Tbbpefr Onze Puzzle-Rubriek LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 16 Februari 1942 OFFICIEELS KENNISGEVING Voor de Vrouw Kruiswoord raadsel Oplossing vorige maal Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht Laatste Berichten Benoemingen bij het Persgilde De capitulatie van Singapore Verklaring van Tojo Uit de Omstreken KATWIJK AAN ZEE. NOVA THEATER SAVOY-HOTEL 217 VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT BESTRIJDING VAN VLEKTYPHUS. Eenigen tijd geleden werd door mij gewezen op het gevaar voor verspreiding van vlektyphus door kleederluizen; het is noodzakelijk deze waarschuwing nog eens te herhalen, daar in derdaad reeds met kleederluizen gelukkig nog geen vlektyphus! besmette arbeideïs hier ter stede zijn aangekomen. Bestrijding van kleederluizen is bestrijding van vlektyphus! Wil men de ziekte voorkomen, dan houde men zich en zijn gezin vrij van lui zen. De bevolking kan zich tegen deze vreese- lijke ziekte beschermen wanneer allen medewer ken. Er zijn twee bronnen van gevaar. Ten eerste de volkslogementen. De houders van deze loge menten zijn reeds jaren lang gewend verluisde gasten te weigeren. Laten zij in dezen tijd dubbel opletten. Dan de families waarvan leden uit den vreem de terugkeeren. Kijkt vooral het goed bij thuis komst nauwkeurig na. De luizen en hun eieren cneten) zijn vooral in de naden te vinden, doch bij sterke verluizing overal, b.v. ook onder 'aioopen, in vouwen, alsmede in het beddegoed, en op de behaarde gedeelten van het lichaam. Daarom is ontluizing van beddegoed en lijf goed èn ontluizipg van personen noodig. Het geheele gezin moet gecontroleerd worden! Teneinde de medewerking te vergemakkelijken heeft de Burgemeester besloten de ontluizing kosteloos te doen geschieden. Personen worden geholpen in het gebouw van den Gemeente lijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, vrouwen en kinderen door verpleegsters, man nen door een helper. Men wordt alleen geholpen als men gelijk tijdig ook het beddegoed en lijfgoed laat ont smetten. Wendt u, ook in geval van twijfel, tot den G G. en G.D., Nieuwe Mare 13a. De Directeur van den G.G. en G.D. Dr. M* D: HORST. Dn VJ* corsets Even goed als altijd! Den Haag Schevenlngen Rotterdam Arnhem Lelden Groningen Dellt Oordracht NU ER GASLOOZE UREN ZIJN. Hoe en wanneer koken wy? Het Voorlichtingsbureau van den Voedings rad schrijft: Nu er gaslooze uren zijn ingesteld, zullen vele gezinnen 's middags warm eten. Voor degenen, voor wie dit niet mogelijk is, kan de hooikist een redder in den nood zijn. D.w.z. voor het klaar maken van gerechten, die er geen schade van ondervinden. Groenten en aardappelen mag men b.v. niet al van te voren koken en van 3 tot 5 uur in de hooikist zetten, zij gaan dan in voedingswaarde achteruit. Voor peulvruchten, gort- en gortproducten k m de hooikist echter goede diensten bewijzen. Wie geen hooikist heeft, make er zelf een. Slechts eenige couranten zijn daarvoor noodig. Acht tien .couranten worden schuin over elkaar gelegd; in het midden komt een prop van couranten en hierop wordt de pan met het voorgekookt gerecht geplaatst. Op het deksel van de pan komt een twpede prop papier en ver volgens worden de couranten er een voor een om gevouwen. Tot slot wordt een courant van toven naar onder om het nakket heengevouwen en de hooikist is klaar. Om de couranten een steuntje te geven, kan men het pakket in een pan of mand plaatsen. Wanneer men er voor zichtig mee omspringt, gaat deze hooikist een heel tijdje mee. Vanzelfsprekend is een echte hooikist, -mand of -zak (die men zelf van wat oude lappen kan maken) degelijker, maar bezit hien deze niet, dan kunnen couranten een uit komst zijn. De voorschriften voor het gebruik van hooi last of couranten zijn als volgt: 1. Kies een pan, waarvan de grootte overeen komt met de hoeveelheid van het gerecht. 