mm n mm\ mi Na den val van Singapore Palembcrng bezet Verduisteren: 82sfe Jaargang Ho. ism Morgen feest in Japan De rede van Churchill Admiraal Hart gesneuveld Verspreide berichten mg* Italïaansch Weermachtsbericht 18o57 uur 8.51 uur De grondvesten schudden Gemengd Nieuws RECHTZAKEN LSS3SOK DAGBLAD Olrecteur: J W Henny Teiei Directie en Administratie 25041 ,i i'-n Gir-:v.,rr>n^r 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B W. Menkhorst. Leiden Pl/'erv.: K Been Leiden P w Na den val van Singapore blijft de stemming in Engeland en Australië zeer somber. In Enge land neemt de critiek op Churchill opnieuw felle iormen aan. Men toont zich ook niet blind voor de gevol gen, die van Japansche zijde aldus nader wor den belicht: Het zal niet lang meer duren, of het lot van de vijandelijke bases Port Darwin en Soerabaja zal zijn beslist, zoo schrijft de bekende admiraal Suutsoegoe in een beschouwing over de militaire conseouenties van den val van Singapore Suutsoegoe wiist er op. dat alle overige bases van den tegenstander in het Zuiden van den Stillen Oceaan reeds in handen van de Japan ners zijn. De val van Singapore beteekent derhalve niet slechts het verlies van Australië. Nieuw-Zeeland en Nederlandsch-Indië, maar dit heeft tevens het einde van de beheersching van den Indi- scben Oceaan en van Indië ten gevolge. De val van SinpaDore is een voorspel voor de Ineenstorting der Engelsche wereldheerschappij. Ook Amerika is ernstig. De Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau. heeft in een rede te Baltimore verklaard: Wh hebben een zwarte week met Treeselijke gebeurtenissen beleefd, die ook het hatste restie zelfvoldaanheid uit ons binnenste moesten verdrijven. Niemand kan zeggen :n welke mate de oorlog is verlengd door de grim mige gebeurtenissen te Singapore, in Lybië en od zee. Doch iemand met gewoon gezond ver stand begriiot. dat de oorlog langduriger, zwaar der en kostbaarder is gemaakt en dat wii voor deze tragedie zullen moeten betalen, alvorens de zege kan worden bevochten. m m Morgen, J.8 Februari, zullen in geheel Japan feestelijkheden olaats hebben om den val van Singapore te vieren. Toen Tojo in het narlement verscheen werd hij met spontaan gejuich verwelkomd. Zelden heeft het parlement een zoo gedenkwaardige bijeenkomst gehouden. -. Beide huizen waren overvol, evenals de di plomatenloges. De rede van e weer door bijvalsbetuigingen onderbroken. Prins Tokoegawa las een dankadres van den Senaat, gericht tot de geheele weermacht, voqr. Later las de voorzitter der Kamer een dank adres voor In ppn onafgebroken stroom hebben gezanten «i militaire attaché's der verbonden staten be ueken gebracht aan de Japansche hoofdkwar tieren van leger en vloot, om hun eelukwan sc1"»en aan te bi°den bii der» val van Singapore De ambassadeurs van Duitschland. Italië Mands^ekwo en Nanking en de gezanten der mogendheden van het pact van drie maakten bun opwachting bü den chef van den staf van het leger, generaal Soegivama. terwiil de mili- taiattaché's hun gelukwmschen op het mi nisterie van marine aanboden. In een voor den Riïksdag gehouden rede heeft deJanansche minister van marine Admiraal Siimnda medegedeeld, dat de Japanners sedert het uitbreken van den oorlog met. 