LEID5CH DAGBLAD - Eersle Blad Ons Kort Verhaal Vrijdag 27 Februari 1942 Dagbladreclame VESSCHERIJ-BERKHTEN Levensavond DÜITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Binnenland RECHTZAKEN Italiaansch Weermachtsbericht is niet te vervangen! Aansprakelijkheid van telers en anderen, die producten in voorraad of voorhanden hebben DUIÏSCH WEERMACHTSBERICHT Buitenland De strijd in Oost-Azië Stadsnieuws BEURSOVERZICHT miKi fc. BENCllïEN^rf^ door MARÉKA. Scherp stak de gebogen figuur af tegen den achtergrond, in den rossigen gloed van de onder gaande zon. Diep in gedachten verzonken dwaal den zijn oogen over de uitgestrekte graanvelden, waarvan de toppen der slanke halmen, die door het koele avondbriesje heen en weer gewuifd werden, een tooverachtig, vurig schijnsel ver toonden. De boer peinsde, want hy had zorgen. Gisteren, bij 'het naar huis gaan, door het rijpende koren, had hij plotseling even moeten rusten. En enkele oogenblikken later weer. Hij voelde, dat hij onwel werd. Indien hij voorzien zou kunnen hebben, wat de toekomst voor hem bieden ging, had hij zeker geen dokter geraad pleegd. Zelfs, al wist hij, dat hij daar verkeerd aan zou doen. Maar och, het was gebeurd. Hij moest zich maar in zijn lot schikken. „Zwak hart", had de dokter geconstateerd. Hij mocht blij zijn aan een beroerte te zijn ont snapt. In ieder geval niet meer werken. Rustig houden. Ten slotte was hij ook zoo heel jong niet meer. De vierenzestig was hij al gepasseerd, en zijn heele leven lang had hy gezwoegd en ge kampt tegen narigheid. Hy had overwonnen en zijn doel bereikt. Wat wou hij nu nog meer? Hy had toch een zoon, een flinke boer. Die moest het nu maar van hem overnemen. En hy zou trots zien, hoe zijn zoon den oogst binnenhaalde. Hij zou 's morgens door zijn landen wandelen en zyn pijpje rooken. Eens rustig van zyn ouden dag genieten. Hij had dat werkeiyk toch wel verdiend. En als hy zich maar kalm hield, dan kwam alles best in orde. „Dan kon hij honderd worden", had de dokter nog lachend gezegd. O, ja hy meende het goed met hem, die dokter. Dat wist hij wel'. Maar toch begreep zoo'n man het niet. Hy was nog jong, sinds kort getrouwd en had een goede praktyk. Een man, die zelf zoo gelukkig was en bovendien een stadsmensch. Ach, zoo 'n man kan het immers ook niet be- grypen. Niet begrypen, wat het voor een boer, die gedurende tweeënveertig lange jaren zyn werk tot bloei bracht, beteekende, dit werk zoo plotseling te moeten staken. Niet begrijpen, hoe zeer zoo'n boer, aan zijn landerijen, zijn werk tuigen, zyn paarden, waar hy in den loop van de jaren zoo mee vertrouwd was geraakt, gehecht W Hij' dacht eraan, hoe eens. in zyn jeugd zyn vader den arbeid aan hem overdroeg. Hy had toen niet begrepen, dat vader het verschrikkeiyk vond. Dat was in de lente van zyn leven. De zomer en de herfst waren als een droom voorby gegaan. En nu had ongemerkt de winter zijn intrede gedaan. Peinzend staarde de boer naar het laatste stukje zon, dat spoedig achter den horizon ver dwenen zou zyn. De zon, die hem samen met de vruchtbaarheid van zyn landen, het succes had gebracht. Want toen hU het beheer van de boerdery van zyn vader had overgenomen, waren de velden nog niet zóó groot geweest En was de hoeve nog niet zoo modern en uitgebreid, de stallen niet zoo gevuld. Maar hy had mét zijn krisje kunnen trouwen. Wat was hy destyds gelukkig geweest, en hy had een goede vrouw aan haar gehad Dat was zeker, zy was het geweest, die hem geleerd had, niet zoo gauw den moed te verliezen, toen, in het eerste jaar van zyn huwe lijk, de oogst, die de eerste zou zijn, waarvoor hy zelf gezaaid