2. Kook het gerecht 1/6 van den kooktijd voor 3. Zet de pan daarna zoo vlug mogelijk in de dichtbij geplaatste hooikist. 4. Vul de kist zoo noodig aan met kussens of couranten. 5. Laat het gerecht minstens tweemaal den kooktijd in de hooikist staan. 6. Kook gerechten, welke een langen kooktijd hebben, na drie uur nog eens door. 7. Lucht de hooikist na het gebruik. 8. Gebruik de hooikist voor het gaarmaken van: peulvruchten, gort en -producten in water en voor het warm houden van water. 9. Maak geen aardappelen, groenten en melk- gerechten in de hooikist klaar en houd ze er niet in warm. Aardappelen zijn niet geschikt om in de hooikist geplaatst te worden. De voedingswaar de gaat door een langdurige verhitting achter uit; daarenboven heeft het niet veel zin aard appelen in de hooikist te bereiden, zij zijn im mers in 25 minuten gaar. Groenten gaan eveneens door een langdurige verhitting en warm houden achteruit. Daar de meeste groenten zelfs de koolsoorten, na plus minus dertig min. koken gaar zijn, zou het ge bruik van een hooikist niet veel voordeel op leveren. Indien men er nog niet toe gekomen is, de kool in plm. 30 min. gaar te koken, moet men het eens probeeren. Savoyekool is zeker na 20 min. koken gaar, roode-, witte- en zuurkool na 30 min. En boerenkool na 45 min., probeer het eens, het is zooveel gezonder, dan haar lang te laten koken of in de hooikist te bereiden. De volgende regels dient men in verband met brandstofbesparing en gaslooze uren bij het toe bereiden der gerechten in acht te nemen. 1. Bekort den kooktijd van peulvruchten, gort en gortproducten en gedroogde groenten door ze 12 a 24 uur te weeken. 2. Bereid de peulvruchten, gort e.d. in de hooikist. 3. Kook de gerechten met weinig kokend water. 4. Breng de gerechten snel aan den kook en temper het vuur, zoodra de inhoud van de pan kookt. 5. Kook de gerechten in een goed gesloten pan 6. Stoof de groenten niet, kook ze slechts tot ze gaar zijn. 7. Gebruik eens een stamppot met rauwe zuurkool. 8. Dien de maaltijden zoo spoedig mogelijk na de bereiding op. 9. Verwarm steeds water op uw kachel, het kan goeden dienst doen bij het koken en den afwasch. (Nadruk verboden» V weet, wat W. H.N. beduidt, Welnu, help dan mee en stel niet uit. Giro Winterhulp Nederland 5 55 3 HORIZONTAAL 1. soort 4. hindernis 11. voorzetsel 14. land ln Azië 16. geestelijke waarde 17. afdeellng 18. noodlot 20. oorlogsgod 21. waardevol sieraad 22. schenkkan 24. Nederland (afk.) 25. bekend componist 27. bekende roel- vereenlglng 29. een weg vormen 31. Grleksche letter 33. ontkenning 34. durven 35. persoonlijk voor naamwoord 36. latljnsche groet 38. stoomschip 39. Grleksche letter 40. riviertje ln Nederland 41. prul 42. bijwoord 44. zetel van een vorst 47. schuur 49. groot in een richting 51. land ln Azië 53. deuk 54. voorzetsel 55. muzieknoot 57. geneesk. dienst 58. munt 60. spoedig 61. reeds 62. tooverkunst 64. landman 66. de onbekende 67. brandstof 68. hemellichaam 70 logeergelcgenheid 71. nummer 72. hechtapparaat voor schepen 74. edelman 75. vrucht 77. voorzetsel 