De capitulatie van Nederl.-Indië Mussert spreekt over Nederlandsch-lndië 83ste Jaargang DSNSDAG 10 MAART 1942 No. 25138 Verduisteren: Hoe de capitulatie in haar werk ging Soerabaja geheel bezet Rond Australië In Birma Motie van Br. Indiërs in Europa De bombardemeniën in Frankrijk Verspreide berichten Echte Nederlanders zetten door, juist als het moeilijk is In Godsvertrouwen alles voor het vaderland 19.35 uur 8.05 uur Geen terug meer, slechts de moeilijke weg vooruit LEIDSCH DAGBLAD Directeur:' J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K, Been. Lelden. Naar het D.N.B. uit Tokio verneemt, deelt het Japansche hoofdkwartier mede, dat de Japansche strijdkrachten, die opereerden tegen de hoofdmacht van den tegenstander in de omstreken van Soerabaja en Bandoeng, de strijdkrachten van den tegenstander, bestaande uit 93.000 man Nederlandsch-Indische troepen en 5000 man Australische, Britsche en Amerikaansche troepen, op 9 Maart te 15 uur tot onvoorwaardelijke capitulatie hebben gedwongen. Tot het neerleggen van de wapens werd last gegeven door den gouverneur- generaal, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, via het radiostation van Kalidjati, waarna de Ned.-Indische troepen den strijd terstond staakten. Het Ned.- Indische leger heeft zich overgegeven binnen negen dagen tijds sinds de eerste landing van Japansche troepen op Java op 1 Maart j.l. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier deelt verder mede, dat luitenant- generaal Hitsji Himamoera opperbevelhebber is van ^ïet Japansche expeditie- leger in Nederlandsch-lndië. Omtrent hetgeen aan de capitulatie van het Nederlandsch-Indische leger vooraf ging, meldt Domei nog de volgende bijzonderheden: De gouverneur-generaal, jhr. Tjarda, was op 8 Maart des middags om 3 uur per vlieg tuig op het vliegveld Kalidjati aangekomen. Hier had de ontmoeting plaats tusschen den gouverneur-generaal en den Japan- schen opperbevelhebber die, vergezeld van zijn staf, ongeveer tezelfder tijd op het vliegveld was aangekomen. De gouverneur- generaal was in gezelschap van generaal ter Poorten en vier andere vooraanstaande per sonen. De Japansche opperbevelhebber, zoo ver volgt Domei, eischte de volledige overgave van het Ned.-Indische leger. De Ned.-Indische onderhandelaars aan vaardden aanvankelijk alleen de overgave van den sector Bandoeng, maar stemden ten slotte in met een volledige overgave van het Ned.-Indische leger en beloofden pér radio last te geven tot het staken der vijandelijkheden vóór 9 Maart'des ochtends om 10 uur. Een deel van de in Oost-Ja va gelande Ja pansche troepen is op 8 Maart des middags om 15.50 uur Soerabaja binnengetrokken en heeft de stad geheel bezet. Denzelfden dag gingen de Ned. Indische strijdkrachten te Soerabaja over tot de capitu latie. Zooals gemeld, staan de Japansche strijd krachten in Ned.-Indië onder het opperbevel van den 55-jarigen luitenant-generaal Hima moera, die vroeger bij den generalen staf diende Hij heeft de functie bekleed van sous-chef van den staf van het Kwantoengleger en heeft geruimen tijd in Engeland en Britsch-Indië vertoefd. Als militair opperbevelhebber zal Hi mamoera, zoolang nog een nadere regeling is getroffen, tevens de rechten van gouverneur- generaal uitoefenen. Het A.NP. meldt uit Berlijn: De Japanners hebben thans voor eerst vas ten voet gezet op Nieuw-Guinea en wel op het voormalige Duitsche deel, dat Australisch man daat is. De reeds eerder bezette hoofdstad van dit mandaat, Rabaul. ligt op het eiland New Britain. De landingen geschiedden met de be zetting van de plaatsen Salamaua op een klein eilandje voor de Noord-Oost kust en Laji, dat 40 K.M. verder aan de kust ligt. Deze plaatsen zijn ongeveer 350 K.M. 