De Japanners op Java Het proces van Riom 83ste Jaargang WOENSDAG 4 MAART 1942 No. 25133 Verduisteren r In> de nabijheid van Bandoeng De zeeslagen Luchtaanval op gebied van Suezkanaal Krachtige strijd tegen het communisme in Frankrijk Open Brief van Hertzog aan de Afrikaners EERSTE BLAD 19.24 uur 8.19 uur .J Gemengd Nieuws Verhoor Daladier voortgezet STADSNIEUWS Leidsche Universiteit LEID DAGBLAD Directeur f 'J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Over den strijd op Java verneemt het D.N.B.: Aan de Noordkust van Java gelande Japan- sche troepen dringen voortdurend verder het land in. Sterke Japansche afdeelingen zijn van de Baai van Indramajoe uit in Zuidwestelijke rich ting opgetrokken naar Bandoeng, waar zich nog enkele dagen geleden het hoofdkwartier van generaal Wavell bevond. Na een marsch van twee dagen waarin bijna 100 K.M. over moeilijk terrein werd afgelegd, bereikten Japansche troepen Maandagavond de onmiddellijke nabijheid van Bandoeng, waar mede beide spoorwegverbindingen tusschen Oost- en West-Java zijn verbroken. Voorts hebben de Japansche strijdkrachten een strategisch punt bezet aan de spoorlijn tus schen Batavia en Bandoeng. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Batavia meldt, hebben de'Japanners Dinsdag een groo- ten luchtaanval op Bandoeng ondernomen. De Japansche bommenwerpers bleven negen tig minuten lang boven de stad. Op een be paald oogenblik nam men 42 bombardements vliegtuigen en 18 jagers boven de stad waar. Omtrent de aangerichte schade wordt niets ver meld. Tijdens een ondanks stormachtig we^r uitge- voerden aanval op -een vliegveld ten Westen van Bandoeng, hebben Japansche legervliegtui gen. naar Domei meldt, twee Buffalo's tijdens luchtgevechten neergeschoten en op den grond tien groote en middelgroote vliegtuigen vernield. Volgens een communiqué van het Japansche hoofdkwartier is de geallieerde vloot in de zee slagen by Soerabaja en Batavia tusschen 27 Februari en 1 Maart feiteiyk vernietigd. Het communiqué van het hoofdkwartier zegt, dat 6 kruisers. 8 torpedobootjagers, 7 duikbooten, één kanonneerboot en één mijnveger van de geal lieerden tot zinken zyn gebracht. De zes tot zinken gebrachte kruisers zyn: De Amerikaansche zware kruiser „Hou ston" (9050 ton.) De Britsche zware kruiser „Exeter" (8390 ton). De Australische lichte kruisers „Perth' (6830 ton) en „Hobart" (6980 ton) en de Nederlandsche lichte kruisers „De Ruyter" (6450 ton) en „Java" (6670 ton). Van de acht torpedojagers zijn er twee ge strand. De. zware Amerikaansche kruiser van het type „Houston", die bij den zeeslag -van eenigen tijd geleden als vernietigd werd gemeld, biykt de „Augusta" (9050 ton) te zijn geweest en de Ne derlandsche kruiser „De Ruyter", welks onder gang werd gemeld, was in werkelijkheid de „Tromp" (3350 ton). Het comuniqué zegt verder: „Hoewel werd ge meld, dat vier kruisers zwaar beschadigd waren in den slag bij Soerabaja, werd later medege deeld, dat het hierbij ging om de twee kruisers, die by Batavia tot zinken waren gebracht, ter- wyl de twee andere een torpedoboot jager en een kanonneerboot waren, die men in de duisternis voor kruisers had aangezien." Een Japansche mynenveger is tot zinken ge bracht, een Japansche torpedoboot jager licht beschadigd. Volgens een bericht uit Batavia schryft het te Bandoeng verschijnende blad Indiëbode in een commentaar op den slag op de Javazee o.m.: „Eerbiedig groeten wij onze marine, die met alle haar ter beschikking staande krachten volgens het bevel van Helfrich bereid is te over winnen of te sterven en die een vele malen sterkeren vijand heeft aangevallen. Voor vele schepen beteekende dit het einde en onze ma rine is uit den slag buitengewoon verzwakt te voorschyn gekomen, zoodat zü, wanneer niet .versterkingen in den vorm van geallieerde oor logsschepen snel arriveeren, niet meer tot een groote actie in staat zal zijn." (D.N.E.) NADERE BIJZONDERHEDEN OVER DE VERDEDIGING VAN JAVA. Omtrent de militaire en strategische maat regelen, die in Ned.