79. voorzetsel 80. klaar 82. bergplaats 83. onbepaald voor naamwoord 84. bevelen 85. opening VERTICAAL 1. rotseilandje 2. drank 3. duivel 5. bepaald soort zeilbootje 6. optelling 7. omgang van een toren 8. soort 9. bergplaats voor geld 10. lengtemaat 11. hoog bouwwerk 12. dier 13. opstandje 15. gekke gedragingen 17. lesschen 19. bekend Nederl. schilder 21. schildersdoek 23. festijn 25. bevlieging 26. rails ln een stad 28. eerste toon der na tuurlijke toonschaal 29. uitroep van afschuw 30. denkvermogen 32. op Iedere plaats 34. aanduiding 35. nieuw 37. lusthof 39. poeder 41. zwaar metaal 43. riviertje in Nederl. 45. rijksbetrekking 46 namiddag 48. voorzetsel 50. aarzelen 52. geur 56. dier 59. dorpsplein 62. machine 63. voorzetsel 64. bijzonder onderwijs 65. kwajongen 67. graan 68. beker 60. gedeelte van Java 70. bezittingen 71. meisjesnaam 73. voordracht 74. oorlogswapen 75. schel 76. precies 78. deel van 't lichaam 80. persoonlijk voor naamwoord 81. lidwoord HORIZONTAAL: 1. Spartaan, welp 2. parool, Nereus 3. ageeren, eenlg 4. lens pell, eg, S.A. 5. klaterend, ets 6. eed. Ideaal net 7. Norge, lama, Ira 8. snavel, legaat 9. t.a., sereen e. a., A. T. 10. arseen, nor, 1 re 11. Ad, lr, nadenken 12. legende, riant. VERTICAAL: 1. spalken, staal 2. page, Leonard, e 3. arena, drassig 4. roestig. Veere 5. torpedeeren, N 6. aleer, Ellen Ad 7. Annle, aal, ende 8. Neel, Namen, oer 9. wreed, lager, N. I. 10. een geniaal, Ka 11. luisteraar, en 12. p.s., gast attent Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den centralen sector van het oostelijk front werd een der ingesloten vijandelijke for maties vernietigd. Achthonderd gevangenen en 42 kanonnen vielen ons in handen. Ook in de andere frontsectoren leed de vijand nieuwe zware verliezen, In den strijd tegen de bolsje wistische luchtstrijdkrachten werden gisteren bij twee eigen verliezen 46 vijandelijke vliegtuigen vernield. In het Kanaalgebied plaatste een blokkade breker in een kort gevecht met vijandelijke mo- tortorpedobooten verscheidene treffers. De on dergang van een Britsche motortorpedoboot is waarschijnlijk. In Noord-Afrika hadden plaatselijke aanval len van Duitsch-Italiaansche strijdkrachten een geslaagd verloop Op Malta werden door bomtreffers van Duit sche formaties gevechtsvliegtuigen aanzienlijke vernielingen onder de militaire installaties en kade-inrichtingen van de haven van La Valetta aangericht. Bij luchtaanvallen op vliegvelden van het eiland werden drie op den grond staan de Britsche bommenwerpers vernield en ben zine-depots in brand geworpen. In luchtgevechten bóven Malta en In het Oostelijk deel van de Cyrenaica schoten Duit sche jagers zonder eigen verliezen vijftien Brit sche vliegtuigen neer. In het slagen van den doorbraak onzer zee strijdkrachten door Het Kanaal hebben de onder bevel van kapitein-ter-zee en commodore Ruge staande mijnenvegers alsmede escorte- vaartuigen een groot aandeel gehad. Stadsnieinvs INBRAAK JES. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken in een drukkerij aan den Morsch- singel, waar de inbrekers zich toegang ver schaften door met behulp van een pak zeep een ruit in te drukken. Uit een geldkistje wordt een bedrag van f.56 vermist. Tijdens afwezigheid der bewoners is gister avond ingebroken in de woning van den heer De K, aan den Rijnsburgerweg No. 80. De dieven kwamen .binnen door verbreking van een ruitje der voordeur en ontvreemdden een gouden horloge en eenige gouden ringen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Naamlooze Vennootschap „Zelandia", fabrieken van Melkproducten, Gal gewater 18. Hoofdzaak: Zoetermeer. Dorpsstr. 