Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 Februari 1942 Tweede Blad No. 25116 Organisatie van den Landstand KERK- EN SCHOOLNIEUWS 82ste Jaargang FEUILLETON De vrees voor den afgrond Gemengd Nieuws Moord in de van Hilligaerlstraaf te Amsterdam Normandie waarschijnlijk verloren Een boerenraad naast den boerenleider door MIGNON G. EBERHARDT. (9 Beste Jongen, zei ze, kijk niet zoo onge lukkig. Laat ik het hier zeggen, dat iedereen bet kan hooren Het spijt me. Richard. Ik heb spijt over alles Daarom ben ik teruggekomen om hier te blijven. Zij hief het hoofd op er jv'ilde de armen op zijn schouders leggen. wij zullen opnieuw probeeren ons huwelijk tot oen succes te maken Richard keek Jeanne aar:. Er lag vastbeslo tenheid en een vraag in dien blik en Jeanne antwoordde fluisterend, nauwelijks hoorbaar: Ja zeg het haar. Hij begreep haar; zijn oogen hielden de hare nog een oogenblik vast. Toen wendde hij zich weer tot Eve. die vlug Pratend de lapellen van zijn jas aaide met haar zachte handjes, en niets van dit korte tus- schenspel gemerkt had. Zij ratelde: en wacht tot Je alles gehoord hebt. Ik heb besloten, niet te scheiden. Ik heb besloten, terug te komen en en een goede en liefhebbende vrouw voor Je te zijn. Zooals ik altijd ben geweest. Wil Je me nu geen zoon geven, Richard? Hij nam haar armen van zijn schouders. Zijn gezicht bleef in de schaduw, maar het licht viel helder op Eve. Je vergist Je, Eve, zei hij. Ik denk er nat meer aan. Ons huwelijk is geëin digd. Jij hebt het zoo gewild, en ik ook. Dat is nu eenmaal afgesproken en dus Zy viel hem in de rede en wendde zich tot Diane: Diane. Je neemt me toch niet kwalijk? Ik zou graag alleen met mijn man willen spreken. Diane zei heesch van boosheid: Als Je geld noodig hebt. Eve Dianel Eve's stem klonk niet verontwaar digd. alleen vriendelijk verwijtend. Je hebt me nooit erg kunnen zetten, is het wel? Hoe kar. je zoo onhartelijk zijn' Onhartelijk! riep Diane, en Richard zei vlug: Dat is goed, Diane. Willen lij en en Jeanne alvast naar huls gaan? Ik kom straks. Ik wilde Eve iets zeggen. Diane aarzelde: Jeanne zei. .ronder diehard aan te kijken: Kom, en stak haar -urn door die van Diane. De droom was dus geëindigd Maar zij liep nog als in een droom toen Diane en zij, met tikke lende sandalen over de planken van den steiger zich verwijderden van de twee gestalten, die als scherp omlijnde slihouetten tegen het zilveren water afstaken. Zij draaiden zich nog eenmaal om, toen zij de wilgen hadden bereikt en Eve's stem verwonderlijk helder over het water naar hen opklonk. Wil Je mijn koffers In Richard's kamer laten brengen? vroeg ze. -Diane draaide zich boos af en gaf Jeanne's arm een nijdigen ruk; zij verdwenen in de scha duw van de wilgen. Ik mag lijden, dat hij haar in het water gooit, zei ze nijdig, en voegde er na een oogen blik stilte bedachtzaam aan toe, alsof zij wer kelijk gemeend had wat zij zei: Daarvoor kan ze jammer genoeg te goed zwemmenHet beroerde met Richard is, dat hij ridderlijk is, en dat weet zij ook. Zij heeft hem op die manier altijd weer over kunnen halen. Ze ziet er zoo klein en zoo teer uit; hij zou haar onmogelijk Pijn kunnen doen. En in werkelijkheid 4s ze.. Diane zweeg en klemde de lippen opeen. Het was alsof iemand anders, iemand die alles van Jeanne afwist, maar die toch Jeanne niet was. naast Diane de kronkelende treden opliep Toen zij boven waren, zei ze: Ik ga tante Lucie opzoeken, en ontweek zoo Diane's waak zame. spiedende oogen. Zij ging het huis binnen en de trap op. Het zou beter zijn, niet stil te staan; niet zichzelf te vergunnen te denken. Behalve dat zij en Richard bij elkaar behoorden. Nu waren zij verstandiger. Nu wisten zij meer van de liefde af en van hartzeer Een verdrinkende klemt zich aan een stroohalm