'van het Australische vasteland door de lucht gemeten verwij derd. Het Australische kabinet kwam terstond in extra-zitting bijeen. De uit Singapore ge vluchte generaal Gordon Bennett, die thans in Sidney is aangekomen, drong aan op het laten varen van de verdedigingstactiek, indien het niet te laat is. Port Darwin kan nu reeds van twee zijden, n.l. ook vanuit Timor luchtaanval len verwachten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren te Melbourne bekend geworden, dat de Australische militaire autoriteiten op grond van de laatste verordeningen de bevoegdheid heb ben, op plaatsen, waar dat haar noodzakelijk voorkomt, wegen, spoorwegen, kanalen, water staatswerken, havens en scheepswerven volko men te vernielen. Berichten, zooals er een is ontvangen uit Sjanghai, volgens welke in Australië stemmen opgaan om zich af te scheiden van het Britsche empire en om een afzonderlijken vrede met Japan te sluiten, worden in Berlijn als een ken merkend symptoom opgevat. In dit verband wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de mogendheden van het Drie- mogendhedenpact vastbesloten zijn den ge- meenschappelijken oorlog tot aan de eindover winning voor te zetten. WEER EEN LUCHTAANVAL OP PEARL HARBOR. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede. dat luchtstrijdkrachten van de Japansche marine in den nacht van 4 Maart weer een verrassenden aanval hebben ondernomen op Pearl Harbor, waarbij zij deelen van het marine-arsenaal, dat gerepareerd werd, vernielden. De Japansche vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie beschoten; zij werden echter niet beschadigd. De bi) Rangoon bezette vier militaire vlieg velden worden door de Japansche luchtmacht reeds voor nieuwe operaties gebruikt. De Ja panners oefenen de volkomenste superiroriteit uit in het geheele luchtruim van Birma. Resumeerend wordt erop gewezen, dat de ope raties die geleid hebben tot de inneming van Rangoon, op 11 December begonnen met hevige luchtaanvallen op het vliegveld Tavoy, dat kort daarop door Japansche troepen bezet werd. Sinds dien tijd heeft de Japansche luchtmacht bij el kaar 66 luchtaanvallen op militaire doelen in Zuid-Bïrma, vooral op Rangoon, ondernomen, waarbij 369 vijandelijke machines neergeschoten of op den beganen grond vernield en 17 schepen tot zinken gebracht of zwaar beschadigd wer den. Groote gevechten speelden zich af tusschen de rivieren Belin en Sittarig ten Noord Oosten van Rangoon. Op 2 Maart trokken de Japan ners over de Sittang en ondernamen een recht streekschen aanval op Rangoon. De vijandelijke troepen trokken zoo overhaast terug, dat her haaldelijk reeds bruggen werden opgeblazen, terwijl zich nog vijandelijke strijdkrachten op den anderen oever in gevecht met de Japan ners bevonden. Op 8 Maart kon ten slotte in Birma's hoofdstad- de „opgaande zon" van Ja pan geheschen worden. Met de verovering van Rangoon is niet alleen de hoofdstad van Birma, doch tevens een belangrijk steunpunt van Enge land in Japansche handen gevallen en is de oplossing van de Chineesche kwestie dichterbij gekomen. (D.NJ3.) JAPANSCHE MARITIEME MISSIE NAAR MADAGASCAR. De AJN.P.