96. Wijzigingen: H. Amersfoort, Oegstgeest, Dorps straat 50-52. Timmerfabriek. Bovengenoemde zaak is d.d. 1 Januari 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam S Amersfoort Zoon (Beperkende bepalingen-. Vennooten: H. Amersfoort en J. Amersfoort. Oegstgeest. Papendrecht-Vandervoet N.V., Teylingcrlaan 70, Sassenheim. Handel in en kweekerij van bloembollen, zaden, planten, gewassen enz. Over leden commissaris: L. Verdegaal, Sassenheim. d.d. 30 December 1941. N. V. Dakpannenfabriek voorneen f irma van RÜn en Kloot, 's-Molenaarsbuurt 3?, Alonen a. d. Rijn. Overleden directeur: lï. HT. van ier Kloot Meyburg, Alphen a. d. Rijn, d.d. 26 Januari '42. 60 JAAR FIRMA W. H. MARKS, Zooals wij wel verwachtten is het 60-jarig jubileum van de firma W. H. Marks aan de Hoogewoerd 112, gisteren geenszins onopgemerkt voorbij gegaan. Reeds Zaterdag werden in den loop van den dag ettelijke prachtige bloem stukken bezorgd, zoodat toen gistermorgen de eigenlijke herdenkingsdag was aangebroken, een vijftigtal bloemstukken getuigde van de al- gemeene achting, welke de familie van Weesel in onze stad geniet. Tal van zakenrelaties kwamen gisteren haai' persoonlijke gelukwenschen aanbieden zoodat de jubilarissen op een drukke, geslaagde en feestelijke herdenking mogen terugzien. FILMMIDDAG N.R.V. Gisteren hield de afdeeling Leiden van de Ned. Reisvereenlging in de bovenzaal van café restaurant ..In den Vergulden Turk" een film middag, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter de heer J. J. A. van der Horst herinnerde in zijn openingswoord om. aan de ledenvergadering op 3 Maart a.s., waarna de heer J. Geytenbeek eenige films van Holland's natuur- en stedenschoon alsmede een film over Zwitserland vertoonde. Het gebodene viel ten zeerste in den smaak. DE HEER J. P. HEMERIK OVERLEDEN. Op ruim 83-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer J. P. Hemerik, oud-opzichter der gemeenteplantsoenén alhier. De heer Hemerik. die in 1891 in dienst trad bij de gemeente Leiden en sindsden de verzor ging van de plantsoenen behartigde, verliet in Augustus 1924 dezen dienst. Gedurende de jaren 1914'18 belastte hij zich met de leiding van de uitgifte door de gemeente van volkstuintjes-, welke uitgifte indertijd voor het eerst op groo- tere schaal plaats vond. t De begrafenis is bepaald op Woensdag a.s. des namiddags 3 uur op de begraafplaats Rhijrihof. Zaterdag is de 30-jarige mevrouw 'S. in haar woning in de Pieterskerkstraat, achter- uitloopende, over een in de kamer staande teil gevallen, waarbij zij zich zoodanig verwondde, dat zij door den E.H.D naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een zak, inhoudende twaalf wilde eenden van een auto, welke reed van Sassen heim naar Leiden. Zaterdagmiddag is de 41-jarige melkslijter J, H. uit Zoeterwoude, toen hij in de Doeza- straat op zijn met een paard bespannen wagen wilde stappen, uitgegleden, waardoor hij tus- schen het lemoen en het paard terecht kwam. Het paard zette zich daarop in beweging, zijn baas, die met het gelaat op de straat lag, met zich meesleepende. De man bekwam door den val een'gat in het .achterhoofd en bovendien ernstige schaafwonden in het gelaat. De Eerste Hulpdienst heeft Zaterdag een 5-jarig jongetje en een 3-jarig meisje van de familie L. in de Hansenstraat naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De kinderen hadden een fleschje kamferspirltus bemachtigd en elkaar daarmede ingewreven, waarbij de vloeistof in de oogen was terechtgekomen. Het voorheen op Ce Cronesteinkade geves tigde boekhoudbureau van den heer Hoogstraten werd heden geïnstalleerd in het pand Plantsoen 1, waar het ruimtegebrek, dat tot deze overplaat sing leidde, volledig opgelost genoemd kan wor- ddn. Thans zijn voor alle vakken leslokalen be schikbaar, die aan de gestelde eischen voldoen. Het meubilair voor deze afdeelingen is ten deele nieuw aangeschaft: de aankleeding der lokalen kon onder de huidige omstandigheden niet in vollen omvang worden uitgevoerd, doch ook hier voor werd een bevredigende oplossing gevonden. Binnenland Naar het departement van volksvoorlichting en kunsten bekend maakt zijn bij het Persgilde van de Nederlandsche Kultuurkamer benoemd: met ingang van 28 Januari jJ. tot gildeleider Max Blokzijl te Wassenaar; met ingang van 5 Februari j.l. tot plv. gilde- leider mr. J. Huyts, te Rotterdam, tot leider van de vakgroep „De Nederlandsche Dagbladpers" C. E. W. Krediet, te 's-Gravenhage, tot leider van de vakgroep „De provinciale en periodieke pers", H. J. Kerkmeester te Bussum, tot bestuur der van de vakgroep „De Nederlandsche Dag bladpers" A. J. van Dijk te Amsterdam en tot bestuurder van de vakgroep „De provinciale en periodieke pers" J. van Nes te Utrecht. Als leider, resp. bestuurder van den vakgroep „Het verbond van Nederlandsche journalisten" treden op P. J. van Megchelen, algemeen voor zitter en J. Learbuch, zakelijk leider van dat verbond, beiden te 's-Gravenhage. IR. P. JOOSTING OVERLEDEN. In den ouderdom van 74 jaar is gisteren te Utrecht overleden dr. ir. P. Joosting, in leven hoofd-ingenieur en chef van den bruggenbouw bij de Nederlandsche spoorwegen. Buitenland Hedenochtend om 8 uur (Japansche tijd) zijn de eerste gesloten Japansche colonnes, de tankformatie Kit-ajama aan de spits, de stad Singapore binnengerukt. Op het vroegere paleis van den Britschen gouverneur en op talrijke andere belangrijke gebouwen wappert reeds de Japansche vlag. Kort na het bekend worden van de capitu latie van Singapore heeft de woordvoerder van het Japansche hoofdkwartier van het leger, kolonel Ohira. een radiotoespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de oorlog met onvermin derde hevigheid voortduurt. Zoolang de En- gelsch-Amerikaansche invloed- niet verdwenen is. kan er geen vrede zijn. Deze oorlog moet de laatste wereldoorlog zijn. De Zuidzee en de In dische Oceaan, Australië, Indië en Birma staan practisch reeds onder Japanschen invloed en Japan wordt onaantastbaar. Daarom is het thans ook voor Tsjoenking de beste gelegenheid zich van Engeland en de Vereenigde Staten los te maken en mede te werken aan den opbouw van Groot-Oost-Azië, (D.N.B.). JAPANSCHE VOORWAARDEN VOOR DE CAPITULATIE. De Japansche voorwaarden voor de capitula tie van Singapore waren de volgende: 1. De Britsche troepen staken hun vuur Zon dagavond om 10 uur. 2. De Britsche troepen worden terstond in hun stellingen ontwapend. 