vast; maar zij had nu een rots om zich aan vast te houden. Maar toch: het was beter, niet te denken. Eve was nog steeds zijn vrouw, en Jeanne was eerlijk in haar gedachten. Zij ging naar Lucie's kamer en klopte aan. Zij hoorde iets aan den anderen kant van de deur bewegen. Toen kwam Lucie's stem, een beetje gejaagd vlak achter de deur: Wie is daar? Ik ben het, Jeanne? Oh. Een sleutel werd omgedraaid De deur ging open en Lucie. kort en dik. het krullerige grijzende haar achter de ooren gestreken, haar bril in de eent hand trok haar naar binnen in de groote. met meubels overladen kamer sloot de deur en kuste haai alles In één adem. Jeanne, zei ze. och lieve kind. wat heb ik naar je verlangd Kom binnen zon kom hie7 naast me op de canapé zitten Zij ging zitten en trok Jeanne naast dch. 53JJ had zitten lezen: allerlei tijdschriften en boeken lagen naast haar op dei. grond verspreid Lucie zag er slecht uit Zij was bleek: er lagen wallen onder haar porseleinblauwe oogen. haar lippen zager blauw en haar handei) trildei. :er. beetje Jeanne schrok er hevig van en voor een oogen blik waren Richard en Eve volkomen uit haar gedachten. Zij leunde naar haar over. Maar beste tante, wat mankeert er aan? Bent u ziek? Vertelt u mij eens. Jeanne! Lucie's dikke handje greep koorts achtig de hare. Zy wierp een blik op de gesloten deur. Zy boog zich naar Jeanne over en fluis terde: Ik moest wel vragen of Je kwam, Jeanne. Ik ik word vergiftigd. Ja Ja, heusch, schat; kyk me niet zoo vreemd aan. Ik ben volkomen helder, volkomen by myn ver stand. Maar ik lk wist niet wat ik doen moest. Daarom heb ik gevraagd of Je kwam. Het het is heusch waar, schat. Ik heb er den dokter by gehaald, Het is arsenicum. Ver gift. HOOFDSTUK IV De dunne witte gordynen voor het breede raam naast haar ritselden eer. beetje, bolden op en zakten weer op hun plaats. Lucie Abot was vyfenzestigjarigen leeftyd op eer. grappige manier kinderiyk Haar ronde gezicht vertoonde enkel vrlendeiyke, glim lachende rimpeltjes Haar porseleinblauwe oogen waren openhartig en onschuldig Ondanks de vele Jaren die zij nu ouder was leek zy nog merkwaardig *eel op haar portret als twintig jarig meisje, dat beneden in den salon hing mollig en lief sn glimlachend, met een mandje kunstbloemen naast zich. Maar het leven was ook wel zonder groote gebeurtenissen aan haar voorbijgegaan. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) RECHTERLIJKE MACHT. Bij besluiten van den secretaris-generaal van i bet departement van Justitie zijn benoemd: i r.ot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gra- I fciihage, mr. S. A. van Lunteren, repetitor te Utrecht; tot officier van Justitie by de arrondisse- I ments-rechtbank te Middelburg, mr. N .S. I Hoekstra, thans substituut-officier van Justitie bij de aiTondissements-rechtbank te 's-Graven hage; tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement. Rotterdam, mr. J. van IJsendóorn, waarnemend ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haar lem; tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Amsterdam, mr. H. de Vries, juridisch ambte naar op arbeidsovereenkomst ten parkette van den procureur-generaal by het gerechtshof te 's-Gravenhage. DE HAAT IS EENZIJDIG. Hedenavond van 19.4520.00 uur spreekt Max Blokzijl over den zender Hilversum n in de serie l brandende kwesties over het onderwerp: „De I baat ls eenzijdig". I ONZE MAANDELIJKSCHE STORTING.... I Hierbij maken wy u onze maandeiyksche I storting voor de Nederlandsche ambulance I orer", zoo schreef de N.V. Van K. te B. f Goed voorbeeld deed goed volgen. Talrijke firma's, groote warenhuizen en andere instel lingen hebben er een goede gewoonte van ge maakt maandelijks een bedrag over te schrijven op girorekening 87600, Nederlandsche Ambu