GLADWE LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Februari 1942 Tweede Blad No. 25129 1 SiAccp 'cttncmo Berlijnsche brief y» I S2sfe jaargang FEUILLETON De vrees voor den afgrond f Berlijn in tijd van oorlog KUN/T fV UITEREN Begrafenis jhr B. W. F. van Riemsdijk door MIGNON G. EBERHARDT. (22 Een vreemde uitdrukking op zijn gezicht deed haar zwijgen. Een oogenblik was het stil, toen zei hii: O, juist. Dan had ik dus toch gelijk. Je houdt nog steeds van hem. Zij antwoordde niet: hij moest de waarheid wel op haar gezicht gelezen hebben. Maar on verwacht veranderde zijn houding en toen hij sprak, klonk ziin stem volkomen anders bij na spottend. Hij zei op de vriendelijkste manier: Nu ja, dat is dan d&t. Ik zal je er nu niet over lastig vallen. Maar je doet verstandig als je het me vertelt alles vertelt. Je kunt op mij vertrou wen. Weet je: er is een groot verschil tusschen moord met voorbedachten rade en doodslag. HOOFDSTUK VIII De stemmen in de hal klonken onverstaan baar door elkaar De regen sloeg tegen de rui ten en de kaarsvlammen dansten op en neer. Jeanne zei stijfjes: Hij heeft het niet ge daan. Ik wasPlotseling zweeg ze, alsof haar een hand op den mond werd gelegd. Als ze wisten, dat Richard en zij hadden afgesproken, elkaar bij het huisje te ontmoeten als ze wisten, waarom zij elkaar wilden spreken, dan zou het voor Richard veel meer verdacht klinken. Zij zouden zeggen, dat Eve weigerde in een schei ding toe te stemmen, en dat dit dus een motief was. Er scheen iets te bewegen, te veranderen in den blik van Paul's oogen. Je doet heusch beter, me alles te vertellen, Jeanne. Dat is de eenige manier, waarop ik je kan helpen. Op hetzelfde oogenblik kwam Lucie terug, ge volgd door den commissaris. Zij kwamen recht op hen toe: het scheen Jeanne toe. dat Donat haar en Paul scherp opnam, maar zijn oogen waren zoo door zijn gerimpelde zware oogleden door de schaduwen van het dansende kaars licht beschermd, dat het moeilijk viel, zijn ge laatsuitdrukking te beoordeelen. Lucie zei, een beetje gejaagd: Jeanne, ze willen ons ondervragen. Ze zeggen, dat ze ver moord werd. Ze ze hebben Richard in een andere kamer gezet. «-De commissaris viel haar in de rede en riep: naar de deur gewend: Komt u hierheen, me neer Pale? Er zijn hier stoelen genoegHé, wil je die kaarsen uit do hal hier brengen? Zet ze maar op tafel Zoo is het beter. Eep van de menschen, die met hem meegeko men waren, een mager, kaal mannetje met ver schrikte oogen. bracht de kaarsen binnen en verdween 'weer haastig. Om Richard te be waken? vroeg Jeanne zich af. Calvin en Diane kwamen nu ook binnen. Calvin geprikkeld rond kijkend, Diane spookachtig bleek in het kaars licht, en met. saamgeknepen lippen. Ga zitten, menschen, g, zitten, zei de com missaris. Wel, juffrouw Abot, ik ken u al zoo lang en u kent. mij. Ik veronderstel, dat. u de waarheid wilt weten; ik zal ook de waarheid spreken. De vrouw is vermoord, daar is geen twyfel aan. Lucie ging langzaam op de sofa zitten. Nu de nood aan den man kwam, zag ze er minder kin derlijk en hulpeloos uit. Ja, meneer Donat, dat begrijp ik. Maar het is voor ons niet gemakkelijk te gelooven, dat zii vermoord is. Maar dat is toch werkelijk zoo. Er zijn hhr in Auvillac niet iederen -lag moorden; ik kan er mij nauwelijks meer een herinneren, en het is een feit, dat er, zoolang ik hier in functie ben, nog nooit een geweest is. Ik zal het misschien niet op dezelfde manier aanpakken e'-. ze dat in de stad doen, maar ik zal mijn best doen. Is er behalve de familie den laatsten tijd soms