MAANDAG 16 FEBRUARI 1942 No. 25119 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Singapore capituleert Een nieuw bewijs voor de zwakte van Engeland De zegevierende tocht der Duitsche marine Japansehe overval op Sumatra Verduisteren: 82ste Jaargang Zware scheepsverliezen Rede van Franco Verspreide berichten De Leider der N.S.B. spreekt voor den Nederlandschen Arbeidsdienst Groote opwinding in Engeland Palembang bezet 18.55 uur 8.53 uur .J LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Telei Directie en Administratie 25041 lli'uni - Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telcf Redactie 21507 Hoofdredacteur: B W, Menkhorst. Lelden Pl/'erv.: K Been. Lelden Zaterdag deelde het Duitsche opper bevel mede: In verscheidene sectoren van het Oos telijk front zette de vijand zijn aanvallen zonder succes voort. Zij mislukten onder bijzonder zware vijandelijke verliezen. In den sector van een legerkorps verloor de vijand rond tweeduizend dooden. In tal rijke eigen aanvalsacties werden vijande lijke strijdkrachten teruggeworpen, ver scheidene ingesloten vijandelijke gToepen verder opeengedrongen en van hun ver bindingen afgesneden troepen van den vijand vernietigd of gevangen genomen. Sterke formaties der luchtmacht dreven vijandelijke concentraties en ravitaillee- ringscolonnes uiteen en bestookten met goed gevolg veldstellingen der bolsjewis ten alsmede spoorwegdoelen. Aan het front van Moermansk vernietigden jacht- formaties een vijandelijk kamp te velde. De verliezen der bolsjewistische lucht strijdkrachten bedroegen gisteren negen en dertig vliegtuigen. Bij het zeegevecht aan den Oostelijken uitgang van Het Kanaal op 12 Februari vielen Duitsche torpedobootjagers en mo- tortorpedobooten Britsche motortorpedo- booten aan, waarvan er twee tot zinken werden gebracht. Een mijnenlegger redde vijf en dertig overlevenden van het ge zonken patrouillevaartuig, dat het eenige bij deze gevechten verloren gegane Duit sche schip is. Duikbooten brachten bij aanvallen op konvooien op den Atlantischen Oceaan een korvet en drie vijandelijke koopvaar dijschepen van 26.500 brt. in totaal tot zinken, waaronder een groot motortank schip. Vier andere schepen werden door torpedotreffers -zwaar beschadigd. In het zeegebied ten Noorden van To- broek plaatsten Duitsche gevechtsvlieg tuigen treffers op twee oorlogs- en twee koopvaardijschepen van een krachtig be schermd konvooi. Aangenomen kan wor den, dat een torpedobootlager en een transportschip van 10.000 brt. ten onder zijn gegaan. Bovendien werd in de haven van Tobroek een klein vrachtschip zwaar beschadigd. In het Westen der Marmarica vernietigr den gevechts-vliegtuigen verscheidene Britsche pantserwagens en vrachtauto's. Begeleidende jagers schoten vijf vijande lijke jachtvliegtuigen neer. Op het eiland Malta wierpen gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers mate rieel- en benzine-opslagplaatsen van de haven La Valetta in brand. Brtsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht aanvallen op enkele plaatsen in West-Duitschland, waarbij o.a een kinderziekenhuis in Essen getroffen werd. De burgerbevolking had eenice ver liezen aan dooden en gewonden. Bij deze aanvallen werden twee vijandelijke bom menwerpers neergeschoten, drie andere vliegtuigen verloor de vijand door af weer van jachtvliegtuigen en luchtdoel geschut aan de kust der bezette gebieden in het Westen. En Zondag: In het Oosten zijn ook gisteren de aanvallen van den vijand, die op enkele plaatsen aan het front steeds weer werden herhaald, mislukt. Eigen aanvalsoperaties verliepen succesvol. For maties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers deden, ondanks ongunstige weersomstandigheden, doeltreffende aan vallen op vijandelijke troepenbewegingen, vernietigden verscheiden marcheerende colonnes van den vijand volledig en ver nielden een groote hoeveelheid ravitaillee- ringsmateriaal. In het hooge Noorden werden installaties van den Moermanks- spoorweg verwoest. In Noord-Afrika hebben