lance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. GEZAPIGE AFZIJDIGHEID. U herinnert zich die houding nog wel land genoot? Het was een houding, slap en onwaar achtig, waarin ons volk werd voorgegaan, o.a. door den man, die ons In tyden van hoogspan ning en het grootste gevaar, den raad gaf: „rustig te gaan slapen". Geza-pige afzijdigheid. Deze nu nog te bedry- ven,_ nu geheel Europa bedreigd wordt door het bolsjewisme, nu ons land en volk zich een plaats in het nieuwe Europa moeten veroveren, dat zou een misdaad zijn. Neen landgenoot, die houding heeft afge daan. Reeds is de kans zeer groot, dat wy onze koloniën verloren hebben, maar het moeder land. dat zk\ niet ten onder gaan. daarvoor zul len wy strijden met de wapenen in de vuist. Reeds rukken duizenden van ons in het Oos ten op. schouder aan schouder, met de bevrij ders van Europa, de Duitsche soldaten en hun bondgenooten. Schud van u af die gezapige afzijdigheid die reeds zooveel ongeluk óver ons bracht. Landgenoot, te wapen voor ons volk en land. Meld u aan by het vrywilligerslegioen „Nederland" Koninginnegracht 22. te Den Haag 45-JARIGE VERTEGENWOORDIGER HET SLACHTOFFER. Een gruweiyk misdryf is enkele dagen ge leden waarschijnlijk op Zondag gepleegd in een benedenhuis aan de Van Hilllgaertstraat te Amsterdam, op een 45-jarigen vertegenwoor diger. De man. die alleen woonde, placht zijn middageten behalve des Zondags te ge- bruike ten huize van zijn broer, die eveneens daar ter stede woont. Maandag j.l. was hij echter niet gekomen en toen hij ook Dinsdag niet op den gewonen tyd by zyn broer kwam, ging deze des avonds naar de Van Hilligaertstraat. vermoedende, dat zyn broer wellicht ziek zou zijn. Op zyn bellen kreeg de man geen gehoor en de bovenburen deelden mede. dat zij de laatste dagen niemand in het benedenhuis hadden gezien of gehoord. Daarop ging de man op de waranda en liet zich in den tuin zakken, sloeg een raam van de slaapkamer in en kwam zoo de woning binnen. Daar wachtte hem een gruwelijke ontdekking: in de voorkamer trof hi.i het lichaam van zijn broer liggende in een plas bloed aan. ook het hoofd geheel met bloed bedekt. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. wyi men op den grond een verkreukeld Zon dagochtendblad heeft gevonden en het avond blad van Maandag nog in de bus zat vermoedt men. dat de moord Zondag J.l. ls gepleegd. Het voorlooDige onderzoek heeft verder uitgewezen, dat diefstal waarschilnlijk niet de drijfveer van de misdaad is geweest. VERSPREIDE BERICHTEN. De voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Bergh, mr. A. J. M. Nederveen. is met ingang van 7 Febr. j.l. beëindigd. Benoemd ls tot notaris binnen het arron dissement 's-Gravenhage, ter standplaats Sche- veningen W B. Bruijns. candidaat-notaris te 's-Gravenhage, in de plaats van F. L. G. d'Aumerie, die is overleden. Tot griffier der provincie Utrecht is met ingang van 16 Februari benoemd de heer H. van der Weerd te Lopik, secretaris der ge meente Lopik, Jaarsveld en Willigelangerak. Na een korte ongesteldheid is te Sappemeer in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer Wubbe Cornelius Wildervanck. De overledene nam tot voor enkele Jaren een vooraanstaande plaats in het openbare leven te Sappemeer in. Hij was vele jaren lid van den raad en wet houder der gemeente Sappemeer en had in ver schillende commissies zitting. 