LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 2 Maart 1942 in Zuid-Holland Vrijheidsoproep voor Britsch-Indië AGENDA Bose zegtHet uur der verlossing is gekomen Winterhulp Nederland Wijzigingen in de rijksregeling voor Installatie van den Landstand L vergoeding van oorlogsschade Ook boven f. 50.000,- wordt schade ten volle vergoed Oproep van den heer A. de Waard tot medewerking ^KtJN/T IN UITEREN^ Burgerlijke Standen Rijnstreek BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN RESIDENTIE-ORKEST. Toon Verhey (dirigent). Charles van Isterdael (cello). Een nieuwe figuur als dirigent van het Resi dentieorkest: Toon Verhey. Eerste indruk: een vastberaden persoonlijkheid, van wien bezieling en kracht uitgaat, zonder dat daarbij het ge voelselement in het gedrang komt. Een zuiver en waar evenwicht tusschen belde polen weet hij te handhaven. Iemand, die, dirigeerend zon der partituur, de composities in hoofd en hart heeft. Als gedegen kenner van het veelzijdige orkestapparaat, weet hij den leden daarvan die discipline bij te brengen, waaruit tenslotte bij voortduring een glanzend, verzadigd, dan weer uiterst verfijnd klankenbeeld resulteert. Zeker niet iemand, wiens dirigeertechniek men visueel steeds met ingenomenheid begroet, want van het uiterlijk effect schijnt hij wars te zijn. Zoo is de houding soms nog wat krampachtig en da techniek van den linkerarm merkwaardig weinig ontwikkeld: deze bepaalt zich in hoofd zaak tot een suggestief afwerend gebaar, het geen echter op een gelukkige overdracht zijner bedoelingen geenerlei nadeeligen Invloed uit oefent. Zoen van den bekenden Rotterdamschen koor leider Anton Verhey, erfde hij blijkbaar diens gezond-natuurlijke muzikaliteit en zuiver inge steld herscheppingsvermogen. Het orkest legde onder zfjn leiding overtuigende bewijzen af van vruchtdragende studie, hetgeen tot uiting kwam door een warm-levende klank en groote accura tesse, terwijl ook aan het kleinste detail veel aandacht was besteed. Verhey introduceerde voor Leiden twee novi teiten: Voormolen's reeds ln 1927 geschreven variatiewerk „De drie ruitertjes", waaraan een verheven oud-nederlandsche medolie op de tekst „Ik stont op hooge bergen" uit het Antwerpsch Liedtboek ten grondslag ligt en de „Rhapsodie Espagnole" van den ln 1940 overleden Haagschen cellist Carl Oberstadt. Voormolen's opus bevat, na een stemmige inleiding, twee door een pittig tusschenspel verbonden, van veel fantasie en zin voor boeiende, kleurige instrumentale effecten getuigende variatiegroepen, waarvan de uitwer king van kunde en inspiratie spreekt. Verhey en het orkest gaven er een lyrisch bewogen, sug gestieve vertolking van. De vroegere eerste cellist v. Isterdael solieerde in de 5 deelige „Rhapsodie" van zijn vriend Oberstadt. Levendige, karakteristieke, rythmLsch markante Spaansche volkswijzen in ?en knappe bewerking, met voor ons als muzikaal hoogtepunt een uit eigen inspiratie opgewelde, melancholiek getinte „Habanera": het geheel typisch Spaansch van sfeer en in juist coloriet. Voornamelijk lijkt het ons geschreven om den cellist te doen schit teren: van Isterdael beheerschte zijn instrument met veel meesterschap, al kan het fonkelender en waren alle der moeilijke grepen niet geheel feilloos. De bescheiden, nog steeds vitale kunste naar werd enthousiast .gehuldigd en liet allen in het groote succes welverdiend deelen. Ten slotte een waarlijk brillante, imposante en ge concentreerde reproductie van Dvorak's Vijfde symphonie (Aus der neuen Welt), door het orkest veelvuldig gespeeld, o.a. op het laatste concert van het vorig seizoen. Waarom dus niet eens een der onbekende Dvorak-symphonteën, bijv. diens vierde? Ook hier een sterk sprekend staal van Verhey's dynamische persoonlijkheid en op merkelijk dirigeertalent. De bewogen, steeds beheerschte orkestklank magistraal was die der blazers in den triomfantelijken krijgszang! en de groote stuwkracht van den dirigent maak ten