-Indië waren getroffen voor de verdediging van het eiland Java, worden thans in Tokio eenige bijzonderheden bekend gemaakt. Java is in vier verdedigingssectoren gesplitst, met Soerabaja, Semarang, Bandoeng en Bata via als kernpunten. Buiten de genoemde centra beschikte nog Tjilatjap over vry sterke ver dedigingsstellingen. Over heel Java liggen ongeveer 70 vliegvelden verspreid, waarvan de grootste gelegen zyn bij Batavia. Bandoeng en Soerabaja. Voor het uit breken der vyandelijkheden tusschen Japan en Ned.-Indië werd Java verdedigd door een leger ter sterkte van ongeveer 50.000 man. dat in middels door versterkingen uit Engeland en Australië tot meer dan 100.000 mar. is aange groeid. Van de zes kruisers en tien torpedojagers, waarover de Ned.-Indische vloot oorspronkehjk beschikte, zullen na de vernietigende zeeslagen ter hoogte van Soerabaja en Batavia wel even weinig schepen nog gevechtsklaar zyn als van de zeestrydkrachten. die Engeland en Amerika ter ^ersterl^jpg nebben gezonden. Hetzelfde zal wel kunnen worden gezegd van de Ned.-Indische luchtmacht, die bij het uit breken van den oorlog werd geschat op onge veer 670 machines. (D.N.B BOODSCHAP VAN WAVELL AAN DE BEVOLKING VAN NED.-INDIË. Naar uit Batavia wordt gemeld, heeft gene raal Wavell alvorens Java te verlaten, een bood schap gericht tot de bevolking van Nederlandsch Indië, waarin hy naar het ontvangen bevel ver- wyst, volgens hetwelk, „met het oog op de jongste gebeurtenissen, het bevel over de geal lieerde troepen op Java aan Nederlandsche be velhebbers wordt overgelaten". Laatstgenoemden zouden, naar Wavell ver der verklaart, „alles doen wat menschelijker- wyze mogelijk is voor de.verdediging van Java". Deze verandering in het opperbevel zal echter niet beteekenen, zoo beloofde Wavell, dat de toevoer van vliegtuigen en ander oorlogsmate- rieel voor de verdediging van Java zou ophou den. Ten slotte richtte generaal Wavell tot de be volking van Nederlandsch-Indië zyn „oprechte wenschen voor een gelukkigen afloop van den huidigen stryd." (D.N3.) HAVENS IN HET NOORDEN VAN AUSTRALIË GEBOMBARDEERD Volgens een bericht uit Melbourne hebben Ja pansche vliegtuigen gisterochtend de Australi sche havens Broome en Wyndham aan de Noordwestkust gebombardeerd. De aanvallen waren in hoofdzaak gericht op vliegvelden. Toegegeven wordt, dat in beide plaatsen eenige schade is aangericht. (D.N3.) AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGER GETORPEDEERD. Het Amerikaansche departement van marine heeft bekend gemaakt zoo meldt de Britsche nieuwsdienst uit Washington dat. de Ameri kaansche torpedojager „Jacob Jones" in den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd en gezon ken (DNB) IN BIRMA. Het Japansche leger heeft in recordtyd een ongeveer 400 km. langen autoweg aangelegd, die van een ongenoemd steunpunt in Thailand naar Phaoeng en Moelmein in Birma leidt en van groote beteekenis is voor de aanvoeren by den veldtocht in dit land. Men verwacht spoedig een hervatting van het Japansche offensief (DNB). Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisterennacht binnen het bestek van "een groote actie militaire installaties in het gebied van het Suez-kanaal aangevallen. Toen de totale maansverduistering afliep, be reikten de vliegtuigen de aangegeven doelen en bestookten vooral het vliegveld El Kabril aan den Zuidelijken oever van het groote Bittermeer met bommen van zwaar kaliber. De Britsche afweer werd volkomen verrast. By helder licht van de volle maan en een wolkenloozen hemel konden de bemanningen van de Duitsche vlieg tuigen de installaties van het vliegveld nauw keurig zien. De groote vliegtuigloodsen op het Westelijke deel van het vliegveld kregen ver scheidene voltreffers. Na de ontploffingen der bommen kwamen krachtige explosies, die bran den deden ontstaan, welke op grooten afstand zichtbaar waren. Dichte rookwolken stegen op. Op vier plaatsen kon waargenomen worden, dat vliegtuigen in brand stonden. Ook twee groote I materiaalopslagplaatsen gingen na getroffen te rijn in vlammen op. Verscheidene benzinedepots ontploften met hooge steekvlammen. De by- zonder effectieve aanval duurde niet langer dan j een half uur. Na middernacht waren ook haveninstallaties van Port Said met bommen bestookt. Treffers in de onmiddeliyke nabyheid van de electrische centrale van Port Said richtten groote vernie lingen aan. Een vliegveld ini de Nyidelta by Tanta werd eveneens door de Duitsche luchtaanvallen ver- rast. Het gelukte den Duitschen toestellen on- i gemerkt hun doel te naderen en op de loodsen en de startbaan voltreffers te plaatsen (DNB) Omtrent de onderdrukking van de communis tische en terroristische actie in de bezette en onbezette zones door de Fransche politie heeft de kabinetsdirecteur van het Fransche ministerie v. binnenlandsche zaken, Pierre Havard, verkla ringen afgelegd voor vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers. Een belangrijke verscherping van de commu nistische activiteit, zoo zette Havard uiteen, kon in het byzonder worden geconstateerd sedert het openen van de vyandelykheden tusschen Duitschland en. de sovjet-unie, welke activiteit eerst in omvangrijker propaganda, vervolgens in aanslagen, sabotage en zeer in het algemeen daden van terreur tot uitdrukking kwam. Deze verscherpte agitatie had vooral ten doel met alle middelen de bolsjewieken te steunen. Het behoorde tot de tactiek der communisten in de bezette zone tusschen de burgerbevolking en de bezettingsautoriteiten incidenten te doen ont staan. Deze küiperyen hadden dus ten doel het optreden der Fransche regeering te verlammen en haar betrekkingen met de Duitsche autori teiten te bemoeliyken. Om die reden heeft de regeering van maarschalk Pétain, volledig het gevaar inziende, zonder verwyl besloten het ter rorisme te onderdrukken en iedere bedreiging van haar gezag te keeren. De resultaten van deze afwqeractle toonde Havard aan met de volgende getallen: Van 1 Januari tot 31 December 1941 werden wegens communistische propaganda en daden van ter reur 5390 personen gearresteerd en 12.773 huis zoekingen verricht. De daders van 74 aanslagen of daden van terreur tusschen 1 Juli 1941 en 18 Februari 1942 werden allen gearresteerd. In nog 29 gevallen werd een deel der schuldigen ge arresteerd en in 21 gevallen werd vastgesteld wie de schuldigen waren. Begin October 1941 werd een grootsch opgezette terroristenorganisatie ontdekt, die nauw contact had met de commu nistische party. Op 18 December werd in Parys by de uitvoering van een daad van sabotage de terrorist Bertone Marcel gevangen genomen, die reeds tydens den Spaanschen burgeroorlog in de „internationale brigade" had gediend. (D.N.B.) PRO-BRITSCHE REGEERINGSPOLITIEK VAN SMUTS SCHERP GEHEKELD. De vroegere minister-president der Unie van Zuid-Afrika, generaal Hertzog, heeft in het Zuid-Afrikaansche blad „Vaderland" een „open brief aan de Afrikaners" gericht. Daarin schildert hy eerst de groote vorderin gen, die de boeren sinds 1924 gemaakt hebben, zoowel op het gebied van de cultuur en natio nale rypheid als vooral op dat der binnen- en buitenlandsche politieke ordening Thans echter, na 2Vt jaar regeering Smuts, zoo schryft Hertzog, is van al deze prestaties nog slechts een puinhoop overgebleven. Als