-correspondent te Berlijn schrijft, Naar uit Engelsche bron verluidt, zouden de Ja panners een maritieme missie naar Madagascar hebben gezonden om met de Pransche koloniale autoriteiten aldaar over de houding dier Fran- sche kolonie tegenover den strijd in den Indi- schen Oceaan te onderhandelen. Londen voegt daaraan toe, datr Pétain aldus weer met vuur speelt. In politieke kringen alhier ziet men in dit bericht een voorbereiding en voorwendsel tot een geallieerde bezetting van Madagascar. DE TE BERLIJN BIJEENGEKOMEN IN EUROrA WONENDE BRITSCH-INDIËRS SCHAREN ZICH ACHTER BOSE. Den 7en Maart is te Berlijn een bijeenkomst gehouden van in Europa wonende Britsch- Indiërs die geopend werd door dr. Abdoel Oudoes. De bekende Brltsch-Indische journa list Nambiar stelde voor de door Bose uitge zonden vrijheidsboodschap met een motie te be antwoorden welk voorstel met algemeene stem men werd aanvaard. In de motie wordt o.a. gezegd: De alhier bljeenzijnde vertegenwoordigers der thans in Europa wonende Britsch-Indiërs heb ben met zeer groote belangstelling, met vreugde en voldoening kennis genomen van de bezie lende verklaring, die in dit historische uur door onzen landgenoot en beproefden leider Soebhas Chandra Bose ten aanzien van den Indischen toestMid is afgeleid. De jongste gebeurtenissen, vooral het verloop van den oorlog in Oost-Azië hebben de kwestie van de toekomst van Britsch-Indië tot een der belangrijkste en brandendste vraagstukken van den dag doen worden. Voor ons Indiërs is zij een bestaanskwestie, een kwestie van welker op lossing leven en welvaren van 388 millioen van onze landslieden gedurende generaties zal af hangen. Indië staat thans voor een duidelijk alter natief, of toestemmen in een verlenging van zijn slavernij en ellende of eens en voor altijd het juk afwerpen van het Britsche imperialisme, dat Indië meer dan een eeuw heeft vervolgd en uitgebuit en liet verarmen. Een derde mogelijk heid is er niet. Wij weten, dat nooit in onze geschiedenis de vooruitzichten voor Indië's be vrijding zoo gunstig zijn geweest als thans. Op dit keerpunt en in dit beslissend uur van onze geschiedenis zijn wij. Indiërs, ons er van bewust, dat wij een groote taak en een belang rijke zending hebben te vervullen. Millioenen in ons land en een groot aantal van ons, die over de geheele wereld zijn verspreid, hebben vol be zorgdheid en ongeduld op een leiding gewacht, die Indië in staat stelt dezen plicht te vervullen en deze rol ort z'ch te nemen. Wij hebben lang en met groot verlangen gewacht, doch wij waren onwankelbaar in het geloof, dat een leiding ko men moest en op 't beslissende oogenblik komen zou. Deze leiding wordt ons thans door de bood schap van Bose gegeven. Deze man heeft zich grooten naam gemaakt door zijn comnromisloo- zen strijd tegen het Britsche imperialisme, door ziin voortdurend strijden en zijn veelvuldige offers voor de bevrijding van ons geliefd vader land. Wii juichen de boodschap van Soebhas Chan dra Bose met onbeperkte vreugde toe en wij beloven ziin lading te volgen in het volle ver trouwen dat hii den Tndischen strijd voor de onafhankelijkheid tot de definitieve en volledige overwinning zal voeren. De Indiërs hebben Bose den titel „Desjband- hoe" gegeven, hetgeen Indië's grootste onder scheiding voor een groot patriot is. iitANSLiUfc INTELLECT UEELEN KEEREN ZICH TEGEN ENGELAND. De Fr arische pers publiceert een oproep van vertegenwoordigers van het Fransche geestelijke leven, waarin energiek wordt geprotesteerd tegen de misdaden, door Engeland jegens Frankrijk begaan. De oproep zegt onder meer: „Engeland heeft Duitschland nooit gebombardeerd zoolang de Engelschen onze bondgenooten waren. Hun bom men vielen niet op de Duitsche weermacht, toen dat voor ons van nut zou zijn geweest. Nu En geland Frankrijk midden in den slag in den steek heeft gelaten, terroriseert het onze bevol king, tracht het den arbeid in onze economische centra stil te zetten, wil het de herrijzing van ons land verhinderen. Op verlangen van zijn bondgenoot Stalin wil Engeland in ons land on rust veroorzaken, een economische en geestelijke anarchie en zoo mogelijk zelfs een bloedige re volutie