diepen indruk. Moge Verhey, wiens optreden levendig is toegejuicht, degeen zijn, die hier eindelijk Bruckner eens brengt. Naar hem im mers, schijnt zijn speciale voorliefde uit te gaan! Th. J. Hannema. der leiding stond van jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck en die 20.000 Nederlanders omvatte, die zich ingeval van sabotage, stakingen, catastro phes e.d. beschikbaar stelde,' teneinde het open bare leven normaal te doen functioneeren. Deze organisatie is evenwel bij gebrek aan levens kracht geleidelijk afgestorven. In dit verband wees spr. op de belangrijke plaats, welke gas- en -electriciteitsfebrieken en waterleidingbedrij ven in het openbare leven innemen en hoe zij onmisbaar zijn voor een goeden gang van zaken Deze normale bedrijfsgang moet derhalve on- cler alle omstandigheden verzekerd zijn, ook in vredestijd, maar vooral in oorlogstijd, nu de gevaren voor stagnatie oneindig veel grooter zijn. T.N, wil daarom een groep van vrijwilligers kweeken. die, zoo noodig, in staat zijn. openge vallen plaatsen in de vitale bedrijven in te ne men. Daarvoor komen ln de eerste plaats tech nici in aanmerking, liefst boven de 30 jaar, die met dergelijke werkzaamheden grootendeels vertrouwd zijn en dus weinig opleiding meer be hoeven. Voorts zullen de betaalde krachten van den luchtbeschermingsdienst moeten worden aangevuld met vrijwilligers, die opruimings- en herstellingsploegen zullen vormen. Hiervoor zijn ambachtslieden het meest gewenscht. Alle dien sten worden vanzelfsprekend verleend zonder eenige geldelijke vergoeding: het is immers een dienst aan de gemeenschap, aan het geheele volk. Iedereen kan daaraan deelnemen onge acht zijn politieke of godsdienstige gezindheid. Alle nood-helpers zijn tijdens de oefeningen of werkzaamheden automatisch verzekerd tegen ongevallen; zij ontvangen alleen vergoeding in geval van loonderving en ontvangen een stevig werkpak en dito paar schoenen in bruikleen. Als zetel van de plaatselijke groep Leiden, welke in totaal ongeveer 140 man noodig heeft, zal het gebouw Rapenburg 1214 (voormalig Gemeentehuis) worden ingericht. In verband met de gevaren van den huldigen oorlogstijd wordt er naar gestreefd de organisatie zoo spoedig mogelijk te voltooien. Na deze uiteenzetting werd een film vertoond, waarin beelden werden gegeven van de oplei ding voor de T.N. in Duitschland zoomede van de werkzaamheden der noodhelpers in vredes tijd (bruggebouw, blusschen van bosch- er heidebranden, hulp bij overstroomingen, sloo- perswerkzaamheden e.d.) HEDEN. K a t w a n-Z e e (Casa Cara)Tentoon- JUBILEUMAVOND VAN „WERKMANS WILSKRACHT". Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan hield de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht' Zaterdag in de groote zaal van de Stadsgehoor zaal een jubileumavond, waai-voor zeer groote belangstelling bestond, welke, gezien het aar dige programma, zeker gerechtvaardigd was. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer J. Bij, die speciaal welkom heette de donateurs en afgevaardigden van andere mu ziekgezelschappen. Spreker bracht dank aan de donateurs, die ook in dezen tijd de gelederen van „Werkmans Wilskracht" trouw waren ge bleven. Vele begunstigers van de vereemging waren er, op grond van de dikwijls moeilijke geldelijke omstandigheden, zooals bij navraag bleek, toe overgegaan hun steun voorloopïg niet meer te verleenen. Met het volle begrip voor de gronden van zulk een besluit kan toch over het algemeen deze handelwijze niet geheel goedge keurd worden. Na deze tijden immers, als het normale leven weer voortgang vindt, moet ook „Werkmans Wilskracht" haar werk weer opvat ten, en haar positie moet dus gedurende - dezen tijd gehandhaafd blijven. Spreker besloot zijn rede fnet een woord van opwekking tot steun aan de vereeniging. In den loop van het vlot afgewerkte program ma, dat talrijke attractieve nummers telde, vond nog een huldiging plaats va.n een viertal leden