LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag Maart 1942 VISSCHERIJ-BERICHTEN Uit de Omstreken Gemengd Nieuivs Laatste Berichten RECHTZAKEN DIHTSCHIAND STRIJDT voor EUROPA DUITSCH WEERMACHTSBERICHT „Aalsmeer zei hef niet met bloemen, maar mef daden" De aanval op Parijs Het proces te Riom De strijd in Oost-Azië Italiaansch Weermachtsbericht Twaalf koopvaarders en een jager let zinken gebracht BEURSOVERZICHT Burgerlijke Standen Omstreken MAIKÏ EERICUTIN AALSMEER. RUkstuinbouwschool-examen. BU het gehouden" examen der Rijkstuinbouw school slaagden de volgende leerlingen; D. Baardse (met Engelsch en Fransch»; A. van oer Boon met Engelsch; A. G. van Etten, Am sterdam; P. Eveleens (met zeer gunstig gevolg Engelsch en Pransch); A. Geldrop, Amsterdam; J. van Klaveren, Amsterdam (met Engelsch en Pransch); M. J. Kraan, Oegstgecst: J. H. Links, Helmond; G. J. Maarsen met Engelsch en Fransch; P. Rombout. Ede; L. Sloof Heem stede; K. J. Spaargaren met Engelsch en Fransch. Waar geen plaatsnamen vermeld, zijn dit plaatsgenooten, KATWIJK AAN DEN RIJN. Vergadering St. Barbaravereeniging. De R.-K. Ver. St. Barbara vergaderde In het Parochiehuis. Pastoor Hesp opende, waarna de secretaris de heer W. Caspers de notulen en het jaarverslag las. Het financieel verslag van den penningmeester den heer M. J. Alkemade gaf een flink batig saldo aan. De rekening werd goedgekeurd. De contributie voor 1942 werd vastgesteld als in 1941. Ook de begrooting ver kreeg de goedkeuring. De aftredende bestuurs leden de heeren M. J. Alkemade en W. Caspers werden herkozen. KATWIJK AAN ZEE. Hitvoering Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes". Deze uitvoering werd in de zaal Gesink ge houden; meer dan 500 belangstellenden waren aanwezig. De heer F. W. A. Eikerbout ging voor in gebed en sprak een openingswoord. Van dit groote kinderkoor met afd. Meisjes koor gaat een groote roep uit, deze is ook dit maal niet beschaamd. Er is een prachtige uitvoe ring gegeven, Wat opviel is de discipline derdiri- I gente mej. Riek Meyering, de toonzuiverheid Ider uit het hoofd gezongen liedjes. I De mooie avand, die veel nummers bracht, Iwerd besloten met de moeilijke „Avondcantate" Ivan Cath. van Rennes, met Alie Bonefaas als soliste. De heer Han Zirkzee uit Leiden, zorgde voor een voortreffelijke begeleiding. Aan mej. Meye ring en den heer Zirkzee werden bloemstukken overhandigd. De heer Eikerbout sprak woorden van dank tot mej. Meyering en eindigde met gebed. Jaarvergadering Ver. tot Bevordering der Zendingszaak. Deze vergadering werd gisteravond in Casa Cara gehouden. De voorzitter, ds. P. Pras, het zingen Ps. 68 10, las Lukas 14 :15-24 en ging voor in gebed. Spreker heette in het bijzonder den eere-voor- zitter ds. R. P. A. Rutgers en zendeling E. Dijk huis uit Scheveningen welkom, die zou sproken over „Zendeling in de Rimboe van CelebesDs. Pras behandelde het heerlijke van de zendings- k taak. De heer J. v.d. Hucht bracht als secretaris en als penningmeester zijn verslagen uit. Namens ■de kascommissie verklaarde de heer W. van ■Beelen alles in orde. Tot leden der nieuwe kas- V commissie werden benoemd de heeren R. v.d I Plas en E. Remmelzwaal. De voorzitter ds. P. I Pras en de secretaris J. v.d. Hucht werden her- I kozen. Door den kerkeraad was herkozen als be stuurslid de heer M. v.d. Plas. De voorzitter dankte den heer J. W. Barnard, voor wat deze m het belang der vereeniging heeft, verricht. Na- I dat gezongen was Ps, 86 5 hield zendeling Dijkhuis zijn lezing. Vijftig jaar geleden werd te Bada in Midden-Celebes met het zendingswerk begonnen. Spr. zette, uiteen, wat daar door dr. Kruyt tot stand is gebracht. Na -50 jaar zijn daar reeds 50.000 heidenen tot het Christendom bekeerd. Spr. besprak het leven in de Rimboe