LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Maandag 16 Februari 1942 Churchill voor de radio Neèm'n RECHTZAKEN Italiaansche W eermachtsberichten Gemengd Nieuws Gunstiger aanvoeren op veemarkt Oud-burgemeester staat terecht VRAGENRUBRIEK STADSNIEUWS Dr. J. R. de Bruïne Groeneveldt overleden AGENDA Winterhulp Nederland DE VAL VAN SINGAPORE. Volgens den Britschen berichtendienst heeft Churchill gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij mededeelde, dat Singapore gevallen was. Terwijl hij zich richtte tot „de geheele Britsche wereld, tot onze trouwe vrienden in Britsch-Indië en Birma, tot onze bondgenooten in Rusland en tot onze stamverwanten in de Vereenigde Staten", zeide hij; „Ik spreek tot u allen in de schaduw van een zware militaire nederlaag van groote beteekenis. Het is een nederlaag voor Engeland en voor het Britsche rijk. Singapore is gevallen. Het geheele schier eiland Malakka is onder den voet geloopen. An dere gevaren omringen rons." Aan het begin van zijn radiorede herinnerde Churchill, aldus meldt D.NJ, aan zijn toe spraak in Augustus 1941, na zijn samenkomst met Roosevelt. „Bij deze samenkomst", aldus zeide hij, „speelde ik de rol van den zeer in het nauw gebrachten krijger, die een ontmoeting heeft met een machtigen vriend, die overigens niet meer en niet minder dan een welwillende neutrale was." Na de verklaring, dat de Sovjet unie zich „toen" in den grootsten nood bevond, zeide Churchill onder meer: „Onze eigen mo gelijkheden waren vrijwel geheel uitgeput. Wij hadden een geheel jaar alleen tegen Hitier en Mussolini gevochten. Wij hadden Egypte, de Nijldelta en Suez te verdedigen. Wij moesten er voor zorgen, dat er levensmiddelen en grondstoffen over den At- lantischen Oceaan werden aangevoerd, terwijl Duitsche en Italiaansche duikbooten onze sche pen bedreigden. En deze toestand duurt thans nog voort. In Augustus was het onze plicht Rusland zooveel mogelijk te steunen en dat hebben wij ook gedaan, ofschoon het bitter weinig was in vergelijking tot hetgeen Rusland zelf gepres teerd heeft. Op ons zelf aangewezen, konden wij niet met succes een oorlog tegen Japan voeren Dat was de toestand, die zich aan mij voor deed aan boord van de „Prince of Wales", die thans op den bodem der zee ligt. En niettemin," zoo beweerde Churchill, „was' de positie van Engeland in Augustus 1941 beter dan in 1940". Churchill sprak vervolgens over den huldigen toestand, waarbij hij wees op de Amerikaansche deelneming aan den oorlog en trachtte de ge beurtenissen in de Sovjet-Unie als een voor En geland gunstigen factor voor te stellen. „Daartegenover echter", zoo zeide hij „staat het feit, dat Japan aan den oorlog ging deel nemen. Engeland zou nooit in staat geweest zijn alleen de Zuidzee en het Verre Oosten te verdedigen, terwijl het in de Middellandsche Zee en op den Atlantischen Oceaan moest vechten. Wij konden ternauwernood het hoofd boven water houden en ternauwernood de vereischte hoeveelheden levensmiddelen en materiaal aan voeren. De Middellandsche Zee was gesloten en onze transporten moesten om de Kaap geleid worden, zoodat elk schip maar drie reizen kon afleggen. Wij moeten in Llbye hard vechten. Wij moeten zonder ophouden troepen naar het Verre Oosten zenden. Voorts moesten wij ons uiterste best doen, om Rusland te steunen en wij mogen thans niet falen. Hoe hadden wij het Verre Oosten moeten verdedigen en hoe hadden wij ons te weer moeten stellen tegen den ijzer en staalhagel der Japanners? Er bestond voor ons slechts één hoop: dat de Vereenigde Staten ons als bondgenooten ter zijde zouden staan, wanneer Japan werkelijk aan den oorlog