De dag van den omroep BINNENLAND 9 MAART a.s. NETTE MEISJES LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Haandag 2 Maar! 1942 WINKELJUFFROUW BEDIENDE MEISJE DEUTSCH Jaarrede van ir. Her wei j er vinnig eri scherp! I Verkoudheid en griep Distributie-maatrer-^n Beperking der snelheid van motorrijtuigen Gemengd Nieuws SPORT Volgend seizoen 60 eersteklassers WIE REILT Wasscherij SPRONK N.V. DEN HAAG GEREI. JELGPCENTRALE ZLIDERKERK NET DAGMEISJE EEN WONING J. N. VREEBURG HLIS De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: De feestelijke bijeenkomst te* gelegenheid van den „dag van den omroep" welke gistermiddag in de studio aan den 's-Gravenlandschen weg te Hilversum werd gehouden, mocht zich in een zeer groote belangstelling van vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten verheugen. Ook van de zijde van het personeel, voor zoover dit niet door dienst verhinderd was, kwam door de massale opkomst de belangstelling, die men voor het eigen bedrijf koestert, tot uiting. Tegen drie uur werd de bijeenkomst geopend door den directeur-generaal met een welkomst woord. Onder de talrijke genoodigden merkten wij op: den secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, den leider van de afdee- ling Volksaufklarung und Propaganda van het Rijkscommissariaat, den heer Gemand, den commissaris der provincie Noord-Holland mr. A. J. Backer, den Beauftragte van de stad Am sterdam senator Böhmker, den Beauftragte van den Rijkscommissaris der provincie Noord-Hol land, dr. Unger, den secretaris-generaal der Nationaal Socialistische Beweging, den heer R. Ch. J. Huygen, den heer Ernst Voorhoeve, hoofd van de afdeeling propaganda van het departement van volksvoorlichting en kunsten, den directeur-generaal der P.T.T., ir. W. L. Z, v. d. Vegte. den heer ir. Taubert, hoofd van de afdeeling Rundfunk bij het Rijkscommissariaat, den waarnemend commandant der W. A., op perheerbanleider Van het Hof, den burgemees ter van de stad Hilversum, den Ortscomman- dant van de stad Hilversum, den vertegenwoor diger van den voorzitter van den Kultuurraad. dr. Zwikker, den commissaris van het N.V.V. den heer Woudenberg en voorts de vertegenwoordi gers en leiders van de verschillende fronten en gilden. Na de begroeting van den directeur-generaal werd de film „Scherven brengen geluk" ver toond. Het gold hier de eerste openbare vertooning van de Nederlandsche Omroep-film, waarin slechts een fragment van het bedrijf is ver werkt. Het gegeven van G. H. Knap, leider van de afdeeling vormgeving van den Nederland schen Omroep behandelt de totstandkoming van een hoorspel en werd verfilmd door de Nederland-Film te Den Haag. TOESPRAAK VAN PROF. GOEDEWAAGEN Na de vertooning van deze film betrad de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten prof. dr. Goede waagen het podium voor het uitspreken van een korte rede. Deze zeide: „Het zal altijd waar blijven, dat men een volk afmeet naar de bijdrage, die het voor de cultuur heeft geleverd. Dit zou niet mogelijk zijn als de cultuur niet geworteld stond in den bodem der volksge meenschap, als niet ook de meest eenzame scheppers, wetens of onwetens kinderen van hun volk waren, evengoed als de eenvoudige handwerksman, de industrie-arbeiders en de boer. De groote cultuurpolitieke taak van onze eeuw is de cultureele goederen niet gevangen te houden binnen den beperkten kring der be voorrechten, maar hen te verspreiden, opdat ieder tot zich kan nemen