en wees op de gezegende resultaten van het zen dingswerk. Na een gedachtenwisseling sprak de voorzitter een dankwoord, waarna ds. Rutgers met dankgebed sloot. - Met ingang van 1 Mei a.s. is tot onderwij zeres benoemd aan de Herv. School I, hoofd de heer D. Goedhart onze vroegere plaatsgenoote 1 mej. H. Doets, thans onderwijzeres te Pijnakker. ERNSTIG ONGELUK OP STATIONS EMPLACEMENT TE ZWOLLE. Op het stationsemplacement te Zwolle is gisteren een ongeluk gebeurd, dat aan een arbeider- het leven heeft gekost, terwijl een ploegbaas werd gewond De slachtoffers, die ter hoogte van het kolen- depot werkzaam waren, zijn onder een ach teruit rijdende locomotief geraakt. De arbeider J. W. Evers werd zoo zwaar gewond, dat hij, kort na het ongeval, is overleden De ploegbaas G. Hollander werd gewond en is naar een zie kenhuis vervoerd. Een derde arbeider kwam met den schrik vrij. VERDUISTERING UIT EEN POSTZAK. Ten bedrage van 8000 gulden. Dezer dagen is men op het hoofdkantoor der P.T.T. te Tilburg een verduistering op het spoor gekomen van 8000 gulden uit een postzak, afkomstig van het kantoor te Hilvarenbeek. Als verdacht van dezen diefstal heeft de marechaussee den 20-jarigen postbeambte L. gearresteerd, werkzaam te Tilburg. Stadsnieuws HAAGSCHE RECHTBANK. In Lisse werd gestolen. De 19-jarige T. A. S. uit Hillegom. thns ge detineerd in het Huis van Beharing werd aan gemerkt als de hoofddader van talrijke diefstal len die den laatsten tijd iri die gemeente hebben plaats gevonden en waarbij groote hoeveelheden boonen, banden en fietsen werden gestolen. Tegen deze verdachte, die zich thans voor de rechtbank had te verantwoorden, meende de Officier een zwaren eisch te moeten stellen en hij vorderde dus een jaar en zes maanden gevange nisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Stelers én helers. Vijf jonge lieden uit Hillegom namen hierna in de verdachtenbank plaats. Zij waren als ste- HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden vereenigde vergadering van het hoogheemraad-chap van Rijnland werd om. mededeeling gedaan van de verlenging van den herzieningstermijn der Alge meene Keur tot 3 Juni 1942. De lijsten van stemgerechtigde ingelanden voor het 3e, 4è, 5e, 9e en 15e district werden vastgesteld. Besloten werd tot het niet invorderbaar ver klaren van een vijftal kleine aanslagen in Rijn lands bundergeld 1941 en tot het aanvullen van de tarieven van doorvaartrechtenaan de sluizéh te Spaarndam, aan 's Molenaarsbrug en de Zwammerdamsche brug ten behoeve van het vrijstellen van doorvaartrechten voor vaartuigen der Rijkspolitie. Tenslotte werd besloten tot vervanging van de pachtcontracten voor de doorvaartrechten aan 's Molenaarsbrug en de Zwammerdamsche brug door arbeidsovereenkomsten, ten einde aan de beide pachters-brugwachters, die gedupeerd zijn door de langdurige stremming van de scheep vaart. een behoorlijk loon over het jaar 1942 te verzekeren. Binnenland GORTPRIJZEN. De dat gemachtigde voor de prijzen deelt mede. de onlangs voor gort en gortproducten vastgestelde maxitnumprijzen niet, zooals. aan vankelijk was gemeld, den tweeden Maart van kracht zijn geworden, doch eerst met ingang van de volgende bonperiodé zullen gelden. VROUW VERBRAND TE NIJMEGEN. Gisteravond is te Nijmegen de bejaarde dame A. Nieuwenhuis, toen zy zich wilde verwarmen bij een electrisch kacheltje, ln brand geraakt. Met brandende kleeren liep zij de straat op, waar voorbijgangers haar opvingen en oogen- blikkelijk de vlammen doofden. Het mocht even wel niet meer baten, want de dame had in- dat zij aan de gevolgen is overleden. Se5me?behulp brandwonden, opgdoopen. van valsche sleutels waren gepleegd. Tegen J. P. S. eischte de Officier een jaar gevangenisstraf, tegen A. v. D. zes maanden, J. W. een