oor zaak daarvan noemt h(j vooral twee factoren, die de „doodsvyanden van het Afrikanendom" zyn. De primaire oorzaak is het streven om het land aan het Britsche Empire vast te ke tenen, een politiek die door Smuts en zfjn Britschen minister Stallard, den leider der Dominionparty, in absolute hoorigheid aan Engeland, gevoerd wordt. Het bewind Smuts-Stallard, aldus Hert zog, herhaalt thans wat het bewind Botha- Smuts van 1914 tot 1918 gedaan heeft. De ministers worden tot agenten van Engeland, maken de „onafhankelykheid" tot een aan fluiting en treden met voeten de rechten en vryheden, waarvoor zy onder eede beloofd hebben te zullen opkomen. Als tweeden „doodsvyand van het Afrikaner- dom" noemt Hertzog de partypolitici met hun kruideniersgeest, die binnen de eigen party al leen op eer en winst uit zyn. Het feit, dat de politieke party en thans worden beheerscht en utgebult door personen die alleen naar eigen voordeel streven, is het ergste schandaal in het leven der Zuid-Afrikaansche partypolitiek. Wanneer het Boerenvolk niet tydig ontwaakt, moet zulks evenzeer tot zyn ondergang lelden als reeds het voorbeeld van Frankryk en andere landen heeft aangetoond. Hertzog vervolgt dan aldus: „De tyd is gekomen om een eind te maken aan het holle, belacheiyke geschreeuw over de heili- Dit Nummei bevat TWEE Bladen ge onaantastbaarheid van het zoogenaamde democratische regeeringsstelsel. Terwyi er een revolutie van wereldbetee- kenis woedt met het doel een nieuwe orde te vestigen, en terwyl de Euroueesche vol keren hun dapperste en beste zonen opof feren om christendom en beschaving te red den, wordt het volk der Zuid-Afrikaansche Unie verplicht om zyn zonen te offeren voor zyn verbitterdste vyanden. Zoover heeft ons de heilige democratisch- parlementaire regeeringsvorm gebracht. Het uit rukken van den kanker der volksversplintering kan niet langer worden uitgesteld. Daarom richt ik my tot alle nationale Afri kaners, vooral echter tot hen die evenals ik de noodzakeiykheid hebben ingezien van de natio nale eenwording, onafhankeiyk van partybelan gen. Op dien grondslag kan men dan ook met stel lig vertrouwen het verdwynen van den „eer sten doodsvyand" namehjk van den band met Engeland tegemoet zien. van hedenavond tot morgenochtend V.. De maan komt heden op om 21.23 uur en gaat morgenoch tend om 9.29 uur onder. ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGING OVERLEDEN. In een bovenwoning aan het Roermondsplein te Arnhem heeft zich een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, waarby het echtpaar W. het leven heeft verloren. Het echtpaar werd bewusteloos te bed aan getroffen. In een aangrenzende kamer werd een sterke kolendamplucht waargenomen, welke veroorzaakt werd door een in deze kamer staan- den haard. Hoewel de man en de vrouw terstond in de frissche lucht werden gebracht, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. De man was reeds overleden, de vrouw overleed tydens het transport naar het ziekenhuis. De zesde zittingsdag van het proces te Riom was wederom gewyd aan het verhoor van Dala dier inzake de hem ten laste gelegde gebrek kige mobilisatie van de Fransche oorlogsin dustrie. Daladier poogde opnieuw zich van de ver- antwoordeiykheid vrij te pleiten. Inzake de na tionalisatie van een deel der bewapenings-in- dustrie in het gebied van Parys werd naar voren gebracht, dat Daladier niet de noodige maatregelen had getroffen om deze industrie te decentraliseeren. Daladier verklaarde, dat dit met het oog op den internationalen toestand foutief zou zyn geweest, aangezien de bouw van nieuwe fabrie ken in de provincie te veel tyd zou hebben gekost. Overigens is na de mobilisatie de decen tralisatie in grooten omvang ten uitvoer gelegd. De president bracht