AKKERTJE LEID5CH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 27 Februari 1942 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Het maanlicht in Maart Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen Laatste Berichten Binnenland Distributie van boter, margarine en vet Buitenland De radio legt verantwoording af AGENDA De strijd in het Oosten DE NIEUWE NEDERLANDSCHE NIJVERHEIDSKUNST. Lezing van den heer O. van Tussenbroek. De afdeeling Leiden van de Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat" hield gisteravond een bij eenkomst in de groote zaal van 't Schuttershof. Na een kort welkomswoord van den voorzitter, dr. ir P Fehmers, die in het bijzonder dr. Sweers hoofdbestuurder der vereeniging, begroette, gaf de heer O. van Tussenbroek, oud-directeur van het museum van Kunstnijverheid te Haarlem, een uiteenzetting over kunst en industrie, de nieuwe Nederlandsche Nijverheidskunst. Spreker schetste eerst het erscall tusschen vrije en toegepaste kunst. Onder vrije kunst verstaan wij die kunstwerken, waarbij de kun stenaar tijdens zijn werk niet afhankelijk is van de mogelijkheden tot vermenigvuldiging van het product Toegepaste kunst daarentegen stelt aan den kunstenaar den eisen, ?!ch te onderwerpen aan de grenzen, die de industrie aan de moge lijkheden stelt. De vrije kunstenaar heeft het dus in zekeren zin gemakkelijker. Onze tijd is bijzonder toegespitst op mechani satie, die in zoo snel tempo werd opgevoerd, dat van een misbruik van de techniek gesproken kon worden. Later is hierin verbetering geko men en van dat oogenblik af is men ook gaan inzien, dat een goede toegepaste kunst een meer waarde aan het artikel kan geven. Dit inzicht heeft, de Nederlandsche industrie ook op het gebied van de nijverheidskunst een vooraan staande plaats verzekerd. In deze nil verheidskunst kunnen wij drie soor ten onderscheiden en wel ten eerste de zonder mechanische hulpmiddelen uitgevoerde kunst, ten tweede de met beperkte hulpmiddelen, zoo als weefapparaten en potterbakkevsbedriif uitge oefende kunst en ten slotte de kunst, waarbij het handwerk zich beperkt tot leidende hand grepen. De kunstenaar, die zich in dienst stelt van de industrie, dient zich in de eerste plaats op de hooste te stellen van de mogelijkheden der ma chinerie. welke zijn product voortbrengt. De bruikbaarheid van het artikel moet de leidende factor blijven en aanvankelijk ontbrak nogal het pen en ander aan dezen orimairen eisch. Ook in dit opzicht echter is een kentering ten goede reeds eenigen t.iid waar te nemen. Wat bovendien uitermate belangrijk is. is. de zakelijke aanleg van den kunstenaar. HH is verheugend, dat bet lonee artistieke geslacht een erooter zakelilkheid toont te bezitten dan vrnpger over het algemeen het geval was. Al deze factoren rechtvaardigen de verwach ting dat de niiverheidskunst in de Nederland sche industrie de haar toekomende plaats weet te veroveren. Spreker lichtte ten slotte een pn ander m^t eer» reeks zeer geslaagde lichtbeelden toe. De plaatseliik secretaris, de heer mr O H. Wissenburgh sprak tot slot den dank uit van de talrijke aanwezigen voor deze onder loudende uiteenzetting. De 44-j. motorrijder J. B.. alhier is in het smalle gedeelte van de Dorpstraat te Oegstgeest met zijn motor geslipt en op dat moment aan gereden door een passeerenden -rncnMuto Op advies van dr Varekamp is de man met een ernstige verwonding aan het rechterbeen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. KNIP DIT UIT EN BEWAAR HET! -Eigen teekening. Hierboven geven wij wederom een schema, waarop men kan zien, wanneer en in welke mate de maan ons gedurende de avonduren in Maart als lichtbron ten dienste staat. De cijfers ter linker- en