had, door een vreeselyken storm, totaal verwoest werd. En toen het paard, dat zy van hun eerste spaarcentjes hadden gekocht na drie weken moest worden afgemaakt. Ja, hy had harde tyd gekend/eó ze altyd,-samen met haar, doorworsteld. Sinds drie jaar was ze gestorven. Hy had er veel verdriet van gehad, maar ze had hem een zoon geschonken. Een zoon, waar hy zielsveel van hield en waar hy trotsch op kon zyn. Ach ,wat was hy ook sentimenteel. Het leek wel of hy af scheid van zijn akkers moest nemen. Hy zou ze immers eiken dag zien. De groeiperioden van het koren kunnen volgen, wanneer hy voor het huis. in het zonnetje, een piipje zat te rooken. En hy zou toch. zoo vaak hij wilde, door de wuivende graanlanden kunnen wandelen. En zyn zoon zou het immers best afkunnen. Dan kon hy nu gaan trouwen met Sietske. Dat was ook weer prettig. Natuurlijk, het kwam immers best in orde Zoo was het leven nu eenmaal. Het werd kil buiten en de oude man liep met langzamen tred naar binnen. Wat vreemd, dat Harm nog niet thuis was. Hij was naar de stad, een nieuwen ploeg koopen. Maar meestal was hy al vroeg thuis. Als er maar niets gebeurd was. De onrust van den ouden boer nam toe, naarmate de tijd verstreek. Hy zette de radio aan, om wat leven om zich heen te hebben. Want 's avonds, als de knechts naar huis waren, en Harm er niet was, heerschte er een vreemde stilte in het huis. Er kwam juist een extra bericht door, en toen hoorde hy het. De autobus was onderweg, bij een gevaarlyke bocht geslipt, via een boom over den kop geslagen en in de rivier gereden. Onder de 16 inzittenden waren 11 personen door den verdrinkiilfesdood om het leven gekomen, terwijl er verder drie zwaar- en twee lichtgewonden in het gasthuis waren opgenomen. Eenige oogenblikken zat de oude Harm spra keloos. Het scheen niet geheel tot Mem door te dringen. Toen, als plotseling ontwakend uit een roes, realiseerde hij zich dat zyn zoon daar in gezeten moest hebben. Het kon niet anders. Verlamd van angst en schrik, was hy even niet in staat te handelen.' Toen kwam hij tot bezinning. Hij moest iets doen. Maar wat? Telefoon hgd hy hier niet. Een auto evenmin. Loopen was na tuurlijk ondoenlyk. Naar de naaste buren gaan. beteekende minstens een uur oponthoud, en zou bovendien nutteloos zyn. De onzekerheid om trent het lot van zijn zoon, maakte heni rade loos van angst. En toen had hy plotseling zijn besluit genomen. Zoo vlug zyn trillende, vermoeide beenen het toelieten, rende hij naar den stal, spande zyn beste paard voor den ouderwetschen boeren wagen, en begaf zich op weg naar de stad, waar in het gasthuis zyn zoon moest liggen. Dood, levend, stervend? Wie wist het? Zijn paard tot het uiterste aansporend zat hy daar op den bok. Het zweet gutste hem over het koortsachtig verhitte gelaat. Het bloed klopte onstuimig in de gezwollen aderen. Voort. Voort moest hy. Misschien was het al te laat. De twyfel maakte hem razend Het leek wel een eeuwigheid. Voort! Voort! Kwam er dan nooit een einde aan deze marteling. Eindelijk was hij er. De zenuwen speelden hem parten, terwyl hij rillend naar binnen strompelde. Hy schrok van zyn eigen stem. toen hy een geneesheer, naar Harm Harmsen vroeg Hy voelde, hoe zijn oogen zich in hét gelaat an den dokter boorden. „Ik feliciteer u", klonk het vriendelyk. „Uw zoon is goed". Hij heeft geluk gehad, achterin by de nooddeur te zitten en heeft zich zwem mend weten te redden. Ze hadden hem hier verbonden. Een paar schaafwonden, verder niets. Hij is juist een half uur geleden, met den ambulanceauto naar huis gebracht, Wezenloos had de oude het aangehoord. Het drong niet geheel