1 TWEE MEISJES OVERVALLEN. En door messteken verwond. Op den Dalemschen dijk by Gorkum is Maan dagavond een laffe aanslag gepleegd op twee jeugdige meisjes, de 14-jarige Tina van Dijk en haar 12-Jarig zusje Fietje. wonende in de Da- lemschestraat te Gorkum. De meisjes, die omstreeks 8 uur op weg wa ren naar Dalem, werden op den donkeren dyk ingehaald door een man, die haar onverhoeds aanviel en beiden met messteken wondde. De Jongste werd in den rug getroffen en Tina in den arm. De slachtoffers stortten op den weg neer, waar een inwoner van Gorkum haar vond, die haar naar Dalem bracht, zy werden daar binnengebracht bij het hoofd der school, waar een geneesheer de eerste hulp verleende, waarna zy naar het Ziekengasthuis te Gorkum werden gebracht. Geconstateerd werd. dat by het Jongste meisje vermoedelyk een long werd geraakt. De steek, die haar zusje werd toegebacht, heeft haar arm geheel doorboord De meisjes konden geen enkele mededeeling doen, die de politie eenige aanwijzing geeft omtrent den dader. BUITENLANDSCH GEMENGD. Volgens berichten uit New York moet de Nor- mandie geheel verloren geacht worden. Volgens eer door de „Nya Dagligt Allehanda" gepubliceerd bericht van United Press heeft de officier van Justitie, Frank Hogan, ,a een ver hoor van 70 arbeiders, die op de „Lafayette" werkzaam waren, verklaard, dat het schip is ten offer gevallen aan een nalatighe.d, die dezelfde gevolgen heeft gehad als sabotage. Het is gebleken, dat in de nabijheid van een plaats, waar men met laschapparaten bezig was, balen kapok lagen. De arbeiders kregen weliswaar opdracht de balen te ver wy deren, doch deze werden maar m paar meter verplaatst, zoodat naar de meening van Hogan de ramp moet worden geweten aan nalatigheid van de arbeiders. (D.N.B.). ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN DERBYSHIRE. Volgens den Engelschen nieuwsdienst zyn bij een spoorwegongeluk op het station Beighton in Derbyshire tien soldaten om het leven ge komen. 42 personen werden gewond. Het onge luk overkwam een trein die troepen vervoerde. EEN HOTELBRAND IN MANCHESTER. By een hotelbrand in Manchester zyn volgens den Britschen nieuwsdienst vijf personen om het leven gekomen. Tien personen worden nog vermist en twintig hebben verwondingen opge- loopen. By het uitbreken van den brand be vonden zich 130 personen in het hotel, onder wie 90 gasten. Velen van hen konden slechts met de grootste moeite gered worden. Hy heeft een hangmat buitgemaakt en slaapt nu zacht by de Oekraïnsche kachel (Orbis-Holland-P.K. Schmidt) Op de wegen van en naar het front - heerscht. ondanks sneeuw en koude, een druk verkeer. De munitie en de levensmiddelen voor troepen en paarden moeten naar het front gebracht worden (Hoffmann-P.K. Schürer) St. Pancras In de warenhuizen heerscht een, groente drukte met het trekken van tomatenplant-Jes. Deze wor den thans, nu ze „potryp" zyn geworden, in kleirte potjes geplant. In speciaal hiervoor verwarmde trek kassen staan de duizenden plantjes te trekken. (Polygoon-Kuiper) Voor den bouw van de Duitsche stellingen moeten steeds weer in de buurt staande boomen geveld wor den. Niettegenstaande de groote koude mag de bouw van de stellingen niet blyven rusten. Hoffmann-PJC. Hentzschel) Ter gelegenheid van zUn 40-jarig dienst jubileum by de Nederlandsche Spoorwegen werd de heer J. S. Admi raal, hoofdstationschef van Utrecht, gehuldigd. Van hoog tot laag kwam men den jubilaris gelukwenschen. Een der treinconducteurs f eliciteert den heer Admiraal (Polygoon-Zeylemaker) Trotsch en bly passen de Duitsche soldaten de hoofd deksels en jassen, welke uit het Vaderland gestuurd wei* den. (Orb is-Holland-PJC. Wlesebach) De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschery heeft op grond van artikel 2 van het Eerste Uitvoeringsbesluit Nederlandsche Landstand zyn goedkeuring ver leend aan het besluit van 6 Februari j.l van den boerenleider betreffende de inwendige or ganisatie van den Nederlandschen Landstand. Dit z.g. Statuut van den Nederlandschen Land stand. zooals het in de „Staatscourant" van II dezer is bekend gemaakt, bevat in hoofdzaak de volgende bepalingen: De boerenleider, of diens vervanger, de voor man, wordt by de