duikbommen werpers van de Duitsche luchtmacht ge motoriseerde afdeelingen van den vijand in de omgeving van Ain el Gazala ge bombardeerd. In de wateren ten Noorden van Benghazi beschadigden Duitsche ge vechtsvliegtuigen van twee geëscorteerde Britsche convooien nog twee vrachtbooten van in totaal 15 000 ton zoo zwaar, dat ook deze schepen als vernietigd kunnen worden beschouwd. Bovendien werden twee lichte kruisers, twee torpedojagers en een groote koopvaarder door bommen ge troffen. Ten Oosten van Malta is een •patrouillevaartuig door een luchtaanval vernietigd. Een duikboot bracht aan de Afrikaansche kust ter hoogte van Mersa Matroeh van een konvooi twee schepen tot zinken. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Zuid-West-Duitschland storingsaanvallen gedaan die militair zonder succes bleven. De verliezen der Britsche luchtmacht bij den strijd ter zee en in de lucht, die 12 dezer in Het Kanaal werd geleverd, zijn tot 49 vliegtuigen gestegen. Verwacht mag worden, dat in deze luchtgevechten nog 13 andere vijandelijke toestellen zijn neergeschoten. Bij deze gevechten onder scheidden zich de formaties onder het opperbevel van generaal-veldmaarschalk Sperrle, aangevoerd door generaal der vliegers Cöler en kolonel Galland. De Sovjet-luchtmacht heeft in de pe riode van 7 tot 14 Februari 153 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 88 in lucht gevechten en 38 door luchtdoelartillerie neergeschoten, de rest op den grond ver nield. In hetzelfde tijdsverloop gingen aan het Oostelijke front 25 eigen toestellen verloren. Bij de gevechten in den Noordelijken sector van 't Oostelijk front heeft wacht meester Kirchner stukleider bij 'n storm- batterij, zich bijzonder onderscheiden door in den loop van drie dagen 11 aanval lende tanks stuk te schieten, waaronder verscheidene bijzonder zware. O Het Japansehe hoofdkwartier heeft gisteren bekend gemaakt, dat Singapore on voorwaardelijk heeft gecapituleerd. De Britsche strijdkrachten hadden, naar Domei uit Singapore meldt, om 14.30 uur aan het Japansehe hoofdkwartier mede gedeeld, dat het leger van Singapore bereid was zich over te geven. De capitulatie geschiedde, naar verluidt, om tien minuten voor acht, na korte onderhandelingen tusschen vertegenwoordigers van het Japansehe en het Britsche opper bevel. Omtrent het verloop der onderhandelingen meldt Domei, dat de Japansehe en Britsche mili taire bevelhebbers een bijeenkomst hadden be paald, om de bijzonderheden der voorwaarden voor de overgave te bespreken, 's Middags te half drie naderde een groep van vier Britsche officieren onder aanvoering van een officier van den Britschen generalen staf, majoor Wilde, met een witte vlag bet hoofdkwartier van het Japan sehe leger. Zij verwittigden de Japansehe auto riteiten er van, dat de Britten bereid waren zich over te geven. De Japanners overhandigden namens den op perbevelhebber der Japansehe strijdkrachten op Malakka, luitenant-generaal Pamasjita, de voor waarden. De delegatie verliet het Japansehe hoofdkwartier om kwart over vier, nadat men de bespreking van de aanvoerders der beide legers omtrent de voorwaarden van de overgave bepaald had op half zes. Om zeven uur hebben de Japansehe opper bevelhebber, luitenant-generaal Yamajita, en de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten, luitenant-generaal Percival, de documenten on derteekend, waardoor het stadium Malakka van den oorlog in den Stillen Oceaan wordt beëin digd. De vijandelijkheden zijn om tien uur langs het geheele front gestaakt. De onderteekening geschiedde voor een fabriek van Ford-motoren aan den voet van den heuvel Boekit Timah. Domei verneemt, dat onder meer bepaald is, dat ten hoogste duizend gewapende Britsche soldaten In de stad zullen blijven om de orde te handhaven, tot de Japansehe troepen de be zetting van de stad voltooid hebben. Naar te Tokio verluidt, geschiedde het Brit sche aanbod tot overgave op grond van de om standigheid, dat Singapore niet meer te houden was. De stad zelf was