tot hem door, maar toch door stroomde een warm geluk zyn hart. Hij wilde er niets van weten, dat het reeds zoo laat was om nog terug te gaan, en dat hij beter deed tot den volgenden morgen te blijven. j Weg wou hij. Weg, naar zijn zoon. En weer rende het paardje den weg af, den weg naar huis. naar den jongen Harm. Het paardje kende dien weg uit zijn hoofd. Instinct matig holde het voort, naar de eenzame hoeve.... Het was vier dagen later. De jonge Harm, met zyn arm nog in verband, zyn aanstaande vrouw, de jonge dokter en verder de boeren en knechts van omliggende boerderijen stonden met ont- blcote hoofden by de geopende groeve Het paardje was dien avond laat nog oo de boerdery aangekomen, eh door den jongen Harm zelf opgevangen. Maar van zyn vader was niets te bespeuren geweest. Men had hem gevonden, midden op den straatweg. De levensgeesten wa ren toen reeds geweken. ,.Een beroerte", had de dokter gezegd. Het was te veel voor hem ge weest. Het levenlooze lichaam was van den rij denden wagen getuimeld. Toen de dominee zijn indrukwekke? rede beëindigd had -cv.-: - -• !-■>*'• V neergelaten. Hoewel innerlyk ontroerd liet de jonge Harm van buiten niets merken. Hij was een zoon van zijn vader, flink en moedig. Hij was zijn vader dankbaar en kende diens cenigen wensch. En hij zou dien wensch tot waarheid maken, de landen laten bloeien, de hoeve weer uitbreiden. 's Avonds, bij het ondergaan van de zon, stond hy met Sietske, onwetend, op dezelfde plaats, waar de oude boer. den laatst.en avond van zyn leven, aan het verleden dacht, peinzend, hoe in de toekomst zyn vaders wensch te vervullen. En toen dook de gouden zon achter den ver ren horizon Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. UITREIKING BONKAARTEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN 4E PERIODE 1942. (Uitknippen en bewaren). De uitreiking van bonkaarten voor voedings middelen 4e periode 1942. zal plaats vinden ge durende het tydvak van Maandag 2 Maart 1942 tot en mee Zaterdag 21 Maart 1942. Uitgereikt zullen worden aan houders van stamkaarten met inlegvel KI, een bonkaart K 101; K2, K3, K4, LI. L2, L3, L4, K 201; K 301; K 401; L 101; L 201; L 301; L 401. HAAGSCHE RECHTBANK. Onvoorzichtig geweest. Op 15 Sept. moesten te Voorschoten eenige pilasters opgetakeld worden in een tuin. Dit werk geschiedde onder leiding van den kraanbaas N. v d L Het stuk bleek echter te zwaar te zyn voor den takel, zoodat de kraan dompte en een werkman ernstig werd gewond, waardoor de man thans nog niet kan werken. De kraanbaas moest thans voor onvoorzichtig heid terecht staan. Na het hooren van enkele getuigen, vorderde de officier tegen verdachte, die eenige personen op de kraan had geplaatst om die in evenwicht te houden, f100 boete subs 50 dagen hechtenis. Valsche overlydensacte opgemaakt. Een verzekeringsagent uit Hillegom had onder het voorwendsel dat hy inlichtingen over iemand wilde hebben, van de gemeente-secretarie gedaan gekregen dat een stempel op een blanco papier werd gezet. Op dat aldus gezegelde papier werd de naam geplaatst van B. uit Hillegom, en waarin werd medegedeeld dat B. was overleden. Aan de verzekeringsmy. werd hierop om uitkee- ring gevraagd. Deze betaalde f.400 uit, welk be drag werd gedeeld met B. die nog springlevend is Voor dit gebruik maken van het valsche ge schrift, stond de agent terecht. De officier vor derde vier maanden gevangenisstraf. De verdedi ger zette uiteen dat verdachte al eens f230 had verloren en op deze wyze het tekort wilde aan vullen. PI. verzocht clementie. RECTIFICATIE. In ons blad van gisteren meldden wy abusie- velyk, dat voor het