jaar, W. H. K. acht maanden en M. J. v. V. zeven maanden gevangenisstraf. Uitspraak in al deze zaken over 14 dagen. PRIJZEN EN BESOMMINGEN IJMUIDEN, 6 Maart. Kleine schol 1ste soort f13298. idem 2de s. f.100—82; pufschol 1ste soort f70—60, idem 2de soort f.56—42; groote bet f 117—108; kleine bot 90—74; groote schar f.102; kleine schar f.84— 72; pufschar f 35—32; wijting 79—72 (alles per 50 KG.); kabeljauw f.15 per stuk. Besommingen: Trawlers: IJm. 22. Ita. 50 m. f.3228; IJin 21, Vies V. 25 m.. f.1547; IJm. 70, Zeehond, 50 rrr., f.3365; IJm. 111, Olympia 35 m.. f.1884; Dm. 221, f.186 Loggers: IJm. 268 (2de ged.) f.5058. Dm 283 f.8223; KW 47 (2de ged.) f 3174; KW 104 f.2352; KW. 89 f.7723; KW 18 f. 325. LEIDSCHENDAM. Diefstal van cokes. Dezen nacht heeft men kans gezien uit op het I spooremplacement staande wagons,ten nadeele van de brandstoffenhandelaren R. en H. een partij brechcokes te ontvreemden. De marechaus see leidt het onderzoek, NOORDWIJKERHOUT. 40-JARIG JUBILEUM PASTOOR WESTERWOUDT Aanbieding van geschenken. Het 40-jarig priesterschap van pastoor Wester- woudt werd eerst in lntiemen kring in de pas torie gevierd, in tegenwoordigheid van den bis schop van Haarlem en een groot aantal geeste lijken. De kerkelijke viering had gisteren plaats en werd door de geheele bevolking meegeleefd. Huis aan huis wapperde de nationale vlag met pauselijken wimpel. Het kerkgebouw was prachtig versierd en het hoofdaltaar prijkte met een schat van witte seringen, aronskelken en sparrengroen. "s Morgens werd een Heilige Mis opgedragen ^cor het geestelijk en tlldelilk welzijn van alle parochianen met algemeene H. Communie. Om tien uur celebreerde de Jubilaris persoonlijk de Hoogmis met assistentie van twee jeugdige Heer- neven, twee zoons van een zuster van pastoor Westerwoudt. Na het Evangelie hield de Jubilaris een korte predikatie, waarin hij God dankte, ivoor 1 hunkeren naar eenheid, met gave ziel en ster- de vele gunsten en genaden ln het afgeloopen - - tijdperk ondervonden. Na afloop der Hoogmis, zong het zapg-koor de 4-st. priester-cantate van J. Haagh. "s Middags rond in „De Voorzienigheid" van vier tot vijf uur een druk bezochte receptie plaats, waar geschen ken werden aangeboden van dc parochianen en verschillende corporaties. Een stroom van men- schen kwam blllk geven van hun trouw en liefde voor den Jubilaris, terwijl de R.K. vereeniging ..St, Jeanne d'Arc" een aubade bracht, 's Avonds droeg kapelaan Solleveld r/oor afscheid een plech-» tig Lof op. waaronder hij den jubilaris het ge schenk der parochie aanbood, n.l de prachtige kerkversierlng en een levensgroot beeld van den Patroon-heilige der St. Vlctor-kerk. Dit wordt geplaatst ln den gevel, boven den zij-Ingang en Js reeds op verren afstand te zien. Het is een kunstwerk van den beeldhouwer N. Andrlessen uit Haarlem. Diep onder den indruk dankte de Jubilaris voor dezen feestdag en de prachtige ge schenken. Heden geeft de pastoor een feest aan alle kin deren; ook de armen der parochie van alle ge zindten werden niet vergeten. De persdienst van de Ned. Omroep meldt: In den „Spiegel van den dag" welke Zater avond om 19.40 uur over den zender Hilversum 2 wordt uitgezonden, brengt de Nederlandsche Buitenland Nog steeds worden uit de puinhoopen in de gebombardeerde Parijsche voorsteden menschen te voorschijn gebracht. Naar de Paris Midi meldt, zijn semmige der bedolvcnen, die nog in leven zijn. blijkbaar krankzinnig geworden. Zoo zijn in den afgeloopcn nacht 15 personen in hoogst opgewonden toestand naar de zieken huizen gebracht. Een aantal gewonden is in de ziekenhuizen bezweken, zoodat het aantal slachtoffers thans ruim 700 bedraagt. In het voorportaal van het stadhuis van de Parijsche voorstad Boulogne zijn gisteren de lijken van de Fransche