Binnenland LE'D'CH DAGBLAD Dinsdag 24 Februari 1942 STADSNIEUWS Hollandsche Construcfiewerkplaatsen N.V. Zweminrichtingen moeten vergunningen vragen Neer, n AKKERTJE AGENDA VAN hET GOEDE PAKJ N De a.s. collede van „Winterhulp Nederland" reeJs2$&eiïas me'rmA Beste Kinderen FEUILLETON De vrees voor den afgrond En als de paarden het niet alleen af kunnen, helpt iedere sol daat mee; de ludsprekerwagen moet zoo snel mogelijk naar voren omdat vele Duitsche soldaten verlangend wachten op eenige uren van ontspanning. (Orbis-Holland-P.K. Maltry) VOORSTEL TOT HERKAPITALISATIE GOEDGEKEURD. Ten kantore der vennootschap aan den Zoe- terwoudschen weg werd gisterenmiddag onder voorzitterschap van den pres.-commissaris, den heer G. L. M. van Es uit Rotterdam een bui tengewone algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de N V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen alhier, waarin als voor naamste punt van behandeling aan de orde was een voorstel van directie en commissarissen tot herkapitalisatie door verhooging van het aan deelenkapitaal van 1". 500.000 tot f800.000. Aanwezig waren 9 aandeelhouders, vertegen woordigende 9160 aandeelen en recht gevende op het uitbrengen van 5880 stemmen. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het plotseling overlijden van den heer mr, J. Gerritzen uit Den Haag, oud-president direc teur van de Javasche Bank en commissaris der vennootschap, Daarna kwam het voorstel tot herkapitalisatie in behandeling. Naar aanleiding daarvan diende de heer J. J. Epskamp een amendement aan. waarbij hij voorstelde om, rekening houdende met het feit, dat de aandeelen der vennootschap een nomi nale waarde hebben van f. 12.50 en dat bij her- kapitalisatie nieuwe aandeelen van f 12 50 moe ten worden uitgegeven. indien gewenscht tot een veelvoud van 8. 40 of 80 aandeelen aan houders van aandeelen van f. 12.50 scrips van f. 6.25 te verstrekken, welke te allen tijde door inlevering van twee stuks, omwlsselbaar moeten zijn tegen een aandeel van f. 12.50, res pectievelijk door inlevering van zestien, respec tievelijk tachtig stuks tegen gecombineerde aandeelbewijzen van .acht, respectievelijk veertig aandeelen. De voorzitter deelde mede. dat directie en commissarissen zich met dit amendement kon den vereenigen en het overnamen. Voorts deelde hij mede. dat ook de inspecteur der belastingen, wien het voorstel ter goedkeu ring was voorgelegd zich daarmede kon ver eenigen. Het aldus geamendeerde voorstel werd daarop zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag herinnerde de voorzitter aan de in Mei a.s. te houden jaarlijksche alge meene vergadering, waarin den aandeelhouders een volledig overzicht over het afgeloopen jaar zal worden voorgelegd In het afgeloopen jaar bleven de zorgen voor de directie niet uit, doch de algemeene toestand is toch niet onbevredi gend. Alhoewel het nieuwe jaar met zekeren angst wordt tegemoet gezien zijn directie en commissarissen toch hoopvol gestemd. De grootste zorg voor de directie baarde de grondstoffenvoorziening. Er gaat voortdurend af en er komt weinig bij. maar de directie weet er zich gelukkig doorheen te slaan. Tot tevredenheid stemt het. dat alle Mede werkers in het afgeloopen jaar aan het werk konden worden gehouden en dat de geest onder het personeel uitstekend is. Hierna volgde sluiting der vergadering. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Jubilcum-lezingwedstiüd. Dc V. v. M. heeft een Jubileum-lezingwed- strijd gehouden in de groote zaal van café restaurant „Schuttershof". De voorzitter opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de juryleden de heeren A. v. d. Hoogt, ir. Y. Ykema en A. N. Zekveld. Vervolgens kreeg als eerste spreker het woord de heer R. C. Krooshof, die in zijn lezing, ge titeld ..Geluidsopname en weergave" een uit eenzetting gaf van de verschillende systemen van opnemen en weergeven van het geluld bij films. De heer J. Loos behandelde jaarna het on derwerp „Electrlsche meetinstrumenten" zeer uitgebreid, terwijl als laatste spreker voor de pauze de heer T. Tol een overzicht gaf van de werking en voorbeelden" van den houtgasgene rator In de pauze werden door een ensemble eenige nummers Hawaiianmuziek ten gehoore gebracht, die, blijkens het applaus, zeer in den smaak vielen. De heer J. v. d. Bogaard, daarna net woord verkrijgende, besprak eenige vliegtuig-instru menten. waarvan in het bijzonder de gyrosco- pische. De heer J. D. Bey sloot de rij van snrekers met zijn lezing, welke was getiteld .De Eintho- ven-snaargalvanometer". welk onderwerp hU zeer populair behandelde. kennissen zullen het bij zonder waardeeren, als „thee" schenkt van Teeletten, Neerlands fijnste theesurrogaat. Vraagt uw winkelier. (f en. smjzjxJc cCrzn fynsLz ocAte tfv&e. CKeloro Rolle'dem VOORSCHRIFTEN VASTGESTELD. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft bij uitvoeringsbesluit een reeks van voorschriften gegeven ten aan zien van openbare zweminrichtingen, onverschil lig of zij voor het publiek in het algemeen dan wel alleen voor leden van vereenigingen toe gankelijk zijn. Krachtens dit besluit, dat onmid dellijk in werking treedt, is de oprichting of voor het gebruik open stellen van een zweminrichting voortaan slechts toegelaten na verkregen ver gunning. Deze moet, wanneer het een niet-ge- meentelijke instelling betreft, bij den burge meester worden aangevraagd, Ook gemeenten dienen zich in het bezit eener vergunning te stellen, waarvoor de commissaris harer pro vincie het aangewezen orgaan is. Een uitzonde ring hierop vormen de gemeenten Den Haag, Amsterdam en Rotterdam," die de ook voor haar vereischte vergunning bij den secretaris-gene raal van Binnenlandsche Zaken kunnen aanvra gen. De thans reeds bestaande zweminrichtin gen mogen, in afwachting van de door haar aan te vragen vergunning, nog gedurende ten hoog ste zes maanden haar bedrijf zonder vergunning voortzetten. De secretaris-generaal van sociale zaken zal voor het verleenen van vergunningen nadere voorschriften vaststellen. Aan een vergunning kunnen, in het belang van den hygiënischen toestand van de zweminrichting en ter wille van de veiligheid bij het zwemmen, voorwaarden worden verbonden. Ook kan de vergunning op ieder tijdstip worden ingetrokken. Een vergun ning wordt eerst verleend nadat de pharmaceu- tische inspecteur der volksgezondheid advies heeft uitgebracht over het oprichtingsplan, of, wanneer het een reeds bestaande inrichting be treft, over den toestand, waarin deze zich be vindt. Indien de hygiënische toestand van een zwem inrichting te wenschen overlaat, kan de burge meester of, indien het een gemeentelijke inrich ting geldt, het toezicht houdende hoogere er- gaan, het treffen van een of meer maatregelen voorschrijven. Zijn deze maatregelen binnen den daarvoor aangegeven tijd niet uitgevoerd, dan mag in de betrokken inrichting geen gelegenheid worden geboden tot zwemmen, voordat het hier toe bevoegd orgaan ter zake vergunning ver leent. Een inrichting kan door het bevoegd ge zag voor bepaalden of onbepaalden