Binnenland No. 25121 Hevige Japansche luchtactie Antwoord der Wilhelmstrasse aan Churchill Het doel van den Nederlandschen Arbeidsdienst 82ste Jaargang WOENSDAG 18 FEBRUARI 1942 Over ganschen archipel Verklaring van Churchill in het Lagerhuis Verspreide berichten De Distributie In zes punten Ir. Mussert sprak voor het kader Herstel van de eer van den arbeid LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lynen) Gironummer; 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pliverv.: K. Been, Lelden Het DNB meldt uit Tokio: Maandag heeft de Japansche luchtmacht bui tengewoon hevige aanvallen gedaan op Palem- bang op Sumatra tot Port Moresby in het Zuid- Oosten van Papoealand. Overal werd aanzienlijke schade veroorzaakt aan militaire installaties, haveninstallaties en olie-opslagplaatsen'. Op de vlievelden van Soerabaja en Batavia is een aantal vliegtuigen op den grond vernield. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de bevolking van Batavia van de autoriteiten instructies gekregen voor het geval, dat de Ja panners verder oprukken. Onder meer moet de bevolking in dat geval haar rijwielen vernielen en geen witte wasch te drogen hangen, „omdat die gemakkelijk als doel voor de Japansche vliegtuigen zou kunnen dienen." DE DRUK OP RANGOON. Naar Exchange Telegraph uit Rangoon meldt zijn Japansche voorbereidingen voor een offen sief tegen Rangoon reeds duidelijk waarnëem- baar. Met het oog daarop wordt de evacuatie der Birmaansche hoofdstad in versneld tempo voortgezet. De Britsche verdedigingslinie is te ruggetrokken tot achter de rivier de Bilin en als Jaatste natuurlijke verdedigingslijn ligt daar achter de Sittang. Overal, aldus Exchange Te legraph, hoort men den roep: „wij hebben ver sterkingen en nog eens versterkingen noodig en wel zoo snel mogelijk." (DNB). HET LOT VAN ADMIRAAL HART. De woordvoerder der Japansche marine heeft verklaard geen bevestiging te hebben van het bericht, dat de Amerikaansche admiraal Hart zou zijn omgekomen. Wel kan worden bevestigd, dat de kruiser „Houston" bij den slag in de Javazee is gezonken. Indien Hart toen aan boord van de „Houston" was, is hij waarschijnlijk met het schip ondergegaan. Volgens een bericht van den Engelsche be richtendienst heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis ten aanzien van de" succesrijke door braak van de Duitsche oorlogsschepen Scharn- horst, Gneisenau en Prinz Eugen door het ka naal en aangaande den val van Singapore zijn standpunt uiteengezet. Hij verklaarde, dat de Duitsche vlootacties voor Engeland beslist voordeelig zijn geweest en de Britsche positie in den Atlantischen Oceaan hebben verbeterd. Hij deelde verder mede, dat op voorstel van de admiraliteit en het ministerie van luchtvaart wordt onderzocht, waarom de beweging der vijandelijke oorlogsschepen zoo laat is ontdekt en of de samenwerking tusschen luchtmacht en marine zoo nauw is geweest als zU had moeten zijn. Ten aanzien van Singapore verklaarde Chur chill geen /erdere mededeelingen te kunnen doen; hij gaf den raad zich te onthouden van „opgewondenheid en beschuldigingen". Naar uit het bericht van den berichtendienst verder blijkt hebben de leden van het Lagerhuis vervolgens veertig minuten lang gedebatteerd over de vraag of onmiddellijk een debat over de toekomstige oorlogvoering zou worden geopend. Churchill was echter van meening, dat „een zeer verhit debat op dezen middag, zoolang onze ?edachten nog door de gebeurtenissen versom berd en geïnfluenceerd worden" slechts als uit werking zou hebben, dat „in de geheele wereld zeer slechte en ongunstige reacties zouden ont staan". Het Lagerhuis keurde de verdaging van de debatten over den oorlogstoestand tot een der volgende bijeenkomsten goed. Naar de Britsche berichtendienst nog meldt, heeft Churchill ten aanzien van het onderzoek, door hem in het Lagerhuis aangekondigd, woordelijk gezégd: „Dit onderzoek zal in het ge heim ingesteld worden en