ging deelnemen." Churchill zeide eigenlijk niet te hebben ge loofd dat Japan in deh oorlog zou gaan. „Thans echter triomfeert Japan en wij zijn zeer in het nauw gebracht. De slagvloot op den Stillen Oceaan, „dit schild der zeemacht", zooals Chur chill het uitdrukte, is „tijdelijk ter aarde ge worpen". „Wij staan thans bloot aan den aan val van een krijgshaftig ras dat uitstekend ge wapend is. Terwijl wij in Europa onze vloot ver kleinden, geschiedde in Japan het tegendeel. Het is of een dam bezweken is en de watermas sa's onweerstaanbaar door de bedding razen. In geen geval mogen wij de Japansche oorlogs machinerie onderschatten. In de lucht, ter zee en in den strijd van man tegen man zijn zij opmerkelijke en doodelijke strijders gebleken. Zelfs, wanneer wij beter voorbereid waren ge weest, zouden wij het. niet alleen tegen de Ja panners hebben kunnen opnemen, terwijl de Duitschers en Italianen ons te lijf gingen." Na loftuitingen voor Tsjoengking en Tsjang Kai-sjek, vervolgde Churchill: „Ik heb nooit beloofd, dat wij een gemakkelijken tijd te ge- moet gingen. Thans moet ik zeggen, dat een zeer ongunstige en moeilijke tijd voor ons ligt. Dat zal vele maanden zoo voortduren." Niette min stelde Churchill zich op het standpunt, dat de eigenschappen, die Engeland in den zomer van 1940 gered hadden, het ook door deze be proevingen heen zouden brengen. „Er is maar één misdaad," aldus zeide hij. „die de vereenigde landen en vooral Engeland „van de overwinning zou kunnen berooven", en dat is de misdaad van de zwakheid en de on- eenigheid." Na nogmaals melding te hebben gemaakt van de gebeurtenissen van den afgeloopen winter in de Sovjet-Unie, maakte Churchill een opmer king op het terrein der binnenlandsche poli tiek. „Wij hebben zoo zeide hij een vrij parlement en een vrije pers. Maar ons nationale bestaan berust op een vasten grondslag en is er aan gewoon, door gezonde critiek in goede ba nen te worden gehouden." Churchill eindigde zijn rede met de boven gemelde mededeeling van de „vreeselijke" ne derlaag in Singapore en op het schiereiland Malakka, „Wij moeten onze vastbeslotenheid toonen, die ons uit het dal des verderfs zal leiden." Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Beperkte wederzijdsche verkenningsactie in het gebied van Mechili. In herhaalde aanvallen van formaties bommenwerpers der spilmogend- heden werden depóts en opslagplaatsen van den vijand tusschen Tobroek en Mersa Matroeh ge troffen en in brand gestoken. Eenheden van de Italiaansche en de Duitsche luchtmacht beschoten strategische installaties op het eiland Malta. Duitsche Jagers vernielden in luchtgevechten acht Engelsche vliegtuigen, waarvan vijf in Lybië en drie boven Malta. De stad Argos in Griekenland was het doel van een vijandelijken luchtaanval. Er zfjn geen slachtoffers te betreuren. Enkele woonhuizen werden licht beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afge loopen nacht over de omgeving van Catania en wierpen brisant- en brandbommen. Te Bianca- villa en Santa Maria di Licodia zijn zes dooden en acht gewonden onder de burgerbevolking te betreuren. Aan enkele woonhuizen werd zware schade aangericht .In de omgeving van Agrigent een gemeente van Santo Stefano Quisquina, werd een vijandelijk vliegtuig gevonden, dat vernield was. En Zondag: Gemot- .eerde en gepantserde elementen, die ten Oosten van Mechili detache menten en patrouilles van den tegenstander heb ben ontmoet, hebben hen gedwongen, zich na een kort gevecht terug te trekken. De Italiaansche en Duitsche luchtwapens zyn voortgegaan met intensieve en succesvolle aan vallen op het achterland van den vijand. Ha