BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Maarf 1942 Tweede Blad No. 25135 SSi^icop ctincmo 83ste Jaargang De nieuwe bonnen Wat heeft de krant te zeggen ckn helpt FEUILLETON De vrees voor den afgrond In het Oosten. - Een Duitsche motor rijder met een gasmasker op tegen de koude. Transatlantic-Recla-P .KSchaf er) Zoo overwinnen zy den winter! - Een vooruitgeschoven waarnemingspost. Iedere beweging van den vijand wordt met den kijker nauwkeurig gevolgd en door de telefoon onmiddellijk aan den troep gemeld. (Weltbild-Pol.-P.K. Grunwald) Goed werk van de Duitsche Stuka's in de haven van Feodosia. - Deze puinhoopen waren eens opslagplaatsen, waarin de Rooden millioenen geweerpatronen, granaten en duizenden tonnen graan opgestapeld hadden. (Welbild-Pol.) Voor de volgende week zijn de gebruikelijke hoeveelheden brood, vleesch en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 12 van de daar voor bestemde kaarten. REDE VAN PROF. Dr. GOEDEWAAGEN Op een vormingsbijeenkomst der N. S. B. in gebouw Concordia tet Bussum gehouden hield prof. dr. T. Goedewaagen een redevoering over het onderwerp „Wat heeft de krant te zeggen?" Na een uitvoerige inleiding zeide spreker: Wat heeft de krant te zeggen?, moet betee- kenen: wat heeft ons volk te zeggen? En dit béteekent niet anders dan: wat heeft de politie ke draagster dier eenheid, de beweging, te zeg gen? De democraten hebben ons steeds als een partij naast andere willen zien. De verklaring van 14 December schiep hier klaarheid. Wij zijn geen partij, maar een beweging, de staat als beweging, de bewegende factor van den staat in den staat. Dit is organisch gedacht, zooals ook een lichaam een wil heeft, die het bestuurt, zoo heeft de rtaat zijn wil in de beweging. I Die eenheidswil moet ook in uw krant te lezen Itaan, niet op uniforme of eentonige wijze, maar [rijkgeschakeerd, zooals ons volkswezen nu een maal gelukkig is. Het doel der kranten is: het vormen van een algemeene Nederlandsche over tuiging, een meening. Hiervoor moeten de mil lioenen gewonnen worden, hiertoe moeten zij overtuigd worden, ieder van zijn eigen kring en stand uit en met behoud van volksche eigen aardigheden, voorzoover deze waardevol zijn voor het geheel van ons volk. Dit is, zeker bij ons volk, een zaak van vele jaren. Wij hangen nu eenmaal niet in een paar dagen een nieuw geloof aan. maar als wij over tuigd zijn, is die overtuiging, die algeméene opi- Siroop Bonnema verlicht de pijn bij het hoesten en doet de hoest spoedig bedaren nle. ook muurvast. Er zit iets goeds in het langzame tempo van ons volk: wij hebben er ons land mee uit de zee mee naar boven gehaald. En er zit ook iets goeds in de koppigheid, waar mee ons volk zich verzet tegen dingen, die voor ons, nationaal-socialisten, vanzelfsprekend zijn geworden en geestelijk bezit. Dat bewijst, dat wij degelijk zijn en dat -een Saulus, die ons nu energiek vervolgt, op den duur een Paulus, die ons energiek steunt, kan worden. De opbouw onzer pers is moeilijk ook in ver band met den geweldigen papiernood van het oogenblik, waardoor vele bladen werden opge heven of gefusioneerd en journalisten herschoold moeten worden tot andere beroepen. Maar an derzijds stalen deze moeilijkheden ons bij ons werk voor het welzijn der Nederlandsche volks voorlichting. Bij de vlucht der democraten vonden wij een volk, dat bitter over zijn teleurstellingen naar schuldigen zocht. Die schuldigen waren wij landverraders. Zoo had men het geleerd in een opzettelijke lasteractie, die jaren lang tegen ons en onze Duitsche buren gaande was. Wij moeten met onze pers ons volk allengs uit den droom helpen, het laten zien, dat die laster te zot was en niet alleen zot, maar schandelijk en mis dadig en slechts voortspruitend uit een brein van iemand, die uit zwakhei^ alle normen van fatsoen heeft vergeten: een whandvlek op onze geschiedenis. Wat heeft de krant te zeggen? nu zegt zij niet veel, wegens ruimte