ik twijfel ten zeerste, of het resultaat voor publicatie geschikt zal zijn. Ik ben niet bereid een mededeeling over het on derzoek te doen of de verzekering te geven, dat het resultaat openbaar zal gemaakt worden." De Britsche berichtendienst meldt ten slotte uit betrouwbare bron te vernemen, dat Churchill niet voornemens is een specialen minister voor de defensie te benoemen. (ANP). Naar de Britsche berichtendienst meldt, is officieel medegedeeld, dat de Britsche lucht macht de Duitsche slagschepen Scharnhorst en Gneisenau, toen deze in een Fransche haven la gen, 3299 maal met vliegtuigen heeft aangeval len en daarbij 4000 ton bommen heeft geworpen. De Britten verloren daarbij, naar uit een offi- cieele mededeeling verder blijkt, 247 man en 43 vliegtuigen (ANP). HOOGE ONDERSCHEIDING BIJ 90STE OVERWINNING. Hitier heeft kapitein Bar van het jachteska- der Mölders als zevenden officier het eikenloof met de zwaarden van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend, ter gelegenheid van Bars 90ste overwinning in de lucht. (D.N3.) DRIJVEND DOK TE LA VALETTA VERNIELD. Van militaire zijde verneemt het D.NJ3.: Het drijvende dok te La Valetta (Malta) is ten offer gevallen aan de Duitsche bommen, zoo heeft de Duitsche luchtverkenning geconstateerd. Het dok (een van de grootste ter wereld, met een capaciteit van 65.000 ton) was bestemd voor de grootste schepen der Britsche vloot in de Mid- dellandsche Zee. Het is door Duitschland op basis van de herstelbetalingen gebouwd. Thans ligt het zwaar beschadigd in het water. Alleen nog stalen rails en gesprongen platen, die op steken uit het havenbassin, toonen de plaats aan, waar zich eens het dok bevond. DE DIENSTPLICHT IN DE VER. STATEN. Het D.N.B, meldt uit Genève: Men heeft in de Vereenigde Staten de eischen voor d?n militairen dienst verlaagd om een grooter percentage te kunnen recruteeren. Zoo zijn duizenden, die aanvankelijk ongeschikt wa ren bevonden, bij het leger ingelijfd. Tegelijkertijd wordt er melding gemaakt van een strooming tot de. inschrijving van vrouwen, die als motief aanvoert, dat men een overzicht moet hebben van de vrouwelijke arbeidskrach ten voor het nationale belang. Mevrouw Roosevelt heeft per radio een op roep tot alle vrouwen van Amerika gericht, waarin zij haar aanspoort, zich ter beschikking van de regeering te stellen om in militaire ne- venorganuisaties haar land te dienen. Zij v/ees er op, dat in Engeland reeds talrijke vrouwengroe pen belangrijk werk ten bate van de gemeen schap verrichten. DE AMERIKAANSCHE CREDIETEN VOOR DE SOVJET-UNIE. Het D.N.B. meldt uit Genève: Roosevelt heeft de Sovjetunie een crediet ge opend voor den aankoop van oorlogsmateriaal in de Vereenigde Staten, in aanvulling op de leening van een milliard dollar, die in Novem ber 1941 werd toegestaan. De regeeringen on derhandelen over de voorwaarden van dit cre diet. Tot dusverre is den bolsjewisten in totaal 1.170.000.000 dollar verstrekt. RUNDVET OP BON 9. Gedurende het tijdvak van Donderdag 19 Februari tot en met Vrijdag 27 Februari geeft elk der met „09" genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 125 gram boter of 100 gram rundvet. Dit laatste kan uitsluitend worden betrokken door hen, die in de periode van 2 tot en met 5 Februari j.L bon 09 bij hun slager hebben ingeleverd. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 27 Februari aj>. geeft voorts elk der met „09" genummerde bonnen van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of margarine. VERLENGING VAN GELDIGHEIDSDUUR. Voorts wordt de geldigheidsduur der met „07" en „08" genummerae bonnen van de boterkaart en van de vetkaart verlengd tot en met Vrijdag 27 Februari. De geldigheidsduur der met „204" tot en met „208" genummerde bonnen van de bonkaart al gemeen, welke tot en met 21 Februari as. eik recht geven op het koopen van 100 gram kaas, wordt verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bon van de