Binnenland „Der liebe Augustin" !T)SWo©p LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 17 Februari 1942 SanapSrin aao, Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS Beste Kinderen De zorgen van den veeartsenijkundigen dienst Invoer van ruwe tabak AGENDA Trianon-Theater SPORT Burgerlijke Standen Rijnstreek Hcéulnekkige \$mwm FEUILLETON De vrees voor den afgrond (Polygoon-Leemker) ,.De dag der Duitsche politie." - Overzicht van de tentoonstel ling van kinderspeelgoed in den Dierentuin in Den Haag. De speelgoederen zijn gemaakt door de manschappen van de Duit sche politie. (Orbis-Holland) Alle draden in één hand. - De telexkamer van een Duitsch Marine-Commando. (Orbis-Holland) Duitsche snelbooten op jacht naar schepen. - Dicht onder de kust vernietigd. Dit bolsjewistische visschersvaartuig verwissel de steeds van koers, maar vóór het kon ontsnappen, waren de snelbooten er bij. Een torpedo was het schip niet waard, dus: in de lucht laten vliegen! Op den achtergrond een snelboot. (Transatlantic-Recla) r" JUBILEUM WILLY DERBY. In aansluiting op een vorig bericht betref fende de jubileum-voorstellingen van Willy Derby in de Stadszaal op Zaterdagavond en Zondagmiddag en -avond a.s. vernemen wij nader, dat de populaire artist in eerstgenoemde voorstelling in verband met zijn 25-jarlg jubi leum zal worden gehuldigd. DIENST „STUDIEBELANGEN" VAN HET NAT. SOC. STUDENTENFRONT. Het Nat, Socialistisch Studentenfront heeft een dienst „Studiebelangen" opgericht, welke gevestigd is in „Het Huis Maupertuus", Rapen burg 26, alhier Deze dienst stelt zich ten doel alle mogelijke inlichtingen betreffende de studie te geven aan de aankomende studenten of studeerenden aan de universiteiten en hoogescholen van ons land. Zij, die het plan hebben om in September van dit jaar aan een inrichting voor hooger onder wijs te gaan studeeren en hierbij eenigerlel moeilijkheden ondervinden, kunnen zich met dezen dienst in verbinding stellen. In hun eigen belang wordt aangeraden dit zoo spoe dig mogelijk te doen. ONTPLOFFING IN VUURWERKFABRIEK. Arbeider ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heeft zich in de vuurwerkfabriek van de firma A. J. Kat aan den Haarlemmerweg, terwijl de 35- jarige vuurwerkmaker A. van D. bezig was met het vullen van vuurpijlen, een ontploffing voor gedaan, waarbij een hevige steekvlam ontstond. Van D. werd daardoor ernstig aan beide han den en minder ernstig aan het .oofd verwond. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis, waar levens gevaar niet aanwezig werd geacht. BEROEPEN. Candidaat C. van Ommen, hulpprediker der Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar MaasV.'chi". Onze stadgenoot, de heer K. P. van der Wel is bencemd tot hulpprediser der Geref. Kerk te Aalien (Gld.). Gistermorgen is op het terrein der Stede lijke Lichtfabrieken de 56-jarlge metselaar M. H. D. door een vallenden steen aan het hoofd getroffen. De Eerste Hulpdienst bracht den man ter behandeling naar het Academisch Zie kenhuis. „NEKKIE RAFen APIE SNUIF" in het spookachtige 18e avontuur. Een heel schip zetten ei) op stelten en paan er noo vice varen ook. Dit avontuur krijg )e van Woensdag a.s. tot Dinsdag gratis, wanneer je weer eens gesmuld hebt in onderstaande zaken. Wlc het prachtig gekleurde Inplakboek niet heeft, kan het nog krijgen d 25 cent, terwijl aanvraagkaarten voor ontbre kende avonturen ook nog uitgereikt worden in Cafetaria en fcypA' Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 - LEIDEN Een onderhoud met den nieuwen directeur. BELANGRIJKE MAATREGELEN IN VOORBEREIDING. Zooals men weet, is onlangs dr. B J. C. te Hennepe, tot dusverre directeur der Rijksserum- inrichting te Rotterdam, opgetreden als op volger van prof. dr. H. C. L. E. Berger,, in diens functie van directeur van den veeartsenij kun- dlgen dienst. In een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. heeft hij thans het een en ander mee gedeeld omtrent verschillende onderwerpen, waarmee de veeartsenijkundige dienst te ma ken heeft en die niet alleen voor onze veehou ders en