Heest Bonnema Siroop LEIDSCH DAGBLAD, Woer^ag 11 Februari 1942 Tweede Blad No. 25115 AKKERTJE 82sfe jaargang SPORT Viertallen-competitie „De Sleutels" RECHTZAKEN Neem'n Uit de Omstreken HatfUvddügt T helpt snel I FEUILLETON De vrees voor den afgrond De ingezamelde wol uit Duitschland is aangekomen Met behulp van kleine sleden worden de verwarmende kleeren, waaronder kostbare exemplaren, naar de ka meraden in de eerste linie gebracht. Weltbild-Polygoon-PJK. Schürer) Zondagmiddag werd in den Dierentuin in Den Haag een éénpansmaaltijd georganiseerd ten bate v. h. Duitsche Winterhulp Werk (W.H.W.waaraan met andere Duitsche autoriteiten Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart deelnam. Op onze foto in het midden derde van links de Rijkscommissaris te midden van zijn volksgenooten. (Stapf-Mol) Bezoek van Nederlandsche Arbeidskamera den aan Maagdenburg In de met de Duitsche en Nederlandsche kleuren versierde zaal ln het huis van den Dultschen Arbeid in Maagdenburg sprak de Commissaris van het N.V.V. tot de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. (Polygoon-D. AP). De nationale schaatskampioenschappen te Zutfen. Herman Buy en, kampioen op de schaats van het vorige jaar, wist zijn titel met succes te verdedigen en behaal de wederom het Nederlandsche kampioenschap. De finish van de beslissende rit (10.000 M).. (Polygoon-Bagers) Een fronttheater in het Oosten. - Een actrice in gesprek met twee soldaten. Bontjassen beschermen tegen de groote koude. Welt-bild-Pol. -P.KEbert) Op het onderstel worden de planken vastgezet en de slede is in een ommezien gereed. (Hoffman-P.K. Schambortzky) Ook op de lagere scholen ln Noord-Holland wordt heemkunde onderwezen. Een kijkje tijdens het onderwijs in heemkunde op een der lagere scholen te Broek op LangendiJk. Een maquette van een der groote rivieren wordt bestudeerd. (Polygoon-Kuiper) BRIDGE. Het team Laken wist gisteren in ,,'t Schut tershof" in de viertallen-competitie beslag te leggen op het kampioenschap in zijn klasse, door een overwinning op het team Van Wingen. Hierbij onze gelukwenschen met dit behaalde succes. In de andere klassen viel nog geen be slissing en er is nog niets van te zeggen, welke teams hier de gelukkige zullen zijn. Stand. Groep zwart: Teams: gesp. gew. gel. verl. w.p. 1. Laken 12 8 1 3 17 2. Thoolen 11 5 3 3 13 3. v. Helvert 11 4 4 3 12 4. v. Wingen 10 4 3 3 11 5. v. Tuijn 11 3 4 4 10 6. Aukes 10 3 1 6 7 7. Staal 11 2 2 7 6 Groep rood: 1. Keesom 2. v. d. Staaij 3. Luijken 4. Oudshoorn 5 Bleuzé 6. Ibnoe 1. Verboog 8. v. Noort Groep groen: 1. v. Ingen Schenau 12 7 2 2. De Graaf 12 6 3 3. v. Rooijen 12 6 3 4. Spits 13 6 3 13 8 2 3 18 13 8 1 4 17 12 6 1 5 13 13 5 2 6 12 11 4 3 4 11 12 5 1 6 11 12 4 1 7 9 12 2 3 7 7 5. Slebos 13 6 1 6. Leujes 12 6 0 7. Eiken 13 4 1 8. Hoogwerff c.a. 13 1 3 9 In dezen stand is de inhaalwedstrijd Verboog-Ibnoe opgenomen. 16 15 15 15 13 12 9 5 team DAMMEN. SIMULTAANSEANCE P. ROOZENBURG. Voor de leden der Leidsche Damvereeniging zal P. Roozenfcurg, die dezer dagen den meester titel van den Ned. Dambond verwierf. Vrijdag avond te 7 uur in café „Het Raadhuis" een simultaanseance geven. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. In de 9e ronde van het tournooi om het kam pioenschap van Lisse wisten de beide favorieten J. G. Snel en J. Algera hun partij te winnen resp. tegen J. Buurman en B. Duivenvoorden. A. van Rossen behaalde een zege op A. Balken ende, terwijl A. Wijnhout wederom wist te win nen van C. Baartman. TE VEEL SIGAREN GEFABRICEERD. Boete van 12.000 gulden. De economische rechter te Haarlem heeft den sigarenfabrikant P. W. Majoor te Beverwijk veroordeeld tot 12.000 gulden boete, subs, twaalf maanden hechtenis, omdat hij in het vierde kwartaal van 1940 te veel sigaren had vervaar digd. Hem was toegestaan in 1940 2 millioen sigaren te maken, of 500.000 stuks per kwartaal. In het laatste kwartaal van 1940 bedroeg de productie echter reeds een millioen, zoodat het toegestane quotum aanzienlijk overschreden werd. Verdachte had hiermede ongeveer 11.000 gulden winst gemaakt. Dezelfde fabrikant stond gistermorgen nog maals terecht, omdat hij in strijd met de distri butiebeschikking voor tabaksproducten tusschen 26 Mei en 1 Augustus 1941 70.000 sigaren had geleverd aan een firma in IJmuiden, 17.500 aan een firma in Amsterdam en 21.000 aan een firma in Maastricht, welke firma's niet tot zijn vaste afnemers behoorden. Verdachte verklaarde dit gedaan te hebben, omdat hij geen voorraad mocht vormen en om dat hij op grond van de distributiebeschikking ook niet meer mocht leveren aan 900 afnemers, die in 1939 wel sigaren van hem hadden betrok ken. Daar deze bepaling den officier niet bekend was, werd de zaak aangehouden, ten einde bij het rijksbureau voor tabaksproducten inlichtin gen in te winnen. De partij A. van Dijk—I. v. d. Meulen werd niet gespeeld. De uitslagen waren: C. Baartman—A. Wijnhout 02 P. G. Balkenende—N. Dekker 2—0 J. Buurman—J. G. Snel 02 A. BalkenendeA. van Rossen 02 J. AlgeraB. Duivenvoorden 2—0 De strijd om den titel zal nu verder uitgestre den worden tusschen Snel en Algera. Deze ont moeting zal in de 11e ronde gespeeld worden. AALSMEER. VERWARMDE LOKALEN VOOR DE BURGERIJ! Een loffelijk Initiatief! Op Initiatief van den burgemeester 16 het thans voor de Ingezetenen, die hun woning door brand- stoffennood niet meer voldoende kunnen verwar men. mogelijk, ln een van gemeentewege ver warmd lokaal te vertoeven. Daartoe la voorlooplg aangewezen een tweatal, lokalen van de O. L. School aan de Rozenstraat. Een der lokalen la In het bijzonder bestemd voor studeerenden, voor wie bi) voldoende belangstelling deskundi? toezicht aanwezig zal zijn. Het andere lokaal Is voorzien van radio, couranten, tijdschriften e. d. die afge staan zijn door Ingezetenen. Het geheet doet zeer huiselijk aan. Geen wonder dat direct van hoo- gerhand toestemming werd verleend. Het mag dan ook verheugend genoemd worden, dat meerderen reeds gebruik maken van deze gelegenheid. Slaagt deze proef ln het centrum der gemeente, dan ligt het ln de bedoeling deze uit te breiden tot andere deelen van de gemeente. NOORDWIJK. UITVOERING GYMNASTIEKVER D.O.S. Afscheid en huldiging van den heer G. W. de Jong. De Gymn.ver. „Door Oefening Sterk" gaf onder leiding van haar directeur den heer G. W. de Jong uit Alphen a. d. Rijn voor een ge heel gevulde Casinozaal haar jaariyksche uit voering. De voorzitter, de heer F. H. van Spanje begroette wethouder G. Vogelaar en den ge meente-secretaris den heer B. Ike, die het ge meentebestuur vertegenwoordigden, de afge vaardigden der zustervereenlgingen en de eere leden. Onder leiding van den directeur den heer G. W. de Jong werd een Interessant programma uitgevoerd. De afdeelingen der oudere dames en meisjes stonden onder leiding van mevr. H. van Irssen, uit Den Haag. Over het algemeen werd vlot en accuraat gewerkt. De burgemeester v. d. Mortel, diens echt- genoote en dochter bezochten eveneens nog de uitvoering. Als extra nummer gaf mevr. H. van Irssen een Spaanschen dans, op de piano begeleid door mevr. KlokBoerdam.. Ten slotte werd de directeur gehuldigd. De voorzitter schetste hetgeen de heer De Jong gedurende 11 jaar voor de vereeniglng heeft gedaan op het gebied der lichamelijke ontwik keling. Namens de leden werd