AKKERTJE LEIDSCH DAGBLAD Maandag 23 Februari 1942 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Gemengd Nieuws SPORT Valk nationaal kampioenschoonrijden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Laatste Berichten DUITSCHLAND STRIJDT voor EUROPA Uit de Omstreken KATWIJK AAN ZEE. KAD1C MARKT RERiCUTIN Binnenland Aanmeldingsplicht voor werkloozen Het beperken van werktijden Buitenland De strijd in Oost-Azië DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Stadsnieuws HOEVEELHEID STUKGOEDEREN t ONTVREEMD. Te Noordscharwoude is door het verbreken van de afsluiting uit een tweetal spoorwegwagons, u-elke aldaar gestationneerd waren, een hoeveel heid stukgoederen ontvreemd, welke een aan zienlijke waarde vertegenwoordigt. MAN PER ONGELUK DOODGESCHOTEN. Bij het schieten op een rat. Op een erf van een perceel aan den Leid- schen Straatweg te Den Haag, schoot de 27- jarige warmoezier K. F. met een geweer op een rat. De kogel ketste af, met het gevolg, dat deze van richtirig veranderde en door een venster van een in de nabijheid gelegen perceel drong. De 27-jarige huishnecht J. F. D., die zich in dit vertrek ophield, werd aan het hoofd getroffen. Het slachtoffer werd door den geneeskundigen dienst naar het r.k. ziekenhuis aan het West einde overgebracht, waar hii aan zijn verwon ding is overleden. SCHAATSENRIJDEN. KALFT JlMOKEs KA.UTIOLN. Op de Danen van de Bwrgcr IJssport Verecni- g.ng werd- gistermiddag het nationale kampioen schap schoontijden voor hceren op de schaats verreden Hoewel de organlseerencle vereenlging alles had gedaan wat mogelijk was, bleek de baan verre van fraai te zijn. Er zaten eenige diepe scheuren in terwijl aan de kanten het i)shobbe lig was. Dat was een nadeel voor verschillende rijders die gewend zijn aan breede banen en nu loor de keuze gesteld werden om of over hobbe- üjk ijs te rijden, of hun slagen korter te maken dan normaal. Het gevolg was dan ook, dat, ter wijl als favorieten Timmermans en Kuperus ge start waren, cle kampioenstitel gewonnen werd door den heer J. Valk Jr. uit Leidschendam. Deze trok zich van de kwaliteit der banen niets aan; hij reen buitengewoon rustig en werd zeer ver diend eerste. '.eeuwig werd tweede. Blaauboer derde en Timmermans vierde. Aan den wedstrijd voor Juniores namen 37 rijders deel. waaronder er velen waren, die ook ln de A-klasse een uitstekend figuur zouden hebben^ge slagen. De uitslag hiervan was: 1. C Kaïii (wei- loo)2. D. Haak (Zaandijk); 3. G. Rijper (Alk maar). VOETBAL. BESPREKINGEN VAN HET N.V.B.-BESTUL'R. Het N.V.B.-bestuur heeft een bc preking gehad met afgevaardigden van de bondsvergadering voor de groep eerste klasse vercenlgingen en voor die van de 2e. 3e en 4e klasse vereenigingen. De be sprekingen waren van den meest aangenamen aard. Verschillende meeningen werden naar voren gebracht, doch besluiten werden uit den aard der zaak niet genomen, omdat de bedoeling van de bespreking uitsluitend van informatieven aard was De wensch werd geuit door het houden ran meer dergelijke besprekingen het contact tus- schen het bondsbestuur en de vertegenwoordigers van de vereenigingen te onderhouden, teneinde over belangrijke aangelegenheden geregeld van ge dachten te wisselen, SCHERMEN. FLORET-WEDSTRIJD OOR JUNIORES Van der Voodt (Rotterdam) winnaar. In schermzaal ..GIJsberti" is Zaterdag onder auspiciën van den Nederl. Amateur Schermbond verschermd de jaarlljksche nationale wedstrijd voor Juniores Ingeschreven werd door 11 scher mers. waarvan er één verstek liet gaan. Dat v. d. Voodt zou winnen, stond voor insiders bij voorbaat vast. o.m. gezien het feit dat hij reeds hoofdklasser ls en mededingt naar het nationaal kampioenschap op floret. Qua leeftijd heeft deze Jeugdige sympathieke schermer (zoon van den be kenden Rotterdamschen schermleeraar) het recht aan dergelijke wedstrijden deel te nemen, doch