STADSNIEUWS HOEST ABDIJSIROOP IEIDSCH DAGBLAD - EersSe Blad Woensdag 18 Februari 1942 Bestrijding der jeugdcriminaliteit te Leiden VISSCHERIJ-BERICHTEN OFFICIEELE KENNISGEVING Verduisteren: m* Personen beneden 18 jaar 's avonds zonder noodzaak of toezicht niet op straat légert. i §n alle vormen. JdJN/T IN UITEREN. DAGBLADRECLAME BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Uit de Rijnstreek AGENDA 18.58 uur 8.49 uur Laatste Berichten Binnenland Buitenland Ter bevordering van orde, tucht en zedelijkheid. Blijkens de elders in dit Blad opgenomen officieele kennisgeving heeft de burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Steve- ninck een aanvulling afgekondigd van de bestaande verordening op de Straatpolitie en tevens éen nieuwe verordening uitgevaar digd, houdende bepalingen ter bevordering van de orde, tucht en zedelijkheid onder jeugdige per: in, welke de strekking heb ben de Leidsche jeugd, meer bepaaldelijk beneden den leeftijd van 18 Jaar, te bescher men tegen de nadeelige invloeden, welke juist in deze tijden het verblijf op de straat, vooral ln de avanduren, oplevert. In een persconferentie ten Stadhulze heeft de burgemeester deze maatregelen toegelicht en uiteengezet, dat owel hier als elders, de jeugd criminaliteit in de laatste jaren sterk is toege nomen. Dit, gelijk gezegd, is allerminst een spe cifiek plaatselijk verschijnsel, doch het open baart zich over het geheele land en komt tot uiting in een abnormaal groot aantal processen- verbaal tegen minderjarige, vaak nog zeer jeug dige personen, tallooze aangiften van vernieling, diefstal, enz. Uitgaande van het standpunt, dat de bestrijding van de jeugdcriminaliteit zeer ze ker behoort tot de taak van de overheid, heeft het gemeentebestuur reeds eerder overleg ge pleegd o.a. met de politie-autoriteiten en den Voogdijraad om na te gaan op welke wijze de gevaren voor de jeugd in dezen tijd (denk aan de voedsel- en brandstoffenschaarschte, de ver duistering e.d.), tot.geringer afmetingen zouden kunnen worden teruggebracht. Uit dat contact zijn verscheidene maatregelen voortgevloeid, Besprekingen met onderwijs-in- stanties hebben er o.a. toe geleid, dat een ver keersovertreding, welke werd begaan door een fietsenden scholier en dat gebeurt dagelijks tientallen malen! door de politie ter kennis werd gebracht van het betrokken schoolhoofd, dat daarop den overtreder bestrafte door hem bijvoorbeeld voor den tijd van een of twee weken te verbieden zijn fiets in het schoolgebouw te stallen. Een ander veel-voorkomend euvel was het bezoek van minderjarige meisjes aan café's met alle mogelijke slechte invloeden van dien; de politie heeft getracht dit tegen te gaan door te controleeren of de betrokken meisjes wel in het bezit waren van het vereischte persoonsbe wijs en ze in het ontkennende geval te verwij deren onder mededeeling daarvan aan de ouders. Lang niet altijd, aldus de burgemeester, be toonden de ouders zich voor een dergelijke mede deeling erkentelijk, vaak zelfs het tegenoverge stelde. Waar een dergelijke houding van de ouders slechts kan voortspruiten uit een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel dan wel uit een te kort aan gezag, rust op de overheid de taak om ten aanzien van de eerstbedoelde groep mid dels een verordening aanvullend op te treden en t.o.v. de tweede categorie dat gezag te on dersteunen door het gezag van de verordening. Het is