hem een tech nisch boek als dank aangeboden. Mej. L. Krau bood ook namens de leden mevr. De Jong een vaas met bloemen aan. Namens het bestuur overhandigde de voorzitter een boekwerk en sprak hartelijke woorden van afscheid tot den heer De Jong, wien nog een bloemenmand werd aangeboden, terwijl mevr. De Jong een bloem stuk ontving. De heer De Jong dankte ten slotte voor de hem gebrachte hulde. Ook de burgemeester sprak als eere-voorzltter, eenlge zeer waardee- rende woorden tot den scheidenden directeur. Vervolgens werden ook mevr. Van Irssen en mevr. Klok-Boerdam bloemen aangeboden. De voorzitter dankte alle medewerkenden en ein digde met een propagandistisch woord. Het was voor D.05. wederom een uitstekend geslaagde avond Examens E.H.B.O. Voor het eenheidsdiploma E.HB.O., afgeno men door dr. M. D. Horst uit Leiden, slaagden de dames P. E. van Stijn, C. M. van Oosten, C. M. Alleman, J. van Zuylen, J. H. Verwey, en de heeren C. W. van Riel, J. B. van Beelen en W. J. Smit Pzn. Tevens slaagde de heer H C. de Wit van den cursus uitgeschreven door de afd. Noordwijker- hout. Van den cursus Wit-Gele Kruis en de Eerste Hulpbrigade Noordwijk slaagden 18 van de 21 cursisten. De cursus stond onder leiding van dokter Postel uit Noord wij kerhout. SASSENHEIM. Vrijz. Prot. Jeugddag. De besturen van den Ned. Prot. Bond en den VriJz. Chr. Jongeren Bond hielden in het ge bouw aan de voormalige Julianalaan ter gele genheid van dezen dag een lithurgischen dienst, waarvoor, vooral van de zijde der jongeren, groote belangstelling bestond. Als voorganger trad op ds. J. van Nieuwenhuizen van Hilver sum, die tot tekst gekozen had 1 Petrus 2 vers 5. „Laat uzelve als levende steenen gebruiken tot den bouw van een geestelijk huis." Been gebroken. De heer J. uit Voorhout kwam bij het afbin den van zijn schaatsen zoo ongelukkig te vallen, dat hij een been brak. Dokter Hueber en leden van E.H.B.O. verleenden eerste hulp. Hilversum I 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- muzlek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.30: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.45; Gramofoonmuziek 9 15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuz. 10.00: Planovoordracht en gramofoonmuziek 10.35: Gramofoonmuziek 11.00: Voor de kleu ters 11.20: Viool, plano en gramofoonmuziek 12.00: Orgelconcert en zang 12,40: Almanak 12 45: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 13.00: Het laboratorium voor bloembollencultuur te Llsse 13.20: Otto Hen driks en zijn orkest 14.00 Hot Nederlandsch Kamerorkest (opn.) 15.00: Zang en plano 15.30: Voor de zieken 16.00: Bijbellezing 16.20: Gramofoonmuziek 16.30: Revlda-sextet 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30: Het groote Omroeporkest en het Grazioso-kwartet 18.30: Weer aan het werk 18 45: Gramofoonmuziek 19.00: Actueel halfuur 19.30: Concertgebouworkest (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.15: Gramofoonmuziek 20.25: Fllmpraatje 20.40; Concertgebouworkest en solist 21.30: Gramofoonmuziek 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22 0024.00: Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8 45: Zie Hil versum I 8.45: Gramofoonmuziek 10 00: Morgenwijding 10.15: Zang met pianobegelei ding 10.40: Voor de vrouw 11.00: Gramo foonmuziek 11.20: Sylvestre-trlo 12.00: Gra mofoonmuziek 12.15: De Ramblers 12.45: B.N.O.. Nieuws-, economische- en beursberichten 13.05: Roemeensche orkest Gregor Serban 13.45: Voordracht 14.00: Omroeporkest en pia nospel 15.00: Voor de vrouw 15.30: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 16.00: De Romancers en soliste 16.45: Voor de Jeugd 