van „Werkmans Wilskracht". Den heer W. Selier, die gedurende ruim 30 jaar lid was van de kapel en die ongeveer een halfjaar geleden als lid heeft moeten bedanken, werd onder woorden van warme hulde het eere lidmaatschap aangeboden. De heer G. Phllippo werd op grond van zijn 38-jarige drukke werkzaamheden ten bate van „Werkmans Wilskracht", in het bijzonder het schrijven van muziek, eveneens hartelijk toege sproken. Tot slot wendde de voorzitter zich tot de gebroeders Van Leeuwen, twee van de drie oprichters, die ln de zaal aanwezig waren. De heeren Van Leeuwen vervullen ook thans nog hun plaats in de kapel. Den laatstgenoemden drie werd een couvert met inhoud aangeboden als blijk van waardeering voor hun groote ver diensten. Een door den voorzitter gecomponeerde marsch onderstreepte deze, door de toeschouwers met een hartelijk applaus beloonde, huldiging. Onder leiding van den conferencier Peter Siers en met medewerking van Gé Hofenks Orkest hield een reeks aardige nummers de toeschou wers gedurende enkele uren bezig. Bii dit rijk gevarieerde programma oogstten vooral de Ho- nolulukoninginnen bijzonder succes. Ook de andere nummers werden met een dankbaar ap plaus beloond. TECHNISCHE NOODHULP. Uiteenzetting van doel en streven door dr. Beek De onlangs opgerichte plaatselijke groep Lei den der Technische Noodhulp hield Zaterdag middag in den foyer der Stadszaal een drukbe zochte propaganda-bijeenkomst, waarin Haupt- bereitsschaftsführer dr. Beek nogmaals doel en streven heeft uiteengezet. Na een kort welkomst woord van den plaatselijken leider, den heer Ramb, die ln het bijzonder den burgemeester, den Ortsgruppenführer der N.S.D.A.P. en de di recteuren, hoofden en technische ambtenaren van verschillende gemeentediensten begroette, was het woord aan dr. Beck, die herinnerde aan de eerste propaganda-bij eenkomst van 5 maan den geleden. Er is sindsdien in de groep Lei den veel gebeurd, maar toch heeft het nut het doel der T.N, nogmaals onder oogen te zien en haar positie te bepalen ten aanzien van andere organisaties, zooals luchtbeschermingsdienst, geneeskundige dienst en brandweer, welke in tyden van rampen hulp verleenen. T.N. is vol strekt geen specifiek Dultsche instelling van dezen tijd; reeds in 1919 bestond er in Neder land een organisatie van dien naam, welke on- INBREKER AANGEHOUDEN. De vorige week maakten wfj melding van een inbraak ten huize van den heer H. in de Jan Lievensstraat. waarbij een bedrag van f.950 en een aantal gouden en zilveren voorwerpen wer den ontvreemd. De politie is er thans in ge slaagd den dader te arresteeren. nl. den 30- jarigen H. J, D, te wiens huize onder den vloer^net grootste deel van het vermiste geld en alle sieraden zijn teruggevonden. Daarna bleef .er voor D. niet anders over dan een volledige bekentenis al te leggen. Hedenmorgen in de vroegte is door de poli tie aangehouden de 36-jarige J. van D., die ten nadeele van een textielfabriek aan do Sohelpen- kade, alwaar hij in dienstbetrekking was, een hoeveelheid steenkolen en een aantal wollen sokken had ontvreemd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bose heeft zich met een vrijheidsoproep van den volgenden inhoud tot de bevolking van Britsch-Indië gewend. „Ongeveer een jaar lang heb ik zwijgend en geduldig den loop der gebeurtenissen afgewacht. Thans, nu het uur daar is, treed ik naar voren en spreek. De val van Singapore beteekent het naderbij komen van een nieuw tijdperk in de Indische geschiedenis. Het Indische volk heeft lang geleden onder de vernedering van een vreemd juk. Het is geestelijk, cultureel, politiek en economisch geruïneerd. Thans moet het den Almachtige deemoedig danken voor de gelukkige gebeurtenis, die Indie leven en vrijheid belooft. Het Britsche imperialisme is in de moderne ge schiedenis de duivelachtigste vijand der vrijheid. In Indië alleen is ongeveer een vijfde deel van het menschdom zonder pardon onderdrukt en vervolgd. Voor andere