bonkaart algemeen, welke gewoonlijk wordt aangewezen voor het koopen naar keuze van havermout of peulvruchten, ge durende het vierwekelijksche tijdvak, hetwelk op Zondag 22 Februari as. begint, uitsluitend recht zal geven op het koopen van peulvruchten. WIJZIGING ONGEVALLENWET 1921. Minimum loon als basis vastgesteld. Bij besluit van den secretarjs-generaal van het departement van sociale zaken zijn in de ongevallenwet 1921 eenige wijzigingen aange bracht, welke beoogen voor bepaalde gevallen een verbetering te brengen in de toegekende renten wegens tengevolge van een ongeval ont stane blijvende invaliditeit. Door toevallige om standigheden deed zich namelijk, uit hoofde van de bestaande wetgeving, mede in verband met uitspraken van den centralen raad van be roep, de mogelijkheid voor, dat zeer lage uit- keeringen moesten worden vastgesteld. Door de thans tot stand gebrachte wijziging is in de ongevallenwet als maatstaf voor de berekening van de uitkeering een minimum-loon opgeno men, waarvoor aansluiting is gezocht bij de loontabel van het loonbesluit voor de in werk verruiming tewerk gestelde arbeiders. Hiermede is voor alle voorkomende gevallen een redelijke uitkeering verzekerd. Daar de wetswijziging te rugwerkende kracht heeft voor alle ongevallen, die na 31 December 1936 plaats vonden, zullen ook degenen, die sindsdien tengevolge van een ongeval blijvend invalide werden en wier uit keering door bijzondere omstandigheden uit zonderlijk laag moest worden gehouden, in deze verbetering deelen. Voor hen zal de verhoogde uitkeering met 1 Januari 1942 ingaan. DE BANDENPRIJSVRAAG NAAR DE BESLISSING. Nog 40 inzendingen komen in aanmerking. De prijsvraag voor een nieuwe geconstrueer- den rijwielband ter vervanging van den rub berband, verleden jaar door het Centraal In stituut voor Industrialisatie uitgeschreven, na dert haar einde. De schifting onder de meer dan 2000 ingezonden voorstellen in die, welke wel, en welke niet voor een prijs in aanmerking ko men, is thans reeds zoover gevorderd, dat de eerste groep nog slechts uit 40 inzendingen be staat. Binnenkort komt de jury weer bijeen. Het is geenszins uitgesloten, dat zij voor het einde van deze maand in staat zal zijn, de prijswinnaars aan te wijzen. NEDERLANDSCHE LANDSTAND. In het Casino te 's-Hertogenbosch is gisteren de heer P. J. Jansen op plechtige wijze geïn stalleerd als boerenleider in Noordbrabant. De Wilhelmstrasse (het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Berlijn) heeft in de on derstaande zes punten een antwoord geformu leerd op de jongste rede van Churchill: 1. Gij waart, mijnheer Churchill, reeds een der hoofdschuldigen aan het uitbreken van den laatsten wereldoorlog en uw militaire onbe kwaamheid bleek reeds toen door uw neder laag van Gallipoli. Reeds door den eersten wereldoorlog hebt gij voor Engeland de alleen heerschappij over de zeeën en daarmede zijn onbestreden wereldheerschappij verloren. 2. Wat waren de gevolgen van uw tegenwoor dige oorlogspolitiek? Militair gezien: de grootste militaire nederlagen der Engelsche geschiede nis: Andalsness. Duinkerken, Griekenland, Kreta, Libye, Singapore. Politiek gezien: En geland heeft al zijn vrienden op het continent verloren. Thans is de Engelsche invloed geheel uit Europa gebannen en Europa is vereenigd tegen Engeland. 3. Nadat gij door uw fouten de Europeesche volken als bondgenooten verloren had, hebt gij de grootste misdaad van uw leven begaan, doordat gij u met het bolsjewistische Moskou verbond. Het Duitsche leger met zijn bondge nooten Italië, Hongarije. Slowakije en de vrij- willigerscontingenten uit Spanje, Kroatië, Nederland, België. Denemarken. Noorwegen, Frankrijk, alsmede het Finsche leger hebben de invasie der bolsjewisten in Europa verhin derd en hen tot voor de poorten van Moskou teruggeworpen. Het winteroffensief van Stalin tegen het Duitsche leger is reeds thans volkomen mis lukt. Stalin zal niet in staat