„Der liebe Augustin" 82ste jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Februari 1942 tweede BladNo. 25121 Trianon-Theater Leidsche Gemeente-besluiten SPORT Viertallen-Competitie „De Sleutels" Gemengd Nieuws VRAGENRUBRIEK FEUILLETON De vrees voor den afgrond „O du lieber Augustin, alles ist hin" Iedereen kent dit oude liedje en iedereen zal daarom de kostelijke en satirieke geschiedenis willen zien van Van Vrijdag a.s. af in 4199 BENOEMING EN ONTSLAG. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan mej. M. Slothouwer als onderwijzeres o.l. school Medusastraat B. Benoemd zijn in de vacatures prof. mr. J. M. van Bemmelen en mr. P. J. Idenburg als leden der commissie voor het oud-archief prof. dr. J. N. Bakhuièen van den Brink, en prof. dr. Jan de Vries. Tot chef der afd. alg. zaken en gebouwen bij den dienst van Gemeentewerken is benoemd de heer J. Voorbach. Wegens het bereiken van den 60-jarigen leef tijd wordt eervol ontslag verleend aan mej J. Koolhaas als onderwijzeres aan de opleidings school voor Ul.O. aan de 3-Octoberstraat. Benoemd is voorloopig voor 1 jaar in tydehj- ken dienst als keuringsveearts voor de buiten gewesten. verbonden aan het Openbaar Slacht huis, de heer H. A. E. van Tongeren uit Zaan dam. Voor den cursus 1941/42 is verlengd de tijde lijke benoeming van mej. dr. A. J. Huisman als leerares Duitsch aan de H.B.S. en H.B.S. voor Meisjes. e VERKOOPING. Aan de N.V. Snelvriesconservenfabriek Vita te Den Haag is voor f. 3000 verkocht het vm. brandspuithuis aan het Levendaal no. 199. Het zal worden afgebroken en de grond wordt ge trokken bij den bouw van een fabriek, waardoor een beter stadsbeeld zal worden verkregen. KINDERBIJSLAG GESTICHTEN. Sedert de inwerkingtreding van de Kinderbij slagwet is de gemeente ten aanzien van het op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in haren dienst zijnde personeel aangesloten bij het Rijkskinderbijslagfonds en is zij krachtens die wet aan den Raad van Arbeid een niet op den arbeider verhaalbare premie verschuldigd, welke is bepaald op 1 procent van het totale loonbedrag, dat aan dit personeel wordt uitge keerd, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een ongehuwden dan wel door een gehuw den arbeider, hetzij met of zonder kinderen. Op de begrooting voor 1942 van de gestichten „Endegeest" c.a. moest dan ook aanvankelijk voor de hierbedoelde premie een uitgaaf van f. 1.600.worden geraamd. Deze regeling is intusschen voor de hierbedoel de inrichtingen zeer nadeelig. omdat het daar op arbeidsovereenkomst werkzame personeel voor verreweg het grootste gedeelte ongehuwd is en derhalve voor kinderbijslag niet in aanmer king kan komen; het totaal bedrag aan kin derbijslag wordt dan ook voor het geheele ge- stichtspersoneel op nauwelijks f. 200.'s jaars geraamd. Mede tot gedeeltelijke dekking van het bij de begrooting der gestichten voor 1942 geraamde exploitatie-tekort verdient het daarom aanbe veling, dat deze inrichtingen voortaan ook voor haar op arbeidsovereenkomst werkzame perso neel het risico in dezen zelf dragen. Daartoe is het noodig voor dit personeel een regeling te treffen, als bedoeld in art. 5 der Kinderbijslag wet, welke regeling de erkenning als bijzondere regeling van den Wnd. Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken behoeft. Aangezien deze erkenning geschiedt, indien naar het oordeel van den Secretaris-Generaal door de afzonderlijke voorziening de belangen van de daarbij betrokken personen niet worden ge schaad, behoort de regeling niet ongunstiger te zijn dan die krachtens de wet. Hiermede is dan ook rekening gehouden; de regeling sluit zóó nauw bij die krachtens de wet aan, dat het voor den arbeider practisch geen verschil maakt of hij rechtstreeks krachtens de wet dan wel op grond van de hierbedoelde regeling verzekerd is; het eenige verschil Is, dat hij den kinderbijslag, in plaats van door tusschenkomst van den Raad van Arbeid, van de