tijd worden gesloten, indien de pharmaceutische inspecteur der volksgezondheid verklaart, dat dit, in het belang van den hygiënischen toestand in da inrichting, dan wel ter wille van de veiligheid bij het zwemmen, wenschelijk is. Tegen de op grond van deze bepalingen ge nomen beslissingen staat gedurende 30 dagen beroep open. Overtreders kunnen met een geld- I boete worden gestraft. DE DAG DER DUITSCHE POLITIE. Mooie opbrengst der collecten. Naar door den bevelhebber van de Ordnungs- polizei in Nederland, generaal-majoor der po litie Schumann, wordt medegedeeld, heeft de „Dag der Duitsche politie" in Nederland een overweldigend succes opgeleverd. Een week ge leden maakten wij melding van de verschillende bijeenkomsten, waardoor de leden der „Grüne Polizei" in verschillende steden in nauw contact kwamen met de Nederlandsche bevolking. Dit jaar kon een bedrag van rond 258.364 R.M. aan het Duitsche winterhulpwerk worden over gemaakt. Daarenboven werden in zes steden rond twaalfduizend kinderen gespijzigd met eet waren, die de politiebeambten hadden overge spaard. Hoe buitengewoon groot deze offervaar digheid geweest is, blijkt uit het feit, dat het vorige jaar slechts rond 83.000 R.M. kon worden overgemaakt. De opbrengst van dit jaar is dus tweehonderd procent hooger geweest. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN. Alle aanvragen voor Februari geannuleerd. De distributiediensten zullen gedurende Februari geen bonnen voor rijwielbanden afgeven. Alle aanvragen, welke voor Februari zijn ingediend, zijn vervallen verklaard, zoodat betrokkenen in Maart wederom bij de distributiediensten een nieuw aanvraagformulier moeten indienen. EERSTE LATHYRUS EN IRISSEN. In het Westland zijn gisteren de eerste irissen verschenen, die de kweeker H. H. G. v. Koppen aanvoerde en waarvoor tot 58 cent per bosje werd betaald. Voorts kwamen dc eerste irissen van den kweeker J. van Os. waarvoor 64 cent per bos werd besteed. ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR WERKNEMERS IN LEERLOOIERIJEN. Blijkens de staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars een regeling van arbeids voorwaarden vastgesteld voor de werknemers in de leerlooierijen. Een deel der bepalingen is ontleend aan de thans geldende collectieve arbeidsovereenkomst voor de lederindustrie en is opgelegd aan de werkgevers en werknemers, die niet aan deze collectieve arbeidsovereenkomst gebonden zijn. Met het oog op hun werkzaamheid zijn de werk nemers van 22 tot 60 jaar in drie klassen inge deeld. Voor klasse 1 is het um-loon vastgesteld op 45 cent, voor klasse 2 op 41 cent en vdbr klasse 3 op 37 cent. Tenminste 50 pet. der werknemers moet be staan uit werknemers van 22 tot 60 jaar. In de looierij mag geen arbeid door een vrouw of meisje worden verricht. Tevens zijn bepalingen opgenomen betreffende loonbetaling bij verkorte werkweek, overwerkvergoeding, z.g. kort ver zuim en doorbetaling van het loon op alge meene erkende Christelijke feestdagen. Bovendien heeft het college van rijksbemid delaars voor Mie werkgvers en werknemers in de lederindustrie een wekelijkschen toeslag op het loon vastgesteld, die voor gehuwden en kost winners tot 60 jaar f. 3.50 bedraagt, voor onge- huwden van 21 tot 60 jaar f. 2.35, voor onge- hiiwden van 19 tot 21 jaar f. 1.75 en voor onge- huwden van 16 tot 19 jaar f. 1.20. De werkne mers zullen een week vacantie per jaar geniet-en. In streken met specifiek katholiek karakter zal op 15 Augustus en 1 November niet worden gewerkt. Het loon over deze dagen zal worden doorbetaald, maar de werkgever kan de ver zuimde uren doen inhalen. De beschikking geldt van de loonweek af, waarin Maandag" 2 Maart valt. Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen. Geen koorts, geen griep, mits de AKKERTJES hy het eerste grieperige ge voel te hulp kunnen komen. De Nederlandsche PijnsfiHer 4533 HEDEN. Staalwijk: Filmavond N.C.G.O.V. 7J4 uur nam. Kindervoorstelling 5 uur nam. Morschweg 59: Bijbellezing Stadsevangelisatie. 7% uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Februari 20 uur tot Zaterd^ 28 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek „Tot Hulp der Menschheid" Hooigracht 48, tel. 21060 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeetsche Apo theek, voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. DE GASLOOZE UREN THANS VOOR HET GEHEELE LAND. In den maatregel van gaslooze uren, werd voorloopig het verzorgingsgebied van de staats mijnen uitgezonderd. Met ingang van heden zal ook aan de verbruikers van gas in dit gebied van 15 uur tot 17 uur en van 21 uur tot 6 uur geen gas worden verstrekt. J. H. ZIJLIMA BOERENLEIDER TE GRONINGEN. Hedenmiddag heeft in ,.De Pool" te Gronin gen dc installatie plaats gevonden van den Ne- derlandschen Landstand in de provincie Gro ningen. In tegenwoordigheid van talrijke auto riteiten werd tijdens deze bijeenkomst de heer J. H. Zijlma door den heer E. J. Roskam ge ïnstalleerd als boerenleider in de provincie Groningen. STAVEREN IN PLAATS VAN STAVOREN. Naar de N-R.Crt. meldt is dezer dagen dooi de autoriteiten vastgesteld, dat de gemeente Stavoren voortaan Staveren zal heeten. ROOKVERBOD OOK OP DE BALGONS DER TRAM. Bij het vaak dicht op elkaar gepakt staan van de in de tramwagens aanwezige reizigers en het gedrang bij het in- en uitstappen kun nen rookende reizigers zeer licht aanleiding geven tot het beschadigen van de kleeding hun ner medepassagiers of zelfs brandwonden ver oorzaken. Beschadiging van. kleeding kan veelal niet alleen met geld vergoed worden. Onder deze omstandigheden heeft- de directie der Haagsche Tram Maatschappij, (de Gele Tram) besloten met ingang van heden een rookverbod op de balcons der tramrijtuigen uit te vaardigen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het- departement van justitie is belast met de tijdelijke waarneming van het ambt van com missaris van politie te Zwolle, H. Labbink, inspecteur van politie te Doetinchem en met de waarneming van het gmbt van waarnemend hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, F. W. Simon, commissaris van politie te 's-Gra venhage. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is K Fabius met ingang van 1 April a.s. opnieuw tot burgemeester van de gemeente Oostkapelle benoemd. Bij besluit van den president van den rijks dienst voor het nationale plan is ingesteld een commissie voor natuurbescherming, landschaps verzorging en recreatie en zijn tot leden van die commissie benoemd: dr. J. A. Stepn (voorzitter), de voorzitter van de vaste commissie van den rijksdienst voor het nationale plan, de directeur, van het bureau van den rijksdienst voor het nationale plan, mr. J. K van der Haagen, prof. Th. Weevers, en is aan die commissie als secre taris toegevoegd dr. ir W. B. Kloos, hoofd van de planologische afdeelmg van het bureau. (Pol.