rechterzijde geven de dagen der maand aan, terwijl aan de boven- en onderzijde de tijden van 's avonds 8 uur tot 's morgens 8 uur zijn vermeld. De witte vakjes in dit schema stellen het maanlicht voor. de zwarte de duisternis, terwijl de arceering den graad van helderheid gedurende de overgangs perioden aangeeft. (2 lijnen) Zonder geld nog wel crediet Zonder bonnen zeker niet! Beschikbaar per persoon Elk der co 2 0 <M 0 volgende geeft recht op het koopen van C c b W f. 0 bonnen C cd L ?g cd 3 cd C 0 w o> 0 T 1 Maart t/m 7 Maart 1942: In tijdvak van één week 11 A Brood 4 Rantsoenen 11 B Brood lA Rantsoen 1 Brood of Gebak 9 18 22 18 Kants 11 A Vleesch 1 Rantsoen Vleesch of Vleeschw. 11 B Vleesch Rantsoen 1'/*- a «4 2 A 2% Rants 11 A Aardapp. 1V< K.G. Aardappelen l»/4 3^ 5'/« 3A K.G. 11 B Aardapp. *A KG. Aardappelen V* A A lA K.G. 22 Februari t/m 21 Maart 1942: In tüdvak van vier weken 213 Algemeen 1 K.G Suiker 1 1 1 1 K.G 10 C, 10 D Res. 50 Gram Cacao 50 50 Gram 214 Algemeen 250 Gram Koffiesurrogaat 250 250 250 250 Gram 215 Algemeen 500 Gram Jam 500 500 500 00 Gram 221 t/m 224 Algemeen 1 Rantsoen Bloem, Brood of Gebak 4 4 4 4 Rants 11 D, 12 D Res. 250 Gram Rijst 500 - Gram 225 Algemeen 250 Gram Peulvruchten 250 250 250 Gram 226 Algemeen 250 Gram Gort 250 250 250 250 Gram 227 Algemeen 100 Gram Vermicelli of Maizena 100 100 100 100 Gram 216 t/m 220 Algemeen 100 Gram Kaas 500 500 500 "00 Gram 10 A u/m 13 A Melk I 3 A Liter Melk 28 14 Liter 10 B t/m 13 B Melk I l'/4 Liter Melk - 7 7 Lltei 28 Februari t/m 16 Maart 1942: In tijdvak van 17 dagen 11 Boter en vet 'A Rantsoen - 1 Boter, Margarine of Vet 12 Boter en vet A Rantsoen Margarine en vet y% 1 1 1 Rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende Bonnen geeft recht op het koopen van I Van Tot en met 15 26 Petroleum Petroleum 07 KP. Brandst. D 05 t/m 07 HJK. Brandst. 13 en 17 HK Brandst. 08 HK Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. 23 t/m 28 C.V. Brandst. Ie t/m 8e per. Brandst. 08 KP. Brandst 228 Algemeen H Zeep H L Toiletzeep Textiel (Mannen) 2 liter Petroleum 1 eenheid brandstoffen 2 eenh. Brandstoffen 1 rantsoen Zeep 75 gr. Toiletzeep 80% 50 gram Scheerzeep 28 Dec. 1941 4 Jan 1942 Diverse data 1 Febr. 1942 1 Mrt. 1942 1 Mrt. 1942 1 Jan. 1942 31 Maart 1942 31 Maart 1942 30 April 1942 30 April 1942 31 Mrt. 1942 31 Mrt. 1942 30 April 1942 De volgende Bonnen zijn binnenkort niet meer geldig De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt 'bekend, dat in verband met de huidige sei zoensomstandigheden de volgende maat regelen zijn genomen met betrekking tot de distributie van boter, margarine en bak en braadvet: In plaats van één bon voor de distribu tieperiode van 28 Februari tot en met 7 Maart a.s. en één bon van de distributie- periode van 8 Maart tot en met 16 Maart a.s., worden ditmaal voor het tijdvak van 28 Februari tot en met 16 Maart a.s. twee bonnen van de boter- en vetkaart tegelijk aangewezen. Gedurende genoemd tijdvak van 28 Fe bruari tot en met Maandag 16 Maart a.s. jeeft bon 11 zoowel van de boterkaart als van de vetkaart naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter, zonder reductie, of margarine, of vet. Ge durende genoemd tijdvak geeft voorts bon 12 zoowel van de boterkaart als van de vet kaart naar keuze recht cp het koopen van het normale rantsoen margarine of vet. Boter is derhalve, voor wat bon 12 betreft, noch op de boterkaart noch op de vetkaart verkrijgbaar. De bonnen 08 en 09 van de boterkaart en van de vetkaart, welker geldigheidsduur wordt verlengd tot en met 16 Maart, geven met ingang van Zaterdag 28 Februari naar keuze recht op het koopen van het normale rantsoen boter zonder r.eductie, of marga rine, of vet. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het naar keuze beschikbaar stel len van meer artikelen op bovengenoemde bonnen niet beteekent. dat men nu ook cp alle bonnen, waarover men beschikt, het artikel zal kunnen verkrijgen, waaraan men eventueel de voorkeur geeft. De bovenbe doelde omstandigheden zijn oorzaak, dat men voorshands genoegen zal moeten nemen met dat artikel, waarever de winke lier beschikt. Ten slotte wordt medegedeeld, dat bon 10 van de boterkaart en van de vetkaart r-iet zal worden gelditr verklaard en derhalve kan worden vernietigd. ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR HET PIANO- EN ORGELBEDRIJF. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Door den Ned Bond van piano- en orgelhan delaren en fabrikanten en den Nat. Vakbond van muziekinstrumentmakers en stemmers, een der bij het N.V.V. aangesloten organisaties, is een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst on derteekend. Het college van rijksbemiddelaars verleende per 16 Februari j 1. zijn goedkeuring aan dit nieuwe contract.; terwijl de overeenkomst geacht zal worden per 1 October 1941 in wer king te zyn getreden. Deze overeenkomst kan beschouwd worden als een zeer belangrijke ver betering van den socialen welstand van de werknemers in het piano- en orgelbedrijf. Het minimumloon, dat de werknemers in deze bran ches gegarandeerd wordt, bedraagt op 30-jarigen leeftijd f. 33.50. Lagen weliswaar de loonen in de groote steden van ons land in de meeste be drijven reeds boven dit minimum, in de provin ciesteden daarentegen kwamen nog zeer veel loonen tusschen de f25.en f. 30.per week voor. Ook wat betreft de vacantie is er nu voor alle werknemers een behoorlijke regeling ge schapen. De C.A.O. biedt 8 dagen vacantie, ter wijl tevens aan alle werknemers een extra week salaris zal worden uitgekeerd. Met de totstandkoming van deze C.A.O. kun nen de zeer lage loonén tot een behoorlijk peil worden opgevoerd. Is biermede voor de piano- en orgelbedrijven de grondslag gelegd voor den verderen opbouw van 'goede sociale verhoudin gen. van het kerkorgelbedrijf in ons land moet helaas getuigd worden, dat daar de loonen nog zeer ver beneden een .behoorlijk peil liggen In de zeer nabije toekomst zal het dan ook de taak zijn van het hoofdbestuur van den werk nemersbond contact te' zoeken ook met de werk geversbonden uit het kerkorgelbedrijf. ten einde evebeens voor dat bedrijf te komen tot be hoorlijker regelingen inzake loonen en arbeids voorwaarden. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN. In het Zuiderziekenhuis te Rotterdam is gis termiddag de 28-jarige mevrouw J. v. Vliet— Verschoor, wonende aan de Nassauhaven, die in de Oranjebcomstraat door een personenauto is aangereden, aan de bekomen verwondingen overleden, SOCIALE VOORZIENINGEN VOOR LEERAREN EN ONDERWIJZERS. Een fonds gesticht. Prof. dr. R. van Genechten, hoofd van het opvoedersgilde, heeft een stichting m bet irven geroepen, die zich ten 'doel stelt op ruime \ohaal voorzieningen te treffen voor Nederlar.dscbe onderwijzers en leeraijen. die zich in moeilijk heden bevinden. Deze stichting, het algemeen voorzieningsfonds voor leeraren en onderwij zers in Nederland (Avion), stelt zich ondermeer ten doel de uitkeering van het salaris, wanneer dit door ziekte niet meer of slechts gedeelte lijk wordt uitbetaald, het vergoeden van een ge deelte der kosten bij operatie aan de leden, hun echtgenoote en' hun minderjarige kinderen, het geven van een uitkeering bij bevalling van de echtgenoote der leden, het verstrekken van voor schotten en giften aan leden, het geven van rechtskundigen bijstand, enz. Tot het A.v.l.o.n. kunnen toetreden alle Ne derlandsche leerkrachten. De contributie be