ontketenen. Engeland heeft slechts één belang: Het einde van het bestaan van Frank rijk. Want als Frankrijk en Duitschland tot overeenstemming komen, is Engeland verloren Voer Frankrijk echter beteekent overeenstem- mi:^ met Duitschland de redding." De Franschen worden voorts opgeroepen, zich gemeenschappelijk te verzetten tegen de Engel sche vernietigingsplannen, waaronder Frankrijk eeuwen heeft geleden. De oproep is ondertee kend door talrijke bekende geleerden, schrijvers, journalisten en geleerden. (D.N.B.) John Amery, de zoon van den Britschen mi nister van Indie, die momenteel te Grenoble verblijft, heeft onderstaand protest gepubliceerd: Bij den rouw, die de Fransche natie thans zoo zwaar treft, legt de welvoeglijkheid aan ieder Engelschman het gebod op stilzwijgen in acht te nemen. Ik wensch desniettegenstaande openlijk te verklaren en ik veronderstel, dat talrijke land- genooten dezelfde meening zijn toegedaan, dat operaties zooals het bombardement van arbei derswijken in de Parijsche voorsteden ons met droefheid en schaamte vervullen bij de gedachte dat onze vliegers tot het volvoeren van dergelijke acties worden gebruikt. (D.N.B.) VON PAPEN NAAR BERLIJN. Voor het uitbrengen van rapport. Het A.NB. meldt uit Berlijn: In de Wilhelmstrasse werd op een desbetref fende vraag verklaard, dat Von Papen, de Duit sche ambassadeur te Ankara, in den loop van deze week te Berlijn wordt verwacht voor het uitbrengen van een rapport. KONING GUSTAAF GEOPEREERD. Voor de operatie van Koning Gustaaf welke gisteren te 12 uur geschiedde, is de Zweedsche Kroonraad, naar het Zweedsche telegraafagent- schap meldt, in buitengewone zitting bijeenge komen. Kroonprins Gustaaf Adolf werd belast met de waarneming der regeeringszaken gedu rende de ziekte van den Koning. De lijfarts van Koning Gustaaf heeft giste ren het volgende bulletin uitgegeven: „Zijne Majesteit de Koning is vanochtend tegen 12 uur geopereerd, waarbij een groote steen uit de blaas is verwijderd. De operatie had een nor malen loop. De toestand van den Koning na de operatie is volkomen bevredigend." REDE VAN SIR STAFFORD CRIPPS. De lord-grootzegelbewaarder, Sir Stafford Cripps, heeft in een rede voor het nationale spaarcomité verklaard „De hemel ziet er voor ons zeer donker uit en zal nog donkerder worden, alvorens een nieuw morgenrood komt, doch dat zal ons niet ont moedigen noch onze vastbeslotenheid verminde ren, indien wij slechts al het mogelijke doen." Hij veroordeelde het egoïsme en de verkwis ting. die gebruik maken van scheepsruimte. die veel beter gebruikt kon worden voor den aan voer van granaten en jagers. (A.N.P.) DE TIMES OVER DE SAMENWERKING MET DE SOVJET-UNIE. De Times publiceert een artikel, waarin ge zegd wordt: „Ongetwijfeld zijn de sovjetleiders meer en meer geneigd de meening te uiten, dat de geallieerden een beroep hebben gedaan op de sovjet-unie met het doel, dat die den belangrijksten schok van den Duitschen aan val zou opvangen, en zelf niet voldoende hulp hebben gezonden. Voor Egeland zoowel als voor de Ver. Staten, voor het winnen van den oorlog en voor het sluiten van den vrede, zijn, aldus het blad, krachtige betrekkingen met de sov jet-unie van het grootste belang. In de eerste plaats verlangt de sovjet-unie, dat de leveran ties, die tot dusverre bescheiden waren en in hoofdzaak van Engeland kwamen, geheel en volgens het programma ten uitvoer gelegd wor den. Van Engelsche zijde zal men geen oogen blik aarzelen dezen wensch in te willigen. Iets, waarvan zooveel afhangt, kan niet als bijzaak worden behandeld. De sovjet-unie maakt aan spraak op het recht, dat Londen en Washington eveneens willen bezitten, n.l. dat zij zelf kan, oordeelen