volken moge het Britsche imperialisme de vijand van het heden zijn, voor Indië is het de eeuwige vijand. Tusschen beiden zijn noch vrede noch compromis mogelijk. De vijanden van het Britsche imperialisme zijn de natuurlijke bondgenooten van het Indie. evenals de landgenooten van het Britsche imperialisme thans onze nauutrlijke vijanden zijn. De buitenwereld hoort van tijd tot tijd stem men, die uit Indië komen en er aanspraak op maken te spreken hetzij in naam van het In dische nationale congres of in dien van het Indische volk. Deze stemmen komen echter door de kanalen der Britsche propaganda en niemand mag de fout maken haar als karakteristiek te beschouwen voor het vrije Indië. Zooals natuur lijk is in een land. dat onder vreemde heer schappij staat, hebben de Britsche onderdruk kers er naar gestreefd in het Indische volk twee dracht te veroorzaken. Dientengevolge zijn er menschen, die het Britsche imperialisme openlijk ondersteunen, en anderen, die al dan niet opzet telijk de Britsche zaak helpen, doch vaak hun ware beweegredenen verdoezelen door te spreken van samenwerking met Tsjoengking, de Sovjet unie en andere bondgenooten van Engeland. Tegenover hen staat echter de enorme meer derheid van het Indische volk, die geen compro mis met het Britsche imperialisme wenscht. doch verder wil strijden tot de volkomen onafhanke lijkheid is bereikt. Door de oorlogsomstandig heden in Indië kan de stem dezer vrijheidslie vende Indiërs niet buiten de landsgrenzen door dringen. Wij echter die meer dan twintig jaren gestreden hebben voor onze nationale emanci patie. weten precies wat de enorme meerderheid van onze landslieden thans denkt en gevoelt. Op dit kruispunt der wereldgeschiedenis waar wij staan, verklaar ik plechtig in naam van alle vrijheidslievende Indiërs in Indië zoowel als in het buitenland, dat wij verder zullen strijden tegen het Britsche imperialisme tot Indië weer meester is over eigen lot. In dezen strijd en in den tijd van herbouw die daarop zal volgen, zul len wij van ganscher harte met al diegenen samenwerken, die ons helpen den gemeenschap- pelijken vijand neer te staan. Het uur der ver lossing is voor Indië gekomen. Thans zal Indië opstaan en de ketenen der slavernij verbreken, die net zoo lang geboeid hielden. Door de be vrijding van Indië zullen ook Azië en de geheele wereld voortgaan op den weg naar het hoogere doei van de emancipatie van de menschheid". LEVENSLOOP VAN BOSE. Soebhas Chandre Bose. die in 1897 in Bengalen is geboren, legde in 1920 in Engeland examen af voor den „Indian civil service". Korten tijd later zou hij een betrekking als inspecteur der belastingen aanvaarden, doch onder den indruk van een demonstratie, door de vereeniging van Britsch-Indische studenten te Londen gehouden, seinde hij naar Indie, dat hij geen prijs stelde op een functie in een land, dat door Engeland be- heerscht werd. Het was toen in Indië zeer op roerig aangezien Engeland geen aanstalten maakte om zijn gedurende den oorlog gegeven belofte, meer vrijheid voor Indië, na te komen. Na zijn terugkeer naar Indie organiseerde Bose te Calcutta betoogingen tegen den Prins van Wales, waarop hij tot acht maanden gevangenis straf werd veroordeeld. Sedertdien wisselde Bose een drukke politieke activiteit tegen Engeland met gevangenisstraf af. Met een korte onderbreking van 1924 tot 1927. gedurende welken tijd hij in Duitschland en Oostenrijk verbleef zat hij in de gevangenis te Calcutta. Na zijn ontslag kozen zijn aanhangers hem demonstratief tot voorzitter van het con- gresbestuur van Bengalen. In 1930 verhuisde hij weer naar de gevangenis. De gemeenteraad, van Calcutta, die toen een nationalistische meerder heid had, benoemde hem echter tot burgemeester waarna hij uit de gevangenis werd ontslagen. In 1931 werd hij opnieuw gearresteerd. Na een jaar werd hJj op vrije voeten gesteld wegens zijn slechte gezondheid en wel onder voorwaarde, dat hij Britsch-Indië zou