veninstallaties te Tobroek werden gebombar deerd troepenconcentraties en -emotoriseerde strijdmiddelen werden uiteengedreven Duitsche lagers vernielden in luchtgevechten vijf Curtiss- machines Duitsche formaties hebben zonaar op onthoud dag en nacht de vloot- en luchtbases van Malta gebombardeerd. Talrijke, zware bran den werden waargenomen. Vijandelijke vlootkon vooien werden herhaalde malen door de lucht strijdkrachten in het Oosten van de Middelland sche Zee aangevallen. Italiaansche torpedovlieg- tuigen hebben een grooten vijandelijken koop vaarder doen zinken en een anderen koopvaar der zwaar beschadigd. Duitsche vliegtuigen heb ben talrijke schepen iet groote en gemiddelde tonnage aangevallen. Zij werden door bommen van zwaar kaliber qetriffen. Drie schepen zijn met zekerheid in den grond geboord. Ook escor- teerende vaartuigen werden doeltreffend geraakt Een van onze verkenningsvliegtuigen, dat door vier Engelsche jagers zwaar werd aangevallen, schoot er een neer en keerde terug na zyn taak te hebben volbracht. Ook vannacht zijn door vijandelijke toestellen eenige bommen geworpen op Catania. Een vlieg tuig, dat aan den aanval deelnam en getroffen werd door afweervuur, stortte brandend in zee. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. De 40-jarige J. Zeedijk uit de Weldrecht- straat te Rotterdam ls aan de Maashaven door een auto overreden. Met een schedelbreuk is hij naar het Zuider-ziekenhuls overgebracht en kort nadien overleden. 900 K.G. MARGARINE UIT SPOORWEG WAGON GESTOLEN. De politie te Utrecht heeft een diefstal van margarine ontdekt, waarbü tientallen personen betrokken zijn Uit een spoorwegwagon, welke gestationneerd was op het spoorwegemplace ment aldaar, hebben mannen, vrouwen en kin deren. toen eenmaal het plombeerloodje van den wagon verbroken was. In totaal 900 K.G. margarine gestolen De wagon ls bijna tot het laatste pakje boter leeggeplunderd. In verband met dezen massa-diefstal heeft de politie reeds aangehouden als verdacht van dief stal den 42-larigen grondwerker C. D. de J.. den 25-Jarigen sjouwer J. W. en als verdacht van heling den 42-Jarlgen koopman C. N. en den 24-jarlgen koopman M. Z. TOENEMEND BEZOEK. (Van onzen deskundigen medewerker) De omstandigheden waren <le laatste dagen wat gunstiger, zoodat aanvoeren en bezoek op de veemarkten weer Iets beter waren. Wat den handel betreft, er was ook weer wat meer omzet, doch de toon was In het algemeen nog kalm en de prezen waren niet direct minder. Te Rotterdam zag de markt er Dinsdag teeds wat opgewekter uit. Op de gebrulksveeafdeellng werden een 500 stuks groot en Jong fokvee aan gevoerd. De vraag ging bij den aanvang ln hoofd zaak uit naar goede melkkoeien, welke ruim schoots tot de oude prijzen konden worden ver kocht. Wij noteerden voor enkele extra beste soorten versch gekalfde dieren van f. 550.tot aan f. 650.per stuk toe, terwijl een uitmun tende hoogdrachtige zware koe nog Iets meer kon opbrengen. Overigens varleerden de prijzen van f. 320.(waarvoor slechts een licht beestje kon worden gekocht) tot aan ongeveer f.500. per stuk. Voor de goede vaarzen was eveneens redelijk afzet, tegen prijzen van f.275.— tot aan f.450.per stuk. Pinken f.200.tot f.280, graskalveren f.80.— tot aan f.200.