over de maatregelen, die voor *iaar veiligheid noodig zijn. De veiligheid zal in Europa niet bereikt kunnen worden, aldus ein digt het artikel, indien de sovjet-unie zich niet veilig gevoelt. (A.NP.) De leider der N.S.B. heeft hedenmiddag om 13 uur over beide zenders de volgende rede uit gesproken. Volksgenooten: De negende Maart 1942 zal voor immer met een zwarte kool geschreven staan in het boek der geschiedenis van ons volk. De vlag rood-wit- blauw werd in Indië gestreken, zooals eens meer dan honderd jaar geleden, toen Indië bezet werd door Engeland. Nu is geheel Inaie bc^c uul Japan. Op den zevenden December verklaarde Japav den oorlog aan Engelana en Amerika. Op den achtsten Dcember verklaarde Koningin W'i'-> mina den oorlog aan Japan. Deze oorlogsverkla ring werd door Japan eerst terzyde gelegc uitdrukkelijk werd door den Japanschen minis ter-president medegedeeld, dat alleen Engeland en Amerika vijanden waren. Dat beviel Engeland niet en het eischte Nederlandsche vliegers en marine voor de verdediging van Singapore. Deze hulp werd verleend. Eerst op den negentienden December sloeg Japan terug door het bombarde ment van Pontianak. Dag aan dag hebben wij hier in het moeder land, zoo goed als ons dat in de gegeven om standigheden mogelijk was, de krijgsverrichtin gen in Indië gevolgd. Het zal u gegaan zijn als mij, het was alsof zich een greep gelegd had om ons hart en het bloed daaruit meer en meer werd weggedrukt. Het pijnlijkst zal dt geweest zijn voor hen, die hun leven in Indië hebben doorgebracht en voor wie de Indische plaatsnamen gekoppeld zijn aan vele herinneringen. Een onafgebroken reeks van hopelooze verdedigingsacties: Tarakan, Mina- hassa, Bandjermasin, Makassar, Ambon, Pa- lembang, Bali, slag in de Javazee, slag in de Straat Lombok. Rembang. Bantam, Batavia, Soerabaya. Bandoeng, het ginde, de overgave, de volledige bezetting. WEER CONTACT MET INDIË? De marine, de luchtmacht, het leger, zij hebben zich tot het uiterste gegeven, zonder eenige kans op succes. Duizenden zullen ge sneuveld of gewond ter neer liggen of met de aan flarden geschoten oorlogsschepen van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 3.31 uur en ging om 12.33 u. onder. BIJ DE PUINHOOPEN VAN EEN GROOT VERLEDEN. (Van onzen politieken medewerker) DE strijd in het Nederlandsche Imperium in Oost-Azië heeft zijn einde gevonden in een volledige capitulatie. Bijna twee jaren na het beslechten van den oorlog in het Moe derland is thans ook Nederland in de tropen het slachtoffer geworden van het beleid van bewindslieden, die meer het Anglo-Amerikaan- sche dan het Nederlandsche -doel voor oogen hielden. In plaats van leering te trekken uit het gebeurde in Nederland en overig Europa, heeft men in Indië met alle werkelijk Neder landsche belangen gespot en zich volkomen in het ongeluk gestort door in het kielzog der Anglo-Amerikaansche interessen te gaan varen. De catastrophe kon niet uitblijven. Precies drie maanden nadat Nederlandsch-lndië aan Japan den oorlog had verklaard, moest het de wa pens neerleggen, verraden en volkomen in den steek gelaten door de Vereenigde Staten en Engeland Thans staan wij bij de puinhoopen van het eens zoo trotsche Insulinde, de gordel van smaragd, van een groot verleden. Ons Indië werd opgeofferd aan de belangen van hen, die reeds het Moederland hadden opgeofferd en nog steeds dood en verderf zaaien onder de burgers van volkeren, die eens bondgenooten waren en hun bloed hebben gegeven voor de Britsche zaak. Er is thans geen terug meer, slechts de moeilijke Weg vooruit. De banden met het verleden zijn dus verbroken. Men sloot de oogen voor de belangen van Japan en koppelde zich