verlaten. Hij begaf zich naar Duitschland en Oostenrijk. Later kreeg hij van de Engelschen verlof naar Indië terug te keeren. Daar hervatte hij onmiddellijk zijn poli tieke bedrijvigheid. Twee maal achtereen, in 1938 en 1939, werd hij tot voorzitter van het congres gekozen. Gedurende zijn tweede ambts periode dwongen hem aanhangers van Nehroe door meerderheidsbesluit tot aftreden. Medio 1940 werd Bose opnieuw door de Engel schen gearresteerd, doch in December om ge zondheidsredenen ontslagen. Op 20 Januari 1941 moest hij voor den strafrechter te Calcutta ver schijnen. Een dag tevoren echter verliet hij zijn huis en was sindsdien onvindbaar. Jara) stelling „Voeding ln dezen tijd". 46 en 79 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59; Stadsevangelisatie te 7'^ uur n.m. Marekerk: Sprekers dr. J. J. Stam en dr, G, J. Streeder. 7V4 uur nam. Stadszaal: Prop. gymnastiekuitvoerlng „Brun- hllde". IVz uur nam. K a t w il k-a a n-Z e e (Casa Cara)Tentoon stelling „Voeding ln dezen tbd". 1012. 25 en 79 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Februari 20 uur tot Zaterdag 7 Maart 8 uur waargenomen door: Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lam- mensehansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apo theek, voorm. Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theater: „De speler" f. Dagelijks te 2 en 8 uur nam. Zondag 27 uur doorl. voorstelling. Lldo-tlieater: „Liefde kent geen grenzen" f. Dagelijks 2 en 7i£ uur nam. 's Zondags doorl. van 2 uur af en 7'£ uur. Trlanou-tlieater: „De man op den achtergrond" t Dagelijks 2 en 7.45 u. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Zoölogica" Dagelijks te 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook te 2 uur; 's Zondags te 2, ±yz en 8 uur. Rex-theater: „Immer nur Du" 2 en 7.45 u. nam., Zondag 2uur door loopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)„In de schaduw der bergen" te 7& uur nam. Zondag te 3 en 716 uur nam. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenigiaig N, V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 oI 877. Ge brengt geluk in veler leven. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van financiën, van justitie en van waterstaat, omtrent wijziging en aanvulling van het besluit op de materieele oorlogsschaden het besluit tot regeling van de onteigening voor den wederopbouw, en het besluit tot rege ling der uitgestelde betaling bij onteigening. Ter toelichting hierop deelt de gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschade het volgende mede: Zooals reeds in het vooruitzicht was gesteld zijn de belangrijkste wijzigingen, welke thans in het besluit op de materieele oorlogsschaden zijn aangebracht, de navolgende: 1. Niet langer wordt de schade, door één per- soon geleden boven f. 50.000,-, slechts voor 90% i f =nnnn vergoed, zij. die voor de schadebedragen boven nog betalingenwaartaj ^ven r50.000 een en ander wordt het navolgende ter algemcene kennis gebracht. Ad 1 en 2. Betrokkenen, die alsnog aan spraak kunnen maken op uitbetaling van de resteerende 10 pet. van hun schadebedrag boven f, 50.000.dan wel van rente over hun reeds uitbetaalde rijksbijdragen waarover voorheen geen rente werd vergoed, krijgen de desbetreffende bedragen uitbetaald zonder dat daarvoor een nader verzoek behoeft te worden ingediend. De mogelijkheid bestaat dat in de eerste dagen f. 50.000,- slechts 90% uitgekeerd kregen, ont vangen alsnog het restant tot het volle bedrag der overeenkomstig het besluit op de materieele oorlogsschaden bepaalde schade. 2. Ook over de bijdragen terzake van onge bouwde onroerende goederen en terzake van roerende goederen die tot een bedrijf of beroep behooren, wordt, te rekenen van den eersten dag van de maand volgende op die waarin de schade is ontstaan, tot den eersten of tot den zestien den dag van de kalendermaand van betaal baarstelling der rijksbijdrage, naar mate de be taalbaarstelling in de eerste of in de tweede helft van de kalendermaand plaats vindt, een rente vergoed van 4%. 