gebrek. Maar wat zij zegt is niet meer uitdrukking van een haatcomplex. van volksverdeeldheid en verdachtmaking, maar van een algemeene Nederlandsche meening. Men vindt het vreemd, dat een kleine groep drager van den volkswil is, en schermt met groo- te woorden als minderheid, alsof het gaat om het aantal en niet om de vastberadenheid. De geschiedenis wordt door minderheid gemaakt, nu en steeds, omdat alleen vastbeslotenheid en niet democratische meerderheid den doorslag geeft. Met enkelen zijn wij indertijd na den oorlog tegen de heele Nederlandsche pers begonnen. Wij vormden een kleinste minderheid en het was eigenlijk gewaagd tegen de gevestigde heeren der pers met critiek aan boord te komen en hun te vertellen, dat zij het verkeerd hadden gedaan. De tijd heeft ons gelijk gegeven. Toen het Journalistenbesluit uitkwam, gaf het grootste deel der pers blijk, althans iets van de nieuwe dingen te begrijpen. Enkele onverbeter- lijken zijn er trouwens ook. Die hooren nu een maal bij elke omwenteling. Sindsdien wordt het begrip voor den nieuwen tijd steeds scherper. De beste leermeesteres is de geschiedenis en het tijdsverloop zelf. Wie gelooven, haasten niet. Wij nationaal-socialisten hebben het onwrikbare geloof, dat ons de toekomst is en dat wij de volksvoorlichting weer kunnen maken tot een werkelijk instrument van heel het volk van Ne derland. Adverteerders, goed. Maar niet als bepalend voor den inhoud der krant. Aandeelhouders, goed. Maar niet als bepalend, voor den inhoud der krant. Wat heeft de krant te zeggen? Alleen dat wat heel het volk wil. JHR. F. TEDING VAN BERKHOUT OVERLEDEN. In den ouderdom van 84 Jaar is te Aerden- hout overleden jhr. F. Teding van Berkhout Sr., oud-directeur van de Haarlemsche Bankveree- niging. De overledene heeft bij tal van instellingen en vereenigingen bestuursfuncties bekleed. De crematie zal Maandag a.s. geschieden te Westerveld na aankomst van den trein van 14.46 uur. DE SNEEUW- EN IJSTOESLAG VOOR VERVOER LANGS DEN WEG. De gemachtigde voor de prijzen maakt in verband met den verbeterden toestand der we gen bekend, dat de tijdelijke toeslag op de ver- voerprijzen met ingang van gisteren hoogstens nog slechts 20 pCt. mag bedragen. De tijdelijke toeslag op het tarief van den autobevrachtingsdienst zal in het algemeen eveneens op 20 pCt. worden teruggebracht. PORT VOOR BRIEVEN NAAR DUITSCHLAND. Een gedeelte van het Nederlandsche publiek blijkt de berichten over verlaging van sommige posttarieven in het verkeer met Duitschland misverstaan te hebben. Veelvuldig worden brie ven, bestemd voor dit land te laag gefrankeerd. Tot en met 20 gram bedraagt het port voor brieven naar Duitschland 10 cent en niet 7% cent. Oificieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Zuid-Holland. DE FOKZEUGENTOEWIJZING 1942. Zooals bekend kan worden geacht, moest de fokzeugenstapel eenigermate ingekrompen wor den. In het jaar 1942 zijn er dan ook in Zuid- Holland minder zeugen ter verdeeling beschik baar dan in 1941 het geval was. Binnenkort zullen de in aanmerking komenden de vergunning voor 't aanhouden van 1 of meer fokzeugen ontvangen. In aansluiting aan het bovenstaande lijkt het ons nuttig uiteen te zetten aan welke bepalingen het houden van een fok- zeug gebonden is. In de eerste plaats zij dan vermeld, dat van elke toegewezen fokzeug slechts één toom biggen mag worden aangehouden, welk toom by den eigenaar van de zeug moet worden gemerkt. Dit gold niet voor de in Januari geboren biggen, welke immers steeds gemerkt werden als de eigenaar minstens 8 dagen voor het werpen den Plaatselijken Bureauhouder er van in kennis stelde, dat hij de betreffende drachtige zeug in zijn bezit had en de biggen binnen 4 x 24 uur na de geboorte ter merking werden opgegeven. Men moet er wel aan denken, dat deze twee laatstgenoemde bepalingen, gedurende het ge- heele jaar 1942 van kracht blijven. Eigenaren van drachtige zeugen dienen dus steeds voor