'p'ugeland en de Vereenigde Staten in totaal drie en dertig geallieerde duikbooten tot zinken hebben ge bracht Reeds tiidens den veldtocht op Malakka ope reerden Janansche duikbooten in de Indische wateren. Zij belemmerden daar het handelsver keer en de étanpe-verbindingen Door den val van Singapore is Japan in staat zijn controle ter zee en in de lucht ook tot den Indischen Oceaan uit te strekken. Volgens Domei wordt de sterkte van dc Britsche strijdkrachten, die zich te Singa pore hebben overgegeven, oxj zestigduizend man geraamd, nl. vijftienduizend Engel schen, viiftienduizend Australiërs en dertig duizend Britsch-Indiërs. Verder bevonden zich op het oogenblik der capitulatie nog een millioen menschen te Sin gapore, onder wie honderdtwintig Engelsche ia-ouwen en kinderen. Onmiddellijk na de capitulatie van Singa pore hebben Japansche vlootstrijdkrachten, naar Domei meldt, de vestingen rp en om -mt eiland Singapore in bezit genomen en tegeliiker- ttld een aanvang gemaakt met het opruimen der mijnen in de wateren in de omgeving. In- DUITSCHE BESCHOUWING. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: De radiorede van Churchill is meer dan een bewust pastoraal gehouden overzicht van den toestand. Dit overzicht is een mea culpa en een bekentenis van den va-hanque-speler die, gewaarschuwd als hij is voor den chaos, die na hem komt. zich nog een laatste kans verschaft en door het dreigen met drastische, in bybel- sche woorden vervatte maatregelen de oppositie in eigen huis den mond wil snoeren. Het is niet onze taak ons bezig te houden met de even- tueele uitwerking van Churchill's gedachten- gang op de breede massa van het Britsche volk. doch het is wel de moeite waard, aan de hand van enkele van deze gedachtengangen te toonen met welk een driestheid Winston Churchill zijn volk. de openbare meening der wereld en mis schien zelfs zichzelf zand in de oogen zou wil len strooien. De Britsche minister-president probeert zich er op te beroepen, dat hij alles gedaan heeft om de deelneming van Japan aan den oorlog en zoodoende de catastronhen. zooals die van Sin gapore te vermijden. Tevens .echter heeft hij de deelneming van de Vereeniede Staten aan den oorlog als een bijzonder, ja als het grootste door hem behaalde succes gevierd. Hij zegt onder meer: „hiervan heb ik gedroomd, hiernaar heb ik gestreefd, hiervoor heb ik gestreden en thans is dit alles werkelijkheid geworden". Hiermede bevestigt hij, dat hij de uitbreiding van den oorlog ook in den Stillen Oceaan nastreefde en via den omweg over Japan de Vereenigde Sta ten het snelste in den oorlog wist te sleepen. Hiervour pleit ook het feit, dat de onderhande lingen van den specialen Japaaischen ambassa deur Koeroesoe te Washington, als gevolg van den Britschen invloed op het Witte Huis zijn mislukt. Zoodoende past het. Churchill niet, te weeklagen over de verwoesting van schoone landstreken in Oost-Azië. Dit is zyn schuld. Het verrassingsmoment, waarvan hij met het oog op het vastberaden handelen van Japan, gewag maakte, gaat niet op, daar hem de verplichtin gen voortvloeiende uit het driemogendheden- pact niet onbekend waren. Kortzichtigheid, il lusies en struisvogelpolitiek zfjn in ieder geval nooit de kenmerken van een groot staatsman geweest. Kenmerkend voor Churchill en daar mede voor het Britsche denken is, thans het heil van buiten te verwachten, in dit geval van China en de Sovjet-unie, waarop hy zijn laatste hoop stelt. Vermeld dient nog te worden, dat plotseling voor Churchill ook Indië en Birma niet meer tot gehoorzaamheid verplichte koloniën zijn, doch toegesproken worden als „loyale vrienden". Het appèl van Churchill tot de sovjet-unie krijgt, eveneens <^en bijzondere beteekenis door het feit. dat vele kringen in Engeland, met Oripps aan het hoofd, op hetzelfde oogenblik de Russische erfopvolging van de Britsche vaste landstraditie prcclameeren nadat reeds andere kringen zich verzoend hebber» met de erfopvol- gingsolannen der Vereem°de Staten in de over- zeesche bezittingen van Groot.