iemand anders in de buurt geweest? Er volgde een oogenblik van stilte; blijkbaar trachttea allen in hun geheugen te zoeken naar een of anderen" vreemdeling of indringer; naar iemand, die haar \ermoord zou kunnen hebben. De commissaris, die wel voelde, dat het ant woord ontkemiend zou zijn, ging voort: Nu, zoodra het licht is, kunnen we bij het huisje een beter onderzoek instellen. Dat is tenminste één goed ding van den regen: er zullen voetstappen zichtbaar zijn. Die van mij, dacht Jeanne, mijn smalle hocge hakjes. De commissaris vervolgde: Ik zei al, dat ik u de waarheid zou vertellen. Dan weet u bete:*, hetgeen ik weet. Hoe ik het te weten gekomen ben, komt er niet op aan, maar ik zal niets zeg gen, wat ik niet met bewijzen kan staven. Ik weetHij hield op, keek Lucie aan en vroeg: Hebt u er op tegen als ik rook, juffrouw Abot? Zy' gaf door een hoofdknikje haar toestem ming; de commissaris stak een sigaret op en zei toen: -- Ik weet dit: Eve Lemain en Richard zijn hier omstreeks den eersten Juni gekomen. woonde in het tuinmanshuls jé en zij hier in het huis. Is dat juist? Ja, dat is zoo, zei Lucie, totdat zij wegging. Toen kwam hij hier slapen. Zij ging weg om een scheiding aan te vra gen, is het niet? Ja, beaamde Lucie na een oogenblik. Toen kwam ze gisteravond terug. Nam een taxi aan het station; ijc vermoed dus, dat uhaar niet verwachtte. Calvin vroeg: Hoe weet u Auvillac is maar een klein gat, zei de com missaris en het is nuttig ab je weet wat er om gaat. In elk geval: zij kwam hier en logeerde hier gisternacht. Richard Lemain ging weer naar het huisje. Nee, dat klopt niet. zei Diane. HU ging naar het hotel in Auvillac. Calvin viel in: Nee, Diane. HU heeft toe gegeven, dat hi) in het huisje geslapen heeft. Hij zei gisteravond, dat hU er over dacht, naar het hotel te gaan, en tegen Eve heeft hy gezegd, dat hij daarheen ging.' Maar inplaats daarvan is hU in het huisje gaan slapen, om vanmorgen vroeg naar stad te gaan. Hy sliep dus gisternacht in het huisje; ging vanmorgen naar ParUs; kwam tegen etenstijd terug met een blik op Paul met Paul Aumont Paul knikte kort. Er was dus blykbaar al eerder een en ander gevraagd in het huisje of op den terugweg. Bleef by Paul eten; ging omstreeks half negen weg; zei dat hy een eind ging wandelenKlopt dat, Paul? Ja, natuuriyk. Heb je hem daarna nog gezien? (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgt^ (Van oneen correspondent). BERLIJN, 21 Februari 1942 Dat er te..Berlijn, Hamburg, MUnchen en nog vele andere groote Duitsche stéden op alle drukke verkeerspunten machinegeweren gereed staan om opstandige burgers zonder verderen vorm van proces dood te schieten, weten we sedert eenige weken door middel van den Lon- denschen zender. Ook Amerika schU'nt zulke „Greuelmarchen" de wereld in te sturen en we herinneren ons uit den vorigen oorlog nog maar al te goed, dat er overal menschen gevonden worden, die aan zulke sensationeele berichten waarde hechten. Maar dat nu ook Zondag in'de Rykshbofdstad het verkeer totaal wordt stop gezet om stroom te sparen, is een nieuwtje, waar we even van opkeken. Londen zoowel als New York hebben het aan hun luisteraars verteld: Beriyn zonder trams en omnibussen! En de pers in beide landen achtte dit thema zoo actu eel, dat er zonder blikken of blozen uitvoerige beschouwingen aan gewyd werden. Waarschyn- hjk onder de leuze: wie zich aan een ander spie gelt, die spiegelt zich zacht. Men verwachtte van ons in deze aangelegen heid geen dementi. De millioenen menschen, die door de week en op Zondag gebruik maken