naar zijn aard, wat hem ligt en aardt. Zoo heeft onze eeuw zijn leeszalen, zijn volksuniversiteiten, zijn volkscon certen en volkstooneelvoorstellingen opgezet, zoo kwam het streven op om de werkelijk goede film in de bioscopen te brengen. Hoe zou den wij een cultuurvolk kunnen heeten, als wij niet eindelijk eens ernst gingen maken met ons nationaal sooialistisch beginsel dat ieder volks genoot recht heeft op een volkswaardig be staan? Dit alles heeft de Nederlandsche Om roep in den korten en aan experimenten zoo rijken tijd van een jaar begrepen en daarvoor moet ons volk dankbaar zijn. Men kan t.a.v. de cultuur, die de omroep in tallooze hulskamers brengt, drie groepen van luisteraars onderscheiden. De eerste groep zijn bevoorrechten, die onafhankelijk van de radio in de gelegenheid zijn, doorloopend zich aan de bron der cultuur te laven. Voor hen beteekent de omroep een verster king, verdieping en verrijking van hun ervarin gen. De tweede groep zijn degenen, die, cultureel onbewust, door den omroep wakker worden ge maakt, oplettend worden en zich opgewekt voe len tot zelf lezen en tot muziek hooren in de concertzaal tot museumbezoek en een geregel- den gang naar den schouwburg. De derde groep is de talrijkste: zij zijn niet in de gelegenheid als de voorafgaande groep, de vreugde van cultureel te zien en te luisteren aan de bronnen der cultuur zelf te genieten. Zij wonen te ver en hun bewegingsvrijheid is te beperkt, dan dat zü zich kunnen veroorlo ven, zelf de tempels der cultuur binnen te gaan. Maar ook zij zullen, aangewezen op hun huis kamer, schatten van geestelijke vreugde kun nen verzamelen, die zij vroeger moesten der ven. Zoo krijgt een steeds grooter deel van ons volk door den omroep deel aan cultuur. En van hun kant komen de scheppers der cultuur ons volk ook nader. Daarom wenschen wij den Nederlandschen Omroep geluk met wat hij bereikte. Vervolgens was de beurt aan het radio-sym- phonieorkest o.l.v. Pierre Reinards, dat als mu zikale omlijsting van de jaarrede van den di recteur-generaal het programma opende met de feestouverture" van H. Badings, opgedragen aan den Nederlandschen Omroep. Een enthou siast applaus beloonde componist en uitvoeren den voor deze muzikale inleiding, waarna dr. ir W. A. Herweijer zijn jaarrede aanving. Gedurende vijf kwartier wist spreker zijn toe hoorders te boeien. IR. HERWEIJER AAN HET WOORD. De heer Herweijer ving zijn rede aan met de vraag: Waarom een „dag van den omroep". Hu antwoordde daarop: Omdat het goed is, dat een maal per jaar de aandacht, van het geheele volk wordt gevestigd op deze grootsche nationale in stelling, die met ongeloofelijke snelheid haar beide voorgangsters, de pers en de film terzijde is gestreefd. Het is noodig jaarlijks een dag te wijden aan den omroep, omdat de invloed van de radio op het gemeenschapsleven voortdurend toeneemt. Verder heb ik dezen dag ingesteld om jaarlijks verantwoording to kunnen afleggen. Tot mijn groote voldoening kan ik mededeelen, dat het aantal ontvang-inrichtingen ondanks de moeilijke materiaalpositie, op 31 Januari jongst leden grooter was dan oöit tevoren, en dat zelfs het vooroorlogschc cijfer is overtroffen. Het totaal aantal aangeslotenen bedroeg op 31 Januari 1.437.839. Van September 1941 tot 31 Januari 1942 is het totaal aantal aansluitingen met ongeveer 50.000 stuks gestegen. Het kenmer kende hierbij is. dat hiervan ca. 35.000 nieuwe aansluitingen bij de radiocentrales zijn en 15.000 nieuwe toestelbezitters. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de ontwikkeling van den om roep in Nederland, waaruit bleek, dat de over heid reeds spoedig is begonnen met beïnvloe ding van de radio, zoodat de maatregelen, die na Mei 1940 zijn genomen, geheel logisch voort spruiten uit de voorgeschiedenis van den omroep in ons land. Een belangrijk onderdeel van den omroep wordt gevormd door den B.N.O. De Nederlandsche Omroep heeft dezen berich tendienst geheel aan zich. getrokken, dit in te genstelling met den toestand, zooals deze vroe ger bij de omroeporganisaties bestond. De oplage van den luistergids bedraagt nu ca. 100.000 stuks en kan voor het begin als bevredi gend worden beschuowd. Spreker stond vervolgens uitvoerig stil bij de verzorging van het programma. Bij geen tak van dienst werd zooveel overleg geëischt als bij het samenstellen der orkesten uit de dienstdoende musici en orkestleden der vroe gere omroeporganisaties. Wij beschikken thans over: een groot sympho- nie-orkest, een groot opera-operette-orkest, een kleiner omroeporkest, dat uitgebreid met blazers, ook als harmonie-orkest optreedt, en een groot amusements-orkest benevens eenige kleine en sembles voor dans- en verstrooiings-muziek. Het zijn echter niet alleen de orkesten, die ons muziekprogramma vullen. Tot de onontbeerlijkste en ook de volmaakste programmastof van den omroep behooren de gramofoonplaten. Met te veel uitzendingen van gramofoonplaten heeft de luisteraar echter het gevoel van „bekocht" te zijn. Bovendien gaat de voorraad door het ge bruik In kwaliteit achteruit. Binnenkort zal daarom het aantal uren, dat gevuld moet worden met orkest- en andere muziek nog moeten wor den uitgebreid. Gedurende het achter ons liggende jaar wer den 50 bonte avonden gegeven, waarvan 28 zon der publiek en 24 met publiek. Bovendien organi seerden wU 5 stedenavonden. Het ligt in de be doeling om ons in de toekomst niet uitsluitend tot steden te bepalen, maar speciale streekdagen te organiseeren, waarin het geheele cultureele leven van een bepaalde landstreek zoo wat ernst en luim betreft, in de programma's van die dag tot uitdrukking komt. Het is voor de cultuur van ons land waard en noodzakelijk, dat de schat van volksliederen die wij bezitten levend gehouden wordt en dat kan alleen door ze te doen zingen bh elke gelegen heid, die zich daartoe voordoet. Op al onze bonte avonden, zal nu in het vervolg onder goede lei ding de volkszang worden beoefend. Zonder dat wy iets van ons nationaal geestelijk bezit hoéven op te offeren is het kennismaken met de cultuur van andere landen door het volkslied nuttig en noodig voor de Europeesche samenwerking. De kleinkunst werd door ons verder ook in dienst gesteld ter voorlichting en politieke vor ming van ons volk. Door den omroep is het mogelijk geworden de menschelijke stem te doen weerkinken tot iri alle huiskamers van den lande en daarbuiten. De invloed, welke hiervan is uitgegaan op onze samenleving, is nog lang niet tot volle diepte gepeild; we weten evenwel, dat het door den omroep op de juiste wijze gesproken woord van onschatbaar groot nut kan zijn. Voor het belangrijke programma-onderdeel dat het gesproken woord vormt, ontbrak een goede basis te eenen male. Doch reeds spoedig groeide het aantal door de afdeeling ontwikkeling en voorlichting verzorgde uitzendingen. Zoowel in huishoudelijke-, als cul tureele- en politieke vragen werd de Nederland sche