-Seym) BUITENGEWONE OMSTANDIGHEDEN VRAGEN EEN BUITENGEWOON OFFER Vrijdag en Zaterdag a.s. wordt over het geheele land wederom een inzameling gehouden ten bate van „Winterhulp Nederland". Bij de bepaling van het bedrag, dat men ditmaal voor dit doel beschikbaar wil stellen, geve men er zich terdege rekenschap van, dat de nood onder duizenden land- geriooten als gevolg van de t-ljds- en weersomstandigheden tot een ongekende hoogte is gestegen, zoo dat er in duizenden gezinnen bit tere armoede wordt geleden. Deze te helpen lenigen is de plicht van allen, die niet in dergelijke kommervolle omstandigheden ver- keeren. Wie zich van* dien plicht bewust is, drage er naar vermogen toe bij, dat de opbrengst van de ko mende straatcollecte die van alle vorige inzamelingen verre over treft. De bijzondere tijden vragen, neen eischen, een bijzonder offer. De heer A. v, d. Hoogt, directeur van M.S.G maakte bekend, dat de 1ste prijs door Johan D. Beij, de 2de prijs door R. C. Krooshof en de 3de prijs door J. v. d. Bogaard was gewonnen. Met eenige hartelijke woorden reikte de heer v. d. Hoogt vervolgens de prijzen uit aan. de winnaars en overhandigde aan de overige deel nemers een aanmoedigingsprijs. Na een dankwoord van den voorzitter aan de jury en deelnemers sloot deze de interessante bijeenkomst. In onze opgave van de vertrektijden der laatste trams van de N.Z.H.T.M. na 1 Maart a.s. is een kleine onjuistheid geslopen. Men leze inplaats van den laatsten regel: StationH. Rijndijk 22.49. Leidsche Burnt—Station 22.49. Gisteren waren twee broertjes, de 10-jarige C. cn de 1^jarige H. v. d. W. wonende in de Waldeck Pyrmontstraat, op den Heerensingel aan het stoeien, waarbij een van hen met- het hoofd tegen den muur van een huis viel en daarbij bloedend verwond werd. De Eerste Hulp dienst bracht, den knaap ter behandeling over naar het Academisch Ziekenhuis. »g| WddT hel" nat en tochtig a is, beschermen |Ve.r^ar(lMP Dt08lSt™ Bij de Duitsche Marine-Artillerie voor Leningrad. - Gecamou fleerd spoorweggeschut. (Atlantic-Holland-P K. Peter) „NEKKIE RAFen APIE SNUIF'; komen in het 19e avontuur in dc Cafetaria te Amsterdam en doen ereich tegoed aan allerlei heerlijke hapjes. Dit avontuur is deze week in onderstaan de zaken gratis verkrijgbaar, wanneer je er weer eens heerlijk hebt gesmuld. Het Inplakboek 25 cent en aanvraag- kaarten voor ontbrekende avonturen worden nog steeds verstrekt in Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 - LEIDEH In de voorstte verdedigingslinie van het Leningradfront. Machinegeweerschutters van de Waffen S.S. liggen hier in stelling. Geen beweging in niemandsland ontgaat hun. Vij andelijke verkenningsafdeelingen worden direct onder vuur genomen. (Atlantic-Holl.-S.S, P.K. Hoppe) door MIGNON G. EBERHARDT. - (19 Eindelijk bereikte Jeanne haar kamer. Zij stond een oogenblik stil om op adem te komen en streek de natte haarpieken uit haar oogen. Toen zocht zij naar de kaars en de lucifers, die op iedere kanjer klaar stonden, omdat het zoo dikwijls voorkwam, dat onweer de electri- citeltsvoorzienlng van het dorp in de war stuur de. Bij het flakkerende kaarslicht verkleedde zij zich van top tot teen. Zij was er zich niet van bewust, dat zij blijk baar instinctief opnieuw een dunne witte avondjurk aantrok een japon, die veel leek op het drijfnatte ding, dat zij had uitgetrokken. Zij trachtte haar haren te drogen met hand doeken en een borstel, en werkte haar ge zicht bij. Eindelijk ging zij met trage schreden naar de hal en liep langzaam de trap af. In de verte hoorde zij stemmen; op de tafel in de beneden hal stonden brandende kaarsen. Zij was juist beneden aan de trap. toen de deur van de bi bliotheek openging; zij zag menschen en hoorde een verward gepraat