r~ J BINNENLAND Nieuwe Japansche bezettingen MAANDAG 23 FEBRUARI 1942 No. 25125 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: 82ste Jaargang In den Indischen Archipel Nieuwe wijziging in Britsche regeering Italië verbreekt betrekkingen met Saoedie-Arabie Uitingen uit Amerika Italiaansche W eermachtsberichten Verspreide berichten Bekendmaking 19.08 uur 8.38 uur Het verbod tot beschikking ovei vermogen van bedrijfsorganisaties De distributie De taak der Nederlandsche S.S. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 Innen» lïiicnummcr; 5705c DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pljverv.: K Been. Lelden Uit Batavia wordt gemeld, dat de Japansche troepen, die op het eiland Bali zijn geland, in Westelijke richting optrekken en dat na de eer ste landingen nog versterkingen voor de Japan sche strijdkrachten aan land zijn gezet. Volgens een bericht uit Batavia geeft Reuter toe, dat tijdens een zeegevecht in de nabijheid van Bali in den nacht van 19 op 20 Februari een torpedojager der geallieerden is verloren ge gaan. Naar het legerbericht van Batavia meldt heb ben Japansche bommenwerpers Zaterdag een vliegveld in West-Java en een in Oost-Java ge bombardeerd. Op beide plaatsen is „eenige schade" aangericht. Bij een bomaanval op Banjoewangi, aan de Oostelijke kust van Java, zijn door volle tref fers op eeD schuilplaats 39 man gedood en 19 gewond, Japansche troepen zijn, naar Domei meldt, Zaterdag geland op het eiland Bintan, een Ne- derlandsche bezitting op 45 kilometer ten Zuid- Oosten van Singapore. Het eiland is bezet. Naar gemeld wordt, werden op twee plaatsen van het eiland troepen aan land gezet, zonder dat verzet werd geboden. Op het eiland Bintan wordt bauxiet en tin gevonden. Het Japansche hoofdkwartier meldt: „Japansche strijdkrachten hebben, gesteund door oorlogsschepen, op 15 Februari, bij het aanbreken van den dag, een geslaagde landing ondernomen in de nabijheid van Muntok op het eiland Banka. Op den avond van denzelfden dag hadden zij Pangkalpin aan de Oostkust ge heel bezet. Het eiland wordt thans van vijande lijke strildkrachten gezuiverd". Het eiland Banka telt ongeveer 170.000 inwo ners. Op het eiland worden aanzienlijke hoeveel heden tin en bauxiet gewonnen. De tinproductie vertegenwoordigt 59 procent van de geheele Ne- derlandsch-Indische productie. Het aanwezige tin wordt op 850.000 ton geraamd. Naar Domei voorts meldt, is een volkomen verbreking van de verbinding tusschen Java en Sumatra door de Japansche strijdkrachten be reikt. Japansche formaties, die op 21 Februari van Palembang naar het Zuiden zijn opgerukt hebben nameHik h»t belangrijke spoorwegknoop- punt Tandjoeng Karang, in de nabijheid van Telok Betong. bezet. DE AANVOER VOOR CHINA. Volgens een bericht van Domei uit Nanking verluidt aangaande de besprekingen, welke maarschalk Tsang Kai-sjek in Britsch-Indië heeft gevoerd, dat een overeenkomst zou zijn ge sloten, krachtens welke in Birma twee verdedi gingszones zouden worden ingesteld. China zou de verdediging van de in het Oosten gelegen Sjanstaten op zich nemen en Engeland te verde diging van het Westelijke deel van Birma. Voor den aanvoer naar China zouden voorts de ha vens Sjittagong in Bengalen en Akyab en Bas- sein aan de Westkust van Birma worden be stemd. Naar de Britsche berichtendienst uit Rangoon meldt, hebben de Japanners Zaterdag Bassein (een honderd vijf tig kilometer ten Westen van Rangoon) gebombardeerd. TOTALE MOBILISATIE IN AUSTRALIË De „Daily Express" verneemt van zijn cor respondent te Melbourne, dat de Australische minister-president, Curtin, thans de eerste maatregelen getroffen heeft voor een volledige mobilisatie van het Australische materiaal