gestichts-administratie ont vangt. VERZEKERING TEGEN FRAUDE ETC. De gemeente was ingevolge de raadsbesluiten van 30 November 1931 en 5 September 1938 tot einde van het jaar 1941 verzekerd tegen frau de, diefstal, roof, enz. ter zake van geld en waardepapieren op „Bankers' and Brokers" po lis, met een maximum dekking van f. 90.000 per schadegeval. Verlenging van deze polis was in de gegeven omstandigheden niet mogelijk. Voor een nieuwe fraudeverzekering heeft de gemeente de keus tusschen een aanbieding van een particuliere instelling en toetreding tot de Vereeniging „de Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten (F.O. G.)", te 's-Gravenhage. Deze laatste mogelijk heid verdient de voorkeur, omdat tarief en voor waarden der F.O.G. in het algemeen gunstiger kunnen worden geacht dan die van de particu liere offerte. Aan de F.O.G. moet bij een verzekerd bedrag van f. 90.000 per schadegeval een voorschot-pre mie betaald worden van plm. f.470 per jaar, welke premie met max. 50% verhoogd kan wor den door nastorting, derhalve tot een maximum van plm. f. 705.per jaar. Hierbij is echter in aanmerking te nemen, dat in de laatste jaren geen nastorting heeft plaats geh^d. Wordt daarentegen de particuliere offerte ge accepteerd, dan zal een premie van f750 of bij afsluiting voor 5 jaren een premie van f. 600 per jaar verschuldigd zijn. Bij de F.O.G. kan de verzekering worden af gesloten voor twee jaren. OPHPEFFING KORTING 5 PCT. OP LOONEN Bij beschikking van de Secretarissen-Generaal van de Departementen van Binnenlandsche Za ken, van Opvoeding Wetenschap en Cultuurbe scherming en van Financiën, zoomede van het Hoofd van het Afwikkelingsbureau van het De partement van Defensie van den 28en November 1941, is de m.i.v. 1 Januari 1936 ingevoerde kor ting van 5% op de wedden van de rijksambte naren en -werklieden met Ingang van 1 Augus tus 1941 ingetrokken, terwijl het grensbedrag van de duurtetoeslagregeling ad f1900 's jaars met ingang van denzelfden datum tot f.2000 werd verhoogd. In aansluiting hieraan heeft de Secretaris- Generaal van het Departement van Binnen landsche Zaken medegedeeld, dat er zijnerzijds geen bezwaar bestaat, dat de wedden en loonen van het personeel in gemeentedienst met in achtneming van door hem gegeven aanwijzin gen eveneens worden herzien, In verband met een en ander heeft de Bur gemeester ten aanzien van de loonen en wedden voor zoover deze bij raadsbesluit waren gefe- geld, op 22 Januari 1942 een nader besluit ge nomen. Ten aanzien van de daarvoor in aan merking komende arbeidscontractanten is een analoge regeling getroffen. U weet, wat W.H.N. beduidt, Welnu, help dan mee en stel niet uit. Giro Winterhulp Nederland 5 5 5 3 BRIDGE. Het team Keesom won gisteren van het team Oudshoorn in de viertallencompetitie in „Schut tershof" en legde daarmede beslag op het kam pioenschap in groep Rood. Onze gelukwenschen aan genoemd team. In groep Groen moet Don derdag a.s. de beslissing vallen. Het team van Ingen Schenau speelt dan tegen het team Len- jes een inhaalwedstrijd en kan door dezen wed strijd te winnen, kampioen worden. Stand per 17 Februari: Groep Zwart: Teams: gesp. gew. gel. verl. w.p. 1. Laken 12 8 1 3 17 2. Thoo'len 12 6 3 3 15 3. van Helvert 12 5 4 3 14 4. v. Wingen 12 5 3 4 13 5. van Tuijn 12 4 4 4 12 6. Aukes 12 3 1 8 7 7. Staal 12 2 2 8 6 Groep Rood: 1. Keesom 14 9 2 3 20 2. v. d. Staay 14 9 1 4 19 3. Luijken 14 7 1 6 15 4. Bleuzé 13 5 3 5 13 5. Ibnoe 14 6 1 7 13 6. Oudshoorn 14 5 2 7 12 7. Verboog 13 5 1 7 11 8. van Noort 14 2 3 9 7 Groep Groen: 1. van Rooijen 14 7 4 3 18 2. De Graaf 14 7 4 3 18 3. v. Ingen Schenau 13 7 3 3 17 4. Spits 14 6 4 4 16 5. Slebos 14 6 2 6 14 6. Ieujes 13 6 0 7 12 7. Eiken 14 4 2 8 10 8. Hoogwerff c.a. 14 1 3 10 5 In dezen stand zyn de gespeelde inhaalwed- stryden opgenomen. IJSZEILEN. IJSZEEL-WEDSTRIJDEN OP HET BRAASSEMERMEER. Op het Braassemermeer zijn eergisteren wed strijden in het ijszeilen gehouden. De