van stemmen, en Diane verscheen met bleek en verschrikt gezicht op den drempel. Zij bleef staan, staarde haai' aan en riep uit: Jeanne, waar ben jij in vredesnaam geweest? Eve is dood! Zij heeft zelfmoord gepleegd, een uur geleden, in het tuinmanshuisje! Alles om Jeanne heen scheen zich met abnor male duidelijkheid af te teekenen. Zij hield zich aan de leuning vast en Diane ging voort: Het is verschrikkelijk! Richard heeft haar ge vonden! Hij is nu hier om den dokter op tc bellen. Ik ga wat te drinken voor hem halen. Zij liep haastig naar de dienkamer. Dus Richard was binnen Dan moest hij langs het pad door het bosch gekomen zijn. Zij hoor de Calvin's stem, hoog en opgewonden, aan de telefoon: Ja, zij is dood! Zij is daarnet ge vonden.... Wat zegt u?.... Bedoelt u. dat we den commissaris moeten-waarschuwen?Ta. Weet u ook wat zijn nummer is? Toen kwam Richard naar de deur van de bi bliotheek. Zijn jas en overhemd waren door weekt; zijn donkere haar glom v&n clcn regen. Hij kwam naar haar toe en greep haar handen, Jeanne, fluisterde hij. terwijl zijn oogen donker stonden in het aschgrauwe gelaat: Luister goed. Zij is dood; ik kon niets voor haar doen. Zij was dood'-toen ik haar vond. Maar hij wièrp over zijn schouder een blik naar de bibliotheek maar het was geen zelf moord. Jeanne, je zult moeten liegen. Je zult moeten zeggen, dat je niet in het huisje geweest bent. Vertel me gauw, heb je iets aangeraakt? Zij zullen naar vingerafdrukken zoeken. Maar zij had toch immers al lang geweten, dat het geen zelfmoord kon zijn; dat Eve nooit de hand aan zichzelf zou slaan! Dat moest ze al geweten hebben, toen ze zich verkleedde. Denk eens na. Jeanne, fluisterde Richard dringend. Had zij iets aangeraakt? Had zij af drukken achtergelaten? Maar veronderstel dat het zoo was Dat beteekende toch niet dat dat zij Eve vermoord had? Zij fluisterde terug: Wie heeft haar ge dood? En waarom? Ik weet het niet. Ik heb haar zoo gevon den. Nadat je weg was, heb ik heb ik haar afgesneden en getracht haar bij te brengen, maar het gaf niets. Jeanne, je zult ze moeten vertellen, dat Je hier al dien tijd in huis ge weest bent. Begrijp je? Hij brak af toen Calvin haastig naar de deur kwam. Hij was in pyama met een lichte kamerjas er overheen, en zijn haar was nat, alsof hij ook in den regen geloo- pen had. „Zij zullen dadelijk hierheen komen. Wij mogen niets aanraken. De lijkschouwer moet een rapport maken, en wil alles graag in zijn oorspronkelijken toestand vinden. Hij schudde Richard bij een arm; zijn scherp gezicht had een kleur van opwinding. Kom, Richard, ga een douche nemen en trek droge kleeren aan. Dfana kwam terug met een blad met glazen en brandewijn; haar lange mauve japon sleepte achter haar aan. Een hevige -bliksemstraal zette de kamer in fel licht en een donderslag deed het oude huis trillen. De bui komt terug, zei ze. Hier, Richard. Zij schonk hem een glas in. We mochten er allemaal wel een nemen. Wat zou Eve toch be zield hebben? Ik dacht, dat zij in haar kamer brieven zat te schrijven. Dat heeft ze tenminste gezegd, dat ze ging doen. Maar dan moet ze langs de achtertrap naar beneden en naar het huisje gegaan zijn. Drjnk eens, Richard, zei Calvin, dat zal je goed doen. We kunnen niets doen dan wachten. Heb je soms een een briefje of zooiets gevon den? Ik weet niét. Ik heb niets gezien. Een briefje, zei Calvin nadenkend, zou de zaak veel eenvoudiger maken. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.) 21

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2