aan menschen en bewapening. Zoo is in de Austra lische staten Victoria en Zuid-Australië de pro ductie van goederen, die niet voor de oorlog voering van belang zijn. van 28 Februari af ver boden en voorts zijn alle in Australië wonende burgers der vijandelijke staten, die nog niet ge ïnterneerd waren, in arbeidskampen onderge bracht. De correspondent merkt hieromtrent noe het volgende op: De productiebeperking geldt voor twee staten, daar dit de gebieden zijn, die het zwaarst onder, de schaarschte aan arbeidskrachten in de be- wapeningsbedrijven te lijden hadden. Geleidelijk zal echter de productie van goederen die niet voor de oorlogvoering van belang zijn, in alle Australische staten verboden worden. Alle in Australië wonende personen ziin thans verplicht, eiken van hen verlangden dienst te verrichten en hun eigendom ter hpsririkking van den staat te stellen. De prijscommlssaris krijgt volmacht, de winst op belegd kapitaal tot vier procent te beperken. Elke winst, die boven het gemiddelde percentage uitgaat, valt onder de belasting. (D.NB.) Bij verdere wijzigingen in de Britsche regee ring zijn nog 5 leden van het kabinet, o.m. de minister van oorlog, Margesson, afgetreden, zoo meldt de Britsche nieuwsdienst. Sir James Grigg, tot dusver secretaris in het ministerie van oor log. is benoemd tot minister van oorlog. Be halve Margesson zijn nog de volgende ministers uit het kabinet-Churchill getreden: de minister zonder portefeuille Greenwood, de minister voor openbare werken en vroegere chef van de B B.C., lord Reith, de minister van koloniën, lord Hovne en de minister voor de productie, Moore Bra- bazon. Benoemd zijn tof minister van koloniën vis count Granborne. tot minister van handel Hugh Dalton, tot minister voor openbare werken en eersten commissaris voor openbare werken lord Portal, tot minister voor de vliegtuigproductie J. J. Llewellin en tot minister veer den econo- schen oorlog viscount Wolmer. Een verrassing by de nieuwe benoemingen is die van Griggs tot minister van oorlog als op volger van Margesson. Dit is de eerste maal. dat een civiel ambtenaar, die een functie als regee- ringsambtenaar bekleedde, tot minister is be noemd. Lord Cranborne, die benoemd is tot mi nister van koloniën, zal ook leider van het Hoo- gerhuis zyn. De nieuwe minster voor openbare werken en eerste commissaris voor openbare werken, lord Portal, was tot dusver parlemen tair secretaris in het ministerie voor de voorzie ning. De premier, zoo meldt de Engelsche nieuw-dienst verder, zal omtrent deze en de vroeger medegedeelde wijzigingen een verklaring afleggen, wanneer hy binnenkort in het Lager huis den oorlogstoestand zal bespreken. (A.N.P.) Van officieele Italiaansche zyde wordt mee gedeeld: De Italiaansche regeering heeft de sluiting van het Italiaansche gezantschap te Dzjedda en den terugkeer van het aldaar werkzame per soneel naar het vaderland gelast Het afbreken van de diplomatieke betrekkin gen tusschen Italië en Saoedie-Arabie is een gevolg van de onafgebroken pressie der Britsche regeering op die van Saoedie-Arabië, die zich tot haar leedwezen gedwongen zag de Italiaan sche regeering te verzoeken haar vertegenwoor diging te Dzjedda te sluiten. Dit is een nieuwe gewelddadige maatregel, dien de regeering te Londen een onafhankely- ken Arabischen staat heeft opgedrongen, een staat, die niet slechts geenerlei aanleiding tot meeningsverschil met'Italië had, maar boven dien sedert jaren betrekkingen van vriendschap en harteiyke sympathie met Italië heeft onder houden. Er behoeft wel geen twijfel aan te bestaan, dat de onfeilbare overwinning der as weer nor male, vriendschappelyke betrekkingen tusschen Italië en Saoedie-Arabië zal