welhaast overbodig, aldus de burge meester verder, te wijzen op den slechten invloed, welke vooral bij de geldende verduiste ringsvoorschriften, uitgaat van een „pantoffel parade", zooals men iederen Zaterdag- en Zon dagavond in het bijzonder kan waarnemen op den Stationsweg en de Steenstraat. Ook elders in den lande, o.a. te Haarlem en Utrecht, heeft de overheid er naar gestreefd door verordenende bepalingen paal en perk te stellen aan deze en soortgelijke verschijnselen. Leiden gaat alleen een stapje verder door allen minderjarigen personen beneden den leeftijd van 18 jaar te verbieden zich des avonds tusschen 8 en 12 uur op den open baren weg op te houden. Bovendien komt er een algemeen verbod om te „beurzen", d.w.z. op hoeken van straten, tegen huizen of in portieken rond te hangen, terwijl de „pantoffelparade" op Zaterdag- en Zondag avond op bovengenoemde straten eveneens verboden wordt. Men moet deze maatreegelén niet opvatten als een inmenging in het ouderlijk gezag of het gezinsleven. Wij willen slechts bereiken, dat de hierboven bedoelde groep van kinderen 's avonds niet uitgaat zonder medeweten en goedkeuring der ouders en daardoor grenzen stellen in die gevallen, waarin de ouders tèkort schieten in verantwoordelijkheidsgevoel of gezag. Het is niet in de eerste plaats de opzet kinderen minder op straat te doen zijn al zal de nieuwe maatregel zulks ongetwij feld practisch ten gevolge hebben doch wèl om de kinderen minder in contact te brengen met de gevaren van de straat. Het ligt niet in de bedoeling om in de toe komst strak vast te houden aan het tijdstip van 8 uur, waarop thans het verbod ingaat; wanneer straks de dagen lengen, zal dit tijd stip allicht naar een later uur verschoven wor den. Voor kinderen, die om welke reden dan ook, werkelijk van den openbaren weg gebruik moe ten maken, bestaat daartoe ook onder den nieu wen maatregel vanzelfsprekend gelegenheid. Het verbod geldt n.l. niet voor kinderen, die verge zeld worden door ten minste een van hun ouders of voogden, of van een anderen meerder jarige, die aan door den burgemeester te stellen eischen voldoet en evenmin voor kinderen, die in het bezit zijn van een aan een eveneens door den burgemeester te stellen eischen voldoend bewijsstuk. Onder deze laatste categorie vallen dus kinderen, die in de avonduren catechisaties of een avondschool, gymnastiek- dan wel dans lessen bezoeken dan wel bijeenkomsten van vereenigingen, welke door den burgemeester als bona-fide zijn erkend. De verlangde bewijsstukken moeten, behalve door een der ouders onderteekend. zijn door een predikant, R.K. Geestelijke, schoolhoofd, dans- leeraar. subs, vereenigingsbestuurders, RECHTE LIJN IS DE KORTSTE Ook voor deze categorie van jeugdige perso nen wordt de noodzaak van hun verblijf op den openbaren weg tot een minimum beperkt door de bepaling, dat de bezitters van een dergelijk formulier gehouden zijn zich te gedragen volgens het aloude wiskunstige axioma, dat de kortste verbinding tusschen twee punten is de rechte lijn. Aldus hoopt men ook in overdrachtelijken zin de jeugd te leeren het rechte pad te be wandelen Voor de voorwaarden, waaronder men deze goedkeuring kan verkrijgen en verdere bijzon derheden dienaangaande verwijzen wij naar de officiëele aankondiging van den burgemeester Met nadruk stelde de burgemeester nogmaals in het licht, dat de getroffen maatregelen aller minst bedoelen het