3. Het verhaalrecht van hypothecaire credi teuren ten laste van de rente, die wordt ver goed over de in het grootboek voor den weder opbouw ingeschreven rijksbijdrage, ondergaat verandering. Voorts wordt de over de bij de in schrijvingen terzake van onroerende goederen vermelde hypothecaire geldleeningen verschul digde rente tot het bedrag der inschrijvingen en gedurende den tiid daarvan verlaagd tot 4%. Van geval tot geval of voor groepen van gevallen kan bovendien door den secretaris-generaal van het departement van financiën deze rente wor den verlaagd tot 3*2 Belanghebbende hypo thecaire debiteuren kunnen hiertoe een verzoek bij den algemeen gemachtigde indienen. De rente over hypothecaire geldleeningen vermeld bij inschrijvingen terzake van schepen, wordt verlaagd tot 5%, terwijl een overeenkomstig ver zoek kan worden gedaan om een verlaging tot 4V. doorgevoerd te krijgen. Tegenover deze renteverlaging staat, dat hy pothecaire crediteuren op het volle bedrag der over de inschriiringen grootboek vervallende rentebedragen verhaal kunnen nemen, dus niet langer slechts voor 3/4 gedeelte. Dit verhaal hebben zij voortaan echter alleen voor hun rentevorderingen, welke zijn vervallen na den eersten van de maand, waarin de schade is ont staan. Deze laatste beperking gold voorheen niet. De vorenomschreven renteverlaging geldt ook voor hypothecaire geldleeningen, die zijn ver meld bij de inschrijvingen in het grootboek rijn- en binnenvaartvloot. Ook de rente over deze hypothecaire geldleeningen wordt dus tot het bedrag der inschrijvingen en gedurende den tijd der inschrijvingen teruggebracht tot 5 pet., terwijl van geval tot geval of voor groepen van gevallen door den secretaris-generaal van het departement van financien deze rente kan wor den verlaagd tot 4Vz pet. Met betrekking tot de in het grootboek voor den wederopbouw ingeschreven onteigeningsver goedingen gelden voor de rechten van hypotheek houders dezelfde regelen als met betrekking tot de in het grootboek voor den wederopbouw in geschreven rijksbijdragen, met dien verstande, dat de verlaging der hypotheekrente overeen komstig het vorenstaande tot resp. 4 of 3Vz pet. alleen geldt indien met betrekking tot het ont eigende perceel, terzake waarvan een onteige ningsvergoeding is ingeschreven, tevens een rijksbijdrage terzake van oorlogsgeweldschade in het grootboek ingeschreven is. nog 10 pet. is ingehouden of waarbij geen rente is vergoed. Deze worden eveneens automatisch aangevuld. Ad 3. Voor debiteuren, die over hypothecaire geldleeningen op onroerend goed, welke geldlee^ ningen nevens in het grootboek voor den weder opbouw ingeschreven rijksbijdragen zijn vermeld, een hoogere rente moeten betalen dan 4%, wordt de bedongen rentevoet tot gemeld percentage te ruggebracht en wel met terugwerkende kracht tot den eersten van de maand, volgende op die, waarin de schade is ontstaan, met dien ver stande evenwel, dat eventueel reeds teveel betaal de rentebedragen niet meer kunnen worden te ruggevorderd. Deze renteverlaging van rechts wege geldt alleen voor in het grootboek ver melde hypothecaire geldleeningen en wel voor dat gedeelte der geldleeningen dat het bedrag der ingeschreven rijksbijdrage niet overtreft en alleen gedurende den tijd der inschrijving. Bo vendien staat voor de betrokken hypothecaire debiteuren de mogelijkheid open een verzoek in te dienen om de door hen verschuldigde rente, overeenkomstig het vorenstaande, verder ver laagd te krijgen tot 316%. Het is wel te verstaan, dat ook deze renteverlaging slechts betrekking heeft op het bedrag der hypothecaire geldleening dat het bedrag der in het grootboek ingeschre ven rijksbijdrage niet overtreft. Rente over hypothecaire geldleeningen, waar voor schepen zijn verbonden, terzake waarvan inschrijvingen, hetzij in het grootboek voor den wederopbouw, hetzij in het grootboek