vast aan het Britsche en Amerikaansche doel en ving aan met agres sieve handelingen ten opzichte van Tokio, dat in volledige harmonie tot een accoord wilde komen Men stelde in Batavia meer vertrouwen in Britsche en Amerikaansche beloften en de regeerders der gevluchte Nederlandsche regee ring te Londen, die volkomen gevangen zitten in de armen van Churchill en Roosevelt, lieten geen gelegenheid voorbij gaan haantje de voorste te spelen. Onze soldaten in Oost-Azië hebben zich dapper gedragen, zij deden hun plicht, doch werden verraden door diegenen, die hen den oorlog in stuurden. Trouweloosheid en verraad waren het loon voor deze dapper heid. Niemand zal zijn oogen kunnen sluiten voor hetgeen zich in Oost-Azië heeft voltrokken. Men kan een blik slaan naar het verleden en zich de vraag stellen: waarom? Maar daarnaast moet men zijn oogen gericht houden naar de toekomst, naar den moeilijken weg vooruit. Wij kunnen niet blijven staan bij de puinhoopen van dat groote verleden. De na ons komende generaties eischen van ons allen, dat wij ons weer daad werkelijk inschakelen en een nieuwe toekomst verwerven. Het is alleen een sterk Nederland, dat een inschakeling in dat nieuwe geheel kan verkrijgen. Hiervan moet iedereen zich volkomen bewust zijn. Het is thans meer dan ooit tijd om de tegenstellingen in oris volk op te heffen en gezamenlijk en eendrachtig te werken aan dat schoone doel. dat heet: Neerland's toekomst. Ook op de vleugels van dezen storm zal het nieuwe leven in ons volk worden gedragen. zijn ondergegaan. Zonen van ons volk, bloed van ons bloed, dat geofferd werd. Wij begrij pen de bekommernis van hen, die verwanten hebben in Indië. Zij hunkeren naar berich ten uit Indië. Zal de verbinding nu hersteld worden, zullen wij elkander weer kunnen be reiken, wij Nederlanders hier en aan den overkant? Ik heb hier nu voor gepleit, daar y waar men wellicht invloed ten goede zal kunnen uitoefenen. Het gevoel van verbondenheid met onze volks genooten is nooit zoo sterk geweest als in deze dagen van gemeenschappelijk lijden. VERACHTING VOOR ENGELAND. Naast het tot uiting brengen van dit gevoel, moet ik uiting geven aan mijn diepe verachting voor het perfide Albion. Engeland kon de Ver eenigde Staten alleen tot den oorlog brengen door, in samenwerking met president Roosevelt, Japan tot den oorlog te dwingen. Dit geschiedde door de economische omsingeling, de boycot, het afsnijden van Japan van de grondstoffen- voorziening. Nederlandsch-Indié doed daaraan mede (de vrouw van den gouverneur-generaal is een Amerikaansche) op last van de gevluchte zoogenaamde Nederlandsche regeering in Lon den. De ophitsing van Nederlandsch-lndië te gen de asmogendheden was grenzenloos. Het vertrouwen, dat Engeland en Amerika Indië zouden beschermen, was onbeperkt. Naast de diep treurige militaire berichten uit Indië, kwam de voortdurende stroom van betuigingen uit Engeland en Amerika over de ontzaglijke hulp, die onderweg was. Niets dan leugen en bedrog. Wy hier te lande, wisten dat. Wy hadden het zelfde immers hier medegemaakt in de Meida gen van 1940. Wy wisten wat Engelsche hulp in werkelijkheid was. nX 150 man in IJmulden geland om de sluizen van IJmulden te vernie len en de petroleumtanks in Amsterdam in brand te steken en dan snel er van door te gaan. Wij wisten dus, dat die aan Indië lederen dag weer beloofde hulp niet zou komen opda gen. dan in de persoon van den generaal Wa- vell met een handvol militairen om orders tot vernietiging van eigendommen te geven en dan snel er van door te gaan. Zoo geschiedde het ook. De ratten verlieten het zinkende schip en onze mannen gingen door hun leven te geven voor een verloren zaak. DE