tijdige opgave van werping en aan gifte voor merking zorg te dragen. De biggen aanfok van ingeschreven stamboek zeugen, welke eigendom zijn van stamboekfok kers, die vóór 1 Januari 1941 lid waren van een erkend stamboek, wordt niet beperkt. Van een fokzeug. die niet in een stamboek is ingeschreven, wordt dus slechts één toom big gen gemerkt, ook al is de eigenaar stamboek- fokker. Hierbij zij opgemerkt, dat fokzeugen, die in het biggenboek zijn ingeschreven niet als zijnde stamboekzeugen worden beschouwd. In de meeste gevallen vindt overschrijving van biggenboek naar stamboek plaats, nadat de be treffende fokzeug voor de eerste maal gebigd heeft. Wordt de fokzeug in het stamboek opge nomen, dan dient de eigenaar den Plaatselijken Bureauhouder hiervan in kennis te stellen. Eerst daarna mogen dan van de betreffende zeug meerdere toornen biggen worden gemerkt. Voor fokzeugen werd behalve een toewijzing een vergunning voor het aanhouden vereischt. Dit blijft zoo, doch in verband met de nieuwe be palingen dienen deze „oude" vergunningen thans ingewisseld te worden tegen een van ..nieuw model". De zeugenhouders worden er op gewezen, dat de omwisseling der oude vergunningen voor de nieuwe, uiterlijk 4 weken na ontvangst der toe- wjjzingskaart plaats gevonden moet hebben. Men kan zich hiervoor wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder. GOD WOONT WEER IN RUSLAND. Een leger van waarachtige kruisridders heeft zich opgemaakt om ginds in het Oosten het Russische volk te verlossen van het juk der roode machthebbers, die gedurende hun schrik bewind kerk en kruis vernietigd hebben. Een leger van dappere mannen heeft reeds van duizenden Godshuizen den sikkel en hamer neergehaald en het kruis er wederom op gezet. Arme onderdrukte mannen en vrouwen buigen de knie weer voor het altaar. God woont weer in Rusland. Dank zij den dapperen helden, die hun leven hebben ingezet om Europa's Christendom en beschaving voor den ondergang te redden. Uw plicht is het deze mannen, zoo zij in den strijd gewond raken, te helpen. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22. 's-Graven- hage. LANDSTAND IN OVERIJSSEL GEÏNSTALLEERD. In Zwolle vond hedenmiddag de installatie plaats van boer J. B. van der Sluys als boeren leider van de provincie Overijssel. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is J Roelofs. op zijn verzoek, met ingang van 30 April a.s. als burgemeester van de gemeente Finsterwolde eervol ontslagen. U weet, wat W. H. N. beduidt, Welnu, help dan mee en stel niet uit. Giro Winterhulp Nederland 5 5 5 3 Naast de hierboven bedoelde fokzeugenvergun- ningen worden vergunningen afgegeven voor jonge fokzeugen boven 30 K.G. Deze vergun ningen, z.g. opfokvergunningen, zijn slechts gel dig zoolang de daarop betrekking hebbende zeug nog niet gebigd heeft. (Zij kan dus wel kenne lijk dragend zijn.) De opfokvergunningen. welke aangevraagd kunnen worden, zijn afhankelijk gesteld van de fokzeugentoewijzing, en wel in die mate. dat de gene, die in 1942 een toewijzing krijgt van één of twee fokzeugen, naast deze toewijzing nog één opfokvergunning kan verkrijgen, terwijl aan een zeugenhouder, met een toewijzing van drie of vier fokzeugen, 2 opfokvergunningen afgegeven kunnen worden, enzoovoort. Met het aanvragen van een opfokvergunning dient vanzelfsprekend gewacht te worden tot de nieuwe toewijzing in het bezit van betrokkene is. Minimaal zullen zoo veel opfokvergunningen worden verstrekt, als waarop de georganiseerden volgens de toewijzing fokzeugen recht hebben, dus in geen geval méér. Vanzelfsprekend moet de „toewijzing mestvar- kens" van de betrokken georganiseerde het toe laten. dat een fokzeug op een opfokvergunning wordt aangehouden. Degene, die geen mestvar- kenstoe wij zing heeft, maakt dus geen kans een opfokvergunning te verkrijgen. LANDBOUW CRISIS ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. LEVERING NUCHTERE KALVEREN. In aansluiting aan