— per stuk. Te Groningen waren aangevoerd ruim 300 stuks grootvee. De betere soorten waren goed prijshou dend te plaatsen, doch overigens iets minder. Te Purmerend onder vrijwel gelijke aanvoer een kalme markt, doch het goede vee was toch stijf aan den prijs. De mindere kwaliteiten waren ech ter in verhouding minder goed tc plaatsen. Woensdag heerschte te Den Bosch een heel wat levendiger markt dan de laatste paar weken het geval was. en vrij veel handel. De prijzen waren dan ook ln doorsnee vaster. Melk- en kalfkoelen waren het meeste in trek. Zulks was ook het geval op de elndmarkten der week, waar de aanvoeren eveneens toenamen en een behoorlijk bezoek viel waar te nemen. De Leldsche markt had een vrij groot kwantum leveringsvee (koeien en kalveren ongeveer 350 stuks), doch de aanvoer van gebruiksvee was nog niet zoo belangrijk. Toch was er ook iets meer animo om wat te koopen, Het ls echter nog te vroeg in den tijd om groote omzetten te kun nen verwachten. Er wordt veel welland voor bouwland om- ploegd, zoodat er het komende voorjaar nog wel wat vee Toor den handel zal loskomen, en op de veemarkten nog wat drukte is te verwachten. Voor de vleeschvoorzlenlng, de verplichte leve ring dus, waren de* aanvoeren over de geheele week genomen, ook veel beter. Vooral kalveren werden heel wat meer gebracht. De wolveemarkten waren echter èn voor de le vering èn voor de vrij markt, nog slecht voorzien. Op de varkens markten waren de aanvoeren ook al even ruimer: er was zeer voldoende handel om tot wat stijvere prijzen te kunnen verkoopen. Goede zware biggen waren vooral hoog in prijs. Wij noteerden van f. 10.af tot aan ruim f. 30. per stuk toe. Onbegaanbare wegen - land mijnen hinderlagen. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUKKEN IN ARGENTINIË. In Argentinië zijn twee ernstige spoorweg ongelukken gebeurd. De sneltrein naar Cordova is in aanrijding gekomen met een anderen trein. Hierbij werden 2 reizigers gedood en 32 gewond. In de provincie Jujuy is een trein ont-spoord, waarbij een reiziger werd gedood en 17 gewond. WEGENS WEDERRECHTELIJKE VRIJHEIDSBEROOVING. Voor den Haagschen vrederechter, mr. P. v. d. Grijp, zitting houdende te Rotterdam, heeft terecht gestaan de 49-jarige H. A. van V. van B., te Oost-Voorne, oud-burgemeester van die ge meente, wegens wederrechtelijke vrijheidsberoo- ving. Hem was te laste gelegd, dat hij op 14 Mei 1940 een viertal inwoners van Oostvoorne, den hoofdonderwijzer H. J. M. van Weert, den reizi ger J. Blonde, den bloembollenkweeker F. A. van Houweningen en den tuinder C. H. de Snoo wederrechtelijk van hun vrijheid heeft beroofd, door hen te doen arresteeren en te Interneeren in de jeugdherberg, omdat ze lid waren van de N.S.B. De verdachte verklaarde, dat de stemming op 14 Mei in Oostvoorne zeer zenuwachtig was. Menschen, die uit 's Gravendeel naar Oostvoorne waren gekomen, vertelden, dat er uit woningen op hen was geschoten. De stemming onder de bevolking was sterk tegen de N.S.B.'ers en om ongelukken te voorkomen was de burgemeester er toe overgegaan de vier personen te inter neeren in de jeugdherberg. Hun leven liep ge vaar, Er is opdracht gegeven de menschen goed te behandelen en hun is zeer nadrukkelijk ge zegd, dat de interneering uitsluitend en alleen is geschied in hun eigen belang. Op 15 Mei zijn ze weer in vrijheid gesteld. De geïnterneerden kwamen als getuigen voor. Met uitzondering van een getuige, de S., die meende, dat er inderdaad van eenige dreiging van de zijde der burgerij sprake was. verklaarden zij, dat de stemming in Oostvoorne op 14 Mei rustig was. Men had niet den indruk dat er iets dreigde. Over de behandeling spraken de getuigen met lof. Ze waren behoorlijk gevoed, doch ze werden beschouwd als gevangenen en stonden onder bewaking. De vrederechter merkte op. dat de burgemees ter reeds op 10 Mei opdracht had om de leden der N.SJ3. te interneeren. Hij heeft daaraan echter pas op 14 Mei gevolg gegeven, t-oen de veiligheid van de betrokken personen in het ge drang kwam. Dat was