-Brittennië. Ook boven deze laatste rede van Churchill staat het motto: „De doodgraver van een imperium". tusschen hebben schepen der Japansche vloot hun aanvallen op schepen voortgezet, die uit Singapore waren gevlucht. Tot dusverre zijn nog geen berichten uit Oost-Azië binnengekomen, waaruit zou blijken in hoeverre het gelukt is troepen, materieel en burgers uit Singapore te evacueeren. In de Engelsche bladen wijst men er op, dat de mogelijkheden tot evacuatie op groote schaal uiterst gering waren. Britsche oorlogsschepen, die tot het laatste oogenblik in de oude Keppel-haven aan den Zuid-Westelijken kant van Singapore bleven en die de rechterflank van de aanvallende Ja panners beschoten, hebben, naar men zegt, een aantal transport-schepen en koopvaarders. waaroD zich gewonden, vrouwen en kinderen bevonden, van Singapore in volle zee geëscor teerd. Over het lot van deze schepen is echter nog niets bekend. AUSTRALIË MOBILISEERT. Naai" de Britsche nieuwsdienst uit Sydney meldt, heeft de Australische ihinister-president, Curtin. bekend gemaakt, dat' de ministerraad aan het oorlogskabinet heeft opgedragen, de noodige maatregelen te nemen om de geheele bevolking en alle hulpbronnen des lands, zoowel de menschelijke als de materieele, voor de ver dediging te mobiliserenCurtin voegde hieraan toe: dat wil m.a.w. dit zeggen, dat. elk mensche- lijk wezen in dit land, of het wil of niet, zich thans in dienst der regeering bevindt om voor de verdediging van Australië te werken. (D.N.B.) Admiraal Thomas Hart, die den 7en Fe bruari naar men zeide wegens ziekte het opperbevel over dc geallieerde vloot in den Stillen Oceaan aan den Nederlandsch-Indi- schen vice-admiraal Helfrich moest over geven, is volgens een bericht uit Soerabaja aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Houston" gesneuveld. De kruiser „Houston" werd den 4en Fe bruari in den zeeslag by Java met twee Ne- derlandsch-Indische kruisers tot zinken ge bracht. (D.N.B.) HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR ANTONESCU. De Führer heeft den Roemeensch'en staats leider, maarschalk Antonescu, naar aanleiding van zijn bezoek in het hoofdkwartier van den Führer het grootkruis van den Duitschen ade- 1 laar in goud overhandigd. (D.N.B.) UMPOEU&e: PALEMBAWG. DJAMBl BEUK0ÉLEU 5UMATPA5 WEST lO/óT TAPAUOELl PlOUW EU OUDEPUOOPIG UO BAUGKA ASSI5TEUT PES BllllTOU. 2_ Assi5teut pes Biiurou "GoTwEruemewtew Ocsuoist vau Sumatra atjeu euoudegusopigud kAART Bijgaande kaart geeft het eiland Sumatra weer. In het Zuid-Oosten bij het eiland Bangka vindt men de stad Palembang die thans door de Japanners is bezet. Palembang ligt aan de Moesi, 83 K.M van de kust en telt 109.000 inwoners. Palembang bezit uitgestrekte olievelden; de voornaamste «.u.luies van de dSfseving ijn ivoi ak, rubber en katoen. Het Italiaansche weermachtbericht van giste ren meldde: Lucht- en zeestrijdkrauhten der As hebben in geslaagde weloerekende samenwerking een schitterend succes behaald door op te treden van de verschillende steunpunten in de Middel- landsche Zee uit. Het groote vijandelijke convooi, dat werd ge signaleerd door onze verkenning bij zijn poging om verdeeld in verscheidene groepen en onder sterk escorte van Alexandrië uit Malta te be reiken, weid weer herhaaldelijk aangevallen. Een deel van het convooi werd vernietigd, een ander deel gedwongen rechtsomkeert te maken. Tijdens de gevechtshandelingen van 13 tot 15 dezer zijn in totaal naar is geconstateerd zeven koopvaarders, een torpedojager en een klein es corteschip in den grond geboord. Acht koop vaarders. vijf kruisers en twee torpedojagers werden beschadigd, twee vliegtuigen vernietigd. Ook in Cyrenaica hebben de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht bijzonder levendige be drijvigheid ontplooid, Zij bestookten in scheer- vlucht op stoutmoedige wijze auto's, artillerie stellingen en troepenconcentraties van den te genstander met mitrailleurvuur en brachten hem zeer zware verliezen toe. Escadrilles van onze jagers hebben in den strijd met een groot aantal Curtiss-toestelien vier tegenstanders neergeschoten en vele andere getroffen. Een onzer toestellen is niet terugge keerd. Duitsche en Italiaansche formaties, hebben herhaalde malen de doelen op Malta met zicht baar succes met bommen bestookt. Omvangrijke branden werden nog op grooten afstand van het eiland tijdens den terugtocht door de vlie gers waargenomen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De vijand heeft zonder succes aanvallen ge daan op Tripolis en Benghazi. Talrijke bommen, die in de eerste ochtenduren van gisteren wer den uitgeworpen boven Augusta, Syracuse en Florida, beschadigden enkele gebouwen zwaar. Deze aanvallen eischten enkele dooden en ge kwetsten onder de burgerbevolking. GENERAAL CAVALLERO ONDERSCHEIDEN. De Führer heeft den chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht, generaal Ca- vallero, wegens zijn groote verdiensten inzake de succesvolle leiding der weermacht Y ->t rid derkruis van het IJzeren Kruis verleend. Da onderscheiding werd hem door den Duitschen generaal bij het hoofdkwartier der Italiaansche weermacht overhandigd. (D.N.B.). DE FRANSCHE KOOPVAARDIJ. Admiraal Darlan heeft een nieuw bouw- program voor de Fransche koopvaardij opge steld, zoo meldt de „Matin" uit Vichy. Volgens dit plan zal een deel der in Fransche havens gezonken schepen gelicht worden en zullen voorts snelle vrachtbooten, twee groote vracht schepen, koelschepen, tankbooten en visschers- vaartuigen op stapel gezet worden. Frankrijk's totale verliezen aan koopvaardij tonnage gedu rende den oorlog en tijdens den wapenstilstand door de Engelschen zijn als volgt: tot zinken gebracht tijdens den oorlog 285.000 ton. De Ei- gelschen namen in beslag tot 6 Nov. 1941 onge veer 625.000 ton en brachten tot zinken 73.000 ton aan Fransche koopvaardij-scheepsruimte. Als gevolg van sabotage en andere gebeurtenissen gingen 27.000 ton verloren. Daar komen nog bij de door de Vereenigde Staten in beslag geno men „Normandie" met 83.000 ton en twee schepen van 10.000 ton. die in de Middelland- sche Zee tijdens een storm zijn vergaan. ('tr N-d) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 9.46 uur en gaat onder te 21.36 uur k.. Onvaderlandsche regeerders hebben het lot van Indië aan dat van Engeland en Amerika vastgekoppeld. ENGELAND HEEFT HEERSCHAPPIJ AAN EIGEN KUSTEN VERLOREN. (Van onzen politjeken medewerker). MET verbazingwekkende snelheid volgen de verschillende militaire gebeurtenissen zich in Oost-Azië op en dit heeft niet nagelaten diepen indruk in de geheele wereld te maken. Vooral in ons land, dat door zijn kolo niën nauw met den toestand in Oost-Azië be trokken is. is men thans gaan inzien, dat de Britsche macht in de wereld ziender oogen ver mindert. Gebieden en vestingen, waarvan men vermoedde, dat zij ontoegankelijk waren, hebben juist het tegenovergestelde aangetoond. Japan heeft zich in de laatste twee maanden op pun ten geplaatst, van waaruit het de gelegenheid heeft het geheele Oostaziatische gebied te be- heerschen en is daardoor een geduchte bedrei ger geworden van de Britsche wereldmacht. Vooral de val van Singapore is van groote be teekenis. Niet alleen voor de Japansche geschie denis, maar voor het geheele verdere wereld gebeuren is de val van deze vesting van groot gewicht. De Britsche wereldmacht is zich hier van terdege bewust, hetwelk