, wonende aldaar, bij het oversteken van den weg door een autobus aangereden en op slag gedood. DOODELIJKE AANRIJDING TE ROTTERDAM In de Graaf-Florisstraat te Rotterdam is eer gisteravond laat de 34-jarlge koopman L. Toet aangereden door een taxi. De man liep een schedelbasisfractuur op en is kort nadien over leden. Dit Nummer bevat TWEE Bladen IN DE PARAPSYCHOLOGIE. Eigen foto. Onze Berlijnsche correspondent schrijft d.d. 23 Februari: Er bestaat een frappant verschil tusschen den wereldoorlog van 1914/1918 en den hul digen wereldoorlog. Zoo hoorden we dezer dagen in Duitsche militaire kringen bewe ren. En toen we belangstellend om een na- dere toelichting vroegen, kregen wc ten antwoord: In den vorigen oorlog werd het front door een deel van de civiele bevolking verraden en verkocht. Thans bestaat er een nauwe en voortreffelijk georganiseerde sa menwerking tusschen het militaire en civiele deel der bevolking. Burgers en sol daten voelen zich als het ware één in den gemeenschappelgkcn strüd om Duitschlands onafhankelijkheid en den wederopbouw van Europa. Het ging hierbij niet om een propagandisti sche uitlating van officieele zijde, maar om een vertrouwelijke gedachtenwisselmg over de stem ming. welke er thans in den derden oorlogs winter te Berlijn en in het verdere Duitsche Rijk heerscht Deze stemming is geheel en al in overeenstemming met den ernst van den huldi gen tijd. Men is gaan beseffen, dat er logisch gedacht aan een spoedigen vrede niet te denken valt en met een voorbeeldige- „Fügsam- keit" is men zich naar deze omstandigheid gaan schikken. Aan de vaste innerlijke overtuiging, dat Duitschland ten slotte den strijd zal win nen. heeft deze omstandigheid niets veranderd want het vertrouwen op den Führer en zijn naaste omgeving is onbeperkt. Deze meegaandheid (het Duitsche woord „Fügsamkeit" zegt eigenlijk veel meer, want het typeert een karaktereigenschap, die vooral in tijd van oorlog van ingrijpend belang ls voor de burgerlijke samenleving!) kan men het best constateeren in het doodgewone dagelijksche leven, bij voorbeeld ln de tallooze zorgen en moeilijkheden, welke de huishouding voor Moe der de Vrouw thans met zich medebrengt. Juist de eerste weken en maanden van het nieuwe jaar stelden te dien opzichte zoowel het men- schelijk geduld als het uithoudingsvermogen op een zware proef. Met zulk een felle en langdu rige koude had eigenlijk geen sterveling gere kend. Wie in de laatste maanden van het vorig jaar wat al te royaal met zijn brandstoffen is omgesprongen, die zal de gevolgen daarvan thans moeten ondervinden en wie niet bijtijds aardappelen en groente heeft opgeslagen, die staat voor een vrijwel onoplosbaar probleem want de schaarschte op dit gebied maakt zich gevoelig merkbaar. Toch mag deze schaarschte op huishoudelijk gebied eigenlijk geen verrassing worden ge noemd, want ook de eerste winter van den hul digen oorlog bracht barre koude met zich mede en het toenmalig tekort aan brandstoffen heb ben we aan den lijve ondervonden. Sedert dien heeft men van bevoegde zijde bijtijds voor ko len, briketten en hout zorg gedragen en voor lederen burger bestond dus de mogelijkheid om in de zomermaanden een behoorlijken voorraad in te slaan. Minder eenvoudig is het met de voedselvoorziening, in de eerste plaats met alles, wat noodig is voor een aannemelijk mid dagmaal. In het discours der huisvrouwen spe len groente en fruit op het oogenblik een toon aangevende roL Dat ligt voor de hand, want beide vormen als het ware een aanvulling voor het betrekkelijk geringe kwantum vleesch,_het welk lederen burger Iedere week wordt toege kend. Aan Brusselsch lof, andijvie, bloemkool, spruitjes en zelfs roode kool, viel de laatste we ken vrijwel niet te denken, en de aardappelen voor zoover die verkrijgbaar waren ble ken maar al te vaak leeliik bevroren te zijn. In de kranten verschenen allerlei raadgevingen, hoe ze behandeld dienen te worden om althans eetbaar te zijn. Vermoedelijk is er nog zelden tevoren zooveel gestampte pot met zuurkool of savoyekool op tafel gekomen! EEN GROENTEMAN AAN HET WOORD Hierbij mag echter niet over het hoofd wor den gezien, dat de verkrijgbaarheid van groente en fruit nauw samenhangt met de weersgesteld heid en het verkeer. Meer dan eens kregen we van onzen groenteman te hooren: „Ik was van morgen bijtijds op de markt, maar er viel niets in te slaan!" Voor hem was dat al even onple zierig als voor de klanten, die met een leege tasch naar huis moesten terugkeeren." Onder normale omstandigheden stonden we om 5 uur op om per auto naar de markt te rijden, om 8 uur waren we dan weer op de zaak en vijf minuten later konden de vrouwen uitzoeken, wat ze maar wenschten! Thans begint de markt pas om een uur of acht, soms ook wel later en het inslaan duurt minstens een uur of drie, vier! Natuurlijk zijn we allen aan onze kaart gebonden en aangewezen op een nauwkeurig aangegeven groothandelaar. Van hem krijgen we dan een bepaalde