een correcte houding. Uit het verhoor bleek wel heel duidelijk, dat er geen sprake was van wrok tusschen den burgemeester en de geïnterneerden. Een aantal politiemannen en hulp-agenten, die in de dagen van 10 tot 15 Mei 1940 hadden dienst gedaan, verklaarden, dat er wel degelijk gevaar voor het leven van de geïnterneerden had be staan. De officier van justitie, mr. C. W. baron van Badem was van meening. dat dc vraag of de interneering als vrijheidsberooving wederrechte lijk en opzettelijk was geschied in ontkennenden zin moest worden beantwoord en de verdachte dus moet worden vrijgesproken. De raadsman van verdachte, mr. J. W. v. Hoeven, wees er nog op, dat de burgemeester krachtens opdracht van de regeering had ge handeld. De vrederechter zal 21 Februari a.s, schriftelijk vonnis wijzen. BOTERHANDELAAR VEROORDEELD TOT 10.000 GULDEN BOETE. Wegens bonnentekort. Ondanks herhaaldelijk gegeven waarschuwin gen blijkt bij controle op bedrijven o.a. van boter- en kaasproducenten en bij de betreffende handelaren, dat deze niet voldoende distributie bonnen respectievelijk toewijzingen kunnen over leggen over de door hen afgeleverde producten. Met nadruk wordt er van de zijde van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd nogmaals op gewezen, dat de bonnen administratie steeds nauwkeurig en volledig dient te worden bijgehouden en dat steeds het juiste aantal bonnen en toewijzingen op het be drijf aanwezig dient te zijn evenals de voorraad producten, zooals deze volgens de administratie moet bedragen. In dit verband verdient het de aandacht, dat een boterhandelaar in het Westen des lands onlangs door den tuchtrechter tot een boete van f. 10.000 is veroordeeld wegens een tekort aan distirbutiebescheiden. Dit vonnis zij een ieder nogmaals een waarschuwing om bonnentekorten te voorkomen. C. v. D. te N. a. Z. Wij raden U aan een dierenarts te consulteeren. Dergelijke afwijkingen kunnen door een bepaalde voeding ontstaan. In enkele groote plaatsen van ons land werd wel eens gratis consult gegeven en blijkens een advertentie ln L.D. van Woensdag 11 Februari kunnen minvermogenden terecht. Lage Mare 104, Maandag- en Donderdagmiddag van 56 uur. S. C. te L. Recht op doorbetaling heeft zij niet. Op blllljkheldsgronden komt haar echter wel eenige vergoeding toe. A. B. te L. B. ls verplicht bij wanprestatie f. 100 terug te gevèn. A. dient dan niets te accep teeren. EEN BEKWAAM MEDICUS EN HOOGSTAAND MENSCH IS HEENGEGAAN. Met groote ontroering zullen ongetwijfeld talloos velen in den lande en vooral in onze stad vernemen, dat Zaterdagmiddag na een vrij langdurig ziekbed te zijnen huize aan het Rapenburg op 69-jarigen leeftijd is overleden dr. J. R. de Bruine Groeneveldt, tot voor enkele maanden praktiseerend chi rurg te dezer stede. Donderdag. Prediker: Spr. ds. E. v. Dijk, 3 u. en 7 u. v.m. ülOSLOPfcN t 18 Jaar; 14 Jaar; 5 alle leeftijden. Luxor-theater: Het geheim van den Betty Bon f. Dagelijks te 2 en 8 uur nam. Zondag 27 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: „De getrouwde verloofde" Dagelijks 2 en 7V4 uur nam. 's Zondags 116, 416 en 7 y2 uur, Trlanon-theater: ,,'s Avonds op de helde" f. Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Kora Terry" f. Dagelijks te 8 uur, Woensdag en Zaterdag ook te 2 uur; 's Zondags te 2, 4y2 en 8 uur. Rex-theater: „Pantserkruiser Sebastopol" t. 2 en 8 u. nam. Zondag 2—6^6 uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)„Savoyhotel 217". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Februari 20 uur tot Zaterdag 21 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken. Hoogewerd 171. tel. 20502 en de apo theek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest: door de Oegstgeestsche Apo theek. voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. Wijlen dr. De Bruïne Groeneveldt. (naar een teekenlng van Jan Boon) Jan Rudolph de Bruïne Groeneveldt is 13 Oc tober 1872 te Molenaarsgraaf (Z.H.) geboren. Hij bezocht de gymnasia te Dordrecht en Haarlem, studeerde vervolgens aan de Leidsche Universiteit in de medicijnen en werd den 29sten April 1898 tot arts bevorderd. Na zijn artsexamen aan de Leidsche Universi teit bezocht hij verschillende klinieken in Wee- nen en Berlijn en werd in Februari 1899 assistent te Leiden van prof. van Iterson en na diens dood van prof. Korteweg tot 1907. In dien tijd ves tigde hij zich hier als chirurg. Sinds 1910 heeft hij zich aan de studie ran het kankervraagstuk gewijd, speciaal de vroeg tijdige diagnose In zijn laboratorium is o.a. de kwestie-Bendien opgelost. Op 1 September 1941 legde hij om gezondheids redenen zijn praktijk neer. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig artsjubileum, nu bijna vier jaar geleden, werd hem door zijn oud-patiënten, over het geheele land verspreid, een hartelijke huldiging bereid, terwijl hooger- hand de waardeering voor zijn groote verdien sten tot uiting bracht door hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Hoezeer dr. de Bruïne als mensch, als chirurg en als medicus door talloos velen in de hoogste mate werd gewaardeerd, bleek treffend tijdens de receptie, welke ter gelegenheid van dit jubi leum werd gehouden en waar menschen uit het geheele land, van allerlei rang en stand, hun dankbaarheid kwamen betuigen. In het Sint-Elisabeth-7.1ekenhuis. waar de thans ontslapene veelvuldig werkte, werd ter zijner intentie een bijzondere mis opgedragen en ook in de andere Leidsche ziekenhuizen, welke dr. de Bruïne uiteraard dikwijls bezocht, werd hartelijk medeleven betoond met het jubi leum van dezen hoogstaanden mensch en hoogst bekwamen medicus. Gironummer van de W. H. N. 5 553. De Bank van de W.H.N, is Kas- vereenighig N. V. Amsterdam, Postgironummer 8 7 7. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. W v, B. Formeel ls de zaak waarschijnlijk ln orde, omdat u inderdaad bij twee maatschap pijen werkzaam was. Er zal dus wel niet aan de zaak te veranderen zijn. Stcl echter de gevolgen, welke u troffen, nog eens in het licht bij dé in stantie te Amsterdam met het verzoek u te helpen W. K. te S. U kunt de zaak bespreken bij den raad van arbeid. B. P. te L. Het ziekengeld bedraagt 80 pet. van het dagloon. Wat het dagloon meer dan f. 8 bedraagt, komt bij de berekening niet ln aanmer king. De vergoeding wordt uitgekeerd te begin nen met den derden dag na dien, waarop de ziekte aanving. Bedoelde firma bestaat nog. Als u schrijft met naam en adres Amsterdam ls voldoende. Wed B. te L. De straatbelasting moet door den huiseigenaar betaald worden. D. A. Z. Waarschijnlijk zal het stukje niet onder de regelen van de pachtovereenkomst val len. Met inachtneming van de bepalingen van het bestaande contract (duur, opzegging) zal ver andering in de overeenkomst gebracht kunnen worden. - V. d. S, te O. - Dat bureau bestaat niet meer. H J, V. te li. - Richt u tot den heer W. F. Smit Jr.. Javastraat 1, alhier. Hoevelen danken aan hem het herstel hunner gezondheid of zelfs het behoud van hun leven, hoevelen zouden in deze oogenblikken terugdenken aan de hartelijke, opbeurende woorden, welke dr. De Bruïne in de moeilijkste momenten van hun leven tot hen richtte? Dr. de Bruïne was een man, die achter een mom van barschheid een' hart van goud ver borg. een medicus, die hooge chirurgische