HOUDING DER Z.G. REGEERING IN LONDEN. En ten slotte onze gevoelens voor de z.g. re geering in Londen, die Japan den oorlog ver klaarde. Nemen wij voor hen aan, het allerbeste wat wij aannemen kunnen, nX dat het geen schobbejakken eri geen misdadigers zijn, maar dat het alleen maar zijn, zwakke, onnoozele halzen, die. nadat zij hier in de Meidagen had den ondervonden hoe Engeland hen in den steek liet, die wisten hoe Polen, Noorwegen, Frankrijk en Griekenland iiv den steek gelaten waren, toch in onbegrensd vertrouwen op En geland en Amerika, Indië in den oorlog joegen. Hoe zij zich verantwoorden kunnen tegenover God en ons volk is mij een volkomen raadsel. De geschiedenis zal hen oordeelen zwarter dan de zwartste figuren uit ons vaderlandsch ver leden. HET STANDPUNT DER N.S.B. Gij vraagt nu, mijne volksgenooten, hoe ons standpunt is? De feiten zijn deze: Nederland is bezet door Duitschland, Curacao en Suriname door Amerika, Insulinde door Japan. Het heeft geen zin speculatieve beschouwingen ten beste te geven, noch in optimistischen zin, noch in pes- simistischen zin. Wy zwygen en werken door aan den wederopbouw, waar dit ons mogelijk is. Wij zijn in diepen rouw om de dapperen, die vielen, zoowel om hen van de marine, als om hen van de luchtmacht, als om hen van het Ne derlandsch-Indische leger, die de eer van ons volk hebben hooggehouden in een hopeloozen strijd ver van het vaderland. Voorts is het mij een behoefte nog een enkel woord te spreken tot de geloovigen, tot de kleinmoedigen, tot de strijders en tenslotte tot allen van Nederlandschen stam. Tot de geloovigen. Ik weet het. gij vraagt u af of een Godsgericht over ons volk gekomen is. Voedselschaarschte, uitzonderlijk strenge winter, geestelijke verdeeldheid, verlies van have en goed, bombardementen en wat nog erger is: de bezetting der koloniën. Alle plagen komen over ons. En inderdaad, honderdtallen millioenen k.g. voedsel zijn vernietigd in de jaren voor 1940. honderdduizenden werkloozen zijn met hun ge zinnen vernederd en verkommerd. Zoo koud ontkennend is beantwoord de vraag „ben ik mijns broeders hoeder". Zoo veel onrecht, schijn vroomheid en hoovaardij tierden welig. Maar heeft dit volk dit alles gewild? Op deze vraag kunnen wij antwoorden: neen. Het volk kon alleen niet zien het net van leugen en bedrog, waarmede het omspannen was door hen, die in hoogheid waren gezeten en het had een onbe grensd vertrouwen in hen, die het voorgingen op den weg naar het verderf. Laat ons vertrouwen hebben in rechtvaardigheid en goedertierenheid en gelooven, dat dit alles over ons komt als noodzakelijk om tot inkeer te komen, tot loute ring en tot herrijzenis. En tot de kleinmoedigen. die bij de pakken willen blijven neerzitten, tot hen wil ik zeggen, dat zij niet het recht hebben om zich te laten gaan, maar dat ook op hen deze plicht rust om te zwoegen en te ploeteren voor een volk in nood, opdat het weer een toekomst zal hebben. Denkt aan de spreuk: het is niet noodig om te over winnen, om door te kunnen zetten. Echte Ne derlanders zetten door juist als het moeilijk is, juist als het er hopeloos uitziet. Tot u, mijn oude kameraden, met wie ik nu reeds jaren in den strijd sta, is het mij een be hoefte om te zeggen, dat ik weet, dat deze sla gen u meer treffen dan anderen. Want wij heb ben met elkander dit alles reeds jaren te voren zien aankomen. Wij hebben dag en nacht ge werkt om te bereiken dat ons volk zou terug- keeren van den weg naar den afgrond. wy zyn er om gehoond en gesmaad, om uitgebannen en vervolgd en nu is alles gekomen, zooals is voor speld en wij weten, het had niet behoeven te

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1