zijn ziin verliezen aan menschen en materiaal te vervangen. Het Duitsche leger met zijn bondgenooten. welker verliezen in tegenstelling met den wereldoorlog binnen bescheiden grenzen blijven, zal bij het aanbreken van het warmere jaargetijde dé nog aanwezige bolsjewistische strijdkrachten aan vallen. Gy hebt Eden naar Moskou gezonden om den bolsjewistischen massa-moordenaar Stalin voor zijn oorlogsdiensten en voor de voortzet ting van zijn bloedoffers de uitlevering van Europa aan het bolsjewisme te beloven. In Engeland zelf moest gij den bolsjewistischen agenten de vrije hand laten voor hun propa ganda onder de Engelsche arbeiders. 4. Gij hebt reeds ten tijde van Chamberlain met Roosevelt tegen uw eigen minister-presi dent samengespannen en u tot werktuig van Roosevelt bij de oorlogsophitsing tegen Duitschland gemaakt. Roosevelt heeft indertijd ook belet, dat Engeland het vredesaanbod van den Führer na de ineenstorting van Frankrijk aanvaardde en gij waart hierbij zijn handlan ger Sedert dien zijt gij gedreven door uw mis lukkingen geheel afhankelijk geworden van Roosevelt, dien hoofdschuldige aan den oorlog. Onvoorwaardelijk en in de vage hoop op latere hulpverleening met de wapens, hebt gij meege daan aan het Yankee-imperialisme van Roose velt. Roosevelt daarentegen heeft zich voor de beloften van hulp aan Engeland met zware Engelsche offers laten betalen. Roosevelt wil het Britsche wereldrijk geleidelijk in Amert- kaansch beizt doen overgaan en daarmede erf genaam van Engeland worden. Dit is sedert lang het plan van Roosevelt en gij, mijnheer Churchill, van geboorte half-Amerikaan, ziit hierbij ziin handlanger. Gi.i tracht thans de Engelschen tot een laatste krachtsinspanning te bewegen door een ontzag lijk Amerikaansch oorlogspotentieel voor te spiegelen. Gij weet heel goed, dat de bewape- nlngscijfers van Roosevelt niets anders zijn dan de grootste van alle Amerikaansche op schepperijen. Voor de Amerikaansche hulp aan Engeland gold en geldt nog steeds het woord: ..Too late and too little". T> Amerikaansche troepenlandingen in En geland ziin voor Roosevelt slechts een middel om Fneeland onderworpen te houden. Het betreft hier niets anders dan de eerste Ameri kaansche nólitie-agenten op de Engelsche eilanden, die er voor dienen te zorgen, dat de Eneelschman den oorlog voor Amerika ook verder voert en de laatste penny aflevert. 5. De oorlog tusschen Engeland en Japan is uitsluitend uw schuld. Daar de Engelsche poli tiek door uw toeoden volkomen afhankelijk van de Vereenigde Staten was geworden, moest gij noodgedwongen aan de uitdagende politiek van Roosevelt tegenover Japan mee doen. De nederlagen in het Zuidzeegebied en in Oost-Azië zijn daarom een rechtstreeksch ge volg van het gebrek aan vooruitzienden blik uwerzijds. De materieele verliezen van de Engelschen in de door de Japanners veroverde gebieden gaan reeds thans de duizend millioen pond sterling verre te boven. Reeds de eerste weken van den oorlog met Japan hebben den Engelschen derhalve enorme materieele schade gebracht. Dit is echter pas het begin. 6. Uw oorlog heeft reeds tot algemeene ver arming van Engeland geleid. Thans reeds hon geren in Engeland millioenen. die zoo, door uw falen, een gemakkelijke prooi voor bolsjewisti sche propaganda worden. De bolsjewistische kuiperijen kunnen zich des te ongestoorder ont wikkelen, daar de leiding er van in handen is van den bolsjewistischen ambassadeur te Lon den, Maisky, wien gij uit vrees voor het niet langer meedoen van de Sovjet-Unie de vrije hand hebt moeten laten. Terwijl het Duitsche volk zijn revolutie reeds achter zich heeft en door de nieuwe sociale orde van Adolf Hitler immuun is geworden voor alle buitenlandsche revoluticmnaire propaganda, heeft het Engel sche volk zijn revolutie nog vóór zich De oorlog van Churchill liquideert de democratie in En geland. Het einde kan slechts de algemeene ver arming zijn en de overwinning van het