Omroep een betrouwbare raadgever Van zeer groot belang is onze afdeeling staats- politieke dienst, die naar de uitzendingen van staatsplechtigheaen, de uitzendingen verzorgt, waarin de politieke organisaties, zooals N.S.B., WA, S.S., N.J.S. enz. nader tot ons volk worden gebracht. Nadat de heer Herweijer inededeeling had ge daan van de benoeming van den heer J. C. Plate tot programma-directeur van den Nederland schen Omroep, schetste hij de radio als kunst uiting. De omroep is ook tot een der belangrijkste cultureele factoren in ons volksleven geworden. Spreker eindigde met een herhaling van wat hij in het eerste nummer van de Luistergids aanwees als de taak, welke voor ons ligt, name lijk dat de Nederlandsche Omroep de levens blijheid en den levensmoed wil opwekken die ge schraagd door een zuiver op eigen volksaard ge grondvest cultureel besef en gedragen door een helder inzicht in de geschiedenis van verleden en heden aan ons volk het geloof in eigen kunde en eigen kracht hergeven zullen, waardoor dit volk weer met vertrouwen de toekomst tegemoet zal zien. Dit na te streven opdat ons volk zijn aandeel aan den opbouw van een nieuwe Europeesche toe komst zal bijdragen, is onze taak bij onzen marsch door het voor ons liggend jaar. Een ware ovatie werd hem aan het einde van zijn betoog, dat met klem en overtuiging werd uitgesproken, gebracht. Als besluit van deze bijeenkomst bracht het omroep-symphonieorkest o. 1, v. Pierre Reinards de Piet Hein rhapsodie" van dr. P. van Anrooy ten gehoore, waarna de gasten zich in de groote ontvangstzaal vereenigden, alwaar hen thee werd aangeboden. ft Buitje o.20 tabletten 55. cL' Zakj* tabletten 7 eti VERKOOP VAN RIJWIELEN TIJDELIJK STOPGEZET. Ter voorbereiding van de distributie van rijwielen is het koopen, verkoopen en afle veren van alle soorten tourrijwielen, sport en racerijwielen, ivalidewagens, transport- rijwielen, carriers, onderstellen van carriers, alsmede van frames voor genoemde soorten rijwielen, invalidewagens en carriers gedu rende het tijdvak van Maandag 2 Maart (dus heden) tot en met Zondag 15 Maart verboden. BON VOOR GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF. Gedurende het tijdvak van Zondag 1 Maart (dus gisteren) tot en met Dinsdag 31 Maart geven de met „generator-anthraciet derde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van een hectoliter (max. 75 K.G.) anthraciet- nootjes 4 of 5 of 50 K.G. turfcokes. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „genera tor-turf derde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. UITREIKING TOESLAGKAARTEN. In het tijdvak van 9 tot en met 21 Maart a.s. zullen de toeslagkaarten der volgende dis tributieperiode voor bijzonderen arbeid worden uitgereikt. Aan hen. die zeer zwaren arbeid verrichten, zal worden uitgereikt een bonkaart m 101. aan hen. die zwaren arbeid verrichten, een bonkaart m 291 en aan hen, die langdurigen of nachtarbeid verrichten, een bonkaart 301. De uitreiking zal geschieden door den distri- butiedienst der gemeenten, waar de betrokkene zijn werkzaamheden verricht. De bonkaarten m 101 en m 201 zullen worden verstrekt aan hen. die bij de vorige uitreiking overeenkomstige kaarten hebben ontvangen en thans nog dezelfde soort arbeid verrichten, ten zij de inspectie der distributie heeft beslist, dat bepaalde arbeiders niet meer in aanmerking komen voor een toeslagkaart. Voor hen, die thans in het bezit zyn van een toeslagkaart voor