mannen, vrouwen en kinderen opgebaard, die het slachtoffer# zijn geworden van den Britschen overval. De meeste dood en konden niet onmiddellijk gelndentffi- ceerd werden, zocdat hun familieleden in een onoplioudelijken stroom voorbij de lijkkisten lcopen om een vader of een moeder, een zoor», of dochter nog eenmaal teLzi*en. .Pernard Güillemln. o ud9 jaar. Rue de la Painx". zoo staat op een bordje, dat bevestigd is aan een lijkkistje. „Bernard Raverdy, oud 4 jaar", staat op een ander. Naast dit kleine slachtoffer ligt de moeder vvan het kind, hier naast is het stoffelijk overschot van de twee jarige Mireille Genévisi opgebaard. De lijst- met de namen van dc slachtoffers van den Britschen overval vermeldt honderden namen .Steeds weer komt men de namen van moeders en kinderen tegen, van oude mannen en vrouwen, die thuis zaten of hun werk ver richtten. toer. de bommen van den voormaliger. 0. bondeonoot op hen neerkwamen en dood en Omroep een reportage van een in Aalsmeer, ren j verderf zaaiden oVe~ duizenden burgers in Pa- bate van „Winterhulp Nederland" gehouden j rijs (D.N.BJ. collecte, waarin tot uiting komt, op welke uit- nemende wijze de inwoners van Aalsmeer hun offertje hebben bijgedragen voor onze arme volksgenooten. Ditmaal zeiden ze het niet met bloemen, maar VERDER VERHOOR GUY LA CHAMBRE. Op den achtsten dag van het proces te Riom heelt de president, Caous, uit het dossier eenige verklaringen genomen, die de vroegere minister van luchtvaart, Guy la Chambre, voor de con trolecommissie van het Parlement had afgelegd, daar naar de meening van het O. M. onjuiste en misleidende opgaven gedaan zijn. Hij verweet den beklaagde onware verklaringen omtrent de serieproductie van bommenwerpers en de reor ganisatie van het luchtwapen. Guy la Chambre verdedigde zich ermede, dat het niet juist is, dat bjj het begin van het Duitsche offensief het vliegtuigmateriaal niet kon worden aange vuld, integendeel, er was gebrek aan het noo- digc vliegtuigpersoneel om alle machines te be mannen. In de kwestie der leverantie van bommenwer pers, waarvan volgens de verklaringen van Guy la Chambre van September 1939 af in serie productie 60 tot 70 machines per maand de werkplaatsen zouden verlaten, hoewel van deze »yw j Domei meldt nog voor de val van Batavia nieuwe toestelleh volgens de bewering van het iw f*u,zoocianiS' df.L ^Taljm?erfe1^- bekend was: Soen.baja, hél voornaamste vioot- O.M. bij het begin van het offensief slechts 35 oen hoogste bijdrage van alle Nederlandsche steunpunt van Nederlandsch Indië, wordt be- ter beschikking stonden, stelde de beklaagde gemeenten heeft geofferd. dreigd door een offensief van de Japansche j den vliegtuigbouwer en directeur van de gelljk- 1 strijdkrachten, die nog slechts 30 mijl van deze namige fabriek Amiot verantwoordelijk voor Stad verwijderd zijn. De Japansche troepen i niet-nakoming der leverantietermijnen, evenals j treden krachtig op tegen de Nederlandsche den Generalen Staf. die, naar hij beweerde. troepen. De spoorwegverbinding tusschcn Soera- voortdurend wijzigingen vai, dit vliegtuigtype baja en het Westelijke gedeelte van het eiland bad geéischt en de fabricatie geremd had. Ook is, door de verovering van Soerakarta, een be- j ^J de Amerikaansche vliegtuigzendingen waren langrijk spoorwegknooppunt op midden Java l de leveringstermijnen niet nagekomen Een gelegen op veertig mijl ten westen van Soera- Yerdef.e storing is toen ontstaan, doordat de Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In verscheidene sectoren van het Oostelijke front zijn weer in toenemende koude plaatse lijke vijandelijke aanvallen in verbitterde ge vechten afgeweerd. De tegenstander had hierbij zware verliezen. Honderden gevangenen werden binnengebracht. De beschieting van