Japanners op drie plaatsen op Java geland S3sfe Jaargang MAANDAG 2 MAART 1942 No. 25131 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: KERK- EN SCHOOLNEEUWS Grooie zeeslag ging vooraf Persoonlijke boodschap van Roosevelt aanPétain Verspreide berichten Tuchthuisstraf voor het luisteren naar een verboden zender r- Het proces te Riom EERSTE BLAD Voorzifter der Dierenarfsenkamer benoemd Italiaansch Weermachtsbericht 19.20 uur 8.23 uur STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tele! Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/>erv.: K Been Lelden Naar de Britsche nieuwsdienst uit Batavt a meldt, hebben de Japansche troepen een lan ding verricht op Java. Omtrent de landing van Japansche troepen op Java wordt van de zyde der geallieerden officieel medegedeeld, naar de Britsche nieuwsdienst uit Bandoeng meldt, dat de Japan ners gisternacht op drie plaatsen aan de Noordkust van het eiland geland zijn. Het eerste punt, waar de Japanners aan land zijn gegaan, ligt in de provincie Bantam ten Westen van Batavia, het tweede in de buurt van ïndramajoe, ongeveer 200 kilometer ten Oosten van Batavia, en het derde is de stad Rembang, halverwegen tusschen Soera- baja en Semarang. Nader wordt nog gemeld: Zaterdagavond zijn vijandelijke afdeelingen bij Bantam en kort daarop andere Japansche afdeelingen in de baai van ïndramajoe aan land gegaan. Laat in den nacht volgde een nieuwe landing van een sterk Japansch expeditiecorps op ongeveer dertig kilometer ten Oosten van Rembang. In verband met de landing bij Ban tam is tijdens een treffen tusschen Japansche en Nederlandsch-Indische zeestrijdkrachten een Nederlandsch-Indisch oorlogsschip tot zinken gebracht. Aan de afweermaatregelen die in de streken van de andere landingsgebieden zijn ge nomen, heeft in het bijzonder de luchtmacht deelgenomen In het legerbericht wordt voorts nog mede gedeeld, dat men. daar door de landing der Japanners in de buurt van Tajoe, dat gelegen is in de nabijheid van Rembang, de groote petroleumvelden van Tajoe gevaar liepen, deze nog in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft vernield. Ten aanzien van de landing van Japansche troepen op Java meldt de Engelsche berichten dienst voorts, dat de landingstroepen der Ja panners, die uit elitetroepen zouden bestaan, voor operaties te land en ter zee voortreffelijk opgeleid schenen. Zij werden in de lucht door vliegtuigen van liet vasteland en klaarblijkelijk ook door vliegtuigen van een vliegtuigmoeder schip uitstekend beschermd. De Japansche le gervliegtuigen, die tijdens deze landingen in den strijd waren geworpen, waren afkomstig van de bezette vliegvelden op Sumatra, Bali en Borneo. De toestand aan de kust van Java is nog te verward, dan dat men een juist overzicht van den toestand kan hebben. De Japanners hebben voor hun landingen een plaats uitgekozen, waar zich een net van kleine riviertjes en hieraan aansluitende kustwegen bevinden. Ongetwijfeld is het den Japanners gelukt enkele sectoren van het land te infil- treeren. In het gebied van Bantam, ten Westen van Batavia, waar de Japanners zijn geland, is het land vlak. Hier liggen meerendeels maïsvelden met goede verbindingswegen. De Engelsche berichtendienst is van meening dat de Japanners van plan zijn Batavia te om singelen. Hetzelfde geldt zoo meent de Britsche berichtendienst verder, van Soerabaja, 35 mijl van de kust bij Rembang loopt een hoofdver bindingsweg en een spoorlijn direct naar Soe rabaja. Waarschijnlijk zijn de Japanners voor nemens, met het oog op hun derde landing in de baai van ïndramajoe, Java in tweeën te ver- deelen. Naar Reuter in een extra-bericht uit Ban doeng meldt, zfjn de Japanners er in ge slaagd ongeveer 50 transportschepen naar Java over te brengen. De ramingen van de op Java gelande Japansche troepen loopen, eveneens volgens Reuter, tusschen eenigc duizenden manschappen en vier divisies. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, zijn de beurzen van Batavia en Soerabaja tot nadere aankondiging gesloten. Uit Bandoeng op Java meldt de Britsche berichtendienst, dat officieel wordt bekend gemaakt, dat Soebang, op 40 mijl ten N.O. van Bandoeng, in handen der Japanners is. De plaats is bezet <loor de bij ïndramajoe reïande Japanners. Het Japansche h >fdkwartier heeft met betrekking tot hevige zeegevechten bij Soe rabaja en Batav' die aan de landing voorafgingen medegedeeld, dat Japansche marine-eenheden, die in de Nederlandsch- Indische wateren opereerden, in den loop van deze twee gevechten met de vereenigde vijandelijke vloten vijf vijandelijke kruisers, waaronder een groote Amerikaansche krui ser en zes torpedojagers tot zinken hebben gebracht, alsmede vier andere vijandelijke kruisers zwaar beschadigd hebben. Tijdens het zeegevecht, dat bij Soerabaja werd geleverd en dat plaats had tusschen de avond schemering van 27 Februari en het morgengrau- wen van 28 Februari, zijn, volgens de rapporten, 3 vijandelijke kruisers en zes torpedojagers tot zinken gebracht, terwijl vier kruisers zwaar be schadigd werden. Bij het andere zeegevecht, dat de „zeeslag bij Batavia" wordt genoemd, werden een groote Amerikaansche kruiser en een Australische krui ser tot zinken gebracht. Een Japansche torpedo jager werd licht beschadigd, doch niet buiten ge vecht gesteld. Het resultaat van deze beide zeeslagen is, zoo besluit het communiqué van het keizerlijke hoofdkwartier, dat de in de Nederlandsch-Indi- sche wateren opereerende Japansche vloot-een- heden practisch de hoofdgroep van de gecombi neerde vijandelijke vloot hebben vernietigd en thans bezig zijn deze wateren van vijandelijke strijdkrachten te zuiveren. Het Japansche hoofdkwartier maakt tenslotte bekend, dat vliegtuigen van het Japansche leger bij een aanval op vijandelijke zeestrijdkrachten in Straat Soenda een oorlogsschip van 3000 ton in brand hebben gesclu ,en en twee kruisers als mede een torpedojager gebombardeerd en zwaar beschadigd hebben. In een communiqué van de Nederlandsch- Indische marine over de zeegevechten bij Java wordt toegegeven, dat een Neder landsch-Indische torpedojager en twee Nc- derlandsch-Indische kruisers door de Ja panners tot zinken zijn gebracht. De krui sers zijn waarschijnlijk door torpedotreffers gezonken. Ten aanzien van de zeeslagen meldt Londen, dat de commandanten van de Nederlandsch- Indische oorlogsschepen het bevel hadden „tot hun vernietiging" te strijden. IN BIRMA. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de felle gevechten in Birma voortduren, waarbij de Ja panners het voordeel van talrijke versterkingen hebben. Naar voorts van Britsche zijde wordt gemeld, blijft de toestand kritiek. Steeds weer stelt men zich de vraag, in hoever de verdedi ging van Rangoon kans heeft op eenig succes. fD.N.B.) SCHEPEN NAAR SINGAPORE OPGEBRACHT. Naar Domei uit Singapore meldt, zijn daar Vrijdag Japansche oorlogsschepen met 26 opge brachte vijandelijke vaartuigen met aan boord Britsche leger- en marine-officieren alsmede vele kinderen van vooraanstaande families aan gekomen. De opgebrachte schepen waren 13 Fe bruari onder begeleiding van drie vijandelijke torpedobootjagers, te zamen met nog 38 andere schepen uit Singapore vertrokken, waarvan de capitulatie elk oogenblik verwacht kon worden. Van deze in totaal 64 schepen brachten de Ja pansche strijdkrachten er 38 tot zinken, zoodat van de op 13 Februari vertrokken evacuatie- vaartuigen er geen een ontkomen is. De aan komst der opgebrachte vloot baarde onder de bevolking van Singapore enorm veel opzien. KIMMEL EN SHORT VOOR DEN KRIJGSRAAD. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van marine me degedeeld. dat de vroegere commandant der Amerikaansche vloot in de wateren van Hawaii, admiraal Kimmel. en de vroegere commandant van het leger op Hawaii, generaal Short, voor een krijgsraad terecht zullen staan. (D.N.B Het A.N.P. verneemt uit Stockholm: Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het staat sdepartement Vrijdag een communiqué gepubliceerd, dat beoogt, de betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en de regeering te Vichy duidelijk te maken. Naar ln het communiqué wordt verklaard heeft Roosevelt op 10 Februari in een persoon lijke boodschap aan maarschalk Pétain meege deeld. dat iedere ondersteuning van een vijand der Vereenigde Staten voor Frankrijk cata strofaal zou zijn. Het communiqué wordt als laatste en open lijke waarschuwing aan de regeering van Vichy beschouwd. Naar het A.N.P. uit Berlijn meldt weigerde men in de Wilhelmstrasse zich uit te laten over de betrekkingen tusschen Washington en Vichy Eveneens wees men de beantwoording af van vragen of er aangaande deze aangelegenheid ook besprekingen worden gevoerd tusschen Ber lijn en Vichy. DAG VAN DE LUCHTMACHT IN DUITSCHLAND. Het D.N.B. meldt: De oopcrbevelhebeer -er Duitsche luchtmacht Rijksmaarschalk Göring heeft ter gelegenheid van den „dag der luchtmacht", op 1 Maart, een dagorder tot de luchtmacht gericht, waarin hjj zegt: „In nauwelijks zeven jaar heeft ons jonge wapen zich een historie geschreven, die de grootste heldenliederen van alle tijden evenaart. Weldra zal de harde winter achter ons liggen. Met het stijgen'van de zon zal de luchtmacht van Duitschland den vijand met veelvoudige kracht treffen." Göring spreekt - verder van de strijdvaardig heid. die den laatsten vijand de wapenen uit de hand zal slaan en de eeuwige grootheid en vrijheid van het rijk van Adolf Hitler zal be kronen." VON RICHTHOFEN £N MODEL BEVORDERD De Fiihrer heeft met ingang van 1 Februari 1942 den generaal der vliegers Freiherr von Richthofen en den generaal der vliegers Model bevorderd tot Generaloberst. (D.N.B.) De Nederlander J. Gr. heeft in zijn woning herhaaldelijk naar een verboden zender ge luisterd. Bovendien heeft hij zich schuldig ge maakt aan het verspreiden van vijandelijke ra dio-berichten, doordat hij eenige andere perso nen in de gelegenheid stelde, vijandelijke radio zendingen te hooren Hij is door het Duitsche Landgerecht veroordeeld tot 114 jaar tuchthuis. Een andere beklaagde, die zich aan hetzelfde strafbare feit heeft schuldig gemaakt en boven dien zich nog schuldig heeft gemaakt aan voor Duitschland vijandige uitlatingen, is door het Duitsche Landgerecht veroordeeld tot een tucht huisstraf van 214 jaar. Zaterdag deelde het Duitsche opper bevel mede: Op de Krim heeft de vijand tegelijker tijd voor Sebastopol en op het schier eiland Kertsj met sterke, door pantser wagens en vliegtuigen ondersteunde strijdkrachten aangevallen. In verwoede gevechten werden de aanvallen onder hooge, bloedige verliezen voor den tegen stander afgeslagen. Voor een deel zijn de gevechten nog aan den gang. Voor Se bastopol zijn 9, op het schiereiland Kertsj 35 vijandelijke pantserwagens buiten ge vecht gesteld. Aan het Donetzfront is eveneens een met sterke strijdkrachten en pantserwa gens ondernomen vijandelijke aanval mislukt. Ook in de overige sectoren van het Oostelijke front herhaalde de vijand zijn vruchtelooze en met groote verlie zen gepaard gaande aanvallen. Aanvals- acties van afdeelingen van het leger en de Waffen S.S. hadden succes. In totaal zijn alleen gisteren aan het Oostelijke front 75 vijandelijke pantser wagens vernield. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche vliegtuigformaties in scheer- vlucht Britsche troepenconcentraties uit eengedreven en vliegvelden en havenin stallaties van den vijand met bommen en met de boordwapens aangevallen. Vijf Britsche vliegtuigen werden op den grond vernield, 2 in luchtgevechten neergehaald. Op Malta werden bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de ha ven La Valeria bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op magazijnen en op slagplaatsen. Een Britsche duikboot werd door beschieting met de boordwapens beschadigd. Duitsche duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan vijf schepen van 42.