BINNENLAND Jaargang Wat vm week wcutfkati 1ASP1BIW0 fiotrit utAuió/ IE1DSCH DAGBLAD, Haandag 16 Februari 1942 TWeede Blad Ho. 25119 FEUILLETON De vrees voor den afgrond De jaarbeurs gaat niet door Dragen van uniform en insigne der N.S.6. Uitreiking van inlegvellen der distribufiestamkaart ^rUN/T EN EETÏEEEN^ GEVEILDE PERCEELEN Doornat en koud begint U Uw dagelijksch werk. Gevolg: een stevige verkoudheid. Neem 's avonds 2 Aspirin- tabletten en den volgenden ochtend bent U weer een stuk opgeknapt. door MIGNON O EB ER HARDT. (12 Dat beloof ik. Slaap lekker, beste kind. De deur werd achter Jeanne gesloten en zij hoorde hoe Lucie zachtjes den sleutel omdraaide. Ergens in het huis was een radio aangezet en er was veel storing, alsof een onweer boven het meer hing. Maar dat was niet zoo, want zij had uit Lucie's raam gezien dat het nog steeds een prachtige maannacht was. Zij wist niet waar Diane was; ergens beneden vermoedelijk. Ook was er geen teeken van Richard of Eve. Zij draalde zich om en ging naar haar eigen kamer Zij moest denken. En zij zat op den rand van haar witte bed. waarin zy van kind af aan geslapen had-en kon niet denken. Richard, en het pad van de maan, en het ge- kabbel van 't water onder de pier. En toen was Eve teruggekomen en Diane had lang en wit in het maanlicht naast haar gestaan. En nu Lucie met haar onmogelijke verhaal. Het huis was stil; zoo rustig dat toen zij trachtte in te slapen, zij de geluiden van een verankerd motorbootje ergens in de buurt van den steiger kon hoor en. En plotseling overman de haar de slaap. Het was lang na middernacht toen zij wakker werd; de maan scheen nog helder. Zij lag scherp te luisteren, want het was alsof zij door het een of ander geluid wakker geworden was. Het maanlicht verlichtte helder haar kamer en wierp groote witte plekken op den grond en op haar toilettafel, zoodat alle voorwerpen zich daar scherp afteekenden. Het was net of er daar iets ontbrak, dacht zy nog half slapend. En terwijl het bewustzijn terugkeerde, ontdekte zij dat de doos caramels, die zij voor tante Lucie had meegebracht, er niet meer stond. Zij stond op. draaide het licht aan en zocht de kamer grondig af, maar de doos bleef weg. Een beetje huiverend kroop ze weer in haar bed. Na een poosje maakte zij zichzelf wijs dat Diane de doos zeker gezien had en meegenomen. Iedereen in huis wist dat Lucie zooveel van roomcaramels hield. De uitlegging bevredigde haar niet en ze lag Inog langen tijd naar.de maanlichtplekken op. den grond te staren. Als ze al door een geluid wakker geworden was, dan had zich dat niet herhaald. Maar de morgen begon te dagen en de eerste vogels kwetterden in de boomen rond om het huis, voordat zij opnieuw insliep. En daardoor werd zij den volgenden morgen eerst laat wakker. Het was een heete, stille, drukkende morgen. Er was geen zuchtje wind en de zon bleef half verduisterd achter warme nevels. Zij nam een koude douche en kleedde zich vlug aan in het dunste wat zij had meegebracht. Z(j moest Richard spreken. Zy moest weten wat hy tegen Eve gezegd had. En zij moest met Richard over Lucie spreken; Richard zou weten wat er aan gedaan moest worden. In het mor genlicht was haar gesprek- met Lucie een beetje verbleekt, onwerkelijk geworden. Het ontbijt stond altijd van achten tdt elven op het buffet klaar. Ieder die beneden kwam. bediende zichzelf. Er was niemand in de eetka mer toen Jeanne binnenkwam, en zij had ook niemand in de hal of op de trap ontmoet. Maar toen zij koffie had ingeschonken en aan tafel was gaan zitten, hoorde zij het geluid van vlug- ge voetstappen in de hal en kwam Eve binnen. Eve was even goudglanzend, even mooi met haar blonde haar en haar groote blauwe oogen als zij het den vorigen avond in het maanlicht geweest was. Zij was gekleed in een blauw zij den strandpyama met wijde broek, met een kort Jasje er over heen. Zij was ouder