voor de Rijn- en binnenvaartvloot hebben plaats gevon den. worden op volkomen overeenkomstige wijze verlaagd tot 5% en kunnen verder worden ver laagd tot 416%. Bedoelde verzoeken tot verdere renteverlaging zullen in het algemeen slechts worden toege staan, indien de financieele omstandigheden van den betrokken debiteur zulks wettigen en de financieele positie van den betrokken crediteur zich daartegen niet verzet. Dergelijke verzoeken tot verdere renteverla ging dienen te worden ingediend bij den alge meen gemachtigde voor de oorlogs- en defen- sieschaden, p./a. resp. directie van het groot boek voor den wederopbouw of directie van het grootboek Rijn- en binnenvloot, beiden geves tigd Dr Kuvperstraat. 9 te 's-Gravenhage, onder vermelding voor zooveel mogelijk van de voor beoordeeling noodige gegeveps. NIEUWE UITGAVEN. Veevoederrantsoenen 1942. Door het departement van landbouw en vis- scherij werd een boekje uitgegeven, samenge steld door ir. J. S. Swierstra en ir. P. Verhoe ven, rüksveeteelteonsulenten. waarin voorlich ting wordt verstrekt omtrent de wijze, waarop de boer het veevoeder, dat hem ter beschikking - staat, het beste kan benutten. Het boekje wordt Wat betreft de uitvoering en de toepassing van op ruime schaal onder de boeren verspreid. Bij de installatie van den Landstand in Zuid- Holland, welke heden te 'sGravenhage plaats vond, heeft o.m. de nieuwe boerenleider voor Zuid-Holland, boer A. de Waard, het woord ge voerd. Hierbij bracht hij dank voor het vertrou wen, dat de boerenleider in hem stelt en zegde toe, dat hij zal trachten alles te doen in het belang van het platteland en de gemeenschap. Hoewel het geduld van de nieuwe functiona rissen zeer op proef gesteld is. nadert nu toch het gebouw van het platteland bij elke steen zijn voltooiing en zal naar wij hopen de boerenvlag spoedig geheschen kunnen worden. Spr. wees op de groote, maar moeilijke taak, die de buurtleiders en de boerenraden te ver richten krijgen en wekte op, zooveel mogelijk van de voorlichting gebruik te maken. Degenen, die in de -emeenten wettelijk boven hen staan, moeten zij trachten voor hun ideaal te winnen, strijdend met open vizier en eerlijke wapens, maar wij moeten zoo spoedig mogelijk voorwaarts en dus geen ongemotvieerde tegen werking dulden. Spr. deed op allen, die een boe- renhart in zich dragen, een beroep niet langer aan den kant te blijven staan, maar mede te werken. Naar rang, stand of politiek wordt niet ge vraagd, wij vragen slechts mede te werken aan de toekomst van ons volk en vaderland, om een land te scheppen, waar het heerlijk is te leven naast het Groot-Duitschland, dat ons bestaan waarborgt, mits wij met opgeheven hoofd naar het Oosten willen zien. Kijk niet langer de kat uit den boom. zoo richtte spr. zich tot de boeren, want het is thans uw eigen belang geworden mede op te trekken naar het- groote doel. Na al hetgene wat reeds is gezegd, ziet ieder die van goeden wille ls. zelf zijn weg. Nog maals vroeg spr. aller medewerking en men zal ook op hem kunnen rekenen, doch hij zal niet aarzelen maatregelen te nemen tegen sabotage of bedrog, van welken kant deze ook komen n. A. DE WAARD, EEN BOER UIT ROEPING. Naar aanleiding van de benoeming van den heer A. de Waard te Numansdorp tot boeren leider der provincie Zuid-Holland, meldt de Landstandpersdienst, het volgende: A. de Waard werd in 1890 te Werkendam in de Biesbosch geboren in den polder „De Muggen- waard", waar zijn grootvader als eerste bewoner gekomen was. Na de lagere school wilde zijn vader hem naar de H.B.S. zenden, doch hijzelf voelde, dat zijn roeping op ander terrein lag: hij wilde boer worden evenals zijn vader en grootvader. Een prachtige taak zag hij voor zich: de ver schaffing van de Bieschbosch, Hij begon zijn boerenloopbaan met alles, wat er maar ln het boerenvak te leeren valt, tot het dorschen met den vlegel en hoephouthakken in de grienden toe. Op de landbouwwinterschool leerde hij