vestigen. Turkye heeft de vertegenwoordiging van de Italiaansche belangen in Saoedie-Arabië op zich genomen. (D.N.B.) De Amerikaansche plaatsvervangende staats secretaris Bow heeft in het nationale instituut voor buitenlandsche zaken verklaard, dat de Vereenigde Staten de Sovjetunie voor een Duit- sche invasie hebben gewaarschuwd, wy hadden, aldus Bow, in 1941 reden om aan te nemen, dat Duitschland de Sovjetunie zou binnenvallen en hebben toen de Sovjetunie hiervoor gewaar schuwd. Het was den Ver. Staten duideiyk, dat Japan den oorlog voorbereidde en tot krijgs operaties zou overgaan, zoodra de Ver. Staten de leveranties zouden staken. Na den Japan- schen aanval echter heeft men er niet meer aan getwyfeld, dat ook Duitschland den oorlog zou verklaren. Sombere uren staan het land te wachten. Alles duidt er op, dat de vyand in het voorjaar een algemeen offensief zal begin nen. De vyand kan echter niet snel winnen, hy zal zijn krachten by deze aanvallen uitputten, terwyl de vrye volken langzaam aan kracht winnen. De Amerikaansche staatssecretaris Berle heeft o.a. verklaard: Toen Groot Brittannië den oor log verklaarde, waren er in de Ver. Staten vele menschen. die dachten. d*at hun deze oorlog niet aanging. Wy te Washington dachten er Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Onze voorhoeden hebben ten Zuiden en Zuid- Westen van Tmimi en Mechili tegenaanvallen ondernomen op vijandelijke verkenningsafdee- lingen en deze teruggedreven. Ook gisteren werd de activiteit van de luchtmacht door het slechte weer beperkt Onze vliegtuigen bombardeerden het vyandelijke achterland. Afzonderiyke vijandelyke vliegtuigen hebben een beperkt aantal bommen geworpen in de om geving van Zuara en Homs, zonder schade aan te richten. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Volgens berichten, afkom stig van den vyand, werd een groot deel der bemanning gevangen genomen en naar Gibral tar overgebracht. De torpedoboot „Sagittario" onder bevel van den luitenant-ter-zee eerste klasse Lanfranco Lanfranchi heeft een vijandelyke duikboot ge ramd, die in enkele seconden zonk. En Zondag: In Cyrenaica de gewone bedryvigheid van verkennings-afdeelngen. De vry wat ver beterde weersomstandigheden veroorloofden een matige hervatting der luchtoperaties. Havenwer ken en spoorwegen achter de vijandelijke linies werden met succes gebombardeerd door de luchtmacht der As-mogendheden. die ook met goed gevolg bases en vliegvelden op Malta aan viel. Eenige vyandelyke vliegtuigen werden op den grond vernield. Bij de achtervolging van Britsche duikbooten door onze vlootstrijdkrachten heeft de torpedo boot „Circe", onder bevel van korvetkapitein Stefano Palmas. een vijandelyken bodem ge dwongen, na hem beschadigd te hebben, naar de oppervlakte te komen. Nadat drie en twintig opvarenden gered waren, bracht de „Circe" de duikboot met kanonschoten tet zinken. echter niet zoo over. Wy begonnen reeds in Jan. 1940 een programma te verwezenlyken, dat beoogde de Ver. Staten naar de eischen van den modernen oorlog zoo snel mogeiyk te bewape nen. Wij aarzelden ook geen oogenblik, zoo ver klaarde Berle verder, toen ens begin 1941 ver zocht werd hulp te verleenen aan de Sovjet unie. want, volgens de door ons ontvangen me- dedeelingen, was de oorlog van de bolsjewisten tegen Duitschland slechts een kwestie van tijd. (D.N3.) HET PROCES TE RIOM. Naar de Matin uit Riom meldt zouden zich onder de meer dan 300 getuigen, die-in den loop van het proces zullen worden verhoord, ook de generaals Weygand, Georges. Armengaux, Vuil lemln, Difieux en de voormalige secretarissen' .generaal van de ministers voor luchtvaart Guy la Chambre en Pierre Cot bevinden. Van de be kende politici heeft men, naar het blad verder meldt, ook Bonnet, Herriot. -Sarraut en anderen Zaterdag deelde het Duitsche Opper bevel mede: In den centralen sector van het Ooste- lyke front heeft het leger van den gene raal der pantsertroepen Model in ver verwoede gevechten, die vier weken heb ben geduurd, onder de moeilijkste weers omstandigheden het gros van een vyan- delyk leger ingesloten en vernietigd, als mede sterke deelen van een ander vyan delij k leger verslagen. Daarbij verloor de vijand rond 5000 gevangenen. 