aan de landzijde volkomen ingesloten en lag onder het vuur van de Japan sehe artillerie. Van bijzondere beteekenls was voorts het feit, dat de Japanners niet alleen in het bezit waren van de belangrijkste versterkin gen op het eiland, maar ook van de drie vlieg velden: Tenga, Sembawan en Seletar. In verband met de capitulatie van Singapore verwacht men in politieke kringen te Tokio, dat de Japansehe Rijksdag reeds tegen morgen bij een zal worden geroepen voor het- aanhooren van belangrijke regeringsverklaringen van den premier en de beide weermachtsministers. De chef van den Japanschen generalen staf. gene raal Soegiyama, is door den keizer in gehoor ontvangen, om een uiteenzetting te geven over den val van Singapore. Volgens verklaringen van gewonde Britsche soldaten, die in een niet-genoemde Neder- landsch-Indlsche haven zijn aangekomen. le#»k Singapore in haar laatste uren op een laaiende M. Terwijl de stad in rook gehuld was, zag men daklooze burgers op straat en in de par ken slapen naast uitgeputte soldaten en offi cieren. Door een vlucht, die aan Duinkerken deed denken, trachtten de Engelschen aan deze hel te ontkomen, doch Japansehe duikbooten en bommenwerpers versperden hun den weg. Slechts enkelen wisten te ontsnappen. Een klein Australisch oorlogsschip, dat uit Sydney kwam, nam op 7 mijl van Singapore van een in brand staand transportschip van 20.000 ton 1234 sol daten op en haalde 200 anderen uit het water. Een klein gedeelte der Australische troepen is op Java aangekomen. Een ander klein trans portschip, dat gewoonlijk slechts 50 personen vervoert, bereikte Java met 500 vluchtelingen. Al deze menschen deden opgewonden verhalen over de vreeselijke laatste uren in Singapore, (D.N.B.) Naar het Japansehe hoofdkwartier meldt, heeft de Japansehe vloot een aanval onderno men op vijandelijke konvooien ten Zuiden van Singapore. In totaal werden 32 schepen, waar bij kruisers, duikbooten, kanorm eerbooten, mijnenleggers en transportschepen tot zinken gebracht of beschadigd. Men neemt aan, dat o.a. de Britsche lichte kruiser „Arethusa" (5200 ton) in den grond is geboord. Voorts werden tot zinken gebracht een hulpkruiser, een duikboot, twee kanonneer- booten, een mijnenlegger, een „speciaal schip" en acht transportvaartuigen, te weten een van 30.000 brt., een van 8000 brt., vier van 5000 brt. en twee van 3000 brt. Voorts werden een Nederlandsche kruiser, een Britsche torpedoboot jager, twee „speciale sche pen". tien transportvaartuigen en een torpedo boot beschadigd, terwijl een mijnenlegger en een transportschip gedwongen werden aan den grond te loopen. ZOO NOODIG EEN MILLIOEN SPANJAARDEN TEGEN HET BOLSJEWISME Na de Spaansch-Portugeesche besprekingen heeft generaal Franco bij een receptie in het Alcazar van de Andalusische garnizoenen een toespraak gehouden, waarin hij in het bijzonder den nadruk legde op het anti-bolsjewistische karakter van het nieuwe Spanje. De caudillo wees op den Europeeschen kruis tocht tegen het bolsjewisme en verklaarde, dat zonder het zegevierende resulaat van den strijd van nationaal-Spanje, thans geen Spaansche vrijwilligers in de uitgestrekte vlakten van de Sovjet-Unie zouden staan. Een der wereld, zoo ging Franco voort, strijdt thans voor de vernie ling van de macht, die twintig jaar lang in Europa een bolwerk heeft gevormd tegen de roode horden. Al dien tijd trachtte de Sovjet- Unie met alle middelen het achterland van Europa te ondermijnen en zijn vijfde colonne woedde in het geheele werelddeel. Men wil dit bolwerk vernietigen en Europa aan het bolsje wisme uitleveren. Wy vreezen niet, dat dit ge beuren zal. Maar wanneer er een oogenblik van dergelijke gevaren mocht komen en wanneer de weg naar Berlijn zou worden geopend, zou niet slechts één divisie Spaansche vrijwilligers der waarts trekken, maar er zou zich een millioen Spanjaarden ter beschikking stellen (geestdrif tige toejuichingen) Ofschoon ik, zoo ging gene raal Franco voort, de zekerheid heb, dat zooiets niet noodig zal zijn, verheugt mij uw geestdrift, want die bevestigt, dat Spanje een tweede maal tegen het communisme zou opstaan. (D.NJB.) RIJKSMAARSCHALK GÖRING ONTVANGT QUISLING. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Rijksmaarschalk Göring heeft Zaterdag den Noorschen minister-president Vidkun Quisling in tegenwoordigheid van Rijkscommissaris Ter- boven ontvangen. Een Duitsche vloot vaart van Brest via Het Kanaal onder den rook der Britsche kust naar de Noordzee. Eenmaal voer Michiel de Ruyter de Theems op tot voor Chatham. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede, dat de leider der N. S. B. Woensdag 18 Februari a.s. te 14 uur in Pulchri Studio te 's-Gravenhage zal spreken voor den staf van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Nu vice-admiraal Ciliax, commandant van het vlooteskader, rapport heeft uitgebracht over het gevecht in het Kanaal en de rapporten van de deelnemende commandanten zijn ontvangen, kan over de succesvolle operaties van de Duit sche zeestrijdkrachten noe het volgende worden gezegd: De slagschepen „Scharhorst" en „Gneicenau" de kruiser „Prinz Eugen", en de daarbij inge deelde bewakingsstrijdkrachten, verlieten kort na een in de avonduren ondernomen luchtaan val op 11 Februari ongemerkt een haven aan de kust van den Atlantischen Oceaan, met de op dracht het Nauw van Calais door te varen om zich beschikbaar te stellen voor andere belang rijke operaties. Zij bereikten op 12 Februari des middags on bemerkt het Nauw van Calais, brachten den vij and, die thans den tocht trachtte te belemmeren zware verliezen toe en voerden hun taak volgens de plannen uit. Behalve dat een patrouillevaar tuig verloren ging en een torpedoboot schade be kwam, leden de Duitsche eenheden geen verlie zen of schade. De vijand daarenteeen toonde zich niet opgewassen tegen den toestand, noch wat betreft de bevelvoering noch van een tac tisch standpunt. Toen de tegenstander tegen den middag met zijn vloot- en luchtstrijdkrachten het Duitsche eskader aanviel, gingen de Duitsche escorteeren- de eenheden tot den tegenaanval over en slaag den er in twee vijandelijke motortorpedobooten tot zinken te brengen, waarna zij de jacht op de vijandelijke schepen tot ongeveer de Goodwin- zandbanken voortzetten. De kruiser „Prinz Eugen" bracht een vijande lijken torpedobootjager tot zinken en schoot een tweeden in brand. Escorteerende jagers en lucht afweereenheden der Duitsche vloot neutraliseer den lederen vijandelijken aanval en brachten den tegenstander zeer zware verliezen toe. Tegen het vallen van den avond trok de vij and zich terug en de Duitsche oorlogsbodems konden rustig hun nieuwe bases bereiken. De Duitsche oorlogsschepen zijn thans gereed voor nieuwe taken. (D.N.B.) De Britsche pers en dp Britsche openbare meening zijn door dit verloop van zaken ten zeerste geschokt. De bladen vallen unaniem Churchill zeer heftig aan en eischen wijziging der regeering ewenals een grondig onderzoek. Ook in Amerika blijkt groote ontgoocheling. De politieke correspondent van Reuter meldt, dat de minister-president in de eerstvolgende bijeenkomst van het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over de omstandigheden, waaron der de Duitsche oorlogsschepen door het Kanaal naar Duitschland konden terugkeeren. Van den aard en de strekking der regeering zal afhan gen, of er een debat zal volgen. In ieder geval zal er gelegenheid genoeg voor een discussie zijn. Van officieele zijde heeft men geen be langstelling voor voorstellen tot het houden van een geheime vergadering, omdat men van mee ning is, dat men het land rekening en verant woording moet afleggen, voorzoover dat met de eischen van veiligheid in overeenstemming is te brengen. Hore Belisha, die uit zijn partij is getreden en zich aan de zijde der cnafhankelijken heeft geschaard, was de eerste politieke leider, die een officieele verklaring over het gebeurde eischte. Hij zeide: „dat de Scharnhorst, de Gneisenau en de Prinz Eugen onder de klippen van Dover zijn doorgevaren, is de