het betreffende dit onder werp in onze mededeelingen van 20 Februari ge publiceerde, deelen wij thans mede, dat de erf- merken, welke bi) de levering van nuchtere kal veren kunnen worden gebruikt, binnenkort den Plaatselijken Bureauhouders toegezonden zullen worden. Als gevolg van vervoersmoeiiykheden, kon dit nog niet eerder plaats vinden. Afgezien van het gebruik van erfmerken bij levering blijft het noodzakelijk er voor te zor gen, dat bij elk kalf een label, voorzien van naam, adres en organisatienummer van den leverenden veehouder, aanwezig is. Wij wijzen betrokkenen hier nadrukkelijk op. De label kan het beste aan den hals van het kalf bevestigd, of desnoods te samen met het erfmerk in het oor geknepen worden. LANDBOUW CRISIS ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. INVULLING REGISTRATIEKAARTEN DOOR PAARDENHOUDERS. Op 8 Maart zullen de veehouders en de paar- denhouders wederom een registratiekaart moeten invullen en den Plaatselijken Bureauhouders toe zenden. Tot nu toe- bleek steeds, dat vele paarden- houders de kaarten onjuist invulden. Wanneer dit thans weer gebeurt, zullen de voederbonnen worden ingehouden, terwijl be trokkenen bovendien strafbaar kunnen worden gesteld. Ter voorkoming, dat te goeder trouw de registratiekaar ten onjuist ingevuld worden, diene nog het volgende: Onder werkpaarden worden verstaan, de paarden, die werkzaam zijn in den landbouw-, tuinbouw- en veehouderijbedrijven. Venters- paarden zijn paarden, die gebruikt worden door dezulken, die waren bij hun clientèle aan huis bezorgen of afhalen, zooals bakkers, kruideniers, melkslijters, schillenophalers enz. Sleeperspaarden zijn paarden, die benut wor den door bedrijven, ingeschreven bij het ver voerwezen, zooals transportbedrijven, bier brouwerijen e.d. Bij deze paarden dient men rekening te hou den met de stokmaat van 1,50 M. Of paarden, die bij een anderen tak van be drijf dan de bovenbedoelde werkzaam zijn, even eens in aanmerking komen voor het voeder- rantsoen, dat voor de sleeperspaarden geldt, staat uitsluitend ter beoordeeling aan den Voed- selcommissaris. Onder melkrijderspaarden worden uitsluitend die paarden verstaan met behulp waarvan de melk bij de boeren wordt afgehaald om naar centrale punten gebracht te worden. Wi) meenen, dat kennisneming van het bovenstaande er voldoende waarborg voor zal ziin, dat dezen keer geen enkele paardenhouder zijn registratiekaart onjuist invult. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. VERHUUR VAN GRONDEN VOOR VOLKSTUÏNEN. In het afgeloopen jaar zyn. tengevolge van de groote uitbreiding van z.g. volkstuinen, het geen een uitvloeisel is van de tijdsomstandig heden. vele perceelen bouw- en weiland hetzy en bloc, netzij als afzonderiyke perceeltjes, als volkstuinen verhuurd. De aandacht van landbouwers en andere grondeigenaren, of -gebruikers wordt er echter op gevestigd, dat zulks voor 1942 zonder meer niet mogelijk is. door MIGNON G. EBERHARDT. (28 Maar je je kunt toch nietZy zweeg en herinnerde zich een moment aan tafel, den eersten avond in Auvillac. Diane's hand met een bezittersgebaar om die van Richard. Houd je van Richard? Is het dat? Dat heeft er niets mee te maken. Maar maar Calvin Diane ging rechtop staan; de blik in haar oogen werd nog harder. Ik verkies niet, dat Richard en jij trouwen. Als je werkelijk van hem houdt, zooals je zegt dat Je doet, dan doe je wat het beste voor hem is. Maar in elk geval, I het moet uit zyn. zy zei het koel en onbewogen en met een soort vriendelijke arrogantie, alsof een kort bevel aan Jeanne het jongere nichtje dat zij zoo dikwijls wat toestopte voldoende was. Er klonk zelfs iets van ongeduld door; als of het haar hinderde, genoodzaakt te zyn, Jeanne op zij te schuiven. Jeanne zei scherp: Diane, ik ben geen kind meer. En Richard ook niet. En hy houdt van my. jy kunt niet...... Diane's oogen schoten vuur. Richard is zy zweeg en beet zich op de lip. Het was byna