zuivelbereiders, doch voor de geheele bevolking van belangrijn. De gezondheid van onzen veestapel in de tegenwoordige bijzondere omstandigheden, noemde dr. Te Hennepe over het algemeen gun stig. al doet zich hier en daar het periodiek terugkeerende mond- en klauwzeer gevoelen, zoomede een schurftziekte onder de schapen. De veeartsenijkundige dienst streeft vooral naar voorkoming van ziekten, dus naar het be houd van een gezonden veestand. Dit is te meer van belang omdat wij ons land ook in de toe komst moeten blijven zien als veredelingland. zoowel voor dieren als voor producten van land- en tuinbouw, ten behoeve van vele andere landen, in de eerste plaats in het nieuwe Europa. Ons stamboekvee heeft gelukkig een goeden naam in het buitenland en alles wijst erop, dat het dien zal behouden. Goede fok- dieren moeten te allen tijde uit Nederland be trokken kunnen worden. Kunt u mededeelen hoe de verplichte tuberculosebestrijding onder het rundvee zal worden ter hand genomen? Dc desbetreffende wettelijke regeling verkeert in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding. Zij zal hoofdzakeiyk pro- vinciaalsgewijs werken en alle rundvee houders zullen er aan moeten deelnemen. De op dit gebied bestaande goede organisa ties zullen worden ingeschakeld, terwijl zal worden voortgebouwd op hetgeen uit parti culier initiatief in Friesland 6edert 1920 en in overige provincies sedert 1928 werd be reikt. Wij hopen bepaalde kernen, die geheel t,b.c.-vrjj zün, te vormen, om vandaar uit geleidelijk het ganscho land vrij van tuber- culosegevaar te krijgen. Bestaan er wellicht ook plannen voor een meer intensieve bestrijding van het mond- en klauwzeer? Inderdaad. Besprekingen hierover met de districtsinspecteurs van onzen dienst en andere deskundigen worden thans gehouden. In Duitschland en Denemarken wordt reeds een nieuwe entstof toegepast en thans houdt het staatsveeavtsenfjkundig onderzoekingsinstituut te Amsterdam zich met de bereiding van ent stof bezig, die wij hier te lande binnenkort hopen te gebruiken. Willen we echter doorloopend de beschikking over deze entstof hebben, dan dient per week over 400 koeien te kunnen worden beschikt en daarvoor is veel personeel, zoomede groote stal- ruimte noodlg. Het belang van onzen veestapel is echter wel zoo groot, dat het naar mijn mee ning den opzet en de uitgaven voor een der gelijke zeer omvangrijke Installatie wettigt. Er zijn jaren geweest, waarin de schade als gevolg van het mond- en klauwzeer 20 30 millioen gulden beliep De kosten van de entstof komen geheel op f.1 per dosis en per rund. derhalve voor den geheelen rundveestapel op f.2 mil lioen per jaar, aangenomen, dat eenmaal per jaar en per dier de enting zal geschieden. Onlangs is ook een runderhorzelbestrijding In uitzicht gesteld. Kunt u daarover al iets na ders mededeelen? De verschijning van het runderhorzelbe- sluit is spoedig te verwachten. Daarbij zal het worden verboden runderen met horzelbulten - waarin de larven van de gevreesde horzelvlieg zich bevinden vrij te laten rondloopen of in de stallen aanwezig to hebben, zonder dat die bulten op deskundige wijze zyn behandeld, waardoor het dooden der larven is verzekerd. Voorts deelde dr. Te Hennepe nog mede, dat een regeling van het destructorwezen in voor bereiding is. Er bestaan op het oogenblik elf destructor-installaties in ons land. In het des- tructorbesluit zullen de districten voor Iedere inrichting van dezen aard worden aangewezen door de overheid. Hoofdpijn - Kiespijn stilt op de beste en v/ugste wijze. NederlandschBuisje 4-0ct In vergevordenden staat van voorbereiding verkeeren ten slotte een wet, regelende het be reiden, bewaren, den invoer en de aanwending van sera en vaccins en een wet op de dieren bescherming, waarbij de bestaande dlerenbe- schermingsvereenigingen onder een centrale lei ding zullen worden geplaatst. WANNEER DE PLANNEN SLAGEN ZAL OOK DE SIGAREN-INDUSTRIE TOT HALF DECEMBER KUNNEN PRODUCEEREN. Een medewerker schrijft aan de „NJR.Crt.": Om te voorzien in de behoefte aan tabak voor de Nederlandsche