be kwaamheden paarde aan groot psychologisch inzicht, die zijn patiënten kende en begreep en zich in htm situatie wist te verplaatsen, zoodat zij zich vol vertrouwen aan zijn voortreffelijke zorgen toevertrouwden. Daarenboven heeft dr De Bruïne Groene veldt ook op andere wijze ontzaglijk veel goed gedaan, zoodat het allerminst een phrase is wanneer wij getuigen, dat zijn heengaan in een zeer velen omvattenden kring wordt be treurd. Er blijft de herinnering aan een zeer kundig medicus, aan een sympathieke, warmvoelende persoonlijkheid, wiens naam nog tal van jaren door velen in den lande met gevoelens van de grootste dankbaarheid zal worden genoemd. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal geschieden a.s. Woensdag om 1 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". „DE VROOLIJKE GROEP". Zaterdag hield „De Vroolijke Groep" ter ge legenheid van haar 3-jarig bestaan een feest avond in „De Harmonie". Nadat de voorzitter, de heer Guldemond, den avond had geopend met een woord van welkom en dank aan de medewerkers, kwam het optreden van een en semble, dat de bezoekers vergastte op voor treffelijk gespeelde en gezongen Hawaïan- liedjes. Veel succes had ook het duo-v. d. Woerd in zijn geestig repertoire. Er werd dikwijls braaf gelachen, terwijl de geheele zaal uit volle borst de refreintjes van de diverse liedjes meezong. Voor het muzikale gedeelte tusschen de num mers zorgden „De Vagebonden", die eveneens voortreffelijk werk leverden. Voor de meesten kwam het einde veel te vroeg. EEN KWARTIER VOOR GOD. Van Woensdag a.s. tot en met Woensdag vóór Paschen wordt er in de katholieke kerk aan de Hartebrug dagelijks (behalve 's Zondags) te half twee gehouden „Een kwartier voor God". Het ..Kwartiertje", dat wordt gegeven in na volging van het Amsterdamsche voorbeeld, is gewijd aan Bijbellezing, korte overweging, gebed en gezang, en bedoeld voor allen, die midden op den dag hun geestelijk leven even willen verfrisschen, „Dit is een tijd van verdieping en vernieuwing voor héél het leven", aldus de biljetten in de stad waarop het „Kwartiertje" wordt aange kondigd. Teekeningen F, Wagner. De Avonturen van Barrabas de Kode Bosmier 43 Een kleine sneeuwheuvel reddt Hein s .even en ook dat van Barrabas Want doordat de slee in vliegende vaart het heuveltje overging wipte ze omhoog, raakte Barrabas nog van or zij, zodat die achterover ln de sneeuw rolde, vloog over de diepe spleet heen en kwam aan de overkant veilig en wel m een dikke sneeuwlaag terecht Geen der belde vrienden had kunnen na-vertellen, hoe het eigenlijk gebeurd was. maar Akaba, gewaarschuwd dooi ie kreten van Barrabas zag alles zich voor haar ogen afspelen en met een diepe zucht van verlicntlng bemerkte ze. hoe goed net nog afliep Barrabas tag half versuft op de grond met z'n poten allerdwaast ln de lucht, terwij Hein, met z'n neus diep in de koude sneeuw, niet .meer wist of de wereld onder of boven hem was. En de slee was. wonder-boven-wonder. zo netjes terecht gekomen dat de zak er zelfs niet afgerold was. Langzaam kwam Hein bij. Hij tilde z'n neus voorzichtig uit dc sneeuw =*ri ieppk r^nd Maar toer hij zag hoe dicht hij nog bij de af grond lag en dat z'n poten zelfs nog half en nail over de rand hingen be' greep hij iat er nog altijd gevaa; .-treigde Heei voorzichtig trok hij z'r poten naar zich toe en kroop toen voetje voor voetje verder de sneeuw op En pas toen hij ver genoeg van de rano verwijderd was, durfde hij overeind te Komen Maar hij was nog zo duizelig dat hij dadelijk weer ging zitten en een beetje suizebollerig voor zich uit keek 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2