uit een oogpunt van billijkheid ten opzichte van andere deelnemers zou het o.l. Juister z(Jn, wan neer het reglement van den N.A.SB, de moge lijkheid zou bieden dergelijke krachten van Ju- niores-wedstrijden uit te sluiten Bouvée die een behoorlijken stijl bewaarde en ilkwljls de arrêt op tijd wist te plaa n, werd ?oede tweede Koningsberger die met slechts één -ouché verschil de derde plaats bezette, gelukte t;t bulten verwachting v. d. Toodt, die ln deze PirtU onjuist reageerde, zijn eenige verliespartij toe te brengen Driebergen en Meulenbelt, resp. 4 en 5, schermden ln dit millfcu een behoorlijke partij, de stijl van laatstgenoemde was beter. De prestaties der anderen stonden vrijwel op ge lijk peil. Er zal nog veel en serieus moeten wor den geoefend De einduitslag luidt als volgt: 1. v. d. Voodt met 8 gew. part., 6 ontv en 25 geg. tr.; 2. Bouvée 71224; 3. Koningsberger 71223; 4. Driebergen 51320; 5. Meulenbelt 51717- 6. Rauwenhoff 42017; 7. de Bruine 4—22—19; 8. van Arkel 3—23—15; 9. Kolff 2— 25—11; 10. Bink 0—276. Voor onze Jonge florettlsten een leerzame wed strijd. De heer Bierman, vertegenwoordiger van den N.A.S B. reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. BOKSEN. JAARVERGADERING VAN DEN NEDERL. BOKSBOND. De kampioenschappen op 25 en 26 April. De Nederlandsche Boksbond hield gisteren zijn jaarlljksche algemeene ledenvergadering ln het café-restaurant Rlche in Den Haag. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer G. E. v d. Werff Jr., bracht het Jaarverslag de verheu gende mededeellng, dat als gevolg van de ophef fing van het boksverbod het ledental van den Bond steeg van 414 tot 1.051. De bondsflnanclën bleken gezond te zijn door de aanwezigheid van een flink batig saldo. De heer B. Bergstioem werd b(j acclamatie tot eerelld van den bond benoemd De kampioenschappen werden vastgesteld op 25 en 26 April te Breda ln het gebouw Con cordia waarbfj de organisatie ls opgedragen aan het Zuidelijk district. Het voorstel van de Zuidelijke afdeeling. dat alleen vereenigingen met minstens 10 leden kun nen toetreden tot den bond. werd aangenomen De cautie voor de promotors werd vastgesteld op f.-lOOHet nieuwe reglement en de huishou delijke statuten werden goedgekeurd. Naar aanleiding van een mededeellng van de afdeeling Zuid-Holland trok de heer Wiilemsen zich terug als secretaris-penningmeester van het dagelijksch bestuur om voortaan de belangen van den Bond verder te dienen als administrateur van het te zijnen huize gevestigde bondsbureau. In het dagelijksch bestuur werd vervolgens met algemeene stemmen gekozen de heer Baan, be stuurslid van de afdeeling Zuid-Holland. Wilhelmus Hendrik Jen Buo, z. v. T. C. Wang E. J. Keereweer. OVERLEDEN. A. T. Zeestraten, zn.. IJ. M. E. J. Pos l ma Overpelt, vr., 39 J. In Uw buisapotheek en in Uw zak, steeds bij de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bjj onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. De Nederlandsche PijnsfiHer Leiden, 23 Februari 1942. Ingevolge het desbetreffende besluit der Com missie voor het Stedelijk Museum „De Laken hal" wordt bekend gemaakt, dat het museum tot nadere bekendmaking gesloten is. 4526 De Commissie voornoemd, A. F. L. M. TEPE, Voorzitter. F. G ROSIER, Secretaris. Teraardebestelling van den heer C. Pluimgraaf!. Onder zeer veel belangstelling is ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer G. Plulmgraaff. De baar was gedekt met een bloe menkrans van de directie van Hclnekens Blerbr. Mli. uit Rotterdam. jDs. P. Pras f/oerde het woord cn herinnerde o.a. aan den hechten familieband die hier heerschte tusschen man en vrouw en de kinderen, die zoo plotseling hun vader hebben verloren. De bood schap aldus spr. welke van dit graf uitgaat is: „bereidt uw huis, want ook gij moet eenmaal sterven". Nadat spr. het karakter van den over ledene. die