3. Ter handhaving van de orde te Singapore kunnen duizend gewapende Britsche politiebe ambten in dienst blijven. Generaal Perclval heeft deze voorwaarden zonder verdere discussie onderteekend. (DJ4.B.) TOKIO EEN ZEE VAN VLAGGEN. Sinds de vroege ochtenduren zijn Tokio en alle andere Japansche steden veranderd in een zee van vlaggen, nadat de radio gisteravond het bericht over de onvoorwaardelijke Britsche capi tulatie van Singapore had verspreid. Terwijl op het oogenblik de sneeuw hoog in de straten van Tokio ligt, melden de Japansche correspondent ten uit Singapore, dat daar thans een tempera tuur van meer dan 30 graden Celsius warmte heerscht. en dat de Japansche soldaten zich in de tropische hitte nauwelijks kunnen voorstel len. dat het in hun vaderland sneeuwt. Voor het keizerlijke paleis en op vele pleinen der stad verzamelden zich sinds de vroege och tenduren tienduizenden geestdriftige Japanners, die zullen deelnemen aan de voor hedenochtend georganiseerde optochten. In den rijksdag zullen de ministerpresident en de minister van defen sie de capitulatie van Singapore en daarmede de zegevierende voltooiing van den veldtocht op Malakka officieel verkondigen. Tevens zal de Japansche regeering de geheele wereld er op opmerkzaam maken, dat Japan vast besloten is, dezen oorlog t e voeren tot aan de eindoverwin ning. (D.N.B.) BRITSCHE STEMMEN. De capitulatie van Singapore eeft de Britsche pers aanleiding tot een onderzoek .'aar 'le ver moedelijke oorzaken en eventueele Te,"olgen van deze gebeurtenis. De „Times" spreekt van een .verschrikkelijks tragedie" en acht het terrein op Malakka Dene vens de uitputting van de watervoorraden te sin gapore aansprakelijk; het blad is van nieer.ing, dat de strijd tegen de opdringende Japansche strijdkrachten tot eiken prijs moet vorder voort gezet, ook Indien men daarvoor ilders risico's moet aanvaarden. De „Daily Express" stelt aan het publiek den eisch, dat het loyaal partij kleit voc Churr.hjJi, die aan Engeland in het uur der beproeving is gegeven. De „Daily Herald" verlangt »ve»- de geheele linie grootere krachtsinspanning en de Dolly Mail" oordeelt, dat het geheele Britsche regee- ringsapparaat op de helling moet en dat het ka binet behoefte heeft aan frisch bloed. (D.NB De Japansche premier Tojo, heeft in een uit voerige verklaring in den Rijksdag zijn stand punt bepaald omtrent dc situatie in Oost-Azië na de capitulatie van Singapore. De val van Singapore, zoo verklaarde hij, be- teekent de bezetting van alle belangrijke Brit sche en Amerikaansche steunpunten in Oost- Azië door de Japansche troepen. De Japanners zullen voortdurend de operaties in Burma voortzetten om de Britsche militaire steunpun ten te veroveren en om dezen Anglo-Ameri- kaanschen ravitailieeringsweg voor Tsjoengking te blokkeeren. De Japanners denken er in het minst niet aan de Burmeesche bevolking als hun vijand te beschouwen. Als deze bevolking bereid is met Japan samen te werken bij de afschudding van de oude Britsche kluisters, zal Japan aan de be volking gaarne zijn positieve medewerking ver- leenen bij de vorming van een „Burma voor de Burmeezen." Tojo merkte voorts op, dat Voor-Indië thans de beste gelegenheid heeft om het meedoogen- looze despotisme van Groot-Brittannië af te schudden en deel te nemen aan den opbouw van de Grootaziatische welstandssfeer. Japan verwacht, aldus de premier, dat Voor-Indië den status van „Indië voor de Indiërs", waarop het land recht heeft, zal herstellen en dat het bij de verleening van steun aan de patriottische inspanning der Indiërs niet schriel zal blijken. Tojo verzekerde voorts, dat Japan ook de wenschen en de traditie der bevolking van Ned.