27.000 doo- den, 187 pantserwagens. 615 kanonnen, 1150 granaatwerpers en machinegeweren, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. Tegelykertyd heeft dit leger voortdurend zeer hevige ontlastings- aanvallen van den vyand afgeslagen en ook hierbij den vyand zware verliezen toegebracht. In de overige sectoren van het Ooste- lyke front hebben formaties van het leger gesteund door sterke strijdkrachten der luchtmacht den bolsjewisten by hun vruchtelooze aanvallen zware verliezen berokkend. In het hooge Noorden be stookten duikbommenwerpers deelen van den Moermansspoorweg met bommen van zwaar kaliber. In Noord-Afrika werden in Oostelyk Cyrenaica Britsche verkenningsafdeelin- gen teruggeslagen. Op het eiland Malta plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers op troe- penverblyfplaatsen en vliegveldinstallaties Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan weer 17 schepen van 102.000 brt. in totaal tot zin ken gebracht. Daardoor wordt het resul taat dat onze duikbooten tot dusverre voor de Amerikaansche kust hebben be haald vergroot tot 80 schepen van 532.900 brt. in totaal. Ter voortzetting van de operaties in de Caraibische zee is een on zer duikbooten de Golf van Paria, ten Westen van Trinidad, binnengedrongen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain twee schepen, waaronder een tankschip, tot zinken gebracht. In het tydvak van 11 tot 20 Februari heeft de Britsche luchtmacht 99 vliegtui gen verloren, waarvan 38 boven de Mid- dellandschc zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den stryd tegen Groot Brittanje 28 eigen vliegtuigen ver loren. En Zondag: Aan het Oostelyk front zijn talrijke vyandelyke aanvallen afgeslagen. In den centralen sector heeft de luchtmacht al leen gisteren meer dan 200 vijandelyke voertuigen vernield. Andere zwaré lucht aanvallen waren gericht op spoorwegen, transporttreinen, vliegvelden en garnizoe nen der bolsjewisten. Aan de Oostkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen overdag zware bom treffers op een fabriekgebouw geplaatst- In Noord-Afrika wederzijdsche bedrij vigheid van verkennlngsafdeelingen. Stu ff ^e^ben schepen en laad- en losinstal- taties In de haven van Tobroek gebom bardeerd. Jagers deden aanvallen op Britsche gemotoriseerde colonnes in de streek van Ain ei Gazala. Ten Oosten van Solloem plaatste een Duitsche duikboot twee treffers op een stoomschip en een torpedojager, Een schip van 4000 ton. getorpedeerd by Ras Azzaz, kapseisde. Op vliegvelden op Malta hebben afdee- lingen gevechtsvliegers zes Britsche vlieg tuigen en verschillende militaire installa ties vernield. De vijand heeft in den afgeloopen nacht zonder systeem storingsaanvailen gedaan op West- en Zuidwest-Duitschland Twee Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Tenslotte deelde het Duitsche opper bevel nog mede: Sedert het invallen van den winter en de daarmede verband houdende stopzet ting van de Duitsche aanvalsoperaties hebben de bolsjewieken, zonder rekening te hoüden met verliezen aan menschen en materiaal, getracht, ons front In het Oosten door voortdurende massa-aanval len te doen instorten. Ondayks ontzaglijke, bloedige offers is