Gerechtshof te Den Haag Het 636ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front in Cyrenaica lange-afstands- verkenning door Italiaansche en Duitsche pant- serafdeelingen. De aanvallen dei luchtmacht werdden door slecht weer belemmerd. Zij waren gericht op de havenwerken van Tobrcek en de vliegvelden op Malta die herhaaldelyk met succes werden bestookt. Nieuwe vyandelijke aanvallen op Tripolis en Benghazi veroorzaak ten geen ernstige schade. Te Benghazi werden eenige Arabische huizen getroffen. Onder de Mohammedaansche bevolking waren er 8 doo- den en 7 gewonden. Eén onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In den vroegen ochtend van 27 Febr. trachtte een vyandeiyk vliegtuig over Messina te vlie gen. Door het welgerichte vuur van het afweer geschut werd het toestel, een Wellington, ge dwongen bij Kaap Peloro te dalen. De uit zes Canadeezen bestaande bemanning, die onge deerd was, werd gevangen genomen." de Leidenaar P. Lepelaar terecht stond wegens verkoopen van wollen dekens buiten de distri butie om. Hem was echter ten laste gelegd het tegen te hoogen prys verhandelen van lood kabel, gummihakken en losse wol. Voor elke uitgereikte bonkaart wordt het vakje K7 (Karei zeven) van de Distributiestamkaart afgekruist, terwyl bovendien door den Distribu tieambtenaar, de met de uitgereikte bonkaart overeenkomende bon van het inlegvel, zal werden verwyderd, dus: by uitreiking van bonkaart K 101, wordt ver wijderd bon K 101; bij uitreiking van bonkaart K 201, wordt ver wijderd bon K 201; enz. bij uitreiking van bonkaart L 101, wordt ver wyderd bon L 101; bij uitreiking van bonkaart L 201, wordt ver wyderd bon L 201; enz. Aan den uitreikambtenaar behoort dus steeds de stamkaart met bybehoorend inlegvel te wor den aangeboden. Het is dus verboden het num mer van het inlegvel zelf uit te knippen. Personen geboren in de 'maanden Januari, Februari, Maart en April van de jaren 1921, 1928 of 1938, dienen by deze uitreiking voorzien te zyn van het inlegvel, voor den leeftijd welken zy gedurende de eerste vier maanden van 1942 heb ben bereikt of zullen bereiken. Is dit niet het geval, dan is men verplicht alvorens zich te be geven naar het aangewezen uitreikkantoor, dit inlegvel te doen omruilen op de afd. Controle van het Distributiekantoor, Breestraat 117. De uitreiking van de bonkaarten zal uitslui tend plaats vinden aan personen, houders van stamkaarten met inlegvel, die zyn opgenomen in het bevolkingsregister van de gemeente Lei den en aan hieronder genoemde categorien per sonen. a. aan schippers en woonwagenbewoners, die hun lig- of standplaats hebben binnen de ge meente Leiden b. aan de vaste bewoners van kostscholen, ge stichten en dergelijke inrichtingen; c. aan te Leiden gedetacheerde marechaussees; d. aan hen, die tengevolge van de oorlogsom standigheden binnen de gemeente Leiden ty- deiyk verblyf houden. zy die Ieders zyn ingeschreven en niet vallen onder bovengenoemde categorieën, dienen hun stamkaart met Inlegvel aangeteekend te zenden aan den Distributiedienst in de gemeente, waar zij zyn Ingeschreven. Bij deze uitreiking zal men zich uitsluitend kunnen vervoegen aan de twee hieronder ge noemde uitreikkantoren, n.l. I. Utrechtsche Veer No. 3 (Voormalig gebouw Burgerwacht) zij die wonen in en ten Oosten van de onderstaande straten: Zoeterwoudsche weg Heerenstraat - Doezastraat - Nieuwsteeg - Pieterskerkhof - Pieterskerkkoorsteeg - Maars- manssteeg - Hoogstraat - Donkersteeg - Jan- vossensteeg - Volmolengracht - Huigstraat - Huigbrug Mauritsstraat - Marnixstraat. II. Morschwcg Nr. 34 (voorm. Militair Tehuis) zy die wonen ten