bolsje wisme in Engeland. Samenvattend concludeert de Wilhelm strasse: Gij hebt derhalve sedert het uitbreken van den oorlog de eene nederlaag na de andere geleden en de eene stelling na de andere ver loren. Gy hebt den oorlog met Duitschland en Italië ontketend en daarmede uw invloed in geheel Europa verloren. Gij hebt den oorlog met Japan ontketend en daarmede de Engel sche heerschappij en het geheele Engelsche be zit in Oost-Azië verloren. Gij hebt de kern van het „Empire". Indië, op het spel gezet. Gij zijt met uw politiek van den haat en het on verstand volkomen afhankelijk van Roosevelt geworden en thans zijt gij bezig nog meer be langrijke bezittingen van het Britsche Riik aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Uw poli tiek leidt naar de bolsjewiseerina- van Enge land. Gij zijt een militair amateur, een poli ticus zonder moraal en daarenboven een pech vogel, wien alles mislukt, wat hii onderneemt,. De rampzalige zinspreuk in het wanen van» uw voorvaderen: „vol vertrouwen, doch onge lukkig" is in anderen zin dan men indertijd gewild heeft, tot waarheid geworden: Gij zijt de doodgraver van het Britsche Imperium. In de toekomst opneming van den Nederlandschen soldaat in de Germaansche weermacht. Irf de rijk versierde zaal van Pulchri Studio te Den Haag sprak hedenmiddag Mussert, de leider der NSB, voor het kader van den Nederland schen Arbeidsdienst. Aanwezig was, behalve het hooger en middenkader van den Arbeids dienst, zoowel voor mannen als meisjes, o.m. een aantal functionarissen van het hoofdkwar tier der NSB. Mussert begon zijn rede met in het geheugen te roepen den tijd van meer dan tien jaar ge leden, den tijd bekend als het begin van de in eenstorting der welvaart, maar tevens als het hoogtepunt van de geestelijke verwildering; den tyd, die den opmarsch van het communisme voorbereidde. Hoever het daarmede reeds stond blijkt uit het door de christelijke regeerders toe gelaten anti-godsdienstige geschrijf van „De Tribune", uit het gebeurde met „De Zeven Pro vinciën", uit de wijze waarop eer? man van for maat als generaal Snijders, ondanks zijn onver- moeiden strijd tegen den geest des tijds en de afbraak van alle geestelijke en moreele waarden, over boord werd gezet. In dezen tijd waarin de leuzen opgeld deden: „Liever bloojan dan doo- jan", Liever lui dan moe", „Godsdienst is opium voor het volk", „Proletariërs hebben geen vader land", werd voor het eerst het woord Arbeids dienst temidden van het Nederlandsche volk ge worpen als een gebiedende eisch voor de her nieuwing van dat volk, n.l. op 14 December 1931 in het programma der NSB. Zelf voortdurend, naast zijn schoolopleiding, geoefend in handen arbeid, heeft spreker grondige minachting voor labzwansen, ligt de Arbeidsdienst, welks eerste en meest ijverige propagandist hij is, hem zeer na aan het hart. Spreker behandelt de moeilijke eerste schre den van den Arbeidsdienst, als Opbouwdienst aangevangen met de resten van het vroegere Nederlandsche leger, met duizenden, die geen liefde hadden tot den arbeid en wier gevoel voor de volksgemeenschap totaal onvoldoende was, maar toch doorgezet ondanks alle moeiten en teleurstellingen. De leider der N.SB, zette vervolgens de betee- kenis uiteenvan de revolutie, welke zich in Europa voltrekt, niet alleen als reactie op de zgn. Fransche revolutie maar als een nieuw tijdvak in het leven der volkeren. Een tijdvak, waarin klassenstrijd en klassewaan worden uit geroeid om te komen tot de noodzakelijke volks eenheid, een tijdvak, waarin elk volk weer wordt erkend als werkgemeenschap, gebaseerd op den arbeid en op het besef dat arbeid de grondslag is van 's menschen bestaan. Hoe reeds in het grijs verleden bepaalde arbeid n.l. eentonige en zeer zware arbeid, dien men door slaven en la-ter door hoorigen kon laten verrichten, werd beschouwd als koopwaar, en hoe na de officieele afschaffing van de slavernij een nieuwe vorm van slavernij