industrie, zijn er plannen om in het loopende jaar ruwe tabak aan te voeren uit verschillende landen, o.a. uit de Balkanlan- den, Frankrijk, Italië en Algiers. De in te voeren soorten zijn in de eerste plaats geschikt voor de verwerking door de kerf- of sigarettenindustrie. Ten einde den productieduur in de sigarenin- dustrle te verlengen, werd besloten een deel der onder de in te voeren tabakken voorkomende, mede daarvoor geschikte soorten, beschikbaar te stellen voor de sigarenindustrie, tor verwer king als binnengoed. Wanneer de invoer over eenkomstig de plannen verloopt, zal de sigaren- industrie, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, wat de binnengoedpositie betreft, op basis van het. huidige verwerkingspercentage tot ongeveer begin December- as. kunnen produ- ceeren. De ombladpositie is voldoende om op basis van het huidige verwerkingsquotum in de behoefte tot half December a.s te voorzien De dekbladvoorraad zou, indien ter zake geen voor zieningen werden getroffen, minder ver reiken. De hier aanwezige oude voorraad dekblad is toereikend tot ongeveer eind September. Van de reeds ingevoerde Hongaarsche tabak, welke binnenkort als omblad zal worden toegewezen, zal wellicht slechts een klein gedeelte als dek blad kunnen worden verwerkt. Ten einde de productie van sigaren te kunnen handhaven tot 1 December a.s. is het daarom noodzakelijk, dat het ontbrekende kwantum dekblad wordt ge sorteerd uit het thans nog aanwezige natuur- omblad. Het event-ueele tekort, dat hierdoor aan omblad ontstaat, zal moeten worden aangevuld met kunstomblad. Het ziet er dus naar uit. dat de Nederlandsche sigarenindustrie tot begin December, hoewel in beperkte mate, kan blijven produceeren. In ieder geval blijkt, dat de betreffende instanties alle moeite doen, om het Nederlandsche publiek zoo lang mogelijk van rookartikelen te voorzien. INDIE IN GEVAAR. Indië in gevaar. Hoe dikwijls is er niet op gewezen, dat het onverantwoordelijk gedoe van de „Nederlandsche regeerders" in Londen ons Indië in de waagschaal stelde. Wij hier in Holland moeten lijdelijk toezien en kunnen aan den gang van zaken ginds niets verande ren. Maar wel kan dat gebeuren in Europa. En het gebeurt ook. Toen Europa in gevaar was hebben duizenden flinke Nederlanders zich ge meld om dat gevaar af te wenden. Schouder aan schouder met de Duitsche weermacht heb ben zij den strijd aangebonden met het leger van de Sovjet. Europa in gevaar. Nederlanders snelden te wapen. Zorgt u er voor, dat het dezen mannen aan niets ontbreekt, als zij bij de uitoefening van hun plicht vallen. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. H. Houtkoper is op zijn verzoek, met in gang van 20 Februari a.s. als burgemeester der gemeenten Achteld en Lienden eervol ontsla gen. Verder is J. W. H. Houbiers met ingang van 28 Maart a.s. opnieuw tot burgemeester van de gemeente Bocholtz benoemd. In verband met de verwarmingsmoeilijkheden van de kantoorlokalen van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon is de werktijd tot nader aankondiging als volgt: 's Morgens van 8.30 tot 12.30 en 's.middags van 1.30 tot 4 uur; 's Zaterdags van 8.30 tot 12 uur. De Directeur van den Gem. Dienst voor Maaschappelijk Hulpbetoon, 4235 S. ROZEMOND. UITREIKING INLEGVELLEN VOOR DE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. Ten vervolge op het gepubliceerde in de plaat selijke pers dd. 13 Februari j.l. wordt ter keu nis van belanghebbenden gebracht, dat de uitreiking van inlegvellen voor de Distributie- stamkaart van Donderdag 19 Februari tot en met Zaterdag 21 Februari als volgt zal plaats vinden: Donderdag 19 Februari: Personen en gezinnen wier geslachtsnaam begint met dc letter N vanaf Noorda, letter O en letter P t/m. Perquin; Vrijdag ,20 Februari: Personen en gezinnen wier geslachtsnaam begint met de letter P vanaf Perrcün, letter Q en letter R t/m. Reime- ringer; Zaterdag 21 Februari: Personen en gezinnen wier geslachtsnaam begint met de letter R vanaf Reinders t/m. Rjjsewiik. In herinnering wordt gebracht, dat zij die hun inlegvellen overdag niet kunnen afhalen des avonds van 19 u. tot 20 u. op het Distribu tiekantoor, Breestraat 117, deze nog in ontvangst kunnen nemen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 17 Februari 1942. 