LESDSCH DAGBLAD - Eenie Blad Donderdag 12 Februari 1942 De Japanners in Singapore Hoesten KERK- EN SCHOO'NIEUWS Rede van prof. dr. Snijder AGENDA Groote vreugde in Tokio In den Ned. Archipel Verspreide berichten STADSNIEUWS Hoestival SPORT Zondag a.s. geen wedstrijden 1/TEM UTTERED Duitschland strijdt voor Europa Duitsch Weermachtsbericht Uit de Omstreken NOVA-THEATER DE BRUIDEGOM UIT BURCHIE Uit de Rijnstreek kritiek en initiatief. Nu is het niet zco, das deze functie in het Nederlandsche kulturee'e 'even slechts door den Kultuurraad zal 7/orden ver-' vuld, deze moet haar slechts als de hoogste in stantie en met de hoogste verantwoordelijkheid uitoefenen als het kultureele geweten van de natie. De Kultuurraad heeft geen andere belangen te vertegenwoordigen dan die van het geheele Nederlandsche kultureele leven. In deze positie heeft de Kultuurraad het karakter van een niet onder een bepaald ministerie staanden raad van bijstand, die uit hoofde van zyn erva ring en zijn verantwoordelijkheidsgevoel het ge heele staatsbestuur en daarenboven alle Neder landsche kultuurinstellingen adviseerend ter zijde staat, die van haar kant den Kultuurraad de mogelijkheid van waarneming, advies en initiatief hebben te verleenen. Zijn eigen auto riteitberust evenwel niet op een bevelende be voegdheid. maar op de persoonlijke en zakelijke autoriteit en prestaties van elk zijner leden. De Kultuuiraad is derhalve ook geen lichaam, dat met meerderheid van stemmen beslissingen neemt. De meening van elk lid is evenveel waard en wordt uitsluitend bepaald door haar zakelijken inhoud. Het is geen vermindering, maar een verhooging der beteekenis. wanneer ieder zeggen kan. dat zijn meening beslissend kan zijn niet omdat zij de instemming van meerderen gevonden heeft, maar omdat zij, ook al is zij misschien alleen gebleven, toch van doorslaggevende beteekenis was. Het inwinnen, de keuze en de samenvatting var cvn. uwe mee ning vindt plaats door uwen president. Deze staat m zijn functie in den rang van een secretaris-generaal het geheele staatsbestuur terzijde Ik ben er mij van bewust, dat het op zich nemen van een zoodanige verantwoordelijk heid juist heden misschien bijzondcrcn moed, in elk geval echter een belangrijke zekerheid van zichzelf en een zeer sterk gevoel voor den weg en de toekomstige ont wikkeling van het Nederlandsche' volk en zijn kuituur vereischt. Ik twijfel er echter niet aan, dat de benoemde mannen deze kracht zullen hebben en hun taak tot het welzijn van hun volk op juiste wijze zullen vervullen, hoewel zy misschien gedurende langen tijd geen dank en misschien ook geen waardeering ervoor zullen oogsten. Ik wil mijn uiteenzettingen niet sluiten zon der nog op een vraag in te gaan. die nauw verband houdt met datgene, wat ons hier te zamen brengt, op de vraag n.l. wat mij als ver tegenwoordiger der bezettende overheid in dit land aanleiding heeft gegeven met de instel ling van den Nederlandschen Kultuurraad een daad te stellen, welke ook naar mijn bedoeling uitsluitend de bevordering en ontwikkeling van het Nederlandsche volk moet dienen. De daad. die wij heden hebben verricht, komt slechts in zooverre voort uit een belang van de bezetten de overheid, als deze bij een zoo geregeld moge lijken voortgang van het geheele leven in het bezette gebied ook onder de veranderde omstan digheden geïnteresseerd is en hiertoe behoort in dc eerste plaats ook het geheele kultureele leven, dat buitengewoon sterk uit het evenwicht was geraakt en derhalve een bevordering, die met veel begrip te werk moet gaan, van noode had. De diepere en verdere beteekenis van deze daad evenwel leert gij dan kennen, wanneer gij haar niet als een bestuursmaatregel der be zettende overheid beschouwt, maar indien gij mij daarnaast als den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk als het Germaansche kern land