strategi sche doelen in Leningrad door zware artillerie van het leger werd voortgezet. Op 4 en 5 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 61 pantserwagens. Doeltreffende nachtelijke aanvallen van ge vechtsvliegtuigen waren gericht tegen de ves ting Sebastopol alsmede tegen voor de oorlog voering belangrijke gebouwen in het centrum der stad Moskou. In het zeegebied rond Engeland bracht de luchtmacht een koopvaardijschip van 3000 b.r.t. tot zinken. Voorts werden overdag barakken kampen aan de Zuidkust van het eiland ver woest en in den afgeloopen nacht ravitaillee- ringsbedrijven van de haven van Portland be stookt. Zooals reeds in een extra bericht is medege deeld. hebben Duitsche duikbooten in Noord en midden Amerikaansche wateren wederom 12 vijandelijke schepen, in totaal 82.500 b.r.t, waar onder zeven groote tankschepen, tot zinken gebracht. In den loop dezer aanvallen werden bovendien een groote Amerikaansche torpedo jager tot zinken gebracht en nog twee schepen door torpedotreffers beschadigd In Noord-Afrlka vielen formaties der lucht macht Britsche vliegtuigsteunpunten. alsmede spoorwegdoelen op Egyptisch grondgebied in de streek van Foeka-el-Daba aan Bij den aanval op Malta troffen bommén van zwaar kaliber vliegveld-installaties en duik bootligplaatsen van den vijand. Onder leiding van wachtmeester Balzer stel den luchtdoelartilleristen aan het oostelijke front op 4 Maart acht vijandelijke pantserwa gens buiten gevecht. Het 643ste weermachtsbericht luidt: Sterke Vijandelijke patrouilles, die in het ge bied van Timimi waren doorgedrongen, werden na een tegenaanval door onzg strijdkrachten teruggedrongen. In Zuid-Libye hebben Saharische afdeelingen door krachtig optreden vijandelijke gemotori seerde afdeelingen teruggeworpen. De steun verleenende luchtformaties beschoten en bom bardeerden den vijand, die zich in allerijl terug trok met achterlating van eenige gevangenen en pantserwagens. Een Engelsch vliegtuig werd op den grond vernield. Engelsche vliegtuigen bombardeerden Ben- gazi. waardoor enkele gebouwen ernstig be schadigd werden. Naar men meldt, zijn er geen slachtoffers. De operaties der luchtmacht tegen het eiland Malta zijn met kracht voortgezet Duit sche jachtvliegtuigen hebben hierbij een Wel lington en een Hurricane neergeschoten. Victorie Duitschlcmd V~ wmt voor Europa op aUe fronten. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben in de wateren van Noord- en midden-Ame rika wederom 12 vijandelijke schepen met een gez&menlijken inhoud van 82.500 Ion, waaronder 7 groote tank schepen, tot zinken gebracht. Bij deze aanvallen werd bovendien een groote Amerikaansche torpedobootjager tot zinken gebracht. Twee andere schepen werden dsor torpedotreffers bescha digd". RUNSBURG. De Commissie tot wering van Schoolver zuim heeft herbenoemd tot voorzitter den heer M. Pieper en tot secretaris den heer C. H. A. Collee. De Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. E.-E v. d. Laan. VOORHOUT. JUBILEUM VAN Ds. J. J. H. KLOMP. ps. J. J. H. Klomp, Ned. Herv. predikant «hier, viert op 16 Maart zijn 40-jarig ambte jubileum. Ds. Klomp werd op 16 Maait 1902 te Marken predikant en stond nadien te Aarlan- derveer.%en sinds 28 Juli 1929 te dezer plaatse. Geslaagd aan de Gemeentelijke Universiteit, te Amsterdam voor het artsexamen le gedeelte de heer A. W. Bots, alhier. VOORSCHOTEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende Febr. bij de postspaarbank ingelegd f. 10.257.18 en te rugbetaald f. 11.761.59. Vergadering Volksonderwijs. In „Ons Eigen Huis" vergaderde de afd. Volksonderwijs onder leiding van den voorzitter, den heer W. Kreeft, De heer J. B. Schouwink, uit Delft hield een lezing over „Onverdeeld naar de openbare school". Wij, aldus spr. willen geen verdeeldheid, maar ken wil. Zeer vaak is school misbruikt voor doeleinden waarvoor zij niet bestemd is; er heeft een ongemotiveerd sectarisme geheerscht. Vervolgens gaf spr. een uitvoerige uiteenzet ting over het wezen van de openbare school, die niet voor één groep, maar voor allen is, niet zonder godsdienst. Haar ideaal is het ware christelijke ideaal, het is alzoo de schóól „naar" den Bijbel. Spr. verzocht den aanwezigen daar alles voor te geven en er voor te werken. Niet praten, maar de daad en die daad is: „Onverdeeld naar de openbare school". Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Kreeft en tot penningmeester de heer H. de Doe. De dienst voor doktoren wórdt Zondag a.s. waargenomen door de, doktoren C. Kuljpers, telef. 120 en M. v. d. Stoel, telef. 56, Katwijk Geboren: Adriana Maartje Cornelia, d. v. C. Guljt en J. Schaap. Bataven6traat 10 Gerrlt Arle. z. v. C. Wolthaus en D. Schaap, Paul Krugerstraat 45 Cornelia Dirkje, d. v. H. Ouwe hand en A. den Haas, Van Brakelstraat 16 Ja cob, z. v. D v. d. Oever en A. v. Rhljn Duin straat 20. Overleden: Annetje Plokker, wed. van A. van Duijn. 74 jaar. Getrouwd: P. v, Rfjn en G. v. d. Plas. Liguster straat 24 F. Hermsen en G. J. C. Vrouwes, Meerburgstraat 2 J. v. d. Plas en P. G. Ouwe hand, Hoogstraat 17 C. Hogewoning en W. J. Dubbelaar, Valkenburg Z.-H. J. J. Ooetdijk en D. de Vaal, den Haag. baja, verbroken. Minstens elf steden op midden-Java zijn door de Japansche troepen veroverd. Volgens de Australische radio rukken de Ja pansche eenheden op sommige plaatsen op met een snelheid van ongeveer vijftien mijl per dag. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat Japansche marinevliegtuigen Woensdag bij een massalen aanval op het vliegveld van Bandoeng 18 vijandelijke toestel len hebben neergeschoten of vernield. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP AUSTRALIË. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat vliegtuigen van de Japansche marine op 3 Maart Broome aan de Noordwestelijke kust van Australië hebben aangevallen, waarbij zij 28 vliegbooten gedeeltelijk vernielden. Andere for maties marlnevliegtuigen hébben dienzelfden dag Windham aangevallen en door mitrailleur - vuur een transportvliegtuig en een hangar in brand geschoten. Vliegtuigen van de Japansche marine hebben tijdens hun operaties boven Oost-Java en de Soenda-eilanden op 1 en 2 Maart ongeveer 36 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of ver nield, (Domei). DE JAPANSCHE OPMARSCH OP SUMATRA. Bij den Japanschen opmarsch om het bezette gebied op Zuid-Sumatra te vergrooten, waarbij zij weinig of geen vijandelijk verzet ontmoetten, ls volgens berichten van het front, zestig tot zeventig procent van de rijke petroleumvelden op Zuid-Sumatra onbeschadigd in Japansche handen gevallen, met inbegrip van de petroleum- bronnen bij Palembang en Lahat, welke steden op 22 Januari werden veroverd en Benkoelen, aan de kust van den Indischen Oceaan, welke stad op 24 Februari werd bezet. (Domei). DE AANSLAG OP VON PAPEN. Naar het - Turksche telegraaf agentschap met betrekking tot het tot dusver behaalde resul taat van het onderzoek naar den bomaanslag op den Duitschen ambassadeur Von Papen meldt, was de drager van de bom een uit het voorma lige Joegoslavië afkomstig persoon, genaamd Amerikaansche vliegtuigtransporten op instig- natie van den Generalen Staf na het uitbreken van den oorlog om veiligheidsredenen in plaats van naar Bordeaux en Nantes, naar Casablanca gingen, waar geen montagemogelijkheid be stond voor de in onderdeelen geleverde vlieg tuigen. Frankrijk heeft op 10 Mei 1940 beschikt over 1350 voor optreden gereed staande eerste linie toestellen, terwijl Engeland toen 1710 vliegtuigen bezat. De stand van het Fransche luchtwapen