maatschappelijk verkeer te verstoren. Het ligt alleen in de - bedoeling het zich zonder noodzaak of zonder toezicht op straat bevinden tegen te gaan. Inzooverre beoogt de maatregel dan ook een versterking van het gezinsleven, dat uit den aard der zaak te lijden heeft onder de groote mate van uithuizigheid der tegenwoordige jeugd. GEEN MEISJES BENEDEN 18 JAAR IN BIOSCOPEN EN CAFE S. Voorts heeft de burgemeester bepaald, Hat vrouwelijke minderjarigen beneden 18-jarigen leeftijd zich overdag noch 's avonds als bezoek ster mogen ophouden in een café met „vergun ning" of „Verlof A" en 's avonds na 7 uur als bezoekster niet mogen vertoeven in een bioscoop of localiteit met „Verlof B", in beide gevallen ook weer behoudens aanwezigheid van ten minste een der ouders dan wel van een anderen meerderjarige en bovendien voorzien van een schriftelijke toestemming der ouders. De café- en bioscoophouders moeten hierop toezicht uitoefenen en zijn bij overtreding straf baar. Tenslotte is nog een aantal straten en wegen m de peripherie der stad aangewezen, ten aan zien waarvan het tusschen zonsonder- dergang en zonsopgang verboden is op of aan den opeilbaren weg op den grond te zitten of te liggen in gezelschap van iemand van de andere kunne. De gewijzigde verordening op de Straatpolitie en de nieuwe verordening ter bevordering van tucht en zedelijkheid van jeugdige personen lig gen gedurende drie maanden ter inzage ter Ge meente-secretarie. De eerstgenoemde (verbod tot „beurzen"; pantoffelparade op Stationsweg en Steenstraat, zoomede verbod tot liggen en zitten op bepaalde wegen) treedt a.s. Zaterdag in wer king; de laatste (geen personen onder 18 jaar 's avonds na 8 uur op straat; geen meisjes be neden 18 jaar in café's of 's avonds na 7 uur in bioscopen of zaken met verlof B) wordt op 17 Maart e.k. van kracht. Onze stadgenoot, de heer H. M. Stlasny slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het ingenieursexamen voor mijningenieur. Benoemd is tot plaatsvervangend lid der commissie, welke in 1942 belast is met het af nemen van examens ter verkrijging van de acten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs wis- en natuurkunde of lager onder wijs wiskunde, prof. dr. H. B. G, Casimir, alhier. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 18 Februari. Tong 11.50 per kg.; Kleine schol le srt. 172 150; Idem 2e srt. 154112; Zetschol 174; Puf- schol le srt 102—86; Kleine schar 10296; Puf- schar 60—47; Wilting 148—102. Alles per 50 kg. Besommingen: Tr.: ZK 68 Johannes 25 m. 1548 Sch. 65 Onderneming 125 m. 11365; IJm. 22 Ita 150 m. 20822; IJm. 21 Corrle 55 m. 6789; IJm. 50 Gezina Catharina 15 m. 1982; IJm. 189 Mary 45 m. 5155; IJm. 417 Derlka 7 75 m. 6185; IJm 102 Vlos 5 85 m. 7167: IJm. 111 Olympia 100 m. 7152; IJm. 165 Martha 25 m. 3376: IJm. 29 Zee leeuw 65 m. 6688: IJm. 70 Zeehond 75 m. 5987. Kotters: IJm. 224 1488 Loggers: Sch. 223 974; Sch. 242 1797; KW. 104 1376; KW. 107 1689. TIJDSCHRIFTEN. „Caecllia en di Muziek". „Caecllla en de Muziek" opent met een her denkingsartlkel van Willem Landré, gewijd aan den 50-Jarlgen Rudolf Mengelberg, alsmede aan den overleden operazanger Deslré Pauwels. W. H. Thljsse wijdt een beschouwing aan diverse uit spraken over de vraag „Wat ls muziek", J. van Voorthulzen bespreekt het onderwerp ..Muziek en het kind" P. C. Brederode behandelt het toepas sen van den adem bij het zingen en A D. Fok ker schrijft over „De