in dit verband ook de nationalisatie der fabrieken van Schneider en Creuzot ter sprake, waarby Daladier werd ver weten, dat deze uit politieke oogmerken zou zyn geschied. Daladier bestreed dit en las een rapport voor van een commissie van het mi nisterie van oorlog, waarin in 1937 de gedeël- telyke nationalisatie dezer fabrieken werd be pleit. Opnieuw verklaarde Daladier, dat het door hem doorgevoerde vierjarenplan en de indu- strieele mobilisatie van het land „belangrijke resultaten" had gehad. De president richtte vervolgens tot Daladier de vraag, waarom de wet tot mobilisatie der industrie niet reeds voor Juni 1938 was afge kondigd. Daladier steldt daarvoor zyn voorgan gers verantwoordelyk. De zitting werd daarop voor korten tyd ge schorst. (DNH.) HET DUITSCHE STANDPUNT. Hst standpunt van den diplomatieken corres- Dondent van het D.N.B. en van vooraanstaande :3erlijnsche bladen over het proces van Riom vormde gisteren het onderwerp van vragen der buitenlandsche journalisten te Beriyn. De leider der persafdeeling van het Auswar- tige Amt, gezant dr. Schmidt, maakte hiervan gebruik, om eenige prinicipeele verklaringen af te leggen, waaruit het volgende valt op te maken: Het proces goed te voeren, is geen verdienste, doch spreekt van zelf. Daarom moet worden verwacht dat dit proces om de vraag gaat. waarom Frankryk den oorlog met Duitschland is aangegaan, niet echter om de secundaire vraag, waarom Frankryk den oorlog heeft ver loren. Het verloop van het proces zou den Indruk kunnen wekken, alsof men in Riom de stelling wilde motiveeren: ware de oorlog beter voorbe reid geworden, dan zou zulks voor Frankryk en Europa een gelukkige omstandigheid zyn ge weest. Dergeiyke conclusies kan Duitschland niet toelaten en derhalve wordt aan het Fransche volk in herinnering gebracht, dat het een groo te misdaad was, den oorlog met Duitschland te beginnen. De Duitsche regeering heeft tegenover de di plomatieke vertegenwoordigers van Frankryk, zoowel ter gelegenheid van de Tsjechische crisis alsook ter gelegenheid van het conflict met Polen, op niet mis te verstane wyze tot uiting gebracht, dat Duitschland, indien Frankryk zich in de kwestie zou mengen en daardoor i\jet zou vreezen, dat Duitschland altijd sterker zou zyn dan Frankryk, en Frankrijk uit zulk een oorlog met de vernietiging als groote mogendheid te voorschyn zou komen. Zoowel ambassadeur Francois Poncet als zyn opvolger Coulondre hebben echter over deze verklaringen niet op zakeiyke doch op kleinee- rende wyze verslag uitgebracht. Bovendien heeft de toenmalige Fransche minister van bui tenlandsche zaken, Bonnet, by het bezoek van den Duitschen minister van buitenlandsche za ken aan Parys verklaard, dat Frankryk het voornemen koesterde, zich van zyn verbintenis sen in Oost-Europa te distancieeren en zich met zyn imperium bezig te houden. Met deze verklaring was de grondslag gelegd voor een goede verstandhouding tusschen Duitschland en .Frankrijk en werd Duitschland de mogelykheid geboden, aan de herziening zyner problemen in het Oosten te beginnen, zonder Frankrijk in gevaar te brengen, bepaalde verplichtingen te aanvaarden, die tot oorlog zouden kunnen leiden. Doch nog tydens het spoedig daarop gevolgde bezoek van den Duitschen minister van buiten landsche zaken aan Warschau, liet minister Bonnet op aanwyzing van Engeland, deze basis overeenkomst tusschen hem en von Ribbentrop vallen met de verklaring, dat Frankryk zich niet kon desinteresseeren voor hetgeen Duitschland aan zyn Oostehjke grens met den Poolschen bondgenoot doet. Deze verklaring, die een terugkeer beteekende tot de oude Fransche chauvinistische politiek van bondgenootschappen, heeft op den Pool schen minister van buitenlandsche zaken, Beek, zoo sterken indruk