Westen van bovengenoemde straten. Deze uitreikkantoren zullen geopend zyn voor belanghebbenden van 9 u. tot 12 il en van 14 u. tot 16.30 u. Belanghebbenden zijn verplicht op t« komen in de hieronder genoemde volgorde: Maandag 2 Maart: Personen en gezinnen wier achternaam begint met de letter A en letter B tot en met Bezuyen; Dinsdag 3 Maart: idem letter B vanaf Bicker tot en met Broder; Woensdag 4 Maart idem letter B vanaf Broekc. letter C en letter D t.m. -v. Dies. Donderdag 5 Maart: idem letter D vanaf v. Diesveld. letter E en letter F. t/m. de Fouw; Vrijdag 6 Maart: idem letter F vanaf Fraas- sen. letter G en letter H t/m Hakhoff; Zaterdag 7 Maart: idem letter H vanaf Hak kaart t/m Hooimeyer. Aan bovengenoemde en nog te publiceeren volgorde zal stipt de hand worden gehouden, wie niet op de voor zyn letter voorgeschreven dag de bonkaart afhaalt, kan niet op een anderen dag worden geholpen. Bovenstaande regeling geldt mede voor de Distributieafhaaldiensten, die zich dienen te vervoegen aan het uitreikkantoor Utrechtsche Veer Nr. 3. Aan bij het Distributiekantoor als „Instel lingen" bekend staande inrichtingen (zieken-, wees-, oude mannen en vrouwenhuizen) zal schriftelijk worden medegedeeld wanneer zy de bonkaarten op het uitreikkantoor Utrechtsche Veer Nr. 3 kunnen doen afhalen. In de plaatseiyke pers van. Vrijdag 6 Maart a.s. zullen de namen bekend gemaakt worden van hen die zullen moeten opkomen in de week van Maandag 9 Maart tot en met Zaterdag 14 Maart. Leiden. 27 Febr. 1942. 4722 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Onder de huidige omstandigheden is het ge boden, dat van de voorraden producten ten dienste van de voedselvoorziening in geen geval iets verloren gaat, In dit verband vestigt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd er de aan dacht op, dat zy, die graan of eenig ander pro duct, dat voor de voedselvoorziening van be lang is, in voorraad of voorhanden hebben, vol- gens art. 2 van het voedselvoorzieningsbesluit verplicht zyn, daarvoor die zorg aan te wen- j den, welke redelijkerwys van hen verlangd kan j worden. I Dit houdt in, dat personen, die bovenver melde producten in voorraad of voorhanden hebben, verplicht zijn voor afdoende beveiliging tegen brand, diefstal, inbraak e.d. zorg te dra gen. Indien producten verloren gaan. doordat onvoldoende voorzorgsmaatregelen zijn getrof- fefn, zal vervolging plaats hebben op grond van het voedselvoorzieningsbesluit. Het is noodzakelijk gebleken, in het byzonder in de grensstreken, de aandacht te vestigen op deze verplichting. Nalatigheden v/orden ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaav en geldboete tot een maximum van 25.000 gul den, terwijl aan hen. die opzettalyk In stryd handelen met het hier bedoelde voorschrift, langdurige gevangenisstraffen kunnen worden opgelegd. DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN 's ZATERDAGS GESLOTEN. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten brengt ter algemeene kennis, dat het departement voor noemd, met ingang van 28 Februari a,s. tot nader order des Zaterdags gesloten zal zijn. SCHOEISELDISTRIBUTIE. De aanvragen van 1 t/m 10 Februari j.l. waarvoor geen oproep is ontvangen, moeten als afgewezen worden beschouwd. In de periode van 1 t/m 10 Maart a.s. bestaat gelegenheid tot het afhalen van aanvraagfor mulieren aan het Distributiekantoor, ingang Wolsteeg. 