- Indië zal respecteeren, indien deze de bedoelin gen van Japan begrijpt en bereid is aan den opbouw van een groote Oost-Azië mee te wer ken. Omtrent het China van Tsjoengking merkte Tojo op, dat dit met het oog op den voortdu- renden opmarsch der Japansche troepen in Burma veroordeeld is binnenkort afgesneden te worden. Het bewind van Tsjang kai-sjek Is ge ïsoleerd en hulpeloos en Japan is voornemens dit bewind met alle vastberadenheid den dood steek toe te dienen. De staatsman gaf evenwel de verzekering, dat Japans standpunt leeens de Mvolk'n^ v«m China dusdanig is, dat het streeft naar broe derlijke aaneensluiting met haar. Want Japan is voornemens den nieuwen opbouw van Oost- Azië In samenwerking met de bevolking van China tot stand te brengen. Nopens Zuid-Amerika en andere neutrale landen verklaarde Tojo, dat hij de vaste over tuiging koestert, dat zij de werkelijke bedoe lingen van Japan begrijpen en zich niet onder pressie van Amerika en Engeland genoopt zul len zien voor deze landen de kastanjes uit het vuur te halen. Overigens mag de val van Singapore, aldus eindigde Tojo. niet leiden tot verslapping van het moreel van het Japansche volk tot aanma tiging. Japan zal nog nauwer samenwerken met zijn bondgenooten en de militaire opera ties krachtig voortzetten om de vernietigende slagen toe te brengen aan de Ver. Staten, Groot Brittannië en hun satellieten. (D.N.B.). NIEUWE BENOEMINGEN VOOR RIJKSMINISTER SPEER. Het D.N.B, meldt uit Berlijn: De Führer heeft p g. Albert Speer in de plaats van den overleden dr, Todt benoemd tot leider van het hoofdbureau voor techniek der N.S.N.D. A.P. en tot leider van di nationaal-socialisti- schen bond voor Duitsche techniek. Verder wordt officieel medegedeeld: Rijksmaarschalk Goring heeft in zijn hoeda nigheid van Beauftragte. voor het vierjarenplan Rijksminister Speer benoemd tot algemeen ge volmachtigde voor de regeling der bQuwindustrie Met deze beide benoemingen is Rijksminister Speer opvolger van dr. Todt in al diens functies. DINSDAG - WOENSDAG - DONDERDAG HANS ALBERS beleeft weer spannende avonturen in 4147 J. B. te L. Oorschurft ls een zeer besmette lijke kwaal, dus hok en voederbakken ontsmet ten Uitboenen met kokend water, waarin soda en het stroo met de mest verbranden. Oorschurft kan bestreden worden door de korsten en alle verdachte plekken ln de ooren ln te smeren met een 5% carbol-glycerlne. Wanneer de korsten zijn losgéweekt. deze verwijderen met een stokje, waar omheen watten zijn gedraald. Is de aandoening erg, dan eerst de ooren lndruppclen met slaolie en vervolgens penseelen met carbol-glycerlne. De behandeling moet enkele dagen achtereen her- haajd worden en nadat de korsten verwijderd zijn wat bloem van zwavel ln de ooren worden ge strooid. Zonder ontsmetting van het hok bereikt u niets en zorg dat de korsten ook verbrand wor den, aangezien hierdoor de besmetting verder gaat. omdat ln de korsten de schurftmijten woe keren en hierin hun eieren leggen. De hokken moeten op een frlssche luchtige plaats staan, zon der tocht, dus ln geen bedompte schuur. Frls sche lucht en zonlicht zijn de halve gezondheid voor uw dieren. AMSTERDAM, 16 Februari De ontwikkeling van de situatie op het oor- logtooneel in Oost-Azië. meer speciaal de on voorwaardelijke overgave van Singapore en de gevechtshandelingen tegen Nederlandsch Oost- Indië, maakte op de Effectenbeurs een onplei- zierigen indruk. De houders van aandeelen in maatschappijen, welke met groote belangen aan Nederlandsch-Indië zijn gebonden, schenen vooral onaangenaam getroffen. Ten minste werd in de ontplooiing van den toestand