vele vrienden in deze gemeente had. geschetst had. liet hij zingen Ps. 25 2. De heer B. Vis sprak namens de familie woor den van dank. Veertien jaar geleden trad onze plaatsgenoot van Spaarndam hier in dienst als schilder bil het Hoogheemraadschap Rijnland. Met Ingang van Maandag a.s. ls hil als zoodanig overgeplaatst naar Gouda. De heer G. Pronk heeft met Ingang van 1 Mei a.s. bedankt als koster bil ae Geref. Kerk alhier. OEGSTGEEST. Bijeenkomst Ver. Gemeentebelang. In een bijeenkomst van bovengenoemde ver- eeniging heeft, de heer A. F. J. Portielje van „Artis" in Amsterdam onder groote belangstel ling een lezing gehouden over „Vogelleven in onze duinen en aan het strand, vergelijkend- psychologisch bekeken". De voorzitter, de heer C. Ruhl. opende waarna de heer Portielje uiteenzette hoe men de ver schillende handelingen en gedragingen der vogels niet volgens menschelijke begrippen moet trach ten te verklaren, maar dat men geheel onbevoor- deeld tegenover de dieren en hun leefwijze moet staan en eerst na tallooze nauwkeurige en lang durige waarnemingen zijn gevolgtrekkingen moet maken. Met een groot aantal prachtige lan taarnplaatjes lichtte spr. zijn voordracht nader toe. De voorzitter dankte den heer Portielje ten slotte voor zijn leerrijke lezing. Door de politie is aangehouden zekere H. uit Rijnsburg terzake van diefstal van een 5 tal rijwielen. De dader heeft bekend. VOOR DINSDAG 24 FEBRUARI. Hilversum I, 415.5 M 7.15: Gramofoonmuz. 7 45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- muziek 8.00: Politiek weekpiaatje (opn.) 8.15: Gramofoonmuziek 8.20: Ochtendgym nastiek 8.30; B.N.O.Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuziek 9.15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuziek 11.00. Voor de vrouw 11.20: Ensemble Rentmeester 12.00: Ama- bile-sextct 12.40: Almanak 12.45: BN.O.: Nieuws- eu economische berichten 13.00: Boe renland ln boek en krant 13 15: Het groote Omroeporkest en solisten 13.45: Orgelopnamen 14.00: Gooisch strijkorkest, soliste en gramo foonmuziek 16.00: Ziekentroost 16.20 Gra mofoonmuziek 16.45. Voor de Jeugd 17.00: Gramofoonmuziek 17.15: B.N.O.Nieuws-, eco nomische- en beursberichten 17.30: „Roemenië ln het lied", gramofoonplatenprogramma 18.00 Voor de plattelandsvrouw 18.15: Salonorkest 19.00; Actueel half uur 19.30: „Vreugde en Arbeid", gevarieerd programma (Van 20.15 af alleen voor cle Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken) 20.15: Ensemble „De Kwintslag" 21.00: Roemeensch orkest Gregor Serban en pianospel 21.54: B.N.O.- Nieuwsberichten 22.00—24.00: Gramo foonmuziek. Hilversum II, 3015 M, 7.15: Zie programma Hilversum I 8.00: Gramofoonmuziek 8.15 8.45- Zie programma Hilversum I 8.45: Gramo foonmuziek 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramoloonmuzlek 10.40: Radiotooneel 11.00 Gramofoonmuziek 11.15: Zang en piano 12.00: De Melodisten en solist - 12.45: B. N O.: Nieuws- en economische berichten 13.00. Cello en plano, en zang en plano 14.00: Het groote Omroeporkest 14.30: De Lichte Toets 15.30: Voor de zieken 16.00: „Vergeten opera's van Rossini", disco-causerie 16.45: Viool en piano 17.15: B.N.O Nieuws- economische- en beursberichten 17 30. Omroeporkest 18.15: Boekbespreking 18.30Gramofoonmuziek 18.45: Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voor bereid dooi' de N.S.B.) 19 00: B.N.O.: Gro ningse!) praatje 19.10: B.N.O.: Nieuwsberich ten 19.20: Gramofoonmuziek 19.30: Repor tage over den wederopbouw (Van 20 15 af al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken 20.15: Vocale duetten met pianobegeleiding en gramo foonmuziek 21.00: „Vreugde en Arbeid", ge varieerd programma 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22.00: B.N.O Toelichting op het weer- machtsberlcht 22.1022.15: Avondwydlng. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Dinsdag 21 Februari. Ie programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15; Hilversum II '524.00. Duitsch programma. ;ie programma: 7.0024.00: Duitsch programma te programma: 7 0024 00: Duitsch programma KATWIJK A. D. RIJN. 21 Febr. Groentenvei- ling Waspeen f.7.209.60; Gele kool f6.400.80; Boerenkool f. 5.20—7; Rï£>en f. 2.90—3.10; Schor- seneerén I f-18.80, idem II f 12. RIJNSBURG. 21 Febr. Groentenveiling Roode kool f 7.80: Gele kool f.7.20: Uien f. 6.10: Kro ten f 6; Breekpeen f. 5.20. Idem II f. 4.30. idem III f 3 60; Waschpeen f. 9.40; Knolrapen f. 3.30; Knolselderie f.12, Idem II f. 11.50, idem III f. 8.50 per 100 kg. RIJNSBURG. 21 Febr. Bloemenveiling. Tulpen: Victoire 73; Son ja 62; Albino 110; Murillo 65; Peach Blossom 73; Electra 70; Harvest 9598; Rose Copland 6065; Moore 4548: Prins van Oostenrijk 6064; Rilzende Zon 7074; Van der Hoeff 65—70; Yellow 7073. Edith Eddie f. 1— 1.10. Hyaclnthen: Gemengd f.1314; Wit f.10 14; blauw f. 1214. Narcissen: Alfred 28: Orna- tus 26; L- Moore 24; Zaailing trompet 32. Con- vallarla f.7; Crocussen: blauw f. 3.503.80. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van justitie betreffende den aanmeldingsplicht van werkloozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en on gehuwde vrouwen van Nederlandsche nationali teit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste achttien en ten hoogste veertig jaar die hun woonplaats of gewoon verblijf in Ne derland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levens onderhoud te voorzien, zich bij het bevoegde gewestelijk arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende aanmelden. Niet tot aanmelding verplicht is hij. die: 1) in een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen om vang betreft; 2) zich reeds voor het in kracht treden van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijfplaats bevoegde arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld; 3) wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig in staat is in zijn levensonder houd te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn levens onderhoud te voorzien. De aanmelding moet geschieden: 1) Indien hij. die tot aanmelding gehouden is, op den dag van het in werking treden yan dit besluit niet in dienstbetrekking staat, binnen veertien dagen na dit tijdstip. 2) In andere gevallen binnen 48 uur nadat de dienstbetrekking een einde heeft genomen, ten zij de aanvaarding van een nieuwe dienstbe trekking onmiddellijk daarop volgt. Als bewijs der inschrijvinge geldt de door het gewestelijk arbeidsbureau afgegeven inschrij- vingskaart. Hij, die een voorgeschreven aangifte niet tij dig, onvolledig, onjuist of in het geheel niet doet. wordt gestraft met hechtenis van ten' hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. De strafbaar gestelde handelingen zijn over tredingen. Voor vervolging wegens overtredingen zijn economische rechters in eerste instantie bij uit sluiting bevoegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart a.s. TOESTEMMING VEREISCHT. In het heden verschenen Verordeningenblad is opgenomen het derde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken betreffende het beperken van werk. Hierin wordt onder meer het volgende be paald. De leiders van landbouw-, industrie- en han delsbedrijven, alsmede degenen, die een vrij be roep uitoefenen, behoeven toestemming om; 1. Den wekelykschen werktijd van het bedrijf, van een afdeeling van het bedrijf of van afzon derlijke werknemers op minder dan 48 uren vast te stellen: 2. Werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639p van het Burgerlijk Wetboek toepasselijk is. Toestemming behoeft eveneens een op het tijd stip van het in werking treden van dit besluit bestaande werktijdregeling van minder dan 48 uren per week. Het verzoek om toestemming moet in vier voud aan het bevoegde