belangrijkste gebeurtenis van den oorlog. Wij weten thans, dat onze eigen kustwateren niet onkwetsbaar zijn en dat onze traditioneele macht ter zee ernstig getart is." (A.NP.) Een heerschappij van nog geen drie eeuwen thans definitief fen einde. (Van onzen politieken medewerker). HET begon reeds in het jaar 1652, toen de be langenstrijd zich meer en meer naar de zee had verplaatst, dat de Republiek der Neder landen in een oorlog gewikkeld raakte met Engeland. Het was de eerste Engelsche oorlog, waarin het ging om de suprematie ter zee. De Nederlanden beheerschten toen de zeeën en het was Engeland niet mogelijk het fiere oranje- blanje-bleu van de wateren te doen verdwijnen. Deze oorlog eindigde in een erkenning van de Nederlandsche suprematie door Engeland. Eén van de beste zeehelden, Maarten Tromp, sneu velde bij Ter Heyde! De Raadspensionaris Jo- han de Witt ging na den vrede direct tot een reorganisatie van de Nederlandsche vloot over, omdat hij er van overtuigd was, dat Albion niet eerder zou rusten voordat het de Nederlandsche vloot uit de zeeën rondom Brittanje had ver- stooten Na den z.g. Noorschen oorlog, waarin Denemarken gesteund werd, stuurde intusschen in Engeland, dat den handel op Afrika in han den wilde krijgen, een partij op oorlog met de Republiek der Vereenigde Nederlanden aan, welke ten slotte in 1665 uitbrak. Ook toen had Engeland de kracht van de vloot der Republiek onderschat en er ontstond een strooming, die den vrede wilde. Eerst na den tocht naar Chatham op initia tief van Johan de Witt kwam de vrede te Breda in 1667 tot stand. Het was Nederland's grootste admiraal Michiel de Ruyter, die in dat jaar de Theems opvoer tot voor Chatham, om aan te toonen, dat de wateren rondom Brittanje niet beheerscht werden door de eigen maritieme krachten, maar door die van de Republiek der Nederlanden. Het was een geweldige slag in het gelaat van Albion, dat in dien tijd reeds zijn kop begon op te steken en trachtte de wereld aan zijn wil ondergeschikt te maken, toen daar een vreemde vloot in vollen oorlogstijd de Theems opvoer. Van dat oogenblik af groeide de zeemacht van den Britschen leeuw totdat op 12 Februari 1942 een Duitsche vloot van Brest via Het Kanaal naar de Noordzee vaart onder den rook van de Britsche kust. Bijna drie eeuwen heeft Brittanje de heerschaDpij ter zee gehad, thans behoort deze wat dit deel van de aarde aangaat wederom aan een continentale macht, aan Duitschland. Geen wonder dan ook, dat sinds de zeventiende eeuw niets schokkender voor Engeland is geweest dan deze gebeurtenis. ENGELAND'S KUSTEN BEDREIGD. "N TIEMAND zou er ooit aan gedacht hebben, \l dat Duitsche vlooteenheden het Nauw van •L N Calais op klaarlichten dag konden passee- ren Immers Engeland rekende de Straat van Dover tot zijn gebied en had deze zeestraat vol komen afgesloten. In het eerste halfjaar van dezen oorlog, nl. In 1939 en begin 1940 was het geen enkel neutraal schip mogelijk dit gebied ongemerkt te passeeren. Steeds kwamen Britsche marinevaartuigen opduiken, waaruit bleek, dat Engeland dit gebied van Het Kanaal en de Straat van Dover volkomen onder zijn contróle had. De oorlog van het laatste jaar heeft zoo veel van Brittanje's kracht ingeboet, dat zelfs de bescherming van eigen kusten daaronder zwaar te lijden heeft gehad. De Britsche pers wijst met bijzondere aandacht op het gebeurde in Het Kanaal. De „News Chronicle" zegt o.a., dat de doorbraak een crisis in dezen oorlog betee- kent. Unaniem is men in Engeland van oordeel, dat er verandering moet komen in de regeenngsmethoden. Velen voelen zich niet veilig meer, hetgeen te begrijpen is, daar de kusten van Engeland thans bedreigd worden. Engeland heeft een punt van gewel dige zwakte bereikt. De verschillende gebeur tenissen toonen dit duidelijk aan. Allereerst de val van Singapore en thans de doorbraak der Duitschers in de Straat van Dover om van de gebeurtenissen in Noord-Afrlka en de troebelen in het Britsche imperium nog maar niet te spreken. De vooruitzichten ln de