ziet. Als zoodanig heb ik u gezegd, dat wij u niet alleen de practische maar ook de diepere en essentieele ervaringen ter beschikking willen stellen, waarbij ik. als vertegenwoordiger uit sluitend van de bezettende overheid, nauwelijks een interesse zou kunnen laten gelden. Wanneer de instelling van den Nederland schen Kultuurraad in dc toekomst werkelijk een mijlpaal in de ontwikkeling van het Nederland sche kultureele leven beteekent, wanneer zijn arbeid ertoe bijdraagt, dat de Nederlandsche kuituur uit den voedingsbodem van het ras en het volkseigenc vruchtbaar groeit, dan opent deze daad tegelijk en noodzakelijkerwijs ook den weg naar de gemeenschap van het gelijke bloed, die reeds heden door de gebeurtenissen der laatste jaren tot een uiterlijke lotsgemeenschap is geworden. In dezen zin heb ik als vertegenwoordiger van het Duitsche rijk tot u gesproken en de wen- schen voor een vruchtbaren en succesvollen ar beid. die ik u zou willen medegeven, zijn wen- schen uit het diepst van mijn hart. want hun vervulling is een vervulling voor ons allen. In antwoord op de rede van den Rijkscommis saris sprak hierna prof. dr. G. A. S. Snijder, president van den Nederlandschen Kultuurraad, in het Nederlandsch: „Mijnheer de Rijkscommissaris, U hebt den Nederlandschen Kultuurraad het Kultureele geweten van het Nederlandsche volk genoemd en daarmede zijn grondslag en zijn taak aangewezen. Grondslag kan steeds slechts het volk in zijn geheel zijn, de Nederlandsche natie, niet in staatschen zin, maar in de oor spronkelijke beteekenis eener gemeenschap door gelijkheid van ras innerlijk en uiterlijk verbon den en door een gemeenschappelijk beleven van haar geschiedenis tot een bewuste eenheid ge worden. Wij deelen met het Duitsche volk onzen aard en ons bloed. De geschiedenis van het Duitsche volk Is echter slechts ten deele ook de onze, cn juist de laatste eeuwen hebben geleid tot een toenemende verwijdering, welke zijn grond in de zeer sterke historische belevenissen van onzen tachtigjarigen oorlog, onzen opstand tegen een overheersching, die niet met onzen aard strookte, vond, die dan tot een vervreem ding werd. welke de laatste jaren bovendien nog door een angstpsychose werd belast." Hierop schetste spr. hoe juist deze vervreem ding tot een bovenmatige waardeering van het begrip „staat" leidde, ten gevolge waarvan de beteekenis van het volk miskend werd en dc overtuiging, dat een volk een eeuwig wordend, zich vernieuwend wezen is, dat, gelijk ieder levend wezen naar zelfverwerkelijking streeft, verloren ging. Deze ontwikkeling werd dan nog verhaast door factoren van uiteiiijken aard als industrialiseerlng en vlucht naar de groote steden, waardoor het probleem der „massa" ontstond. ZORG VOOR DE V' SWAARD „Daar ik overtuigd ben, dat al wat men voor kuituur kan doen, van een gezond volk dient uit te gaan en in een gezond volk ook slechts zijn grondslag kan vinden, is het mij een bij zondere voldoening, dat u juist ook de zorg voor de volkswaarden Volksstumpflege) als behoo- rend tot het gebied van den N.K R. hebt aange wezen. Wij zullen daaraan bijzondere aandacht wij don en het als een onzer voornaamste taken beschouwen, het volksche bewustzijn van den Nederlander weer aan te kweeken en aan te sterken. Daartoe zal het in de eerstp plaats noo- dig zijn den Nederlander te bevrijden uit zijn krampachtige, op den staat ingestelde bewust zijnsvernauwing en hem terug te leiden tot de ruime binding aan zijn volk. Ook daarom is het van belang, de verbondenheid als volk, die tus- schen het Duitsche en het Nederlandsche volk aan deze en gene zijde der staatsgrenzen be staat. weer tot bewustzijn te brengen. Dat wil geenszins zeggen, dat wij een versmelting be oogen. Een dergelijke oplossing van het probleem zou een groot verlies beteekenen en het zou ook niet in den zin van den Führer zijn, wanneer