eenigen tijd gele den nog duidelijk bleek uit een mededeeling te Londen, waar gezegd werd, dat Singapore te beschouwen is als het belangrijkste punt bij de verdediging van Oost-Azië. Letterlijk zeidè men in Londen: „Singapore is de as, waarom het ABCD-front draait". In Engeland heeft men steeds Singapore van de landzijde uit onneem baar geacht, omdat het beschermd werd „door oerwouden, tygers en door het Britsche leger." De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben duidelijk aangetoond hoe Engelsche militaire kringen zich te dien opzichte hebben vergist. Dit komt nog beter tot uitdrukking als nage gaan wordt, dat Londen in Augustus 1941 be kend maakte, dat'de toekomst in Singapore, in Nederlandsch-Indië en in het geheele gebied van Zuid-Azië met vertrouwen werd tegemoet gezien. De democratieën zijn paraat, zoo klonk het. Thans blijkt wat dit paraat-zijn te betee- kenen had. In dit kader is het goed nogmaals te wijzen op een uitspraak van Londen ten op zichte van den toestand, waarin het Britsche imperium in Augustus 1941 verkeerde. Toen zeide Londen: „Zal de storm, welke in Europa en Afrika woedt, op Singapore overslaan? De democratieën zijn bereid hem te ontvangen. Land-, zee- en luchtstrijdkrachten zijn gecon centreerd. Singapore is paraat." Waar men in den laatsten tijd steeds zijn mond vol gehad heeft over paraatheid, heeft men thans moeten ondervinden, dat men er met woorden alleen niet komt. Trouwens niet alleen in de huidige ontwikkeling buiten Europa heeft Engeland steeds met schoone leuzen en beloften zijn zaak probeeren te verstevigen. Vooral in Europa heeft de Britsche macht steeds geschermd met deze phrasen en daardoor vele volkeren en staten in den oorlog gestort. Het einde van deze acties vond men destijds in Duinkerken eivop Kreta, om van de andere gebeurtenissen nog maar te zwijgen. Thans completeer en Hongkong en Sin gapore de rij van glorieuze aftochten. Meer en meer komt iedereen tot de ontdekking, dat het prestatievermogen van de Britsche macht uiter mate gering is en daar waar dan nog tegen stand wordt geboden Engeland andere volkeren de kastanjes uit het vuur laat halen. Zelfs aan de eigen kusten heeft Engeland thans de heer schappij verloren, hetwelk duidelijk is komen vast te staan bij den aanval op het Duitsche vlooteskader, waarbij door de Duitsche strijd krachten zware verliezen aan de Engelschen zijn toegebracht. Deze Duitsche overwinning is volgens neutrale waarnemers in Engeland als een „koude douche" ontvangen. Geen wonder dan ook, dat de weerslag in Engeland zeer sterk is geworden. Zelfs de radio van New York heeft moeten bekennen, dat het bericht over den uitslag van het gevecht in het Kanaal de En gelsche bevolking tot woede heeft gebracht. ALLERWEGE ziet men duidelijk in. dat dit eerst zoo groote en machtige rijk op zijn grondvesten schudt en het zijn totalen ondergang nabij is. Churchill heeft wind gezaaid de eerste stormen worden thans reeds geoogst. Zwaar is de verantwoording, welke de Britsche premier op zijn schouders heeft geladen. HU alleen is verantwoordelijk voor het lot, dat het Britsche imperium thans ondergaat. De met zooveel elan door Engeland aan de wereld ver klaarde en opgedrongen oorlog neemt nu vor men aan. welke het einde beteekenen vqn Enge land als wereldmacht. Hiervan begint men zich in Londen hoe langer hoe meer bewust te wor den. Nadat Engeland geheel van het .vasteland van Europa was verdreven, in Noord-Afrika door het beslissende Duitsch-Italiaansche offensief is teruggeslagen, is ook de toestand in den Pacific zeer ten nadeele van de geallieerden geworden. Een arbeid van vijftien jaar was noo- dig om de sterkste