groote strijd ging voornamelijk tusschen de „Braassemermeer" en de"„IJsbeer", welke in één serie uitkwamen en een klasse op zich zelf vormden. De „IJsbeer" had aanvankelijk de lei ding, maar bij het ingaan van de tweede ronde liggen de booten weer gelijk. Ondanks het zware ijs werd enorm snel gezeild. Als eerste komt de „IJsbeer" binnen. Bestuurder K. Wijk laat zijn tegenstander nog een flinken afstand achter zich. Tweemaal rond de Brasem in 21 min. en 20 sec. 2. „Braassemermeer" Cor v. Staveren 22.30 min. De regenboog 39 met W, van Staveren ging alleen over de baan; zijn tijd was 37 min. 21 s. Verdere uitslagen waren: S. Vink 51 min. 30 sec. en P. Bakker 53 min. 22 sec. SCHAKEN. DE COMPETITIE VAN DEN NED. SCHAAKBOND. De afgebroken partij van den wedstrijd LSG I—ASC I (A'dam) tusschen Van den Berg en Spinhoven is door den arbiter remise verklaard. Hiermede is deze wedstrijd geëindigd in een kleine nederlaag voor de Leidenaars (4V45%.) LEIDSCHE SCHAAKBOND. De wedstrijd voor de le klasse A gespeeld tusschen Hazerswoude I en Inter Nos I te Bos koop eindigde voorloopig in een gelijk spel (44). De vermoedelijke einduitslag zal een 5%4J/fc overwinning voor Boskoop zijn. Alle overige wedstrijden werden uitgesteld. VOOR DONDERDAG 19 FEBRUARI. Hilversum I, 415,5 M.: 7.15 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.muziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsbe richten 8.45 Gram.muziek 9.15 Voor de huls vrouw 9.20 Gram muziek 10.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.) 11.00 Voor de kleuters 11.20 Planovoordracht en gram.muziek 12.00 Gram.muziek 12.10 Schrammelkwartet en solist 12.40 Almanak 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Waar komen onze tuinzaden vandaan? 13.15 Roemeensch orkest Gregor Serban en zang met orgelbegelei ding 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antlqua" en soll6te 15.00 Zang met pianobegeleiding 15.30 Voor de zieken 16.00 Bijbellezing 16.20 Fragmenten uit de opera „Paljas" (gr. pl.) 16.30 Gram.muziek 17.15 BNO: Nieuws- econo mische en beursberichten 17.30 Aan weerszijden van de Karpathen, Roemeensch-Hongaarsch pro gramma 18.15 Sport en lichamelijke opvoe ding 18.30 Ramblers 19.00 Actueel halfuur 19.30 Inleiding tot het volgende programma 19.35 Omroep-Symphonle-orkest (vanaf 20.15 al leen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken) 20.45 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunste naars 21.00 Haydn-programma (gram.muziek en e.o.) 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 Gram.muziek 22.15 Amusementsorkest (opn.) 23.0024.00 Gram.muziek. Hilversum II. 301,5 M.: 7.15—8.45 Zie Hilversum I 8.45 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 10.40 Voor de plattelandsvrouw 11.00 Gram. muziek 11.20 Ensemble Rentmeester 12.00 Otto Hendriks en zlln orkest 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest 13.45 Voordracht 14.00 Omroeporkest en gram.muziek 15 00 Voor de vrouw 15.30 Viool en plano 16.00 Melo- dlsten en soliste 16,45 Voor de vrouw 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten 17.30 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 18.00 Planovoordracht 18.30 Een bakkersgezel krijgt antwoord op zijn vragen 18.45 Gram. muziek 19.00 BNO: Wat Nederland schrijft 19.10 BNO: Nieuwsberichten 19.20 Planoduo 19.45 Brandende kwesties, causerie 20.00 Gram. muziek. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio BRAND IN HET OLYMPISCH STADION TE AMSTERDAM. Gistermiddag om ongeveer halféén ontdekte een timmerman, werkzaam in het stadioncom plex te Amsterdam, dat aan de achterzijde van het olympisch stadion brand was uitgebroken Er stonden aan den waterkant gedeelten van tribunes en losse zitplaatsen, welke bij interna tionale wedstrijden achter de doelen plegen te worden gezet, opgeslagen. Door onbekende oor zaak was hier brand uitgebroken. Het houtwerk, dat zeer droog was, vatte spoe dig vlam en toen de brandweer, die op het alarm direct met twee motorspuiten was uitge rukt. arriveerde, stond de geheele opslagplaats in lichter laaie. Met vfjf stralen tastte de brandweer den brand aan. Het duurde echter gcruimen tijd voor men het vuur meester was. Eerst om half- drie kon het groot materiaal inrukken. De 2000 zitplaatsen gingen door den brand ge heel verloren. W. F. R. te L. Eeen gelijkluidende vraag werd één dezer dagen ln dit blad beantwoord. Waarom koopt u niet van een erkenden fokker? Goedkoop ls meestal duurkoop. Deze ziekte ls zeer besmet telijk en wanneer U niet bijzonder de hokken van uw dieren reinigt, kan U zelf de oorzaak zijn voor het optreden van deze ziekte. Direct het hok ge heel en vooral van binnen ontsmetten met heet sodawater of lysol. Het stroo en de mest ver branden. De schurftmijten leven ln de huid, ln de binnenzijde van het oor. De huid wordt ont stoken, er worden korsten gevormd en deze zijn een haard van besmetting, want de mijten leggen ln de korsten eieren. Door de Jeuk slingeren de dieren met hun kop, krabben met de achtervoe ten en losgekomen korsten worden elders rondge strooid. dus besmetting. Ieder plekje, verdacht branderig, moet met 5% carbol-glycerlne wor den Ingesmeerd. Losgeweekte korsten verwijderen met een houtspaantje waarom watten zijn gewoeld Herhalen dagelijks totdat het Inwendige oor weer normaal ls. Genezende plekken kunt gil bestul- ven met bloem van zwavel. Huisvest de dieren niet ln bedompte stallen of schuren, niet ln kleine hokken en zorg voor uiterste reinheid. ■RECEPTj Kookt K.G. aardappelen In 3/4 L. water te zamen met 1 Boui-Fix groentensoepblok. Wrijft de aardappe len fijn- en u hebt een gebonden voed zame soep. beschikken 20.15 Gevarieerd programma 20.40 Radlotooneel 21.00 Gevarieerd programma 21.45 BNO: Nieuwsberichten 22.00 BNO: Toe lichting op het weermachtsbericht 22.1022.15 Avondwijding. RIJKS RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag 19 FebruarL Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I. lie Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Duitsch Programma. Ille en IVe Programma: 7.0024.00 Duitsch Chichorel werd vroeger gebruikt om een pikanten smaak aan de koffie te geven. Ook koffie,-surrogaat wordt smakelijker als men er een kleine dosis chichorei aan toevoegt. De chichoreiwortels wor den naar de drogerij gebracht. (Polygoon-Kuiper) Een ontspanningslokaal enkele kilometers achter het front naar het ontwerp van een Feldwebel, die in het burgerlijk leven binnenhuisarchitect is. (Transatlantic-Recla-PJCSchmidt) De stad Singapore door de Japanners veroverd. - Aan de Singapore-rivier met de South Boar Quay. (Transatlantic-Recla) Weer of geen weer, lederen Zondag trainen de athleten van de Haarlemsche athletiekvereenlging „Haarlem" in de fraaie omgeving van het Brouwerskolkje te Overveen. on der leiding van hun trainer, den heer J. Hut. De spieren worden losgemaakt. (Polygoon-v. Bilsen) Winter in Japan. - Een Japansch meisje warmt haar handjes. (Transatlantic-Recla) De Staatsbegrafenis van Rijksminister Dr. Todt. - De Führer legt bij de mar van zijn trouwen medewerker een krans. (Hoffmann) De heer Geert van Domburg in het Brabantsche plaatsje Oudenbosch heeft een bijzonder jubileum gevierd: het is een halve eeuw geleden, dat hij lid werd van de handboog- schutterij „Concordia Florebit". (Polygoon-v. Bilsen) Op den dag der Duitsche politie waren 3000 arme kinderen te gast bij de Duitsche politie in den Haagschen Dierentuin, waar een warme maaltijd werd aangeboden en daarna de tentoonstelling van kinderspeelgoed werd bezocht. Brigade- führer Rautter (vooraan) en Generaal Schumann brachten een bezoek. (Polygoon-Mey er door MIGNON G. EBERHARDT. (Ï4 Richard moest gauw terugkomen: zij moest hem spreken. En dan was Lucie er nog. Zij ging de trap op en. vóór zij naar Lucie ging, zocht zij opnieuw grondig haar kamer af naar de doos met caramels, en weer kon zij haar niet vinden. En toen zij