dan Richard, zes of zeven jaar ouder, maar zij zag er meis jesachtig uit, ofschoon zy niet meer zoo aethe- rlsch slank was als Jeanne zich van vroeger herinnerde. Zij kwam de kamer binnen, zag Jeanne en bleef een oogenbllk staan vóór zij naar haar toe kwam. Bij de tafel bleef zy op nieuw staan, legde haar eene zorgvuldig gema nicuurde hand op tafel, boog zich naar Jeanne over en zei: O, ben Je hier Ik zocht je al. Ik moet je iets zeggen. Het het is verdraaid moeilijk, maar ik vind het altyd maar beter, openhartig te zyn. Richard vertelde me dat hy wil schei den: dat hy met jou wil trouwen. Maar lk ben zijn vrouw. Scheiden dat is zooiets leelyks Zoon schipbreuk van een huwelyk. zij rilde even. Het doet me al pyn als ik er aan denk Het kwetst me zoo. dat niets wat hy kan zeg gen. of wat jy zou zeggen, me er toe kan bren gen daarin te doen toestemmen. Ik denk er niet over, over scheiden. HOOFDSTUK V. Het kwam Jeanne vreemd voor. dat zij zelfs op het oogenblik geen schuld voelde. Zy was toch immers de indringster, zij was de vrouw die den man van een andere vrouw trachtte i weg te nemen. Maar toch voelde zij diep en in stinctief, tegen alle rede in, dat er achter Eve's woorden een andere beteekenis moest schuilen; dat in werkelijkheid Eve de indringster was. Heb je het begrepen? vroeg Eve lief. Ik vond het beter, het je te zeggen. Je vergist je. Jeanne's stem klonk helder en hard. Je kunt Richard niet tegen zyn wil vasthouden. Eve's fluweelen oogen waren nu scherper. Het was verkeerd van mij, over scheiden te den ken, Ik heb het alles aan Richard uitgelegd. Ik wil niet schgiden' en hij kan me niet dwingen. Zij knipperde met de oogen, hetgeen haar nog kinderlijker deed schynen, en keek Jeanne plot seling met harde oogen aan. Wat hij me ook zou willen 'aanbieden, ik denk er niet aan. Zij zweeg en wachtte. Bijna alsof zij ver wachtte dat Jeanne haar een aanbod zou doen. Het was zulk een vreemde en onverwachte in druk, dat Jeanne er door van haar stuk werd gebracht. Toen vroeg zii langzaam: Eve, waarom ben je teruggekomen? Waarom? Omdat ik zijn vrouw ben na tuurlijk. Jij bent van hem weggegaan, omdat je wil de scheiden. En wat dan nog? Ik ben van meening ver anderd. Ik ik geloof dat het verkeerd zou zyn. Die beste Richard; hU heeft me noodig Na een oogenblik vroeg Jeanne; Houd H van hem, Eve? Is het daarom? (Nadruk verboden) (Wordt vervolg® De kas-anjelieren in het Westland beginnen uit te komen. Dui zenden van deze prachtige bloemen zullen over eenigen tijd via de bloemenveilingen de huiskamers weer sieren. Een kijkje ln een kas 'met anjelieren. (Polygoon-Meyer) Organisatie van den oorlog uit hinderlaag. - Partisanen der bolsjewieken tijdens een lesuur. (Transatlantic-Recla) ij 40 graden onder nul in het Oosten. - Sleden der Duitsche Weermacht in colonne op de toevoerwegen der intendance. (Weltbild-Polygoon-P.K. Dehl) Bij een brandende boerderij tracht een ach tergelaten paard aan een bevroren drinkbak zijn dorst te lesschen. iHoffmann-PK. Schambortzky) Dag der Duitsche Politie. - Het inrichten der tentoonstel ling van door de manschappen der Duitsche Politie ge maakt speelgoed in den Dierentuin te Den Haag. (Polygoon-Meyer) Wieringermeer. - Al moet het vee gedurende de wintermaanden op stal staan en is het dien tijd verstoken van de heerlijke sap pige groene weiden, toch komt het geen krachtvoeder te kort. Dank zij de voorraden van veevoederbieten en goed gevulde grassilo's krijgt- het vee ook gedurende dezen tijd het noodige krachtvoeder. Voordat de bieten aan het vee worden voorgezet, worden zij door middel van een molen aan plakken gesneden. (Polygoon-Kuiper) In aansluiting op de beslissing, welke is genomen tot het doen vervallen van de in het Duitsche ryk te houden jaarbeurzen, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het gewenscht geoor deeld, dat ook de Nederlandsche jaarbeurs, welke