vlootbasls ter wereld te bouwen én heel Engeland was het er over eens, dat Singapore practisch onneembaar was en niet bedreigd kon worden. Engeland meende in Sin gapore een vuist gekregen te hebben, welke het dreigend tegen Japan kon opsteken. Snel is deze verwachting de bodem ingeslagen. Voor Britsche en Amerikaansche belangen en door Engelsch-georiënteerde lieden is Neder landsch-Indië den oorlog ingegaan. Mussert heeft het dezer dagen weer eens duidelijk aange toond. In .Volk en Vaderland" schreef de Leider o.a.: „In 1936 trad jhr. de Jonge af als gouver neur-géneraal van Indië. Wie zou hem opvol gen? Een bekwaam en ervaren man, die het schip van staat in Indië veilig door de woelige wateren zou sturen? Neen! Een persoon, die de gehoorzame dienaar zou zijn van dr. Colijn, die op zijn beurt weer de gehoorzame dienaar was van Londen, terwijl Londen reeds toen aan den leiband liep van den rijken grooten broer Amerika. Die is ook gevonden, of waarschijnlijk zelfs aangewezen door Roosevelt. Wie was de gelukkige? Jhr. mr. Alidius Warmoldus Lam- bertus Tjarda van Starkenborgh Stachhouwer! Wie is deze komeet aan den Indischen hemel? Hoe kwam dr. Colijn aan hem? Laten wij den heer Tjarda zelf aan het woord: In een onder houd met onzen toenmaligen gezant te Berlijn, Jhr. Van Rappard, verklaarde hij nooit in zijn leven zóó stom verwonderd geweest te zijn als toen Colijn hem aanzocht om Gouverneur-Gene raal te worden; hij verklaarde n.l. hoegenaamd niets van Indië te weten en ook nooit zelfs maar de minste interesse voor dat land te hebben gehad, om welke reden hy zich steeds stelsel matig er van onthouden had om iets over Indië te lezen, dan wel zich op eenigerlei wyze van de toestanden in dat land op de hoogte te stellen. Is deze benoeming dus alleen een waanzinnige lichtvaardigheid van den doodgraver van het Nederlandsche imperium, dr. Colyn? Ja, indien men alleen ziet naar den heer Tjarda; neen, indien men ook ziet naar zyn vrouw. Zijn vrouw is n.l. een Amerikaansche, genaamd Christine Marburg, geboren te Balti more in de Ver. Staten, zy is een dochter van Theodoor Marburg, die in Washington thuis is. want hy was eens gezant van de Ver. Staten in België. Met de benoeming van den heer Tjarda, die zich om Indië niet bekommerde, beklom tevens deze Amerikaansche, de vertrouwens- vrouwe van Roosevelt, den Buitenzorgschen troon! Wanneer men dit nu weet en als men tevens bedenkt, dat de vrouw van den minister van buitenlandsche zaken, den heer Van Klef- fens. een Engelsche is. en de heer dr. Coiyn het iederen dag betreurde, dat men in Londen toch nog aan hem kon bemerken dat hy geen echte Engelschman was. doch slechts een Hollandsche kaaskop, dan is het duidelyk, dat van 1936 af zoowel Nederland als Indië aanhangwagens wa ren van een locomotief, die met Amerikaansche kolen in Engeland reed". Tot zoover Mussert in zyn artikel over Zin loos geofferd". Duideiyk biykt hieruit dat de regeerders te Londen en Batavia werkelyke ver lengstukken zijn van de Anglo-Amerikaansche belangen, zy hebben Nederlandsch-Indië in den oorlog gestort en het vastgekoppeld aan het lot van Engeland. Mussert zeide. dat een handels verdrag met Japan en politieke neutraliteit, althans niet oorlogvoerend, mogelyk waren geweest. In het slot van genoemd artikel zegt Mussert: „Wy biy ven gelooven in de mogelykheid om eens de eeuwenoude banden van vriendschap (met Japan) weer aan te knoopen, ook al bloedt ons nu het hart door wat zich in Insulinde afspeelt door de domheid en onverantwoordeiykheid van lieden, die hun land uitvluchtten toen hun sol daten op hun bevel aan de Grebbe vochten. Indië treft geen schuld; ons hart is by hen. die