van de vele verkeersmiddelen, waarover wij van 's morgens vroeg tot laat in den nacht beschik ken, zUn immers een ongezocht bewijs van de onjuistheid dezer propagandistische zotternij Men gaat in zulke gevallen het best aan den vy andelij ken luidspreker glimlachend voorby en reageert er niet op. Voelt men zich echter om de een of andere reden verplicht, den tegen stander van repliek te dienen, dan doe men het verstandigst, nuchtere feiten tegenover tenden tieuze verbeelding te plaatsen. WU kwamen tot deze conclusie, toen we ons juist dezer dagen met het verkeersprobleem moesten bezig hou den. Ons was n.l. ter oore gekomen, dat zoowel de trams en omnibussen als het ondergrondsche verkeer omvangrijke verbeteringen hadden on dergaan, een mededeeling, die wel heel sterk in strijd was met de sensationeele radiogeruchten ln vijandelijke kringen. Al net eender als op ieder ander levensterrein, heeft de huidige oorlog op het verkeersprobleem van Berlijn ingrijpenden invloed uitgeoefend. Het overgroote deel van het mannelyk perso neel bevindt zich in militairen dienst en reeds eerder hebben wij een loflied gezongen op :1e vrouwen, die met voorbeeldige correctheid en accuratesse het werk doen, dat eigenlijk niet voor het „zwakkere geslacht" bestemd is. Ondanks allerlei moeilykheden en beperK'.n- gen, welke iedere oorlog met zich medebrengt was echter de Berliner Verkehrs-Gesellschaft er met alle beschikbare middelen op uit, om ook nu voor een vlot en geregeld verkeer te zorgen In de eerste maanden van den oorlog was dat verre Dwaze propaganda Het verkeer te Berlijn VJ van gemakkelijk, want het aantal conducteurs, chauffeurs en verder personeel, die hun' burger lijk pakje of hun dienstkleeding mot ae uniform moesten omwisselen, nam zienderoogen tce. Spoedcursussen moesten gehouden worden, om de vrouwen en meisjes op haar nieuwe taak voor te bereiden en naar ons van bevoegde zijde ver teld werd, heeft vooral de B.'JM, - de ook m ons land bekend geworden Bond van Duitsche Meisjes daarby stevig geholpen. Weldra heeft de bevolking er zich aan gewend, door vrouwe- lyke conducteurs bediend en zoo noodig gecon troleerd te v/orden. Dat heeft zyn voordeel, want vooral op de drukke uren van den vroegen och tend liet de courtoisie dikwijls veel te wenschen over! Alleen het aantal omnibussen is kleiner ge worden, hetgeen uiteraard samenhangt met het gebrek aan benzine en manneiyk personeel. In de zoodoende meestal propvolle trams hoorden we dientengevolge herhaaldehjk vragen, waar om er niet meer wagens in het verkeer worden gebracht? Van bevoegde zUde kregen wy op deze vraag ten antwoord, dat heel het wagen park in dienst staat van het Beriynsche publiek maar het biykt niet voldoende, om alle ont stane leemten in het verkeer aan te vullen. Men mag niet vergeten, dat de tienduizenden personen, die onder normale omstandigheden over een auto, een motorfiets of een doodgewone fiets beschikt hebben, thans gedwongen zyn, van de verkeersmiddelen gebruik te maken, die vroe ger min of meer beneden hun stand waren. Op onze vraag, waarom er niet meer gefietst wordt, kregen we ten antwoord, dat niet slechts ben zine, maar ook gummi voor de civiele bevolking vrijwel onverkrijgbaar is. waar dan nog bijkomt, dat de duisternis er vqlen van terughoudt, de enorme afstanden in een stad als Beriyn per fiets af te leggen Wellicht speelt ocjk een zekere gemakzucht hierby een rol, want waarom zou men zich inspannen als het niet absoluut noodig is? Stelt de oorlog ook aan den gewonen bur ger niet reeds genoeg harde eischen en