van 14 tot ?3 April a^>. zou worden gehouden, niet zal plaats vinden. Mitsdien zal de a.s, voorjaarsbeurs niet worden gehouden. TOEGESTAAN IN DIENST EN IN ONDERWIJSINRICHTINGEN. Van bevoegde zijde deelt men het volgende ■mede: I Aru de N.SH. de eenige politieke partij is. die |ln het bezette Nederlandsche gebied bestaat, Ifcan het verbod tot het, in dienst of bij gekleed Igaan in uniform, dragen van insignes van de [N.S.B., van haai- neven-organisaties en van de Idoör den Rijkscommissaris erkende lichamen, [niet gehandhaafd worden. Ook het in dienst dragen van de uniformen van de N.S.B., van haar neveiï-organisaties en van de dodr den Rijkscommissaris erkende lichamen dient te worden toegestaan, tenzij voor het verrichten van den dienst (b.v. bij P.T.T. of spoorwegen), bepaalde uniformkleeding voorgeschreven is, In verband hiermede hebben de secretaris sen-generaal van het departement van binnen- landsche zaken en van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming, in opdracht van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, beschikkingen uitgevaardigd, waarbij in het ver volg insignes en uniformen van de NS.B,. van haar neven-organisaties en van de door den Rijkscommissaris erkende lichamen door amb tenaren. hoogleeraren, onderwijzers, enz in dienst mogen worden gedragen. Voorts is door den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming, bepaald, dat het aan stu denten van onderwijsinrichtingen en hooge- scholen, zoomede aan leerlingen van onderwijs inrichtingen in den uitgebreidsten zin des woords is toegestaan de evenbedoelde insignes en uniformen te dragen in de gebouwen en op de terreinen der universiteiten en hoogescholen en inrichtingen van onderwijs. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij vestigt er met na druk de aandacht op, dat ieder er in zijn eigen belang voor zorg dient te dragen, dat hij op de daartoe door de plaatselijke distributiedien sten bekend gemaakte- tijdstippen het inlegvel voor de distributiestamkaart afhaalt of doet af halen. Bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen zal namelijk voortaan zoowel de distributiestamkaart als het bijbehoorende inlegvel dienen te worden medegebracht. Daar de eerstvolgende uitreiking van bon kaarten voor voedingsmiddelen reeds in Maart zal plaats vinden, is het noodzake lijk, dat ieder er voor zorg draagt in Fe bruari in het bezit te zyn van het vereischte inlegvel. Indien men zich hieraan niet houdt, loopt men de kans de in Maart uit te reiken bonkaarten niet of te laat te zul len ontvangen. Personen, die verzuimd hebben op de door den plaatselijken distributiedienst bekend ge maakte tijdstippen hun inlegvel af te halen, dienen zich zoo spoedig mogelijk alsnog met den distributiedienst in verbinding te stellen. Zoo als bekend, dient de distributiestamkaart en de bon reserve „13a", reserve „13b", reserve „13c" of reserve „13d" bij het afhalen der inlegvellen te worden medegebracht. Naar aanleiding van een mededeeling dat wie verhinderd is het inlegvel af te halen, de stam kaart met bon 13 van de bonkaart „reserve" aangeteekend kan opzenden naar het distribu tiekantoor, wordt er nog op gewezen, dat dit uitsluitend geldt voor het geval het den be langhebbende ten eenenmale onmogelijk is in zijn woonplaats het hem toekomende inlegvel af te halen of te doen afhalen. Dit zal dus slechts bij hooge uitzondering voorkomen. SINGAPORE. Het Engelsche bolwerk is gevallen. Singapore is in Japansche handen. De nieuwe acties in Oost-Azië zullen samenvallen met het Duitsche voorjaarsoffensief. Dit offensief in het Oosten zal het einde beteekenen van de bolsjewistische misdaden, zal de benden van Stalin over de kling jagen. Als strakas in het voorjaar de Duitsche legers en hun bondgenooten oprukken, dan marcheeren in die gelederen ook onze Hol- landsche mannen. Zy zullen hun aandeel leve ren. de eer van ons land hooghouden, onze toekomst verzekeren. Dat zullen zij doen. daar voor traden zy toe in de gelederen van het Legioen en maken zij zich nu gereed, den Mos- coviten den genadeslag toe te brengen. Land genoot. dit voorjaarsoffensief zal beslissen over de toekomst van Europa. Zorg dat u er bij bent als de groote aanval begint. Meld u aan by het Vrijwilligerslegioen Nederland. Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HENDRIK KOOT HERDACHT. Kranslegging op „Zorgvlied" te Amsterdam. Onder veel belangstelling heeft de N.SH. en in het bijzonder de W.A. gisteren te Amsterdam het feit herdacht, dat weerman Hendrik Koot een Jaar geleden ten gevolge van een aanslag overleed. Op het middaguur verzamelden zich de WA.-formatles op het vendelkwartier „Hen drik Koot",aan den Singel, waar een half uur later, na inspectie der troep, de afmarsch be gon. Voorop liepen de tamboers en pijpers, ge volgd door de W.A.-kapel, de vaandels en ver volgens de vendels .Hendrik Koot" en „Peter Ton", de heerbannen, onder commando van opperbanleider J. M. van der Bijl, \jeugdstor- mers, leden der politieke organisatie der N.SH. en de Nederlandsche S.S. Op het Waterlooplein bij het J. D. Meijer- plein, de plaats, waar Hendrik Koot was jge- vallen, stonden twee W.A-.leden opgesteld met een krans. Hier werd halt gehouden en een minuut stilte in acht genomen. Vervolgens trok de stoet verder naar de be graafplaats „Zorgvlied" aan den Amsteldijk, waar de vendels „Hendrik Koot" en „Peter Ton" de vaandelwachten en de genoodigden zich rond het graf schaarden. Tot deze laatsten behoorden om. de gevolmachtigde voor Am sterdam van den Rijkscommissaris, senator dr. Böhmcker, de districtsleider De Ruiten en de commandant der W.A. te Rotterdam. Nadat de aanwezigen „De laatste groet" van Karsbergen, hadden gezongen, sprak de waar nemend commandant der W.A opperheerban leider W. O. van 'tHof. een korte herdenkings rede uit. DAG DER DUITSCHE POLITIE. Maaltyd voor 4000 kinderen in Den Haag. Gistermorgen is de dag der Duitsche politie door het in Den Haag gelegerde onderdeel der Ordnungspolizei om 7 uur ingezet met een vlaggenparade in het kamp Waalsdorp. Daarna begaven een muziekkorps en een compagnie van het bataillon zich voor een z.g.n. wek- marsch naar de woningen van den Höheren S.S.- und Polizeiführer en van den bevelhebber der Ordnungspolizei. Het hoogtepunt van den dag bestond in de verstrekking van een erwtensoepmaaltijd aan circa 4000 kinderen in den Dierentuin. De kin deren, Duitsche en voor het meerendeel Neder- landschè, onder wie 2000 uit Den Haag en 1000 uit Delft, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk die door den N.V.D. uit de armste en grootste ge zinnen waren uitgezocht, werden in vier groe pen toegelaten. Het muziekkorps „Klein maar Dapper" had de ploeg uit Delft van het station gehaald. „HET WOORD IS AAN ZIJNE EXCELLENTIE" Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum II in zijn politiek week- praatje over het onderwerp: „Het woord is aan zijne excellentie". NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. De Nederlandsche Kultuurkamer, gevestigd 2de v. d. Boschstraat 44 te 's-Gravenhage is ingevolge de verordening 211/1941 overgegaan tot het uitgeven van een verordeningenblad, waarin verordeningen en beschikkingen en soortgelijke voorschriften van den president der Nederlandsche Kultuurkamer zijn opgenomen. EN WAAR BLIJFT UW STORTING? De Nederlandsche Ambulance ontving o.a. van de arbeiders werkzaam bij een vliegveld een storting op girorekening 87600, mevrouw K. te G. stortte vijf en twintig geulden, Kareltje H, te L. gaf een gulden uit zijn spaarpot. „Voor de zieke soldaten" schreef hij er bij. Het perso neel van het modemagazijn T. en G. te U. schrijft iedere maand een vast bedrag over op de girorekening van de Nederlandsche Ambu lance En u? Waar blijft uw storting toch? Vindt u het niet noodig mede te helpen aan de leniging van den nood in het veroverde Sovjet-gebied? Vindt u het niet noodig, dat gewonde soldaten van beide partijen geholpen worden? Natuur lijk vindt u dat noodig. Maai* waar blyft uw storting dan op giro rekening 87600 Nederlandsche Ambulance. Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HELDEN DER ZEE GEËERD. Zaterdag heeft ten kantore van Nievelt en Goudriaan te Rotterdam een huldiging plaats gehad van de bemanningen van de zeeredding- booten „President Jan Leis" en „President J. R. Wierdsma" te Hoek van Holland, die zich op 26 October van het vorige jaar zeer verdienstelijk hebben gemaakt by het vergaan van het Duit sche vrachtschip „Herta Angeline Frilzen", dat voor Hoek van Holland in tweeën brak en ver ging. De „President Jan Leis" heeft onder com mando van schipper J. Slis 19 opvarenden, die zich op het voorschip bevonden, gered. De „Wierdsma" onder commando van schip per J. van Dam, bracht de overige vijf van het achterschip in veiligheid. In tegenwoordigheid van alle bestuursleden ,van de „Zuidhollandsche maatschappij tot het redden van schipbreukelingen" heeft de voor zitter de heer J. Rypperda Wierdsma de dap pere bemanning toegesproken en den mannen het eeremetaal, dat bij dergelijke gelegenheden wordt uitgereikt, op de borst gespeld. Schipper Slis ontving de zilveren gesp, behoo- rende bij de zilveren medaille van de maat schappij, welke hem reeds bij een vorige gele genheid was uitgereikt, de eerste machinist H. Benard de zilveren gesp bij de zilveren medaille en de overige bemanning, bestaande uit tweede machinist, F. de Weers, de stuurman G. Bijl en de matrozen J, Voois, J. Termijn en C. van Oosten, de zilveren medaille. Schipper Van Dam van de „Wierdsma" ont ving de groote zilveren medaille, eerste machi nist A. van der Ster de zilveren gesp bij de zilveren medaille en de tweede machinist en de matrozen C. J. de Voogd, M. Slis, F. J. van Dam en Joh. van Dam de zilveren medaille van de maatschappij. VERNIETIGING VAN BON 196 BONKAART ALGEMEEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschéfry maakt bekend, dat bon 196 van de thans in gebruik zijnde bon kaart algemeen niet voor het koopen van distri-' butiegoederen zal worden aangewezen en der halve kan worden vernietigd. BEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. De secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming brengt ter algemeene kennis, dat in 1942 van Rijkswege beurzen voor muziekstudie zul len worden beschikbaar gesteld ten behoeve van on- of minvermogende jongelieden van Ne derlandsche nationaliteit. Sollicitanten behooren hun gezegelde verzoek schriften daartoe voor 16 Maart a.s. in te zen den. Voor verdere bijzonderheden zij verwezen naarde bekendmaking in de Nederlandsche Staatscourant van Woensdag 11 Februari J.l. Ten overstaan van mr. H. M. A. Coebergh, notaris te Leiden. Het huis met afzonderlijke bovenwoning Utrechtsche Veer 33/33a in bod f. 10.100, kooper de heer Th. Kruider te Leiden voor f. 10.100. Het huis met afzonderlijke bovenwoning Hoo- gewoerd 150/150a in bod f. 7.500, kooper de heer D. Stigter q.q. te Leiden voor f7.500. Het huis Waardgracht 3 in bod f. 1.050, koo per de heer D. Cannoo te Leiden voor f. 1.050. Het huls Vestestraat 124 in bod f. 880, kooper de heer D, Cannoo te Leiden voor f.880. Rotterdam. - Alom in den lande is de herijk van maten en ge wichten en snelwegers begonnen. In de verschillende ijkkanto- ren zijn de ijkers druk bezig met het justeeren. Nadat de ge wichten zijn gecontroleerd, krijgen ze het goedkeuringsmerk. dat met een stempel wordt ingeslagen. Links het controleeren dei- gewichten. (Polygoon-Hof) fiulij* i 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tablotten 7 ct. 's Morgens storm en regen iveinig kans op opklaring.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5