alsof ze had willen zeggen: Hy is van my; hy is myn eigendom Net als het huls en het geld en al het andere. Maar ze zei: Dat is dus zeker myn dank, dat ik voor Jou en voor Lucie altyd zoo royaal ben geweest. Ik heb haar een tehuis gegeven; ik heb het jou ook aangeboden, hier by ons. Ik heb je kleeren en cadeaux gestuurd. Niemand kan zeggen, dat ik niet royaal met myn geld ben geweest. Zelfs jy niet. Je behoeft me niets meer te geven, Diane. I En ik ga hier weer vandaan, zoo gauw de j politie me laat gaan. Het bleef stil in de kamer. Diane wend'de zich plotseling om en ging naar het raam. Jeanne kwam machinaal uit haar bed en begon zich aan te kleeden De spiegel weerkaatste haar beiden: Jeanne, kinderiyk er uitziend in haar lichte katoenen pyama en met haar verwarde haren, Diane lang en slank en zelfbewust, nu weer met bJeeke wangen. Diane kwam van het raam terug. Zij vermeed het, Jeanne aan te zien en zei koeltjes, dat zy ging zien, hoe Lucie het maakte. Haar oogen vielen op de doos roomcaramels, die nog vergeten op de toilettafel stond. Dat is zeker voor haar? zei ze. Zal ik ze maar mee nemen? zy nam de doos op en by de deur staande, vervolgde ze: Paul wacht beneden op je. De commissaris is er nog steeds; Ik heb al met hem gesproken. Hy ondervraagt ons nu elk afzonderlijk. Hü wil jou ook spreken. Zij ging de deur uit. Aan niets liet zy merken, wat zy daar gezegd of niet gezegd had. I Jeanne zat peinzend voor de toilettafel. Het was in vele opzichten een zonderling gesprek geweest. Diane had altijd wel graag op een I beetje hooghartige manier in de levens van an deren willen ingrypen. Maar was zy dan wer- keiyk, onder dat koele uiterlijk, verliefd op Richard? Zoo dat zh wenschte, dat zij vrij was? zy had Eve niet mogen lUden. Was dat een van de gingen, waarom ze zulke bittere dingen over Eve gezegd had? Maar als ze van Richard hield, wat wilde ze dan? Ze was met Calvin ge trouwd. En wat kon ze er tegen doen, dacht Jeanne, terwijl een golf van vertrouwen door haar heen ging. Richard hield van haar, van Jeanne. Niets wat Diane Ifon doen of zeggen, kon daar iets aan veranderen. En wat haar geld betrof ze had toch niet al het geld ter wereld. Er moesten andere manleren te vinden zyn om Richard te helpen. Jeanne kleedde zich aan en ging naar beneden. Berthe was met "n misprijzenden blik op haar vriendelijk gezicht bezig, de modderige voetstap pen in de hal op te dweilen. Niemand anders was er in de buurt. Aan de periscoop. - De commandant bespiedt door de periscoop iedere beweging van den vyand en wacht het gunstigste oogenblik voor den aanval af. (Hoffmann-P.K. Sprang) Om gTonden voor volkstuinen ter beschikking te mogen stellen, zal steeds dc toestemming vereischt zyn van de Landbouw-Crisis-Orgu- nisatie. Reeds medegedeeld kan worden, dat in het algemeen geen toestemming tot verhuur als volkstuinen zal worden verleend voor die per ceelen bouwland, die in voorgaande jaren door een landbouwer werden beteeld Evenmin zal dit in het algemeen geschieden ten aanzien van die perceelen, die voor de algemeene voedsel voorziening aangewend kunnen worden en waarvan kan worden aangenomen, dat de op brengst by uitgifte als volkstuinen, aanzienlyk minder zal zyn. dan dit by exploitatie door een landbouwer het geval is. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op de perceelen weiland, die thans gesoheurd zyn of nog gesoheurd worden en waarvan opgave is gedaan aan de Rykslandbouwcónsulenten en/of de Landbouw-Crisis-Organlsatie. Deze perceelen mogen in geen enkel geval voor volkstuinen worden bestemd. Ten slotte wijzen wy er op. dat ook het ze* verhuren van aardappelland, waarby de aard appelen door den verhuurder gepoot en gerooid worden, niet wordt toegestaan. Deze perceelen worden steeds beschouwd als te behooren by het bedryf van den landbouwer, die dan ook voor de op deze oppervlakte ge teelde aardappelen aansprakeiyk biyft. Aanvragen om bepaalde perceelen grond