op die wijze dc rijkdom der Germaansche ver scheidenheid lichtvaardig werd prijsgegeven. Gij zelf, mijnheer de Rijkscommissaris, hebt ons immers het woord van den Führer gebracht, dat luidde: „niemand zal gelukkiger zijn dan ik, wanneer wij in de menigvuldigheid en verschei denheid van de t-Gf)jr)a( :Ua.ie eoum-ETAO de oude Nederlandsche kultuifr tot een nieuwen en hoogen bloei zien opgroeien en ontluiken." Deze verzekering onzer kultureele zelfstandig heid, welke de leider der NSB als kostbaar ge schenk van den Führer onlangs heeft bekrach tigd, zullen wij hoog schatten en behouden. Maar deze zelfstandigheid mag niet opnieuw tot een scheiding tusschen onze volkeren leiden." „Verhooging der eigen kracht op grond slag der volkswaarden schijnt mij de taak der N.K.R. te zijn. Ik leg den nadruk op eigen kracht. En juist bij de beslissing over de vraag wat eigen, wat vreemd en wat verkeerd is, moeten wij ons bewust blijven van onze door u ge stelde taak. het geweten van het volk te ver tegenwoordigen. Wat is geweten? Het geweten is eenvoudig het absolute, niet aangeleerde, maar aangeborene weten zonder meer, het weten, dat zich bij den enkeling op goed en kwaad, bij een volk op juist en verkeerd richt. Het Is een bijna instinctief weten, dat waar schuwend of gebiedend verhoedend, maar ook aanzettend zich doet gevoelen. Zoo dient ook de taak van den N.K.R. niet slechte een het verkeerde verhinderende, maar ook een het juiste bevorderende te zijn". Vervolgens stelde spr. de vraag: wat is juist, wat is verkeerd? en betoogde, dat het niet mogelijk is uitsluitend uit een beschou wing van het verleden het wezen' van het Nederlandsche volk te kristalliseeren en dat als maatstaf van juist of verkeerd te ne men. Historisch bezien, vertoont de Neder landsche kuituur tal van radicale wendin gen. Aanschouw de kathedraal van Den Bosch, het Amsterdamsche raadhuis van Van Campen en de Beurs van Bcrlage en men ziet een verschil zoo groot, dat men, zich haast zou kunnen afvragen of hier het wezen van een en hetzelfde volk tot uit drukking komt. Niettemin voelen wij dit als iet-s eigens. „Maar in dit eigene weerspiegelt de geest van den tijd. waarin het vorm kreeg en juist dit bewijst ons, hoe levend ons volk was, hoe vol zijn antwoord op den roep des tijds klonk. Zoo blijkt dus. dat het Nederlandsche volk over een rijkdom van mogelijkheden en vormen van uitdrukking beschikt. Zeer verkeerd zou het nu zijn, wanneer men vroegere uitdrukkingsvormen, of zelfs een be paalde, tot- de alleen mogelijke en adaequate wezensuitdrukking van ons volk verklaarde, zoo als dat in de laatste jaren al te vaak geschied is en ook nu nog vaak gebeurt. Juist de veelheid van vormen leert ons dat het niet op den vorm, maar op het wezen aankomt. „Wij zullen ons dus niet met een historische beschouwing tevreden mogen stellen, want deze, gericht op het verleden, kan ons slechts een beperkt begrip van het Nederlandsche wezen geven." Spr. betoogde vervolgens, dat wij van het in zicht uit moeten gaan zelf voor alles lid eener gemeenschap te zijn. Slechts dan kan in onze stem ook die van ons volk klinken, slechte dan kunnen wij de rich ting. waarin het geheel zich beweegt, aanvoelen. „Richting" kan men echter slechte erkennen als men voorwaarts blikt en een doel voor oogen houdt. Wanneer wij de richting, die ons volk nemen zal, omdat het móet kennen, zoo zullen wij misschien moeizaam den weg moeten zoe ken, maar missen zullen wij hem niet, ook al zouden wij hem moeten banen! Het verleden heeft ons geleerd, dat de weg van het Nederlandsche volk niet rechtlijnig ver loopt. En zooals ieder onzer in zijn eigen leven keerpunten heeft gekend, zoo staat ook het Nederlandsche volk heden aan een keerpunt en moet in het onbekende en ongewone zijn weg zoeken. Het was steeds onze trots, dat ons volk zich eens een eigen weg in de