langdurigen of nachtarbeid moet opnieuw een aanvraag worden ingediend. Ten behoeve van hen. die nog geen toeslag kaart voor den hierbedoelden arbeid bezaten, doch in de plaats hiervan rantsoenbonnen heb ben ontvangen, zal slechts een toeslagkaart wor den uitgereikt, indien sedert het tijdstip dei- uitreiking van deze rantsoenbonnen dertien we ken zijn verloopen. Belanghebbenden dienen hun distributiestam kaart aan den uitreikenden ambtenaar te too- nen. Zelfverzorgers kunnen geen aanspraak ma ken op een toeslagkaart. Voorts zullen in het tijdvak van 2 tot en met 21 Maart in die gemeenten, waar de verkoop van volle melk is toegestaan, nieuwe melk- kaarten worden uitgereikt. De nieuwe kaarten zijn bestemd om te worden gebruikt geduren de drie distributieperioden van vier weken en zijn daarom samengesteld uit drie groepen van bonnummers. Voor de hierbedoelde kaarten komen in aan merking personen van veertien jaar en ouder. PRIJSAANDUIDING VOOR TURF. Uit verschillende klachten is gebleken, dat de prijsaanduidingsbeschikking voor vaste brand stoffen niet wordt nageleefd door den turfhan del. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat, aangezien ook turf en turf- briketten vaste brandstoffen zijn, de prijsaan duidingsbeschikking vaste brandstoffen eveneens voor den turfhandel geldt. Detailhandelaren in turf en turfbriketten zijn derhalve verplicht om de prijzen voor deze wa ren op prijslijsten aan te geven, die op een dui delijk zichtbare plaats, zoodat zij goed leesbaar zijn, moeten worden aangebracht. In hun ver koopruimten zoowel als op hun karren dienen deze lijsten aanwezig te zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Oosterbeek is op 79-jarigen leeftijd over leden ir. K. Pringle, oud-hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Gelderland, officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van waterstaat, betref fende wijziging en aanvulling van het motor en rijwielreglement. Hierin wordt bepaald, dat met een motorrijtuig of aanhangwagen, voor zien hetzij van luchtbanden van de maat 7.50 X 20 of grooter. hetzij van luchtbanden van overeenkomstig draagvermogen (hieronder vallen banden van de maat 32 X 6*4). niet mag worden gereden met een hoogere snelheid dan van 40 KM per uur. Dit besluit treedt heden in werking. DISTRICT ZUID-HOLLAND VAN DEN N.T.B. Jaarvergadering te Den Haag. Dezer dagen hield het district Zuid-Holland van den Nederlandschen Tuindersbond zijn jaarlijksche algemeene vergadering te 's-Gra- venhage. De voorzitter, de heer W. J. van Kampen, memoreerde in zijn openingswoord de moeilijk heden van het afgeloopen jaar. De notulen, balans, begrooting en exploitatie rekening werden onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag kon door onvoorziene omstandighe den nog niet verschijnen. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van den heer G. Knotter en E. Huysman, wer den gekozen de heer en W. Sonneveld (Pijn- acker) en G. Parlevliet (Katwijk a. d. Rün), terwijl het aftredende lid Joch. v. d. Hout werd herkozen. Als lid in de financieele commissie werd in de plaats van het aftredende lid, den heer Flin- terman, benoemd de heer Scheffer. De aftredende heeren P. Varekamp en Joch. v. d. Hout. die voor het district Zuid-Holland zitting hebben in het hoofdbestuur, werden met algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag kwamen o.m. ter sprake de nieuw af te sluiten arbeidscontracten. Medege deeld werd. dat