hebben wy op weg van ons huis naar den dienst of op de terugreis niet het volste recht, een halfuurtje uit te blazen? De bewering, dat de Berliner Verkehrs-Gesell- Onder groote belangstelling is gisteren op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam het stoffelyk overschot ter aarde besteld van wyien jhr. B. W. F. van Riemsdyk, oud-hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam. Nadat de organist in de aula het adagio uit de vyfde symphonie van Beethoven ten gehoore had gebracht, werd het woord gevoerd door dr. M. C. A. A Lindeman, conservator van het Ryksmuseum die namens den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming en namens den chef van de afdeeling wetenschap en cultuur bescherming van dit departement die beiden verhinderd waren aanwezig te zijn, het leedwe zen van de regeering over het heengaan van jhr. van Riemsdyk tot uiting bracht. Hierna spraken nog mevrouw Rika Hopper, een schoonzoon van den overledene, jhr. M. H. de Beauford. een kleinzoon ihr. mr. B. W. F. van Riemsdyk en prof. dr. F. M. Th. Böhl uit Leiden Bij de groeve'sprak'freule E. van Riemsdyk, dochter van den overledene, waarna prof. dr. Böhl de plechtigheid met gebed sloot. Korte bevelen oprukkende troe- peS zware gevechten. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, s-Gravenhage. VOOR ZATERDAG 28 FEBRUARI. Hilversum I, 415.5 M. Overyselsche Streek- dag 7.15: Gramofoonmuzlek 7.45: Ochtend gymnastiek 7.55: Gramofoonmuzlek 8.00: Causerie „Brandende kwesties" i opn.) 8.15: Gramofoonmuzlek 8.20. OchtendgymnastleK - 8.30: B.N.O Nieuwsberichten - 8.45: Hi Overysel, kort programma-overzicht 8.o0. Gramofoonmuzlek 9.15: Voor do huisvrouw 9.20: Belaardconcert 9.25: De commissaris van de provincie Overysel, Jhr E. von Bönnlngha' - sen spreekt 9.35: Belaardconcert 9.50: Gra mofoonmuzlek 10.00: Orgelconcert en voor dracht uit Overyselsche proza en poëzie 11.00: Van alles wat 11.15: Voor de Jeugd 11.30: Zang en plano 12.00: Kamper Kinderkoor 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.Nieuws- en eco nomische berichten 13.00: Boerenbedryf en boerenleven ln Overysel 13.30: Stedelijk orkest van Kampen 14.00: Boerenbedryf en boeren leven ln Overysel 14.30: Vrooiyk middagpro gramma 15.00: Twentsch luisterspel 15.30: Vrooiyk middagprogramma (Vervolg) 15 55: Orgelspel (gr.pl.) 16.00: Bybellezlng 16.20: Viool en plano Circa 16.50: Overyselsche varia Circa 17.05: B.N.O.Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: „Het Elgenheemsche Kunstleven ln Overysel" 17.45: De Ramblers 17.55: Sport ln Overljsel 18.05: Do Ramblers 18.15: Werkend Overijsel 18.45: Gramofoon muzlek 19.00: Actueel half uur 19.30: ,,De Omroep ln Deventer", gevarieerd programma (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlng met de Studio beschikken) 20.25: Causerie „Natuurleven ln Overysel" 20.45: „De Omroep ln Deventer", gevarieerd pro gramma (vervolg) 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22.00: Gramofoonmuzlek 23.00: Pianospel (opn.) 23.15—24.00: Dansmuziek (gT.pl.) Hilversum II, 301.5 M. 7.158.00: Zie pro gramma Hilversum I 8.00: Gramofoonmuzlek 8.158.45: Zie programma Hilversum I 8 45: Gramofoonmuzlek 9.15: Utrechtsch Stedeiyk Orkest en solist (opn.) 10.00: Morgenwydlng 10.15: Gramofoonmuzlek 10.30: Lichte muziek (opn.) 11.20: Ensemble Rentmeester 12.00: Gultaarvoordracht 12.25: Gramofoonmuzlek 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Ensemble Joan Lancé 13.40: Voor de Jeugd -- 14.00: Stedelijk orkest van Maastricht Circa 14,40: Waarom leeren wy eigenlijk? 