wereld gebaand heeft. Wie thans begrijpt, dat hier een nieuwe wereld ontstaat, die heeft den plicht, den nieu wen weg te zoeken en te helpen banen!" „Wanneer het uw bedoeling is. dat de Neder landsche Kultuurraad het kultureele geweten van het Nederlandsche volk is, zoo kan deze dit slechte zijn, wanneer hij positief tegenover de beslissing van het heden staat. Daardoor wordt ons onze richting aangewezen. Wij zien de ge beurtenissen niet als „veranderde tijdsomstan digheden", maar gelooven aan een hoogere lei ding, die zich daarin verwerkelijkt. Aan dit in zicht ontleenen wij den moed ook de consequen ties te aanvaarden en de verplichting mede te werken, mede te handelen en te leiden. GEEN CONCRETE PLANNEN. U zult heden geen concrete plannen van mij verwachten. Wij zullen steeds dat doen, wat ons dienstig schijnt tot het hoogere doel en in over eenstemming met de richting van het geheel. Daardoor hoopt de N.K.R. het best het Neder landsche volk en dat niet alleen te dienen. Dat u den N.K.R. hebt ingesteld om de be langen van de Nederlandsche kuituur te be hartigen, is ons een bewys, dat ook gü over tuigd züt, dat voor het nieuwe Europa een zelfstandige Nederlandsche kuituur een waardevol en onontbeerlijk bestanddeel z^l zijn. In deze overtuiging vatten wij onze taak op, vertrouwend, dat het Nederlandsche volk. wan neer het eenmaal zijn weg gebaand, zyn plaats in de nieuwe gemeenschap veroverd heeft, den Führer, die ons allen de nieuwe wegen wijst en thans het lot van Europa in zijn sterke han den houdt, en u, mijnheer de Rijkscommissaris, als den voltrekker van zijn wil, dankbaar zal zijn. Hierna begroette prof. Snyders de generaal- commissarlssen en de secretarissen-generaal en richtte hij meer in het. byzonder het woord tot den leden van den eind 1940 door hem opge- richten Nederlandschen Kuituurkring. Dames en heeren. Het is al meer dan .een jaar geleden, sinds .wy voor het eerst bijeenkwamen en er is in dat jaar veel gebeurd. Van den beginne af aan heb ben wij gestreefd naar samenwerking met de bezettende overheid, omdat wij inzagen, dat dit de weg was voor ons volk, op grond van ons verleden, onzen ingeboren aard en met het oog op onzo toekomst, die wy niet anders dan in een gróót Europeesch verband kunnen zien. De grondslag van deze samenwerking als gelijkge rechtigde partners ligt in ons zelfbewustzyn als Nederlanders en de erkenning daarvan door de Dmtschers. die in het nieuwe Europa de leiding zullen hebben. Wij kunnen deze leiding te gereeder aanvaar den. omdat ons niet eens. maar herhaaldelijk, onze kultureele zelfstandigheid, dat wil zeggen, ons bestaan als zelfstandig volk is toegezegd. Het kon noodzakeiyker zijn, dan een orgaan •te scheppen, dat. het Nederlandsche kuituur- leven vertegenwoordigend, tevens het vertrou wen van het hoogste gezag in ons land bezit. Zoo is de Nederlandsche Kultuurraad ontstaan: het kultureele geweten van het Nederlandsche volk. Dat wil dus zeggen, dat de Kultuurraad in de eerste plaat-s een Nederlandsche instelling is. die, als een geweten, een waarschuwende stem kan doen hooren, wanneer Nederlandsche kultuurbelangen bedreigd worden, van welke züde ook. Maar het geweten verhindert niet. slechts. Belangrijker is, dat het aandrijft tot handelen ten goede. De taak van den kultuur raad is derhalve raadgevend in alle opzichten. Maar anderzyds zyn maatregelen getroffen, dat de raad van den kultuurraad inderdaad ook gehoord worde en niet lichtvaardig terzijde worde gelegd. Dc stem van het Nederlandsche volk wordt vertegenwoordigd door de leden van den Kul tuurraad, die den president terzyde staan. Ik weet wel, dat enkelen, die zich zelf als de cory- „In 52 uur hebben onze troepen Singapore veroverd", aldus meldde de vertegenwoordi ger van Domei gisteravond uit de stad Sin gapore. Toen wy gisteren van Tengah uit in Oosteiyke richting op