als volkstuinen te mogen verhuren, moeten inge diend worden bij de Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Zuid-Holland. Afdeeling Bodempro ductie, Anna Paulownastraat 22, Den Haag. Bij deze aanvrage dient opgegeven te worden: a. de grootte van het te verhuren perceel; b de aard, n.l. bouwland of grasland; c de reden van verhuur, b.v. geen braaklig gend terrein beschikbaar e.d.; d. het aantal huurders met hun namen en adressen onder vermelding van de opper vlakte door ieder te betelen en het aantal gezinsleden van eiken hum-der. Ter voorkoming van misverstand en andere moeilijkheden, wordt een ieder aangeraden aan het bovenstaande goede aandacht te besteden. DANDBOUW-GRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. DE VERKOOP VAN STROO. Wij brengen hierby ter kennis van belang hebbenden, dat in onze publicatie over den ver koop van stroo, geplaatst in de bladen, versche nen op 20 Februari J.l. tot onzen spilt enkele on juistheden zyn geslopen. In eerste plaats zy hier vermeld, dat de halfjaariyksche verhoogin gen van 12\<i ct., per ton voor bewaarloon voor alle soorten stroo gelden en niet, zooals abusie- veiyk werd medegedeeld alleen voor A.-stroo. (A.-stroo is graan en kanariezaadstroo, gezond, droog en in zoodanigen toestand, dat het niet door weersomstandigheden is aangetast). Voorts dient ter algemeene kennis te worden gebracht, dat. indien stroo door den teler af boerderij wordt geleverd, dus wanneer de handelaar het stroo by hem komt halen, de vracht volgens het A.B.D.-tarief op den prils moet worden gekort. In onze bedoelde publicatie werd hier gesproken over „mag". WIJ verzoeken belanghebbenden hun aandacht aan deze rectificatie te schenken. PROVINCIALE INKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUWPRODUCTEN VOOR ZUID-HOLLAND. BELANGRIJKE DATA. Op 8 Maart moeten paardenhouders de regi stratiekaart invullen en den PlaatseUJken Bu reauhouder toezenden. De twee laatste voederperioden van dit sei zoen duren van 22 Febr.21 Maart en van 22 Maart18 April. Men levere de bonnen zoo spoedig mogeiyk na ontvangst by den handelaar in. Op 17 en 31 Maart worden te Rotterdam taxatiemarkten voor paarden gehouden. Deze markten vinden eveneens plaats te Lei den, Heenvlict en Gorinchem, respectieveiyk op 13. 1G en 17 Maart. Vóór 1 April dienen de telers, die in 1942 minstens 10% meer aardappelen en suikerbieten telen, de opgave van hun gewijzigd bouwplan, vermeld op een formulier, dat by de Plaatseiyke Bureauhouders verkrijgbaar is. in te zenden aan de Afdeeling Kunstmest van het Bureau van den Voedselcommissarls in Den Haag, opdat hun kunstmesttoewijzing aan de hand van het nieuwe teeltplan kan worden herzien. Formulieren, welke de afdeeling Kunstmest na 1 April bereiken, worden niet in behandeling genomen. Men schenke zijn aandacht aan deze data, het strekt tot eigen voordeel, doordat het moei- lykheden voorkomt. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND. Ze wilde Paul spreken en dan ontbyten. zy meende Paul in de bibliotheek te vinden en stond reeds op den drempel, toen zy bemerkte, dat de commissaris daar zyn tenten had opge slagen en met een kop koffie in de hand aan de tafel zat. Jonas stond naast de tafel, even krom en rimpelig en nog even nijdig kykend als vroe ger. De beide mannen keken naar iets, dat Jo nas in een krant gewikkeld, had meegebracht. Ik weet het zeker, zei Jonas, dat die kat vergiftigd Is. Roep de keukenmeid eens hier, zei de commissaris. We zullen eens uitzoeken, wie het beest gevoerd heeft. Vergift? Kom nou! Rattenkruid, zei Jonas. HOOFDSTUK X. Jeanne hijgde naar adem en kwam de kamer in. De commissaris stond op en Jonas draaide zich om. Ik heb het katje eten gegeven. Ik heb het wat vleeschrestjes en melk gegeven, die de keu kenmeid me er voor gaf. Ik heb het diertje ni^ vergiftigd. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.^

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5