de theoretische kanten van het vak en ondertus- schen bracht hij het geleerde in practijk met proeven op een eigen stuk grond. Het indijken van griend- en rietlanden was zijn groote liefde. Samen met zijn vader bracht hij honderden h.a. in cultuur. Zoo kon hij reeds op 19-jarigen leeftijd het toezicht houden bij het cultiveeren van een pas ingedijkten polder, waarvan de goede resul taten hem twee jaar later tot bedrijfsleider van den Mariapolder bij Strijen, groot 126 H-A., oromoveerden. De oppervlakte hiervan groeide door aankoop spoedig aan tot 600 h.a., welk getal verdubbelde, toen hij de 600 h.a. van zijn vader te besturen kreeg, nadat deze was overleden. Door politieke meenlngsverschlllen zag hij zich tot zijn groote spijt genoodzaakt het geliefde werk te verlaten en zijn ontslag als bedrijfsleider aan te bieden, waar op hij zich met hart en ziel wijdde aan de pro- pagande voor de N.S.B., waarvan hij in 1935 lid geworden was. In 1937 werd hij door deze bewe ging candldaat gesteld voor de Tweede Kamer. Toen hem echter opnieuw een post als bedrijfs leider werd aangeboden, nam hij deze aan om zich weer geheel aan het boerenwerk te kunnen wijden. Het spreekt vanzelf, dat de naam van A. de Waard op landbouwkundig gebied een goede klank heeft. In het oude landbouwvereenlglngs- leve nbekleedde hij verschillende bestuursfunc ties. Ongetwijfeld kan van boerenleider De Waard gezegd worden, dat hil het boerenbestaan uit eigen ervaring door en door kent en niets onbe proefd zal laten om den boerenstand ln Zuid- Holland op te heffen tot die hoogte, die hem krachtens ziin positie toekomt. Bodegraven Geboren: Cornelia Adrians -d. van Joh. Speelplan en K. de Ruiter Adrianus z. van C Verbree en N van Mourlk Margo d van W. Droogers en M de Pater Getrouwd: C. W. van Dam 31 Jr. en E. Berends 24 Jr. Boskoop Geboren: Apollonia Maria, d. van T. A. Houtman en H. Vermeul Theodora Jo hanna Maria, d van P. H. M. Gert-s en M, G. Romijn Marinus Arie, z. van P. Scholten en R. W. van Heiningen Jan, z. van A. van Doorn en L G. Grootendorst Cornelia Leen- tje, d„ van J. Verkade en M. Oppelaar. Overleden: Maria van de Willik, echtg. van G. Scholten. 82 j. Jan Henri van Straaten van Nes, 72 .1 Hendrik den Oude, 75 j. Ondèrtrouwd* Adriaan Johannes August Jo zef Kouwenberg, 28 j. en Johanna Rijnbeek, 29 j. Corstiaan Antonie Groenenberg, 34 j. en Anna Cornelia Holleman, 31 j. Jacobus van Veen, 22 j. en Lena Burggraeve, 19 j. Hazerswoude Geboren: Theodorus Antonius z. van Th. G. van der Ven en R. van Tulpen Jozina Susanna d. van M. Slappendel en S. Bregman Jacobus z. van L. van Of wegen en G. P. Kluis Bartholomeus Theodorus z. van N. A. van Schaik en G. Prins Adrianus Mar- tinus z. van A. C. Koot en A. M. A. Rotteveel. Gehuwd: J. C. van der Haven 22 jr. en P. van Oord v. d. Vlies 20 jr. Nieuwkoop Geboren: Maria Johanna, d. van Carl. Eijs en P. van Leeuwen. Overleden: Adrianus van der Voorn, 18 j., ongeh. Maria Helena van der Weijden, 63 j., echtgen. van J. Ham, Ter Aar Geboren: Olga Cornelia, d. van P. C. Holscher en M. A. Turk Simon Petrus z. van S. P. Hoogervorst en G. M. Pieterse. Waddlnxveen Geboren: Leendert Jacob, z. v. J. Hogerbrugge en A: Both Piet Cornells, z. v. W van Dooijewaard en G. den Hertog Adriana, d. v. H. Asscheman en K. Wesdorp Anna Eli sabeth, d. v. C. van Beek en A. E. Merkles Adrianus, z. v. D. A. van Wilgen en M. Koster Johannes Hendrikus Martinus, z. v. J. H. Moe- rlngs en C. A. van Schaik Gerrltje Jacoba, d. v. J. A. de Bruin en G. Tent Neeltje Jacoba, d. v. L. van Es en T. de Redelijkheid. Getrouwd: L. Beekhuizen en G. Trouwborst. Hendrikus Johannes Maria Gabriel, z. v. W. J. N. A Veeren en H. J. Zeventer. ONDERTROUWD. J. Heijmans, Jm.. 22 J. en G. J. la Lau Jd., 20 J. M. v. Schalk, Jm., 26 J. en M. v. d. HÓogen, Jd., 24 Jaar. GETROUWD. M. Wasslnk, jm., en A. Arnoldus, jd. OVERLEDEN. Th. H. Werter, wedn., 78 J. 2-»

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2