keuze der muziektonen" Een korte bespreking wordt gewijd aan den 75- Jarlgen musicus Otto W. de Nobel. -oncentreerop het krachtigste reclame-middeJ De Burgemeester van Leiden brengt ter al- gemeene kennis: A. dat door hem is besloten: lo. aan te wijzen, krachtens art. 39 van de verordening op de Straatpolitie, als openbare wegen, waarop het op Zaterdag en Zondag, als mede op algemeene feestdagen, verboden is zich langer op te houden dan voor het gebruiken van deze wegen als verkeersweg noodig is: den Stationsweg en de Steenstraat. 2o. aan te wijzen, krachtens art. 39 bis van de verordening op de Straatpolitie, als wegen ten aanzien waarvan het verboden is tusschen het tijdstip van zonsondergang en het tijdstip van zonsopgang op of aan den openbaren weg op den grond te zitten of te liggen in gezelschap van iemand van de andere kunne; den Kanaal- weg. den Rcomburgcrweg. het Delftsche Jaag pad, de Gevangenislaan, de Houtlaan, de van Beuningenlaan, het Schoolpad in het verlengde van de van Beuningenlaan. de van Slingelandt- laan. den Maredijk. ten noorden van de spoor lijn LeidenHaarlem, den Haarlemmerweg, ten noorden van de spoorlijn Leïden-Haarlem. 3o. te bepalen, krachtens art. 1, lid 2, sub b. van de verordening, houdende bepalingen ter bevordering van tucht en zedelijkheid van jeugdige personen, dat éen meerde-jarige, in wiens gezelschap een minderjarige beneden den leeftüd van 18 jaar zich op door hem te bepalen avonduren op den openbaren weg bevindt en die nM is een (pleeg)ouder voogd of verzorger van dien minderjarige, in het bezit moet zijn van een door die (pleeg) ouders, voogden of meerderjarige verzorgers afgegeven en onder- teekendö verklaring, dat hii (zii) dien met name genoemden minderjarige op een bepaald tijd stip van het woonhuis van den minderjarige naar een in dié verklaring genoemd perceel en (of) terug mag begeleiden. 4o. te bepalen, krachtens art. 1, lid 1, van de verordening, houdende bepalingen ter bevorde ring van tucht en zedelijkheid van jeugdige personen, dat de avonduren, waarop het min derjarigen beneden den leeftijd van 18 jaar ver boden is zich op den openbaren weg te bevin den, zijn de avonduren van 8 uur 's namiddags af. 5o. te bepalen, krachtens art. 1, lid 2, sub 2 van de verordening, houdende bepalingen ter bevordering van tucht en zedelijkheid van jeug dige personen: 1. dat als bewijsstuk, dat een minderjarige be neden den leeftijd van 18 jaar zich in afwijking van het algemeen verbod op door den Burge meester te bepalen avonduren op den openba ren weg mag bevinden, geldt: a. een verklaring van een predikant, R.K. geestelijke of schoolhoofd, dat de minderjarige op bepaalde dagen en uren in een bepaald per ceel catechisatie ontvangt of lessen volgt; b. een verklaring van den Voorzitter van een door den Burgemeester te erkennen vereeniging. die ontwikkeling, ontspanning of sport ten doel heeft, mede-onderteekend door een der (pleeg)- ouders, voogden of meerderjarige verzorgers van den minderjarige, dat de minderjarige op bepaalde dagen en uren in een bepaald perceel aan bijeenkomsten van de vereeniging deel neemt; 2. dat de door hem vastgestelde formulieren voor deze bewijsstukken door of vanwege de predikanten, R.K. geestelijken, schoolhoofden en Voorzitters der vereenigingen moeten worden aangevraagd op het Hoofdbureau van Politie (afdeeling Bijzondere Wetten) en aldaar na nauwkeurige invulling weer ter afteekening moeten worden aangeboden. 