15.00: Stedeiyk orkest van Maastricht en solist 15.45: Hier W.A. 16,00: Klaas va"n Beeck en zyn orkest en gramofoonmuzlek 17.00: Voor de binnenschippers 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Gramo foonmuzlek 17.35: Duitsche taalcursus 18.00: Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de N.S.B.) 18.15: Roemeensch orkest Gre- gor Serban 18.45: Als lk 't voor 't zeggen had 19.00: B.N.O.: De wereldmeenlng uit den aether geplukt 19.10: B.N.O.: Nieuwsberichten 19.20; Residentie-orkest en solist 20.00: Wat zal lk de volgende week beluisteren (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlng met de Studio beschikken) 20.15 Residentie-orkest en solist 21.10: Pianomuziek (gr.pl.) 21.30: Voordracht 21.45: B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Toelichting op het weermachtsberlcht 22.1022.15: Avond- wljdlng. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zaterdag 28 Februari. Ie programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15: Hilversum n 22.1524.00: Duitsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Duitsch programma" 4c programma: 7.0024.00: Duitsch programma Voortreffelijk scheermesje Siroop Bonnema maakt het slijm los en bevordert het uithoesten Het nieuwe stadhuis te Medemblik zal dezer dagen in gebruik genomen worden. Een kykje in de monumen tale raadzaal. De smeedijzeren lamp in de zaal is een geschenk van het bestuur van den Wieringermeerpolder (Polygoon-Kuiper) In de Rivièrahal van de Die rgaarde Biydorp te Rotter dam bloeien de zeldzaamste orchideeën, behoorende tot de fraaiste en uitgebreidste collectie ooit in ons land samengebracht. Een gedeelte van deze kleuren- en vor menpracht onder de goede zorgen van den tuinman. (Polygoon-Hof) De winteroorlog in het Oosten Een troep gevangengenomen Mannen op een Duitsche R-boót De seiner bolsjewisten wordt binnengebracht. aan den arbeid. (Transatlantic-Recla-PK. Vorpahl) (Orbis-Holland-P.K. Prkop) schaft ook in tyd van oorlog de omvangrykste onderneming op dit gebied op het continent is, berust niet op bluf. In het afgeloopen oorlogs jaar vervoerde men in totaal 1,3 milliard per sonen, een getal, dat bcekdeelen spreekt. Deze prestatie wint aan waarde, wanneer men hoort vertellen, dat de totale bevordering van het Berlijnsche publiek 23,5 procent meer bedraagt dan die van het laatste vredesjaar 1938. We zou den nog eenigen tyd kunnen doorgaan met het noemen van getallen, maar waartoe eigenlyk? Het was slechts onze bedoeling, aan te toonen, dat het leven in de Rykshoofdstad zyn nor malen gang gaat en dat men niet slechts op den drukken werkdag, maar ook op den wel verdienden kalmen Zondag van alle pormale verkeersmiddelen naar hartelust gebruik kan maken. Valschermjagers De sprong uit het vliegtuig. De treklijn is met de machine verbonden. Automatisch opent het val scherm zich by den sprong in de diept e. (Orbis-Holland) De Britsche terugtochtswegen. Ontzettend was de uitwerking van de wapens der verbonden strydkrachten van de As op de terugtrek kende Britsche colonnes. Op de foto: één der vernielde Britsche voertuigen in de Cyrenaïca. (Luxe-Atlantic-Holland) Troepentransport naar Kreta - Voor dè vaart begint moet elke soldaat nauwkeurig een identiteitskaart invullen. (Atlantic-Holland-P.K. Hartmann) Op de veemarkt te Amsterdam werd dezer dagen op initiatief van den voedsel-commissarls voor Noord-Hol land een paardenmarkt gehouden. Na getaxeerd te zyn, ontvangt ieder paard een brandmerk in een der hoeven. (Polygoon-Zeylemaker)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5