Boekit Timah aanrukten, riepen onze soldaten elkander toe: „Morgen moeten wu in Singapore zyn". Met groote geestdrift, aldus de vertegenwoor diger van Domei, doorbraken de Japansche sol daten stelling na stelling en dreven de vluch tende Engelschen voor zich uit. Wy marcheerden in twee afzonderlyke colonnes, bijzondere stoot troepen met lichte aanvalswapens aan het hoofd die elkander in snelheid trachtten te overtreffen. Toen wy vanochtend om zeven uur dc eerste huizen van Singapore aan de westkust na derden, laaide de vijandelijke tegenstand nog eens op, doch werd direct gebroken. Kort na acht uur werd een korte rust gehouden, daar wy buitengewoon uitgeput waren. Doch reeds na enkele minuten waren de troepen niet meer te houden. Onder geestdriftig geroep drongen zy groepsgewUs de straten van Singapore bin nen en begonnen onmiddellijk met de op ruimingswerkzaamheden, geholpen door de bewoners der stad. De Engelschc, Voor-Indische en Australi sche troepen werden ontwapend en in groote groepen weggevoerd. Overal weerklonk „ban- zai"-geroep voor Keizer en volk. Intusschen strooraen steeds nieuwe troepen Singapore binnen, die door de Maleiers en Voor-Indiërs met kleine Japansche vlaggen worden begroet. Boven ons onze vliegers, met wie wij geest driftige groeten wisselen. Ons werk is geëindigd, zoo besluit de Domei-correspondent en wij den ken met trots aan ons volk, aan ons tehuis, aan Japan. Het DNB meldt nog uit Tokio: Nu de Japansche troepen Singapore bereikt hebben, is de vesting als het ware in tweeën gesneden. Van een hoofdlijn uit, die ongeveer van het Noord-Westen van het eiland naar het Zuiden loopt, kunnen thans talryke aanvallen worden gedaan op de forten en versterkingen aan de kust. Vlak by den hoogsten heuvel van het eiland, die door de Japanners Is bezet, liggen de twee waterresservoirs. die den Engelschen nog waren overgebleven. Waarschynlyk zyn zy even eens in Japansch bezit. Het bericht van de bestorming van de stad Singapore heeft op het geheele Japansche volk een buitengewoon diepen indruk gemaakt en groote geestdrift veroorzaakt. De plechtigheden, die gisteren sedert den vroegen ochtend plaats vonden naar aanleiding van de stichting van het Ryk werden in het ge heele land tot reusachtige demonstraties van vreugde en dank. De klokken van alle tempels in het land meldden de historische overwinning. In de straten van Tokio kwam het steeds weer tot nieuwe spontane demonstraties der bevol king. Honderdduizenden trokken door de stad, die herschapen was in een vlaggenzee. Voor he den staan in het geheele land groote feeste- lykheden op het programma, en talryke beper kingen, die de oorlog met zich bracht, zijn voor heden opgeheven. Het voornaamste doel der demonstraties van gisteren was het Keizerlijk paleis, waar tienduizenden telkens en telkens weer den Tenno hun diepste eerbetoon brach ten en een eindeloos „banzai"-geroep deden weerklinken. Voor den Taskoeni-schrijn, het groote natio nale heiligdom te Tokio. 21jn aangrijpende plechtigheden gehouden voor de gevallenen voor het vaderland. Tot laat in den nacht stroomde het volk naar deze heilige plek. om daar in diepe dankbaar heid zyn gestorven helden en voorvaderen te herdenken. (D.N.B.) TROOSTELOOZE STEMMING IN ENGELAND. De zender te New-York meldt, dat in het ge heele Britsche Ryk sedert gisteren een „trooste- looze" stemming heerscht in verband met den toestand te Singapore. De laatste uren had men in het geheel niets meer uit Singapore vernomen. (D.N.B.) Het legerbericht van Batavia maakt melding van nieuwe landingen van Japansche troepen m het Zuidwesten van Celebes naby Balangnipa, Djeneponto en Barambong in de nabyheid van Makassar. In Nederlandsch-Indië beseft men thans ten volle, dat een verder doordringen van den te genstander, ook tot het eiland Java. voor de deur staat. Het is reeds bekend geworden, dat