oorlogvoering in den Atlantischen Dceaan zijn door dit gebeuren geheel veranderd en wel ten gunste van Duitschland. Een wijzi ging in die vooruitzichten ten opzichte van de zee-oorlogvoering is dan ook wel te ver wachten. Een nieuwe phase in den oorlog 13 ingetreden en deze zal van beslisesnden aard zijn. Het Britsche volk begrijpt dit, want het valt Chur chill zonder mededoogen aan. Zelfs in de Ver eenigde Staten ziet men in dezen doorbraak der Duitschers een bewijs voor de zwakte van En geland. Talrijke telegrammen toonen aan, dat het vertrouwen in Engeland's kracht is geschokt en men zich eerst thans bewust gaat worden van den ernstigen toestand, waarin het Britsche imperium verkeert. De Duitsche vloot heeft den laatsten tijd bewezen, dat zij tot groote dingen in staat is, zooals b.v. de operaties aan de kus ten van Amerika. Thans aan Engeland's eigen kusten. Het is als in de dagen van de eerste Engelsche oorlogen tusschen de Republiek en Albion, toen Michiel de Ruyter de Theems op voer en Maarten Tromp de Britten in Het Kanaal en in de Straat van Dover verjoeg! h. a. a. Het D.NJ3, meldt: Denzelfden dag, waarop de veldtocht van Malakka met de capitulatie van Singapore werd besloten, openden de Ja panners een grooten aanval op Sumatra. Pa lembang in midden-Sumatra, dat met 50 pro cent aandeel aan de geheele Nederlandsch-In- dische petroleumproductie een der belangrijkste oliecentra is en bijzondere beteekenis had voor de verzorging van de vijandelijke vloot, is het hoofddoel van den aanval der Japansehe lucht macht en der Japansehe vloot. Nadat Zaterdag, naar uit Batavia gemeld wordt, uit na-ar raming honderd vliegtuigen eenige honderden manschappen valschermtroe pen in de nabijheid van Palembang geland wa ren. en daar, volgens Japansehe frontberlchten. het vliegveld, alsmede andere belangrijke mili taire punten bezet hadden, kwam Zondagmorgen ten Oosten van Palembang de Japansehe trans- portvloot aan en ging, zooals ook het legerbe- rlcht van Batavia toegeeft, tot een groot- scheepsche landing over. De Japansehe landingstroepen hebben toen in den loop van Zondag een hevigen aanval ge opend op Palembang. Voorts vielen Japansehe vliegtuigen, zooals reeds gemeld, ook het vlieg veld Pakan Baroe in midden-Sumatra aan, waar vijf vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. In de buurt van het eiland Banka werden in een luchtgevecht nog tien Lockheed-Hudson bommenwerpers neerge schoten. LANDING OP AMBON. De oorlogscorrespondent van de „Yomioeri Sjimboen" meldt, dat een succesvolle landing van Japansehe eenheden op Ambon is uitge voerd. De correspondent verwacht, dat het eiland spoedig geheel bezet zal zijn. Dagelijks wordt het aantal gevangenen en óverloopers grooter. De verliezen van den tegenstander tot 14 Februari bedroegen 300 dooden en 2600 ge vangenen. Voorts werden o.m. 7 kanonnen, 9 stukken afweergeschut, 2 tanks, 3 vllegbooten, 2 motortorpedobooten en veel munitie buitge maakt. (D.N.B.). ANAMBAS-EILANDEN DOOR JAPANNERS BEZET. In het te Batavia uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Anambas-eilanden, die ongeveer 300 kilometer ten Noord-Oosten van Singapore liggen, door de Japanners bezet zijn. (D.N3.) NEDERLANDSCHE OFFICIEREN BIJ ROOSEVELT. President Roosevelt heeft Vrijdag in het Witte Huis geconfereerd met de chefs der Nederland sche militaire en marine-delegatie, die onlangs uit Londen zijn aangekomen, waarschijnlijk om nauw contact te onderhouden met den veree- nigden Britsch-Amerikaanschen staf en de Australische en Nieuw-Zeelandsche officieren. Generaal Dijxhoom en schout-bij-nacht Ter- mytelen werden.aan Roosevelt voorgesteld door den Nederlandschen gezant te Londen. Bij het verlaten van het Witte Huls verklaar den de officieren, dat zij militaire en vloot- aangelegenheden hadden besproken, maar zij weigerden iets naders mede te deelen. (A.N.P.). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 9.19 uur en gaat onder te 20.26 uur

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1