gemaakt, dat hy meende zyn pogingen tot afpersing met succes te kun nen voortzetten. Heel algemeen bezien, moet het onderwerp van het proces van Riom volkomen foutief v/orden geacht. Wanneer men niet het kern vraagstuk wil ophelderen, waarom Frankrijk op aansporing van Engeland, tot den oorlog met Duitschland besloten heeft, had men aan het proces in het geheel niet mogen beginnen. Het verloop van het proces, zooals dit tot dusver is gebleken, kan slechts tot een blamage voor het Fransche volk en ook voor zyn regee ring worden. DE MOORD IN DE VAN HILLEGAERT- STRAAT TE AMSTERDAM. Man gearresteerd, die het vermiste rywiel in bezit had. De recherche van het politiebureau Pieter Aertzstraat te Amsterdam is er in geslaagd, een spoor te ontdekken 'n ie moordzaak in dé Van Hillegaertstraat, waar drie weken geleden een alleenwonende man om het leven was gebracht. zy heeft nl. een 28-jarigen arbeider, wonende in Zuid, in het bezit gevonden van de fiets, ge merkt Discus, welke aan het slachtoffer toebe hoorde. èn na het misdrijf verdwenen blëek te zyn. De man wordt ervan verdacht, ook den moord te hebben gepleegd, doch heeft dit tot nu toe nog halsstarrig ontkend. FELLE BRAND TE UTRECHT. Veroorzaakt door te hard branden van de kachel. Gistermorgen omstreeks half tien werd door voorbijgangers brand ontdekt op de zolderver dieping van het perceel Hamburgerstraat 3 te Utrecht. In dit pand, dat in het jaar 1730 werd gebouwd en om zyn typischen oud-Holland- schen gevel op de Monumentenhjst is geplaatst, was een magazyn van sanitaire artikelen geves tigd. Terwyi de brandweer in allerijl gealarmeerd werd, stelden eenige Duitsche militairen en Utrechtenaren aanstonds pogingen in het werk om een deel van het meubilair en den winkel inventaris in veiligheid te stellen, hetgeen ge lukte, Spoedig was de brandweer met groot ma teriaal ter plaatse en bestreed energiek het vuur van alle kanten. Binnen een uur had zij het gevaar voor uitbreiding bezworen. De oorzaak van den brand moet gezocht wor den in het te fel branden van een kachel. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING IN EEN BRITSCHE MUNITIEFABRIEK. Volgens een mededeeling van den Engelschen berichtendienst, heeft het Engelsche ministerie voor de voorziening bekend gemaakt, dat zich Maandagmiddag in een munitiefabriek in het Noordwesten van het land een ontploffing voor deed. Tot nu toe werd melding gemaakt van een doode en twee zwaargewonden. LEIDSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Gisteravond hield de heer Victor Meeussen (assistent van dr. Paul Wolff) voor de L.A.F.V. een causerie met kleurenprojectie over het onderwerp: „Waar het by kleurenopnamen op aankomt". Spreker begon met te vertellen, dat men by de kleurenfotografie niet zoozeer zyn toevlucht moet zoeken tot het uitbeelden van het „kleu rige", maar veel meer zyn aandacht moet besteden aan minder bonte motieven. Eveneens sorteert men, aldus de heer Meeussen, moeilijker een fraai effect door het geven van een veel heid dan door het weergeven van een gevoelvol waargenomen détail. Aan de hand van een honderdtal, meerendeels zeer fraaie, kleurendia's liet spreker zien hoe men, ook in de kleurenfotografie, tot mooie resultaten kan komen. Het was een zeer geslaagde avond, waar voor groote belangsteling bestond. DIEFSTAL VAN TARWEBLOEM. De politie heeft als verdacht van diefstal van vier balen tarwebloem uit een spoorwagon staande op een doodloopend spoor in den Broekpolder, aangehouden den 20-jarlgen H. F. S. en den 30-jarigen J. de L. beiden alhier. Een deel van de gestolen party kon door de politie worden opgespoord en is in beslag ge nomen. EEN BIJZONDERE LEERSTOEL VOOR PARAPSYCHOLOGIE. By besluit van den secretaris-generaal van het Departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbeschermingl is de Stichting voor philo- sophie en parapsychologie, gevestigd te 's-Gra- venhage, aangewezen als bevoegd om by de fa culteit der letteren envrijsbegeerte aan de Ryksunlversiteit alhier een byzonderen leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoe men hoogleeraar onderwys zal worden gegeven in de parapsychologie en de parapsychologische philosophie. NED. REISVEREENIGING. Jaarvergadering van de afdeeling Lelden. Onder voorzitterschap van den heer J. A. A. van der Horst hield de afd. Leiden van de Ned. Reisvereeniging gisteravond haar algemeene jaarvergadering, welke o.m. werd bygewoond door den heer A. C. Dykman, penningmeester van het hoofdbestuur. De notulen der vorige vergadering werden on veranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer Joh. Geytenbeek, ontleenen wy, dat de activiteit der afdeeling in het afgeloopen Jaar voornamelyk beperkt bleef tot het doen houden van lezingen, welke door omstreeks 1000 perso nen werden bygewoond. Eenige boottochten werden gehouden. De heer Blitz trad als be stuurslid af. 'Het led ntal bedroeg op 1 Januari '41 749 personen en 9 juniorleden, op 31 Dec. 1941 resp. 653 en 5. Het verslag van den penningmeester, den heer P. C. Susan, gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van f1530.91, met een saldo van f. 545,73. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren J. A. A. v. d. Horst en H. Th. v. d. Starre, werden herkozen. Het dagelyksch bestuur werd afgevaardigd naar de algemeene vergadering der algemeene vereeniging; de voorzitter werd wederom ge kozen tot lid van den Raad van afgevaardigden. By de rondvraag deed de voorzitter nog eenige mededeelingen, o.a. over het doorgaan van de excursie naar het Haagsch Planetarium en over het welslagen van den Biyft-fit-cursus. De heer Dykman gaf hierna in korte trekken een uiteenzetting van het werk van het hoofd bestuur; hy deelde mede ten zeerste verheugd te zyn over den goeden geest, welke er in de Leidsche afdeeling heerscht en gaf tenslotte de verzekering, dat het hoofdbestuur zyn taak te genover de leden ook in de toekomst zal blijven vervullen zooals dit in het verleden is geschied. Na de vergadering werden de aanwezigen ont haald op eën attractieven wedstrijd, waarby pry zen werden uitgeloofd voor het herkennen van een aantal lantaarnplaatjes. Als men be denkt, dat daarby beolden werden getoond uit Nederland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Spanje, Duitschland, Noorwegen, Joegoslavië en Algiers dan begrypt mén, dat de vertoonde plaatjes ernstig onder dé loupe werden genomen. De heeren H. Th. v. d. Starre en Joh. Geyten beek hadden een en ander voortreffeiyk geor ganiseerd. KONIJNENSPORTVEREENIGING LEIDEN EN OMSTREKEN. Bovengenoemde vereeniging hield gisteravond haar jaarvergadering In café „Royal", welke zeer druk bezocht was. Er was een schrijven binnengekomen van den Gemachtigde voor de bevordering van het vereenigingswezen op het gebied van kleindierenteelt waarin werd betoogd dat het van groot belang is ten spoedigste een fusie tot stand te brengen met de Konynen- sportvereeniging D.S.V. Het bestuur zal zich te dezer zake nogmaals in verbinding stellen met het bestuur van D.S.V. Het Jaarverslag van den secretaris en pen ningmeester werd onder dankzegging goedge keurd. Tot leden der kascommissie werden de neeren Wolsink en de Graaf benoemd. Het be stuur werd in zyn geheel by acclamatie herko zen. Er werd besloten om in Juli a.s. een jong- dierenkeuring te houden; tevens heeft het be stuur aangevraagd om de gewesteiyke tentoon stelling 1942 in Leiden te doen houden. Hierna volgde de rondvraag en sloot de voorzitter d« vergadering.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1