het verlies aan vliegtuigen aanmerkelyk hooger is dan de officieele communiqués vermelden. Hierin wor den slechte aangegeven de vliegtuigen, welke in de lucnt verloren zijn gegaan, doch niet die. welke op den grond vernield zyn. Dit aantal is. zooals nu algemeen bekend is, zeer groot. Vooral de aanval op Palembang heeft vele vliegtuigen op den grond onbruikbaar gemaakt. Verder is de hoop. dat de vele vliegvelden in' de rimboe aangelegd voorloopig voor den tegenstander onbekend zouden blyven, ydel ge bleken. Met groote nauwkeurigheid is de ligging van deze jungle-vliegvelden door de Japansche luchtmacht vastgesteld, waarna het onbruikbaar maken volgde. (D.N.B..) PORTUGEESCH BEZOEK AAN SPANJE De Spaansche minister van buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, heeft gistermiddag den Portugeeschcn minister-president, Salazar, aan de Spaansche grens by Badajoz ontvangen en is vervolgens met hem naar Sevilla gereisd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Gebr. Dullaart. Narmstraat 3. Lelden, Glassiype- ry. glasverzllverlng, glas in lood. Eigenaar: L. P. Dullaart Lelden. Meubelfabriek C.M.F., Stille Rijn 4, Leiden. Af komstig uit Rotterdam. Wijzigingen: N.V Jachtwerf „De Zijl" en Technisch Bureau „Nautlca". Rapenburg 122, Lolden. Uittredend di recteur: P. J. van Zijp Jr.. Lelden. Nieuwe direc teur: N. A, van Zijp. Loldep. Nieuwe commissaris: P J van Zijp Jr., Lelden. Firma P. Fontein en Zonen. Haven 56, Lelden. Handel in bouwmaterialen. De zaak Is d.d. 1 Jan. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: P. Fontein en Zonen (Beperken de Bepalingen). Vennooten: P. J. Fontein, P. Fon tein en F. A. A. Fontein, Lelden. Procuratiehou der: P. Fontein (Beperkende Bepalingen). Firma F. H. de Keuning, Oude Rijn 41. Gros- slerdery in wasch- en poetsartikelen. Bovenge noemde zaak Is d.d. 1 Jan. 1942 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma F, H. de Keuning. Vennooten: J. L. A. de Keuning en M. F. de Keuning. Lelden. Katwljksche Maatschappy tot Exploitatie van Onroerende Goederen. N.V.. van Molskade 79. Kat- wyk aan Zee. De N.V. Is met Ingang van 31 Dec. 1941 In liquidatie getreden. Llquldateur: G. den Duik, Katwyk aan Zee. Warnaar en Co., N.V., Hoofdstraat 135, Sassen- helm. Kweekerü en handel ln bloembollen. Over leden president-commissaris: W. Warnaar. Sas- senheim, d.d. 1 Febr. 1942. Gebroeders Bodegraven. Industrie- en Handel- MaatschapplJ N.V., Nieuwkoop. De N.V. Is met in gang van 31 Dec. 1941 ln luldatie getreden. Li- quidateurs: N. Bodegraven en A. Bodegraven, Nieuwkoop. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posteryen alhier werd ln den loop der maand Januari 1942 op spaarbank boekjes Ingelegd f. 160.807.27 en terugbetaald f. 104.069.10. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 134. Door het gebruik van Hoesttval, verdwijnt Uw hoest geheel en al „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. phaen van de Nederlandsche kuituur beschou wen en door velen ook zoo beschouwd worden, ontbreken. Maar de Kultuurraad is naar andere gezichtspunten en op andere wijze dan door het evenredig kiesrecht samengesteld: de criteria, die gegolden hebben zyn die van de toekomst, niet die van gisteren. Ik weet ook, dat enkelen, die ik hier gaarne gezien had, zich uit persoonlyke overwegingen onttrokken hebben aan een gemeenschapstaak, waarvan wy het algemeen belang zeer wel in zien. Des te meer waardeer ik het. myne heeren le den van den Kultuurraad, dat gy niet geaarzeld hebt, uw taak in het belang van ons volk en onze kuituur op u te nemen. Ik dank u voor uw be reidwilligheid en verantwoordelijkheidsbesef. Op den duur zal het noodig zyn, het aantal leden van dit college uit te breiden, want al hebben wij niet voor elk onderdeel onzer taak een specialist noodig, op verschillende belang rijke gebieden zal nog