ontstond doordat zij, die geen ka pitaal hadden, verplicht waren hun arbeids kracht aan den meest biedende te verkoopen VERGOEDING BIJ HET SNEEUWRUIMEN De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat aan de arbeiders, die tewerkgesteld zijn bij het sneeuw ruimen in werkverruiming in plaats van 1 cent per dag een vergoeding van 10 cent per dag kan worden uitbetaald voor het gebruik van een eigen schop, zulks met het oog op de groote slijtage der schoppen bij het sneeuwruimen. Deze verhoogde vergoeding mag uitbetaald worden van 1 Februari j.l. af en heeft uitslui tend betrekking op sneèuwruimingswerkzaam- heden, T. VAN DEN BLINK OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is te Oostvoorne op 68-jarigen leeftijd overleden de heer T. van den Blink, oud-inspecteur van het L. O. in de voor malige gemeente Lonneker. De overledene was een bekende figuur in onderwijskringen in den lande. Hij schreef o.m. vele leesboekjes voor de lagere school, waarvan vooral de 10 deeltjes van „Op zonnige wegen" groote bekendheid genoten. Voor hij inspecteur werd van het L.O. in Lon neker was hij o.m. schoolhoofd te Oosthuizen en leeraar op de normaallessen te Hoorn. De heer v. d. Blink is ook bestuurslid van den :.erl. Protestantenbond geweest. AAN DE JARIGE NEDERLANDERS. Van harte gelukgewenscht, jarige Nederlan ders. Gelukgewenscht dat u dezen verjaardag vandaag kunt vieren in een Nederland, waar geen roode vlag met hamer en sikkel waait. Gelukgewenscht jarige Nederlanders, dat er mannen geweest zijn, die zich vrijwillig gemeld hebben om mede te helpen, dat gevaar af te wenden. Vergeet daarom op dezen dag die man nen niet. Velen hebben reeds hun bloed geof ferd en liggen gewond in het hospitaal. Denkt daarom aan de verjaardagstorting voor de Nederlandsche ambulance. Maak even zoo veel dubbeltjes, kwartjes of guldens, als u jaren telt, over op gironummer 87600, Neder landsche Ambulance. Koninginnegracht' 22, 's-Gravenhage. IR. CH. F. STAARGAARD. De nieuwbenoemde Commissaris der provin cie Groningen, de heer Ch. F. Staargaard, werd 23 Februari 1885 te Soerabaja geboren. Na de H3.S. te Amsterdam bezocht te hebben, stu deerde hij te Leiden. In 1905 werd hij bestuurs ambtenaar in de Buitengewesten. In 1917 werd hij ambtenaar, later hoofd van het kantoor Be stuurszaken der Buitengewesten in het Depar tement van Binnenlandsch Bestuur. Gedurende de jaren 19281932 was hij regeeringscommis- saris voor de bestuurshervorming. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot commissaris van politie te Amsterdam, R. W. Dahmen von Buchholz. wo nende te 's-Gravenhage. op straffe van aan den honger te worden prijs gegeven. Maar de revolutie van heden heeft mede ten doel de afschaffing van deze slavernij, door de eer van den arbeid te herstellen, en een van de middelen daartoe is de Arbeidsdienst, waar het trotsche devies „lek dien" komt in plaats van het: ik moet verdienen. SCHAKEL IN DE OPVOEDING. Voorts behandelde Mussert de beteekenis van den Arbeidsdienst als schakel in de op voeding van den modernen jongen mensch, niet alleen voor den werklooze of voor de zonen van Jan Boezeroen, met vrijstelling van de vaderszoontjes, maar voor het gan- sche volk. Ten eerste door het bij brengén van orde, tucht en discipline, door de opvoeding tot netheid en frischheid, ten tweede door de ontwikkeling van den eerbied voor den arbeid, het uitdrijven van de luiheid, de vrees voor het vuil maken van de handen tenslotte door de ontwikkeling tot gemeen- schapsimensch, tot sociaal voelend wezen, tot zoon of dochter van ons volk, waardoor men leert, zijn aangeboren egoistische instincten in toom te houden. WERKOBJECTEN. Het vinden van geschikte werkobjecten voor den Arbeidsdienst zal moeilijkheden geven. Men mag daarbij den gewonen arbeid niet beconcur- reeren noch het natuurschoon aantasten. Te veel reeds is dit laatste door een niets ontziende ka pitalistische wereld gebeurd. Zeker