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Het Rotterdamsch Trio Circa 18.10: Gramofoonmuziek 18.15: Sport en lichamelUke opvoeding 18.30: Orgelconcert 19.00. B.N.O.: Wat Nederland schrijft 19.10: B.N.O.: Nieuwsberichten 19.20: Klaas van Beeck en z(Jn orkest 19.45: Causerie „Brandende kwesties" 20.00: Klaas van Beeck en zijn orkest (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken) 20.15: Concert voor de Duitsche Weermacht (20.4021.00: Zweedschc opnamen) 21.45: B.N.O,: Nieuwsberichten 22.00: B. N. O.: Toelichting op het weermachtsbericht 22.10 22.15: Avondwijding. RIJKS RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag 12 Februari. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I. lie Programma: 7.1522.15 Hilversum II 22.1524.00 Dultsch Programma. Ille en IVe Programma: 7.0024.00 Dultsch Programma. WASSENAAR. Ernstige val. De 10-jarlge B is uitgegleden en liep daarbij een hersenschudding op. Dr. Hubbeling verleende eerste hulp, waarna B. naar zijn woning is overgebracht. „ÉÉNPANSMAALTIJD" VAN „WINTERHULP" Vanwege „Winterhulp Nederland" ls in de gymnastiekzaal van de R.K. Nijverheidsschool voor genoodigden een éénpansmaaltijd gehou den, ten einde de inkomsten te versterken. Hier bij waren vele Duitsche autoriteiten alsmede de buurtschapleiders aanwezig. De heer A. Lampe opende, begroette de auto riteiten en vrienden en merkte daarbij op, dat de bedoeling van den maaltijd was de verbon denheid van de volksgemeenschap te symboli- seeren. De opgaaf is toch „een beter Europa" en dit samenzijn is het symbool van de eensgezind heid om daartoe te geraken. Met het herdenken van de mannen aan het front, die voor het nieuwe Europa strijden, eindigde spreker. Hier na nam de maaltijd, die een geslaagd verloop had, een aanvang. VOOR DONDERDAG 12 FEBRUARI. door MIGNON G. EBERHARDT. (8 HOOFDSTUK III Zij liepen naar beneden naar het steigertje. Zij voelden zich bijna schuldig en luisterden scherp of zij den klik van de kamerdeur niet hoorden of Diane's zilveren lachje. De treden liepen zig-zag naar beneden, telkens overscha duwd door zwaar overhangend struikgewas. Zoo dadelijk zou zij wakker worden, dacht Jeanne. Die heele droom zou in het niet ver dwijnen de warme duisternis, de geur van het water tegen den oever. Zelfs het geluld van haar sandalen over de planken van het steigertje hoorde bij den droom en het geschit ter van het maanlicht over het meer. En zelfs toen zij de bank aan het eind van het steigertje vonden en er bleek dat er dien dag iemand had zitten hengelen met een ouden krommen bamboehengel dien hij, tusschen leu ning en zitting gestoken, had achtergelaten, was dat ook als een droom, want het was precies als het behoorde te zijn. Zoo dadelijk zou zij ontwaken. Richard schoof den hengel weg, zij gingen zitten en hU zei: Zie je, liefste, ik moet ik moet het je wel zeggen. Ik wilde je vooreerst niet meer aanraken. Ik had het daarnet ook niet gewild. Ik heb niet het minste rechtHij zweeg en vroeg na een oogenbllk tamelijk ruw: Sigaret. Zij bedankte met een hoofdgebaar. Zij had het vreemde gevoel dat als zij zich bewoog, als zij sprak, de droom uiteen zou spatten. Hij zei: Och Jeanne, waar ligt toch de eerste fout? Alles lag eerst zoo helder voor ons. Hier waren wij bij elkaar er was niets dat ons van elkaar kon halen. Alle vooruitzichten waren even goed. En toen gebeurde er van alles; en nu is alles verkeerd. Niets is er verkeerd nooit, nooit meer. Zij fluisterde het zoo zacht, dat hij het niet hoorde boven het zachte kabbelen van het water uit. Hij had zijn handen om zijn knie geslagen en staarde over het meer. Toen ging hü voort: Ik heb van jou