draagt een half procent van het salaris. Zij, die lid wenschen te worden of nadere in lichtingen wenschen te ontvangen, kunnen zich wenden tot het bureau van het. A.v.l.o.n., Jezef Israallaan 46. te 's-Gravenhage. Na Zaterdag 28 Februari: 10 Brood, Vleesch 09 Aardappelen De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 7 Maart: 10 Aardappelen 204 t/m 208 Algemeen (Kaas) t/m 16 Maart: 08 en 09 Boter en Vet 06 t/m 09 Melk De bonnen ter verkrijging van levensmiddelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag gint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzonde- van den bon voor vleesch en vleeschwaren. i) Op bon 07 en 08 KF Brandstof is geen anthraciet verkrijgbaar. 3) Op bon 08 HK Brandstof Is uitsluitend turf verkrijgbaar. ZEESLAG TER HOOGTE VAN BALI. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat tijdens een zeeslag ter hoogte van het eiland Bali twee Ainerikaansche en twee Nederlandsche torpedojegers door Japansche strijdkrachten tot zinken zijn gebracht, terwijl twee kruisers en een torpedojager zwaar beschadigd werden. Deze mededeeling. van het hoofdkwartier is een aan vulling op een officieel bericht van 21 Februari waarin reeds over den slag ter hoogte van Bali gemeld werd. (D.NJ3.) BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! Tot nu toe non de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vinden. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen tijd voldoende, doch glas-schsarschte bemoeilijkt thans de levering. Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren 'ndien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van 'gelijke grootte. Hij vergoedt U daarvoor 5, 3 of 2 ets, naar grootte Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. OP DEN DAG VAN DEN OMROEP. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Duizend maal per jaar vraagt de radio de aan dacht van haar luisteraars voor de schoone scheppingen van kunstenaars uit binnen- en buitenland. Zij voert ons bliksemsnel naar alle tooneelen der aarde, waar het nieuws „heet van de naald" komt en legt ons oor te luisteren bij den eeuwig bruisenden levensstroom. Wij liooren de stem van de jeugd, we zijn getuigen van de groote sportgebeurtenissen en verrijken onze kennis bij lezingen, kooklessen, en zoo veel an dere onderwerpen, die dagelijks in den aether worden aangesneden. Niemand zal bij het inzien van de waarde volle programma's die den luisteraars wekelijks worden voorgezet, de Nederlandsche omroep van ijdelheid betichten wanneer hy op 1 Maart zelf eens in den spiegel kijkt en iedereen laat hooren wat er moet gebeuren voor alle uitzendingen eenmaal in kannen en kruiken zijn, en wat er sinds de concentratie der voormalige omroep- vereenigingen tot stand is gebracht. Voor dit doel is de „dag van den omroep" ingesteld, die jaarlijks zal wederkeeren en bij welke gelegen heid steeds verantwoording aan het Nederland sche volk zal worden afgelegd over het In het afgeloopen jaar verrichte werk. Ter gelegenheid van den „dag; van den om roep" zal de directeur-generaal, dr. ing. W A. Herwijer des middags tijdens een feestelijke bijeenkomst in studio-a in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten en genoodigden een rede uitspreken, waarin hy verslag uitbrengt over het werk van den Nederlandschen Omroep in de afgeloopen periode. De muzikale omlijsting hiervan wordt verzorgd door het Omroep- Symphonie-orkest, o.l.v. Pierre Reinards met de „Feestouverture" van H. Badings, door den componist opgedragen aan den Nederlandschen Omroep en de „Piet Hein-rhaipsodie" van dr. P. van Anrooy. Voor de eerste maal zal by deze gelegenheid de nieuwe omroepfilm „scherven brengen geluk" vertoond worden. Om 15.00 