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Bovendien zijn twee groote schenen door torpedotreffers beschadigd. In het zee gebied rond Engeland hebben bomtref- ffers van Duitsche gevechtsvliegtuigen twee vrij groote koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Aan de Noord-Fransehe kust is in den affgeloopen nacht een aantal Britsche valschermjagers geland. Nadat zij een zwakke kustbewakingspost hadden over vallen, trokken zij zich twee uur later onder den druk der Duitsche tegenmaat regelen over zee terug. Bij vluchten, die Britsche bommen werpers vannacht boven het Duitsche kustgebied ondernamen, werden drie der aanvallende vliegtuigen neergehaald. En Zondag: Op het schiereiland Kertsj verloor de vijand in de gevechten der laatste dagen meer dan 4000 dooden en 66 pantserwa gens. In den nacht van 26 op 27 Februari drongen Duitsche stoottroepen 30 kilo meter ver over het ijs van de Zee van Azof tot den Zuidelijken oever door en vernietigden, zonder zelf verliezen te lij den, een vijandelijk steunpunt met zijn bezetting. Aan het Donetzfront zijn nog hevige gevechten gaande. Italiaansche en Slo- waaksche troepen sloegen Sovjet-aanval len. welke door pantserwagens gesteund werden af. De luchtmacht vernietigde in verschillende sectoren van het Oostelijk front vijandelijke stellingen en pantser wagens, kanonnen en voertuigen. In het hooge Noorden waren dbeltref- lende luchtaanvallen gericht op militaire inrichtingen van de haven van Moer- mansk. Een groot transportschip werd door bommen beschadigd. In Noord-Afrika werden Britsche ver- kenningsafdeelingen verdreven. Duitsche lagers vernietigden vijandelijke gepant serde verkenningstroenen. In het gebied van 'Het Kanaal schoof een zwerm Duitsche jagers, zonder zelf verliezen te Jiiden, drie vliegtuigen van een sterke Britsche formatie jachtvlieg tuigen omlaag. Een ander vijandelijk jachtvliegtuig werd aan de Belgische kust in een luchtgevecht neergeschoten. .J DALADIER VERDER GEHOORD. Zaterdag is het verhoor van Daladier te Riom voortgezet. Hij stelde er het Fransche opperbe vel voor verantwoordelijk, dat van de experi menten met verschillende modellen van zwaar geschut niets terecht kwam, zoodat de productie in serie pas bij het uitbreken van den oorlog werd aangevangen. Toen Daladier'in dit verband herinnerde aan een gemeenschappelijke zitting der Generale Staven van Frankrijk en Polen op 16 Mei 1939, waarop bepaalde Fransche offensieve plannen voorbereid werden, kwam de president tusschen- beide en verzocht Daladier zijn verklaringen hierover te reserveeren voor de behandeling met gesloten deuren. Daladier trachtte voorts te bewijzen, da; op het gebied van de productie van zware granaten eenzelfde toestand bestond als op dat der ge- schutsproductie. De president vroeg, waarom de Maginotlinie, die bij Longuyon eindigt, niet was doorgetrokken in het Noorden van Frankrijk? Daladier ontkende ook op dit punt persoonlijk verantwoordelijk te zijn en beweerde, dat de hooge raad van oorlog de uitbreiding der linie tot aan de zee herhaaldelijk van de hand had gewezen. Vervolgens heeft Daladier in zijn verdedigings rede getracht, den vroegeren Franschen Gene- ralen Staf voor de hen., Daladier, ten laste ge legde tekortkomingen in de uitrustingen en op leiding van het leger aansprakelijk te stellen. Zoo verklaarde hij o.a., aan te kunnen toonen, dat het aanwezige materiaal door den Generalen Staf voor een deel in het geheel niet gebruikt is, zoódat het op het beslissende oogenblik aan het front ontbrak. Op den dag van den wapenstil stand b.v. heeft Duitschland meegedeeld, dat de Duitsche troepen 500 nieuwe tanks in een depot buitgemaakt hadden, die thans wellicht aan het Russische front werder. gebruikt. Het DNB teekent hierbij aanHet is weidelijk naïef, wanneer Daladier, die blijkbaar van het aantal en den omvang der aan den strijd in het Oosten deelnemende Duitsche pantserwagens niet de minste notie heeft, de wereld wil doen gelooven, dat deze belachelijke 500 buit gemaak te Fransche tanks in den Duitschen veldtocht in het Oosten een rol hadden kunnen spelen). Bij het voortgezette verhoor van Daladier wees de president van het hof op een onjuiste verkla ring van den beklaagde, in de legercommissie van den senaat, afgelegd over de productie in serie van luchtafweergeschut. Later werd gecon stateerd, dat die productie in serie nog niet be gonnen was Voor het eerst gaf