daarna weer in de hal stond, van plan aan Berthe de kamenier er naar te vragen, ont moette ze haar zwager, Calvin Pale. Hij stond boven aan de trap, een tasch in iedere hand, en zijn stroohoed achter op het hoofd. Hij was niet groot, mager, taai en ener giek, met een scherp geteekend blozend gezicht, en rimpels rond scherpe grijze oogen. Zijn manieren waren een beetje al te joviaal, en Jeanne wist dat dit Diane hinderde, want zij was heel eer zuchtig wat hem betrof en vond dit een gebrek aan manieren maar het scheen toch niet heelemaal aanstellerij te zijn. Hij zette zijn tas- schen neer toen hij Jeanne zag en schoof zijn hoed nog verder op zijn bijna kale hoofd terug. - Ha, dag Jeanne. Fijn je weer eens te zien. Hoe maak te het? Hij schudde haar de hand en kuste haar vluchtig op de wang. Wat is het heet. In Parijs was het gisteravond vreeselijk: de rnenschen sliepen op de daken en in de parken. - Wei, hier is het ook niet bepaald koel. - Er komt on veer. De barometer loopt hard achteruit Maak met je makkelijk. Jeanne. Je weet wel, je kunt dit altijd als je eigen huis beschouwen. Ik ga zwemmen, zoo gauw als ik kan. Je moet ook meegaan. Tot straks. Hij nam zijn tasschen weer op en liep zachtjes fluitend naar zijn eigen kamers. Jeanne liep door naar Lucie's kamer en aarzelde. Of die ge schiedenis die Lucie haar verteld had, nu toeval of verbeelding was, er moest iets aan gedaan worden. In het heldere daglicht klonk een poging tot moord volkomen onmogelijk Terwijl zij daar nog stond, kwam Diane de trap op. O. Jeanne. Heb je Calvin gezien? Hij heeft een mormel van een katje mee uit de stad gebracht en ik denk er niet aan, het dier te houden. Het is zoowat doodgehongerd en het zit vol vlooien en ikO ja, dat vergat ik nog: Berthe zoekt naar je. Er is iemand voor je aan de telefoon. De dichtstbijzijnde telefoon in huis was be neden in de hal. Jeanne liep de trap af, terwijl Diane boos en geërgerd verder ging. Richard was aan de telefoon. Jeanne. Ja, Richard. Waar ben je? Luister, Jeanne. Zijn stem klonk oneindig ver weg. Ik ben in Parijs. Ik kom vanavond terug, maar ikHoor eens, Jeanne, kan ik je om, laten we zeggen ongeveer tien uur spre ken? Bij de neen, by het tuinmanshuisje. Ik moet je alleen spreken. Zal je het doen? Goed, om tien uur vanavond by het huisje. Ja, ik zal komen. De telefoon belde af. Langzaam hing zy den hoorn op. Plotseling hoorde zy buiten op de veranda stemmen: Lucie, die met haar zachte stem tegen Eve sprak. Op dat oogenblik kwam ook Diane weer naar beneden. Calvin volgde haar in een badmantel; hy zag er een beetje schaapachtig uit. Zij schenen nog over het katje te redetwisten. Jeanne volgde hen naar de veranda, zy ging naar Lucie en zette zich neer op de breede leu ning van haar luien stoel. Lucie keek haar half verontschuldigend, maar met liefhebbenden blik aan. De verontschuldiging beteekende dat zy i van plan was een gesprek te vermijden totdat i Jeanne, zooals zy gezegd had, den tyd had ge had zich op de situatie in te stellen. De stelling te accepteeren, dat iemand trachtte Lucie Abot met arsenicum te vergiftigen. Jeanne dacht er over na en luisterde na^r het gesprek vaD de anderen. Calvin ging naar buiten om te gaan zwem men. Eve hing lui op de lange schommelbank die aan het eind van de veranda aan het pla fond was opgehangen. Op de stoep stond een griezelig mager en verwaarloosd halfvolwassen katje. Mannen kunnen toch zoo dom doen. Ik heb een hekel aan beesten; ik zou ze nooit om me heen kunnen velen, zei Diane geërgerd. Och. zei Jeanne, met een blik op het katje, het diertje mag toch wel eten hebben. Daar heb Je toch geen bezwaar tegen? Ga je gang. zei Diane, maar ik wil het toch vast nier houden. Het ls maar tijd en eten verspillen, vond Eve nonchalant, - Wat is het mormel mager.' Diane wil het toch verdrinken, of vergiftigen, of weet ik veel. Het heeft geen zin, het dier te voeren. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5