ïyden ver van huis". Inderdaad, het is het hartverscheurende dra ma. dat vermeden had kunnen en had moeten worden. H. A. G. INBREKER VERVOERDE BUIT VAN DIEFSTAL PER SLEE. De recherche te Hilversum heeft een 24- jarigen bewoner van de Kampstraat aangehou den, die, na geruimen tijd te zijn verhoord, be kend heeft, een inbraak te hebben gepleegd in een winkel der coöperatie „Help u zelf" aan den Hilvertsweg. Hy had den buit per slede ver voerd. In zijn woning werd een baal suiker in beslag genomen. Er was echter bij deze in braak veel meer, o.a. een partij boter, ont vreemd. Ten aanzien hiervan verklaarde de man, „dat hij de rest ergens langs de straat had gedeponeerd, omdat hy alles niet tegelijk op de slee vervoeren kon". De recherche onder zoekt thans, in hoeverre de gearresteerde schuldig is aan andere inbraken. FELLE BOERDERIJBRAND TE NIJEVEEN. Gistel-morgen om negen uur is te Nyeveen ten gevolge van kortsluiting een felle brand uitgebroken in de boerdery van den heer L. Buitenhuis te Nijeveen. Zes koeien, twee geiten, twee schapen en een paard zyn in de vlammen omgekomen. Een droogmachine en een tractor werden zwaar be schadigd. AAN GEVOLGEN VAN KOLENGAS- BEDWELMING OVERLEDEN. Te Hengelo heeft zich een tragische gebeurte nis voorgedaan, die aan de ruim 70-jarige we duwe W. J. Keppels-Brasse het leven heeft ge kost. De oude vrouw was naar bed gegaan en had de kachel geheel afgesloten en. teneinde het vuur nog meer te temperen, het kachel deurtje op een kier laten staan. Ten gevolge van de vry gekomen kolengassen en doordat de vrouw in een kamertje gelykvloers haar slaap gelegenheid had. geraakte zy in bewusteloozen toestand. Toen haar dochter haar den volgen den dag wilde bezoeken, trof deze de moeder nog 'in dezen toestand aan. Onmiddellijk werd het slachtoffer naar het algemeen ziekenhuis overgebracht, waar een zuurstofbehandeiing echter geen baat meer mocht hebben. Eenigen tyd later is de vrouw overleden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier L. P. van Hartevelt, melkslyter uit Zoe- terwoude terecht staan, omdat hy volle gestan- dariseerde melk met te laag vetgehalte had ver voerd en afgeleverd. De heer J. B. A. Edelhau- ser, keurmeester by den keuringsdienst uit Haarlem, verklaarde dat hy zich met zyn auto op den L. Ryndyk bevond, toen hy verdachte met zyn melkwagen zag aankomen. Toen hy stopte om een monster te nemen, was verdachte haastig een erf opgevlucht en had daar de melkbus met de volle melkop den grond omgekeerd! Desniettegenstaande had zyn col lega van de wegstroomende melk een monster kunnen nemen. Uit een onderzoek door den keuringsdienst te Haarlem was gebleken, dat er ernstig met de melk geknoeid was. Verdachte had later verklaard deze slechte melk zóó van de fabriek ontvangen te hebben, en dat hy toen deze volle melk nog met taptemelk verdund had, omdat deze melk voor kalveren bestemd was geweest. Gezien den ernst der overtreding eischte het O. M. f.60 boete of 20 d. h. De kantonrechter vond ook deze overtreding zeer ernstig en veroordeelde verdachte tot f.40 boete of 10 dagen hechtenis. Stoottroepen voor - blanke wape nen man tegen man. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 876C0, 's-Gravenhage. KIND AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Een vierjarig dochtertje van den heer P van der Wal te Langerak kreeg Zaterdag in de ouderlijke woning den inhoud van een ketel heet water, die van de kachel viel, over het lichaam. Met ernstige brandwonden overdekt is het kind naar een ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Daar is het gisteren aan de gevolgen overleden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1