3. dat verzoeken om erkenning door den Bur gemeester door de besturen der vereenigingen moeten worden ingediend op het Hoofdbureau van Politie (afdeeling Bijzondere Wetten). 4. dat de sub 1 genoemde bewijsstukken slechts geldig zijn voorzoover de kortste weg naar en van het les- of vereenigingslokaal wordt afge legd en gedurende den tijd, die redelijkerwijze noodie is in dat lokaal aanwezig te zijn of om onmiddellijk van dat lokaal naar huls terug te keeren. 6o. te bepalen, krachtens art. 2, lid 2, sub. b. van de verordening houdende bepalingen ter bevordering van tucht, en zedelijkheid van jeug dige nersonen. dat als voldoende schriftelijke toestemming van een der (pleeg) ouders, vooeden of meerderiarige verzorgers, dat een vrouwelijke minderjarige beneden den leeftijd van 18 jaar zich In afwiiking van het algemeen verbod in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor een vergunning of een verlof krach tens de Drankwet geldt, of na 7 uur des na middags in een bioscoon of in een voor het nubliek toegankelijke localiteit. waarvoor een verlof B krachtens de Drankwet eeldt, met een anderen meerderjarige,, als bezoekster mag op houden. geldt een zoodanige toestemming, ge schreven no een door hem vastgesteld formulier, dat verkrbVbaar is on het Hoofdbureau van Politie (afdeeling Biizondere Wetten). B. dat de besluiten vermeld onder lo. en 2o. in werkin^ treden met ingang van 20 Februari 1942 en di° vermeld ondr>r 3o, 4o, 5o en 6o met ingang van 17 Maart 19*2. Leiden, 17 Februari 1942. 4238 De Burgemeester, STEVEN1NCK. De Gemeente-secretaris, VAN STRIJEN. GEBOREN: An toon Marinus, z. v. J. Schmale en M. M. C. Arends Jacoba Johanna Maria, d. v. .N J. Ver- klelj en C. G. M. Strijk Barendlna Elisabeth, d. v, P. Noest en I. Ouwcrkerk Geertrulda Anna Maria, d v. A. Th. Uljee en P. A Seijsener Judith d. v. C. Slebert en J. W. Bllkman Inge borg. d. v. P. J. v. Pelt en A. P. v. Zanten. Marijke Karollna Elisabeth Johanna, d. v. A. A. Kampman en A Hofmelster Elly Marijke, d. v. P. M. v. Leeuwen en J. Roman Allda Hlndrlka, d. v. A. Lubbers en T. de Boer Gustaaf Adolf, z. v. J. Brokaar en A. Smit Gerarda Mathilda, d. v, P. J. v. Rijzen en J. M. Rosbergen Catha rina, d. v. A v. d. Meij en H. E. Trouwee Lena, d. v E. Molenaar en J. Veldhuysen Ar ie, z. v. L. P. Roeters en J. Boezaard Gerrlt Adrlaan, z. v. C. W Kom en M. G. Tuinzaad Maria Ca tharina Adrlana, d. v. J. v. Meenen en M. C. A. Snoeck Cornelia Maria, d. v. L. Dieleman en M. v, Andel Petronella Johanna Alberdina, d. v. A. P. M. v. d. Zalm en C. J. de Konlnk Trhntje. d. v. J. P. Gros en L. A. Kranenburg Hendrik, z. v. P. v. d. Luit en H. G. Butter Willem, z.' v. F. de Haas en G. H. Mulder Der kina Hllledlna. d. v. N. A. Knibbe en D. H. Rlt- zema Willem, z. v. D. Haneveld en E. J. A. Hendriks. ONDERTROUWD: M. F. W. v. Huls, Jm.. 30 J. en E. Buijs. Jd.. 23 j. N. Meeuwenoord, Jm., 35 J. en H. Stouten, jd.. 31 J. J. J. G. v. Randwijk, Jm.. 34 J. en M. P. M. Bertels, Jd, 26 J. P. v. d. Tuin, Jm.. 20 j. en A. C. v. Leeuwen, Jd., 19 J. L. A. T. A. de Winter, 24 J. en G. Sasburg, jd., 25 J. GEHUWD: S. P. Llem., jm. en J. C. Klenjet, Jd. OVERLEDEN: A. v. d. Berg, M., 85 J. J. C. Sierat, wedn.. 84 1. J. R. de Bruine Groeneveldt, M., 69 J. L. H. J. Stroebei, dr.. 1 J. C. J. van Tol, wedn., 77 J. M. v. Soest, zn., 6 mnd. J. v. Hooven, wed. van A. v. d. Linden, 90 j. A. A. Blansjaar, M.. 74 J. L. Staffleu, M.. 72 J. A. A Llnd, M., 50 J. C. v. d. Zwan, M.. 78 J. J. P. Hemerik, wedn., 83 J. H. A Verhoeff. Zn.. 18 J. GEVESTIGD: G. M. Baars, verkoopster, Stationsweg 14 G. P. Baerends, laboratorlumass,. W. Rozenstr. 