was dus relatief aanzienlijk. -(D.NH.) 4 Van bevoegde- zijde wordt bevestigd, dat van daag te Riom de gedenkwaardige conferentie van den hoogen raad van verdediging op 23 AAug, 1939 ter sprake zal komen. Deze conferentie gaf den doorslag voor de Fransche oorlogsverklaring nadat Daladier, toen minister-president, ver klaard had. dat Frankrijk, wat zijn wapening betrof, gereed was. Vandaag wordt de zaak met gesloten deuren behandeld. Men verwacht, dat de behandeling verscheidene uren zal duren. (D.N.B.) gearresteerd. Ook zij waren ln de laatste jaren Turkije uitgeweken en hadden de Turksche na tionaliteit verkregen. Uit het verhoor van de gearresteerde mede plichtigen blijkt, dat zekere buitenlanders te An kara en Istanboel hen hadden voorbereid op het plegen van aanslagen op twee persoonlijkheden van een vreemde mogendheid. De aanslag in Ankara was gericht tegen den ambassadeur van het Duitsche rijk in Turkije, Von Papen. Het onderzoek wordt voortgezet. (D.N.B.) WETGEVENDE CENTRALE RAAD IN INDIË EISCHT NATIONALE REGEERING. In den Indischen wetgevenden centralen raad ls gisteren de onmiddellijke vorming van een Indische nationale regeering geëischt, welke het regeeringsgezag van de Britsche autoriteiten moét overnemen. (D.N.B.) AMERIKA BEZET SALINAS-EILANDEN. Naar gemeld wordt uit Managua (Nicaragua), heeft een vertegenwoordiger der regeering aldaar bekendgemaakt, dat Amerikaansche troepen en AMSTERDAM, 7 Maart. De berichten omtrent den val van Batavia, maakten, zooals verwacht kon worden, een on- behagelijken indruk. Het verloop van de krijgs operaties op Java was echter van dien aard, dat met het innemen van de hoofdstad van Nederlandsch-Indië door de Japanners ten zeerste rekening kon worden gehouden en daarom maakte deze aangelegenheid per saldo toch een minder sterke impressie, dan een plot selinge mededeeling zou hebben veroorzaakt. Bu de opening werd in de meeste afdeelingen weliswaar op een lager peil gehandeld, maAr de markt legde een groot weerstandsvermogen aan den dag. Het aangeboden materiaal werd niet alleen vlot opgenomen, maar vooral later op den middag was er een overschot aan vraag met het resultaat, dat de koersen zich konden verbeteren en ln verscheidene gevallen wêer stegen tot ongeveer het niveau van de vorige slotprijzen. Bij de opening was de handel van kalmen aard, maar geleidelijk aan ontwikkelde zich wat meer beweging. Enkele specialiteiten gaven zelfs een drukke affaire te aanschouwen. Vooral in olies ging het levendig toe. Van den beginne af bestond aan bod en nu en dan w rden zelfs groote posten aangeboden Bij het debuut wei'd op 183 gehan deld en zelfs zakte de koers een oogenbllk in tot 182 maar niettegenstaande steeds weer stukken ten verkoop werden gebracht, was het absorptievermogen zoo root, dat de koers zich nog een kleinigheid kon verbeteren en tot 184 opliep. Wanneer rekening wordt gehouden met den totalen omvang van het aanbod van heden, dan dient vooral wat olies betreft, te worden ge constateerd. dat een groote veerkracht bestond. Van de cultuurwaarden gaven H.VA.'s nogal ruime omzetten te zien. Na lager te zijn inge zet, zakte de koers nog even in tot 171 maar langzaam maar zeker werd een opgaande lijn gevolgd totdat ongeveer het vorige slotpeil werd bereikt, terwijl in het verdere verloop de markt zich goed kon houden. Vorstenlanden waren iets lager, bij zeer ge ringe affaire. Van de rubberaandeelen ver toonden Amsterdam Rubbers eerr overeenkom stig beeld. Aanvankelijk werd tegen 102 afge daan. maar vervolgens trad een herstel van eenige procenten in. De minder courante soor ten waren onregelmatig met slechts kleine af wijkingen naar boven of naar beneden, Van de tabakken waren Dell Batavia's en Senembah's iets lager. Oude Dell's werden eveneens