het voornemen mislukt. Op de onbuigbare hardheid der Duitsche troepen en de su perieure samenwerking van de formaties van het leger en het luchtwapen zyn tal rijke aanvallen van den vijand vóór onze systematisch betrokken wjnterstellingen gestrand. Waar echter de tegenstander ten gevolge van de langgerekte frontsec toren plaatseiyk kon binnendringen, is de Duitsche leiding er steeds weer in ge slaagd, door vastberaden tegenaanvallen de wet der actie aan zich te trekken en den vijand vernietigende slagen toe te brengen. In den tijd van 1 Januari tot 20 Febr. 1942 werden aan het Oostelyk front 56.806 gevangenen binnengebracht. De bloedige verliezen van den vyand bedragen een veelvoud van dit aantal gevangenen. In denzelfden tyd werden 960 tanks en 1789 kanonnen buitgemaakt of vernield. Tal rijke andere tanks en kanonnen werden door luchtaanvallen achter het vyande lyke front vernield. Het luchtwapen ver nietigde in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari 1942 8170 voertuigen van al lerlei aard, 59 locomotieven en 43 spoor treinen. Talryke spoorwegtrajecten der Sovjets werden door systematische bom aanvallen verbroken. Het Sovjetluchtwa- pen verloor in den zelfden tyd: 699 vlieg tuigen tijdens luchtgevechten, 159 vlieg tuigen door afweergeschut en 331 vlieg tuigen door vernieling op den grond. Te genover dit verlies van 1189 vyandelyke vliegtuigen staat een verlies van 127 Duit sche vliegtuigen. Door het SS_ en Politiegerecht in Nederland zyn drie Nederland- sche staatsburgers, waaronder een halfjood, wegens het vervaardigen en verspreiden van verboden druk werken, waarin wordt aangespoord tot sabotagehandelingen tegen Duit sche belangen ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. als getuigen op het oog. Dit getuigenverhoor zal zoo snel mogelyk worden gehouden. Men neemt aan. dat het gerechtshof niet in staat zal zijn voor eind Augustus het vonnis uit te spreken. REDE VAN ROSENBERG. Ter herdenking van de afkondiging van het party programma door Hitier, 22 jaar geleden, is een plechtigheid gehouden, waar een rede van minister Alfred Rosenberg over de vryheid in het middelpunt stond. De minister betoogde, dat het aloude Duitsche vryheidsbegrip. zooals het nat.-socialisme dit heeft, hersteld, in scherpe onderscheiding van het marxistisch-bolsjewistische. geen vernieti ging, maar het tegendeel van tyrannie en wille keur inhoudt. De vryheid is voor het Duitsche volk dan ook meer verbonden met plichten dan met rechten en deze natie rekent het zich tot een schoonen plicht de kleine volken, die onder bescherming van het Groot-Duitsche rijk staan, deel fce laten nemen aan alles, wat behoort tot de inwendige vormgeving van het oude Europeesche conti nent. (D.N.B. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag op om 12.28 uur en gaat vannacht om 3,57 uur onder. EEN TOELICHTING VAN DE ORGANISATIE COMMISSIE. Ter toelichting van de beschikking, houdende verbod om over het vermogen van bedryfsorga- nisaties te beschikken, stelt de organisatie commissie voor het bedryfsleven er prys op het volgende te berichten: In artikel 2 van het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nyverheid en scheepvaart betref fende den opbouw van een zelfstandige organi satie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, ia aan de organisatiecommissie onder meer tot taak gesteld, om. waar noodig, bestaande organisa ties of vereehigingen van ondernemers te ont binden of te vereenigen en voorschriften omtrent het beheer en het gebruik van haar vermogen te geven. Nu de nieuwe organisatie van het bedryfsle ven gereed begint te komen (drie van de zes hoofdgroepen werken reeds, een vierde en vyfde zullen zeer spoedig