waarschijnlijk door de werk nemersorganisatie getracht zal worden zooveel mogelijk te komen tot combinatie van de be staande contracten. Het bestuur zal t.z.t. de be sprekingen over het indeelen van streken enz. openen. LEUGENAARS. U en ik. wij allen, hebben een afkeer van den man die bewust liegt, die tracht door zijn leu gens verwarring te stichten en van deze ver warring te profiteeren om doeleinden te berei ken, die in strijd zijn met het belang van hen, die door hem belogen worden. Tegen dergelijke leugenaars strijden nu de Europeesche volkeren. Deze hebben ingezien, dat de verwarring die aartsleugenaars als Stalin. Churchill en Roosevelt trachten te stichten, de ondergang van hun vaderland zou beteekenen. Leugen, bedrog en misdaad, dat zijn o.a. ook de middelen waarmede het bolsjewisme werkt en onze beschaving, godsdienst en cultpur tracht te vernietigen. Landgenoot, het is onze plicht dit gevaar te bestrijden. Duizenden gre pen reeds naar de wapenen en vormden ons eigen legioen in het Oosten. Uw plaats in de gelederen is nog open. Meld u aan by het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage. „MET MUSSERT VOOR NIEUW-NEDERLAND IN NIEUW-EUROPA". Heden om 18.30 uur zal in het programma van Hilversum II Ernst Voorhoeve, propaganda leider der N.S.B. en hoofd van de afdeeling pro paganda van het departement van volksvoor lichting een actie inleiden onder het motto „Met Mussert voor nieuw - Nederland in nieuw- Europa". „HET MES ER IN". Hedenavond houdt Max Blokzijl voor den zender Hilversum II zijn politiek weekpraatje van kwart over zeven tot half acht. De titel hiervan luidt: „Het mes er in". AFSCHEID IR. P. BAKKER SCHUT. In een zeer druk bezochte samenkomst is Za terdagmiddag in het gebouw Groenmarkt no. 29, de toonzaal van het gemeentelyk gasbedrijf te Den Haag, afsche'id genomen van ir. P. Bakker Schut, directeur van den dienst voor Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting te Den Haag, die dit ambt wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftyd heeft moeten neerleggen. KINDJE DOOR KOKENDE MELK GEDOOD. Te Sprang-Capelle trok het twee-jarig kindje van de fam. P. een pan kokende melk om. Het kreeg den inhoud over het hoofdje. Nadat het in het ziekenhuis was opgenomen, is het over leden. COCAÏNE-SMOKKELAAR GESNAPT. De ambtenaren, belast met de grensbewaking hebben by Budel een smokkelaar aangehouden, die probeerde om een partytje cocaïne over de grens te smokkelen. De cocaïne werd in beslag genomen. TOT DE HUID UITGEKLEED. Een Hagenaar, die Zaterdag van een der zwem baden aldaar gebruik» maakte, kwam, toen hy weer in zyn cabine terugkwam, tot de verras sende ontdekking, dat al zijn kleeren verdwenen waren. Niet alleen zyn costuum, ook zyn schoe nen. portemonnaie, gouden horloge en zyn distributiebescheiden waren weg. De directie der zweminirichting was genoodzaakt, om voor den bestolene inderhaast nieuwe kleeren uit zyn woning te laten komen. Aangifte bij de politie is gevolgd. Crt. MOLENAAR VERONGELUKT. Te Nunhem CL.) is de 47-jarige molenaar P. Schvader van 10 kinderen, bekneld geraakt tusschen een muur en een waterrad. De man werd naar het Sint Laurentius-ziekenhuis te Roermond overgebracht, waar hij is overleden VOETBAL. Naar wij vernemen, aldus de Tel.. heeft het bestuur van,den N.V.B. besloten niet ln te fraan op de bezwaren, die door de meeste Zuidelijke eerste-klassers eeult zijn tegen de voorgenomen splitsing der Zuidelijke