4721 Tegen overlegging van de Distributiestam kaart van de betrokkene kan een formulier in ontvangst worden genomen. Deze formulieren moeten vóór 11 Maart in gevuld en onderteekend worden terugbezorgd aan het Distributiekantoor, Breestraat 117. Te laat ingezonden of onvolledig ingevulde formulieren worden terzyde gelegd. Leiden, 27 Februari 1942. De Burgemeester van Leiden, r i STEVENINCK. JAPANSCHE VLIEGTUIGEN OP TIMOR. In de wateren van het eiland Timor hebben Japansche m ar ine vliegtuig nnaar het Japan- sche hoofdkwartier meldt. Zondag j.l. een vy- andelijk vaartuig van 20.000 ton tot,zinken ge bracht en een Nederlandschen mijnenlegger van 3000 ton in brand geschoten. Een ander vijan delijk schip werd eveneens door Japansche bom men getroffen en vloog in brand VERKLARING VAN GENERAAL TERPOORTEN. De opperbevelhebber van het Nederlandsch- Indische leger, generaal Terpoorten. heeft gis teravond, naar de Britsche nieuwsdienst uit Bandoeng meldt, voor de radio verklaard, dat „duizenden Britsche. Australische en Ameri- kaansche troepen" zich op Java bevinden. Voorts verklaarde hy, dat de toestand ernstig is en er geen aanleiding bestaat tot een. licht zinnig op timisme. „Evenwel," zoo meende Terpoorten. "bestaat er ook geen aanleiding voor pessi misme. De komende slag om Java zal zich ..vol gens de gestelde plannen" afspelen". (A.N.P.). JAPANNERS DRINGEN RANGOON BINNEN. Radio-Saigon heeft vanmorgen meegedeeld, dat de Japansche troepen de buitenwyken van Rangoon zyn binnengedrongen. Verder deelde het radiostation op grond van berichten uit Mandalay mede, dat de verbinding met Rangoon is verbroken. (D.N.B.) EEN REDE VAN LITWINOF. De sovjet-Russische ambassadeur te Washing, ten. Litwinof, heeft volgens den Britschen be richtendienst zyn eerste openbare rede in Amerika gehouden. Daarin verklaarde hij o.m.. dat het komende voorjaar voor de Sovjet-unie alsmede voor de asmogendheden van de grootste beteekenis is. want het zal over .ovenvinnen" of „sterven" beslissen. Het is van belang, dat ook de bondgenooten der Sovjet-unie dit beseffen. Juist het oorlogstooneel in Oost-Europa zal in het komende voorjaar van byzonder belang zijn. Daarom wenscht de sovjet-unie tijdig den grootst mogelyken steun te ontvangen. Er mogen, zoo vervolgde Litwinof. geen werk- looze legers, vloten of luchteskaders meer zyn. krachten der geallieerden moeten in den strijd worden geworpen. Hetzelfde geldt ook voor het oorlogsmateriaal, dat daarheen moet worden gezonden, waar het het meest noodig is Naar de Engelsche nieuwsdienst met betrek king tot deze rede nog meldt heeft Litwinof ten aanzien van de constateering dat werkloozc strydkrachten der geallieerden in het Westen van weinig nut zijn als in het Oosten in het voorjaar de beslissende slag geslagen wordt, woordelyk verklaard: „wanneer deze slagen eenmaal geëindigd zijn, kan-het alMcht voor dé West-Europeesche legers te laat zyn, hun rol 'nog te spelen. (AN.P.) DE HONGAARSCHE PARTIJ DER PIJLKRUISEN. De leider van de party der Pyikruisen in Hon garije, Frans Szalasi, heeft wederom 5 afgevaar digden uit de party gezet. Daardoor is het aan tal uitgesloten afgevaardigden tot 7 gestegen, zoodat de partyfractie thans 23 in plaats van 30 leden telt. De Magyarsag meldt, dat van de nog overge- bleven 23 leden van de fractie der Pyikruisen j tot dusver slechts 14 afgevaardigden voorloopig hun trouw aan Szalasi hebben betuigd. Negen afgevaardigden hebben nog niet geantwoord op de door Szalasi gestelde vraag, of zy hem hun vertrouwen blijven schenken. Het schynt naai de meening van Magyarsag zeker te zyn, dat deze afgevaardigden eveneens de party zullen verlaten. Voorts is genoemd blad van oordeel, dat zelfs van de 14 afgevaardigden, die voor loopig nog In de partii blyven willen, ten slotte sléchts 5 bij dit besluit zullen blijven. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend „Op de Krim hebben Duitsche en Roemeen- sche formaties vyandelyke aanvallen op het front van Sebastopol en op het schiereiland Kertsj met zware verliezen voor den vyand af geslagen. Ook aan de overige fronten misluk ten talryke aanvallen van de bolsjewisten als gevolg van het weerstandsvermogen van onze troepen, die door sterke luchtstrijdkrachten wer den gesteund. In Noord-Afrika levendige activiteit van Duit sche en Italiaansche verkenningsstrijdkrachten aan het Cyrenaica-front In weerwil van het ongunstige weer werden de havenwerken van Tobroek gebombardeerd en gemotoriseerde Brit sche colonnes met bommen en de boordwapens aangevallen. Andere luchtaanvallen waren ge richt op Britsche vliegvelden op het eiland Malta. De vijand viel ook in den afgeloopen nacht enkele plaatsen ln het Noord-Duitsche kustge bied aan. Twee Britsche bommenwerpers wer den neergeschoten. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 27 Februari. Tong f. 12.5011; kleine Schol le 6rt. f.9890; idem 2e srt. f. 7903; middelschol f. 110; Zetschol f 132—106; Pufschol le srt. f.6049; Pufsqhol 2e srt. f. 47—39: gr. Bot f. 8664; kl. Bot f. 6344; groote Schar f.90; kleine Schar f.78 f. 42—36; Wijting f. 74—68: (alles per 50 k.g.) Ka beljauw f. 26.5010 per stuk. Besommingen: Kotter: IJm. 203 f.1808. Loggers: IJm. 268 f.13814; IJm. 283 f.4700; KW 144 f. 5210. MENEER DINGES EN Z'N HOND OP JACHT. JAARVERGADERING MIJ. VOOR TOONKUNST. De Maatschappy voor Toonkunst hield gister avond haar 107de jaarvergadering. De voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek. consta teerde in zijn openingswoord, dat de byzondere omstandigheden gedurende het verslagjaar 1940 1941 een ongunstlgen invloed op den gang van zaken hadden gehad. Het loopende jaar heeft echter zoowel aan de Muziekschool als aan de Concertafdeeling aanmerkelyken vooruitgang gebracht. Al biyft de grootste voorzichtigheid in het financieel beleid geboden, toch kan de toekomst weer met vertrouwen worden tegemoet gezien. De jaarstukken werden vervolgens goedgekéurd In de vacature, ontstaan door het periodieke aftreden van mevrouw M. S. Juynboll-van IJssel- steyn, werd tot bestuurslid der Maatschappy ge kozen mevrouw S. von Schmid-Boreel. AMSTERDAM, 27 Februari. Ter beurze van Amsterdam ontspon zich van daag een drukke handel. Reeds voor de beurs een aanvang nam, bleken behooriyke kooporders te zijn binnengekomen en daarnaast scheen het liquidatieproces voor rekening van het beleg gende publiek grootendeels te zyn afgewisseld ten minste voor het oogenblik. Toen de noteering een aanvang nam, werd in de' meeste rubrieken gehandeld wat de toon aangevende aandeelen aangaat, op ongeveer het peil van de hoogste koersen van gisteren. Het duurde echter niet lang, of wederom vielen li quidaties op te merken, maar deze schenen toch niet afkomstig te zyn van de categorie beleg gers, welke den laatsten tyd vry veel materiaal heeft afgesloten. In verband me dit aanbod gin gen dc koersen meerendeels een paar punten achteruit maar weldra kwamen opnieuw koop orders in de markt en trad aan het licht, dat er vandaag en flink surplus aan potentieele vrag bestond. De koersen liepen dan ook. na de inzinking kort na het begin, weer vry snel naar boven, zoodat in verscheidene gevallen de top- prijzen van gisteren werden overschreden. Deze ryzing echter had tot gevolg, dat opnieuw wat materiaal los kwam, zoodat de koersen be neden de beste prijzen van den dag kwamen, maar alles byeengenomen maakte de markt vandaag toch een soliden indruk. In enkele rubrieken ging het byzonder druk 'toe. Van de sulkerfoncisen