klaarblijkelijk weer aanleiding gevon den om aandeelen als hier zoojuist genoemd, af te stooten. Weliswaar was er geen overwel digend aanbod, maar de kooplust was bij lange na niet voldoende om aan den druk, voortsprui tende uit realisaties .weerstand te bieden en het gevolg hiervan was, dat op de locale aan- deelenmarkt op de meeste afdeelingen op een lager peil werd gehandeld. Bij de opening werden de toonaangevende aan deelen van de verschillende rubrieken bijna alle vrij belangrijk lager afgedaan, maar naar het scheen, waren de openingsprijzen iets te ge forceerd, zoodat vrij spoedig een herstel intrad. Dit herstel was echter niet van duurzamen aard, want de markt bleef een hoogst onzeker voor komen behouden en later op den middag werd dan ook weer een benedenwaartsche riohting gevolgd, zoodat verscheidene specialiteiten be neden de aanvangsprijzen terecht kwamen, In Olies ging het aanvankelijk vrij druk toe, de koers steeg in een ommezien van tijd van 228 tot 234, maar laatstgenoemde prijs bleef niet lang gehandhaafd en het verdere verloop moest weer een verzwakking aantoonen. De Suikerrubriek gaf vooral voor HVA's een onregelmatige koers- beweging te zien; het toonaangevende aandeel debuteerde op 276, zakte in tot 273, om vry snel daarna op te loopen tot 279, terwijl vervolgen» weer een reactie intrad tot omstreeks het laag ste punt. Vorstenlanden waren eenige punten lager, de incourante soorten waren algemeen aange boden. De Rubbermarkt gaf voor Amsterdam Rubbers nogal wat beweging te aanschouwen. De koers steeg kort na de opening van 155 t-ot 160 om te reageeren tot 152, terwijl nadien nog slechts minder groote schommelingen werden meegemaakt. De Tabaksafdeeling was kalm. De Sumatra-aandeelen stonden onder verkoopsdruk en waren algemeen lager. Deli Batavia kwa men beneden 130, aandeelen Deli Mij. zakten in tot 150. Senembah's zagen een zestal punten verloren gaan. De Scheepvaartafdeellng verkeerde even eens ln een toestand van depressie. Scheepvaart JUnies waren belangrijk lager. Na op 140'A te zijn geopend, steeg de koers tot 144, maar dit herstel werd vrij spoedig teniet gedaan. De met de Scheepvaart Unie gelieerde aandeelen waren algemeen lager, evenals Japanlijnen en aandee len Paketvaart. Oude Vaarten en Booten kon den zich evenmin handhaven. De meeste overige Indische fondsen zooals aandeelen Deli Spoor. Indische Spoor, de aan deelen in openbare nutsbedrijven en de tram wegwaarden waren aangeboden. De rubriek der Nederlandsche Industrieelen kon zich niet geheel onttrekken aan den invloed uitgaande van het algemeene beurssentiment. Unilevers waren zelfs vrij gevoelig lager en zak ten in van 164 tot 163 Philipsaandeelen golden bijna hoofdzakelijk 291—293. Calvé's en van Ber kcis waren mede iets lager, terwijl ook Aku's eenige punten verloren zagen gaan. De overige doorgaans minder druk verhan delde industriepapieren waren kalm, waar no teeringen tot stand kwamen, waren deze mee- rendeels iets lager. De beleggingsmarkt gaf in ieder geval het noodlge weerstandsvermogen te zien. De Nederlandsche staatspapieren waren weinig of niet veranderd, maar toch goed veer krachtig. De Indische obligatiën waren een fractie luier Gemeentelijke en Provinciale leeningen lagen wederom stevig in de markt. Pandbrieven waren nauwelijks veranderd. De Duitsche markt was verlaten. Prolongatie 21/4 (A.N.P.) Redactie-stafB W. Menkhorst, Buitenland; en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3