zal de Ar beidsdienst nog objecten kunnen vinden in land- ontginning, en droogmaking, maar meer nog in verhooging van natuur- en stedenschoon, in be houd van monumenten, waardoor tevens de lief de tot den bodem en voor de schoonheid van ons vaderland wordt aangewakkerd. Ip de opvoeding van den modernen Jongen mensch is de Arbeidsdienst slechts een scha kel. Na de opvoeding aanvankelijk door de moeder alleen, daarna door de ouders, in de scholen, waar ouders en kerk hun natuurlij ken en rechtvaardigen invloed hebben, maar waarbij de Jeugdstorm het volksbindende element zal vormen, en vervolgens in den Ar beidsdienst, komt als sluitstuk de militaire dienst. In het nieuwe Europa zal er een streng onder scheid zijn tusschen degenen, die al of niet de wapenen mogen dragen, en het Nederlandsche volk, als Germaansch volk zal dit recht stellig ontvangen. GEEN AFZONDERLIJKE NEDERLANDSCHE WEERMACHT. In het komende Europa zullen de Germaan sche volkeren, als zijnde van éénen bloede, lots- verbonden op leven en dood, schouder aan schou der naast elkander staan. Velen verstaan dit nog niet, maar het is een historische noodzakelijkheid en het Nederlandsche volk worde zich van deze roeping bewust. De dagen van 1014 Mei hebben getoond, dat een afzonderlijke Nederlandsche weer macht geen reden van bestaan heeft. In de toekomst zal de Nederlandsche soldaat deel uitmaken van de groote Germaansche weer macht om zjjn vaderland te verdedigen waar dit behoort te geschieden, nJL aan de grenzen van Europa. Zooals in Rusland gebeurd is, zal hij toonen een even goed soldaat te zijn als de Duitsche. Aldus den Jeugdstorm doorloopen hebbend, in den Arbeidsdienst geschoold, deugdelijk mili tair opgeleid, grootgebracht in Godsvertrou wen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid,, zal straks de jonge Neder lander op zijn 21sten jaar plechtig en feestelijk worden opgenomen als volwaardig staatsburger in de Nederlandsche volksgemeenschap. VOLK IN NOOD. Ons volk komt' in grooten nood te verkeeren. Het in de 16de en 17de eeuw met groot door zettingsvermogen en ongekende kracht tot stand gebracht net van handelsnederzettingen over de geheele wereld is in den loop der eeuwen geleidelijk verloren gegaan, waarbij steeds Albion erfde. En nu het Engelsche im perium ten gronde gaat, zal, door de wijze waarop wij ons koloniaal bezit aan Engelsche garanties hebben gebonden, mogelijk ook de laatste rest verloren gaan. Arm en beroofd zul len wij dus uit dezen oorlog komen en van den grond af aan' moeten herbeginnen. Resoluut zal men daartoe de handen uit de mouwen moeten steken en aanpakken, steunend op het eenige wat ons gebleven is, onzen vader- landschen bodem, en de volkskracht van 9 mil lioen menschen, met als eenig kapitaal de goede eigenschappen van hand en hoofd en hart van ons volk Maar de Arbeidsdienst zal onzen jongen mannen en meisjes moeten leeren, dat wij voor ons volk opnieuw een weg moeten banen en hen daarvoor geschikt moeten maken. Aan het slot van zijn rede sprak Mussert een woord van dank tot den General-Arbeitsführer Bethman, die zich zooveel moeite geeft om het instituut van den Arbeidsdienst ook hier te ma ken tot een voorbeeldig opvoedingsinstituut, voor al zijn moeite en zorgen. Hp sprak de ver wachting uit, dat deze in zijn later leven met voldoening zal kunnen terugzien op zijn arbeid in de lage landen aan de zee. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming zijn benoemd tot ambts halve lid van de commissie van toezicht op de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam: het hoofd der afdeeling bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijverheid van het departement van volksvoorlichting en kunsten, E. Gerdcs, en het hoofd der afdeeling kultur- bescherming en wetenschap van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituur-' bescherming, mr. J. K. van der Haagen,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1