eerste-klasse ln twee af- deellngen van tien clubs. Zoodoende staat het thans vast. dat deze split sing met Ingang van het roetbalselzoen 1942-a 1943 een feit zal worden, zoodat ons kleine land Jé dan zestig eerste-klassers rijk zal zijnl. SCHAATSENRIJDEN. DE SCHERMERTOCHTEN UITSTEKEND GESLAAGD. Dc Schermertochten uitgeschreven door den Ijsbond Holland's Noorderkwartier zijn een suc» ces geworden. Ruim 3000 rijders hebben aan deze tochten deelgenomen, \flaaronder vele bekende wedstrijdrijders. Zoo startten o.a. voor den 65 km. tocht de rijders v. d. Bil, Llgthart en Westra. ter wijl zelfs de baanrijders Builen en Roos het eens op den langen afstand probeerden. Eenige Langedljkers, die de tocht per prikslee Eenige LangedlJkers, die den tocht per prikslee i aldus een afstand van 90 km. aflegden, berelktei, een tempo dat den meesten rijders te hoog li De leerlingen van de twee hoogste klassen vahl de openbare lagere school ln Stompetoren vol-' brachten zonder een enkelen ultf7aller onder lei ding van het sportieve hoofd der school dezen tocht. WEDSTRIJD TE ZOETERWOUDE. Op den Rijn te Zoeterwoude (H.R.) werd een hardrijderij gehouden voor paren. Er namen 18 paren aan deel. Ie pr. mevr. Roseboom en de heer P. Rozenboom; 2e pr. mej. D. Molema en de heer J. Wassenburg; 3e pr. mej. N. Noorder- vliet en de heer F. Blom; 4e pr. mej. N. Verhoorn en de heer G. N. Lemmerzaal; 5e pr. mei. Army v. d. Stoel en de heer J. v. WUk. KORFBAL. SERIEWEDSTRIJDEN „FLUKS". De jaarlijksche seriewedstrilden van Fluks zul len dit Jaar. ln tegenstelling met de laatste Ja* ren. niet met Paschen doch od Maandag 25 Mei (2en Pinksterdag) gehouden worden. Daar Fluks op dien dag niet de beschikking kon krijgen over het hoofdterrein van U.V.S. zullen deze wed strijden dit Jaar op het N.B.L.O.-terrein aan den Zocterwoudsche Singel plaats vinden. Tevens ^al op Zondag 17 Mei een adsplrantentournooi wor* den gehouden. WANDELSPORT. JAARVERGADERING NED. WANDELSPORT BOND. Te Utrecht vond de Jaariyksche algemeene ver gadering van den Ned. Wandelsportbond onder voorzitterschap van den heer N. J. M. Munzert, plaats. Wat betreft de Vierdaagsche te Nijmegen., hoopt men aldus de voorzitter met den heer Breunese overeenstemming te bereiken, daar deze vierdaagsche in de toekomst onder auspi ciën i7an den N.WJB. zal moeten worden gehou den. Nadat afgevaardigden hadden aangespoord toö het organiseeren van schoolwandeltochten en meer aandacht te besteden aan touristisch wan delen, ging de vergadering tot het afwerken van de agenda over. De afgevaardigden van Zuid-Holland, de heel De Bruyn, stelde een motie van wantrouwen gen den voorzitter, nadat hl| gewezen had op er kele tekortkomingen. Zonder re-"-*- ging d* voorzitter tot stemming over. met als resultaat' dat deze motie met 104 tegen 25 stemmen die van Zuid-Holland) werd verworpen. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur ge heel herkozen. Tot leden van de technische com missie werden benoemd: de heeren ir. Milo. A. van Groeningen. H. Poelman. J. Sleutel en Marle Zlellemans. Bij de rondivraag verzocht mr. J. Onnen bil de bevoegde instanties, zulks in sa menwerking met den A.N.W.B.. het gebruik van de verkeerswegen ln verband met de nieuwe verkeersregeling onder oogen te willen zien. SCHAKEN. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Zaterdagmiddag hield het Leldsch Schaakge-1 nootschap in „Het Schuttershof" ziln jaarverga dering. Na de opening door den voorzitter, kwa-1 men de Ingekomen stukken ter tafel en bracht 1 de secretaris een uitvoerig jaarverslag uit, waar- 1 ln om. het feit naar voren werd gebracht, dat 1 LB.G. dit jaar voor het eerst ln de le klasse I van den Ned. Schaakbond medespeelt en daarin niet zoo'n slecht figuur slaat. De penningmeester gaf een overzicht van den stand der kas. die met een batig saldo sloot. De kascommissle. de heeren W. K. v. Hasselt en M. Prins, bracht een gunstig r/erslag uit over het beheer der geldmiddelen. De commissaris van materiaal gaf daarna een over zicht van den toestand, waarin dit zich bevond. Nu volgde bestuursverkiezing. De aftredenden, die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden bil acclamatie herkozen. De functies bleven op de zelfde wijze verdeeld als volgt: voorz. Ir. J. J. G. van Hoek. vice-voorz. Dr. J. F. Sirks. seer. A. E. J. Modderman, penningm, M. M. Segaar en comm. v. materiaal M. J. Dieben. In de kascommissle voor het volgende Jaar werden benoemd de H H. W. A. Kasteleyn en A. T. G. A. Zandf/liet. Voorts is nog besloten reeds thans te beginnen met da voorbereiding om het 50-jarig bestaan der club ln 1945! op luisterrijke wijze te kunnen vieren. De rondvraag leverde niets op. Na de sluiting der vergadering volgde een gezellige gongwed- strild. DE COMPETITIE le KL. B. Hiervoor werd een wedstrlld gespeeld in Hotel Centraal alhier. Phllidor I won met eroot ver schil (7V22Va) van Taveno I en heeft nu met: twee gewonnen wedstrijden ln deze groep de lei ding genomen. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. In Den Haag ziln gisteren, volgens De Crt.. de wedstrijden om het persoonlijk damkampioen schap van Nederland aangevangen in café De Kroon aan het Spui. De uitslagen van de eerste ronde waren: 0 W. HulsmanP. J. van Dartelen J H. Vos—J. C P. Kalden 2—0 J. M. .Bom—A. de Graag G. PdtsPh. J. Ham O—3 A. M. OlsenR. C. Keller 02 mijn vrij huis aan de Leede te Warmond tegen beneden huis in Leiden of Oegstgeest. Br. Bur. v. d. Blad no. 4854. Gevraagd een nette voor Brood- en Banketbakkerij Ook genegen in de huishou ding behulpzaam te zijn. Leef tijd 25 jaar. Tevens gevraagd een nette voor de bakkerij, 18 a 19 jaar. Br. Bur. V. d. Blad no. 4871. WITTE SINGEL 14, vraagt 4852 Gevraagd v. 16 Maart flink net eerlijk n. 'b. 20 jaar, v. d. e. n., in be schaafd klem pension. Goede behandeling. Br. met verlangd salaris aan Van Boetselaerlaan no. 65, Den Haag. 4870 VERGADERT WOENSDAGAVOND IN DE gevraagd, van 8 u. 30 tot 4 u., of WERKSTER. - Aanmelden: 4869 Molenplein 8, Wassenaar lernen Sie schnell u. gründ- lich nach der berühmten FRYS METHODE. Privat-Unterrlcht f.55.-; kl. Klassen f.20.- pro 6 Monate. Spredhstunde Diens- tags und Freltags. 4532 BREESTR. 36 - Fernspr. 22594 Door Rijksambtenaar zoo spoe dig mogelijk te huur gevraagd (geen etage), met 6 a 7 kamers badkamer, in Leiden of om geving. Huur max. f. 50- p. m. Brieven onder no. 010 aan BERGMANS' Adv. Bur., Lange, straat 35, Tilburg. 4860 TANDHEELKUNDIGE WATERSTEEG 2a - TEL. 25220 Spreekuren dagelijks v. 1112 en 25 uur. Maandag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. 7407 Polikliniek iederen werkdag van 8.3010 uur v.m. en Woensdagavond van 7—8 uur. Echtpaar (rustend arts) vraagt tegen 1 Mei of eerder in Oegst- geest op goeden stand heel of gedeelte daarvan. Br. met prijsopgaaf onder letter <1 VAN ZWIGHT'S Boekhandel 4872 Breesfcraat 12t

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 4