Daladier een punt van de beschuldiging toe met de opmerking, dat hij zich vergist had en ook zelf misleid was. Voorts werd Daladier verweten, dat hij den extra-arbeid in Je wapenindustrie voor een deel opgeheven had. ofschoon die arbeid bekracht- tigd was. Daladier zeide, dat het doel der 40- urige werkweek was, den. werktfjd te verminde ren. De industrie weigerde nieuwe arbeiders aan te nemen, indien de overuren niet werden in getrokken. De president beschuldigde Daladier er verder van, niet de noodlge maatregelen te hebben ge nomen om onder de arbeiders een propaganda, die voor de wapenproductie ongunstige gevolgen had, te onderdrukken. De beklaagde antwoordde, Dit Nummei bevat TWEE Bladen Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening No. 17/42 (zesde verordening, waardoor de verordening nr. 108/40 wordt aan gevuld) den directeur van den Rijksveterinairen dienst, dr. B. J. C. te Hennepe te Rotterdam, benoemd tot voorzitter van de Nederlandsche Dierenartsenkamer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zfjn verordening Nr. 108/40 (vierde verordening omtrent bijzondere bestuursrech telijke maatregelen) den directeur van het Rfjksseruminstituut, dr. C. J. de Gier te Rot terdam, benoemd tot plaatsvervangend voor zitter van de Nederlandsche Dierenartsenkamer. dat hij bepaalde maatregelen ter onderdrukking van deze propaganda had ingetrokken, nadat de algemeene staking was gebroken en er, zooals hij het noemde, een nieuwe sociale atmosfeer was ontstaan. Te 17 uur verzocht Daladier, die er na een ver hoor van drie uur zeer vermoeid uitzag, verda ging der behandeling. De president willigde dit verzoek in en bepaalde de voortzetting van het proces op Dinsdag. Nadat Daladier tijdens de zitting van het ge rechtshof te Riom heeft getracht de verant woording voor de gebrekkige voorbereiding der bewapening en de organisatie van het leger te leggen op den voormaligen Franschen Genera len Staf en zelfs op den voormaligen minister van Oorlog en tegenwoordigen leider van den Franschen staat, maarschalk Pétain, is in aan sluiting daarop een officieuze commentaar ge publiceerd, waarin onder meer wordt gezegd: Politieke waarnemers te Vichy zijn verbaasd, dat Daladier tijdens de zitting van Vrijdag van het gerechtshof te Riom getracht heeft de ge- heele verantwoording - -Dr de gebrekkige mili taire voorbereiding van Frankrijk af te wente len op zijn voorgangers. Deze houding had men overigens verwacht. Zij wordt meer als een poli tieke manoeuvre, dan als een argument ter ver dediging gezien, daar de tegenwoordige leider van den Franschen staat er mede door in het debat wordt betrokken, aangezien deze in 1934 gedurende enkele maanden minister vri Oorlog is ge .reest. Militaire kringen, aldus de commen taar verder, zijn van meening, dat de Vrijdag door Daladier naar voren gebrachte punten wil lekeurig genomen zi terwfjl z\j, verplaatst ln de atmosfeer van het verleden, een gehe-' an dere beteekenis krijgen. Politieke waarnemers zijn het er over eens. dat het proces van Riom over al deze zaken volledig opheldering zal ge ven. Gisteren deelde het Italiaansche opperbevel mede: Tijdens een feilen strijd tusschen verken- ningsafdeelingen ten Zuidoosten van Tmiml, hebben wij vier pantserwagens vernield, eenige gevangenen gemaakt en den vijand genoodzaakt terug te trekken. Ondanks de moeilijke weers gesteldheid heeft een onzer formaties jagers, onder bevel van majoor Antonio Vlzzotto, op zeer stoutmoedige wijze een aanval met machi negeweren gedaan op het vliegveld El Adem, waarbij een tiental op den grond staande vij andelijke machines vernield werd. Op den te rugweg naar de basis, waar alle toestellen be houden zijn aangekomen, heeft deze formatie nog een aanval gedaan op cencentraties gemo toriseerde strijdkrachten, welke operatie even eens met volledig succes verliep. De activiteit van den vijand bleef beperkt tot nachtelijke luchtaanvallen op Tripolis en Ben- ghasl waar een Engelsch vliegtuig door het luchtdoelgeschut werd neergehaald. De beman ning sprong met een valscherm uit het toestel