4236 Donderdag. Prediker: Spr. ds. E. v. Dijk. 3 u. en 7 u. v.m. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Februari 20 uur tot Zaterdag 21 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewerd 171, tel. 20502 en de apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: door de Oegstgeestsche Apo theek, voormalig Wilhelminapaxk 8, tel. 26274. WERKTIJDEN IN VERBAND MET GASLOOZE UREN. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat in fabrie ken of werkplaatsen, waar gebruik wordt ge maakt van de door hem, in verband met de gaslooze uren, geopende mogelijkheid tot werk- tijdverschuiving, de arbeidstijd niet na uur arbeid behoeft te worden afgewisseld door een half uur rust. Echter zal dan na 5% uur arbeid een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur moeten plaats vinden. Mocht ten ge volge van bepaalde verordeningen niet tot 9 uur des namiddags kunnen worden gewerkt, dan is het geoorloofd met een onafgebroken rusttijd van een kwartier te volstaan. WIJZIGING VAN VISSCHERIJ- REGLEMENTEN. In de Staatscourant is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscheri) verschenen, waarbij eenige visscherij-reglementen worden gewijzigd. De inhoud daarvan is van uiteenloopenden aard. De bedoeling van de eerste wijziging is het verminken van vischsoorten waarvoor een minimum-maat is vastgesteld om zoodoende het bepalen van de juiste maat onmogelijk te maken, te bestrijden. Daarom wordt opzettelijk verminkte visch als oridermaatsche beschouwd. De tweede wijziging beoogt het Zeeuwsche stroomen-visscherijreglement meer in overeen stemming te brengen met de overige reglemen ten. De bedoeling van het derde artikel is, om overtreders van een voorwaarde, welke door het districtshoofd ln een verleende schriftelijke ver gunning is opgenomen, strafbaar te stellen. De overblijvende artikelen betreffen alle het bijzonder visscherij-reglement voor de afgeslo ten Zuiderzee. Het is niet langer toegelaten, wanneer in het IJsselmeer met een dwarskuil. een kwakkuil, of een gamalenkor wordt gevischt, de vangst on gesorteerd naar de haven te vervoeren en eerst daarna de ondermaatsche exemplaren vrij te laten. Thans moet dadelijk worden gesorteerd en alleen gedurende den nacht is een uitzondering toegelaten. Een zeer belangrijke wijziging is nog, dat voortaan voor het visschen met alle vischtui- gen in het IJsselmeer een schriftelijke vergun ning van het districtshoofd is vereischt. Slechts het visschen met één hengel is hiervan uitge zonderd. A. A. G. VAN ERVEN DORENS. De heer A. A. G. van Erven Dorens, directeur van het Arnhemsche Gemeentemuseum en van het Nederlandsche Openlucht-Museum heeft dezer dagen zijn zeventigsten verjaardag in alle stilte gevierd. Hij zal, gelijk reeds werd gemeld, zijn taak, wat betreft het Rijksmuseum voor I Volkskunde op den Waterberg, op 1 Maart j overdragen aan den heer S. J. Bouma te Gro- ningen, die tot directeur is benoemd. „O du lieber Augustin, alles ist hin" Iedereen kent dit oude liedje en iedereen zal daarom de kostelijike en satirieke geschiedenis willen zien van Van Vrijdag a.s. af in 4199 WIELRENNEN. DE DRIEDAAGSCHE TE ANTWERPEN. Gisteren werd de derde en laatste dag van den drledaagschen wielerwedstrijd in het Antwcrpsche sportpaleis gehouden, In de eindklasseerlng be zetten onze landgenooten de derde plaats achter de koppels KaersBruneel en De KuysscherDe Bruycker. Alphen a. d: Rijn - Geboren: Cornelia, d. v. J. W. Moen en Aatje v. d. Leede Geertje Adr. d. v. P. Zwaan en Cornelia Ram. Ondertrouwd: D. Kleijn 20 j. en Aagje van Leeuwen 18 j. W. v. Leeuwen 28 j. en Jo hanna Boer 25 J. Leiderdorp Geboren: Elizabeth, d. v. A. Roest en H. van Dam Johanna Aaltje Jacoba, d. v. C. M. J. Rietveld eil J. Kranenburg. Ondertrouwd: W. Moraal. Jm.. 21 j. en L. Crama, Jd 20 Jaar. dooi _j h!hh.k[iAKD1 (13 Een flits van werkelijke verrassing