volgen), is het noodig, dat de organisatie-commissie ook de hierboven ver melde taak ter hand neemt. zy zal moeten onderzoeken, welke organisa ties of vereenigingen zullen kunnen blyven be staan, b.v, omdat zy behalve een economisch ook nog een ander (sociaal! doel hebben en welke zullen moeten worden ontbonden of overgeleid in de overeenkomstige bedrijfsorganisatie. Het is de bedoeling, dat in het laatste ge val het vermogen van een organisatie of vcr- eeniging wordt overgebracht naar de be- dryfs- of vakgroep, waartoe de bedryfsgenoo- ten van de ontbonden organisatie of ver- ecniging behooren, zoodat de gelden ook be schikbaar blyven voor de bevordering van de algemecne belangen van die groep en van hare leden. De controle op de besteding van deze gelden zal berusten by de hoogcre orga nisaties van het bedryfsleven. Ten einde doorvoering van den hierboven bedoelden maatregel over de geheele linie mogelyk te maken, heeft de organisatie-com missie in haar beschikking van heden be paald, dat over het vermogen van bestaande organisaties en vereenigingen van organisa ties, welke de behartiging van de bedryfs- bclangen van ondernemers en ondernemin gen tot taak hebben, niet meer mag worden beschikt behalve voor zoover zulks voor de voorzetting van de loopende werkzaamheden noodig is. De bestuurders der organisaties en vereenigingen van organisaties blyven echter gehouden het hun toevertrouwde vermogen als goede bestuurders te beheeren. WEER RUNDVET OF BOTER. Op bon 13 van de boterkaart, welke geldig zal zyn gedurende het tydvak van Dinsdag 17 Maart a.s. tot en met Woens dag 25 Maart zal naar keuze boter of rund- vet verkrygbaar worden gesteld. Per twee bonnen zal men een hoeveelheid van 250 gram boter of 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zy, die op genoemd bonnummer rundvet wenschen te betrekken, dienen de met 13 genummerde bonnen vooraf by him slager in te leveren In de week van Zondag 22 Februari tot en met 28 Februari. De slagers moeten de in laatstgenoemd tyd vak van hun klanten ontvangen bonnen op Maandag 2 Maart a.s. ter verkrijging van een toewijzing voor vet by den plaatselyken distri- butiedienst inleveren. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat de aflevering zoowel van rundvet als van boter op bon 13 eerst geoorloofd ls met in gang van Dinsdag 17 Maart a.s. VERLENGING MELKBONNEN De geldigheidsduur van de bonnen „06" tot en met „09" van de melkkaart wordt met vier weken verlengd. Genoemde bonnen kunnen der halve nog tot en met Zaterdag 21 Maart a.s. voor het koopen van het gebruikeiyke rantsoen melk worden gebruikt. DISTRIBUTIE VAN YOGHURT Van bevoegde zyde wordt medegedeeld dat in het bericht, waarin ls bekend gemaakt, dat yoghurt, welke is bereid uit gestandaardiseerde melk, uitsluitend verkrygbaar ls tegen afgifte van de voor melk aangewezen bonnen, ten on rechte zyn vermeld de „dt"-melkkaarten. Het bericht moet luiden, dat yoghurt verkrygbaar is tegen afgifte van daartoe aangewezen bonnen der „dn" en „dm"-melkkaarten en de ter ver krijging van melk bestemde rantsoenbonnen. REDE VAN DEN HEER FELDMEYER. In een gistermorgen te Haarlem gehouden by- eenkomst welke o.a. werd bygewoond door den Beauftragte van den Rijkscommissaris, Gau- inspecteur Unger en den commissaris der provin cie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, heeft de voorman der Nederlandsche S.S., Feldmeyer. een rede gehouden over het wezen en de taak der Nederlandsche SB. Hy verklaarde o.a., dat sinds de oprichting der S.S. in September 1940 de politieke ontwikkeling zoozeer voortgang heeft gemaakt, dat men een beter begrip heeft voor de grondgedachte der S.S. Wanneer men het wezen der S.S. wil