districtshoofd der ar beidsinspectie worden gericht en dient met re denen te zijn omkleed. Bevoegd tot het verleenen van de toestem mingen zijn de directeur-generaal van den arbeid of de hiertoe door hem gemachtigde in stanties. De toestemming kan van de vervulling van bepaalde voorwaarden afhankelijk worden gesteld. Overtreding van deze bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete van ten hoogste tien duizend gulden of met een dezer straffen. Wordt een strafbaar gestelde handeling be gaan in het kader van het bedrijf van een rechtspersoon, dan wordt de strafvervolging in gesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die de opdracht tot de strafbare handeling heeft gegeven of die de feitelijke leiding had bij het verboden handelen of nalaten De strafbaar gestelde handelingen zijn over tredingen. Dit besluit treedt heden in werking. Tegelijkertijd treedt het eerste uitvoeringsbe sluit buiten werking. BURGEMEESTER VAN NOOTDORP. Het Rijkscommissariaat deelt mede: de com missaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van paragraaf 3 van verorde ning No. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen), te zamen met paragraaf 4 art. 1 van verordening No. 3/40 over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheid in Nederland, den burgemeester van de stad Delft. F. W. van Vloten, belaast met het tijdelijk waarnemen van de burge meesterszaken in de gemeente Nootdorp. JHR. Ig. J. W. G. VAN RIEMSDIJK OVERLEDEN. In den leeftijd van 91 jaar is vannacht te zijnen huize in Amsterdam na een ongesteld heid van enkele weken overleden jhr. ir. J. W. G. van Riemsdijk, oud-hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam. De begrafenis zal Donderdag a.s. geschieden om 12 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. OP TIMOR. De Japansche strijdkrachten, die Vrijdag bij Dilli, de hoofdstad van Portugeesch Timor, zijn geland, hebben dienzelfden dag het vliegveld aldaar volledig bezet, na de Australische en Ne- derlandsch-Indische strijdkrachten teruggesla gen te hebben. Intusschen verluidt, dat de Japanners, die Vrijdag geland zijn in de nabijheid van Koe pang, de hoofdstad van Nederlandsch Timor, deze stad insluiten. (Domei). JAPANNERS VERNIETIGEN 39 VLIEG TUIGEN IN NED.-INDIË EN BURMA. Het Japansche hoofdkwartier heeft bekend ge maakt, dat Japansche legervliegtuigen tijdens uitvoerige operaties boven Java en Burma Za terdag en Zondag in totaal 39 vijandelijke toe stellen hebben neergeschoten of op den grond vernield. Een Japansch vliegtuig werd zwaar beschadigd, terwijl een ander nog vermist wordt. Volgens het communiqué strekten deze ope raties zich uit tot de vliegvelden van Buiten zorg, Kalidjati en Bandoeng op Java en die van Toengoon, Regal en Bassein in Birma. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Oosten herhaalde de vijand in ver scheidene sectoren van het front zijn vergeef- sche aanvallen, waarbij zijn strijdkrachten mee- doogenloos in den strijd werden geworpen en zware verliezen leden. Bij luchtaanvallen in het Donetsgebied en in het Noordelijk deel van het Oostelijk front werden 26 treinen der bolsje wisten zwaar getroffen. De vijand verloor giste ren aan het Oostelijke front 44 vliegtuigen. In het tijdvak van 1 Januari tot 20 Februari 1942 werden aan hét Oostelijke front 56.806 ge vangenen binnengebracht. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van dit aantal gevangenen. In dezelfden tijd werden 960 pantserwagens, 1789 kanonnen en meer dan 8000 voertuigen van allerlei aard buit-gemaakt of ver nield. Verder wérden nog talrijke pantserwa gens, kanonnen, treinen enz. door luchtaanval len achter het vijandelijke front vernield. De bolsjewistische luchtmacht verloor in denzelf den tijd 699 vliegtuigen in luchtgevechten, 159 door luchtafweergeschut en 331 door vernieti ging op den grond. Tegenover dit verlies van 1189 vijandelijke vliegtuigen staat een verlies van 127 Duitsche vliegtuigen. In Noord-Afrika activiteit van verkennings- afdeelingen in het gebied van El Mekili, Ita- liaansche jagers vielen met groot cucces een vijandelijk vlegveld in het Oostelijk deel van Cyrenaica aan en vernielden daarbij 15 Brit- sche vliegtuigen. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee vernietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag bij herhaalde stoutmoedige aanvallen ondanks krachtigen afweer van jagers en lucht doelgeschut een door torpedojagers beschermd Britsch convooi in het zeegebied ten Noorden van Sidi Barrani. Zij brachten 2 vracht-schepen van 16.000 brt. in totaal tot zinken en bescha digden ook het derde schip van het convooi door bom-voltreffers zoo zwaar, dat het met slagzij bleef liggen. Op het eiland Malta werden vliegvelden als mede werfinstallaties en scheepsdoelen in de haven La Valetta door Duitsche gevechtsvlie gers met succes gebombardeerd. De Britsche luchtmacht drong in den afge- loopen nacht met zwakke strijdkrachten het Noord-Duitsche kustgebied binnen. Twee Brit sche bommenwerpers werden neergeschoten. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Patrouillegevechten in de omgeving van El Mekili. Een onzer formaties jachtvliegtuigen onder bevel van kapitein Dante Ocarso heeft een stoutmoedigen aanval gedaan op de startbanen van het vliegveld Acroma in Oost-Cyrenaica, waar 15 toestellen stonden. Tijdens verschei dene aanvallen met machinegeweren werden alle machines vernield, barakken en auto's in brand geschoten en troepen getroffen en op de vluoht gedreven. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Duitsche vliegtuigen hebben in den strijd drie toestellen neergeschoten en een vierde op den grond vernield. Twee vijandelijke koopvaarders een groot en een middenslag, weiden in het Oostolijk deel der Middellandsche Zee gebom bardeerd en in den grond geboord. Doelen op Malta werden herhaaldelijk intensief gebombar deerd door krachtige formaties der Duitsche luchtmacht, die bovendien op den grond zes Engelsche toestellen in brand schoten. niging uitgezonderd in totaal ongeveer 1200 kinderen, die aldus een prachtige gelegenheid krijgen gratis de zwemkunst te leeren. Dat dit door de schooljeugd wordt gewaar deerd. bleek uit de enthousiaste stemming, wel ke er hedenmorgen in de Overdekte heerschte cn waarvan ook de burgemeester, wethouder Tepe en de inspecteurs van Julsingha en Vriend getuige waren. En dat dit onderricht in een groote behoefte voorziet, bleek wel uit het feit, dat van de eerste ploegen van ongeveer 40 kinderen slechts twee reeds eerder dit onderricht hadden genoten. De zwémlessen staan onder leiding van de instruc teurs Teunissen en Bestebreur. die er op wezen, dat zwemmen allerminst een kunst, doch a 5leen een kwestie van durf ls. Iedere Hollandsche jongen en meisjes behoort het dan ook te kunnen. Nadat nog enkele aanwijzingen waren ver strekt over het gedrag in de inrichting, namen de lessen, welke voor iedere ploeg 20 minuten duren, een aanvang. Vanzelfsprekend gaf vooral deze eerste 1 es de jeugd reden tot groote vroolljkheid. GOUDEN DOCTORAAT, Vrijdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat dr. J. H. Th. Hemstege, wonende te Maastricht, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Gisteren is de 16-jarige C. B., wonende in de Rijndijkstraat, nabij de Spanjaardsbrug bij het schaatsenrijden op het ijs gevallen, waarna hij bewusteloos bleef liggen. De E.H.D. bracht den knaap, die een hersenschudding bekomen had. naar het Academisch Ziekenhuis. Zaterdagmorgen is de 75-jarige J. K. in de Janvossensteeg gevallen, waarbij hij boven het linkeroog een venvonding opliep. De E.H.D. vervoerde den man naar het Academisch Zie kenhuis. Zaterdagavond is de 37-jarige aannemer A. K. uit