moeten blijken, wiens stem het meest verdient gehoord te worden. Wy allen, myne heeren leden van den Kul tuurraad. moeten openstaan voor de verlangens en wenschen, die in ons volk leven. Eén punt wil ik hier in het by zonder naar voren brengen. Gij. medwerkers van den Nederlandschen Kui tuurkring. die destyds den moed uwer overtui ging bezeten hebt, neemt een byzondere plaats in Het is my een behoefte u de verzekering te geven, dat u in het by zonder steeds een open oor voor uw gedachten en wenschen in den Nederlandschen Kultuurraad zult vinden. SLUIT DE GASKRAAN AF! In een woning in de Weversstraat heeft zich een geval van gasbedwelming voorgedaan, dat te wijten is geweest aan het niefc voldoende aan dacht besteden aan de afsluiting van den gas- toevoer, zulks in verband met de vermindering van den druk gedurende de avond- en nachte- ïyke uren. Toen gistel-morgen de 69-jarige we duwe E. T.V. en de 18-jarige M. H., wilden opstaan, voelden beiden zich onwel. Eerstge noemde slaagde er nog in de buren te waarschu wen, die daarop hulp haalden, hetgeen hoog noodig was, daar het 18-jarige meisje het be- wustzyn reeds had verloren. Gelukkig kwam zij spoedig weer by kc .nis en ondervond geen van beiden verdere nadeellge gevolgen. Het onder zoek wees uit, dat een gaskraan was blyven openstaan, waardoor, toen de druk weer werd verhoogd, het gas kon uitstroomen. Het bovenstaande moge een aansporing zyn om er een gewoonte van te maken steeds alle gaskranen dicht te draaien! VOETBAL. Voor Zoiulag a.s, zyn nogmaals alle wedstrijden voor voetbal en korfbal afgelast. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. De wedstryden om het kampioenschap van Lisse loopen ten einde. Nog 2 ronden moeten er gespeeld worden. De stand luidt thans: J. G. Snel 10 gesp. 19 pnt: J. Algera 9 gesp. 15 pnt: A. van Ross en 9 gesp. 12 pnt; P. G. Balkenende 10 gesp. 12 pnt; A. v. Dijk 8 gesp. 11 pnt; A. Wijnhout 10 gesp. 10 pnt; A. Bal kenende 10 gesp. 8 pnt; C. Baartman 9 gesp. 7 pnt; Nic. Dekker 9 gesp. 7 pnt; B. Duiven voorden 9 gesp. 5 pnt; I. v. d. Meulen 8 gesp. 4 pnt; J. Buurman 9 gesp. 0 pnt. DE „MATTHEUS-PASSION" VAN J. S. BACH. Donderdag 19 Maart a.s. geeft „Ex Animo" ln de Stadsgehoorzaal des avonds te 7 uur een uit voering Van de „Mattheus-Passion" van J. S. Bach. Hieraan werken mede het gem. koor, een Jon genskoor, onderafd. Kinderkoor Ex Animo, Ankle v. Wlckevoort Crommelln. sopraan: Roos Boelsma. ait: Cor. v. Munster, tenor; Henrl Welbooren. bariton; Nico Hulsman, bas; Hennle Schouten, orgel; Wlm Bulthuis, vleugel. De begeleiding wordt verzorgd door het Rotterdamsch Phllharmonisch Orkest, waarvan als solisten optreden: Savatore Tomasso. vlooi; Jan Versloot, fluit; H. v. Wijn gaarden, hobo; L. Oostdam. hobo d'amore. Het geheel staat onder leiding van Herman de Wolff. Verwacht mag worden, dat er voor dit werk groo te belangstelling zal bestaan, daar sinds langen tijd de „Matthcus-Passlon" 'niet meer in onze stad ls uitgevoerd. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te 's-Gravelduin-Capelle. ds H K van Wingerden te Arnemuiden (Z.) Te Ping juin en Zurich (Fr.) ds. A. de Wilde te Beusichem Bedankt. Voor Elburg (tweede predikantsplaats) ris. J J. Poot te Ameide ,(Z.-H.) GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Wlrdum (Fr.) ds. K. J. Schaafsma te Gameren (Geld.) HEDEN. Prediker: Spr. ds. E. v. Dijk. 7 uur nam. Vrydag: Oude Ryn 104: Verg. van aandeelhouders N.V. Eerste Leidsche Hulpbank, 2 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 jaar; alle leeftyden. Luxor-thcater: „Schoonpapa knapt het op" f. Dagelijks te 2 en 8 uur nam. Zondag 27 uur doorl. voorstelling. Lido-theatcr: „Vuur in den nacht" t- Dagelijks 2 en 7uur nam. 's Zondags 1\'2, 4y2 en 71/2 uur. Trianon-theater: „Ik beschuldig" f. Dageiyks 2 en 8 uur. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Kora Terry" f. Dagelijks te 7.45 uur, Woensdag en Zaterdag ook to 2 uur; 's Zondags te 2, <tV2 en 7.45 uur. Rcx-theatcr: „La Habanera" 2 en 8 u. nam. Zondag 26% uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): „Vijanden". Zondag 3 en 7!£ uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Februari 20 uur tot Zaterdag 14 Februari 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek voorm. Wilhelminapark 8, tel. 26274. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: De gevechten in het Oosten gaan bij afnemende vorst ?oort. n het Donetz-front heeft de vijand sinds gis teren alleen al in den sector van een Duitsche legercorps verloren: 1639 ge vangenen, meer dan 7500 dooden, 8 tanks. 19 stukken geschut. 164 machi negeweren en granaatwerpers en om vangrijk ander oorlogstuig. Aan onze eigen aanvalssucces-sen in den Zuide- lyken sector van het Oostelyk front heeft een formatie Roemeensche skiërs groot aandeel gehad. Bij Leningrad zyn nieuwe uitvalspogingen van den vijand in het afweervuur van het Duitsche omsingelingsfront bezweken. Aan de Zuidwestkust van Engeland hebben gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht met bommen twee koopvaarders van 7000 ton in totaal tot zinken gebracht.. Een derde groote vrachtboot werd waarschynlyk vernie tigd. nog een schip beschadigd. An dere gevechtsvliegtuigen, die voor een gewapende verkenning waren vertrok ken. plaatsten in scheervlucht bom- treffers van zwaar kaliber op een groo te fabriek aan de Oostkust van Schot land. In Noord-Afrika zijn vi-ij kraolitige verkenningsstrijdkrachten van den vy and teruggeslagen. Stuka's en torpedo- vliegtuigen berokkenden den vijand aanzienlijke verliezen aan rollend ma terieel. Ten Noord-Oosten van Tobroek vertoonde een lichte Britsche kruiser na een bomaanval van een Duitsch vliegtuig slagzy. Eén vrij beperkte formatie Britsche bommenwerpers heeft in den afgeloo- pen nacht woonwyken in het kustge bied van Noord-West-Duitechland aan gevallen. In de afweergevechten der laatste dagen heeft Feldwebel Schmidt groeps commandant bij de eerste compagnie van het 119de regiment infanterie, zich door persoonlyke dapperheid bijzonder onderscheiden. KATWIJK AAN ZEE. VISSCHERIJ-EXAMENS. Bij de aan de Vlsscheryschool gehouden exa mens in de kennis der bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee en de toepassing daarvan zijn geslaagd: Corn. Hoek Dzn,, Arend Hoek Azn., Piet Guyt Czn., Leendert van Beelen, Dirk Mey- vogel Wzn. Dirk Schaap, Arle Kuyt Fzn„ P. Guyt. Dirk van Duyvenvoorde. Maarten van Duyven- voorde, Florls do Best en Leendert v. Beelen Jzn. Ryksgedelegeerde by deze examens was kapitein J N. Egmond, lid der examencommissie voor stuurlieden te 's-Gravenhage. Onze plaatsgenoote mcj. W. M. Holtrust, kweekellnge met akte aan de Chr. School aan den Sluisweg alhier. Is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot tijdelijke onderwijzeres aan een Chr. School te Hasselt (O.) VRIJDAG - ZATERDAG MAANDAG Zondag 3 uur en 7.30 uur GUSTI HUBER - OSCAR SIMA in de daverende klucht 3950 Bespreekt vooral tijdig Uw plaatsen voor Zaterdagav. a.d. Cassa of tel. 400. tot 6 u. ALPHEN. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER I'. L. WOLS. Dinsdag 24 Februari a.s. herdenkt dc heer P. L. Wols. ambtenaar bii de Ned. Spoorwegen op het station alhier, den dag. dat hy 25 Jaar geleden b(j de Ned. Spoorwegen in dienst trad. De heer Wols die zyn loopbaan als leerling te Alkmaar begon, ls achtereenvolgens werkzaam geweest te Zwaag, Krommenie Assendelft. Koog-Zoandljk. Ede, Heer- de cn Stroe en ls sedert 22 Juni 1931 alhier werk zaam HIJ ls zoowel bij het spoorwegpersoneel als het reizend publiek een algemeen geziene figuur, zoodat het op den dag van ehn Jubileum zeker niet aan blijken van belangstelling zal ontbreken. 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2