26 S. de Bel. evangelist, Oude Ve3t 181 J. W. H. Bink, automonteur. B. Rozeboomstr. 26 C. C. Boer verpleegster, RIJnsb.weg 10 H. P. W Brosse, L. Rijndijk 12a J. de Bruljn, tijd. leer- aar wiskunde. Jan van Goyenkade 22 J. a. M. Crul, onderwijzer ULO, Boerhaavelaan 16 F. B. M. G. v. Dltzhuljzen, Lorentzkade 58 H. P. B. v. Erve, ass. verkoopster, Roodborststr. 52 J. C. Falentijn en fam„ kleermaker, Geeregr. 14 Wed. J. de GrootGoudsmit, huishoudster Oude Rijn 26 A. B. J. Graafland, Apoth.dljk 14 J. R de Groot, klnderjuffr., Haarl.straat 145 a P. de Groot, Jeugdbemiddelaar G.a.B., Haarl^tr. 247a M. v. Heek, locale kracht P.T.T., Sleboldstr. 42 J. L. Heldring, kantoorbed.. Gerecht 1 H. Th. v. d. Horst, timmerman H. Morschweg 132 K. M. Keizer, onderwijzeres, Marlënpoelstr. 15 Wed W. a. v. d. SteenKleiJ en fam., Hoogewoerd 28a A J Klljn, huishoudster, Bultenruststr. 6 J. C. Krom Mlrakelsteeg 37a L. Th. Lehmann, letterkundige, Plantsoen 51 M. Mlnekus, kln derjuffr... Burggravenlaan 7 E A Th. Mioch, Maredijk 4a S. J. de MooljRombaut, huis houdster, Mare 104a J. M. v. Roon, ass. rijks universiteit W. Rozenstr. 16a A. Sluijs, huls houdster, Joh. de Wittstr. 37 M. A. Maan van Spronsen en fam., Merelstr. 8 A. Molenaar Stlgter. Ceclllastr, 12 P. A. J. v. d. Stok. ambten. Rijksbureau Non Ferro met.. Wasstr. 31 P. J. D. Stroebei kantoorbed., Kam. Onneslaan 36a A. Swlnkels. metselaar, Hansenstr. 64a W. A. v. Tienen, Bronkhorststr 43 A. Tukker, Apoth.dljk 14 Th. D. E. v. Vlimmeren, Marlën poelstr. 15 C. Vogels, verpleegster, Boerhaave laan 51 J. C. R. Vredenburg. hulp in de huish., B v. Namenshof 5 H. F. B. H. Welmar en Wel vrachtrijder, de Genestetstraat 10. fam.. verwaltungsfuehrer, Pioenstr. 8 W. v. d. vertrokken: S. Abspoel, Stuttgart Dl., Hoffeldstr. 10 W. L. R. v. Balen, Den Haag, v. Montfoortl. 3 F A. Beek, Amsterdam, Stadhoudersk. 87 C. P. Beving, Amsterdam. 2e J. v. d. He.vdenstraat 64 J M. de Bok Amsterdam, v. Eeghenstr. 129 J. G. Breetveld, Haarlem, KI. Hout straat 110 C. Broomans, Leiderdorp, v. d. V. Boumanweg 46 J. P. Brouwer, Amersfoort, Utr.weg 299 A. H. A. M. Bruurs, Amsterdam, C. Anthonlszstr. llhs. A. G. Carel, Renkum, v. L. Stirumweg 12 A. J. Dinant, Eindhoven, Westersingel 11 G. H. A. Evers en fam., Lelg- Pr. Hendrikstraat 15 C. van Dijk, Rotterdam zig Dl., v. d. Pfordtenstr. 2II A. E. Franken, Utrecht, Tulpstraat 64 A. Frederiks, Den Haag, Parkweg 16 H. J. Halbertsma, Amster dam, Stadionweg 140 III J. Hoogeveen, Bruns- sum L., vm. Julianastr. 2 J. A. A. v. d. Horst, Bovenkarspel, A 240. L. J. den Houter en fam., n. Voorschoten, De Kempenaerstraat 15 B. Th. Houthoff, n Schwelm (Did), Querstr, 8 L. de Jong cn fam., n. Leiderdorp, Koningstraat 29 K. M. Jonkheid, n. Den Haag, Reinkenstraat 109 J. Karstens, n. Baarn, Javalaan 9a C. G. Klaassen, n. Zwijndrecht, Onderd. Rijweg 167 C. G. Koek, n. Alkemade, B 66 D. J. Kor- teweg n. Alkmaar, vm? Pr. Jullanal. 2 J. K. Kranen, n. Utrecht, L. Nieuwstraat 40 G. W. C. M. de Laat, n. Den Haag, Schenkweg 180 E. Meulenbeld, n. Amsterdam, Stadhouders kade 87 G. Nievaart, n. Dordrecht. Krom hout 102 J. Nijgh, n. Katwijk, De W. Male- fijtstraat 5 N. Ouwehand en fam., n. Rijns burg, Burg. Meiboomstraat 43 Raden Mas Rasono, n. Den Haag, Den Helderstraat 40 J, H. L. van Ree, n. Amsterdam. Stadhouders kade 87. R. Roolvink: Utrecht. Alex Numank. 