en werd gevangen genomen. Duitsche vliegtuigen .gingen voort met het bombardeeren van Malta. Gistermorgen is een vijandelijke bommenwerper ter hoogte van Pan- telleria neergestort. De uit vijf personen be staande bemanning is omgekomen. Een andere bommenwerper, die een noodlanding maakte in de omgeving van Pachino (Syracuse), geraakte in brand. De zes Inzittenden, onder wie een ka pitein en een Amerikaan, werden gered en werden krijgsgevangen gemaakt. Een Italiaansch transportschip, dat uit Libye terugkeerde met een aanzienlijk aantal Engel sche krijgsgevangenen aan boord, is getorpe deerd. De reddingswerkzaamheden zijn gaande, maar worden door de ruwe zee belemmerd. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op om 18.56 uur en gaat morgenochtend om 8.35 uur onder. PREDIKBEURT. Boskoop Geref. Gem.: Dinsdag voorm. 10. nam. 3 en 6 uur, ds. Lamaln van Rotterdam. (Biddag gewas). WONINGBOUWVER. „ONS BELANG". Het zesde bouwplan in beginsel aanvaard. In de vergadering van de woningbouwver- eeniging „Ons Belang" deelde de voorzitter, de heer J. Gerritsen o.a. mede. dat na bespreking met het gemeentebestuur, het bestuur had ge meend gezien den grooten woningnood in onze gemeente het zesde bouwplan aan de ledenvergadering ter goedkeuring te moeten voorleggen. De 95 woningen zullen niet. zooals aanvankelijk het plan was. achter de Marnix- straat, maar op den Zoeterwoudschenweg over de spoorlijn SB. in de omgeving van de To- matenstraat gebouwd worden. In verband met de duurte der materialen de prijs der woningen wordt begroot op onge veer f. 5000 per stuk zal de huurprijs der woningen pl.m. f.8 per week worden, met zeer waarschijnlijk een toeslag van het Rijk van f. 1 a f.2 per week. De woningen zullen bestaan uit voor- en achterkamer, keuken en boven 3 slaapkamers. Hoewel er uit de vergadering nogal bezwaren naar voren werden gebracht omtrent den huur prijs en de voorwaarden waaronder de wonin gen zullen worden verhuurd, werd ten slotte het voorstel van het bestuur om de woningen in principe te aanvaarden, na verdediging van bestuurszijde, met 8 stemmen tegen door de vergadering aangenomen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Februari 1942 ingelegd f. 241.417,86 en terugbetaald f. 206.326.99; ingeschreven zijn 178 nieuwe inleggers, terwijl 67 boekjes geheel wer den uitbetaald. Het tegoed der 16.585 inleggers, hieronder be- repen 1024 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Februari 1942 f. 5.984.988,28. Door den Afhaaldienst Is in deze maand f. 11.312,50 ontvangen in 3605 posten. 37 spaar- busjes werden ter lediging aangeboden met een gezamenlijken inhoud van f. 930,23. Op de scholen werd gespaard f. 304,17%. FEESTAVOND VAN „FLUKS". Zaterdagavond gaf de korfbalvereeniging „Fluks" voor haar leden, donateurs en genoo- digden een cabaretavond in de zalen van Oud- Hortuszicht. Deze avond werd voor een groot gedeelte door eigen krachten gevuld en de feestcommissie, bestaande uit de dames de la Bije en de Ren en de heeren de Beer, Crama en Zwart, had dan ook alle eer van haar -erk. Korte tooneelstukjes, liedjes, een ballet, gevor. d door zes aspiranten, de Fluksband en een clown-goochelaar, volgden elkaar in snel tempo op. Bovendien verleenden de heer Snieder als imitator en de tooneelclub „Het Wespennest" hun welwillende medewerking zoodat het een zeer geslaagde avond werd, waarop Fluks met voldoening kan terugzien. ACCORDEON-GEZELSCHAP „HOHNER". Zaterdag jJ. gaf het Leidsche Accordeonge- zelscha'p „Hohner" in de zaal van den heer Mekel een geslaagden feestavond voor leden en donateurs, O.a. werkte er aan mede de Hohner- band de „Joefelwjoes", eenige accordeon-duo's en trio's en het cabaret-gezelschap .Anthony", oJ. van A. Baart met de revue „Gaat-ie goed?", welke op goede en vlotte wijze ten tooneele werd gebracht. Den heer v. d. Velden, dirigent van „Hohner" werd een groote bloemenmand overhandigd, ter wijl eenige damesleden eveneens met bloemen werden gehuldigd. Het was voor „Hohner" weer een geslaagde avond.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1