begrypen, dient men eerst wezen en inhoud van dezen tyd te verstaan. Het gaat er thans niet uitsluitend om dat oude stelsels vervangen worden door een nationaal socialistische orde, want dat is niet de kern der zaak. Wanneer wy vernemen, wat millioenen jonge kerels aan het front moeten doorstaan, dan vragen wy ons af, waardoor worden zy bezield dat zy dit alles uithouden? En het antwoord luidt: omdat zy gelooven in een ideaal, in een leven, dat waard is geleefd te worden en omdat Zij dat leven willen verdienen. In ons volk was dat geloof aan het leven niet meer aanwezig, het was levensmoe, hetgeen zich demonstreerde in een terugloopend kindertal en in de neiging zieken van geest en misdadigers te verzorgen en te vertroetelen. De nationaal socia listen hebben echter het geloof in het leven teruggekregen en onder gelooven verstaan zij niet afwachten en hopen maar het afleggen van een positieve gelofte. Aan elk geloof liggen eeuwigheidswaarden ten grondslag, die in alle tyden blyven gelden. Ook in dezen tyd, waarin een nieuwe wereldbeschouwing baan breekt, ontstaan waarden, die voorbestemd zijn om eeuwen te blyven. Een daarvan is, dat een volk alleen dan kan blyven voortbestaan, wanneer het bloed %n geest van vreemde smetten vry houdt. Wil men een wereldbeschouwing door de eeuwen heen handhaven, dan dient zy ook on- vervalscht bewaard te worden, van geslacht op geslacht. En dit zal de taak zijn van de S.S., die daaradoor een enorm perspectief heeft. De Nederlandsche SB. is klein in aantal, maar alle leden worden gedragen door het geloof en zyn zich duidelyk bewust van de consequenties van dit geloof. In dezen tyd wordt de groot-Germaansche levensge meenschap geboren, want men is gedwongen zich te bezinnen op het gemeenschappelyk be zit van cultuur en aardsche goederen, nu men bedreigd wordt door het bolsjewisme, de inter nationale plutocratie, het jodendom, de vry- metselarij en soms ook door het verpolitiekte christendom. De Germaansche levensgemeen schap wordt echter niet gemaakt of geconstru eerd, het is een wordingsproces, dat zich als een natuurlijk gebeuren voltrekt. Er zijn nog lieden, die zich bezig houden met de vraag, of zij r.u voor of tegen dat nieuwe moeten zyr. Aan het front wordt die vraag niet gesteld, daar weet men, dat het gaat om het zyn of het hlet zijn. Ook de debaters aan bitter- of salontafel dienen dat in te zien, zy moeten beseffen, dat een discussie over voor of tegen volkomen on vruchtbaar is, want evenmin als men zich tegen de natuur kan verzetten, evenmin kan men den nieuwen tijd, die komen gaat, tegenhouden. Een nieuwe tyd, waarvan de S.S. de voorhoede en de stoottroep vormt. AANPLAKBILJETTEN VAN S.S. OF JEUGDSTORM IN SCHOOLGEBOUWEN. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kultuurbescher*- ming heeft aan de directeuren en hoofden van openbare en byzondere onderwysinrichtingen de volgende circulaire doen toekomen: „In den laatsten tijd stelden rectoren, direc teuren en hoofden van onderwijs-inrichtingen mij herhaaldelyk de vraag of gevolg moest wor den gegeven aan tot hen van de zyde der S.S. of den Nationalen Jeugdstorm gerichte verzoe ken om toe te staan, dat aan óf in de school gebouwen aanplakbiljetten van een dier organi saties werden aangebracht. Na dienaangaande met de Duitsche autoritei ten in overleg te zijn getreden kan ik die vraag thans bevestigend beantwoorden. Derhalve dienen verzoeken van vorenbedoel- den aard voortaan te worden ingewilligd." MAX BLOKZIJL SPREEKT. Hedenavond van 19.45—20.00 uur spreekt Max Blokzyl via den zender Hilversum II in zyn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Het briefje was echt".

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1