13 J. Schijfsma, Amsterdam, Mozartkade 15 S.' Seijn, Oegst-geest, Emmalaan 67 H. E. Sisse- laar, Amersfoort, Emmalaan 22 A. P. Stoop, Velsen, Hagelingerw. 369 Th. M. v. Velsen. Den Haag. Glasblazerlaan 31 M. Verhorst. Haarlem, Duivenv.str. 13 rd A. M. Visser. De Bilt U„ 1ste Brandenb.weg 12 J. v. d. Wal. Bolsward, 3de Hollandiastr. 9 C. I. Waringa, Apeldoorn. Gardenierslaan 10 J. W. Zaal berg. Hengelo (O.). Javastr. 55 P. J. Zaal berg, Assen, Oosterhoutstr. 9. LEIDERDORP. UITKEERING „WINTERHULP NEDERLAND" Door den administrateur van de plaatselijke Winterhulp is in dezen winter tot nu toe in totaal ontvangen een bedrag groot f.2506 aan waardebons. Op diverse tijdstippen is deze som aan totaal 67 gezinnen uitgegeven. Zonder onderscheid van politiek of godsdienst of welke verschillen ook mogen bestaan, is in menig gezin leed voorkomen of gelenigd. Velen hebben hun hartelijken dank betuigd voor deze hulp in de groote moeilijkheden van den har den winter. Nu niet op andere wijze kan worden voorzien in vele nooden, versta elk weldenkende zijn roe ping om mede door het schenken van ruime bijdragen voor dit doel het harde lot der beL hoeftigen te verzachten. LEIMU1DEN. Uitvoering „O. D. I." De vastenavondtijd werd door de voetbalver- eeniging O.D.I. besloten met een uitvoering, met medewerking van het duo Hofman. De aanwezi gen konden genieten van ernstige en luimige voordrachten. Ter afwisseling was er de gooche laar en buikspreker professor Antonini met zijn clown August, om wien hartelijk werd gelachen. De pianist van het duo Hofman speelde en kele accordeonsoli. NIEUW-VENNEP. De Zondagsdienst voor doktoren wordt Zondag a.s. waargenomen door dokter Van Haerengen. WADDINXVEEN. Gevonden voorwerpen: een panschop; een zilverbon; een roode rechter dameshandschoen; een groote schop; een slee; een blauw lederen portemonnaie; een zilverbon; een sleutel en een portemonnaie met inhoud. De Waddinxveensche Reddingsbrigade hield het examen voor het medisch diploma, dat werd afgenomen door dokter Van der Linden. Donderdag. Nomateg (1ste Binnenvestgracht 21)Spr. M. Heymans. 3 uur nam. Prediker; Spr. ds. E. v. Dijk. 3 u. en 7 u. vm. Zaterdag. Stadszaal: Jubileum voorstelling Willy Derby. 7\h. uur nam. Volkshuls: Spr. dr. H. Oldewelt over „Leven en Opvoeding". 4 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Februari 20 uur tot Zaterdag 21 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewerd 171. tel. 20502 en de apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: door de Oegstgeestsche Apo theek, voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. vcm hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 10.11 u. en gaat onder te 22.46 u. HET SPOORWEGPERSONEEL MAG GEEN KLOMPEN DRAGEN. Onlangs had de Personeelsraad der Nederl. Spoorwegen aan de directie ontheffing van het verbod tot het in dienst dragen van klompen voor spoorwegpersoneel gevraagd. De directie heeft hierop met het oog op de veiligheid van het personeel afwijzend beschikt, omdat aange nomen kan worden, dat het dragen van klompen in verband met de werkzaamheden, zooals het vaak moeten oversteken op stations met vooge perrons, gevaar opleveren, ook voor het in r'en locomatief-, trein-, rangeer- en