gleed over Eve's knappe gezicht. Toen begon ze onver wacht, zachtjes en vrooiyk als een kind te lachen Wil 1e edelmoedig zijn, en hem aan mij afstaan? ZU lachte weer en zei: ben Richard's vrouw. Ik sta op mijn recht. Richard wil met een advocaat spreken. Ik ben al bij een advocaat geweest. Hoe stel Je je dan vooi dat {je me kwijt kunt raken? Jeanne's wangen gloeiden; zij stond op om Eve recht te kunnen aanzien. Dat weet ik niet. Maar als je ooit van hem had gehouden, als je een vrouw voor hem geweest was zelfs als je nu van hem hield dan zou het anders zijn. Maar je houdt niet .van hem. En ik wel. Maar ik ben zijn vrouw. En als ik niet wil, kan hij niet scheiden, zei Eve. ZU zweeg en keek Jeanne met een vreemden, naar het Jeanne voor kwam, berekenden blik in de blauwe oogen aan. En in die stilte kwam plotseling Diane de kamer binnen. Morgen, Jeanne, zei ze.Goeden morgen, Eve. Zij ging naar het buffet en begon deksels van schalen te nemen. Eve draalde zich op haar gemak om en kwam naast haar staan. Wat is het warm, hè? zei Diane, die een en ander op een bord gelegd had en naar tafel kwam. Waar is Richard? Diane had Eve nooit kunnen zetten; er klonk een kille en nauwelijks beleefde afkeuring in h^ar stem. Eve zei poeslief: Ik weet het niet. Diane's wenkbrauwen gingen omhoog. Zij merkte op: Ik dacht dat ik in den nacht iemand had hooren weggaan. Was dat Richard? Eve kwam ook naar de tafel en antwoordde: Als je het dan weten wilt: hij is naar het hotel gegaan. O, zei Diane; en na een merkbare pauze voegde zij er aan toe: Neem me niet kwalijk. Hij zal wel gauw terugkomen. Vanavond, vermoed ik. Maar als dat niet het geval is zij keek Diane in de oogen hoop ik dat je geen bezwaar hebt, als ik biyf tot hij komt. Zie je, zei ze met een wrang lachje, ik heb op het oogenblik geen tehuis. Diane zette haar kopje neer, bleef er een oogenblik naar staren, en zei toen zoo vriendelijk als ze maar kon. tenvijl alleen de blik in haar oogen haar ware stemming verraadde: Maar natuurlijk, kind. Dat wil zeggen, later komen er logees. Ik heb voor Augustus nog al wat men- schen uitgenoodigd. Maar tot zoolang Maak je daar maar geen zorgen over, zei Eve en lachte. Het was alweer een vreemd onverwachte lach, alsof Eve zelf het niet zoo bedoeld had, want het klonk oprecht vroolijk. Jeanne keek verbaasd op, en Diane eveneens, en na een oogenblik vroeg Diane vrij scherp; Wat is er toch zoo grappig Eve? Niets, zei Eve vriendelijk, behalve dat Richard en ik niet gaan scheiden. Heb ik het je al verteld? Zij keek de eetkamer rond. Lieve help, heb je het huis toch nooit opnieuw laten inrichten, Diane? Al die ouderwetscne kolder! Ik zou het veranderen als ik als ik jou was. Het zou een hoop geld kosten. Maar jijwas het mogelijk, dacht Jeanne, dat er alweer een onverwachte boosaardige vroolijkheid in haar oogen scheen JU hebt toch zooveel geld. Is het niet? Diane zei stijfjes, dat zij het huis liever had, zooals het was; en Jeanne stond op om weg te gaan. De stemmen van de twee vrouwen klonken nog achter haar. terwijl zy door de hal liep. Ik ben stomverbaasd over de verandering van je plannen, zei Diane, ik dacht dat je wou scheiden. O nee. hoor ze Eve luchtig zeggen. Ik ben alleen een paar dagen naar Avion geweest... Wil je-me de room even geven? Jeanne liep naar de breede veranda; daar bij de leuning had zij den voritren avond met Richard gestaan. ZJj stond naar buiten te kijken: het was zoo warm dat water en lucht nevel- i acht.jg in elkaar overgingen en de wilgen beneden haar leken wel slap te hangen. Het was heel stil; geen blad bewoog en het meer lag olie achtig en onbeweeglijk. Hoe overtuigd Eve wel moest zijn van de kracht van haar positie, werd wel duidelijk uit haar directen aanval. En al was hun huwelijk nu honderdmaal mislukt. Eve was nog steeds Richard's vrouw en zij. Jeanne, was de „andere vrouw". Dat was de waarheid, en dat was bitter. Maar Eve was al eens var. Richard weggeloopen; zij trachtte zelfs niet den schijn op te houden dat ze van hem hield. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2