wérden HVA's in een grooten open hoek verhandeld en de affaire in dit fonds was van een karakter zooals men ty- den achtereen niet heeft aanschouwd. Na een inzinking van 198 tot 195 liep de koers op tot 200 om daarna weer iets te zakken. Vorstenlan den waren een paar punten beter en voor de incourante suikeraandeelen werden meeren deels hoogere noteeringen opgegeven. Op de rubbermarkt lieten Amsterdam Rubbers zich niet onbetuigd en in dit fonds werd druk zaken gedaan. De koers schommelde daarby voorna- meiyk tusschen 112 en 117%. De meeste minder courante soorten werden hooger genoteerd en enkele specialiteiten waren zelfs niet onbelang rijk beter. In de tabakken ging het rustig toe. De be- le Sumatra-aandeelen bewogen zich voorna- meiyk op. het niveau van de hoogste koersen van gisteren. In Olies ging het ook druk toe. Het toonaangevende petroleumaandeel schom melde bijna aanhoudend rondom 200, om zich ten slotte in hoofdzaak eenige punten boven deze grens te kunnen handhaven, nadat een noteering van 20714 was bereikt. Ook de S^Leepvaartrubriek gaf flinke affaire te zien. Het meest ging om in Scheepvaartunies, die werden afgedaan tegen prijzen loopende van 120% tot 124':: Aandeelen Rotterdamsche Lloyd en maatschappy Nederland kwamen beide ruim schoots boven den parlkoers nadat begin beurs lagere advieskoersen waren gegeven. De meeste overige scheepvaartaandeelen waren hooger. De belangstelling voor de industrie-papieren was uiterlijk te beoordeelen iets minder groot dan de laatste dagen. De stemming was echter vast. De Philipsaandeelen schommelden byna aanhoudend tusschen 236 en 248, Unilevers tusschen 136% en 142. Calvé's konden zich boven de honderd pro cent grens houden. Van Berkels bewogen zich voornameiyk in de naaste omgeving van 130. Ook Aku's waren goed prijshoudend op 145 1461/4. Voor de meeste minder courante industriepapieren be stond vraag en vrijwel over de geheele linie kwamen hoogere noteeringen te voorschyn waar by enkele specialiteiten zelfs een flinke avance konden boeken. De aandeelen in Indische banklnstelingen, spoorwegondernemingentramwegmaatschap - pijen, openbare nutsbedrijven en handelsonder nemingen waren andaag eveeens beter ge disponeerd dan geruimen tijd het geval was. Op de belegigngsmarkt bestond een vaste stemming, in het bijzonder voor de Nederland- sche staatspapieren. De nieuwe 3%% obligatiën Nederland stegen tot 98 3/8 waarmee opnieuw een hoogte-record werd gevestigd. Naderhand ging van dezen koers echter een fractie af. De obligaties uit de andere jongere emissies waren meerendeels iets hooger. De Spoorwegdrieën stegen tot 93. terwyl de gestaf felde leening opliep tot 96%. De Oude Schuld was niet veel veranderd. In Indische leeningen ging het kalm toe, maar ook de stukken uit deze emissies waren vandaag wat beter van toon. De stemming voor gemeentelyke en pro- -rial° obligatiën bleef vast. Pandbrieven waren prijshoudend en nauwe lijks veranderd. De Amerikaansche soorten wa ren iets beter. (A.N.P.) Prolongatie 2 1/4. LEIDEN, 27 Februari Ter veemarkt .aange voerd: 19 Stieren; 57 Kalf- en Melkkoeien f.400 f. 630, handel tam.; 89 Varekoeien e.a. f. 250430, tam.; 300 Vette Koelen; 42 Pinken f. 200—290. mat.; 33 Graskalveren f. 80170, z.m.; 20 Vette Kalveren; 203 Nuchtere kalveren slachtfok; 76 Vette Schapen: 8 Zeugen; 10 Mestvarkens f. 20 f. 36. tam.; 136 Biggen f. 1217, t. vl.; 59 Bokkon en geiten f. 2555, mat. jjÉIDEN, 27 Febr. Kaasmarkt Goudsche kaas le srt. f. 62.50 per 50 kg. Redactie-staf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en SportJ J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3