leiding van den Nederland schen Landstand bygestaan door een boeren raad. De boerenraad. welke wordt geraadpleegd over alle onderwerpen, omtrent welke de boe renleider het oordeel van den raad wenscht. wordt geleid door den boerenleider of namens dezen door den voorman terwijl de boerenlei ders der provincies daarin ambtshalve zijn op genomen. Bovendien kan de boerenleider bij zondere leden aan den boerenraad toevoegen en tot zyn advies en bystand byzondere commissies instellen. Aan den boerenleider is toegevoegd een hoofd stafleider, die belast is met de dagehjksche lei ding van het bestuur en beheer van den Ne derlandschen Landstand. De boerenleider be-; stuurt en beheert den Nederlandschen Land stand door middel van het algemeen bestuur, dat vier hoofdafdeelingen omvat, t.w.: Hoofd af deeling 1: „Volk en Bodem". Deze heeft tot taak 'de belangen van de landelyke bevolking te behartigen en te waker over de eer van de standgenooten. Hoof daf deeling 2: „Voortbrenging". Haar taak is om in het kader der door den staat te geven richtlijnen de bedrijfs-economische aangelegen heden dei landelyke bevolking te regelen en daarover te waken. Hoofdafdeeling 3' „Voedselvoorziening". Deze heeft tot taak aan de voedselvoorziening van het Nederlandschp volk mede te werken. Hoofdafdeeling 4: „Beheer. Voorlichting en Statistiek". Jlaar is tot taak gesteld de organi satorische aangelegenheden van den Nederland schen Landstand te regelen, het financieele be heer van den landstand te voeren, het Neder landsche volk en de leden over de doelstellingen en den arbeid van den Landstand voor te lichten en de voor de taak van den Landstand benoo- digde statistische gegevens te verzameleD en te bewerken. Aan elk van de hoofden van deze hoofdaf- deelingen is een stafleider toegevoegd, die be last is met de dagelijksche leiding van de hoofd afdeeling. In elke provincie is een boerenlelder-der-pro- vincle belast met het bestuur en het beheer van den landstand in die provincie. Deze treedt te« Italiaansche torpedobootjagers op een tocht naar den vyand. De uitkijkposten zyn op hun hoede. (Orbis-Holland-P.K. Pietzsche) vens op voor den boerenleider by het provin ciaal gezag en by de" in de betreffende provin ciën gevestigde organen van het staatsgezag. De boerenleider-der-provincie wordt byge staan door een boerenraad der provincie, ter- wyi aan hem is toegevoegd een stafleider der provincie, die is belast met de dagelijksche lei ding van het bestuur en het beheer van den provincialen landstand. De boerenleider in elke provincie voert zyn bestuur en beheer door middel van het bestuur van den Landstand in deze provincie, dat even als het algemeen bestuur weef uit de reeds eer der genoemde hoofdafdeelingen is samengesteld. De boerenleider kan bepalen, dat een boeren leider-der-provincie mede de leiding heeft over eenige andere provincies dan zyn eigen provin ce, in v/elk geval deze dan den persooniyken titel van gouwenboerenleider voert. In elke gemeente treedt voor den boerenlel- der-der-provincie de buurtboerenleider op, by gestaan door den buurtboerenraad. De functionarissen van den Nederlandschen Landstand treden af by het bereiken van den vollen ouderdom van 65 jaar. De dienstverhou dingen by den Nederlandschen Landstand wor den door den boerenleider geregeld by het Landstands-arbeidersreglemenl. Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje.è;2;Ublottan,7 elf o> PREDIKBEURTEN. Bodegraven Geref Gem.: VrUdagnam. 6V4 uur da. M. Heikoop van Utrecht. Llsse Oud Geref. Gem.: Heden nam. 7% uur, leesdienst Dagmar Freiwald die heden in Diligen- tia te Den Haag en morgen in Pays Bas te Utrecht een liederenavond geeft, waar zy o.a. liederen zingt van Handel en Schubert. (Strapf)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5