hoeveelheid wittekool. savoye kool, roode kool, knolrapen en wat er verder aan groente verkrijgbaar wordt gesteld. Bij wijze van aanvulling hebben we thans weer sinaas appelen en citroenen meegebracht. De laatste dagen wordt opvallend veel soepgroente ver langd, een feit, dat nauw samenhangt met het tijdelijke tekort aan aardappelen." „De vrouwen zijn dikwijls verbolgen over het feit, dat ze na het binnenkomen van den da- gelijkschen voorraad nog eenigen tijd op de bediening moeten wachten. Waar is dat aan toe te schrijven?'' „In de eerste plaats kan het voorkomen, dat men vermoeid ls van de inspanning, die het werk thans met zich medebrengt, in de tweede plaats moet van te voren lederen dag worden nagegaan, welke hoeveelheid we aan lederen klant kunnen afgeven. En bovendien moet dik wijls op het laatste nippertje nog de prijs van een en ander worden vastgelegd." (Nadruk verboden). -\ van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 4.32 uur en ging onder te 13.30 uur Prof. dr. Eug. Greven. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming is de benoeming van dr. Eug. Greven, te Wassenaar, tot bijzonder hoogleeraar voor den leerstoel vanwege de stich ting voor philosophic en parapsychologie bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven ln de parapsychologie en de parapsychologisch© philosophic, bekrachtigd. Dr. Gréven werd 21 Juni 1879 te Amsterdam geboren. Na te Amsterdam de Marnixschool en de HB.S. doorloopen te hebben, ging hij, daar zijn hart hem naar een militairen dienst trok, naar het Instructiebataljon te Kampen. Het verblijf aldaar duurde maar 13/4 Jaar, daar een bij een velddienstoefening opgedane zware rheu- matiek hem deed afkeuren. Toen de militaire illusie zoo wreed verstoord was kwamen oude studieplannen weer boven en werd besloten den jongeman naar Marburg te zenden. Eerst te Marburg en vervolgens te Wilrzburg legde Greven zich toe op de studie in de medicijnen. Vlak bij het doel eenige dagen vóór het arts-examen, trof hem nog een grootere ramp dan den wakkeren re- cruut reeds ten deel was gevallen: in nauwelijks 14 dagen tijds werd het licht in zijn oogen ge doofd. voor goed, want niet een van de vele geraadpleegde corypheeën op oogheelkundig ge bied durfde eenige hoop geven. Zij hebben, he laas. tot op den dag van heden gelijk ge kregen. In den ontzettenden nood heeft prof. Oswald Külpe, die de energie, levenswil en werklust van den zwaar-getroffene van nabij kende, den raad gegeven, een poging te wagen voor het verkrij gen van den docterstitel in de Wijsbegeerte. Toen gebeurde iets, dat den mannelijken en vrouwelijken medestudenten in die dagen tot onvergetelijke eer strekt en thans tot een echt verdiende voldoening, als zij hooren tot wat hun repetitandus het brengen mocht. Zij vormden namelijk een groep, die door voorlezen en over- hooren den blinden collega voor zijn wijsbegee- rige examens wist te bekwamen. In den onge- loofelijk korten tijd van 4 j., promoveerde Gre ven, dank zij die hulp. 15 December 1908 cum laude tot doctor in de Wijsbegeerte op het proefschrift „Naturschilderung in den Dicht werken von Nicolaus Lenau". Na volbrachte studie is dr. Greven op vele olaatsen in Duitschland en Zwitserland, in ons land en te Parijs wijsgeerige lezingen gaan hou den. welke zeer de aandacht trokken, niet al leen van het publiek, maar ook van mannen als Hans Driesch, August Messer, Johann Verwyen, prof Rlchet. e.a. Sinds 1930 heeft dr. Greven ook ln ons land bekendheid verworven, door zijn lezingen en vooral door oprichting, in samenwerking met eenige bnkende personen, van het Gezelschap voor Philosophie en ParaDsychologie, waarvan hij het voorzitterschap bekleedt. Voor den druk gereed liggen van Grevenshand een studie over „Psvrhologie und Aesthetik der ooetischen NaturschUderung" en Metaphysi- ka der parapsycholog^schen Philosophie". Als curatoren voor dezen leerstoel zullen op treden 1hr. dr. D C Rengers Hora Siccama. ge- neraal-majoor bd. W. J. Giel en mr. W. F. H. Zegers SCHENKING AAN DEN STAAT. Colleclie-Dubois blijft in Leiden. Mevrouw de weduwe A. G. Dubois—Lojenga te Schaarsbergen, heeft aan den Staat der Ne derlanden. ter plaatsing in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie alhier ten geschenke aangeboden de door wijlen haar echtgenoot prof. dr. M. E. F. Th. Dubois, bijeengebrachte verzameling van recente schedels, skeletten en skeletdeelen, gipsafgietsels, praeparaten op alcohol, wetenschappelijke aanteekeningen, meet instrumenten en photographische apparaten, alsmede de nog aanwezige overdrukken van zijn publicaties. De collectie-Dubois, welke reeds eigendom van het rijk is en die ondergebracht is in boven genoemd museum wordt hierdoor op welkome wijze aangevuld. De secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming heeft deze schenking dan ook gaarne aaa* vaard en de schenkster deswege zijn bijzo® deren dank betuigd.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1