wisselwachters- dienst werkzame personeel en voor hen, die op ladders, stellingen of voertuigen moeten werken. Aangezien drs. A. J. S. van Dam te Oostburg die was benoemd tot directeur van de hoogere burgerschool met 5-jarige cursus b. te Arnhem, wegens gelijktijdige benoeming elders, zijn be noeming niet heeft aangenomen, heeft de bur gemeester van Arnhem als zoodanig benoemd dr. N. H. M. Zwager, directeur der rijks hoogere burgerschool te Roermond. AUSTRALISCHE PREMIER IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is de Australische minister-president, Curtin, wegens een maagzweer in een ziekenhuis opgenomen. (DN.B.) 12 DOODEN BIJ MIJN-ONGELUK IN ENGELAND. Gisteren is in een kolenmijn te Barnsley-main in Yorkshire een ontploffing ontstaan, waardoor 12 personen gedood en 30 gewond werden. In de mijn was Maandag brand uitgebroken en gis termiddag besloot men wegens de vergeefsche pogingen het vuur te blusschen, een deel van de betrokken mijnschacht te sluiten. Met dit werk was men bijna gereed, toen de explosie ontstond. (D.N.B. DE BRINON WEERLEGT TOT FRANKRIJK GERICHTE VERWIJTEN. Verwijten, welke den laatsten tijd van Anglo- Amerikaansche zijde gericht zijn tot de Fran- sche regeering inzake een beweerde ondersteu ning van het leger van generaloberst Rommel, werden door ambassadeur De Brinon, den al gemeen gevolmachtigde der Fransche regeering in het bezette gebied, tegenover journalisten weerlegd. Op de vraag, wat het doel was van de jongste stappen van admiraal Leahy bij de Fransche regeering, antwoordde de ambassadeur, dat de Anglo-Amerikaansche campagne in pers en radio beoogt de wereld wijs te maken, dat de overwinning van generaloberst Rommel verge makkelijkt is door een ondersteuning van Fran sche zijde met wapens en oorlogsmateriaal. Uit deze ophitsende campagne kan men opmaken, dat de ambassadeur van de Ver. Staten op dracht ontvangen had, dienovereenkomstige stappen te Vichy te ondernemen. Hierop kan slechts geantwoord worden, dat de spoorwegen van Tunis volstrekt ontoereikend zijn om den Duitschen en Italiaanschen troe pen, maar een onderdeel van de versterkingen te doen toekomen, welke zij noodïg hadden en die zij langs andere wegen gekregen hebben. Tevens schijnt de Anglo-Amerikaansche pro paganda-manoeuvre ten doel te hebben de hoogst pijnlijke situatie te verdoezelen, dat dc Britsche vloot niet meer, zooals steeds beweerd, de controle bezit over de Middellandsche Zee en dat de door de Italiaansche marine be schermde convooien daar aankwamen, waarheen zij gestuurd werden. Daarom beweert, men, dat de Fransche regeering Rommel geholpen heeft. Op een andere vraag van een der journalisten, of maarschalk Pétain zich categorisch tegen het bolsjewisme keert, antwoordde de Brinon; maar schalk Pétain verandert in dat opzicht zijn meening niet. Hij houdt het bolsjewisme voor het grootste gevaar. Daarom ook heeft hij den secretaris-generaal in het ministerie van voor lichting gemachtigd, de anti-bolsjewistische ten toonstelling te openen, die de volgende maand in Parijs zal worden gehouden. (D.N.B.) De navolgende heeren slaagden: C. E. Gründ- man, J. de Gier, A. v. d. Graaf. K, Stolker, T. W. Dijkhuizen, H. Koster. A. v. Holten. M. Wie- laard, A Snoek, N. Oskam, A. v. Os, T. Groo- tendorst, C. Metselaar, F. v. d. Krans, H. Dul- lemeijer, D. Zwanenburg, W. Oorschot en F. Langedam. 1—2

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2