Lelmuiden, die onder den invloed van alcohol verkeerde, op den Stationsweg over een wissel gestruikeld en gevallen, waardoor hU den iechterbovenarm brak en bloedend aan het hoofd werd verwond. De man moest zich in het Acad. Ziekenhuis onder geneeskundige behan deling stellen. NED. HERV. KERK. Beroepen (toezegging) te Reeuwyk cantl. H. Roelofsen te Ede, te Helvolrt c.a. (toezegging) d6. W. H. de Bode. emeritus-predikant van het Dla- konessenhui6 te Rotterdam, die deze toezegging aannam, te Middelburg dr. W. H. Beekonkamp te Helnenoord. Aangenomen naar Dordrecht (vac. ds. A. J. W. van Ingen) de. J. Slok te Wijk b(J Heusden. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Nleuwpoort ds. P. de Groot te Meerkerk. DENPASAF BEZET. Het Japansche hoofdkwartier heeft voorts ge meld. dat Japansche zee- en landstrijdkrachten in nauwe samenwerking Donderdag Denpasar geheel hebben bezet, een strategisch punt in het Zuiden van Bali. DE ONDERGANG VAN DE BARHAM. Tot de 868 leden der bemanning van het Britsche slagschip Barham, die met hun bodem ondergegaan zijn. behoorde ook de winnaar van den Hindenburg-prijs voor zeilers in 1939. eerste luitenant Woodcock, naar Stefani meldt, onder de 68 vermiste officieren van het slagschip be vond zich de commandant kapitein ter zee Cook, de plaatsvervangende bevelhebber der Middellandsche-Zeevloot vice-admiraal Wippel, werd daarentegen gered. VERKLARING VAN VAN MOOK. Tijdens zijn oponthoud in de Australische stad Sydney 'heeft de Nederlandsch-Indische luite- nant-gouverneur-generaal Van Mook een ener gieke offensieve tactiek in Oost-Azie geëischt Deze eisch van Van Mook wordt beschouwd als een symptoom van de steeds grooter wrijvingen tusschen Nederlandsch-Indische en Engelsche kringen in Oost-Azlè. In Batavia wordt scherpe critiek geoefend op het falen van de strategie van het empire. Men wijt dit falen aan gebrekkige voorbereiding door een gemis aan intiatief bij de verantwoordelijke personen. Thans, nu Batavia onmiddellijk bedreigd wordt eischt Nederlandsch-Indië nog krachtiger dan voorheen een stem in het kapittel bij alle be langrijke beslissingen. Van Mook oefende scherpe critiek op het in stellen van verschillende oppercommando's en oorlogsraden in Oost-Azië en in het gebied van den Stillen Oceaan, temeer daar het werkings gebied en de competentie van deze lichamen buitengewoon onduidelijk zijn omschreven. Van Mook noemde het ongehoord, dat men in een oogenblik van het grootste gevaar voor Nederlandsch-Indië en Australië zijn tijd moet verdoen met dergelijke strijdvragen. (A.N.P.) BURGERS MOETEN ARUBA ONTRUIMEN. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, moeten op last van de Amerikaansche militaire instan ties op de Nederlandsche bezittingen in de Cari bische Zee de burgers het eiland Aruba ont ruimen. Reeds zijn 150 personen per vliegtuig naar Maracaibo ln Venezuela gebracht. (D.N.B.) TEMPLE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY. Officieel is te Londen bekend gemaakt, dat dr. William Tempie is benoemd tot aartsbis schop van Canterbury. Dr. Temple, tot dusver aartsbisschop van York, wordt opgevolgd door dr. Cyril Forste*" Garbett, 66 jaar oud. Temple is 61. (A.N.P.) INVOERING VAN HET SCHOOLZWEMMEN. Heden begonnen. Hedenmorgen is in „de Overdekte" Aan de Haarlemmerstraat een aanvang gemaakt met het schoolzwemmen, dat, zooalS wij onlangs be richtten, op aanmerkelijk grooter schaal zal worden ingevoerd' dan tot dusverre het geval was. Aan dit schoolzwemmen wordt deelgenomen door de kinderen van het vierde leerjaar van bijna alle Leidsche lagere scholen een aantal christelijke scholen van de Geref. Schoolveree- AMSTERDAM, 23 Februari. Aanvankelijk liet het zich heden aanzien, als of de effectenbeurs na de groote koersafbraak van verleden week eenig weerstandsvermogen aan den dag zou leggen. Bij de opening werden