uur wordt over Hil versum I een actueel luisterspel van Jef Pope lier uitgezonden onder den titel „muzen en menschen", waarin op pakkende vyze ge schilderd wordt hoe een jong, veelbelovend toon dichter dank zij den omroep uit de onbekend heid tot succes in het openbaar komt. In dit spel is het concertino voor klavier en strijkorkest van Johan Kolvers verwerkt. Daar deze jongen componist mede aan het initiatief van den Nederlandschen Omroep te danken heeft, dat zijn werk onder de aandacht van het publiek is gekomon, heeft deze muzikale om lijsting van de overigens gefingeerde han deling ook een zekere actualiteit gekregen. Om half vijf hebben ir. W. -L. Z. van de Vegte, Ernst Voorhoeve en Max Blokzijl over den zen- i der Hilversum I een gedachtenwisseling over de j cultureele taak van den omroep. ..Wat, zouden wij zonder radio zijn" is de titel van hun ge- j sprek en wy meenen, dat de luisteraar, die zich zelf ook wel eens deze vraag heeft gesteld, een i bevredigend antwoord zal ontvangen. Wat de radio voor ieder van ons ln het dagelijksche leven beteekent zal hem dan klaar en duidelijk voor oogen staan. In aansluiting hierop hoort u om 19.20 uur over beide zenders in den „Spiegel van den Omroep" een reportage, waarin de cultureele taak van den omroep met feiten wordt belicht. De samensteller van deze reportage, Karei van Heusden, wijst op voortreffelijk scherpe wijze op de rol, welke de radio in de Nederlandsche cultuur speelt en laat u tevens hooren wat er gedaan moet worden voordat een kultuurgoed, zooals bijvoorbeeld een concert, kan worden uit gezonden, welke typische volksche muziekuitin gen er in ons land leven, welke nieuwe wegen de radio voor de taal als cultuurgoed opent en wat vele jonse kunstenaars aan de radio te -n hebben. Dank zij de radio wordt de luisteraar in staat gestéld om de -cultureele ontwikkeling van ons volk op den voet te volgen. Deze interessante reportage wordt door den geheelen reportage staf van den omroep uitgevoerd. Hierna zal de directeur-generaal over beide zenders het woord richten tot alle luisteraars in Nederland. (5 zeilver. „De HEDEN. Stadszaal: Roxlnl's Expres-revue. 7& uur nam. Zaterdag. 't Schuttershof: Bonte avond Forel", VA uur nam. Volkshuls: Spr. dr. H. Oldewelt c»ver „Leven en Opvoeding". 4 uur nam. Katwijk-aan-Zee (Zaal Gesink): Ster renparade. VA uur nam. Zondag. Stadszaal: Abonnementsconcert Residentie orkest. Cello-solist Ch. van Isterdaal, 2'A u. n.m. Maandag. Katwll.k-aan-Zee (Casa Cara): Tentoon stelling „Voeding in dezen tijd". 46 en 79 uur nam. Dinsdag. Stadszaal: Prop. gymnastlekuitvoering „Brun- hllde". VA uur nam. K a t w II k-a a n-Z e e (Casa Cara)Tentoon stelling „Voeding lh dezen ttld". 1012. 25 en 79 uur. Woensdag. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Tentoon stelling „Voeding in dezen tijd". 1012 en 24 uur nam. DIVERSEN. 's Dinsdag :s Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9>/211 uur voorm. Gew Arbeidsbureau (Douzastraat). Iedere derde Dinsdag der maand consultatiebureau voor on volwaardigen. 3—5 uur nam. 's Donderdag:s Gem. Geneesk. Dienst (N. Mare 13Consultatiebureau voor minder begaafden 56 uur nam. 's Donderdags: Wljkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446) Consultatiebureau voor Alcoho listen, 3 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theater: „De speler" f. Dagelijks te 2 en 8 uur nam. Zondag 27 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: „Liefde kent geen grenzen" f- Dagelijks 2 en 7>/2 uur nam. 's Zondags doorl. van 2 uur af en 7'/2 uur. Trianon-theater; „De man op den achtergrond" t Dagelijks 2 en 7.45 u. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Zoöloglca" Dagelijks te 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook te 2 uur; 's Zondags te 2, 4% en 8 uur. Rex-thcater: „Immer nur Du' 2 en 7.45 u. nam., Zondag 26y2 uur door loopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)„In de schaduw der bergen" te VA uur nam Zondag te 3 en 7Vs uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Februari 20 uur tot Zaterdag 28 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48, tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeetsche Apo theek, voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. VAL VAN RANGOON NOG DEZE WEEK VERWACHT. De militaire correspondent van de Daily Express schrijft omtrent den militairen toe stand in Birma o.a., dat Rangoon, de belang rijkste haven van Birma, thans gevaar loopt in den allernaasten tijd door de Japanners bezet te worden. Voor het einde van deze week kan verwacht worden, dat Rangoon zich in handen van den vijand bevindt. De in Londen ontvan gen berichten Wijzen er duidelijk op. dat het door den Britschen opperbevelhebber, generaal Hutton, opgestelde plan voor den aftocht mis lukt Is. In ieder geval is hij er niet in geslaagd den Japanschen opmarsch tegen te houden. De geailleerden beschikken by de verdediging van Birma nog slechts over uitgeputte en afge matte troepen. Birma is de eerste verdedigings linie van Britsch-Indië geworden. De Japansche aanvallen zijn thans ook gericht op Prome in het Noorden van Birma hetgeen het gevaar meebrengt, dat Britsch-Indië van de 280 mijl lange olieleiding word afgesneden. De corres pondent besluit zijn verslag met de opmerking, dat Japan bij zijn strijd ln Birma een veel grootere militaire macht ontwikkeld heeft, dan men aan Britsche zijde voorzien had. (D.N.B.) ^Geen nood, mannle, je vrouw tje zal je daar gauw genoeg van afhelpen, want ik heb natuurlijk AKKERTJES in huis. Myn moeder zei al: „wie AKKERTJES heeft, rustig leeft." Begin er nu dadelijk een paar te nemen en je zult on dervinden, wat AKKERTJES waard zijn. Je pijnen kunnen al veel minder zijn, nog voor je op je kantoor bent gekomen. AKKERTJES brengen die ver lichting heel spoedig tot stand. De Nederlandsche Pijnstiller GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Groningen (8e predikantsplaats), ds. W. C. van dep Brink te 's-Gravenzande en dr. N, H. Ridderbos te Tweede Exloërmond. NED. HERV. KERK. Drietal. Te Leeuwarden, ds. G. van Hoegee te Ferwerd, dr, G. P. Scheers te Alphen a. d. Rijn en ds. P. J. van Veen te Hoogkerk. Beroepen. Te 's-Gravenhage (vacature dr. H. Schokking) ds. W. Sybrandy te Neerbosch-Hees. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt, Voor Middelharnis, ds. H. Ligten- berg te Kampen. HANDKOFFER VAN MANDEL GEVONDEN TE ALGIERS. Naar de „Pariser Zeitung" meldt, is in een hotel in Algiers door toeval een handkoffer ont dekt, die heeft toebehoord aan den vroegeren Franschen minister van binnenlandsche zaken, Mandel. Na den wapenstilstand is Mandel, zoo als bekend, in Marokko gearresteerd, juist toen Try met Duff Cooper onderhandelingen wilde voeren over de vorming van een Fransche emi- grantenregeering. Hoewel Mandel onde- politie toezicht door Algiers gebracht werd, gelukte het hem toch om in een hotel dezen handkoffer on gemerkt te deponeeren. Daar de koffer inmid dels niet werd afgehaald, is hij thans geopend, temeer daar hij wegens zijn hooge gewicht ver denking wekte. In het koffertje bevonden zich vyf staven goud, elk 17 kilogram zwaar en bo vendien duizend Louis d'Or in een groote enve lop. Een der gouden staven draagt het stempel van de Bank van Engeland. Dit bedrag moest blykbaar de financieele basis vormen van de Fransche emlgrantenregeering iD Marokko. (DJI.BJ 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2