gehouden, altijd. Jij was een deel van mijn leven, een deel van van mijzelf. Zoo'n groot deel, dat ik het niet wist vóór het te laat was, JeanneHij draaide zich plotseling om, om haar aan te zien en trachtte in het maanlicht de uitdrukking van haar oogen te lezen. Jeanne, je moet me ge- looven; ik heb nooit van een ander gehouden. Jij bent het altijd geweest. Maar lk wist het pas, toen Wanneer was dat, Richard? Het bleef even stil. Toen zei hij onhandig en bitter: Toen je op den dag van mijn trou wen in je blauwe japon en hoed en met rose rozen in je hand naast Ève stond. Toen besefte ik plotseling wat ik ging doen; dat ik met Eve trouwde en dat dat jij het had moeten zijn. Ik hield toen ook van je, Richard. Het was voor mij het zwaarste. Zij was je vrouw. Hij wachtte een oogenbllk, voor hij ant woordde: Nee. daar vergis je je In, Jeanne. Maar dat ls voorbij; dat is volkomen afgedaan. Ik was een dwaas. Het is nu afgeloopen. Heeft Diane het je verteld? Dat Eve weg ls? Ja, dat is nu voorgoed voorbij. Ik moet er toch nog meer over zeggen, Jeanne. Ik wil dat Je weet dat Eve en ik al lang gescheiden geleefd hebben al tijden lang. Eve is nu weggegaan om een werkelijke schelding te verkrijgen. Het was een groote ver gissing. Eve wist het wel; zij heeft nooit van mij gehouden Ik wist dat toen niet en ik voelde mij in het begin zoo gruwelijk schuldig tegen over haar. Voordat ik wist, waarom ze met me had willen trouwen Maar dat is nu voorbij; ik wilde alleen dat Je de waarheid wist. Ik wilde het Je vertellen. Maar ik heb geen werk, weet je Jeanne. Ik kan je niets aanbieden. Ik och, laat ik je alles van het begin af ver tellen. Wat komt het er nu nog op aan? Zoolang wij bij elkaar zijn. Zij legde haar hand op zijn arm. Zij moest hem aanraken; zich overtuigen dat het geen droom was. JeanneRichard nam haar opnieuw in zijn armen en zei met zijn mond tegen haar wang: Maar ik zal zorgen dat het beter wordt. Ik had willen wachten tot totdat ik Je iets kon aanbieden. Maar ik was zoo bang dat er een ander zou zijn. En toen je vanavond kwam en je handen uitstak en zoo'n beetje ern stig glimlachte, precies zooals ik me van vroeger herinnerde Jeanne Het was geen droom. Zijn armen om haar heen, zijn warme mond op den hare. Haar droomen lagen in het verleden; dit was de werkelijkheid, dit was haar plaats, haar speciale plaats in den grooten geheimzinnigen draaikolk der dingen die het leven is. Na een oogenbllk hief hij het hoofd op. En daarna hoorden zij dichtbij Diane's stem onge duldig roepen: Jeanne, waar ben je, Richard! Och, verdraaid! zei Richard. Nogmaals hoorden zij haar roepen: Richard! Zij stonden beiden op en keken naar den oever. Zij zagen Diane uit de schaduw der wil gen in het maanlicht komen en zij zagen dat zij niet alleen was. Er was nog een vrouw bü haar klein, in een donker reiscostuum met zedig wit kraagje, waaruit haar zachte blanke hals oprees. Zij liep met sierlijke vlugge drib belpasjes; de maan scheen op haar klein, ovaal gelaat en goud krullend haar. Zij verhaastte haar passen, toen zij naderde en zei met zachte stem: Richard. Richard bewoog of sprak niet. Jeanne's hart begon luidruchtig te kloppen en daar doorheen hoorde zij Diane's stem, koel en een beetje ge belgd: Zij is juist aangekomen. Met den avondtrein. Zij is per taxi hierheen gekomen. Jeanne, je kent Eve toch nog? 9 Eve keek niet naar Jeanne; scheen zich van haar aanwezigheid zelfs niet bewust te zijn. Het maanlicht was zóó helder, dat Jeanne de scha duw van Eve's lange wimpers op haar wangen kon zien; haar groote blauwe oogen keken ver trouwelijk naar hem op. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5