dc toonaangevende aandeelen der diverse ru brieken op ongeveer het peil van de slotkoersen van Zaterdag ingezet en vrijwel onmiddellijk kon een kleine verbetering worden waargeno men. Er was nog eenig materiaal aan de markt, doch daartegenover bestond ook eenige vraag. Reeds spoedig echter zou blijken, dat van een herstel geen sprake was, want na korten tijd kwam opnieuw een golf van verkoopen opzetten en het gevolg hiervan was, dat de koersen meerendeels nog ver beneden de openlngsprij - zen terecht kwamen en aan het einde van de rekening opnieuw aanmerkelijke verliezen moes ten worden genoteerd. De handel droeg een vrij druk karakter en de beroepshandejaren droegen hiertoe het noodige bij. Om te beginnen werden olies levendig ver handeld. De koers steeg kort na de opening van 208 tot 21014 en bleef omstreeks dezen prijs een tijdje hangen, doch vooral na 2 uur was het aanbod niet te houden en daalde de koers tot ver beneden de 200% grens aan, terwijl in het verdere verloop de schommelingen van kleiner afmetingen bleven. Met de Cultuurfond sen was het niet beter gesteld. HVA's kwamen te voorschijn met een beginkoers van 203 en stegen snel tot 210 Maar ook hier openbaarde zich weldra een groote verkoopdruk, zoodat de koers nog ongeveer 200 terecht kwam. en daarna was van een noemenswaardig herstel geen sprake. Behoudens een enkele uitzondering waren de minder courante Buikeraandelen aangeboden. Vorstenlanden zakten in van 61 tot 5814%. Ta- Tabakken werd, wat de Sumatra aandeelen aan gaat, regelmatig zaken gedaan. Deli Batavia's konden zich kort na de opening verheffen tot 104%, maar zakten naderhand beneden den pa- rikoers. Deli's schommelden tusschen 116% en 111%. Senembah's bewogen zich het grootste ge deelte van den dag juist even boven pari. Van de Rubberfondsen konden Amsterdam Rubbers zich bij een openingsprijs van 118% verbeteren tot 122%, maar vervolgens moest weer eert goede tiental punten worden prijsgegeven. Voor de incourante Rubberfondsen werden in Verband met de vrij goede stemming bij de ope ning, oorspronkelijk koersen genoemd, welke niet veel afweken bij de vorige slotnoteeringen, maar toen zich een zwakke stemming demon streerde, bleef van de taxatiekoersen niet veel over en vrijwel over de geheele linie kwamen lager noteeringen te voorschijn. Daarbij moesten diverse Specialiteiten een flinke veer laten Dr Scheepvaartpapieren kon den zich evenmin handhaven. Scheepvaartunies zakten in van 120% tot 114%. De aanverwante soorten waren meerendeels lager. Oude Vaarten zagen zich eenige punten ontgaan en ook diverse outsiders kwamen met koersverliezen op de lijst. In Industrieelen ging het kalm toe. Aku's waren vrijwel onveranderd. Evèneens konden van Berkel's ziqji tamelijk goed handhaven. Unilevers echter daalden, na tot 1531/4% te zijn afgedaan, beneden 150%. De Philipsaandeelen moesten zich een verlies van ettelijke punten getroosten. De minder courante industriepapieren, waren, voor zoover genoteerd, bijna algemeen lager. Wat de diverse Indische fondsen betreft, zoo kon in de meeste gevallen weer aanbod worden opgemerkt. Maar het was in verscheidene ge vallen niet mogelijk tot noteering te komen, daar de bestaande limites beneden de prijzen la gen voor welke de fondsen ter beschikking waren. De beleggingsmarkt was kalm. Zij was goed prijshoudend voor de Neder landsche Staatspapieren. Door elkander geno men waren de koersen weinig veranderd; hier en daar een fractie beter. De Indische leenin gen daarentegen waren wat lager. Pandbrieven waren zoo goed als onveranderd. Provinciale en gemeentelijke obligatiën lagen ook thans weer vast in de markt. De Duitsche afdeeling was veronachtzaamnd. Prolongatie 2 1/4%. (A.NP.) Redactie-staf: B. W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannera% agevlng en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3