beneden de vorige noteering ingezet, maar konden zich naderhand herstellen tot 130. In de scheepvaartrubriek werd Vooral druk za ken gedaan in Scheepvaart Unies, die zich bin nen dezelfde grenzen als gisteren bewogen en bU het teneinde loopen van de noteering op ongeveer het hoogste punt van den dag lagen. In Vaarten was maar reinig te doen. Na iets lager inzet trad een verbetering in. De met Scheepvaart Unies aanverwante aandeelen waren niet veel veranderd. Oude Booten waren een kleinigheid lager. De affaire in industrieelen was van be perkte afmetingen. Ook hier kon in het begin een lichtelijk ge drukte stemming worden opgemerkt, maar ver volgens liepen de koersen naar boven. Unilevers stegen van 131 tot 135, om daarna nog maar kleine variaties mee te maken. Philips liepen naar boven van 234 tot 237. Calvé's iets lager geopend, benaderden vervolgens wederom den' pari-koers. Aku's waren nauwelijks gewijzigd. De minder courante Industrieelen waren kalm, dooreen genomen iets lager. In verscheidene gevallen waren er wat lager noteeringen. De beleggingsmarkt was rustig en voor de Nederlandsche staatsobligatiën zoo goed als on veranderd. De Indische leeningen waren slechte een fractie lager. De overige Nederlandsch© be leggingen waren kalm, prijshoudend. Pandbrie ven onregelmatig. Prolongatie 2 1/4%. (A.N.P.) HOOFDDORP, 5 Maart Granen en Zaden (Boerennoteeringen). Prijslijst A min. A-wltte tare f. 14.18; Roode tèrwe f. 14.18: Rogge f. 18.68; Chevalier gerst 1,12,83; Wintergerst f. 12.43; Ha ver f 10.42; Dulveboonen f. 1617; Paardeboonen f. 16.17; Bruine boonen f. 14.17; Groene erwten f. 16.42; Hale erwten f. 20.67; Koolzaad f. 21.37. Alles per 100 k g. zonder baal, NAALDWIJK, lingen Witlof 19- 19 per k.g.; radijs 6 gld per 100 b06; selderie 6.0024.peterselie 17.— per 100 bos. 5 Maart. MiddenprUs Weetl. vel- 19—24; spruiten 1650: nero 12 AlidoviteJ IsitsJ, die in Uskub de H.O.S. bezochtvliegtuigen op de Salinas-eilanden zijn aange- en reeds toen lid werd van de communistische i komen. Het motief voor deze bezetting is, dat partü. Hij kwam in 1940 in Turkije waar hij zich I de Ver. Staten de eilanden beschouwen als stra- liet neutraliseeren. Behalve de bom droeg de teglsch belangrijk voor de verdediging van het dader ook een revolver, waaraan het nummer was weggevijld. Medeplichtigen van Isitsj, even eens afkomstig uit het voormalige Joegoslavië en leden van de communistische partij, werden Panama-kanaal. Amerika is voornemens, naar de woordvoerder voorts verklaarde, aanzienlijke versterkingen op deze eilanden aan te leggen. (D.N.B.) KATWIJK a. d. RIJN, 5 Maart. Groen tenvellinr Kroten I f 5.10—6; idem II f. 44.50: Gekook te kroten f. 10.50—12.90; Uien f. 5.80—7.60; Waschpeen f. 89.80; Gele kool f. 7.107.60; Knol- selderie f. 7.20—9.40. RIJNSBURG, 5 Maart. Groentenveillng Roode kool f. 8.30; Gele kool f. 7.60; Breekpeen I f. 12.50; Idem II f. 4.50; Knolselderle I f. 12,50; Idem II f. 11.50; idem UI f. 9.50; Kroten f.6; Gekookte kroten f. 12.90; Knolrapen f. 3.50; Waechpeen f, 9 80 per 100 k.g. RIJNSBURG. 5 Maart. Bloemenveiling Tul pen: Cordell Huil f. 1—1.10; Edith Eddie 85—«0: Bartlgon 7580; Pitt 7074; Copland 6066; Gemengd 6065; Van der Hoeff 6065; Eleotra 55 —60; Theeroos 6064; Murillo 5053; Peach Blossom 7075; Couronne d'Or 5558; Rijzende Zon 7578; Slnobe 6065; Moore 1548- Prins van Oostenrijk 5058; Gele Prins 6062; El To reador 5055. Crocussen: wit f.33.20; blauw f. 1.802. Narcissen: Alfred 35; Helios 2224; Or- natus 2022; Lady Moore 2024; Blauwe duifje# f. 1.401.50; Freesla's geel 54 et. Redactie-staf: B. W. Menkhorst. Bultenla^l en Toon eel; K. Been, Binnenland en SpoiH J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannem^ Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3